7 r folklore Drijvende asfalifabriek gezonken bij werk aan de Grevelingendam STRU»K FIRMA NiPIUS 1 dagmeisje Drukwerk nodig Uw aardappelen Fa. C. V. d. Plaatselijk nieuws Nieuws uit Zeeland Verzoek uit België Prima kalfsvlees In Kievits slagerij Bestrijdt nu het onkruid in Uw graszaadperceien Topslagerij LUIJENDiJK Verloren huishoud. hy|p Kade 7 - Middelharnis *^e goeelkoopóte winkel l Drukkerij Gebr. de Waal Secton Aaservo Neo-conserviet 2e bla<ï VITAMINOL Homoeopatische-Geneesmiddelen-Cenirale Adverteert in Eilanden-nieuwl en TAAL 2 Land- en Tuinbouw FAMILIE-BERICHTEN A. HoUeman T. D. K. HoUeman-Meijer geven met dank aan God en grote vreugde kennis van de geboorte van een dochter ANNETJE CATHARINA CHRISTINA (Anne-Karin) „Weltevreden", Koningin- nelaan 17, Nieuwe Tonge. 8 september 1962. Inplaats van kaarten Maandag 17 sept. a.s. hopen onze geliefde ouders C. VROEGINDEWEIJ K. VROEGINDEWEIJ- VAN HEEMST hun 25 jarige echtver eniging te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blij ven is de wens van hun dankbare kin deren en kleinkin deren. Gelegenheid tot feli citeren in liet gebouw „Jeugdhaven, Kerke pad te Middelharnis na 7 uur. Middelharnis, september 1962. Oostvoorgors 51. IW~ Ondergetekende be dankt diegenen die op zo wrede manier mijn violen hebben vernietigd. JAC. V. SPLUNTER Az. Oostdijkseweëf 28 Post Goedereede Inplaats van kaarten Op maandag 17 sept. a.s. hopen mijn gelief de ouders C. BAKKER en A. BAKKER- SCHELLIÜS hun 25-jarige echtver eniging te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blij ven is de wens van hun dankbare doch ter AAGJE Nieuwe Tonge, september 1962 Gen. Snijderstraat 38 Gelegenheid tot felici teren op 17 sept. tus sen 3.305.30 uur en na 7 uur in .,Ons Dorpshuis". Fricandeau Kalfslappen Kalfspoulet Kalfsgehakt 3,50 3,— 2,80 2,60 Roomboter 250 gram 95 Zure zult 100 gram 25 Haché vlees 300 gram 1,34 met kruiden potten zuurkool 0,64 Woensdag gehaktdag Busje peper en busje noot samen 0,95 Bij Telefoon 26 94 SOMMELSDIJK Nogmaals vragen wij uw mede werking om bestellin gen voor 9 uur op te geven. Heden behaagde het de Heere, in het Van Weel paviljoen te Dirksland, na een smartelijk lijden van ons weg te nemen, onze lieve, zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster, be- huwdzuster en tante ADRIAANTJE HOOGZAND weduwe van Cornells van Driel in de leeftijd van 62 jaar en 5 maanden. Rilland-Bath: L. van Driel M. van Driel- van der Wende Sommelsdijk: Ph. Koert-van Driel J. L. Koert Dalwallinu: (Australië) C. van Driel J. van Driel-Davies Amsterdam: J. van Driel en kleinkinderen. Sommelsdijk, 9 september 1962. Koninginnelaan 11. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op woensdag 12 september des nam. 1.30 op de be graafplaats te Sommels dijk. Voor direct gevraagd een niet beneden 16 jaar, hoog loon. HOTEL AKERSHOEK Ouddorp Heden behaagde het de Heere geheel onver wachts uit ons midden weg te nemen, onze ge liefde vrouw, moeder, behuwdmoeder, groot moeder, zuster, behuwd- zuster en tante JANNETJE VAN WEZEL echtigenote van Johannes den Boer in de ouderdom van ruim 58 jaar. Ons van uw deelne ming overtuigd hou dende: Sommelsdijk: Joh. den Boer Ridderkerk: Jac. den Boer Jac. den Boer de Waard en kleinkinderen Sommelsdijk, 10 september 1962. Dorpsweg 75 De teraardebestelling zal plaats hebben donder dag 13 september des nam. 13.30 uur. Een drietandenvork, in de Oudelandseweg. Gaarne te rug te bezorgen bij: T. TANIS Oudelandsewqg 15 Ouddorp Gemerkt K.L.T. WeSïDUKIS^^ïHlDDEtHflPmS; deze week voordelen! Heerlijke malse (magere) Braadlappen 2,50 Iets doorregen Borstlappen 1,80 of 2,— Botermalse Bieflappen 2,70 Malse magere hamlappen 2,60 Harst carbonade 1,90 Ribcarbonade 2,20 Alles per 500 gram Woensdag 500 gr. gehakt van 1,80 voor 1,50 Doorregen speli 500 gr. 1,50 Bakspek 500 gr. 0,65 Snij worst 200 gr. 0,80 Gebr. rollade 100 gr. 0,50 SLAGERIJ KIEVIT Secr. Nljghstraat 17 Middelharnis Bij onze terugkeer naar Amerika op 18 sept. a.s. roepen wij langs deze weg familie, vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe en brengen on ze oprechte dank voor de gastvrijheid en vriendschap die we gedurende ons 4- maandelijks verblijf te Ouddorp mochten onder vinden. Voor diegenen die persoon lijk van ons afscheid wil len nemen, zal a.s. vrijdag avond 14 sept. gelegenheid zijn ten huize van de fam. Th. Luime, Hazersweg 19, Ouddorp van 7 tot 9 uur. Jacob Mierop Fam. van Houten- Mierop Gevraagd in Chr. Rusthuis keurig nette (in of extern) Celebesstr. 82 - Den Haag Telefoon (070) 54 33 11 2 p. beschuit 55 1 b. Pilchards 59 500 gr. theebiskwie 65 1 b. zalm 115 500 gr. speculaas 79 1 b. Tonijn 86 500 gr. Biesjes lOO ^/i b. Perziken 136 500 gr. sprits 100 Vi b. Ananas 136 200 gr. zuurtjes 35 ^/i b. aardbeien 136 250 gr. toffees 45 Vi b. gem. vrucht 176 200 gr. drop 45 1 b. koffiemelli 55 3 rol drop 25 1 b. oploskoffie 125 1 p. zoute pinda's 39 1 b. Nootmuskaat 79 500 gr. pinda's 79 1 b. spinazie 49 1 kg. stroop 106 1 b. sperciebonen 79 500 gr. choc, korrels 68 Va b. appelmoes 56 500 gr. vette kaas 125 2 p. sunil 75 200 gr. b. worst 45 2 p. persil 75 1 grote koek 39 1 p. Radion 75 1 b .leverpastei 34 2 t. tandpasta 125 500 gr. vermicelli 38 2 p. soda 25 9 Venz choc repen 99 1 p. Goudkoffie 110 9 Butterscot 99 1 p. Thee 75 8 Koetjes repen 49 1 p. Roomboter 100 200 gr. Napolitains 100 2V2 kg. suiker 235 Bij 1 p. Venz hagelslag 1 reep chocolade gratis. Doei uw voordeel geen zegel gedoe maar direct veel lagere prezen. ÖsS>2ïs2S2>üs2S23^i^^ Sommelsdiik kan het u leveren. Alle onkruidbestrijdingsmiddelen di. reet leverbaar houdt u schotvrij met op de juiste kleur gebrachte: Middelharnis Tel. 27 78 en 23 j IEDER DIE LIJDENDE IS AAN Bloedarmoede, Bleekzucht, Algemene zwakte, Vermagering, Bloedzwakte, Duizeligheid, een zwak organisme, en gevoel van uitputting, MOET DIRECT, ZONDER VERDER UITSTEL EENS EEN KUUR MET VITAMINOL GAAN TOEPASSEN. Een overtuigende aanbieding 4 dagen gratis „VITAMINOL" gebruik! Bij bestelling per postwissel van 5,voor een originele flacon Vitaminol geven wij II gratis een proefflacon voor pim. 4 dagen gebruik. Indien U binnen 4 dagen Vitaminol-gebruik niet de minste verbetering ziet, kunt U ons de originele verzegelde flacon terug zenden en wij sturen Uw geld terug Zo zijn wij, ge^-ien de honderden dankbetuigingen, overtuigd van de voortreffelijke werking van onze „Vitaminol", Franco huis toezending na ontvangst van postwissel of girocheque. Alle bestellingen, brieven en verzoeken om inlichtingen uitsluitend richten aan: We ber r weet. deren afvallen zomer dagen, enkele zonder niet, heerlijke zijn alv •angelan Dat vs^il van de Wal iracht Schra avond jas a; maar v zor br als 't ware t( 'ij ven. bedtij kon bliji als het b----- verschillende kachel er aa temperatuurt; Zodoende is in se hu ■mee ;ing de Er we er erg Met de weer een komen. T het daar de verho^ naggegaan neer dat- 10 pet. in 11 pet. in meenten, en vijfde den met de de ter-\ kla 12 p Postbus 9, Utrecht, Tel. (03402) 36 48, Giro 428302 Huur verhoging en nog wat baarheid ern woning door huurder niet doet. De aandacl vestigd, dat vóór 1 janua gevraagd. Ook de hu 31 maart 19 naar gelang 9,—; 8,—; de 1ste, 2de, klasse) word hoogd. De huren klaarde woni De huren die zonder o zijn, worden sen huurder volge artikel prijzen 1954. Bij zondere gevraagd voc die door de l?;napt. Om onbil voorziet deze paling, dat d naar verwaa de huurders knapt, onver: ven. Vanzelfspn voorbehoudei liuuradviesco huurder eige zeggen: „ik want ik heb Men kan rechter zijn, commissie in wel zal verti het-zelf-actif ten de huurv al wordt het duurder. Naar ik ve ders van een deiharnis eer betrokken huurverhogii was dat dit Voor de beja en enige com sen niet te nog weer eei het daar ooi meer De gladio ook weer to derden mens lijke bloemei te Dirkslan dichteres zej SOMMELSDIJK Bibliotheek. De bibliothecaris van de bibliotheek „Lectura" deelt hierbij mee, dat op vrijdag 14 sept. a.s. weer voor het eerst boeken geruild kunnen wor den. We beschikken weer over vele nieuwe jeugdboeken en romans. Elke vrijdagavond van 7.158.13 uur kunt U in „Vita-Nova" terecht. DIRKSLAND Huwelijksbevestiging. A.s. woens dagmiddag 2.30 uur hoopt ds. P. Blok een huwelijk kerkelijk te bevestigen. Burg. Stand. Geboren: Arend, zoon van K. van den Hoek en P. Appel. Ondertrouwd: W. C. J. Spaan 31 jaar en C. G. M. Jansen 24 jaar; H. G. van Zetten 29 jaar en J. L. Melissant 36 jaar. Overleden: Marinus van der Veer, 57 jaar, echtgenoot van A. J. van Wezel. Geslaagd. Dezer dagen slaagde onze dorpsgenoot de heer D. J. Keuvelaar voor het diploma 2e stuurman Grote Handelsvaart te 's Gravenhage. Schoolcollecte voor Perzië. Door de leerlingen van de Chr. School werd vo rige week f 210,70 bij elkaar gebracht voor de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. Hulp aan Perzië. De afd. Dirksland Herkingen en Melissant van het Ned. Roode Kruis maakt bekend dat ter le niging van de nood der rampslachtof fers in Perzië voor de ingezetenen, der gemeenten die daartoe niet op andere wijze in staat zijn, toch hun bijdrage te schenken. Daarom zullen tot en met zaterdagavond bij de bakkers collecte bussen van het Roode Kruis worden geplaatst waarin de geldelijke bijdragen kunnen worden gedeponeerd. Ten over vloede wordt nog opgemerkt dat de al gemene regeling n.l. het storten van uw bijdrage op giro 777 t.n.v. het Ned. Roode Kruis in Den Haag onvermin derd van kracht blijft. Het bestuur. MELISSANT Burg. Stand over de maand aug. '62. Gevestigd: N. Silvius, echtgenote van Th. Molenaar, uit Den Bommel; S. B. Slui en gezin uit Sommelsdijk; G. Ro bijn uit Giessendam. Vertrokken: J. A. Struijk en gezin naar Sommelsdijk; J. Tierolf en gezin naar Renesse; J. J. Hoekman, echtge note van P. van Zetten naar Vlaardin- gen; W, Grootenboer, echtgenote van K. Kievit naar Poortugaal; C. Nagtegaal naar Hilversum. Geboren: Gerard Jan, zoon van J. P. van Rossum en J. Braam; Dingena, doch ter van J. H. van Strien en A. Verweij. Kerkdienst. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. (Beatrixlaan) voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. STELLEND AM Woningen verdeeld. Deze week zijn er weer een aantal nieuwe woningen toegezegd aan de volgende gezinnen. De 3 woningen aan het eind van de Voor straat aan A. R. de Hoop (techn. ambt.)) D. Hanning (comm. ter gem. secr.), dhr. Kneep, v. d. Rijkswaterstaat. De wo ningen aan de Haagsestraat-Deltastraat P. Erkelens, St. Keijzer Czn.; J. Bezuijen Abr. Troost Jzn., A. v. d. Nieuwendijk Azn.; T. van Lenten; S. de Boer en J. van Noord en nog enkele verhuizingen binnen de gemeente, P. Brinkman naar Haagsestraat 30. Wed. A. Brinkman- Menheer naar Kon. Haakonstraat 7; Rien van Oostenbrugge naar Kon. Haa konstraat 11; J. van Seters Wzn. naar Meidoornstraat 9; A. Spuij Azn. naar de Haagsestraat in de woning van J. v. Seters Wzn. OUDDORP B.egenval. In de maand augustus is er 64 mm. regenval gemeten door de re genmeter van dhr. Jan Meijer Krzn. aan de Oosterweg te Ouddorp. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Hedenavond 6.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. W. Hage van Klaaswaal. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ongeluk. Tijdens de voetbalwedstrijd van zaterdagmiddag tegen een Vlaar- dings elftal had de speler J. Smits uit Stad het ongeluk zijn been te breken. Dr. de Man achtte weshalve overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Wedvlucht van de P.D. vereniging De Rode Duif vanaf Neufvilles, afstand 133 km. Aankomst Ie duif 15.35.36 uur. J. de Vos 1, 9; de Gans-Kamerling 2, 8, 10, 14; A. C. Koppenaal 3, 4, 5, 6, 7, 11, 16; G. V. d. Boogert 12. Trommel v. d. Boogert 13, 15. ST. ANNALAND Voor beroep bedankt. Ds. B. Haver kamp, Ned. Herv. predikant te Blauw- kapel-Groenekan Utrecht heeft voor het door de kerkeraad der Ned. Herv. ge meente van St. Annaland op hem uit gebrachte beroep gemeend te moeten bedanken. Aanbesteding riolering gedempte ha ven. Op het gemeentehuis te St. Anna land werd onderhands aanbesteed de riolerings en bestrating van de gedemp te haven. Dit werk houdt in om twee armen van de riolering aan te brengen, namelijk een aan de oost- en een aan de westzijde, dus aan de kant van de werkplaats der Coöperatie „Eiland Tho- len" (het vroegere kunstmestgebouw) en aan de andere zijde tegenover het pand van A. Rijnberg enz. Dwars over de ge dempte haven wordt een straat aange legd, even voor de speeltuiningang en nog enkele meters terug in de richting van de Towhuisstraat. Er werd als volgt ingeschreven: 1. Firma W. van Vossen zonen te St. Annaland voor 42,279, Gebr. J. en M. Moerland te St. Anna land voor 42.900,Fa. Joh. van Vossen te St. Annaland voor 43.600,—. De laag ste inschrijver, de firma van Vossen zonen lag nog iets boven de begroting, zodat goedkeuring van gedeputeerde staten alsnog nodig is alvorens het werk kan worden gegund. Burg. stand over de mnd. aug. 1962. Geboren: Jannetje Willemina, d.v. van 't Hof en H. J. Goedegebuure; Ma ria Kommerina d.v. P. H. v. Dijke en A. A. den Haan. Huweiyken: J. L. Stoel oud 26 j. en C. I. Elenbaas oud 23 j.; P. den Haan oud 22 j. en J. S. v. Iwaarden oud 20 j. D. Bruijnzeel oud 27 j. en J. C. Kalle, oud 23 j. Overlijden Mattheus Marinus van der Male oud 63 j. e.v. C. A. Huijgen; Cent van der Jagt oud 81 j. e.v. J. Hoek; Jan netje Rijnberg, oud 48 j. e.v. W. Rijn berg; Geertruida Buijs oud 80 j. e.v. W. Goedegebuure. Ingekomen: J. L. Stoel van Stavenis- se; H, J. van As-den Engelsman van Poortvliet. Vertrokken: J. S. den Haan-van Iwaarden naar St. Maartensdijk; M. M. van Es naar Bergen op zoom; H. de Frel naar Rotterdam; J. van den Bos en gezin naar Middelburg. BRUINISSE Ongeluk. Mevrouw C. Nieuwersteeg van den Berge kwam vrijdagavond in de nabijheid van haar woning zodanig te vallen, dat zij haar heupbeen brak en in het Zweedse Roode Kruis Zie kenhuis rrtoest worden opgenomen. VLEESVERKOOP IN ZELFBEDIENINGSWINKELS Uit een onderzoek van het West-Duit se Instituut voor Zelfbediening blijkt, dat de omzet van vers vlees in de zelf- bedieningswinkels sterk is gestegen. In 1961 bedroeg deze omzet ca 370 miljoen mark tegen 40 miljoen in 1957. Voorts constateerde men dat ll*/o van de tota le omzet van 1000 zelfbedieningswinkels werd gerealiseerd door de verkoop van vers vlees, verse groenten en fruit, 4«/o door de afzet van diepgevroren pro- dukten en TC/o door de verkoop van overige levens- en genotmiddelen. 2e serie nr. 80 Toen ik in juli in Goeree was, maakte ik 's zaterdags de 14e weer eens een uitvoering van de Koninklijke muziek vereniging Apollo mee, een folklorische gebeurtenis daar. Het hele dorp leeft immers met zijn muzikanten mee, die het onder leiding van de heer Vernooys tot een topprestatie gebracht hebben, waarvan het vaandel met de vele me dailles getuigt. Het is een gebeurtenis van betekenis, als Apollo op de Markt een uitvoering geeft, dan heerst er in 't dorp een feestelijke stemming, die er de avond te voren al in komt; de leden bakken met elkaar honderden oliebol len, die gretig aftrek vinden; de mees te mensen lusten graag ooljekoeken en men steunt er de kas door. 's Mor gens wordt de oude houten muziektent opgezet, waarop 's middags de jeugd zich vermaakt en 's avonds de in hun uniformen gestoken muzikanten plaats nemen. Om de tent staan de honderden dorpsgenoten en ook mensen uit andere dorpen geschaard om te luisteren naar en te genieten van de ten gehore ge brachte muziek. Jammer is, dat er zo veel kinderen joelend door het volk heen lopen en dat er ook nog zoveel oudere jongeren heen en weer blijven drentelen en zich van de muziek weinig aantrekken. Het moet in Goeree toch als in andere plaatsen ook mogelijk zijn dat tijdens het spelen der muzikanten volkomen stilte in acht genomen wordt en misschien dat we hier ook zo ver ko men, als op 8 september bij de herden king van het 650 jarig bestaan der „stad aan Apollo een mooie moderne muziek tent wordt aangeboden, als de tent en de uniformen meer in overeenstemming zijn met de prestaties der muzikanten, 't Was tot heden een mooi dek op een oude knol, zoals een der Beierse Ko ningen van Munchen getuigde. Na afloop van de serieuze muziek stukken geven de muzikanten altijd een populair wijsje toe, waarop jong en oud om de tent dansen en springen iets speciaals Goerees, dat op het feest van 8 september aan de bezoekende vreem delingen niet onthouden mag worden. In de artikelen over de „stad" Goe dereede had ik het ook over de emigra tie, die hier en in Ouddorp in de vo rige eeuw buitengewoon sterk was. Ik kreeg van bevriende zijde een lijst van personen, die van 1847 tot 1871, dus in 25 jaar tijd van Goedereede vertrok ken zijn naar Noord-Amerika, mannen vrouwen en kinderen, in totaal 751. Er gingen hele huisgezinen weg met 5, 6, 7 en 8 kinderen. In 1854 vertrokken 149, in 1866 110, in 1868 54 en in 1869 71. Velen gingen tegelijk weg, op 20 april 1871 waren dat er 41. Volgens de heer Voogd vertrokken er uit Oudorp in 1887 wel 300, waarvan 90 met dezelfde boot. Stellig gingen er een aantal weg om het geloof. Op 13 oktober 1834 onderteken de de kerkeraad van de Hervormde kerk te Ulrum de Acte van Afscheiding of wederkering afscheiding van de hervormde kerk en wederkering tot de Bijbel als Gods woord en de Formulie ren van Enigheid, onder leiding van ds. Hendrik de Cock. Verscheidene predi kanten sloten er zich bij aan, o.a. ds. Scholte. Maar dè regering dulde de af scheiding niet, die predikanten werden afgezet en vervolgd. Koning Willem I ontzegde hun in 1836 de naam van kerk; eerst in 1869 mochten ze de chris telijk Gereformeerde kerk heten, maar velen zijn naar Amerika uitgeweken (onder Van Raalte e.a.). In 1892 zijn de meesten overgegaan naar de Gerefor meerde Kerk der Doleantie niet er mee gingen de Gereformeerde Kerken onder 't Kruis, die zich in 1907 verenig den met de volgens van Ledeboer, die in 1840 te Bonthuizen was afgezet, om dat hij 't Gezangenboek der Hervorm de kerk van de kansel had gegooid. De ze Oud-gereformeerden kregen in Rot terdam een theologische school tot op leiding van predikanten, waarvan ds. Kersten in 1926 de eerste docent was. In 1886 ontstond de Doleantie, waar van dr. A. Knijper, dr. Rutgers en mr. A. T. de Savornin Lohman, hoogleraren aan de op initiatief van dr. A. Kuijper gestichte Vrije Universiteit, de voor naamste leiders waren. De dolerenden" wilden in alles terugkeren tot de oude Gereformeerde Kerk, handhaafden de belijdenis en aanvaarden de Dordtse kerkordening. De drie formulieren van Enigheid zijn de Nederlandse Geloofs belijdenis en de Heidelbergse Catechis mus en de 5 artikelen tegen de Remon stranten. Ik geef dit stukje kerkelijke geschie denis als achtergrond van de toestan den hier. Er was vroeger een sterk godsdienstig leven. Ondanks de geiso- leerdheid van het eiland las men hier veel theologische werken. Mijn groot moeder b.v. had een grote hoeveelheid boeken van oude schrijvers, afkomstig van haar broer Abraham van der Hoe ve; levens- en bekeringsgeschiedenissen en preken. Er waren veel godsdienstige „gezelschappen", waar ze gelezen en be sproken werden. Men wendde zich af van de predilianten, die de Evangeli sche Gezangen lieten zingen, de domi nees waren te „luoht" van opvatting. Men kreeg brieven van naar Amerika uitgewekenen, die schreven over het „innige godsdienstige leven" in de ge meenschap daar geen dwang van de overheid. Vooral Ouddorp heeft nog een sterke theologisch grondslag, getuige het aantal stemmen op de Staatkundig Gereformeerde partij en Anti-revo- lutionaire partij. Ze horen er graag een „zwaren dominee", die het de mensen goed „anzeit". Is het in het volgens de Ouddorpers „luchte" Goeree anders? Het merendeel der emigranten is naar Amerika gegaan uit armoede. Ik schreef er al meermalen over, hoe ellendig des tijds de toestand der arbeidersbevolking in al zijn schakeringen was. Amerika leek het beloofde land, waar werk en welvaart te vinden waren volgens de brieven van hen, die de stap gewaagd hadden. Hoe kwamen ze aan geld voor de emigratie? De in Amerika geves tigde familieleden, die het daar goed gekregen hadden, hielpen door 't over zenden van reisgeld. Verder verkochten velen hier alles wat ze bezaten, betaal den met de opbrengst hun reis en wer den dan in Amerika verder geholpen. Er zijn heel wat verkopingen gehouden; veel antieke voorwerpen werden in de wacht gesleept door opkopers of kwa men in handen van meer gegoede bur gers. Anderen wisten gelden voor hun overtocht te lenen en betaalden die af, als het hun beter ging. Op den duur zijn er in Grand-Rapids en andere plaatsen Nederlandse koloniën ontstaan, een jaar of wat geleden correspondeerde ik met Jansen, die als jongen in de Pieterstraat woonde; hij gebruikte een Goerees, dat nog veel oude woorden bezat, die nu hier niet meer gangbaar zijn en waar over ik destijds al eens schreef. Als ik de namen der Goereese emi granten naga, dan zijn er veel bij, die nu nog in Goeree voorkomen; Bakelaar Van Heest, Jongste, Lokker, Witte, Troost, Van Dam, Soeteman, Van den Houten, de Vries, Tanis, Van Wijk. Andere komen in Goeree niet meer voor: Lauwe, Van Es, Prol, Van der Made, Schaddelee, Kwaadland, den Hartog, Sinon, Emaus, Perrius. De ouderen in het dorp zullen er nog wel bekenden onder vinden. Op 20 dec. 1886 emigreerde de familie Perrius met vrouw en 3 zoons en 4 dochters. Een der jongens was een vriend van mijn oud oom Jan; hij zocht hem op in de schuur toen hij uit Amerika overgekomen was ik herinner me nog altijd die ont moeting: ik denk dat ik 10 jaar oud was. Ja ,zo af en toe kwam er eens een die de heen en terugreis kon betalen, maar veel waren er dat niet. In deze eeuw werd de emigratie minder, maar ik weet toch nog wel enkele namen van families te noemen: Thijs van Oosten brugge, fam. Verhagen, Hein Prol e.a. F. den Eerzamen. „De Kruisbanier", een Protestants Weekblad voor Vlaanderen, vraagt uw steun. Door een abonnement 8,75 te storten op de Nederl. Girorekening No. 202511, De Kruisbanier, Amsterdam) en zo mogelijk door een gift, helpt u een colportageprogramma van speciale evangelisatienummers, te verspreiden in West-Vlanaderen (Ichtegem en om geving)) in Zuid-Vlaanderen (Kortrijk en omgeving) en het Antwerpse {Wil rijk en Merksem. Als regel zijn de meeste Protestantse Kerken in België te arm om zelf zulke evangelisatie-ac- AALTJES IN UIEN Bij het aaltjesonderzoek zijn in één ui van normale grootte meer dan 200.000 (tv/eehonderdduizend) stengelaaltjes ge vonden. Ondanks dit enorme aantal aaltjes zag de ui er nog vrij goed uit. Er zou dus gemakkelijk aaltjes haché van gemaakt kunnen worden. Dit is echter wel een unicum; dergelijke uien worden niet verhandeld. In normale uien komen practisch geen aaltjes voor, evenals dit met aardappelen, groenten, peen enz. het geval is. Ook bloembollen en vrijwel alle landbouw-, tuinbouw- en boomliwekerijgewassen worden door aaltjes belaagd. Plant dus aaltjesvrije planten of bollen op aaltjesvrije grond om schade te voorkomen. Twijfelt u, dan bestaat de mogelijk heid om grond of planten of zaad te la ten onderzoeken op het voorkomen van aaltjes bij het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Ooster beek. O DE BOER EN GRONDONDERZOEK Twee Amerikaanse sociologen heb ben een onderzoek ingesteld naar de redenen waarom een 126-tal boeren in de staat Ohio wel of niet aan grond onderzoek deden. Een en dertig procent bleek nimmer grondonderzoek te laten verrichten. Bij nadere bestudering van deze groep bleek deze gemiddeld 50 jaar te zijn (tegen gemiddeld 38 jaar van de boeren die wel aan onderzoek deden.) Verder bleek de groep die nimmer grondonderzoek liet verrichten weinig belangstelling te hebben voor nieuwe dingen, weinig geïnformeerd te zijn over bemestingsproblemen, terwijl ook de landbouwkundige scholing te wensen overliet. Er bleek geen verband te be staan tussen de grootte van de boerde rij en het al of niet laten verrichten van grondonderzoek. tie te financieren. De steun van Pro testanten uit Nederland is zeer wel kom. De Administrateur: J. K. Overbee- ke, K. Elisabethstraat 27, Antwerpen 2. De Dorus Heijmans, het grote fa- brieksschip van de N.V. Bitumarin, is zaterdagmorgen bij de Grevelingendana gezonken. Het schip lag aan de z.g. Oostkop, de oostelijke zijde van de Grevelingendam, bij de 1200 meter die deze plaat nog scheidt van de vaste wal van Goeree Overflaltkee, plm. 400 meter uit de wal. Het werkvolk was in verband met het weekend naar huis, alleen twee wachts- lieden. Jan Bos en Ton van der Haar waren nog aan boord. Toen zij zaterdagmorgen in de kom buis kv/amen bemerkten zij dat er iets niet in orde was, omdat er water in de kombuis stond en bij nader onderzoek bleek er niet alleen in de kombuis maar overal elders al water in het schip stond. Zij waarschuwden een in de na bijheid aanwezige sleepboot, de Nellie uit Maasbracht van kapitein W. Stelt. Gedrieën probeerden zij door het aanslaan van enkele daarvoor aanwe zige pompen om het binnenstromend water weer uit te pompen. Dit mocht echter niet gelukken, er kwam meer water bij dan er uit ging en ten slotte zat er niets anders op, dan het op de sleepboot over te stappen en kalm af te wachten tot het schip gezonken was. Het zonk rechstandig. Omdat het schip ter plaatse al ge werkt had ligt het niet diep. Bij laag water staat er plm. 5 meter water, dit betekent dat met laag water grote delen van het schip nog boven water staken. Wel is het in de nacht van zaterdag op zondag dieper gezonken, omdat het van de drempel, die in de Grevelingen Geul gezonken was is afgegleden. De Dorus Heijmans is een oude lan dingsvaartuig waarin een. complete as falifabriek is gebouwd. Men is er blijkbaar van uitgegaan, dat bij toepassing van asfalt in de wa terbouwkunde, men op plaatsten moest kunnen komen, waar men met een ge wone asfaltinstallatie en het bekende tankvervoer niets kon uitrichten. De Dorus Heijmans, met zijn lange pijp, waarmee het langs een ingenieuze ma nier mogelijk was onder water op een daarvoor vooruit gemaakte dam van zand en stortsteen, een bitumen asfalt bekleding aan te brengen. (Hierdoor werd het zand verhinderd weg te stro men, het was tegen de stroom beveiligd en was het laatste jaar een vertrouwde verschijning in de omtrek van de dam geworden en van Bruinisse uit kon iM^ nu eens het schip dichtbij, en later veraf aan het werk zien. Ook lag het geruime tijd in de haven. Het werd in nauwe samenwerking met de Shell gebouwd en aan boord bevond zich een complete elektrische centrale. Alles aan boord ging dan ook elektrisch. Normaal waren 28 a 30 n«B personeel aan boord. De N.V. Bitumarin is een dochter mij' van de firma Heijmans een wegenbouw onderneming uit Rosmalen en de N.V' Kon. Ned. Wegenbouw Mij. te Utrecht. De waarde zal ongeveer 2 miljoen bedragen. Juist gisteren (maandag) zou w^n met het werk gereed zijn gelcomen. Waarschijnlijk is door het zinken van het schip een deel van de drempel de Noord Grevelingen beschadigd. Aan het lichten zal geen bok te P^^ hoeven te komen. Men zal een duiker waarschijnlijk een onderzoek laten instellen waar het ies- is ontstaan en na dichting daarvan me' pompboten het reusachtige gevaarte leegpompen. We hopen er vrijdag een foto van te brengen. Herman" Ze greep streelde die. Hij sloeg °e hij zioh, verdragen. ..Cato", fl, blikken. Ziji hare. "Herman" De bewus nad bedreve

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 4