J. n. van Oostenbrugge Het Humanistisch Verbond g£^êaa^ {mwA. o^^ïeieA, De landbouw in Zweden Dinsdag 31 juli 1962 No. 3111 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG ¥00R DE Z-ÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De Bruinisser vlootshow op de Grevelingen Plaatselijk nieuws De mosselkoningin 1962 Beroemd zelfportret van Rembrandt ge stolen in Vogelenzang ZEELAND CENTRALE VEILING IVaiddelharnis 35e jaargang pniNS HSNDBIK.<^TaAAT 14 - PORTnOX C - MTr>n«T.H4,^NT.«l ABONNEMENTSPRT.TS 2.18 PER KWARTAAÜi ADVERTENTIEPRIJS 12 cent p«r mm. BU contract «peciaal ta?l«t Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 23, Sommelsdflk Td. (01870) 2629, na 6 uur avonds Tel. 20 17 Giro 167930 VerschyiU tweemaal per week: dinsdag- en vrydagavond Bij de behandeling van de Mammoet weg in de Tweede Kamer deden zich af en toe principiële kwesties voor en één daarvan kwam aan de orde bij art. 41. Dit artikel bevat bepalingen omtrent tiet geven van godsdienstonderwijs aan openbare scholen door kerkelijke ge meenten, wanneer deze zulks wensen. De niet-confessionele partijen waren iiier niet tegen de bepaling komt ook in andere onderwijswetten voor maar vanwege de P.v.d.A. en de V.V.D. werd een amendement ingediend om het ook mogelijk te maken, dat bepaalde ge nootschappen op geestelijke grondslag eveneens gelegenheid krijgen de leer lingen der openbare scholen voor voort gezet onderwijs les te geven door mid del van hun „vormingsonderwijs." Het gaat hier in concreto om het Humanis tisch Verbond, dat de laatste jaren een grote activiteit ontwikkelt op allerlei gebied teneinde zijn beginselen ingang te doen vinden. Het voorstel werd ver dedigd door de doorbraak-socialist Klei- wegt en het werd met slechts 21 stem men tegen aangenomen. Behalve de linkerzijde stemden alle R.K. op twee na en 6 A.R. vóór. De C.H. en de S.G.P. stemden en bloc tegen. Het Hum. Ver bond krijgt dus het recht, als de ouders erom verzoeken, op de openbare scholen voor voortgezet onderwijs zijn eigen geestelijke vorming: te verzorgen. Het zou interessant zijn de discussies in de Kamer over dit onderwerp te vol gen, maar dat is onze bedoeling niet. We willen liever eens nagaan wat dit Humanistisch Verbond nu eigenlijk is, omdat we er vooral de laatste jaren veel van horen. Het maakt propaganda voor de radio, het heeft of krijgt mili taire tehuizen naast de Prot. Chr. en de R.K., het wenst geestelijke verzor ging voor militairen en gevangenen en het zal via de wet op de kerkbouw- subsidie ook recht hebben op staats- liulp bij de bouw van humanistische bezinningscentra. Dat Hum. Verbond vraagt ook dikwijls subsidie aan ge meentebesturen voor haar activiteiten en daarom is het wel gewenst er eens nader bij stil te staan. Het Humanistisch Verbond is een or ganisatie van personen, die zich huma nist noemen en die menen, dat hun le vensovertuiging, het humanisme, syste matisch gepropageerd moet worden met name onder' hen die tot het buitenker- lielijk deel van ons volk behoren. Het is opgericht in 1946 en moet beschouwd worden als een symptoom van een her levend humanisme in Nederland en als een geestelijk centrum voor de niet- godsdienstige volksgroepen. Zijn aspi raties strekken er zich zelfs toe uit om het onkerkelijk deel van ons volk onder zijn vanen te verenigen en zo neemt liet de allures aan van een soort contra- religie. Men houdt hier 'en daar al zon dagmorgenbijeenkomsten en spreekt al van „verkondiging". Ook doet men steeds meer aan sociaal werk en er worden cursussen en conferenties geor ganiseerd. Het Verbond heeft een or gaan „Mens en 'Wereld" en is aange sloten bij een humanistisch internatio nale organisatie. Wat is humanisme eigenlijk en wie kan men humanist noemen of noemt ziclizelf zo? 'We zouden kunnen zeggen, dat de term humanisme een verzamel naam is voor die geestelijke stroniingen, die hun uitgangspunt niet hebben in God en goddelijke normen, maar dit stellen in de mens zelf. Het humanisme stelt de mens dus centraal, vanwaar ook de naam; deze is afgeleid van het la- tijnse woord humanum d.i.: het men selijke. Het is een eigen vorm van le vens- en wereldbeschouwing geworden, liet zozeer een sluitend systeem, maar meer een geesteshouding, waarbij ervan wordt uitgegaan, dat niet God, maar de mens de maat van alle dingen is. Het hurnanisme heeft vertrouwen in de goedheid van de menselijke natuur en staat dus lijnrecht tegenover de gere formeerd schriftuurlijke menswording, die leert dat de mens onbekwaam is tot ^nig (geestelijk) goed en geneigd tot 3lle kwaad. De mens zelf is een waar- "iescheppend wezen. Een persoonlijke God erkent het humanisme niet en het bestaan van God laat het Hum. Verbond onbeslist. Everraiin erkent het dus een "'izondere openbaring en het ziet in de Bijbel derhalve slechts een menselijk ''oek, dat louter van historische en lite raire waarde is. Het heeft zich in prin- •^'Pe geheel geëmancipeerd van God en goddelijke wetten en stelt zich op de oasis van de menselijke rede, zodat ^6 in plaats van aan de goddelijke open baring in Christus het Woord Gods een overheersende betekenis toekent aan net redelijk denken van de mens. An ders gezegd: het humanisme baseert ach niet op theologie maar op filoso- tie, Deze accentuering van de mens brengt "^6t zich, dat het humanisme opkomt Voor de z.g. rechten van de mens, voor geUjkheidsgedachte(n) de vrije me ningsuiting voor iedereen en fel gekant js tegen religieuze of politieke intore- "6 (onverdraagzaamheid). Het wil Wincipiëel verdraagzaam zijn, omdat het geen absolute goddelijke normen ^*end, de absoluutheid van het Chris 6ndom verwerpt en slechts weet van menselijke constructies op geestelijk ge- ied, die uiteraard alleen maar rela- "We betekenis 'hebben. Vanzelfspre- ,^pd is de humanist dus in principe iiitenkerkelijk, voorstander van open- aar onderwijs (z.g. neutraal) en be- oort hij tot een vrijzinnige of socialis- .*ohe politieke partij. De vrijmetselarij 'S in Wezen ook humanistisch. "6t humanisme heeft al een lange Zaterdag is de officiersbul uitgereikt aan de heer J. A. v. Oostenbrugge, die aan de Koninklijke Militaire Academie slaagde voor 2e luitenant der Infante rie. Jan A. van Oostenbrugge zoon van de gemeentesecretaris te Oude Tonge is geboren te Stellendam op 26 juni 1939. Na de bijz. lagere school te Oude Tonge te hebben afgelopen behaalde hij met goed gevolg zijn 5-jarige R.H.B.S.- diploma te Middelharnis. Op 1 sept. 1959 vertrok hij naar Bre da om aan de Koninklijke Militaire Aca demie aldaar om te worden opgeleid voor een officiers-funktie bij de Ko ninklijke landmacht. Na een 3-jarige studie, die verre van mals kan worden genoemd werd hem op 28 juli na een 14-daags examen op plechtige wijze de officiersbul uitgereikt door de Gou verneur der K.M.A., de heer majoor der Cavalerie Vf. C. H. v. Reede, in bijzijn van de officieren, docenten, ouders en de Ie en 2e aars cadetten der K.M.A. te Breda. Bij het overreiken van de officiersbul deelde de gouverneur mede, dat hem zeer binnenkort het K.B. van zijn sla gen tot 2e luitenant kan worden ver wacht en dat daarna de beëdiging voor het front van de troep zal plaats heb ben, vermoedelijk te Venlo, bij het re giment Stoottroepen. Op en top militair Vanaf zijn 3e leerjaar op de R.H.B.S. stond bij de heer van Oostenbrugge al vast, dat hij alles in het werk willen stellen om een officiersloopbaan te be reiken; met vreugde voor zichzelf en ook voor zijn ouders is het hem gelukt dit doel te verwezenlijken. Tijdens zijn studie op de K.M.A. heeft hij vol en thousiasme, zowel de theoretische maar ook de vaak moeilijke practische oefe ningen gevolgd. ■Wanneer door hem een 2-daagse nachtelijke practische oefening was ge houden en hij vermoeid in het kasteel terugkwam, kon hij zo nuchter vertel len, dat het inderdaad wel mankracht en uithoudingsvermogen had geëist, maar de oefening" was toch prachtig geweest en er was veel militaire erva ring opgedaan. Het leven van een sol daat vraagt nu eenmaal doorzetting en uithoudingsvermogen. Dat deze jonge officier ook op andere wijze over doorzettingsvermogen be- schigt blijkt wel uit het feit dat hij zich op de dag van zijn slagen verloofde met Jannie Mulder te Breda, verpleegster in het Diaconessenhuis aldaar. Onze har telijke gelukwensen zowel met de pro motie als mfet deze verloving. Een van de vele fraai gepavoiseerde mosselvaartuigen die zaterdag deelnam aan de tocht langs de Deltawerken in de Grevelingen. Er was wel grote deelname voor deze gratis vaartocht! (Voor verslag zie binnenzijde van dit blad). geschiedenis achter zich. Het Hum. Ver bond moge pas uit 1946 dateren, het humanisme zelf is al in de 15e en 16e eeuw ontstaan toen in, Italië de Re naissance een beweging in kunsten en wetenschappen die terugging op de klassieke oudheid opkwam en het Humanisme (met een hoofdletter) ont stond als doorwerking van die Renais sance speciaal op het gebied van de geesteswetenschappen. Zijn normen wa ren ontleend aan de antieke cultuur der Grieken en Romeinen. De mens ging men beschouwen als een vrije autonome persoonlijkheid. Dat was het begin van de secularisatie der Europese cultuur. Vertegenwoordigers in ons land waren Erasmus, Coornhert en Hugo de Groot. In feite was het neo-paganistisch (nieuw heidens) en derhalve in vele opzichten anti-christelijk. Het werd voortgezet met de z.g. Aufklarung van de 18e eeuw met haar rationalisme (heerschappij der rede) en de Duitse romantiek van Goethe en Schiller. De 19e eeuw zag de radicale doorvoering ervan in kunst en weten schap en zelfs in de religie met het modernisme. De filosofen Kant, Comte en Hegel b.v. waren in wezen humanis ten. Men kreeg een steeds meer opti mistische kijk op de mens en verwacht te een ontwikkeling der mensheid in de ■richting van de humanistische idealen van menselijke broederschap buiten God om. "Wel werd dit „geloof" geschokt door de psychologie van Freud en door de gruwelen van twee wereldoorlogen, later ook door het uitzichtbare existen tialisme van Sartre, maar niettemin bleven de humanisten trouw aan hun beginsel. 'Was deze stroming eeuwen lang slechts een zaak van aristocratische allure, in de 19e en 20e eeuw drong zij, vooral door het socialisme, ook door in de massa. Er is onder de humanisten groot ver schil. Ef zijn bewuste atheïsten onder, voorts zeer vele agnostici, die kennis van God onmogelijk achten en dus ook tegen het Christendom zijn, maar er zijn ook mystiek-religieus (in algemene zin) ingestelden onder. In het vrijzinnig- protestantisme zijn er velen, die een synthese van Christendom en humanis me mogelijk achten, maar kan slechts als men beide ontkracht. Na dit korte overzicht behoeven we niet meer te zeggen, dat het humanisme in een onverzoenlijke tegenstelling staat tot het christelijk geloof. Het kent geen God, loochent de openbaring en de god heid van Christus en evenzeer de zon- Het is opmerkelijk, dat Zweden in zijn eigen behoefte aan levensmiddelen voor ziet een bevolking van bijna 7500000 zielen voedt zich met produkten van eigen bodem, hoewel nog geen 10 per cent van die bodem uit bouwland be staat. Zweden exporteert zelfs vele scheepsladingen boter en spek naar En geland. Wat even opmerkelijk is: de aardappeloogst boven de poolcirkel is 40 percent groter dan die in het zuiden van Zweden en de aardbeien zijn er kleiner, maar veel zoeter. Deze ver schijnselen worden hierdoor veroorzaakt dat de poolzon, die 's zomers bijna vier entwintig uur per dag schijnt, de le vensverrichtingen van de planten in hoge mate stimuleert. Het talent der Zweedse plantenkwe- kers en de zorgvuldige bebouwings methoden hebben de opbrengst van de tarwe en andere granen sinds het be gin dezer eeuw met 50 percent ver hoogd. De Zweedse boeren oogsten ge middeld 30 hectoliter winterkoren per hectare dat is bijna tweemaal zoveel als de gemiddelde opbrengst in de Ver enigde Staten en Canada. Zweden produceert zelf bijna alle voor zijn consumptie nodige suiker (uit suikerbieten). Het land kan er zich op beroemen, dat het meer dan één vrucht boom per hoofd der bevolking bezit, dat het meer melk per hoofd der bevolking gebruikt dan enig ander land en dat de teelt van rogge, gerst, aardappelen en haver grote ogosten oplevert. (Het Beste uit Reader's Digest) deval, zodat het ook niet weet van we dergeboorte en bekering. Het kent al leen opvoeding tot humaniteit (mense lijkheid) op basis van de menselijke vermogens. En daarom moeten wij het radicaal afwijzen. Het zal dus duidelijk zijn, dat zij die de Overheid zien als Gods dienaresse, er nimmer vóór kunnen zijn, dat op de overheidsschool gelegenheid wordt ge geven de kinderen vorming te geven in godsdienstloze richting door het Hum. Verbond. En we zijn het dus eens met de Kamerleden van de C.H., de S.G.P. en de A.R. (gedeeltelijk), die te gen het amendement-Kleiwegt stemden bij de Mammoetwet om dit humanis tisch vormingsonderwijs mogelijk te maken. Helaas werd dit met 118 tegen 21 stemmen aangenomen. DIRKSLAND Uitslag wedvlucht P.V. Gevl. Vrien den vanaf Bordeaux. 845 km. W. Nieuwland 1; L. Arensman 2, 4; Gebr. Smit 3, 6, 11; 'W. van 't Hof 5; J. Mans 7, 9, 10; A. Koole 8. Vanaf Neufvilles (B.) J. Mans 1, 2, 8, 13, 14, 15, 36; B. Doorn 3, 6, 7, 31, 35; L. Arensman 4, 33, 37, 39, 40; B. Leij- dens 5, 24, 27; Joh. Doorn 9, 20; W. v. 't Hof 10, 11, 22, 25, 26; Gebr. Smit 12, 19, 28; A. de Vogel 16, 29, 30; J, v. d. Groef 17, 18; B. Grootenboer 21; N. v. d. Groef 23, 28; 'W. Nieuwland 32, 34. HERKINGEN Burg. Stand. Geboren: Hester Din- gena, dochter van J. den Boer en K. D. den Baars; Aren, zoon van J. 'W. v. d. Veer en T. Doornhein. Ongelukken: Het zoontje van dhr. A. Melissant die een stilstaande bromfiets zou vasthouden, doch deze uit zijn han den liet vallen, kreeg de uitlaatpijp te gen beide benen, en liep brandwonden op, welke door EHBO en ter verdere behandeling zich onder doktershanden moest begeven, het dochtertje van J. van Putten, viel van een trap, en be kwam een lichte hersenschudding. STELLENDAM Aanrijding. Hedenmorgen (dinsdag) beging de jongeman Piet Brouwer uit Vlissingen die juist met vakantie naar Stellendam kwam de onvoorzichtig heid met zijn brommer rijdend op de Eendrachtsweg, zonder achterom te kij ken plotseling links af te slaan ten einde een links van de weg gelegen af rit in te rijden. Hierbij werd hij gegrepen door een personenauto bestuurd door dhr. P. 'Westhoeve uit Ouddorp die de brom fiets juist wilde inhalen. De heer Brouwer werd in de berm ge smakt waarbij hij slechts licht gewond werd. De auto en bromfiets liepen flinke schade op. OUDDORP Actie E.H.B.O. A.s. zaterdag 4 aug. zal de Ouddorpse E.H.B.O. weer een ex tra service verlenen aan diegenen die tanken bij het Caltex Benzine Station van dhr. J. v. Poortvliet. Als u deze dag hier, uw tank laat vullen verleent u dus ongemerkt een bijdrage aan de E.H.B.O. daar een gedeelte van de li- terprijs hieraan beschikbaar wordt ge steld. Ook u kunt dus meehelpen deze aktie te doen slagen door hier te tanken. Garnalenvisser met netten achter wrak. Toen maandagmorgen dhr. 'W. Tanis Mzn., met de O.D. 2 nabij de zg. „Hinder" op garnalen viste, geraakte één der netten achter een aldaar lig gend wrak. Dit is een zeer gevaarlijke situatie, daar het gevaar niet denkbeeldig is, dat de schuit zich zelf omtrekt, wat een ramp zou betekenen. De mosselkoningin 1962 Briena Kik wordt door een der hofdames de eerste (door kikvorsmannen gevangen) mosselen opgediend. De burgemeester C. H. van der Linde kijkt belangstellend toe. Pogingen om het net los te krijgen, hadden geen succes, tot na vele uren zwoegen de staaldraad brak en het ge hele vistuig ter waarde van ongeveer 1000,op de bodem achterbleef. Direct werd de plaats van het ge beurde met een boei gemarkeerd om later met behulp van een kikvorsman van de fa. Vriens uit Rotterdam te proberen het kostbare tuig los te krij gen. De bemanning die bemerkte dat de draad ging breken maakte zich snel uit de voeten. Aren Bakelaar echter kreeg nog' een klap van een of ander voorwerp. Een en ander betekent voor de onfor tuinlijke visser weer een, grote scha depost, deels om het verloren vistuig, ook omdat er vele kostbare tijd mee gemoeid ij alles weer vaar-klaarte maken. NIEU-WE TONGE Eerste uien. Door de fa. C. en J. Verseput, kommissionairs alhier, zijn de eerste uien verladen voor de E.E.G. STAD AAN 'T HARINGVLIET Burg. Stand. Ondertrouwd: G. Nieuw land oud 22 jaar, van beroep scheeps timmerman wonende te Rotterdam en Adr. Tiggelman oud 22 jaar, zonderbe roep, woneride alhier. Wedvlucht van de P.D. vereniging Dit is een afbeelding van, het beroemde zelfportret van Rembrandt, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. is ontvreemd uit de villa van jhr. mr. J. H. Loudon te Vogelenzang. Het portret is gevat in een zwarte ebbenhouten lijst en links gesigneerd en gedateerd R.H.L. 1630. De afmetingen zijn 49 x 39 cm. De waarde ligt tussen 400.000 en 500.000 gulden. De Rode Duif vanaf Neufvilles. Afstand 134 km. Aankomst Ie duif 12, 37, 50. Trommel-v. d. Boogert 1, 5, 7, 8, 13, 15, 18, 23, 25; A, C. Koppenaal 2, 3, 6, 9, 10, 11, 19, 20, 24; De Gans-Kamerling 4, 12, 17, 21, 22; G. v. d. Boogert 14, 16. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst Oud Geref. Gemeente In een kerkgebouw, aan de Molendijk no. 25a (achter electriciteitswinkel W. Overbeeke) dat onlangs door een groep personen uit de gemeente Ooltgensplaat in gebruik is genomen, zal aanstaande donderdag 2 aug. nam. 7 uur een kerk dienst worden gehouden, uitgaande van de Oud Geref. Gemeente, waarin voor zal gaan ds. E. du Marchie van Voort- huijzen te Leersum. (Zie verder de advertentie in dit nummer). Bejaardenmiddag. De maandelijkse bejaardenmiddag zal worden gehouden op woensdag, 1 augustus a.s. 2.30 uur in „Elthato". Een uitgebreid programma staat te wachten. Hoofd-ingeland. Burgemeester W. M. V. d. Harst, die door b. en w. als zoda nig is voorgedragen, is benoemd tot Hoofd-ingeland van het 'Waterschap „De Dijkring Flakkee". Geslaagd voor Mulo-examen. Jaan Ras 'Wd. en Teunie Luijendijk Pd. slaag den te Rotterdam voor het eind-examen Mulo. Tevens behaalden zij het Mid denstandsdiploma. Voor één jaar vrijstelling van dienst. De heren 'W. J. Okker en E. Beekman Ockels hebben van de minister van Defensie voor één jaar vrijstelling van dienstplicht gekregen wegens de aan-- wezigheid van een bijzonder geval (bei de heren zijn onderwijzer). ST. ANNALAND Opbrengst collecte. De in de Geref. Gemeente van St. Annaland gehouden collecte ten bate van de theologische school te Rotterdam heeft het mooie bedrag opgeleverd van 331, Geslaagd. Aan de Lagere Technische School te Bergen op Zoom werd voor metaalbewerking gericht op vliegtuig bouw het eind-diploma behaald door M. van den Boogaard en C. Rijnberg Pz. uit St. Annaland. Einddiploma behaald. Mej. Ria den Haan uit St. Annaland behaalde het di ploma etaleren en etalgeschrift N.T.I. (etaleuze) op 17 juli te Rotterdam. Aardappelveiling van donderdag 26 juli 1962. Doré gewone 27,5028,30; Do- ré drielingen 17,1018,70; Eigenheimers gewone 25,6526,Eigenheimers drie lingen 9,5011,54; Bintjes gewone 18,60 —19,08, Bintjes bonken 38,25, Bintjes drielingen 9,50—9,80. Alles per 100 kg. Aanvoer 180 ton.. Veiling van maandag 30 juli 1962 Kruisbessen 17,- -46,—; Talisman 146,------149,—; Rode bessen 80,------104,— Zwarte bessen 186,Jacunda 103, 110,Frambozen 65,120,Perziken 7,------20,—; Pruimen 150,—; Dubbele Princessen 170,------174,Tomaten A 48,------54,—; id. B 44,—; id. C 33,------40,— id. CC 25,—; Kroten 14,------15,-; Gele Savoye 19,—; Rode kool 21,------23,—; Sla A 4,50—6,60; Kassnijbonen 173,—; Komkommers 60/op. 20,------22,id. 50/60 16,—, id. 40/50 14,—; Andijvie 9,------27,—; Bospeen 152,—; Postelein 41,—. Eigenheimer middel 19,5023,60; id. drielingen 5,20—9,30; id. gepokt 18,—— 19,—; Bintje grove 22,10—25,90; id. mid del 17,------18,3i0; id. drielingen 6,80— 8,90; Barima grove 19,70; id. middel 12,90; Eersteling middel 22,70, id. drie lingen 9,70. Aanvoer 120.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1