s Klaar? Blue Band. smullen om er temn te ku nnen Bruinisse benoemde W. van Gilsi (S.G.P.) en L Bal (P.v.d.A.) ioi weihouders bel Oiympla 'Eeii toonbank jleen woonhuis IB ds. L. GEBRAAD Nieuws Uit Zeeland ijS' pataiwagen Lpids Jin 't lende Idoor Vand. isst Te koop Ifbii inschrijving Mannen EVEN AANDACHT VOOR DE ROTTERDAMSE POLITIE agent(e) van politie ii!H.i.ni.iiJnu.|.i.w»r----------------------- tipgSes^^T 2? Röfterdam-i M* OUD GEREF. GEMEENTE Ooitgensplaat van ST. PHILIPSLAND iedere dag wéér! Jalouzieënbril maakt eind( aan verblinding jinsdag 11 september 1962 „ÜSILANDBN-NIBUWS" Biadz. 8 Izijn Idag aité de |d ilijk dei- van de in- land, imen p4 in een in faar- ES of tver- Irder Inder Imil- fer te feseg- Its is 3iof- IZuid van JJings 11. op Inaar Isloot Kndi- |ing.. een ade's re- Idoor Ie in Vicht. )irks H.I- bt te van edie- voor elk aannemelijk bod lof eventueel te ruilen voor isnelbrommer. Lijsterbesweg 8, Middelharnis ■Te koop: 115 P.K. motor, als nieuw. Aannemelijke prijs. J. BREUR Ivoorsfraat 9, Nieuwe Tonge Telefoon (01875) 4 26 |Te koop: ^rnet 12 solide laden ook te Bgebruiken in werkplaats. Hsen Toonbankvitrine, kan Hook als vensterbankkast ■dienen, deze voor 15,—. B C. BEZEMER Molendijk 77 of Bernhardstraat 36' Oude Tonge I met schuur, erf en 200 roe- I den tuingrond (eeuwigd. f erfp.) Gelegen Zuiddij k 9 I te Dirksland. E.v. verbouw- l vergunning beschikbaar. I i Insciirijvingsbiljetten in te i leveren vóór of op 20 sept. i a.s. bij T. Staal Westdijk 16, Dirksland. AANSTELLINGSEISEN: Leeftijd 20 t/m 28 jaar. Minimum-lengte 1.73 m. Vrouwen Leeftijd 20 t/m 28 jaar. Ongehuwd. Minimum-lengte 1.65 m. Binnenkort begint de opleiding tot Afwisselend, sportief werk. behoorlijk aanvangssalaris. Goede sociale verzorging. Opleiding voor rijbewijs. NIEUWE MAANDSALARISSEN: tijdens opleiding gehuwden f 408.88 ongehuwden f 385.64 Na opleiding bevordering tot agent: minimum-salarisf 493.63 maximum-salarisf 628.90 maximum-safaris hoofdagent f 702.08 Deze bedragen zijn excl. kindertoelage en huurrompensatle. Vacantiegratificatie 4%van het jaarsalaris S O I i c 11 af! es fe richten aan de 1 ris ^vén. P>ol i t i é»;r 2^^^ I Plaatst uw I FAiaiLIE-BERICHXEN I EILANDEN-NIEUWS Op woensdag 12 september a.s., des nam. 7 uur zal D.V. in het kerkgebouw Molendijk 25 a voor gaan •üiii Kijk maar! Ronde wangen en stralende ogen. Die kan tegen een stootje. En wie heeft daarvoor gezorgd? Moeder natuurlijk. MET GOED ETEN! Met alles wat Stoere trommelaars nodig heb ben. Met alles wat Blue Band kan geven. Beste Blue Band, bereid van energierijke grondstojfen en met vitamine A en D en bovendien provitamine A. Om voedzaam en goed te eten, iedere dag wéér. ...EN LEKKER ETEN.' Blue Band smaakt heerlijk. Zo heerlijk, dat de kinderen graag eten. Dat vindt moeder fijn. Eet maar lekker. Eet maar goed. Om er tegen te kunnen. NIEUWE TONGE Burg. Stand over de maand aug. '62. Geboren: Jacob Cornells, zoon van G. i Kievit en C. Verolme; Jannetje Corne- i lia, dochter van A. van Dam en H. A. Timmer; Johanna, dochter van J. Meij- boom en J. van Helden. Geiiuwd: A. Prins, oud 25 jaar en J. G. Tij], oud 21 jaar; W, C. Huijer, oud I 21 jaar en A. J. Zweerus, oud 18 jaar; i D. P. van der IMast, oud 25 jaar en M. I C. van den Boogaard, oud 24 jaar. Overleden: Anthonij van Noord, oud 75 jaar, echtgenoot van Leentje Hak- kenbrak; Johannes Noteboom, oud 77 jaar, zoon van Kommer Noteboom en Johanna Boshoven. OUDE TONGE I Havenverkeer. In de agelopen week zijn er in de haven van Oude Tonge, binnen gel?:omen vier schepen met steen met een inhoud van 1270 ton, en een schip met grint inhoud 300 ton, 1 schip met zand 160 ton, bestemd voor de Del tawerken; een schip met brandstoffen inhoud 150 ton, vertroklcen een schip met graan inhoud 75 ton. Oudste inwoner overleden. In de af gelopen weelc is de oudste inwoner de heer Jan de Vos overleden in de ouder dom van 93 jaar, op 25 september a.s. had hij 94 jaar geworden, zijn echtge note is thans 89 jaar en ze zijn 67% jaar gehuwd geweest. Oude inwoners. In de gemeente Ou de Tonge zijn er thans vijf mannelijke inwoners van 91 jaar oud. Kerkdienst. IVtorgen, woensdag 12 sept. hoopt ds. Blok van Dirksland voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Aan vang der dienst 7 uur. OOLTGENSPLAAT Bejaardenviiddag. De maandelijkse bejaardenmiddag zal worden gehouden woensdag 12 september om 2.30 uur in „Elthato". Naast het vele dat zal wor den geboden door de bejaarden zelf en ook door anderen, wordt er deze middag ook afscheid genomen van ds. en me vrouw Van Drenth wegens hun vertrek naar Ede. Afscfieidsauond ds. en mevrouw Van Drentlx. Op zondag 16 september a.s. zal ds. J. van Drenth afscheid nemen van zijn gemeente om 2 uur nam. 's Mor gens zal afscheid worden genomen van de gemeente te Langstraat. Op wens van predikant en kerkeraad zullen in de middagdienst geen toespraken wor den gehouden, behalve namens de ker kelijke gemeente. Dit laatste zal even wel kunnen geschieden op een af scheidsavond, die zal worden gehouden op vrijdag 14 september a.s. nam. 7.30 uur in „Elthato", waar de gemeente en andere belangstellenden hartelijk wel kom zijn. Herfstwandel-mars. Op initiatief van de Gymnastiekvereen. D.O.S. en de Sportvereniging „Delta" (korfbal), zal er op zaterdag 22 september te Ooit gensplaat een herfstwandel-mars wor den gehouden, over diverse afstanden, o.a. 10, 15 en 25 km. Start voor alle groepen om 2 uur vanaf Hotel ,iHob- oel" aan de Kaai. Inschrijving zowel persoonlijk als in groepsverband kan geschieden voor of op 12 sept. bij mej. W. de Vos, Pr. Hendrikstraat 15 en de "eer T. v. d. Vliet, Kastanjestraat 2. Jj-ike deelnemer die met goed gevolg öe mars heeit gelopen ontvangt een prachtige herinneringsmedaille; voor groepen worden er bovendien groeps- "^edaiUes beschikbaar gesteld. Het in- iQ.^'lfgeld is zeer laag gehouden. Sinds 1947 delma: IS er te Ooitgensplaat geen wan- rs meer georganiseerd. In de dinsdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Brui nisse waren alle leden aanwezig. Bij de installatie van de nieuwe raadsleden (in de samenstelling van de raad kwam geen verandering) legden de heren Kik, van Gilst, Hoogerheijde en Jumelet de eed en de heren de Ko ning, Bal en van de Velde de belofte af. Burgemeester van de Linde was ver heugd dat het bestuur der gemeente nog op democratische wijze kon worden gekozen, de democratie is een groot goed, maar de democratie brengt ver plichtingen mee, dat de democratische spelregels in acht worden genomen. In de komende vierjarige periode zag spreker grote veranderingen, de Greve- lingendam zal gereed komen evenals de brug over het Haringvliet en de brug over de Ooster Schelde. Hij hoopte dat ook in de komende periode één doel al len zou verenigen, de meerdere bloei van de gemeente Bruinisse. De heer L. J. Hoogerheijde (a.r.) dankte in zijn antwoord de voorzitter voor zijn goede woorden en zegde de gevraagde medewerking toe. Bij de daarop volgende wethouders- verkiezing werd de heer W. van Gilst (S.G.P.) met 61 stem als wethouder herkozen. Voor de tweede wethouderszetel thans bezet door de heer C. Kik (even eens S.G.P.) werden vier stemmen uit- THOLEN Gemeentevlag. Het gemeentebestuur van Tholen heeft met de heer K. Sierks- ma, lid van Kon. Ned. Genootschap van Geslacht- en Wapenkunde te Gronin gen, contact opgenomen over de vlag van Tholen. De heer Sierksma wees er op dat de gemeente Tholen historische rechten kan doen gelden op een oude overgeleverde vlag, zoals die in de col lectie van M. Smallegange wordt ge toond op de prent „Zeeland veredelt" van 1676. Hierop staat afgebeeld een edelman als heer van Tholen met aan de voet het huidige wapen van Tholen en aan een lans een daarbij behorende vlag. Deze vlag nu toont drie even- hoge banen, waarvan de middelste geel is en de eerste en derde, nogmaals ver deeld in 3 evenhoge banen, rood, wit en blauw zijn. De Hoge Raad van Adel concludeerde dat het ontwerp van dhr. Sierksma juist is. De in Smannegange's werk afgebeelde vlag is een herinne ring aan de tijd, dat Tholen voor de prins in 1577 werd gewonnen. De driebaanvlag zwart, geel en rood, toont veel gelijkenis met die van de Duitse Bondsrepubliek, zodat sterk werd afgeraden deze zo vast te stellen, terwijl bovendien de archivarus voor de zwart, geel rode vlag niet de minste aanknoping kan vinden. Daarom werd in de gemeenteraad voorgesteld als gemeentevlag te hand haven de drie evenlange banen met de middelste geel, en van boven en on der rood-wit-blauwe banen. Te zijner tijd zal deze vlag plechtig in gebruik worden genomen. Burg. Stand. Geboren: Hendrik Mat- theus, zoon van M. Praat en G. L. de Hond; Adriana Johanna, dochter van J. P. Donkers en M. M. Donkers. Getrouwd: W. J. v. d. Velde 24 jaar met J. Drooger 23 jaar. Overleden: Anthonie van Dijke, 28 j., wonende te Oud Vossemeer, ongehuwd. Pieter Oosdijk, 88 jaar, wedn. van M. van Ast. Rachel Pietertje van den Hout 84 jaar, ongehuwd. gebracht op de heer L. Bal (P.v.d.A.) en 3 op de heer S. A. Jumelet (c.h.u.) De voorz. merkte op dat de wethou dersverkiezing aanleiding geeft tot een afscheid, een continuering en een wel kom. Zich richtend tot de heer Kik zei hij dat 29 keer een vergadering van b. en w. samen met de heer Kik is gehouden, in die periode heeft hij Kik leren ken nen als een bezadigd persoon, met wie het prettig samenwerken was. De heer Kik wist vaak het juiste woord te spre ken, als de meningen in het College van b. en w. tegenover elkander stonden. Hij zag hem node als wethouder ver trekken. Tot de heer van Gilst, zei spreker dat hij hem bewondert over de wijze waar op hij zijn taak als wethouder vervult, vooral omdat van Gilst geen andere opleiding heeft gehad als de gewone lagere school. Met hem zal hij gaarne de samen werking voortzetten, die hij met de heer Bal gaarne zal beginnen. U hebt U al dus de voorzitter tot de heer Bal in de periode van uw raadslidmaatschap doen kennen als iemand die de kat uit de boom kijkt en niet ondoordacht iets zegt. Hij wekt Bal op veel te vragen, wanneer iets hem niet duidelijk is en hij twijfelt er niet aan, of Bal zal dan spoedig ingewerkt zijn. Hij hoopte dat de team-geest die onder wethouder Kik zo goed was behouden zal blijven. De heer Kik zei in zijn korte wethou dersperiode, die indertijd bedoeld was als een overbruggingsperiode veel te hebben geleerd. Hij dankt op zijn beurt de voorzitter voor de wijze waar op hij hem is tegemoet gekomen en voor de samenwerking die hij heeft on dervonden. Hij vraagt de heer Jumelet of nu aan het eind van zijn wethou dersloopbaan, deze nog het citaat uit Richteren 9 zou willen herhalen, bij zijn benoeming aan zijn adres gericht. De heer Jumelet merkte op, dat hij het ci taat nooit heeft willen gebruiken om de heer Kik persoonlijk te treffen, maar om wat er echter zat aan de kaak te stellen namelijk de samenwerking tus sen S.G.P. en P. V. d. A. Hoe hij daar over denkt zal hij straks uiteenzetten, de heer Kik heeft hij leren waarderen als een wethouder die zijn taak uitste kend heeft vervuld. Weth. van Gilst dankte de raad voor het grote vertrouwen dat blijkens de uitslag van de stemming in hem werd gesteld. Hij was van mening dat om redenen van goede democratie, een ein de moest komen aan het feit dat de S.G.P. 2 wethouderszetels bezette, maar zal toch de heer Kik als collega missen, hij vertrouwde op een goede samenwer king met de heer Bal. De heer Bal dankte allen die hem gestemd hadden en hoopte eveneens op een goede sa menwerking met de gehele raad. Hij zal alles doen wat mogelijk is om van zijn kant die samenwerking goed te doen zijn. De heer S. A. Jumelet (c.h.u) zegt dat het van onwaarachtigheid zou ge tuigen als hij ging zeggen dat de uit slag van de wethouders verkiezing hem heeft verrast. Bij de vorige wethoudersverkiezing toen de heer Kik werd gekozen heeft hij al op de samenwerking P.v.d.A. en S. G.P. in deze gewezen en de uitslag van de stemming zoals ze nu is uitgevallen voorzien. Het zou eveneens onwaarachtig zijn als hij zei dat samenwerking van de rechtse groep enerzijds met de P.v.d.A. anderzijds onmogelijk was. Deze sa menwerking is er op vele plaatsen en zij is er vroeger ook in Bruinisse ge weest. Het vreemde zit echter in de samen werking S.G.P.-P.v.d.A. Deze samenwerking is, hij heeft dit al eerder gezegd, uniek in Nederland. Wa ren de heren Kik en van Gilst inplaats van S.G.P.ërs, leden van de K.V.P. dan zouden zij zich, ongetwijfeld voor hun bisschop moeten verantwoorden, wan neer ze zich schuldig maakten aan een dergelijke principiële afwijking van de partij politieke lijn, als nu tegenover de S.G.P. door hun wordt bedreven. Over de partij discipline in de S.G.P, is hem- verder weinig bekend, hij weet niet of er nog politieke bisschoppen aan te pas zullen komen, als de heren Kik en van Gilst het uitbrengen, vanhun stem kunnen verantwoorden is voor liem verder ook de zaak af. Tot de heer Bal zei de heer Jumelet, dat hij hem gaarne wil feliciteren met zijn benoe ming en dat het aan de samenwerking met de raad waarom de heer Bal ge vraagd heeft zeker niet zal ontbreken. Of de heer Bal gelukkig zal zijn met zijn wethouderschap moet echter nog worden bewezen. Hij weet dat de vori ge wethouders wijlen de heer Bal en de heer van den Berg, de geneugten van het wethouderschap dikwijls vergald zagen, door de felle kritiek die op hun beleid in de eigen partij werd gevoerd. De P.v.d.A. wil wel eens vergeten dat de raad in meerderheid rechts is en dat Bruinisse dus behoort geregeerd te wor den volgens de nonnen die in principi ële zaken door de rechtse partijen wor den gesteld. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd, nadat op verzoek van de heer Hoogerheide (a.r.) daarin een zinsnede is aangebracht, waaruit duidelijk blijkt dat de heer van Gilst om principiële reden zijn steun aan het mosselfeest onthield. Juist het prin cipiële dient hierin te worden bena drukt. De heer de Koning wijst nog eens op de houding van de P.v.d.A. leden, naar aanleiding van de debatten over het mosselfeest in de vorige vergadering. In alle plaatsen waar deze feesten worden georganiseerd worden, deze door de P.v.d.A. gesteund en gestimuleerd. Alleen op Bruinisse niet. Hij vindt dat vreemd. Ingekomen stukken Bij de ingekomen stukken zei de voorzitter dat door hem naar aanleiding van het pleidooi van de heer Jumelet om een stuk strand aan te leggen, naast de Grevelingendam, de mogelijkheden daarvoor zijn onderzocht. Het is hem inderdaad gebleken dat aanleg van een strandje mogelijk zal zijn, in de hoek tussen Grevelingendam en Sluisingang. Hij legt een tekening van de situatie ter plaatse over. Als de plannen verwezen lijkt zouden worden en financieel is dat wellicht mogelijk zou men heerlijk beschut zijn voor Noordelijke en Wes telijke winden en hij brengt hulde aan Jumelet voor zijn initiatief in deze. De heer de Koning vraagt zich af of een strand bij machinefabriek Maas kant niet aantrekkelijker zou zijn voor de jeugd. Hij is bev^eesd voor slibvorming op het opgespoten zand, op de plaats waar men nu het strand gedacht heeft. De voorz. zegt dat deskundigen des gevraagd de mening van de heer de Koning niet deelden. B. en w. worden door de raad gemachtigd, verder alles te doen, om reeds in 1963 van het plan te verwezenlijken. Verder zegt de voorzitter oriënteren de gesprekken te hebben gevoerd over mogelijke afbraak van de huizen aan de Kerkstraat thans door. hem als pak huis gebruikt. Zulks naar aanleiding van het in de ijskast zetten van de door braak Hertsebekestraat-Kerkstraat. Het havenplateau heeft de aandacht van b. en w. door optredende verzak kingen, zijn een bron van voortdurende zorg. De reparatiehaven werd door de aan nemer opgeleverd. Een steiger van de firma van Duivendijk in deze haven moet nog worden hersteld. Met de plaatselijke aannemers is reeds drie maal vergaderd over de aan besteding van de woningwetwoningen (35 stuks) in het Plan West. De prijs vaii de plaatselijke aannemers ligt plm. 2000,te hoog, althans volgens de nor men die het Rijk aanlegt. Het Rijk geeft nooit goedkeuring, wanneer de prijs niet in overeenstemming met de Rijksnor- men wordt gebracht en dat is volgens de aannemers niet mogelijk. Bestrating en riolering werd door de aannemer van de Velde opgeleverd, er wordt daar thans drainage gelegd, ter wijl gedeelten van de Molenstraat, de Noorddijk en de Deestraat worden her- bestraat. Mogelijkheid voor het meren van jachten achtte de voorz. nog mogelijk in de hoek naast het lange loopsteiger in de nieuwe Gemeentehaven, over de plaatsing van een winkelmagazijn op die haven door de Olie inkoopvereniging wordt met de instanties van Rijkswa terstaat nog onderhandeld. Aan het verlangen van de heer Bra- ber orn naast zijn smederij op de daar vrij gekomen grond een reparatieloods te plaatsen kan niet worden ingegaan. Wel mag de heer Braber eén dergelijke loods plaatsen op het Industrieterrein aan de Dorpsweg. Herstel zoutschade Daar de toestand van de Chr. school erger is dan in de Openbare school zal het zoudschadeherstel van de Christe lijke school eerst ter hand worden ge nomen, daarna komt dan het herstel van de O.L. school. De mogelijkheid om in Bruinisse een tandarts gevestigd te krijgen, heeft nog steeds de aandacht van het Gemeente bestuur. Door een commissie bestaande uit de heren L. J. Hoogerheijde, D. de Koning en S. A. Jumelet zijn de jaarrekeningen 1962 nagezien van de Gewone Dienst, de Kapitaal dienst en het Woningbe drijf. Bij monde van de heer Jumelet wordt geadviseerd de rekeningen goed te keuren. Onderzocht zal worden of op de havenverlichting zal worden bezui nigd. Aangenomen worden de voorstellen tot het aangaan van een Rekening Cou rant overeenkomst met 'de Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een maxi mum crediet van 100.000,en het verhuren van diverse woningen aan de tegenwoordige bewoners, van woningen die in het kader van de iCrotopruiming zijn aangekocht, de woning Havenkade verhuurd aan de heer W. M. Feijterl en de onderwijzerswoning aan de heer M. C. van Weele. Onder het punt verder voorkomende zaken worden aangenomen de Compen satiemaatregelen voor de Gemeente ambtenaren in verband met de huur- vergoeding, terwijl de voorzitter ge machtigd wordt onderhandelingen te voeren over aankoop van de bakkerij ca. van het pand Nieuwstraat 1. Afbraak van deze bakkerij zou een verbetering van de verkeerssituatie op de hoek Poststraat-Nieuwstraat kunnen worden verkregen. De heren M. J. van de Velde en S. A. Jumelet waarschuwen er voor, dat men van de verkeersverbetering geen over dreven voorstellingen moet hebben. Aan de heer S. J. P. Jumelet wordt tot 1 januari 1964 uitstel verleend, van zijn verplichting om schuur en woning voorheen bewoond door de heer H. Hoogerwerf, te verbouwen tot garage.. De voorz. leest het schrijven voor van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waarbij de goedkeu ring voor de aanbesteding van 35 wo ningwetwoningen wordt geweigerd, om dat de prijs daarvoor 69.700,te hoog is. Bij de rondvraag vroeg de heer Ju melet of men al geslaagd is een oplos sing te vinden, voor de opzichter die eventueel straks de opzichter zal ver vangen als men .is uitgetreden uit de Centrale Dienst voor Bouw en Woning toezicht. De heer M. J. van de Velde vraagt naar de realisering van de bouwplan nen voor autoboxen, van de heer N. Bal in de Dreef. Verder zou de heer van de Velde gaarne zien, dat op Bruinisse een groot scheepse aktie werd georganiseerd ten bate van de Rampslachtoffers in Per- zie. De voorz. noemt de geste van v. d. Velde zeer sympathiek. Op voorstel van wethouder van Gilst het presentiegeld van de raadsvergadering waaraan men bezig is ter beschikking van het Roode Kruis te stellen wordt besloten. Hierna sluiting. Uitkomst voor automobilisteii Na 15 jaar van onderzoekingen en ex perimenteren is dhr. H. R. Doorenbos uit Rijswijk erin geslaagd een bril te construeren, waarmede automobilisten zich kunnen beschermen tegen de ver blindende lichten van tegenliggers. Men kan de vernuftige vinding het beste aanduiden als een jalouzieën-bril. Aan een metalen montuur, ontwerp van een vooraanstaande brillen-indus- trie, zijn smalle dofzwarte jalouzieën van verenbandstaal bevestigd, gevat in een plastichouder die in alle kleuren leverbaar is. De neussteunen zijn ver stelbaar, waardoor de bril voor een ieder passend te maken is. Het totale gewicht bedraagt slechts 29 gram. De belangrijkste werking van de bril' is de straalbreking en absorptie van licht waardoor bet oog als het ware in de schaduw komt te liggen. Het op deze vinding rustende octrooi is verleend op het optische verschijnsel dat men langs strips kijkt zonder deze waar te nemen. In bet verkeer zal de bril overdag grote diensten kunnen bewijzen als bescher ming tegen de laagstaande zon, en 's avonds tegen schijnwerpers van tege moetkomend verkeer en door de achter- uitkijk-spiegel weerkaatst licht. Behal ve in het verkeer is de bril ook heel goed te gebruiken bij die gelegenheden waar men langdurig aan het licht is blootgesteld, zoals bij sportevenemen ten. Televisie-repetities e.d. De nieuwe bril heft een aantal nade len van de traditionele zonnebril op; zo blijven b.v. kleuren volkomen natuur lijk. In Nederland zal de bril verkrijgbaar zijn bij de opticiens en autodealers. De uitvinding is behalve in ons land ge patenteerd in België, Frankrijk, Italië, Engeland, Zuid-Afrika, Amerika en Ca nada.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 3