Goedereede verkreeg 650 jaar geleden stadsrechten Onze „bondgenoten eiie burg. Kleijnenberg Commissaris der Koningifi zette luister bij aan het feest Overdrachi Muz'iekient 35e jaargang Dinsdag 11 september 1962 No. 3121 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN CENTRALE VEILING Middelharnis Sfoninsisi tioropeitde tie! gerestayreerde liotel „Oë Gouiie» Leeuw" Blazer op Eomeisiss hoorn Streekplan Voorne vermmdert industriële kansen op Flakkee PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 'a avo nds Tel. 2017 airo 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent pef mm. B§ coatract speciaal tairt»! Verichynt tweemaal per voeek: dinsdag- en vtydagavond ff Onze smadelijke en moeilijk te ver werken verwijdering uit Nieuw-Giünea (joor de manipulaties van de neutra- listische secretaris-generaal der Veren. Naties Oe Tant en de München-politiek van de Veren. Staten heeft bij het over grote deel van ons volk diepe teleur stelling en wrevel opgewekt. Dat wij door de militaire agressie van Indo nesië en de diplomatieke druk van Amerika gedwongen werden onze be schavingsarbeid onder de Papoea's voortijdig op te geven en onze beloften aan dit volk om het tot zelfbeschik king en zelfstandigheid te leiden, niet gestand kunnen doen, is voor ons een zeer moeilijk te verteren zaak, die al lerlei aspecten heeft, maar van welke er één is, waarop we eens nader willen ingaan n.l. de houding van onze bond genoten in deze kwestie. Die is om het maar heel zacht te zeg gen diep treurig, ja meer dan ergerlijk geweest. Wanneer wij het over bond genoten hebben, dan bedoelen wc daar mee onze partners in de N.A.V.O., de organisatie van vrije westerse landen die in 1949 werd opgericht om aan de dreiging van het Russische communis me gezamenlijk het hoofd te bieden. Men zou verwachten, dat deze staten één lijn zullen trekken, warmeer het erom gaat de positie van het Westen ook in andere werelddelen te verster ken of in ieder geval te behouden. En het minste, dat geëist mag worden, is toch wel, dat zij elkaar niet tegenwer ken, wanneer één hunner in moeilijk heden is geraakt. Nu is het zo klaar als de dag, dat de machtsuitbreiding van Indonesië door de annexatie van Nieuw-Guinea een verzwakking betekent van de Wes terse positie en een bedreiging voor Australië. Nochtans hebben onze N.A. V.O.-vrienden niet alleen geen hand uitgestoken om ons te heipen, maar een aantal hunner heeft zich niet ontzien aanzienlijke militaire hulp te bieden aan de doodsvijand van Nederland Soe- karno. Dat de Sovjet-Unie haar grote vriend in Djakarta steunde ligt voor de hand. Overal ter wereld waar Moskou een kans ziet om het westen tegen te werken is het actief. En in Indonesië lag een prachtkans. Soekarno is zelf een halve communist zoals vele leiders van jonge staten, die uit wangunst vanwege de welvaart een dodelijke haat hebben tegen de z.g. kapitalistische landen, die door hen alleen gebruikt worden voor hun chantagepolitiek. Hij is dus een zeer bruikbare pion op het Russische schaakbord. Daarom heeft Moskou In donesië grote hoeveelheden oorlogsma teriaal geleverd, natuurlijk zonder be taling. Ziehier wat Soekarno allemaal van zijn machtige vriend gekregen heeft 40 Hjoesjmin-bommenwerpers, 100 Mig- straaljagers, 30 Toepoelev-straalbom- raenwerpers, een onbekend aantal nachtjagers, 30 helikopters, duizenden mijnen, waarmee hele zeestraten kun nen worden afgesloten, geleide projec tielen, die vanuit vliegtuigen worden gelanceerd, 4 torpedobootjagers, 8 on derzeebootjagers, 2 grote duikboten en voorts grote hoeveelheden artillerie en jeeps. Aan dit alles had Soekarno echter nog niet genoeg. Hij was zo brutaal om ook bij Westerse landen aan te kloppen. Amerika meende, dat men moest ver hinderen hem helemaal in het com munistische kamp te drijven en ging eveneens hulp bieden met het gevolg dat de Russen nog weer meer gingen leveren en op deze wijze de twee mach tigste mogendheden in de wereld met elkaar gingen wedijveren om Indonesië zoveel mogelijk oorlogstuig te verschaf fen. Zo kon Soekarno geheel gratis een krijgsmacht opbouwen die dat wis ten de Amerikanen heel goed voor agressie zou worden gebruikt tegen een bondgenoot. Nederland heeft al geruime tijd ge leden in de N.A.V.O. tegen deze lever anties geprotesteerd. Niet alleen tegen die van Amerika, maar ook tegen die van andere bondgenoten. Men maakte er zich met smoesjes af. Washington beloofde Nederland van alle transacties in kennis te stellen en deed dit als alles reeds in kannen en kruiken was. Ande ren verscholen zich achter de veronder stelling, dat hun wapens voor Nieuw- Guinea geen gevaar konden betekenen. Alleen Frankrijk heeft altijd conse quent geweigerd oorlogsmateriaal aan Indonesië te leveren, ook toen de vlieg tuigindustrie daar heel goed orders had kunnen gebruiken. Hiervoor komt ge neraal De Gaulle, die zelf in de Alge rijnse kwestie met zulk een onverkwik kelijk probleem geworsteld heeft alle eer toe. In het r.k. Haagse dagblad „Het Bin nenhof" troffen we onlangs een over zicht aan van de wapenleveranties der iNederlandse „bondgenoten" aan Indo nesië, voorzover dat althans bekend is. We laten hier een opsomming ervan volgen. De Verenigde Stapten hebben een en orme hoeveelheid materiaal geleverd voor de Indonesische luchtmacht; 50 esvliegtuigen. 15 bommenwerpers, 35 ^^^"l^onimenwerpers en met name een dantal Hercules-vliegtuigen, de groot- en gevaarlijkste aanvalstransport- viiegtuigen ter wereld. Het State-De- Partement verklaarde dat ze geleverd plf op voorwaarde, dat ze niet te- /*ieuw-Guinea gebruikt mochten u n wat een onnozelheid. maar dat -'^ gebeurd. Nederland heeft m Washington gemeld, maar Ken nedy liet het blauw-blauw. Verder 'heeft Amerika kolossale hoeveelheden moderne infanteriebewapening gele verd, bij tientallen divisies tegelijk, zelfs in versneld tempo, zodat Indone sië volgepropt is met dit soort materiaal voldoende voor meer dan 100 divisies. Het is wel fraai! Daarbij moeten we ook nog vermelden, dat Amerika aan Neder land het gebruik van vliegvelden en zeehavens zou hebben verboden indien er een formele oorlog zou uitbreken. Dat Engeland ook meedeed aan dit spel, behoeft ons niet te verwonderen als we ons herinneren welke rol het heeft gespeeld in de eerste jaren na de oorlog, toen we Indië kwijtraakten. Ook dit land zou het gebruilc van ha vens en luchtbases geweigerd hebben volgens een afspraak met Amerika. Zo zou het zenden van versterkingen en voorraden door Nederland onmogelijk gemaakt worden en verweer tegen de Indonesische agressie dus eveneens. Maar het leverde ook materiaal in de vorm van torpedovliegtuigen en lan- ceerbuizen. Een andere N.A.V.O.-partner, West- Duitsland, welks wapenindustrie nim mer erg scrupuleus is geweest, speelde eveens mee. Het leverde infanteriebe wapening, parachutes en stalen matten voor het in recordtijd aanleggen van vliegvelden, voorts moderne motor- torpedoboten en een volledige wapen fabriek in Bandoeng. Vooral tegen het laatste is door Nederland ernstig ge protesteerd, echter vergeefs. Waar zo de groten voorgingen, spreekt het vanzelf, dat de anderen ook mee gingen profiteren. Italië leverde twee hypermoderne fregatten en twee korvetten en Denemarken lichte ma chine geweren. Zelfs onze Beneluxpart- ner België deed mee in de vorm van pistolen! Al onze vrienden gingen blijk baar uit van het Oud-Romeinse spreek woord: pecunia non olet oftewel „geld stinkt niet", behalve de Amerikanen, die zo edelmoedig waren alles pro deo of op „crediet" te leveren vanwege de vriendschap met Soekarno. Zo hebben onze waarde „bondgeno ten" aan Indonesië de middelen ver schaft om oorlog te voeren met Neder land. Zij leverden de schepen, waar mee infiltranten aan land werden ge zet, de vliegtuigen en parachutes, waar mee ze werden neergelaten, de geweren en pistolen, waarmee onze jongens wer den doodgeschoten. Samen hebben ze Soekarno in staat gesteld agressie te plegen tegen een trouwe vriend, die meer en beter aan anderen zijn N.A. V.O.-verplichtingen nakwam. Het is in- droevig. En dat geschiedde door de Amerikanen uit hoofde van een onbe- grijpelijk-naieve diplomatie, die kramp achtig poogt Indonesië uit handen van het communisme te houden, een politiek die op een jammerlijk fiasco moet uit lopen, terwijl bij de anderen blijkbaar in hoofdzaak materialistische-commer- ciële overwegingen prevaleerden. De heer Burger, P.v.d.A.-fractieleider, be treurde het verleden week in de tweede Kamer, dat er zulk een anti-Ameri kaanse stemming in Nederland heerst maar daar is o.i. alle aanleiding voor. Wij zijn het meer eens met minister Luns, die als zijn overtuiging te ken nen gaf, dat Amerika door zich posi tief achter Nederland te stellen, niet al leen Soekarno in toom had kunnen hou den, maar ook alle verdere gevolgen van diens optreden in de toekomst had kunnen verhinderen. Het is intussen wel een merkwaardig bondgenootschap, waarvan wij deel uit maken. De partners laten elkaar niet alleen in de steek, maar leveren zelfs wapens aan de vijand. Als dit niet ver andert, wordt straks ook Berlijn een debacle. Veiling van maandag 10 sept. 1962 Bintjes grove 9,20—11,10; id. middel 10.90—12.60; id. II 8.30—10,—; Eigen heimer grove 9,id. middel 14.60 16.30; ld. II 8.20-10.70; id. drielingen 6.70; Voeraardappelen 3.30. Aanvoer 30.000 kg. Rode kool 21,—; Spinazie 40.—; Sla 12,70; Tomaten A 49,------54.—; id. B 53.—; id. C 34.------37.—; Kassnijbonen 116.------127.Kasprincessen 92,Tros princessen 79.------80.Andijvie 34. Kroten 7.James Grieve 49.------68. Pricose 23.------61.—; Clapps 36.—; Bra men per doosje 68.Perziken 14.------ 16.—; Pruimen 105.------130.—; Franken- thaler 158.—; Netmeloenen 59.------82.—. Vienveiling van dinsdag 11 sept. 1962 Grove middel 17,35; drielingen 20.69, Picklers 25/40 21.—; picklers 20/30 16.— Aanvoer 51000 kg. MEER BIJMESTONDERZOEK IN DE TUINBOUW De belangstelling voor het speciale bijmestonderzoek neemt de laatste ja ren sterk toe. Dit blijkt uit de inzen ding bij het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Ooster beek. In de 3 achtereenvolgende jaren werden tot 1 augustus de volgende aan tallen monsters ontvangen: 1960 - 267; 1961 - 941; 1962 - 1784 monsters voor bijmestonderzoek. Dit is een speciaal onderzoek voor de teelt van tomaten, komkommers en fre- sia's onder glas. Het onderzoek is in on geveer 4 dagen klaar en de uitslag wordt naar de assistent van de R.T.V.D. gezonden die de betreffende tuinder zo snel mogelijk een bemestingstoestand dusdanig hoog is dat extra water moet worden gegeven. Met grote luister is zaterdag 8 september herdacht, dat de stad Goedereede 650 jaar geleden stadsrecht heeft verkregen. In feite is de stad veel ouder, volgens oude geschriften was ze reeds bekend ten tijde van Graaf Herman van Veringen, die in het jaar 1065 leefde. Ook van de zijde van de overheid was belangstelling voor het herdenkingsfeest; de Commissaris der Koningin mr. Klaasesz en zijn echtgenote zijn de gehele zaterdag tegenwoordig ge weest, waarbij Z. Hoog Edel Gestrenge nog twee taken kreeg te verrichten, n.l. de opening van het gerestaureerde hotel „De Gouden Leeuw" en de over dracht van de nieuwe muziektent aan de betreffende verenigingen. Burge meester J. Kleijnenberg heeft in een buitengewone raadszitting een her denkingsrede gehouden, waarbij met de vroede vaderen vele notabelen uit Goedereede genodigd waren. Ook was aanwezig oud-burgemeester Bosschie- ter en zijn echtgenote, die omstreeks de eeuwwisseling burgemeester was van de oude stad, en de heer F. den Eerzamen uit Wassenaar, die met zijn wei- versneden pen, veel van de oude historie op schrift heeft gesteld, wat voor het nageslacht wordt bewaard. Onder een stralende september zon, klonken al vroeg de klanken van de muziekvereniging „Apollo", toen naar Bekaf werd gemarcheerd, om de com missaris der Koningin mr. Klaasesz en diens echtgenote aan de ingang van de gemeente te ontvangen. Bij aankomst volgde een begroeting, waai'bij Hester van der Wende, gestoken in fleurige Goereese klederdracht aan mevr. Klaa sesz bloemen aanbood. Onder een vro lijke mars marcheerde het gezelschap naar de markt waar heel Goeree te hoop was gelopen, om het fraaie schouvKpel te zien. Direct daarop be trad min het raadhuis, waar de buiten gewone raadszitting als gebruikelijk met gebed werd geopend. Burgemees ter Kleijnenberg heette de aanwezigen, inzonderheid de Commissaris en diens echtgenote welkom, ook zijn oud-collega Bosschieter, dhr. F. den Eerzamen en vele anderen. Beginnend met een lyrisch gedeelte een loflied op Goeree-Overflakkee bracht spreker enige flitsen uit de his torie naar voren. Wat te Goedereede direct opvalt is de dom (gesticht in het begin van de 15e eeuw) die naar hoogte en dikte op een teken van welvaren wijst, maar niet is voltooid. De scheep vaart bracht in die tijd glorie aan de stad; er kwamen schepen met barn steen, dat in de kronen der vorsten prijkte. De Romeinen hadden hier oud tijds hun nederzettingen wat uit op gravingen is gebleken Goedereede was de springplank voor de vaart naar Brittannië. De duinerij vormde een af gesloten' geheel; het water bracht de stad zegen, maar kostte ook veel strijd. Spreker releveerde een en ander van een oude stad die in de omgeving moet hebben bestaan, „De oude Wereld" waarvan de restanten gevonden zijn. Het water in de zeemonding was zo on diep, dat men bij laag water van West- Voorne naar Oost-Voorne kon lopen. Op de rand van het oude land van Die- pendorst is de koopstad van Goedereede gebouwd; van hieruit bevoer men de wereldzeeën. Door rijkdom en welvaart kreeg Goeree een zetel in de landsre- gering. De rede was veilig helaas voerde de zee te veel zand aan en kwam de stad allengskens in verval. De heren van Voorne verleenden 650 jaar geleden stadsrechten; men kreeg het recht om muren en poorten te bou wen. Jammer genoeg heeft men deze oude bouwwerken afgebroken. Water vloeden, branden, oorlogen hebben de stad geteisterd, met heldenmoed is ge vochten, ook door de vrouwen, en altijd weer wist men het hoofd boven water te houden. De welvaart is toegenomen door de deel visserij, men zette zich in als één man om goede besommingen te maken. Nóg is de visserij in de kop van het eiland belangrijk. Spreker wees op de machtige bavens, die thans in de zee monding worden gebouwd. In de oude geschiedenis lezen we dat zang en muziek werd beoefend; „de speellieden ontvingen één stoop wijn", (opdat ze zich niet te buiten zouden gaan aan de drank). Thans is dat nog zo, I de cultuur neemt een grote plaats in, we hebben de koninklijke fanfare en de handen zijn ineengeslagen om van daag een prachtige muziektent over te dragen. Er zijn dus altijd weer tekenen van overeenkomst tussen het verleden en heden, al betreurde spreker dat zo veel is verloren gegaan. Dank zij de in spanning van de heer den Eerzamen, kon veel worden achterhaald en be waard. De toren zal worden gerestaureerd; de klokken gegoten in 1519 en 1647 be geleiden met hun machtig geluid nog 'blijde en droeve gebeurtenissen. Op de grootste klok staat: „Mijn naam is lief lijk, daarom ben ik Maria genaamd." De haven moest worden afgesloten; de patriciërshuizen zijn monumenten geworden uit het verleden. De ontslui ting van het eiland zal problemen scheppen; te Goedereede kan de wel vaart toenemen door recreatie-zoeken- den, die hier rust zullen vinden. Nog een beeld van overeenkomst noemde spreker, hoe vroeger de pol ders werden aaneengereid tot vast land en hoe nu de vaste verbinding wordt gereed gemaakt tussen beide oevers. Hij hoopte dat de oude stad die eens groot en toen weer klein werd, bij de ko mende veranderingen weer groot zal worden en aantrekkingskracht uitoefe nen op duizenden. Bij al het streven om de welvaart op te voeren, richtte spre ker zich tot het raadscoUege met de woorden: „De belangrijkste mens in het leven is u niet, maar de ander." Die ander is de voornaamste. Met deze spreuk voor ogen kan er veel bereikt worden. Ook bracht de burgemeester het Ha venhoofd ter sprake, waar de heer Snij- De Commissaris der Koningin mr, Klaasesz voor de microfoon, bij de opening van Hotel „De Gou den Leeuw". Hij is omringd door een aantal dames in Goereese klederdracht. De middelste, Hes- ter v. d. Wende, draagt de aller oudste kledij. Links burgemeester J. Kleynenberg, rechts mevr. Klaasesz en de heer P. Voogd. De Commissaris der Koningin wordt in de raadzaal een kop koffie geser veerd door Hester v. d. Wende, gestoken in oud Flakkeese klederdracht. der de scepter voert en al het mogelijke doet om de vissersbevolking de nodige kennis voor moderne visserij en navi gatie bij te brengen. Hij besloot met té zeggen dat in de toekomst in eensgezind heid de moed zal worden opgebracht om voort te varen in de kracht van Hem ,die de oude stad zolang gespaard heeft Daarna werd het officiële gedeelte van deze buitengewone zitting gesloten. De muzikant de heer Aren v. d. Wen de werd verzocht het gezelschap op eni ge tonen uit de oude romeinse hoorn te vergasten. Deze hoorn van geel koper is volgens de overlevering uit „de oude wereld" afkomstig. Het metaal waar van 'hij is vervaardigd, werd bij de oude romeinen boven goud geschat en kan niet nagemaakt worden. Vroeger werd hij door de nachtwaker gebruikt, bij zijn rondgang door de stad. (Voor het verdere van de feestelijk heden de heropenmg van het geres taureerde Hotel „De Gouden Leeuw" en de overdracht van de muziektent, leze men het tweede blad. Red.) Op deze foto ziet men de Commissaris der Koningin aan het woord bij de overdracht van de muziektent aan de muziek- en zangverenigingen. Tegelijk ziet men op deze foto het gerestaureerde Hotel „De Gouden Leeuw" dat even te voren door de Commissaris is geopend. De hoornblazer Aren v. d. Wende, die op de oude romeinse hoorn (zie verslag) de vroede vaderen enige welluidende klanken liet horen! Door het bestuur van de NVV-be- stuurdersbond Goeree-Overflakkee is bij Gedep. Staten van Zuid-Holland een bezwaarschrift ingediend tegen het streekplan „Zuidlandproject" voor Voorne eti Putten omdat dit, naar het oordeel van genoemde bestuurdersbond de kansen voor vestigingen van indus trieën op Goeree-Overflakkee vermin dert. Wat de werkgelegenheid op Flakkee betreft wordt in de motivering van het bezwaarschrift naar voren gebracht, dat de landbouw op het eiland, als gevolg va7i de mechanisering, onvoldoende werkgelegenheid biedt aan de agrari sche werknemers. Bevordering va/n fruitteelt en tuinbouw kan voor het eiland belangrijk zijn, maar ook deze bedrijfstakken bieden, niet voldoende werkgelegenheid. Voorts wordt er op gewezen, dat da gelijks grote aantallen Flakkeese arbei ders (1500 en meer personen) pendelen om in de industrieën rond en in Rot terdam werk te vinden. Dit pendelen van ruim 26 procent van de beroepsbe volking schept sociale en economische nadelen. Jongeren, die in de streek zelf een technische opleiding hebben gehad, maar op het eiland geen emplooi kun nen vinden, moeten eveneens werk zoe ken in de industi'ie aan de andere kant van het Haringvliet, waarbij zij vaak niet in het door hen gekozen beroep I terecht komen. i Vele Flakkeese arbeiders zijn 13 a 14 uren per dag van huis en hoewel de Flakkeeënaar niet gaarne het eiland verlaat om zich elders te vestigen, is er de laatste jaren toch een vertrekover- schot, hetwelk vooral onder de jongere werknemers gezocht moet worden. Me de hierdoor is het percentage personen van boven 65 jaar 11% procent hoger dan het landeliji*: gemiddelde, het geen betekent: veroudering van de eilandbevolking. Nu kort geleden het provinciaal be stuur van Zuid-Holland een „streek plan Voorne-Putten-Rozenburg" ter visie heeft gelegd, is dit plan in een commissie uit de NVV-vakbeweging en de bestuurdersbond bestudeerd. In dit z,g. „Zuidlandproject" worden diverse gebieden een bepaalde bestem ming gegeven. Zo worden de Benin- gerwaard en de polder Zuidland, bene vens de droog te leggen slilcken in het Haringvliet, bestemd voor industrieves tiging en dan in hoofdzaak voor toele veringsbedrijven voor de zware indus trie in het gebied van Botlek-Europoor en Waterweg. Maar naar de mening van NVV-bestuur kan deze industrie beter op Flakkee worden gevestigd, me de omdat de geprojecteerde verbindin gen vanuit Flakkee naar liet Botlek en Europortgebied korter zullen zijn dan de verbindingen tussen dit gebied van de zware industrie met dat van het Zuidlandproject. Voorts acht men de industrievestiging op Flakkee van gro te betekenis om het verouderen van de bevolking tegen te gaan en tenslotte wordt het helemaal niet zeker geacht, dat de afstand waarover men van Flak kee naar het gebied van het Zuidland- i project zal moeten pendelen zo kort zal zijn als wordt voorgesteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1