Bevestiging en intrede kand. T. van 't Veld te Den Bommel Koninklijke onderscheiding de Groot, Middeliiarnis Eerste segment komt londerdag op de pipers Babyhuis ,De Ooievaar' (zaïmpadieo) door burgem. Hordijk geopend Met zeeleeuwen l(ui|i Brug over hei Haringvliei ImlmÉ groenten en fruit ,,Ozalid- patronenpapier m seieniffiefd UIT DE KEUKEN Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 11 september 1962 De Hervorrade Gemeente van Den Bommel mocht j.l. zondag weer een eigen predikant in de kerkelijke en bur gerlijke gemeente ontvangen, door de komst van kandidaat T. van 't Veld uit Nijkerk. Deze gemeente verkeert in de gelukkige omstandigheid slechts enke le maanden vakant te zijn geweest. In mei van dit jaar vertrok ds. G. Wursten naar V/ierden (Ov.) en na enkele heroe- pen te hebben uitgebracht werd het werk van de kerkeraad gezegend met de gunstige beslissing van kandidaat Van 't Veld. i Ds. Van 't Veld die 31 jaar is werd op 6 april 1931 te Nijkerk geboren. Ook zijn echtgenote mevrouiu Van 't Veld- i van de Bunt komt uit Nijkerk. Het echt- paar heejt een zoontje van l'/z jaar. j De predikant, die eerst op de boerde- rij van zijn ouders heeft gewerlït en dus enigszins laat met zijn studie is begonnen, ontving zijn tlieologisclie op- leiding aan de Rijks Universiteit te j Utreclit. Van 1 oktober 1961 tot 31 janu- j ari 1962 was ds. Van 't Veld leer-vicaris j bij ds. J. J. v. d. Krift te Ermelo, die hem zondagmorgen in zijn ambt heeft bevestigd. Voor deze dienst bestond uiteraard grote belangstelling, 's Mid dags bij de intrede was de opkomst nog groter. Beide diensten werden gehou den in de Geref. Kerk, daar de eigen kerk in restauratie is en de hervorm de gemeente gedurende dit werk al ve le maanden een gastvrij gebruik van dit bedehuis maakt. In de middagdienst waren bijna alle predikanten van her vormd Flakkee met hun kerkeraden te genwoordig. Burgemeester W. M. v. d. Harst (met echtgenote) en de wethou ders J. Hokke en L. Arensman kwa men namens het gemeentebestuur en ds. J. Noorderhof met een deel van zijn kerkeraad waren namens de Geref. Kerk van Den Bommel aanwezig. De studenten vereniging ,,Voetius" zond de heren G. Voordijk van Oud-Beijerland en H. Smits van Hilversum als afge vaardigden en de kerkeraad van de hervormde gemeente te Nijkerk werd vertegenwoordigd door de heren Booy en Van de Pol. Vanzelf waren uit Nij- kerk de ouders en verdere familieleden van ds. en mevrouw Van 't Veld over- gekomen om de bevestiging en intrede bij te wonen. Voorts zagen wij de heer j Blijleven van Utrecht, godsdienstonder- wijzer in dienst van de Herv. Geref. Bond voor Inwendige Zending, die deze j zondag te Nieuwe Tonge voorging. Bevestiging Voor de bevestigingsdienst had ds. Van der Krift als tekst geleezen Johan nes 3 vors 29a: „Die de bruid heeft, is de bruidegom; maar de vriend des bruidegoms, die staat en hem hoort, verblijdt zich met blijdschap om de stem des bruidegoms". Na de prediking, die met grote aan dacht werd gevolgd werd het formu lier voor de bevestiging van ambtsdra gers gelezen. Nadat kandidaat Van 't Veld de desbetreffende vragen had be antwoord vond de plechtige handopleg ging plaats waaraan, behalve ds. Van der Krift, ook deelnamen de coiWSulent ds. A. Jonkers te Oude Tonge en ds. J. van D'renth te Ooltgensplaat, die voorheen Den Bommel al enkele keren als consulent heeft gediend. Ds. Van der Krift besloot met een persoonlijk woord tot ds. Van 't Veld deze goede dienst. Intrede Ruim voor twee uur was 's middags de Geref. Kerk van Den Bommel tot in alle hoeken bezet met eigen gemeente leden, maar ook met vele belangstellen den van buiten. Ouderling Peeman leidde ds. Van 't Veld naar de kansel, gevolgd door elf predikanten in toga (alleen ds. Van Vliet uit Ouddorp was verhinderd wegens een kerkdienst in eigen gemeente). Na votum en groet werd gezongen Ps. 33 2, en na het le zen van de Apostolische Geloofsbelijde nis Ps. 95 4. Ds. Van 't Veld ging vervolgens voor in gebed en las daarna Jesaja 40 19 en 1 Petrus 1 17—25. Als tekst werd gekozen Jesaja 40 6—8. „Een stem zegt: Roept, en hij zegt, Wat zal ik roepen? Alle vlees is gras, en al zijn goedertierenheid als een bloem dés velds: het gras verdort, de bloem valt af, als de Geest des Heeren daarin blaast; voorwaar, het volk is gras. Het gras verdort, de bloem valt af; maar het woord onzes Gods bestaat in der eeuwigheid." Spreker bepaalde zijn gehoor bij een drietal gedachten: 1. „Het adres van Gods boodschap", 2. „De inhoud van Gods boodschap", 3. „De brenger van de boodschap". Voor de preek zong men Ps. 103 7, 8 en 9. Ds. Van 't Veld zijn tekst ontvou wend stond eerst stil bij' het adres van Het vijfjarig dochtertje Marian, die ter gelegenheid van de feestelijke ope ning van de nieuwe babyzaak van haar ouders, de familie Pieterse-Couwenberg haar mooiste jurkje had aangetrokken, hield haar prachtige blonde pop, die om haar poppenhals een koordje droeg met daaraan de sleutel van de nieuwe zaak stevig omklemd. Voorzichtig om het tere poppen- lichaam geen pijn te doen maakte bur gemeester Hordijk, die de opening zou verrichten het koordje los om met de aldus verkregen sleutel de deur te ope nen en als eerste de winkel binnen te gaan. In een korte speech vertelde de bur gemeester, dat hem al direct bij het binnengaan de smaakvolle inrichting en uitstalling van de verschillende artike len was opgevallen en direct te hebben gezien dat dit het werk moest zijn van vaardige handen en kennersblik, waar mee Mevr. Couwenberg, heeft bewezen naast een goede zakelijke inslag ook een speciale „feeling" te hebben voor deze branche. Hartelijk werd de fam. Pieterse-Cou wenberg met deze prachtige winkel ge complimenteerd waarbij de burgemees ter de wens uitsprak dat het de exploi- tante met haar gezin in het babyhuis de „Ooievaar" in de toekomst goed mo ge gaan, waarna zij vele gelukwensen in ontvangst mochten nemen. „Als men de ooievaar, die in onze streken geldt als een zeldzame vogel maar vertroetelt, komt hij heus ieder jaar weer terug" merkte de burgemees ter geestig op: „Als de bevolking nu voor een goed warm nestje wil zorgen, zullen ze bij deze „Ooievaar", altijd de benodigde „materialen" kunen kopen, waarbij tevens van een vakkundig ad vies gediend zal worden. In de ruime lichte winkel staat in bonte pracht een keur van Koelstra kinder- en wandelwagens, die als ,elite' onder de kinderwagens kan worden be- De burgemeester achter de kinderwagen! schouwd en waarvan de fa. Pieterse- Couwenberg voor ons eiland de alleen verkoop heeft, in velerlei kleur en mo dellen, commodes, ledikantjes, baby textiel, zoals onderkleertjes, jurkjes en jasjes, baby wol, kortom alles wat een nieuwe wereldburger nodig heeft en wat zijn leventje kan veraan genamen. Tussen al deze artikelen ge ven de vele bloemstukken die op deze feestelijke dag werden ontvangen een nog sfeervoller tint aan deze tofch al zo kleurrijke uitstalling. De keurig ingerichte etalage biedt een ruime blik in deze prachtige zaak, die een eldorado betekent voor de jonge moeders, die hier het beste voor hun babys te kust en te keur zien uitge stald, waarbij de zaak belangrijk bij draagt in de verfraaiing van het win kelcentrum Holland-Zeeland. Gods boodschap Hij roept tot men sen in het pikdonker. Het land Israël lag n.l. woest, tussen Babel en Israël was een woestijn en in de ballingschap is geen tempel, v/aar zij de Heere kun nen dienen. Door eigen schuld zitten ze midden in het oordeel. En nu komt de boodschap Gods: alle vlees is gras! Een hopeloze toestand. Het leven wordt vergeleken bij een bloem, de wind vaagt hem weg, de bloem valt af, door de adem van het Godsgericht. Alles gaat er aan als de Geest des Heeren daarin blaast. Staat de profeet niet voor een hopeloze taak? zo vroeg de predikant. Hoe is het te Den Bommel? Leven we september 1962 in een andere toestand? Hebben ook wij niet een zondig verle den, gelijk oud-Israël? Ook hier geldt: alle vlees is gras. Goddeloos vlees en vroom vlees schrompelt weg. "Wij ver keren niet alleen in gevaar van een wereldoorlog het gevaar schuilt in onze zonde en schuld. Toch is het niet uitzichtloos. De op dracht is; roepen! Waarmee spr. kwam op de inhoud van de boodschap, n 1. dat het Woord des Heeren eeuwig stand houdt. Troost, troost, zal Ulieder God zeggen! staat er in de voorafgaande verzen. De schuld is door Jezus Christus ge boet, onze ongerechtigheden heeft Hij verbrijzeld. De profeet moet ook roe pen dat haar schuld verzoend is. Daar om heeft spr. tot taak te roepen van zonde en van genade. Die genade is ruim: tot mensen die God op het hart trappen zegt de Heere: „Mijn volk. On begrijpelijk. In de woestijn is een weg des Heeren; Hij zoekt Zijn volk op in Babel, en keert zich tot een afkerend volk. Roepen zal sprekers werk zijn te Den Bom.mel; dat God wil te doen heb ben met zondaren als U en als ik. Chris tus heeft Zich voor zulken in de dood begeven; Zijn beloften zijn ja en amen. Laten we met gevouwen handen op dat Woord pleiten, dat voor zondaren ge geven is. Dan bepaalde spreker zijn gehoor bij de brenger van de boodschap: Jesaja zegt: wat zal ik roepen? Het antwoord is: Zie hier is uw God! Het gaat niet om de boodschapper maar om de bood schap; een boodschap waarop men zich kan verlaten in leven en sterven. Toespraken Na deze gloedvolle predikatie werd gezongen Ps. 56 5 en volgden de toe spraken. Ds. Van 't Veld richtte zich tot de pi. overheid en kerkelijke instanties. Ds. V. d. Klift werd dank gebracht voor de bevestiging; ds. Jonkers voor het con sulentschap. Voorts sprak de nieuwe predikant de kerkeraad toe, van wie hij hoopte dat ze hem terzijde zouden staan in de pastorale arbeid. Het college van kerkvoogden en notabelexi werden be dankt, ook de leden van de vrouwen vereniging voor het schoonmaken van de pastorie. Hartelijke woorden werden gericht tot afgevaardigden van Classis en Ring, tot de Geref. predikant ds. Noordhof en diens kerkeraad voor de belangstelling en voor het afstaan van de kerk tijdens de restauratie. Medewerking werd toegezegd aan hen die op de scholen onderwijzen; afge vaardigden van Voetius', de kerkeraad van Nijkerk, wederzijdse ouders v/er- den eveneens toegesproken, koster, kos- teres en organist werden niet vergeten. Het laatste woord was tot de gemeente zelf en tot de jonge mensen, voor wie de pastorie wordt opengezet. Burgemeester W. M. v. d. Harst sprak vervolgens een welltom namens het ge meentebestuur; ds. P. van Wakeren deed dit namens de classis Brielle en de Ring van predikanten. Ds. J. Noordhof bracht gelukwensen over namens de Geref. Kerk; dhr. Booy sprak namens de Herv. Kerkeraad te Nijkerk en dhra Voordijk namens de Studentenvereniging „Voetius" en ds. Jonkers van Oude Tonge als consulent. Tenslotte voerde het woord de voorz. van de kerkvoogdij, de heer B. Melis sant, die de jonge predikant Gods ze gen toebad op zijn werk en als laatste ouderling Peeman, die de wens uit drukte dat de taak mocht worden aan vaard in de gunst Gods tot heil van de gemeente Den Bommel. Op zijn verzoek werd de nieuwe pre dikant staande toegezongen (enigszins gewijzigd) de zegenbede uit Ps. 121 1. Ds. v. 't Veld dankte alle sprekers voor hun goede woorden en wensen, waarna deze plechtige dienst met het zingen van Ps. 119 25 en de zegen die door hem voor het eerst op zijn gemeente werd gelegd beëindigd. De gemeente Den Bommel heeft deze ambtsdrager met zijn jonge gezin een goede intocht bereid. HONING WERKT BACTERIEN- REMMEND Bij onderzoek van 16 soorten honing van verschillende afkomst bleken alle een remmende werking te hebben op de groei van de bacteriën Streptococcus faecalis (grampositief) en Shigella dy- senteriae (gramnegatief). Bij verwaming boven 65°, vier uur of korter, verdween deze werking; wordt 4 dagen lang op 40° C. verwarmd, dan bleef de werking behouden. De rem mende werking berust niet op de aci- diteit (zuurgraad), nocht op de hoge suikerconcentratie. Er moeten in honing bepaalde themolabiele inhibitoren voor komen die normale filters wel maar Seitz-filters niet passeren, aldus de „Chemische Courant." De fam. Pieterse-Couwenberg in hun zo juist geopende nieuwe zaak. De kleine Marian met haar pop, die om haar hals de sleutel, waarmee burgemeester Hordijk de deur heeft geopend. ZUID-AFRIKAANSE HUMOR Aasvoël In Pretoria zijn de bedrijven en win kels grotendeels samengebracht in één en dezelfde straat, b.v. in één straat al de juweliers, in een andere de grossiers enz. enz. (Dit is nu niet meer het geval.) Ook de advocaten en procureurs wonen allen in dezelfde straat. De volksmond noemt dit het „Aasvoëlstraatjie". (Aas- vogel-straatje). Oppasser Ad Roodenburg van Ouwe- hands Dierenpark heeft met de zee leeuwen in één kuip gezwommen. De snelle zwemmers vonden het kennelijk een leuke afwisseling in hun vrij een tonig bestaan, want ze hadden het grootste plezier. Evenals trouwens de vele toeschouwers, die samendroinden om van deze ongebruikelijke zwempar- tij getuige te zijn, Roodenburg zelf vond het eerst helemaal geen pretje, maar toen hij eenmaal de humor ervan inzag begon hijzelf mee te duiken en dezelfde geluiden voort te brengen als zijn glad de vrienden. Het ging als volgt in zijn werk. Ad moest liet basin ontruimen om dit te kunnen laten leeglopen voor de we kelijkse schoonmaakbeurt. Als regel ko men de zeeleeuwen direct op het lekke re visje af dat Roodenburg hen voor houdt, v/anneer liij de dieren naar bin nen wil lokken. Maar dit keer geloofden zij het wel. Wat hij ook probeerde, het gelukte hem niet de zeeleeuwen te ver schalken. Kwaad geworden sprong hij zo maar gekleed tewater. Hij dacht, als jullie dan niet uit eigen vrije wil ko men, zal ik je halen. Maar hij had bui ten de waard gerekend. De zeeleeuwen waren zo snel en zo glad, dat hij ze niet bij hun „kladden" kon nemen. De die ren maakten de gekste capriolen en zwommen zelfs tussen zijn benen door. Telkens doken ze weer op een andere plaats op, daarbij triomfantelijke gelui den makend. De vele toeschouwers lachten zich een kriels en toen sloeg bij Roodenburg de kwade bui om in een vrolijk spel van kat en muis met zijn watervrienden, die hij nu al zo lang vertroetelt. Hij ging mee duiken en dezelfde ge luiden voortbrengen. Het was een kod dig gezicht een mannenhoofd tussen de drie zeeleeuwenkopjes boven water te zien uitkomen. Intussen liep er steeds meer water weg uit de kuip en toen er nog enkele decimeters in stond vonden kennelijk ook de leeuwen het genoeg en verlieten zij zonder meer hun bassin, op de voet gevolgd door hun oppasser, die nu helemaal geen kwaad meer bij hen kan doen. De speelse zeeleeuwen kregen een extra hapje en gingen ge dwee hun nachthok Ijinnen. Oppasser Roodenburg zei na afloop versteld te hebben gestaan om het feit dat de die ren hem helemaal geen kwaad hadden gedaan of hem waren gaan aanvallen, terwijl ze anders nog wel eens agressief kunnen zijn. Misschien zagen ze in het water in Roodenburg wel een soortge noot, al heeft deze dan ook helemaal niet zo'n grote snorrebaard! 99 Het Belgische blad „Cultuur en Han del" gaf onlangs een opsomming van de invloed op de gezondheid van enkele soorten groenten en fruit. Zo zou door veelvuldig gebruik van kropsla het hart sneller gaan kloppen. Koolsoorten schij nen eigenschappen te hebben die een overdadige afscheiding van de schild- klier remmen (en dus een snellere groei bewerkstelligen). In Mierikswortel vond men mosterdoliën die de uitbreiding van verkoudheden tegengaan. Hongaar se onderzoekers toonden aan, dat appels en kweekperen uitstekend werkten als voorbehoedmiddel tegen aderverkalking Enkele appels per dag zouden verder het chloresterol gehalte van het bloed doen dalen. Deze vruchten zijn daarmee een voorbehoedmiddel tegen trombose en hartaandoeningen. Een Nederlandse fabriek zal binnen kort een nieuw lichtdrukmateriaal le veren, dat door de dames, die graag zelf kledingstukken thuis vervaardigen, met enthousiasme zal worden begroet. Dit lichtdrukmateriaal „Ozalid-patro- nenpapier" genoemd vormt de basis van een volkomen nieuw soort knip- patroon, dat terecht een revolutionaire ontwikkeling op het terrein van patro nen kan worden genoemd. Aan de ontwikkeling van dit nieuwe knippatroon, is geruime tijd gewerkt. Vele ontwerpen zijn gemaakt en de re sultaten vergeleken. Aan het eind van de onderzoekingsperiode is komen vast te staan, dat het lichtdrukpatroon uit stekend hanteerbaar is en vele voorde len biedt t.o.v. het conventionele lij- nen-knippa troon. Het lichtdrukpatroon is, in tegenstel ling tot de huidige knippatronen, geen verzameling losse delen, waarvoor men zelf de ligging moet samenstellen, doch bestaat uit een vel „Ozalid-patronen- papier" even groot als de te knippen stof hetzij 90 cm., hetzij 140 cm. breed en kan zonder meer worden gebruikt (variaties op elke voorkomende stof- breedte zijn eveneens mogelijk). De ligging van alle onderdelen is in kleurvlakken op het patroon aange geven en zo voordelig mogelijk gerang schikt. Daar de stof niet dubbel be hoeft te worden geknipt is o.a. het zoge naamde „doorslaan" niet langer nodig en zijn vele vroeger vaak voorkomende onnauwkeurigheden tot de onmogelijk heden gaan behoren. N.V. De Atlas te Delft, die dit „Ozalid patronenpapier" heeft ontwikkeld zal het nieuwe knippatroon toelichten tij dens een persconferentie op 29 augustus a.s. te 14.30 uur in het „Apollo-Pavil- joen" te Amsterdam. (Om misverstanden te voorkomen dient opgemerkt te worden, dat de N.V. De Atlas geen knippatronen in de han del zal brengen. Zij is als fabrikante van lichtdrukmaterialen voor industrië le en administratieve toepassingen, de leverancier van het „Ozalid-patronen- papier", dat wordt gebruikt voor het nieuwe knippatroon, waarvoor bij' uit gevers van modebladen, damesbladen enz. grote belangstelling bestaat). Het moment waarop burgemeester Hordijk de zilveren medaille bij de jubila ris op de borst spelt. De heer de Groot is er merkbaar van onder de indruk. In ons vorig nummer vermeldden we reeds dat de heer B. de Groot ter ge legenheid van zijn (bijna) 50-jarig ju bileum als chef in de pakhuizen van de Groothandel K. Vermaas Zn. konin klijk is onderscheiden. In tegenv/oordigheid van het gemeen tebestuur, n.l. weth. M. K. van Ecli en gem. secr. v. Bodegraven heeft burge meester P. W. Hordijk hem namens H.M. de Koningin de hoge koninklijke onderscheiding, de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau uitge reikt. In een korte toespraak schetste de burgemeester de grote trouw die de jubilaris al die tijd aan de dag heeft gelegd, waarbij lange dagen zijn ge maakt om alles goed te laten reilen en zeilen. Hij had verwacht dat de patroon aanwezig zou zijn, nu zo'n trouwe em ployé zijn gouden jubileum viert. Za ken kunnen echter domineren, dat lag niet te zijner beoordeling, spr. felici teerde hein hartelijk namens het ge- m.eentebestuur en namens hem per soonlijk, ook met zijn verjaardag die hij deze dag juist vierde. Dan deed spreker mededeling van de koninklijke waardering, voor de 50- jarige trouwe dienst was hem bij K.B. de zilveren eremedaille toegekend, wel ke versierselen spr. hem met een har telijke gelukwens op de borst spelde. Hij hoopte dat de jubilaris met zijn echtgenote nog een lange en gelukkige levensavond zou beschoren zijn en hij nog lang in gezondheid het eremetaal zal mogen dragen. De heer de Groot dankte de burge meester voor de uitgesproken geluk wensen en vroeg zijn dank voor de hoge onderscheiding aan H.M. de Koningin te willen overbrengen. Daarna werden in gezellige kout ver versingen gebruikt en veel herinnerin gen uit het verleden opgehaald. Al moesten in het pakhuis lange dagen worden gemaakt, dhr. de Groot zei zijn v/erk altijd met plezier en met veel ac curatesse te hebben gedaan. De tijden waren veranderd, vroeger moest hij on der de balen suilcer van 100 kg., op het gebied van verpakking was veel ver beterd. Al was de patroon niet aan wezig, (er was een vertegenwoordiging in de persoon van boekhouder J. de Jong), hij was goed door hem bedacht. Van vele leveranciers, waarvan hij alle vertegenwoordigers kende waren bo vendien jubileumpaketten, telegram men enz. ontvangen. Het is voor dhr. de Groot en zijn familie een bijzonder aangename dag geworden. Hulde van een comité Hierboven vindt u melding gemaakt van de decoratie van dhr. B. de Groot, naar aanleiding van zij afscheid van de firma K. Vermaas en Zn. te Middel- harnis, waar hij bijna 50 jaar werk zaam geweest is. Dit bijzondere jubi leum, geaccentueerd door de buitenge wone plichtsbetrachting, die Bas de Groot, die vele, waarbij zoveel harde jaren aan de dag gelegd heeft, is in de kring van personeel, klanten en lever anciers, niet ongemerkt voorbijgegaan. Zij staken de koppen bij elkaar en ver raste middels een klein comité verleden zaterdagavond de jubilaris met tal van waardevolle cadeaus vergezeld van een album met de handtekeningen der vele sympathisanten. De heer de Groot dankt langs deze weg allen, die hebben medegewerkt hem deze onverwachte liulde te berei den. A.s. dinsdag zal van Kloos-Kinderdijk de eerste stalen overspanning, 106 me ter lang, voor de brug over het Haring vliet worden vervoerd. Het kolossale gevaarte zal dwars door Rotterdam naar de Oude Maas worden gesleept en woensdag te Dordt arriveren. Het leggen van het brugsegment op de pijlers is gepland op donderdag 13 september a.s. des middags ongeveer 4 uur, tenrainste als wind en weder is dienende. NED. HERV. KERK Bedankt voor Benneokm C. v. Bart te Ter Aa. G.Z.B. Het hoofdbestuur van de G. Z.B. hoopt op 11 sept. een bijeenkomst te beleggen met alle predikanten, die lid zijn van deze organisatie, ter nader oriëntatie. Bond Mannenvereen. op G.G. De Bondsdag zal D.V. zaterdag 13 oktober in „Tivoli" te Utrecht worden gehou den. Referenten zijn ds. J. C, Schuur man van Schoonhoven over „verant woord Schriftgebruik" en ds. J. Ver maas van Huizen over „Waarheid en Eenheid". De opening geschiedt door ds. A. Vroegindeweij van Veenendaal, terwijl prof. dr. J. Severijn een slot woord hoopt te .spreken. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Mildam kand. J. v. d. Brink te Voorburg. Nieuwkoop kand. H. Hiensch te Haarlem. Emme- loord H. Bakker te Hilligersberg. Bedankt voor Oosterwolde en Schoon beek G. Westerveld te Dussen, Garijp H. Alting te Uithuizermeeden; W. Ven nep, W. Peddemors te Heerde; Den Burg, Broek, Edam. Een, Nieuwerkerk Oostwold, Sibculo, Suawoude, Vianen en Wilmarssum kand. H. Hiensch te Haarlem. Vrouwenpolder, kand. J. v. d. Brink te Voorburg. Prof. Dr. J. Verkuijl, repatrieert bin nenkort na een verblijf van 23 jaar als Hoogleraar aan de Chr. Universiteit te Djakarta en heeft inmiddels een be noeming als secretaris van de zendings raad aanvaard. Er hebben hardnekkige geruchten de ronde gedaan ook op ons eiland dat de bouw van de brug aanzienlijk zou zijn vertraagd, doordat een der - pijlers zou zijn verzakt. De technici van de Rijkswaterstaat weten niet waar de ze geruchten vandaan komen: er is in derdaad een onbeduidende achterstand, door slecht weer, maar deze denlrt men vóór de tijd van oplevering in 1964 in te halen. Voor dit jaar (1962) staat nog een overspanning op het programma; in 1963 zullen er vijf moeten volgen, waar bij alle kans bestaat, dat dit er zes of zeven zullen worden. De totale over spanning wordt zoals reeds eerder gemeld 1200 meter, de kosten zonder wegaansluiting bedragen rond 40 mil- joen gulden. We hopen in ons vrijdagnummer te kunnen melden, dat dit eerste brugseg ment zonder stoornis op zijn plaats is gekomen. 'EREF. KERKEN Beroepen te Oud Beijerland R. Slof- stra te Harderwijk; 's Gravenhage-Zuid J. Prins te Groningen; Elburg J. van Ravenzwaaij te Scheveningen. Ds. M. Geleynse sinds jaren zendings predikant op Celebes, is zaterdag j.l- oP Schiphol geland. Hij zal niet meer naar het zendingsveld vertrekken. De kerkeraad te Bennekom besloot de diensten te Wageningen te beëindi gen wegens gebrek aan belangstelling-. Zaandam. De kerkeraad ontving een bedrag van 3000,van de Verkade's fabrieken t.b.v. het bouwfonds als re sultaat van de werkzaamheden, die door verschillende zusters der gemeente in de Verkades fabrieken werden verricht. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht P. Blok te Dirks land en G. Zijderveld te Capelle. Beroepen te Rhenen C. Wisse te H.I- Ambacht, Middelburg A. Vergunst te Rotterdam. Ds. W. C. Lamain uit Grand Rapids vertoeft momenteel enkele weken in vaderland en hoopt op verschillende plaatsen voor te gaan. Krabbendijke. Na bevestiging door ds. L. Rijksen te Rotterdam, deed kand- W. Suijker intrede als predikant van zijn eerste gemeente, het Woord bedie nend uit Joh. 1 29: „Kom en zie."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 2