iet socialisme Ivroeger en nu n LOMMERS MEUBELEN HELLEVOETSLUIS It Meditatie „Sterkte in God" H.K.H. Prinses IRENE wordt 23 jaar Opwinding in Wiewerd FltkORTEHÉliiZOON Volgende week geen krant krijgt weer een eigen predikant Vrijdag 3 augustus 1962 No. 3112 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN arms riJivrEN. V A »1 A N T I E Eerste Kamer accoord met huurverhoging BINNENVEIII16BED SCHUIKRHBIIKBED Zondagsdiensten artsen Hervormde gemeente Blus die laaiende vnurzuil die opstijgt ranuit de maag tot soms hoog in de keel. Fmitnianden en Fruitbakjes |5e jaargang PBINS EHNDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX - MIDDSt>HARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur '8 avo nda Tel. 20 17 Qiro 167930 Verschijnt tweemaal per toeek: dinsdag- en vrydagavond ABONNEMEOTTSPRIJS 2.18 FEB KWARTAAL. AÖVERTENTIEPKIJS 12 cent peï ovm. B® coHtract speciaal terfst g^^NOffsC tryzen 110 59 rrels 68 55 39 55 62 65 100 tjes 65 ïkjes 65 45 65 >lade 75 39 45 mt 50 25 IOC. 99 335 42 110 45 et. i meer (1 II" is wende volste met wij niet met imer 'icol II" l vond 12,75; gram) volgt cheque, n om rijgt, I. Na het liberalisme willen we in een revue van onze politieke partijen het socialisme in ons land bespreken. Zoals de naam liberaal is afgeleid van hot ilUijnse woord „liber" (vrij), dat 'de ■kerngedaciite van deze stroming uit- jdrukt zo is het woord socialisme al'- komstig van het latijnse „Socius" (ka- ■meraad), dat de gemeenschapsgedachte belichaamt. Het wordt sedert 1830 m de literatuur en de politiek gebruikt. IHet geven van een definitie ervan is uiterst moeilijk, omdat er allerlei bete kenissen aan gehecht worden, maar m het algemeen zou men kunnen zeggen, dat het socialisme zich negatief richt tegen de kapitalistische maatschappij, de particuliere eigendom (overigens met allerlei nuances), de vrije concur- 'rcntie en het winststreven en positief op de schepping van een welvaartsstaat via een sterk overheidsdirigisme, een geleide economie etc. Het laatste deel van deze definitie t lijkt erg gematigd. Het is dan ook de "omschrijving van het huidige Neder landse socialisme, maar zo is het niet altijcl geweest. We kunnen hier niet de ontwikkeling van het socialisme geheel op de voet volgen, maar herinneren er aan, dat de Duitser Karl Marx als de geestelijke vader ervan kan worden be schouwd. Heel lang is de term socialis me dan ook identiek geweest met jiioraisme. Marx, die leefde van 1818 tot 1883, legde de ideologische grondslagen ervan in een systeem, dat gebaseerd was op het z.g. historisch materialisme en de klassenstrijd. Hij meende, dat de nieu we maatschappij noodzakelijk komen moest, dat het kapitalisme zou ineen storten en dat de arbeiders dit via re voluties moesten bevorderen. Al tijdens zijn leven bleek, dat zijn stelsel in heel veel opzichten niet opging en dat re visie (herziening) nodig was. Zo kwam in de socialistische beweging het z.g. reoisionisme op, dat steeds meer mar xistische dogma's uitschakelde, het re volutionaire karakter verslapte en meer en meer een radicale sociale her vormingsbeweging werd. In ons land kwam het socialisme be trekkelijk laat, doordat hier de indus triële ontwikkeling pas na 1850 ging doorzetten. In 1869 was in Amsterdam de eerste socialistische actie te bespeu ren, maar het duurde tot 1881, dat de Sociaal-Democratische Bond werd op gericht. Leider daarvan werd de beken de Domela Niemvejihuls (t 1919), aan vankelijk Luthers predikant, die atheïst werd en de kerk verliet. Hij was een volbloed revolutionair, een radicale marxist, die veel aanhang kreeg in Am sterdam en de noordelijke provincies. Drie jaar, van 1888 tot 1891, is hij Ka merlid geweest, maar dit werd geen succes. Hij voelde eigenlij li weinig voor parlementaire actie en werd tenslotte anarchist. Het socialisme ging dus in verkeerde richting en daarom werd door meer gematigde elementen (gema tigd althans t.o.v. D. Nieuwenhuis!) in 1S94 de Sociaal Dertiocratischc Arbei derspartij (S.D.A.P.) opgericht, welker leider Troelstro werd. Toch was deze S.D.A.P. nog radicaal genoeg. De grondslag was het oude mar xisme met zijn historisch materialisme en onvervalste klassenstrijd. Zij was sterk anti-monarchaal, dus republi keins, anti-militaristisch en niet te ver geten ook fel anti-godsdienstig. Bij de verkiezingen van 1897 kreeg ze haar eerste twee Kamerleden, Troelstra en Van Kol. De meest radicale marxisten vonden haar echter te slap en hun actie leidde in 1909 tot hun uitstoting. De leiders ervan Ceton, Wijnkoop en Van Ravesteijn vormden een nieuw partijt je, de Soc. Democratische Partij, die in 1918 haar naam veranderde in Commu nistische Partij. Intussen kreeg de S.D.A.P. steeds meer aanhangers en in 1913 haalden ze 16 zetels. Daar rechts in de minderheid gekomen was en de liberalen niet meer alleen konden rege ren, werd de S.D.A.P. gevraagd toe te treden tot de regering, maar dit werd geweigerd. Toen trad het kabinet-Cort van der Linden op en dit bracht in 1917 het algemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging. Dit veroorzaakte grote veranderingen in de partijverhou dingen. De liberalen liepen enorm te rug, maar de S.D.A.P. klom van 16 op 22 zetels, doordat nu alle arbeiders stemrecht hadden. Het jaar daarop, 1918, bracht in no vember, toen de eerste wereldoorlog eindigde, de beruchte revolutiedreiging van Troelstra, die echter door het door tastend optreden van de rechtse volks groepen totaal mislukte. Troelstra had zich vergist! Hij bleek nog altijd te hinken op twee gezichten; de revoluti onaire en de reformatorische. Maar na snige jaren werd deze grote leider der socialisten vanwege zijn gezondheids toestand uitgeschakeld en in 1930 stierf hij. Tijdens de crisis van de dertiger ja ren was de S.D.A.P. uiteraard zeer ac tief en fel in oppositie tegen de rege- ringen-Colijn. Merkwaardigerwijze ging ze echter in stemmenaantal achteruit, ■^e verloor kiezers aan de communisten ^n dit bleek met een Plan van de Arbeid niet tegen te houden. Door de opkomst van Hitler in Duitsland en de N.S.B, nier veranderde de politieke situatie. Vanwege de dreiging uit het Oosten Verliet ze haar anti-militaristisch stand- Puiit (het gebroken geweertje) en ver- Waarde zich vóór de landverdediging. "et was echter te laat. Ook kreeg ze n^eer waardering voor het Oranjehuis, ^oen er in 1939 een nieuw kabinet moest worden gevormd, trad ze voor het eerst in haar geschiedenis met twee minis ters (Albarda en Van den Tempel) in de regering. Het was dit kabinet, dat in mei 1940 met de Koningin naar Enge land moest vluchten. Tijdens de oorlog hebben vele socia listen meegedaan aan het verzet. De namen van Drees, Vorrink, Wiardi Beekman (in een concentratiekamp overleden). Burger (die als Engelands- vaarder uitweek) zijn in dit opzicht be kend. Toen in 1945 de Duitsers versla gen waren en hier het normale politielie leven hersteld kon worden besloot men tot een algehele reorganisatie. Scher- merliorn, Drees, Banning e.a. waren voorstanders van een verbreding der partijbasis. Men wenste de antithese te doorbreken en door al'zwering van de klassenstrijd, een andere houding t.o.v. de godsdienst en een gematigd econo misch program de arbeiders, ambtena- i-en etc. weg te trekken uit de confes sionele partijen. Dit was de z.g. door- bra.ak. Zo kwam in 1946 de Partij van de Arbeid tot stand, waarin de oude S.D.A.P., de vroegere Vrijz. Democraten (Oud, Kranenburg, Jockes, Vondeling), de Chr. Dem. Unie en een aantal Chr. Historischen (Lieftinck, Van Rhijn, Van Walsum) en Rooms-Katholieken (Ruy- gers) vertegenwoordigd waren. Men dacht aan de A.R. parij en de C.H.U., zo ongeveer te halveren en ook de K.V.P. flinke verliezen toe te brengen, maar dat viel bitter tegen. Hoe groot de door- braakwinst is geweest, is moeilijk vast te stellen doordat de communisten in 1946 een buitengewoon groot aantal stemmen kregen n.l. lO'Vo (vóór de oor log 3!), welke winst uiteraard vrijwel geheel afkomstig was van voormalige sociah'sten. De oude S.D.A.P. kreeg vóór 1940 gemiddeld 23"/o van de stem men en in 1946, toen ze doorbraakpartij werd, 28"/(i. Maar daarbij waren dan de oude Vrijz. Dem. en Chr. Dem. plus de Chr. en R.K. „doorbrekers." Als v^e een globale berekening maken, waarin al deze factoren zijn verdisconteerd, ko men we tot de conclusie, dat de P.v.d.A. ongeveer 3 zetels aan de doorbraak kan hebben gewonnen. Merkwaardig is daar bij, dat de A.R. partij van 1937 op 1946 een verlies leed van 2,5"/'o en de C.H.U. een winst van 0,4r"/o, terwijl bij de A.R. de doorbraak slechts heel weinig en bij de C.H. tamelijk veel „Anklang" vond. De verklaring hiervan lean alleen daar in zitten, dat de C.H.U. inderdaad een behoorlijlc verlies heeft geleden aan de doorbraak, maar dat dit is gecompen seerd zelfs ietwat overgecompen- seerd door de overgang van Herv. A.R. naar de C.H. Door het grote verlies aan de com munisten slaagde de P.v.d.A. er in 1946 niet in de grootste partij te worden, waarop ze vast gerekend had. De door braak was kwantitatief in feite mis lukt en is dat nog. Daar de K.V.P. wel een aantal doorbraak-kiezers verloren had, maar door haar hoog geboortecij fer een vorsprong had op andere par tijen, werd ze met 31 "/o de grootste par tij en viel het Kabinet-Schermerhorn- Drees, dat vervangen werd door het Ministerie-Beel. Dit steunde op een coalitie van de K.V.P. en de P.v.d.A. Doordat de laatste pai'tij niet meer zo als vóór 1939 bezwaren heeft tegen sa menwerking in de regerin,g, wordt de na-oorlogse periode beheerst door de verhouding der twee grootste partijen. „Doch David sterkte zich in de Heere zijn God." (1 Sam. 30 6b) Dit woord van David, de man naar Gods hart is toch wel een heel heer lijk en bemoedigend woord, wanneer we het plaatsen in het raam van zijn leven en in dat van de kerk van alle eeuwen. Het is een geloofswoord uit de tijd, dat David door Saul werd achtervolgd en naar het leven gestaan. Hij moest vluchten en meende in het land der Filistijnen, in het stedeke Ziklag bij koning Achiz een veilig toe vluchtsoord te hebben gevonden. Uit heel de gang van zaken blijkt echter dat David hier zijn eigen weg probeert uit te stippelen en zichzelf probeert veilig te stellen., In de eerste plaats heeft hij zich zelf als een onwijze aangesteld, cm zo het medelij don van de koning op te wek ken en de indruis te vestigen, dat deze, al is David dan een Israëliet, geen last van hem .zal hebben op politiek terrein. Een ziekte voorwenden om daardoor en daarmee een bepaald doel te berei ken, is al een heel Itwaad ding, lezers. Het is uitermate gevaralijlv ook, waar de Heere ons dan wel eens met zo'n zielcte slaan kon. David werkt zich al verder in de moeilijkheden. In het oog van Israël, heeft hij zich met de erfvijand van het rijk verbonden, doch in werkelijkheid onderneemt David niets tegen zijn eigen volk, maar houdt strooptochten in het land der Amelekieten, een volk, waar de Filistijnen mee in vrede leefden. Een en ander heeft al wel wantrou wen bij de vorsten der Filistijnen ver wekt en ofschoon Achiz hem voor spreekt, wordt David toch naar Ziklag terug gezonden, wanneer er een oorlog tegen Israël op het programma komt. In diens afwezigheid zijn de Amele- lïieten geltomen en hebben zich gewro ken op deze stad, omdat zij gehoord hadden, dat hun vijand David zich al daar zou ophouden. Ze hebben, Ziklag met vuur verbrand en de vrouwen en kinderen weggevoerd. Wanneer David en de zijnen hier aankomen en zulks horen, schreien zij „totdat er geen kracht meer in hen was om te wenen." De smart van zijn mannen zoekt een uitweg en zij richten zich tegen David. Hij is schuld van alles, zo menen zij, het ligt aan zijn leiding en optreden. Men wil hem thans het liefst stenigen. Zo komt David thans in het aller grootste gevaar en wel van een zijde, waarvan hij het allerminst verwacht had. Hij had gedacht hier het leven en veiligheid te vinden en nu dreigt de dood als nooit te voren. En dan staat er zo eenvoudig: „Doch David sterkte zich in de Heere zijn God." Het is dan wel langs een omweg, maar eindelijk is David op de juiste plaats terecht gekomen. Nu blijkt weer, wat het geloof waard is, wanneer het er op aan komt. Zo ik niet had geloofd dat in dit leven Mijn ziel, Gods gunst en hulp genieten zou Mijn God, waar was mijn hoop, mijn moed gebleven? Ik was vergaan in al mijn smart en rouw. Hij had immers alles verloren. Al zijn bezittingen. Zijn huis en zijn goederen. Hij had zijn vrouwen en kinderen verloren. Hij had het vertrouwen van zijn eigen volgelingen verloren. Is het misschien óók zo in uw leven gegaan, al is het dan niet in één dag? Voelt ge u zo echt eenzaam en ver schoven en drukt de ellende u neer? Het is ook de ervaring van de grote Davidszoon geworden. De Heere Jezus Christus heeft haat voor Zijn liefde gevonden. Hij heeft het uitgeklaagd, dat Hij vreemd was aan zijn naastbestaanden. Al Zijn discipelen hebben Hem ver laten. Petrus heeft Hem verloochend. Ju das heeft Hem verraden. Uiteindelijk heeft God Hem zelfs ver laten aan het bange kruis van Golgo tha. Doch ook Christus heeft zich in al die weedom gesterkt in de Heere Zijn God. En daarom kan Hij het aan het eind van de strijd uitroepen; „Vader in uw handen beveel Ik Mijn geest!" De Kerk des Heeren treedt in het voetspoor van de Meester. De Heere zorgt ervoor dat zij, door een nacht, hoe zwart en dicht, toch weer reizen naar het heerlijk licht. „Doch David sterkte zich in de Heere Zijn God." Ziklag werd verwoest, opdat Davids geloofsleven weer zou levendig worden. Opdat zijn hoop zou worden verleven digd en hij zich straks met des te meer liefde aan de Heere zou verbonden we ten. Lezers, hebt ge ook wel eens ervaren, dat de tegenspoeden en de beproevin gen u hebben uitgedreven naar de Heere, als naar de Enige, Die helpen lï;an in nood? Hebben we het geleerd in die weg eigen krachten te verachten en het voor de Heere te belijden; O God, ik dacht dat ik me zelf kon bewaren, maar nu leert mijn ziel U achterna te kleven? Hebben wij het op de puinhopen van ons Ziklag leren zeggen; „Ik dank u Heere, dat Gij toornig op mij geweest zijt; v/ant Uw toorn is afgekeerd en Gij troost mij?" Wat is het heerlijk, dat David op de puinhopen van zijn geluk niet is bezwe ken, maar het daar heeft gevoeld en beleden: Gij hebt mijn rechterhand ge vat. Gij zult mij leiden door Uw raad. Dat we dan, ook al lijkt alles redde loos verloren, toch mogen vasthouden als ziende de Onzienlijlte! Dan worden we niet beschaamd. David heeft alles terug gekregen. Gods beloften falen niet. Wie zich in al zijn nood en dood aan de Heere leert toevertrouwen, zal het ervaren: Wie in de schuilplatas des AUerhoogsten is gezeten, zal vernach ten in de schaduw des Almachtigen. Als ik omringd door tegenspoed bezwijken moet Schenkt Gij mij leven! Zondag 5 augustus a.s. wordt H.K.H. Prinses Irene 23 jaar. Op de voorpagina van het tweede blad is aan deze verjaardag een beschouwing gewijd. Dirksland. C. J. Kesting. Het is traditie geworden dat één week in het jaar, n.l. in de vakantiemaand augustus ons streekblad „Eilanden- nieuws" niet verschijnt, en de zetters, drukkers, redakteuren, verslaggevers en de administratie een korte adempauze kunnen houden. Dat is dan a.s. week het geval, volgende tücefc dinsdag en vrijdag komt onze krant niet uit. Wij vertrouiüen dat onze lezers dit zullen billijken, al horen we steeds van velen dat het niet prettig is „Eilanden- nieuws" een week te moeten missen. Een teken, dat we als blad worden ge waardeerd. De redaktie hoopt na de vakantie voldoende „schadeloosstelling" Dit is het kerkje in Wiewerd (Friesland) dat dinsdag het middelpunt was van een nieuwsgierige menigte welke de gehele dag wachtte op de gebeurtenissen die door „aardstralen-expert" J Bron waren aangekondigd. De heer Bron had verklaard, dat hij de eeuwenoude mummies in het kerkje tot ontbinding zou laten overgaan door middel van een van zijn „aardstralenkastjeg". Hoewel de trouwe wachters de gehele dag op hunpost bleven, gebeurde er niets. De heer Bron mocht de kerk; niet in en buiten de kerk werken wilde hij niet. De Eerste Kamer heeft zicli met 32 tegen 20 stemmen akkoord verklaard met de huurverhoging per 1 september. Tegen de verhoging, die vervat is in een wijziging van de Huurwet, stem den de socialisten, de communisten en acht leden van de fractie van de KVP Deze acht leden waren de heren Schuur- mans, Derksen, Matzer, Middelhuis, Van Lieshout, Van Veldhoven, Niers en Kropman. De huurverhoging bedraagt 10 tot 12 pet., afhangend van de gemeenteklasse en wordt gecompenseerd door een bij slag van anderhalf procent op hét loon of salaris, met een minimum van 2,25 per week. Boven een inkomen van 13.000 is de bijslag niet verplicht, maar mag hij wel worden gegeven. Het wetsontwerp zou misschien zijn verworpen, wanneer de P.v.d.A.-leden voltallig waren opgekomen. Op de zit ting waren van 23 P.v.d.A. kamerleden sleclrts 13 aanwezig. Bij voltallige op komst zou de uitslag zeer waarschijn lijk 33 stemmen tegen en 32 voor zijn geweest. Dus met de hakken over de sloot verworpen. Merkwaardig genoeg is het anders gelopen. lMttMMM«Rl Van zaterdag 4 augustus v.m. 12 uur t.m. maandag 6 augustus v.m. 9 uur Middelharnis-Sominelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, telef 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, telefoon 01877-262, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dolïter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de IVIan, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner dieren arts te Dirksland, telef. 01877-281, Dirltsland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 5 aug. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. philips- land en Oud Vossemeer dokter L. D. A. Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dokter Renes, tel. 400, Oud Vossemeer. Van zaterdag 11 aug. v.m. 12 uur t.m. maandag 13 aug. v.m. O uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkviigen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, telefoon 01877-227, Dirksland. Oosf-Flafcfcee: Dienst heeft dokter Voogd, tel. 01874- 259, Oude Tonge en dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 12 aug. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter A. A. Kugel, tel. 01662-400, Poortvliet en dokter J. Vermet, tel. 01676-415, Nieuw Vossemeer. te geven door extra verzorging en af en toe een paar pagina's meer. Na dit nummer hopen we D.V. weer te verschijnen op dinsdag 14 augustus a.s. Vriendelijk verzoeken we onze cor respondenten, bezorgers en last but not least ook onze adverteerders daarmee rekening te willen houden. Redactie en Administratie N.V. „Eilanden-nieuws" f'"(Jip^'^yV'P^-^: ;.■:.■- -■NAAR '.DE MID0ELHRRNIS*:,TELZ3Z8 DEN BOMMEL De Hervormde gemeente te Den Bommel verkeert in de gelukkige om standigheid dat na een zeer korte va- kature sinds 6 mei j.l. toen ds. Wur- sten vertrok weer een eigen herder en leraar zullen krijgen. Cand. T. van 't Veld te Nijkerk heeft n.l. het op hem uitgebraclite beroep aangenomen. Cand. T. van 't Veld is geboren 6 april 1931, gehuwd, en heeft een zoontje van 1% jaar. Plij is vicaris geweest te Ermelo onder ds. J. J. v. d. Krift, die waar schijnlijk ook zijn bevestiger zal wor den. In de maand september a.s. hoopt hij reeds zijn intrede te doen, waarvan we de data nader hopen bekend te ma ken. Het bericht dat cand. van 't Veld het beroep had aangenomen, ging woensdagavond als een lopend vuur- tje door het dorp. Begrijpelijk is men hiermee zeer verblijd. Neem Pennies! Een afdoende remedie. Een of twee Pennies gewoon laten smel ten op de tong. Nog vóór ze helemaal gesmolten zijn geven ze - met het speek sel naar de maag gevoerd - prompt baat. En afdoende! Met Rennies bij de hand nooit angst meer voor laaiende zuurbrand. Speciaal in het opmaken vaa B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westdflk 86 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1