5 Dodelijk ongeluk door woest rijden Nachteliik loos alarm te Sommelsdijk )oekarno triumfaior E.M.G.O. verlaagt tarief voor iiuishoudelijke doeleinden Goedereede richtte Scbatgraverij aan strand te Ouddorp Strentming verkeer brug Oude Maas V.V.V. op H. L. O. iiieiiws Dinsdag 14 augustus 1962 No. 3113 r^M its BOOM. ier. bier. t ns flesje wat. P 1 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GROINDSLAG ¥00R DK ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Sommelsdijk 20-jarige jongeman overleden; één zwaar gewonde Inbraak te Middelharnis Jongens braken kerkdeur open en zetten luidinstallatie aan Aktiviteiten van Strandzendingswerk n'l tus 1962 pSe jaargang EBOOM. et s. MG-smmii^ PBlNtS WfP'Tv^'nc!^^'^*^ Aif 14 - vrtüTKmr Krr>nvT.iTAiivTsi ABONNEMEÏJTSPKIJS 2.18 PEK KWARTAAL ABVERTENTTF.PRIJS 12 cent per m«i. B@ ccffitraci speciaal t«r}.«t. Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnx tweemaal per teeek: dinsdag- en vrydagavond Het is wel met zeer gemengde ge- 'oelens, dat we ons ditmaal zetten aan et schrijven van een artikel over de ■westie-Nieuw-Guinea. Het hele ver loop van' deze affaire tot aan de oplos- ling, die nu op komst is, vinden we ;o weerzinwekkend, dat men er slechts ^.et bitterheid over schrijven kan. Hier js immers een stuk buiten- en binnen- iflandse politiek vertoond, waarvoor we loeilijk een passende kwalificatie kun- en bedenken. De hele kwestie is een E^roevig voorbeeld van de na-oorlogse ^^ïtaatkunde, waarin het recht met voe- •ten wordt getreden en ondanks alle 'prachtige idealen van de Verenigde Na ties geweld en chantage weer hebben gezegevierd. We spraken van gemengde gevoelens Daar is allereerst de vreugde over de ï^rote waarschijnlijkheid, dat nu geen 'ederlandse jongemannen meer behoe- en te sneuvelen voor een hopeloze ;aak. Daar is verder het feit, dat we nu de 100 miljoen gulden, die we per jaar aan N.G. ten koste leggen, voor iets anders kunnen bestemmen, want Toor N.G. moet Soekarno nu zorgen. En dan is er nog een lichtpunt, dat n.l. een zeer hinderlijk twistpunt uit onze binnenlandse politiek kan worden ge- ^elimineerd. Maar hiermee zijn we dan, fdachten we, al wel aan het eind van Ide opsomming der aangename gevoe- -■lens. Helaas overheersen de andere in zeer sterke mate. Een prettige bezig heid is het niet, maar het is toch wel goed om rekenschap te geven van de feitelijke situatie, waarvoor we nu staan en de vraag te beantwoorden hoe te denken over al diegenen, die in dit ^onverkwikkelijke politieke spel hebben ri meegespeeld. *''4 We stellen voorop, dat we niet mee- |doen aan kritiek op onze regering. In- Itegendeel, gaarne brengen we hulde aan minister Luns, de centrale figuur in deze kwestie, die namens de regering alles geprobeerd heeft wat mogelijk was om een aanvaardbare oplossing te vinden, die het rechtsgevoel bevredigt. Dat Soekarno en zijn kliek hem het meest haatten, lijkt ons een goed ge tuigenis voor zijn beleid. IVIaar Mr. Luns heeft tenslotte moeten capituleren De rode pers spreekt van het failliet van zijn politiek, maar daaraan heeft zij zelf dapper meegewerkt. De over macht werd te groot. Wij hadden let terlijk alles tegen: de Verenigde Naties Amerika, de Communistische wereld, het z.g. neutrale blok en in buiten- en binnenland al wat socialist is. Zelfs in liot Kabinet was verdeeldheid; speciaal minister Zijlstra schijnt voorstander te zijn geweest van inwilliging van Soe- ivarno's eisen. Daartegen was tenslotte niet meer te vechten. De regering zou gaarne,de zaak anders hebben opgelost maar ze is door overmacht gedwongen tot een aklioord, dat zal blijken een vodje papier te zijn. Hoe hebben onze politieke partijen liet eraf gebracht? De P.v.d.A. heeft ten tweede male eerst in de Indonesische kwestie laten zien, dat ze de natio nale belangen achterstelt bij de aspira ties van een half-communistische dic tator. Zij heeft de regeringspolitiek ge saboteerd, een petitionnement georga niseerd, dat helemaal in Soekarno's kaart speelde en de positie van Neder land in sterlce mate verzwakt. Het was een soort weg-met-ons-politiek: leve de nieuwe volken (in casu Indonesië) en weg met de blanke kapitalisten! Zij kan er zich nu op beroemen de Papoea's te hebben helpen uitleveren aan een man, die zijn eigen partijgenoten in de gevangenis zet. De V.V.D. em de C.H.TJ. hebben de re gering zolang mogelijk gesteund. De K.V.P. wilde blijkbaar haar minister Luns niet afvallen, maar in haar kring hoorde men toch steeds wonderlijke klanken. Vrijwel de hele Nijmeegse universiteit was tegen Luns' politiek. Ook dat heeft de positie van de rege ring verzwakt. De S.G.P. heeft o.i. een i'ochtlijnig principieel standpunt inge nomen; de rede die Ir. Van Dis op 4 april j.l. in de Tweede Kamer hield, was ons uit het hart gegrepen. Maar de A.R. partij heeft een heel droevige rol gespeeld, totaal in strijd met haar verleden. Onder invloed van zendings- raannen, die niet begrijpen, dat na Soe karno's triomfale intocht in N. Guinea het ook met de zending daar gebeurd '^al zijn en tevens geïnspireerd door al lerlei relativistische idealen, die tegen woordig opgeld doen, hebben Bruins Slot, Berghuis en Zijlstra ondanks een sterke oppositie dapper meegeholpen de politiek-Luns om hals te brengen. Daarover heerst in deze partij enorme ontevredenheid en we geloven, dat het haar in 1963 weer heel wat stemmen zal kosten. En nu de hoofdrolspeler: Soekarno. Deze man, die een dodelijke haat koes tert tegen de Nederlanders, die zijn c'igen mooie land niet weet te regeren, die zelf in weelde baadt terwijl zijn volk hongert, die de weg bereidt voor een communistisch Indonesië, die geen enkele staatsman met een eigen mening naast zich duldt, deze Oosterse Hitler belust op macht en roem, had een spec- iaculaire triomf nodig om zijn wankele ïegime overeind te houden en een af- Jeidingsobjéct voor al zijn mislukkin gen. Daartoe moest Nieuw-Guinea die nen. Deze anti-kolonialist gaat nu een nieuw soort kolonialisme toepassen, dat heel wat erger zal zijn dan het oude. Senator Dodd van Amerika heeft het kernachtig gezegd: „Van alle territoria le eisen gesteld door de regeringen van jonge landen, is de aanspraak van de Indonesische regering op Ned. N-G. de meest arrogante, de meest ongegronde, de meest inperialistische, de gevaar lijkste voor de vrije wereld en het meest in strijd n*t het handvest van de V.N. Maar Soekarno krijgt deson danks zijn zin. Geld en mensen om N.G. vooruit te brengen heeft hij niet. De Papoea's zullen terugvallen in hun oude staat. In overgrote meerderheid zijn ze sterk anti-Indonesisch, maar dat deert hem niet, evenmin als het Hitler, Stalin en Chroesjtsjow weerhield vreemde volken te tiranniseren. Zijn enige doel is op 17 augustus en nog lang daarna als de grote triumfator te kunnen para deren in de ogen van zijn hongerend volk. Maar dan zal hij toch eens moe ten gaan beginnen aan datgene, waar mee hij in 1949 had moeten starten: de economische opbouw van zijn land. Dat ligt hem echter niet. Hij is een revolu tionair, die telkens nieuwe spectakel- stukken moet uitvoeren. En daarom kunnen Engeland, Portugal en Austra lië zich alvast gaan voorbereiden op zijn eisen inzake hun gebieden op Bor neo, Timor en Oostelijk Nieuw-Guinea. De rol die Amerika in dit alles heeft gespeeld, heeft de goodwill in ons land voor die maciitige staat in sterke mate aangetast. Zij was dan ook beneden alle peil. De politiek van Kennedy was ge richt tegen een trouwe bondgenoot in de N.A.V.O. en ten faveure van iemand die een evidente communistenvriend is en een chanteur in optima forma. De Amerikaanse politiek wordt beheerst door angst voor de Sovj et-Unie en een m-erkwaardige anti-kolonialistische mentaliteit. Nog altijd denken de Ame^ rikanen aan hun vrijheidsoorlog tegen Engeland, maar ze vergeten, dat ze zelf de Indianen hebben uitgeroeid. Zo laat Amerika zich permanent en systema tisch chanteren door allerlei nieuwbak ken potentaten. Terwille van een wan kele vriendschap met Indonesië, dat uiteindelijk tocli aan het communisme ten prooi valt, levert het de Papoea's uit aan een totaal impotent regime, dat sterk anti-Westers is. Daarbij ziet het onbegrijpelijkerwijze het enorme stra tegische belang van N.G. volkomen over het hoofd. Moskou, dat in ruil voor hulp luclitbases op N.G. zal krij gen, kijkt heel wat verder dan Was hington. Wie de kaart van Z.G. Azië bekijkt, ziet direcht het belang van N.G. voor de verdediging van de Philip- pijnen, Australië en de hele Zuid-Paci- fic. Een Australische senator zei on langs: „Wij zien de vloed van het Aziatisch communisme naar ons toe kruipen". Maar Kennedy ziet het blijk baar niet. En daarom verkocht hij N.G. Tenslotte de meest-belanghebbenden: de Papoea's, Deze worden liet slachtof fer van het hoge politieke spel. Voor ons is de overdracht een opluchting, voor hen een drama. Van het zelfbe- schild^ingsrecht op papier komt natuur lijk niets terecht. Soekarno ziet wel kans een stemming te verknoeien en trouwens, al zou deze verkeerd voor hem uitkomen, hij laat N.G. nooit meer los. Het is tragisch voor de arme Pa poea's. Ze waren zo aardig met onze hulp op weg naar vrijheid, beschaving en welvaart, maar nu zullen ze delen in de terreur en de chaos van Soekarno's regiem. Ze gaan een donlïere tijd tege moet. Moge God hen nabij zijn. We eindigen onze overpeinzingen. Sleclits de gedaciite troost ons, dat ons volk als geheel dit niet zo heeft ge wild. Maar we stonden tenslotte mach teloos. Moskou en Washington maken op de wereld de dienst uit, naar het schijnt. En- toch: God regeert. Moge Hij in Zijn voor ons ondoorgrondelijlc wereldbestuur het arme Papoea-volk genadig zijn. Zaterdagavond laat heeft zich op de verkeersweg van de Oudelandsedijk tussen Dirksland en Middelharnis een wild en noodlottig verkeersongeluk af gespeeld. Een grote Chevroletauto, voor een uitstapje naar Ouddorp gehuurd door de tv/ee vrienden Joh. Sprong en Jer. Koppenaal, beiden wonende in de Julianastraat te Oude Tonge, werd door laatstgenoemde met, zoals later is ko- m_en vast te staan, enorme snelheid door de S-bocht gereden halverwege de verkeersweg. Hierbij ging de bestuur der een andere auto, bestuurd door T. Knöps, te Dirksland voorbij, waarna hiji in moeilijkheden gekomen moet zijn die onoverwinnelijk bleken. De auto geraakte, nog steeds met geweldige snelheid van de weg af, reed een paar bermpalen omver, kwam op het rijwiel pad terecht, botste vervolgens frontaal tegen een dikke boom, schoot opnieuw de weg op, schampte daar ook tegen obstakels en kwam eerst dan als een ravage tot stilstand. De beide inzit tenden werden tijdens de botsing met de boom uit de wagen geslingerd, zijn de dijk af gevlogen en kwamen in de daaronder lopende diepe sloot terecht, dit alles terwijl ook de stukken van de auto in het rond en tot ver weg het land in en de dijk op vlogen. Gelukkig waren snel andere passerende wegge bruikers ter plaatse, zodat de jonge lui vrij snel uit de hen met de ver drinkingsdood bedreigende sloot kon den worden gehaald. Zowel Sprong als Koppenaal waren bewusteloos. De Rijkspolitie van de groep Middel harnis en het ziekenhuis te Dirksland werden zo gauw mogelijk gealarmeerd. De politie kon niet anders doen dan de ravage opnemen en een onderzoek be ginnen naar de toedracht van dit onge luk. Zondagmorgen kreeg de politie van de groep Middelharnis hiervoor ver sterking van deskundigen van de ver keerspolitie uit Dordrecht. De slachtoffers werden naar het zie kenhuis vervoerd, waar de 20-jarige Joli. Sprong nog dezelfde nacht is over leden. Voor het leven van Koppenaal wordt gevreesd. De auto is totaal vernield; vrijwel al le delen werden van en uit elkaar ge rukt, zelfs de accu werd er uit ge slingerd en stukken daarvan werden tientallen meters verder gevonden, evenals delen van het stuur en de mo tor. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de cantine en kleedge- legenheden van het sportterrein van de V.V. Flakkee in de Van Pallandtpolder te Middelharnis. De cantine was juist zaterdag foevoorraad met limonade, ver snaperingen e.d. in verband met de wedstrijden, die Flakkee zondagmiddag op het terrein speelde. Veel hiervan is weggenomen, veel meer nog is bescha digd of zonder meer kort en klein ge slagen. Bovendien werd de cantine op walgelijke wijze bevuild. Zondagmorgen is de politie van de groep Middelhar nis direct na het constateren van de inbraak een scherp onderzoek begon nen, dat hopelijk tot het opsporen van de daders zal leiden. Doordat de omzet in kWh. van de E.M.G.O. de laatste jaren sterk is toe genomen en een kleine verlaging van het inkooptarief kon worden toedongen, is het mogelijk geworden voor huis houdelijke doeleinden een tariefsverla ging door te voeren. j Met ingang van 1 september (dus het eerste over de periode september-okto- i ber 1962), zal het z.g. vastrechttarief voor huishoudelijke doeleinden worden vei'laagd met V2 cent per kWh. en wor- den vastgesteld op 7'/2 cent per kWh., en het z.g. eenheidstarief met 2 cent worden gebracht op 35 cent per kWh. Reizigers van Flakkee opgelet! De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid- Holland maakt bekend, dat wegens het uitvoeren van herstelwerk de hefbrug over de Oude Maas te Barendrecht, ge legen in de rijksweg (Rotterdam-) Ba rendrecht (De Punt)-Blaaksche Dijlï, voor het wegverkeer zal zijn gestremd op 18 en 25 augustus 1962, telkens van 5 uur tot 10 uur op zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken. De verbinding met de Hoekse Waard zal gedurende de stremmingsuren in stand worden gehouden door de veer pont Wieldrecht-'s-Gravendeel. De omleiding zal door borden worden aangegeven. Voorts is het mogelijk geworden voor verbruikers, die gebruik maken van een heetwaterreservoir van 30 liter en meer electrisch koken of electrische perma nente ruimteverwarming toepassen, uitbreiding te geven aan de tijden, waarop de electrische energie tegen het z.g. nachttarief van 4V2 cent per kWh. wordt verstrekt. Het goedkope tarief werd aan deze verbruikers voorheen alleen berekend gedurende de nachturen van 23-7 uur. Thans zal dit tarief te vens voor hen de gehele zaterdag en zondag gelden. Wel moet van hen een garantie worden gevraagd van 1000 kWh. per jaar, te gebruiken tegen het lage tarief. Dit betekent in 't geheel geen beletsel, immers het gebruik van een heetwaterresservoir van 30 liter, verbruikt gedurende een jaar alleen al deze 1000 kWh., gedurende de nacht uren, terwijl de kWh.-meter gedurende uren van de 168 uren per week (d.i. genoemde uren, d.w.z. gedurende 88 uren van de 168 uren per week (d.i. 52'"/o van het aantal uren), alle electri- citeitsverbruik tegen het lage tarief van 4V2 cent per kWli. registreert. Door deze verlagingen behoren de ta rieven van d E.M.G.O. voor huishoude lijke doeleinden tot de laagste van de plattelands electriciteitsbedrijven. Vooral het lang weekeinde-tarief wordt nog bij weinig electriciteitsbe drijven toegepast. Diegenen die menen voor het week einde-tarief in aanmerking te komen, worden verzocht zich te wenden tot de E.M.G.O. Gaarne zal men van voorlich ting dienen. Maandag 6 aug. j.l. werd er in Goe dereede een V.V.V. opgericht met de bedoeling ook Goeree van de vakanties te laten profiteren, daar je dan met ge noegen met vakantie kan gaan. 25 personen gaven zich op als lid. Burg. Kleijnenberg gaf een uiteen zetting wat de V.V.V. in de toekomst te doen lïrijgt voor Goedereede en Mr. Lodder uit Middelharnis zette uiteen wat V.V.V. betekent. Dus een gezonde vergadering. Het initiatief is uitgegaan van het Bestuur van- de Middenstand van Goedereede, doch bij de verkiezing van een bestuur werd er slechts één lid van het bestuur van de middenstand gekozen. De leden zagen de zaken ge scheiden. Het bestuur is als volgt: J. Jongkoen, voorzitter; J. Bruggeman, secretaris; J. Tanis Kzn., Penningmeester; J. Tanis Wzn. en A. van Zetten, leden. MIDDELHARNIS Nationale vereniging tot bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling Op woensdag 15, 22 en 29 augustus bestaat er nog gelegenheid zich te laten inschrijven voor deelname aan de H.L. O. Op deze datums kunnen tevens de H.L.O.-proeven worden afgelegd en wel tussen 7 en 8 uur op het Concordia-ter- rein; de zwemproef zal op het haven hoofd te Middelharnis worden gehou den. Woensdag 29 aug. is er voor de laatste rnaal gelegenheid de proeven die buiten worden afgenomen, af te leg gen en zal er tevens vor de laatste maal gelegenheid zijn te wandelen; zowel voor de 10, 15 als 20 l^m wordt er om 6.30 uur gestart vanaf het Concordia- terrein. De kosten bedragen voor de jeugd groep t.m. 17 jaar 0.50, voor de oude ren 1,Als men slaagt ontvangt men kosteloos het fraaie H.L.O. diploma; een diploma waar een ieder trots op kan zijn. In de nacht van Vrijdag op zater dag j.l. zo ongeveer tussen half één en één uur, begon plotseling de torenklok te luiden. Het sombere sonore geluid drong tot in de woningen door, slaap- kam.erramen werden opgeschoven en buren riepen elkaar de vraag toe wat er aan de hand kon zijn. In nachtge waad groepten velen op straat, den kend aan een calamiteit, een grote brand of een dijkdoorbraak, daar de watersnoodramp van 1953 nog vers in het geheugen ligt. En de klok maar luiden! Ruim een kwartier lang werden angstige geluiden over de gemeente geworpen en steeds meer mensen ook uit Middelharnis verzamelden zich op de hoek Voor straat Marktveld om te vernemen welk onheil zich bezig was te voltrek ken. Maar er gebeurde niets de brand weer rukte niet uit en de dijkwachten kwamen niet in het geweer. Et werd eens aan de deur van de kerk gevoeld die toegang verschaft tot de toren kamer maar deze was gesloten. Men dacht toen, dat door kortsluiting o.i.d. de electrische luidinstallatie zich eige ner beweging in werking had gesteld. Intussen kwam de gemeentebode de Gans, die door het klokgelui eveneens uit zijn slaap was gewekt, aan fietsen, die zich haastte de torendeur te ope nen, de schakelaar om te draaien en de luidklok stil te zetten. Bij een onder zoek bleek dat een deur achter de kerk, uitkomend op de oude begraaf plaats was opengebroken, waardoor een of andere grappenmaker zich toegang had verschaft om deze nachtelijke op schudding te veroorzaken. De rijkspolitie kwam ook op het ap pel, die constateerde dat het ijzeren hek, dat de oude begraafplaats afsluit open was en van de deur achter de kerk het hangslot met kraclit was af gerukt. Men had enig vermoeden wie de da ders konden zijn; de 23-jarige C. Vis Jz. en de 22 jarige Abr. Kool beiden uit Sommelsdijk werden aan een verhoor onderworpen, die volledig bekenden. Wie weet hebben ze onder elkaar een weddenschap aan gegaan van: „ik durf dat wel", maar deze grap zal hen duur te staan komen. Het publiek mag dan de klok hebben horen luiden, niet we tend waar de klepel hangt voor de daders zal het een kwade klok worden met een kwade klepel. Van de ruim 150 kinderen die naar een schat op Ouddorps strand gegraven hebben, had Ada Tanis het kleinste en wellicht ook het goedkoopste schepje Het was eigenlijk helemaal de bedoeling niet dat ze mee zou doen; het was heel toevallig Er waren ruim veertig schatten in het zand begraven en een groot aantal kinderen, die hun vakantie in Ouddorp doorbrengen, komen ge regeld in aanraking met de jeugdleiders(sters) die deze zomer het werk van ds. G. van Driel, gereformeerd predikant te Ouddorp, wat lichter maken. „De tent", zoals het trefpunt heet, staat de gehele dag open voor de kinderen en ook wel de grotere, die er meest 's avonds vertier zoeken. Geregeld worden er aktiviteiten ontplooid, zoals nu die schatgraverij. Gewapend met schoppen en schepjes togen de kinderen aan het werk. Er was een stuk strand afge zet met mooie slingers en aan de kinderen was de taak de doosjes en blikjes met het papiertje welke prijs het zou zijn, op te delven. Twee uur lang is er gegraven en telkens waren er verheugde gezichten. Vaak was het maar een troostprijsje en dan mochten de kinderen verder graven. Ada Tanis van Stel- lendam heeft met haar kleine schopje ook mee gedaan en ze haalde eerst een troostprijsje boven en later het blikje, waarmede ze de eerste prijs zou ver werven. Dominpe Van Driel reikte haar die eerste prijs zelf uit, en waar zou het anders zijn dan aan de waterzoom. Ze kreeg een fraaie kinderbijbel. Er waren nog veel meer prijzen: een tennisspel, een mondharmonica en veel meer waardevolle cadeaus. Ds. Van Driel heeft het deze zomer best naar zijn zin, ondanks dat de tent evenals verleden jaar een keer wegge- waaid is Na één dag en een nacht stond er weer een nieuwe en vol goede moed is hij: verder gegaan. Hij mag zich dit jaar verheugen veel hulp van collega-predikanten van het eiland en jeugdleiders(sters) uit het gehele land. Naast de tent is er de „Vraagbaak", een kiosk „waar de vankantiegangers, zowel mensen van binnen als buiten de grenzen, een ruimde bibliotheek vinden en waar ze van alles aan de weet kun nen komen; wanneer het hoog water is, hoe de temperatuur van het water is, waar men een oppas voor de kleine kinderen kan bekomen en wat al niet meer. „We hebben goede kontakten gelegd. We bezoeken wekelijks alle terreinen en spreken met de mensen. De kerk is vier maal per zondag vol en meerdere malen konden we hulp bieden aan mensen in nood. Of er deuren geopend of dichtgesmeten worden, ligt soms maar aan een vriendelijk woord van de ene mens tegenover de andere," heeft dominee Van Driel al meerdere malen opgem.erkt. Toch hoopt ds. Van Driel dat er in de toekomst een goede samenwerking zal ontstaan tussen de verschillende ker ken op bet eiland. „Er is zo heel veel te doen. Dat hebben we pas begrepen nu we een paar jaar bezig zijn. Ook de andere kerken zullen dan tot de ont- Ds. G. van Driel reikt de eerste prijs uit aan Ada Tanis van Stel- lendam, die deze schat uit het zand wist op te delven. dekking komen, dat hun werk niet al leen in de kerk op zondag ligt. Wat en waar is de grens van het werk van de, kerk?" vroeg hij zich af en omdat de lijn niet duidelijk te trekken is, meent ds. Van Driel dat men alles moet doen de mens behulpzaam te zijn op alle ter rein van het leven „Schatten graven, speurtochten en het maken van strand- tekeningen, ik geloof dat het allemaal kan strekken tot eer van God en dan is het heel goed mogelijk dat God dit allemaal van ons vraagl; of je gerefor meerd bent of een andere kerk toe gedaan bent, dat doet er allemaal niets toe," Ds. Van Driel hoopt volgend jaar met de anderen samen te kunnen wer ken. Juist daarom ligt op al het werk dat er deze zomer wordt verrichten on der geen enkel beding de nadruk van gereformeerd. De deuren staan wage- wijd open. Volgende zomer hoopt Ds. Van Driel dat die deuren van hout zullen zijn. Een permanent gebouwtje is geen overbodige luxe, want om bij iedere windstoot aan tenttouwen te gaan han gen, is geen werk voor een dominee. Die zal er deze winter moeite genoeg voor doen om het zover te krij gen. Een stukje grond zal er waar schijnlijk ook wel zijn. DIRKSLAND Beroepen. Ds. P. Blok alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeente te Leiden. Gladiolententoonstelling. Op donder dag, 23, vrijdag 24 en zaterdag 25 aug. zal in het gebouw „De Schakel" een gladiolententoonstelling worden gehou den, uitgaande van de verniging Nieu we Tonge. Burgemeester H. Bos hoopt de opening te verrichten. De openstel- lin,g voor het publiek: donderdag vanaf 3 uur n.m.; overige dagen vanaf 1 uur n.m. tot des avonds 11 uur. Uitslag P.V. Gevl. Vrienden, vanaf Noyon, 255 km.: Gebr. Smit 1, 5, 15, 17; D. Hameete 2, 19, 54, 55; L. Arensman 3, 4, 9, 27, 31, 41, 42, 46, 49, 51; N. v. d. Groef 6, 13, 40, 45; B. Leijdens 7, 12, 23, 35, 48; W. van 't Hof 8, 10, 30, 44; B. Doom 11, 22, 28, 36, 38, 39, 47, 50, 52; J. Mans 12, 32, 53; A. de Vogel 14, 33; Joh. Doorn 16, 25; J. du Pree 18, 34, 37; W. Nieuwland 20, 24, 26, 43. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. vrijdag 17 augustus 's avonds half acht hoopt voor de Ger. Gemeente te Herkingen voor te gaan Ds. Zwerus van Nunspeet. Ongelukken. De werkman A. Best- man sneed met een zeis in zijn been en moest doktersdulp inroepen; het zoontje van J. B. reed per fiets tegen een brom fiets en kneusde zijn arm. STAD AAN 'T HARINGVLIET Burg. Stand. Overleden: S. Melaart, echtgenote van B. Mijs, oud 81 jaar en 7 maanden. Wedvlucht van de P.D.-vereniging „De rode duif" vanaf Noyon, afstand 255 km. Aankomst Ie duif 16.23.38 uur. De Gans-Kamerling 1, 4, 10, 16, 17, 18; G. V. d. Boogerd 2, 3; J. de Vos 5, 11, 12, 14, 21; Trommel-v. d. Boogert 6, 7, 8, 9, 13, 15, 20, 22; A. C. Koppenaal 19. MELISSANT Kerkdiensten. A.s. zaterdagavond hoopt voor de Ger. Gem. om 7 uur voor te gaan ds. G. Zwerus van Nunspeet. A.s. zondag 10 uur (H.A.) en 6 uur ds. J. van Haaren van Rijssen. In de avond dienst extra collecte voor de emeritus- kas. Hengelwedstrijd. Op zaterdagmiddag 19 aug. zal de vereen, van sportvissers „De Viskomte" een viswedstrijd hou den aan de buitendijk. Aanmeldingen bij P. A. Keijzer. Er zijn drie geldprijzen beschikbaar OUDDORP Kerknieuws. D.V. a.s. donderdag des avonds 7.30 uur hoopt voor de Ger. Ge meente alhier voor de gaan ds. G. Zwe rus van Nunspeet. Zondag a.s. ds. C. Molenaar van Moerkapelle te 9.30 en 6.30 uur. Beurs. Op de beurs van donderdag heerste een slome stemming; naar poot- uien was weinig vraag; sjalotten no teerden 20; zand- en kleiaardappelen 1315 en jonge augurken 72 et., alles per kg. Visserij. Aan de gemeentelijke vis mijn golden de volgende noteringen: exportgarnalen met dagaanvoeren van 47—130 kg. 3,11—4,21; kreeft f 5,02; paling 2,16; tong 3,-4,11; schar 38— 41; wijting 37; spiering 39 et. alles p. kg. Haven. Ingekomen: 3 plezierjachten. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. alhier hoopt woensdagavond voor te gaan ds. G. Zwerus van Nunspeet. De dienst be gint om half acht. OOLTGENSPLAAT Vijf en vijjtig jaar getrouwd. Vrijdag 10 augustus j.l. herdacht het echtpaar KI. Troost- van den Berg, Wilhelmina straat 9, in familiekring zijn 55-jarige echtvereniging. Kerkdienst. Woensdag 15 aug. n.m. 7 uur hoopt in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente voor te gaan ds. Mole naar van Moerkapelle.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1