Slapend in levensgevaar aan Grevelingendam De Chr. Hist. Unie vroeger en nu De wethouders verkiezingen JS/Ieditatie feCKORTEHEGsZOON Vrijdag 7 september 1962 No. 3120 Chr. STREEKBLAD OP GEREFOKMEERDE GRONDSLAG VOOR ÖE ZÜTO-HOLLAJNDSE EN ZEEUWSE RTT.ANDEN Het hart BIMNENViRiNSIID SCMUiNIIIIIIIBiP Fruitmanden en Fruitbal(ies „^De ^ruitcentrale" Handelsreiziger in auto aan voet van de dyk door politie gewekt Den Bommel 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 2629, aa 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Qiro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWABTAAIU ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mvL Bï! contract speciaal t«rl«t Verschijnt tweemaal per. week: dinsdag' en vrydagavond De in grootte tweede Prot. Chr. partij is do Cliristolijl<e-Historisctie Unie. Telt de A.R. partij momenteel 14 kamerleden (van de 150), de C.H.U. heeft er 12. Zo als de naam al uitdrukt is ze niet gelijk de A.R. partij als een eenheid ontstaan maar is ze een samensmelting van drie groepen, die in de loop der jaren tot een eenheid geworden zijn. Omdat deze «roepen nogal uiteenliepen op verschil lende punten (deze nuances zijn tot, op zekere hoogte nog altijd merlibaar) is bij de laatste iusie de naam Unie geko zen. We zullen in het kort de gang van zaken bij deze ontwildteling schetsen. Het begin ligt in 1894. De A.R. partij bestond toen al 15 jaar onder de straffe leiding van Dr. Kuijper. Deze was des tijds geen Kamerlid, maar oefende als partijvoorzitter en in de „Standaard" zeer grote invloed uit. In dat jaar Ivwam de kiesreclituitbreiding aan de orde waar Kuijper sterk vóór was en De Sa- vornin Lohman weinig voor voelde. De laatste, die wol Kamerlid was, stemde met nog een aantal A.R. leden tegen. Daardoor ontstond een ernstige crisis in de partij. Kuijper wist van geen wijken en bestreed de dissidenten op Icrachti- ge wijze, vooral Lohman. De tegenstel ling tussen deze twee was evident. Loh man had bezwaar tegen de dominerende positie van Kuijper in de partij, tegen zijn persoonlijke bewind en zijn diri geren der Kam.erfractie van buitenaf. Daardoor was de persoonlij l^e verhou ding steeds slechter geworden. Nu was er inderdaad een aanrnerkelijk verschil tussen die beiden. Kuijper was de recht lijnige Calvinist en Lohman, ofschoon ook behorende tot de Geref. Kerken, meer aanhanger van de ethische Vinet en individualist. Kuijper was meer de mocratisch, Lohman aristocratisch; de eerste de man van de „kleine luijden", de laatste behorende tot de categorie van de „mannen met dubbele namen". Dit alles leidde tot de botsing van 1894 Na de Kamerverkiezingen van dat jaar splitste de A.R. partij zich in tweeën; Kuijper, die ook gejvozen was, behoorde uiteraard tot de oude A.R., die 7 man overhielden en Lohm.an werd de leider van de andere groep, die 6 man telde en die zicli vooi'taan de Vrij-Anti-revo- lutionairen noemden. De eigenlijke or ganisatie kwam pas in 1898. De breuk is nooit meer geheeld. Inmiddels was er in 1896 een andere partij opgericht, de Chr. Historische Kiezersbond. Dit was een specifielj; Her vormde groep, waaraan de voornaamste leiders waren Dr. A. W. Bronsveld en Dr. J. Th. de Visser, beiden Hervormd predikant. Ze waren geestverwanten van de bekende ethische professor Chantepie de la Saussaye, sterk anti rooms, anti-gereformeerd, tegen de an- tithese-politielï van Kuijper, tegen de coalitie met Rome en vóór een meer synthetisch optreden. Beide leiders ble ken echter oolc niet geheel eensgeestes. Dr. Bronsveld steunde bij verkiezingen liever nog de liberalen dan de A.R. en daar dacht Dr. de Visser anders over. Deze evolueerde steeds meer in de rich ting van Lohman en had tenslotte ook geen overwegende bezwaren meer tegen de coalitie. Het kwam dan ook in 1903 lot een samensmelting va.n de C.H. ICiezersbond met de Vrij-Anti-revolu tionairen, echter zonder Bronsveld. De naam van de gefuseerde partij werd toen Chr. Historische Partij. Zij be haalde in 1905 acht Kamerzetels (de .IR. 15) en had in coalitieverband sa mengewerkt. De derde groep, waaruit de C.H.U. ontstaan is, was opgericlrt in 1898, ook door Hervormden. Het was de Friese Bond van Kiesverenigingen op C.H. grondslag met als voorzitter Dr. Schok- tóng, ook een Herv. predikant. Deze partij, die uit confessionelen bestond, nad als geestelijk vader Dr. Hoedema ker, die grote bekendheid heeft gekre gen door zijn strijd tegen Dr. Kuijper over art. 36. Hoedemaker zag Nederland als een gedoopte natie, de Herv. Kerk als de nationale kerk en was voorstan der van 'n Christelijke staatsschool. Hij stond een theocratische staatsopvatting voor, was sterk tegen de Doleantie ge weest en fel anti-Kuijperiaans, vanzelf sprekend van zijn standpunt ook tegen de antithese (men denke aan zijn leu ze „Heel de kerk en heel het volk") en tegen het separatisme van Kuijper. On danks het feit, dat Hoedemaker en l^ohman tegenstanders waren de laatste had ook meegewerkt om een deel van art. 36 uit de belijdenis te schrappen kwam het toch in 1908 TOt een samensmelting van de C.H. par- h] van Lohman en De Visser met de 'ties C.H. onder Schokking. De nieuwe Pai'tij kreeg de naam Chr. Hist. Unie en ontving daarmee haar uiteindelijke structuur. Dat de C.H. een unie vormen, is thans oog af en toe te merken, Vele oude te genstellingen tussen de drie samenstel- ende groepen zijn wel verdwenen of erzacht: persoonlijke tegenstellingen Pelen uiteraard geen rol meer; de kies- echtkwestie evenmin na de invoering ^an het algemeen kiesrecht in 1917; in n^ vraagstukken lopen de me- niet meer uiteen dan in andere l^artijen. Gezign echter de samenstel ling der partij, waarin Hoedemakeria- n en midden-orthodoxen, ook menige arthiaan, zitten, komen de verschillen lu en dan nog wel tot uitdrukking, al net meer theoretisch dan in de prak- "sche politiek. Er is nog altijd een grote ''erscheidenheid vanwege de Unie-con- Maar de Heere ziet het hart aan. (1 Samuel 17 7b). Met een bijzondere opdracht ging Sa muel, de Ziener Gods, naar Bethlehem. Hij moest een zoon van Isaï tot koning van Isi-aël gaan zalven. Toen Samuel het huis van Isaï was binnengekomen zag hij Isaï's oudste zoon: Eliab. Sa muel meende dat deze man de door God verkorene voor het koningschap van Israël zijn zou, maar de Heere .sprak tot hem: Zie zijn gestalte niet aan noch de hoogte van. zijn statuur, want II: heb hem verworpen. Want het is niet gelij!?; de mens ziet; wantde mens ziet aan, wat voor ogen is, maar de Hee re ziet Het hart aan. Hoe nodig is liet dat dit woord gedu rig in onze herinnering geroepen wordt. V/ij oordelen zo dilcwijls naar wat we zien of wat we horen, naar onze uit wendige waarneming, omdat het in wendige zich aan ons oog oirttrekt. De Heere legt echter geheel andere normen aan, wanneer Hij oordeelt: Hij ziet het hart aan. Veel icunnen wij doen in ons godsdienstig leven dat ons de schijn der godzaligheid doet verwerven, maar dat buiten het hart omgaat. Voor hoe veel duizenden is de godsdienst niets anders dan de onderhouding van aller lei uitwendige levensregels terwijl het hart ver van de Heere is. Lezen wij niet in de Schrift van een volk dat tot de Heere naderde met de mond, maar dat het hart verre van Hem liield? Kunnen wij daaruit niet leren, dat het voor de eeuwigheid niet de minste waarde Ireeft om ons te tooien met een godsdienstig kleed, als niet ons hart vernieuwd is? Er moet met heilige ernst op aangedroii- gen worden ook in de bediening des Woords dat onze godsdienst een harte- zaak moet zijn. Al zouden wij een ge rechtigheid verwerven, zoals de Fari zeeërs er zich één verwierven, die ge bod op gebod en regel op regel onthiel den, dan heeft dat alles niet de minste betekenis. Dat hart van de Farizeeërs was niet recht voor de Heere. Van buiten waren zij onberispelijlc, zodat de Heere hen met de witgepleisterde graven verge leek maar van binnen waren zij vol van dood en verderf. In de dagen waarin de dichter de vijf tigste psalm vervaardigde, was Israël zeer ijverig in het waarnemen van de inzettingen des Heeren. De altaren rookten van het offervee. De Heei'e zegt dan ook tot Israël. Om uwe brand- offeren zal Ik u niet straffen, want die zijn gedurig voor Mij; maar het hart was niet recht voor God. In de profe tieën van Jesaja kunnen wij lezen over het boetedoen van Israël. Men kwelde zich voor een dag, men boog het hoofd als een bieze, maar men i'einigde het hart niet voor God. Daarom had de Heere geen lust aan zulk een vastedag. Al die gescheurde klederen waren Hem niet behaaglijk, als niet tevens het hart voor de Heere gescheurd werd. De besnijdenis was een goddelijk telien en zegel, door de Heere Zelf ingesteld, maar zodra Is raël zich op dat teken laat voorstaan moet de Apostel zeggen: en de besnij denis des harten, in de geest, niet in de letter, is de besnijdenis. Toen Simon de tovenaar ziclizelf moest ontmaslceren en ondanks zijn geloven en zijn gedoopt zijn, de onheilige begeerte zijns harten openbaar werd, moest Petrus zeggen: Uw hart is niet recht voor God. En zo zouden we kunnen doorgaan met tal loos vele aanhalingen uit de Heilige Schrift. Hoevelen hebbeji zich voor de eeu wigheid niet jammerlijk bedrogen die het met een uitwendige godsdienst heb ben gedaan en nooit om de hartvernieu- wing verlegen zijn geworden. Voor tal loos velen ooii van hen, die de zuivere waarheid willen belijden, is de gods dienst geen vraag des harten, maar slechts een zaak van verstand en levens openbaring. In de allereerste plaats is de hartver- nieuwing noodzalvelijk. Ons hart is van nature verdorven en kan alleen door genade Gods vernieuwd worden. De meeste nadruk in prediking en vermaan moet op dit allervoornaamste gelegd worden, waarbij tevens gepredikt mag en moet worden, dat de Heere naar Zijn oneindige wijsheid en goedheid Degene is. Die harten vernieuwen wil, omdat Hij daarvan in Zijn Woord ge sproken heeft. Hij zegt: lic zal het ste nen hart wegnemen en een vlesen hart geven. Dat spreekt maar niet van een lUeine verandering of verbetering maar van een algehele vernieuwing. Uit een zodanige vernieuwing vloeit noodzake- lijkerwijzo oolc een levensvernieuwing voort. Het hart is het centrum van het leven, daaruit vloeien alle gedachten en daden voort, zodat als dit vernieuwd wordt het niet uit blijven kan dat ook geheel het leven wordt vernieuwd. Het hart is de zetel der liefde. Als dan ook ons hart vernieuwd wordt be tekent dit dat de liefde Gods er in uit gestort wordt en dat deze liefde ook regel en norm wordt, waarnaar het ge hele leven zich richten gaat. Dan is het niet meer een zondige zelfbedoeling maar een heilige betrekking op God, waardoor het leven gedragen wordt. Genade leert Gods Icind menigmaal klagen over dat eigenbedoelende hart. Dat wordt een last en een zorg. Hoe kom ik van zo'n hart verlost? De na tuurlijke mens is met zijn godsdienst zeer tevreden en gevoelt geen last van zijn hart, dat niet recht is voor God, maar het oprecht gemaalvte hart wordt zich bewust van de afwijlcingen des harten. Ontdekkende genade Gods doet afdalen in die bron van onreinheid en ongerechtigheid en doet ons de nood- zakelijlcheid van de verzoening in het bloed des kruises gevoelen en beseffen. O, wat een wonder wordt het voor zulk een volk dat de Heere nog gedra gen en geduld heeft en dat Hij geen voleinding gemaakt heeft. Geheel het leven met al zijn verrichtingen wordt dan veroordeeld. Kerkgaan en bijbel lezen, gebed en offer komt onder dat Godsgericht als waardeloos goed te ver vallen, als men ziet hoe harteloos men in dit alles geweest is. En dat is niet alleen een zaak, die aanvankelijk moet worden geleerd maar die telkens v/eer moet worden ingeleefd. Het gaat alleen voornamelijk om het hart. Dit wil niet zeggen dat het leven als zodanig er niet op aan zou komen, o neen, wel degelijk, maar men gevoelt, dat de Heere het hart aanziet. Daarom is het ook zo'n noodzaicelijke vraag voor ons hoe het met ons hart gesteld is. Elke dag weer. Het zelfonderzoek is daarvoor nodig, omdat het niet anders zijn kaïr dan een inkeer van binnen. Lezer, die vraag is ook voor U hoogst noodzakelijk: Hoe is het met Uw hart, want de Heere ziet Uw hart oolc aan? Is dat recht voor God geworden of gaat alles buiten uw hart om? Rotterdam (C) Ds. A. Vergunst structie, maar de oude componenten zijn toch nog slecirts flauw merkbaar. Men heeft dit dikwijls willen concluderen uit het feit, dat de C.H. Kamerleden nogal eens verdeeld stemmen. Inderdaad is dit zo, maar dit verschijnsel doet zich de laatste jaren bij alle grote partijen voor. In elk geval is bewezen, dat de C.H.U. interne verschillen en spannin gen heel goed kan verdragen en ver werken. Men houdt er niet van fractie- dwang, ongetwijfeld een overblijfsel uit het conflict van 1894. Zo is de C.H.U. in de loop der jaren een partij geworden, die vrijwel geheel op Hervormden steunt en haar kiezers recruteert uit de middengroepen van de Herv. Kerk. Organisatorisch is ze niet sterk. Ze telt wel 800 kiesverenigingen en een kleine 50.000 leden, maar de ac tiviteiten zijn niet groot, men tobt met de financiën en na de oorlog heeft ze ook geen eigen dagblad meer, (vroeger „De Nederlander"). Merkwaardigerwij ze weet ze echter bij verkiezingen haar aanhangers goed bijeen te houden, veel beter dan de goed georganiseerde A.R. partij. Na de oorlog heeft ze altijd nog 8 a 9 °/o van de stemmen der Neder landse kiezers weten te halen. Tocli heeft ze in de loop van haar geschiedenis een paar malen door af scheiding kleine verliezen geleden. In 1922 verloor ze kiezers aan de Herv. Geref. Staatspartij van Ds. Lingbeek, die tot 1940 een zetel in de Tweede Kam.er bezette. Dit partijtje was radi caal Hoedemakeriaans en gebaseerd op de beginselen van art. 36 in Hervormde geest. Na de oorlog kwam deze groep onder leiding van Prof. Van Ruler te rug onder de naam „Protestantse Unie" eveneens sterk theoretisch georiënteerd, maar deze heeft het nimmer tot een Kamerzetel gebracht en doet nu niet meer aan de verkiezingen mee. Een an dere aderlating onderging de C.H.U. in 1946 door de z.g. doorbraak. Onder in vloed van ihet Barthianisme ging een aantal Hervormde voormannen over naar liet socialisme van de P.v.d.Arbeid vooral onder de predikanten en leids- lieden der Synode, terwijl ook bekende figuren als Mr. Lieftinck, Mr. Van Wal- sum. Dr. Idenburg en Dr. Van Rhijn de C.H.U. verlieten. Daardoor behaalde de partij in 1946 een geringer percentage dan vóór de oorlog, maar in 1948 bleek dat menigeen van zijn rode escapade was teruggekomen en kwam ze weer ongeveer op het vooroorlogse niveau. Het was in die verwarde periode, dat de C.H.U. ook haar dagblad verloor en De wethoudersverkiezingen in de di verse gemeenteraden op ons eiland, wet- telijlc de eerste dinsdag in september gehouden behoren weer tot het verle den, waarvan we hieronder een kort overzicht geven. We beginnen met Ouddorp, waar de verkiezing niet veel moeilijkheden bracht. Er zijn in deze gemeente 7 S.G.P raadsleden, zodat te voorzien was, dat uit deze fraktie de beide wethouders zouden, worden gekozen. De zittende heren Kr. Grinwis en J. Voogd kwa men dan ook weer in hun zetel. Te Goedereede leek het er eerst op, dat de wethoudersverkiezing enige sen satie zou brengen; de z.g. groep gem. belang, onder lijstaanvoerder van dhr. D. Sandifort wilde blijkbaar de zitten de wethouders E. A. Snijder en A. den Eerzamen niet terug; een uur vóór de vergadering heeft men overeenstem ming verkregen met de V.V.D., zodat met meerderheid van stemmen de he ren D. Sandifort en J. Breen konden worden gekozen. Het verliep overigens alles geruisloos. Over Stellen-dam kunnen we kort zijn; hier werden de zittende funktio- narissen, t.w. de heren C. H. Moyses (Herv.) en L. Visser (A.R.) herbenoemd. Te Melissant werden eveneens de- Speciaal In het opmaken van B. TEEB Telefoon 2682 Westd^k S6 MIDDELHABNI8 sedert heeft ze geen kans gezien deze handicap ongedaan te maken. Als leiders van de partij zijn achter eenvolgens opgetreden Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, Mr. Schokking, Jhr. Mr. D. J. de Geer de in de oorlog mislukte minister-president en dr. H. W. Tilanus, die volgend jaar 'hoopt af te treden als fractievoorzitter. Andere bekende persoonlijlcheden wa ren Dr. J. Th. de Visser, die als Minis ter van Onderwijs in 1920 en Lager On derwijswet tot stand bracht en Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, een hoogleraar in de theologie met grote sociale belangstelling, onder wiens in vloed een sterk sociaal gerichte politiek werd gevoerd. In een volgend artikel hopen we de beginselen van de C.H.U. in toet kort te bespreken, de samenstelling van haar kiezerskorps, bet verloop van haar stemmenaantal bij de verkiezingen, de kwestie van een eventuele fusie met de A.R. partij en de positie van de C,H.U. op Goeree en Overflakkee. zelfde wethouders herkozen, t.w. de heren C. Keizer (A.R.) en A. C. van Ros- sum (S.G.P.) Te Dirksland gaf de verkiezing van rechtse wethouders althans een moei lijkheid, omdat over de verkiezing van één wethouder het lot moest beslissen, door de afwezigheid van het S.G.P.- raadslid de heer C. van Es. Aan alle wettelijke voorschriften werd hierbij voldaan en wethouder B. M. Zoeteman kwam uit de bus, in casu dan uit een hoed, die voor de loting gebruikt werd. Het raadslid C. van 't Geloof werd met meerderheid van stemmen herkozen. Herkingen bracht allereerst de heer J.Witvliet weer in de wethouderszetel en in de vacature M. de Geus de heer J. Struijk (S.G.P.), die voor het eerst zijn intrede in de raad deed. In de vakature J. H. Dijkers te Sovi- melsdijk werd als wethouder de heer C. Edewaard (A.R.) gekozen en als twee de de heer J. Ie Comte (S.G.P.) Te Middelharnis kwam geen veran dering; de zittende wethouders M. K. V. Eek (A.R.) en L. v. d. Waal (P.v.d.A.) werden herkozen. Van samengaan om een rechtse raad te verkrijgen, was hier geen sprake; de heer Beversluis (S.G.P.) motiveerde vooraf dat evenredige ver tegenwoordiging in strijd was met het Chr. beginsel en zijn fraktie haar stem niet kon geven aan een linkse wethou der. Van de A.R.-zijde werd bij monde van dhr. Tieleman belicht, dat de raad een afspiegeling diende te zijn van alle politieke groeperingen, waarom als voorheen weer medewerking werd ver leend tot het verkiezen van een P.v.d.A.- wethouder. Stad aan 't Haringvliet benoemde de zelfde wetlrouders, t.w. de heren A. E. Soldaat (V.V.D.) en C. v. Rumpt (A.R.) Te Den Bommel werd de heer J. Hok- ke (A.R.) herbenoemd en inde vaka ture van de heer Jongeling de heer L. Arensman (C.H.) die een nieuweling is in het raadscollege. Nieuwe Tonge verkreeg ook weer de zelfde wethouders t.w. de heren G. A. J. Opstelten (A.R.) en L. A. v. Zielst (S.G.P.) Het P.v.d.A.-raadslid P. C. Tijl opponeerde scherp tegen deze z.i. onde mocratische houding. Oude Tonge bracht bij de verkiezing dezelfde wethouders uit de bus n.l. de heren C. Gebraad (P.v.d.A.) en A. van Kampen. Ook Ooltgensplaat gaf geen verande ring te zien: benoemd werden de zitten de wethouders Adr, de Vos (P.v.d.A.) en P. van Es (A.R.) Voor bijzonderheden leze men de ver slagen van de gehouden gemeenteraads zittingen, die uiteraard kort moesten worden gehouden inzake de plaatsruim te. Concluderend kunnen we zeggen dat er weinig of geen veranderingen, heb ben plaats gehad dan alleen te Goede reede, waar een geheel nieuw college gekomen is. Voor het merendeel be halve dan te Middelharnis hebben de Chr. partijen samengewerkt, tot verkiezing van een rechts wethouders college. Mogelijk verkeerde de vertegenwoor diger van een bloemboUenhandel, H.G. H. uit Noordv/ijk, in de veronderstel ling, dat de dam door de Grevelingen, van Oude Tonge naar Bruinisse al zo ver klaar was, dat hij er met de auto over kon en dat hij de lange omweg over de veren van Middelharnis of Oolt gensplaat wel kon mis gaan, in elk ge val; hij kwam dinsdagavond met zijn auto, een grote Peugeot op de hoek van Sint Jacob onder Oude Tonge en op de vanaf de Flakkeese wal in aanleg zijnde dam terecht. Prettig rijden is het daar echter allesbehalve op en dat moet de automobilist wel bemerkt heb ben, want dat is althans waarschijn lijk hij ging zijn wagen keren maar suklcelde daarbij recht achteruit van de hoge dijk af tot aan en zelfs mot de achterwielen in het water van de Gre velingen. Dit alles speelde zich laat in de avond en dus in het volledig duister af, zonder dat iemand er getuige van was. Beneden aan de dam bleef de auto keurig netjes staan en de bestuurder wist niet beter te doen dan rustig in slaap te vallen!! Hij heeft geluk gehad, dat na enige tijd een der bewakers van het terrein van het Deltawerk de auto op zijn ge vaarlijke plaats zag staan. Die man moest zich eerst eens de ogen uitwrij ven of hij wel goed zag: op dat onge wone tijdstip en op zo'n bijzondere plaats, waarna hij zich naar de water kant begaf om zich nader van de situa tie te overtuigen. Flinke golven speel den al om het achtereind van de auto, maar de bestuurder zette onbewogen zijn dutje voort, zelfs nog toen de on middellijk gewaarschuwde politie van de groep Oude Tonge, onder leiding van adjudant Benedick, en de ver- keersauto van de groep Middelharnis ter plaatse kwamen. Aan materiaal om de auto tegen de dam op te trekken ontbrak het uiter aard op het deltawerk niet; .mannen van Fa. J. de Vos te Oude Tonge namen dat karweitje met een grote bulldozer voor hun rekening. Maar eerst toen de schijnwerpers op de auto waren gericht, een kabel was vastgemaakt en de graaf machine begon te trekken, ontwaakte de man. Hij werd door de politie van achter het stuur en tegen de dam op gehaald, veilig in de politie-auto gezet en naar het bureau te Oude Tonge ver- Van zaterdag 8 september v.m. 12 uur t.m. maandag 10 september v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter dokter v. d. Pep pel, telef. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter K. J. Huisman, tel 01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter P. J. H. Kramers tel. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de man, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, dieren arts te Dirksland, tel. 01877-281. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 9 sept. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tliolen, Nieuw Vossemeer, St, Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter P. J. Duinker, tel. 01660-500, Tholen en dokter H. Menger, tel. 01677-500, St. Philipsland. ,,Hè, wordt eens wakker!" klopte de politie aan het portier van de auto, waarvan de bestuurder na een merlcwaardige duik tot aan liet water van de Grevelingen in diepe slaap vericeerde. Hij ver wonderde zich niet eens over de bijzondere plaats waar hij ver keerde. Maar hij mag van geluk spreken, dat een en ander tijdig ontdekt werd, want bij opkomend water zou hij zeker met wagen en al onder de golven verdwenen zijn. voerd. Adjudant Benedick zette zich in tussen achter het stuur van de Peugeot en zonder haperen werd deze op de vlakke grond getrokken; de auto bleek het er zonder enige beschadiging te hebben afgebracht en liet zich volmaakt op eigen kracht naar Oude Tonge rij den. Op verzoek van de politie stelde de plaatselijke dokter een onderzoek in naar de physieke toestand van de be stuurder om te weten of en hoeverre deze in kennelijke staat vericeerde. Voor de nacht kreeg hij een veilig plaatsje in een der cellen van Iret politiebureau Aan de justitie is het nu om uit te zoe ken welke overtreding van wet of ver ordening in het spel was; in elk geval was het geen verkeersongelulc of de veiliglieid van het verkeer op de open bare weg in gevaar brengen. VOOR BETER X# - NflflB DE MiD0ELHRRNISrTEL:Z3ZS In de dinsdag gehouden gemeente raadsvergadering heeft de beëdiging van de nieuwe raad plaats gehad, waar bij burgemeester v, d. Harst de leden heeft toegesproken en hen met deze in stallatie heeft gefeliciteerd. Daarop volgde de wethoudersverkie zing, waarbij de heer J. Hokke en dhr. Leendert Arensman ieder 5 van de 7 stemmen verkregen en dus met meer derheid van stemmen waren benoemd. Beiden aanvaarden deze funktie; de heer Hoklce (A.R.) was voorheen reeds wethouder; de heer L. Arensman (C.H.) heeft voor het eerst zitting in de raad en is dus een nieuweling in het wet houderscollege. Burg. Stand over de maand aug. '62. Geboren: Cornells Gijsbertus, zoon, van H. de Jager en J. D. de Waal; Kla- rina Antonia Maria, dochter van P. G. A. Jacobs en C. J. van 't Westende; Ma- chiel Hendricus Adrianus, zoon van A. P. van Hof f en M. Wagemans; Joris Ja cobus, zoon van P. C. H. Noordermeer en C. C. van Strien; Johannis, zoon van A. Bruggeman en J. Breeman. Gehuwd: T. Molenaar 24 jaar te Me lissant en N. Silvius 19 jaar te Den Bommel. Overleden: Pieter Bakelaar, echtgen. van J. C. Borgdoriï, 74 jaar (overleden te Dirksland). Ingekomen: C. A. van Peperstraten uit Bergen op Zoom, A. J. M. Buijs uit Oudenbosch; N. Matthijsse uit Sommels dljk, Vertrokken: N. Silvius echtg. van T. Molenaar naar Melissant; J. van der Mast en echtgenote naar Ooltgensplaat M. J. Fluit, wed. van I. Hartog naar Oude Tonge; E. M. van Peperstraten, echtg. van H, J, Steijn naar Weert; M. J. van Peperstraten echtg. van P. J. Campfens naar Monster; J. P. L, de Wit naar Etten; A. Verkerke naar Haarlem; L. M. Ras naar Haarlem.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1