Het liberalisme Flakkeese tuinders telen nieuwe groente (Kussa) Goed geslaagde demonstratie „Reddingsbrigade Ouddorp" LOMMERS MEUBELEN HELLEVOETSLUIS Gebr. en P. v. d. Doel te Oude Tonge komen er als eersten mee aan de markt F^CKORIENEGsZOON ler vroeger en nu Reddingsboien en waierskiërs gaven nnedewerking Vrijdag 27 juli 1962 No. 3110 Ckf. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GROISDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertchynt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De meditatie in 3e hlad BINNENVIRIMeSED Zondagsdiensten artsen Fruitiiiasiifeii en Fruitbakjes ^e ^ruitcentraie" linaal snel lis als Ikheid ver- an- |15—18 vra- al b—100 de fen be- men Itenten tt 35e jaargang Ihap aan- |e uti- Hoek P. Ie ïlsdijk; ver te I.DE FBINS H1NDBIKS3«AAT 14 - POSTBOX - MIDDXbHASNZS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommelsdtJk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonda Tel. 2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.1B PEH KWARTAAl. ADYEETENTIEPBIJS 12 cent pe? sasss- B% coatraet speciaal tiurJ«l. In ons eerste artikel over dit onder werp zagen we, dat het eertijds zo op permachtig liberalisme in de loop van de 20e eeuw enorm is teruggelopen. In de tijd van het zeer beperkte kiesrecht, toen bovendien de andere partijen nog in opkomst waren, was een zo over wegende liberale invloed nog mogelijk, maar dit veranderde door het algemeen kiesrecht en de consolidatie van de Prot, Chr. en de Rooms-Katholieke partijen en vooral door de opliomst van het socialisme, terwijl zoals we zagen ook de interne verdeeldheid der libe ralen funest voor hen werkte. Na de laatste wereldoorlog werd het echter gaandeweg beter. Onder leiding van Mr. Stikker (thans secr. Generaal van de N.A.V.O.) werd de Partij van de Vrijheid opgericht als opvolgster van de vooroorlogse Vrijheidsbond. Zij be haalde in 1946 bij de Kamerverkiezin gen ruim 6 */o van het totale aantal stemmen. In 1948 kreeg zij versterking van de zijde van een deel der vroegere vrijzinnig-democraten. Deze partij was meegegaan met de nieuwe P.v.d.A. in 1946 en ook mr. Oud had zich daarbij gevoegd. Het was toen al wel te voor zien, dat deze het niet lang in het so cialistische gezelschap zou uithouden. Hij en menig ander geestverwant voel den zich al spoedig daar niet op hun plaats. Ze vonden de P.v.d.A. te veel een voortzetting van de oude S.D.A.P. Het streven naar socialisatie, het diri gisme, de aansluiting bij de socialis tische internationale, d e rode vlag en de socialistische strijdliederen lagen Mr. Oud niet. Dat had hij al wel tevoren kunnen bevroeden. Daarbij kwam dan nog de toen zo actuele Indonesische kwestie. Hij stapte dus met anderen weer uit de P.v.d.A. en wilde pogen een nieuwe partij op te richten. Mr. Stikker zocht echter contact en dit leidde er tenslotte toe, dat in 1948 een samen smelting tot stand kwam van de P.v.d. Vrijheid met de Groep-Oud en zo ont stond toen de huidige Volkspatóij voor Vrijheid en Democratie (de V.V.D.). Zij staat een soort Christendom boven ge loofsverdeeldheid voor evenals Thor- becke, humanistisch gericht en aan vaardt dus wel de zedekundige waar den van de Christelijke godsdienst, maar niet een rechtstreeks verband tussen religie en politiek zoals de con fessionele partijen. Dat verband moet iedere liberaal eventueel zelf maar in dividueel leggen. De staatkundige be ginselen van deV.V.D. zijn in hoofdzaak de volgende: de partij staat de parle mentaire democratie voor, ze legt de nadruk op de verdraagzaamheid, is geen voorstandster van staatsonthou ding zoals de vroegere liberalen, maar evenmin van een staatsbevoogding en een verzorging van de wieg tot het graf; er moet evenwicht zijn tussen maatschappelijke en individuele belan gen, het particulier bedrijf moet pri mair gesteld worden en de persoonlijke eigendom gerespecteerd; en voorts is de V.V.D. uiteraard een sterke voor stander van het openbaar onderwijs, wat voortvloeit uit haar vrijzinnige grondslag. Het ligt dus voor de hand, dat de V.V.D. de partij is van hen, die van wege hun moderne, humanistische overtuiging niet rechts willen stemmen, maar evenmin zich aangetrokken ge voelen tot het socialisme. Ze recruteert haar aanhangers en kiezers dus uit principieel-vrijzinnigen en wat de be volkingsgroepen betreft in hoofdzaak uit ondernemers, middenstand, vrijzin nige boeren, de gegoede burgerij en die ambtenaren, die niet voor het socialis me voelen. Ze heeft evenals de andere partijen dus een vaste kern, maar blij kens de ervaring toch ook een brede massa vlottende kiezers. Onder de volksgroep, waar de V.V.D. haar kie zers uit trekt, heerst een groot indivi- Qualisme. Vandaar de zwakke partij- organisatie met name de P.v.d.A. en 06 A.R. partij zijn veel krachtiger ge organiseerd en de verdeeldheid in Jj'^erale kringen. Dat is niet alleen lan delijk zo, maar ook plaatselijk. Na de oorlog is dit wel wat verbeterd, maar de geschiedenis leert, dat dit toch een heel zwakke plek is bij deze partij. Ook nu zijn er weer interne moeilijkheden. Persoonlijke rivaliteiten spelen een te grote rol. En bovendien zijn er ook principiële tegenstellingen, die zich concentreren om de mate van progres siviteit in de partijpolitiek. Vele jon geren wensen een meer sociaal gericht oeleid. Daarbij komt, dat de V.V.D. wemig steun heeft van de vrijzinnige pers. De neutrale bladen in ons land, me in feite vrijzinnig zijn en die samen oe helft van alle Nederlandse abonné's ï^Uen, zijn geen liberale partijbladen. JJe N.R.C. b.v. staat wel als liberaal te ''oek, maar betoont zich na de oorlog soms meer rood dan liberaal. De Tele graaf, het sensatie-ochtendblad, heeft °y de jongste verkiezingen de V.V.D. ongetwijfeld veel afbreuk gedaan door naar Van der Putten-hetze. Het Alge- "»een Handelsblad en het Vaderland staan haar nog het naast. Bij de andere partijen ligt dit veel beter. Ook hier ymden we dus weer het euvel der libe rale verbrokkeling en van het indivi dualisme. Yt^t /^e naoorlogse ontwikkeling be ren, daarvan geeft onderstaand staatje yll^eeld. Het aantal stemmen op de •v.D, bedroeg percentsgewijs in 1946 6 4 1948 7 9 1952 -iR. 1956 8,8 1959 12,2 1962 10,3 De wekelijkse meditatie moest om technische redenen op een andere pagina, worden geplaatst. Zij is te lezen op de voorpagina van het derde blad. Hieruit blijkt, dat het aantal stem men in 1946 op de P. v. d. Vrijheid uit gebracht, in 1959 (V.V.D.) bijna ver dubbeld was. De partij kreeg dan ook toen 19 zetels in de Tweede Kamer en werd daardoor de derde in grootte. De vreugde was echter van korte duur, want bij de jongste Statenverkiezingen daalde ze weer aanmerkelijk. Er schijnt een nogal brede marge kiezers te zijn vermoedelijk vooral onder de ambte naren die weifelen tussen V.V.D. en P.v.d.A. en bij wie de salarissen een overwegende rol spelen. Dat zijn dus geen principiële liberalen of socialisten maar opportunisten, die stemmen op de partij die het meeste geeft of belooft, wat we een allesbehalve hoogstaand standpunt vinden. En nu nog iets over Goeree en Over- fla.kkee. Ook op ons eiland was het li beralisme in de 19e eeuw en nog ge ruime tijd daarna oppermachtig. De liberale aristocratie heerste onbeperkt in onze dorpen. Alle burgemeesters waren liberaal en de meeste wethou ders dito. Zo herinneren we ons uit on ze jeugdjaren in Middelharnis de libe rale burgemeester Mijs en de eveneens liberale wethouders en reders van vis sersschepen Slis en Kolf. Pas in 1919 kwam er op de meeste plaatsen veran dering door het algemeen kiesrecht. Toen was het gedaan met de vrijzinnige hegemonie en gingen vele raden om, terwijl door de rechtse ministeries veel A.R. burgemeesters werden benoemd. In sommige gemeenten heeft het nog langer geduurd. Stellendam b.v. moest wachten tot de dertiger jaren alvorens er een eind kan worden gemaakt aan het liberale regiem. Via een felle schoolstrijd en zelfstandige politieke organisatie der Hervormden kon daar de kracht van het liberalisme, die er zich openbaarde in economische druk van een paar liberale kapitalisten, ten slotte worden gebroken en sedertdien is Stellendam goed rechts. Hét langst hebben de liberalen in Goe- dereede het heft in handen gehad dank zij de merkwaardige onpolitieke menta liteit van het merendeel der Goereeërs. Maar ook dit is veranderd. Er is al voor de oorlog,' gecombineerd met Stel lendam, een rechtse burgemeester ge komen en thans zijn er ook twee recht se wethouders, al worden de raadsver kiezingen nog altijd niet op politieke basis uitgestreden. Een erfenis van het liberalisme zijn echter nog steeds de Rijks H.B.S. en de neutrale Technische School, beide da terend uit de tijd, dat het rechtse volks deel nog geen invloed had en onvol doende georganiseerd was. Overigens is het merkwaardig, dat op G. en O. de liberalen zich de laatste 30 jaar ongeveer op hetzelfde peil kun nen handhaven. In 1933 hadden ze 10 "lo van de stemmen en in 1959 weer lOVo met daartussen schommelingen tussen 8 en 10. Flakkee heeft dus blijkbaar een vaste kern van liberalen, die hun be ginsel trouw blijven. tatl SCMUINBUIIISBED Van zaterdag 28 juli v.m. 12 uur t.m. maandag 30 juli v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heetf dokter Bakker, tel. 2710, Sommelsdijk. D-irfcsIand-Heriicin(7e«.-Melissant; Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Voogd, tel. 01874-259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, telef. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zoidag 29 juli hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vosssmeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter P. J. Duinker, tel. 01660—500, Tholen en dokter H. Menger, tel. 01677-500, St. Philipsland. Goeree-Overflakkee is niet achterlijk op gebied van de landbouw en zeker niet op gebied van tuinbouw. Als een der eersten op ons eiland hebben de tuinders Gebr. A. L. P. v. d. Doel te Oude Tonge, zich toegelegd op de teelt van een nieuwe groente die in ons land zijn intrede doet en door de expor teurs met de naain „Kussa" (spreek uit koessa) wordt aangeduid. De Gebr. v. d. Doel hebben een flink perceel met deze nieuwe vrucht aangeplant en zullen als een der eersten vanaf begin volgende week een partijtje aan de markt 'orengen op de Z.H.E.-veiling te Rotterdam. De kussa is van Aziatische oorsprong en het is opvallend dat deze planten op de koude grond en bij slechte weers omstandigheden uitstekend tieren en veel beter gedijen dan in een kas. De kussaplant ziet er uit als een augur- kenplant maar dan groter, zij wordt 30 cm. hoog en circa 40 cm. loreed. Er ko men grote en zeer fraaie stervormige gele bloemen aan waaruit vruchten groeien als een komkommer, op een lengte variërend van 15 tot wel 30 cm. ledere plant draagt op zijn minst 10 maar soms ook wel 30 vruchten. Het is van de schil ontdaan een fijne ST. MAARTENSDIJK Kerfcdien-st. W^oensdag 1 aug. a.s. des sav. 7 uur hoopt voor de Oud Ger. Gem alhier voor te gaan ds. L. Gebraad van St. Philipsland. DE PLANT EN DE VRUCHT. 'We hebben deze foto met opzet groot genomen om duidelijk de plant en de vrucht te laten zien. Op de voorgrond twee planten; het is breed blad en voor de vruohtvorming vertonen zich grote bloe men. De Gebr. v. d. Doel hebben er een half hectare van op het land staan, die straks op de veiling Z.H.E. te Rotterdam zullen worden geveild. De twee meisjes, rechts Riek, dochtertje van P. v. d. Doel en links EUy van Mou- rik, nichtje uit de N.O. polder, laten het eerste kistje met de geoogste vruchten vreugdevol zien. VOOR BETER |N V*"^^ waiiD nt NAAR DE MIPÖÊLHHRNIS-T EL:23Z8 witte vrucht, die na het gereedmaken een niet te detineren smaak heeft. Wij hebben ze deze week gegeten en trof fen er een bloemkoolsmaak in aan; anderen proeven er asperges of schor seneren in. De kussa kan inen op verschillende manieren eten: rauw geschaafd als komkommer (met wat gem.ber moet een delicatesse zijn) of gestoofd als groente, in blokjes gesneden, met een bloemsaus, waarbij ze tevoren 5 tot 10 minuten zijn gekookt. Ook kan men de blokjes kussa bakken, met een gesnip perde ui, in schijven met vleesragoüt. Er is dus nogal wat variatie in te bren gen. Wij hebben ze gestoofd gegeten en het was kort gezegd: heerlijk. In de nazomer zal de kussa voor de vele huis moeders eeii prettige wisseling in het m_enu brengen. Een groot voordeel is, dat de kweek weinig werk vereist; wat de opbrengst op de veiling zal zijn is uiteraard nog niet te zeggen. Men denkt echter dat de vruchten van 10 tot 25 et. per stuk zullen opbrengen, maar daar voor wachten we de veilingberiehten af. V kunt ze ook in uw tuin planten Wie een tuin heeft kan de kussa ook zelf kweken. Er is echter wel veel ruimte voor nodig, de zaden moeten op een, rij 50 cm. uit elkaar worden gelegd. Is er plaats voor een tweede rij, moet een tussenafstand van 60 cm. worden bewaard. Als er verplant moet worden moet dit wel als de plantjes heel jong zijn, anders wordt het een mislukking. In april-mei in de volle grond gezaaid bestaat do mogelijk heid dat u in juli-augustus de vruchten al op tafel kunt brengen. Het moet goed zijn de vruchten niet al te groot te laten worden, hoe jonger, hoe malser. Zijn ze eenmaal geoogst dan kunnen ze v/el veertien dagen in de kelder of in de koelkast worden bewaard, zonder geur en smaak te verliezen. Speciaal in het opmaken vaa B. V. VEEE Telefoon 2682 Westd^jk S6 MIDDELHARNIS De Reddingsbrigade „Ouddorp" heeft woensdagmiddag aan het strand te Ouddorp een zeer geslaagde demonstratie in reddingsoefeningen gehouden. Liet het weer zich eerst wat somber aanzien het werd allengs beter en zelfs kwam af en toe de zon door. De twee reddingsboten „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam en de reddingsboot „Prinses Marijke" waren ook ingeschakeld en, de waterskiërs van „de Witte Raaf" uit Zwartewaal gaven staaltjes van ■hun kunnen. Duizenden badgasten sloegen van dichtbij en vanuit de' duinen het fraaie schouwspel gade. Zoals dinsdag gemeld was de organisatie in han den van de Lionsclub G. O., die er ook voor zorgde dat de entreegelden bin nenkwamen, want de baten waren geheel voor de Reddingsbrigade, die baar nuttig werk belangeloos doet. Via de microfoon werd een uiteen zetting gegeven van de acties, die te half drie 's middags aanvingen. Vooraf sprak burgemeester J. A. Kleijnenberg een kort openingswoord, waarin hij op ihet nut van de R.B.O. wees, wiens streven het is er voor te zorgen dat Ouddorps strand een veilig strand blijft Aan de Lions Club G. O. bracht hij woorden van dank, dat zij deze middag hadden willen oi'ganiseren. De eerste demonstratie betrof het uit zee 'halen van een drenkeling, die zich te ver had gewaagd en hulp nodig had. Ijlings stortte zich de heer L. Visser van Stellendam in zee om het slacht offer op te 'halen. Intussen werd een reddingslijn uitgevierd, waarmee de redders de drenkeling op het strand :haalden. Onmiddellijk werd op het bewusteloze slachtoffer met goed gevolg kunstmatige ademhaling toe gepast en er ging een hoera'tje op, toen 'de drenkeling lachend bijkwam. Er gebeurden echter ernstiger dingen deze middag. Enige zwemmers waren te ver afgedreven en werden met de stroom meegevoerd. Ze waren te ver weg voor de motor strand reddings- vletten; via radio Scheveningen werd. de reddingsboot „Koningin Wilhelmina" ingeschakeld. Intussen was ook de Ouddorpse reddingsboot ter plaatse die een gekleurde rookgranaat in het water wierp om de juiste plaats aan te dul den. De slachtoffers werden aan boord gehaald en aan het strand gebracht, waar de mannen van de R.B.O. ze uit de branding droegen en handen vol werks hadden om de drenkelingen bij te brengen. Vanzelfsprekend had dit de grootste belangstelling van het publiek. Waterskiën De waterskiërs waren intussen ook in touw gekomen. De snelboot van Wijnhoff uit Middelharnis scheerde over het water vlak langs het strand en de watersportvereniging „De Witte Raaf" uit Zwartewaal gaf met een snel- boot eerst een nummer gewoon skiën en later gezamenlijk show-skiën. De toeschouwers stonden verbaasd, over de sportieve staaltjes die werden uitge- ihaald; de skiërs, die met een vaart van 35 a 40 km. over het water scheerden keerden zich al skiënde achterwaarts en namen allerlei sierlijke houdingen aan. Een van de spectaculairste bewe gingen was wel, dat een skiër een stoel voor de dag toverde, daarop al skiënde ging zitten en zelfs staan en ook pro beerde om zich om te keren. Maar dit lukte niet er werd een sierlijke, ove rigens niet gevaarlijke val in het water gemaakt. Interessant was ook, dat de skiërs zich met z'n vieren door de snel le boot lieten trekken en onder het skiën ieder een vlag ontrolden, met de kleuren van hun sportvereniging. Het waterskiën dateert reeds uit 1924, toen liet men zich op planken aqua planes genoemd door het water sle pen. Deze sport is intussen zeer toe genomen het record is in Amerika ge haald met 170 km. per uur. Dit zijn echter snelheidsmaniakken geworden, gebeurt er dan iets, dan bestaat de kans dat men bij het neer komen op het water al zijn botten breekt. In de gewone toepassing zoals te Ouddorp, is het een ongevaarlijke en gezonde sport. De skiërs van de Witte Raaf zijn ge woon in vlak water te skiën; ofschoon er niet veel golfslag was, hadden ze toch wel enige moeite om op gang te komen. Maar toen de vaart er eenmaal in zat haalden ze tal van kunststukjes uit. 'De Ouddorpse Reddingsbrigade heeft zich met de hulp van de Lions Club wel in het teken van de belangstelling weten, te plaatsen. En dat is nodig bij het baden in zee staan er mensen levens op liet spel en het is prijzens- waard dat de R.B.O. daarop steeds het oog houdt, om in geval van nood direct in te grijpen. Daarom heeft de R.B.O. die alles belangeloos doet steun nodig, ook financieel. We hopen dat er woensdag voor de vrijwillige redders een aardige som binnengekomen is. De clubleden van de Lions waren zeer actief; we zagen drs. K. C. van Kempen aan de controle zitten om de entrees in ontvangst te nemen en de heer Geerling, directeur van de Water leiding nam steekproeven of er soms badgasten zonder te betalen onder de afscheiding waren doorgekropen. Men was dus wel in de weer voor de kas van de R.B.O. (Wij vernamen later dat er alvast duizend gulden aan de R.B.O. is afgedragen; mogelijk volgt er na af trek van kosten nog een klein bedrag). Werkelijke redding Toen de motorreddingsvlet „Prinses Marijke" vanuit de haven van Ouddorp rond de kop van het eiland voer, ont dekten ze aan de z.g. Ooster een ple- zierjolletje dat blijkbaar de koers was kwijtgeraakt. Het was de „Old Times" een klein zeilscheepje met gasten aan boord van de „Watersportvereniging „De Witte Raaf" uit Zwartewaal. De reddingsvlet heeft het jachtje op sleep touw genoinen en naar veiliger wateren gesleept. De Ouddorpse motorreddingsvlet „Prinses Marijke" van de Zuid-hoUandse Reddings Mij. pikt een van de uitgeputte zwemmers op, die daarna onmid dellijk aan het strand werd gebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1