ËIIM1DEI1-IHEUVS Jan Zwari-herdenking Gemeente Nieuwe Tonge kocht grond van diaconie voor uitbreidingsplan Sommelsdijkse brandweer behaalde de eerste prijs op selectiewedstrijden luist waar het op aan komt Schilderen woningen Julianalaan kan niet worden uitgevoerd IS 1937 - 1962 Het bezoek van de Prinsessen aan Suriname 3e blad Vrijdag 13 juli 1962 No. 3106 Km D- ir Jaag dis SEiragelIjke Sheumatïssfce Pijaen er uit! Bat hikt I met Iraaeiieii Tijdens het korte verblijf in Domburg toonden Indianen de prinsessen Irene en Margriet hun aanhankehjkheid. ook ctie, nde De raad van Nieuwe Tonge vergaderde dinsdagavond voor de laatste maal in de huidige samenstening. Er waren 17 punten af te handelen, waarvan het voornaamste was de grondaanltoop van de diaconie van de Herv. Gemeente, groot plm. 4V2 ha. om het uitbreidingsplan „Zuid-Oost" te kunnen creëeren. De partijen zijn wat de prijs betreft tot een goede overeenstemming gekomen Aan het slot van de zitting dankte de burgemeester de 3 raadsleden, die in september niet meer in de nieuwe raad terugkeren. Na de opening met gebed door burge meester C. Nieuwenhuizen werden de notulen vastgesteld en ging men over tot het nazien van de geloofsbrieven van de benoemd verklaarde leden. De ingestelde commissie adviseerde tot goedkeuring. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen; op de vraag van de heer L. v. d. Doel waar de zuur stofkoffer tot redding van drenkelingen te Battenoord komt te staan, antwoord de de voorzitter bij een van de E.H.B.O. leden. De heer Tijl had bedenkingen dat de naam Bechthum nog steeds voorkomt als plaatsvervangend lid van de Gas- centrale Flakkee, wat bij de verdeling van functies aan de nieuwe raad zal worden rechtgetrokken. Bij de ontvangen dankbetuiging van de oudercommissie o.l. school voor aan koop nieuwe ambtswoning stelde dhr. Tijl voor de woning die nu vrij komt te reserveren voor een onderwijzer van de 0.1. school. Als die jongen weet dat hij de woning krijgt, aldus spr. kan hij aanstalten maken om te trouwen. De voorz. wilde rekening houden met de wensen maar de verdeling was mo menteel niet aan de orde. Weth. Opstelten wees er op, dat er vanaf 1959 al huurders op de wachtlijst staan. „Wij hebben als raad te zorgen voor een woning voor een openbaar onder wijzer hield de heer Tijl vol, wat de voorzitter beaamde. Piano Goedgevonden werd voor de nieuwe kleuterschool een 2e hands piano aan te schaffen die er inmiddels al staat voor 900,Door verkoop van oude stoeltjes was een bedrag beschikbaar groot 370,een door de ouderoom- missie georganiseerde collecte bracht 354,85 op en een bijdrage van de ouder commissie 75,—. Samen 799,85, zodat de gemeente maar 100,15 behoeft bij te passen. AmMswoning Voor het aangekochte pand Kerk straat 3, bestemd ambtswoning hoofd openbare lagere school is indertijd een krediet beschikbaar gesteld groot 6000,Voor het bijbouwen van een keuken, een stenen in plaats van een houten schuur, schilderen en behangen, was een verhoogd crediet nodig van 2300,wat de raad inwilligde. Eervol ontslag werd verleend aan mej, E. J. Both als onderwijzeres aan de 0.1. school. Er is goede hoop dat m.i.v. 5 oktober a.s. in de vakature kan worden voorzien door een onderwijzer die waarschijnlijk vervroegd verlof van rail. dienst krijgt. „En hoe gaat dan tussentijds vanaf september" vroeg de heer Tijl. De voorzitter antwoordde dat hierin voorziening zal worden getroffen; men is nog bezig de jongeman vroeger uit de dienst te krijgen. Aan T. C. Bijdevaate werd 200 m^ en aan Gebr. de Jong 300 m^ van de voor malige vuilnisbelt verkocht voor de prijs van 2,— per m^. Grondaankoop' voor uitbreidings plan. In de vergadering van 6 maart 1962 werd het uitbreidingsplan „Zuid-Oost" vastgesteld, omvattende de gronden omsloten door het Korteweegje, Ds. Wentinkstraat, Verlengde Burg. Over- dorpstraat en Oudelandsedijk, opper vlakte 4.58.45 ha. J t-t- De in dit plan gelegen gronden zijn in hoofdzaak eigendom van de Diakonie I i ^^T- Gemeente, t.w. 4.42.70 ha. Ten einde direct na goedkeuring van het plan zo nodig met het gedeeltelijk oouwrijp maken te kunnen aanvangen, zi]fl b. en w. in onderhandeling getre den met ds Diaconie der Ksrv. Gemeen te ter verkrijging van deze gronden in eigendom en tot overeenstemming ge- Komen deze grond aan te kopen voor «e prijs van 1,20 per m^ of 53.124,— voor het geheel. Voorgesteld werd de percelen sectie A nj^s. 2122, 504 en 454 ter gezamenlijke syootte van 4.42.70 ha. gelegen in het wtbreidmgsplan „Zuid-Oost" aan te ko- Pen van de Diakonie der Herv. Gemeen- f-ïffen de prijs van 1,20 per m2 of wii'~ geheel. Opgemerkt werd dat over toe te kennen schade- oossteUmg aan de pachters eerst kan worden onderhandeld als bovengenoem de gronden m eigendom zijn verkregen. De heer Kievit verheugde zich dat "Vereenstemming was bereikt maar ^:™*^S o* de grond nu al direct bouw- "JP werd gemaakt, gezien er nog op geboerd wordt. De voorzitter antwoordde dat de ge- sch VK zorgen bouwgrond be- u,"'^7ar te hebben voor aanvragen uiigalowbonw voor particulieren. Over rtp"?'^^l°°sstelling kan e.v. worden on derhandeld. te"vf^" is de overige grond"? vroeg varT^f u voorzitter antwoordde tr7„ i. ^rst. De raad keurde de "ansactie goed Verhoging subsidie kraamcentrum Gezien deze stichting rnet tekorten worsteld werd ook hier goedgevonden de subsidie te verhogen en te brengen van 0,10 op 0,35 per inwoner. Goedgevonden werd de wijziging rechtspositie ambtenaren en de pen sioengrondslagen vastgesteld. Het raadsbesluit van 11 dec. 1961 be treffende grondverkoop in uitbreidings plan West en uitgifte in erfpacht moest worden ingetrokken. De heer A. K. v. d. Doel die eerst 700 m- had gevraagd wil volstaan met 260 m^ en verder 440 m2 in erfpacht. De prijs bleef hetzelfde n.l. 13.35 per m^ en voor de erfpacht 0,67 per m^ per jaar. „Die kerel is tot inkeer gekomen, dat hij niet zoveel grond nodig heeft voor de bouw van een bungalow" zei de heer Tijl, De raad ging er mee akkoord. Er had nog een ruiling plaats met een stukje grond van de Staat der Neder landen, behorende bij het postbureau van de rijkspolitie, groot plm. 50 ca. Vragen van de heer Tijl De heer Tijl bleek een aantal schrif telijke vragen te hebben ingediend waarop hij van b. en w. antwoord had ontvangen. Over het antwoord betref fende het schilderwerk van de huizen in de Julianastraat was hij niet tevreden. Hij wist dat men per huis niet boven de 100,mag gaan, maar hij meende kat er wel wat zal overblijven van de zoutschade. De kleuren waren n.l. afschuwelijk; onze vrouwen zouden het niet nemen! zo zei hij. De voorzitter antwoordde dat de zout schade alleen voor herstel is, waaraan al tekort wordt gekomen. Opnieuw schilderen zou 800,per woning be tekenen, wat op 15.000,zou neer komen, waarvoor geen dekking is. Voor onderhoud is nu eenmaal slechts 100, per jaar beschikbaar. „Dan zitten die mensen voor spot!" repliceerde de heer Tijl 't is geen kleur. „Over kleuren valt niet te twisten" was het enige antwoord dat de voor zitter kon geven. Zwemgelegenheid De heer Tijl had verder gevraagd naar de badhokjes te Battenoord; hij was er op een mooie zondagmiddag eens wezen kijken. Er waren toen velen aan het baden; ze moesten zich verscholen uitkleden. Intussen is men bezig met de bouw van de hokjes wist spreker; hij wilde ook gaarne dat het gazen netwerk van het pierebad werd gerepareerd en dan niet doorgetrokken tot in de hoek, omdat dit een vergaarplaats is van vuil. De voorzitter antwoordde dat de hok jes in eigen beheer worden gebouwd, de aannemingssom vvas te hoog. Het gaas zal vernieuwd worden met moge lijk ander en goedkoper materiaal. Afscheid Op deze laatste zitting van de raad in zijn oude samenstelling sprak de voorzitter woorden van afscheid tot de 3 raadsleden die niet meer in de raad terugkeren t.w. de heren van Eesteren Kieviet en Zwerus, hen dankend voor alles wat zij in het belang van de ge meente hebben gedaan. Hij wenste hen in hun verdere leven Gods zegen toe. En sloot daarna de vergadering met dankgebed. De vrijvirillige brandweer van Som- melsdijk heeft zaterdag j.l. de eerste prijs behaald op de gewestelijke selec tiewedstrijden te Leidschendam. De wedstrijden werden gehouden op de ter reinen van dr. Neher laboratorium; 15 korpsen van bedrijfsbrandweren en vijf korpsen van de vrijwillige (gemeente brandweren uiit de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland. Hierbij werd dus de gemeentelijke brandweer van Sommelsdijk nummer 1. Bovendien had den de Sommelsdykse brandweerman nen de minste tijd nodig. Ook in de voor-selectiewedstrijden was Sommelsdijk de beste en in ver band met het zaterdag behaalde re sultaat gaat het korps op vermoede lijk 1 september a.s. naar de lande lijke wedstrijden, die te Enschede zul len worden gehouden. De Sommelsdijkers zijn echt van plan ook in Enschede eerste te worden zodat ze zich „landskampioen vierde klasse" zullen kunnen noemen. In de vierde klas zijn ze eigenlijk uit gespeeld. Drie maal zijn ze met de eer ste prijs thuis gekomen, hetwelk in houdt dat ze nu een klas hoger gaan spuiten en blussen. Het Algemeen Nederlands Brandweer wedstrijd Comité gaat trouwens toch de bakens verzetten. Het comité zal uit maken in welke klas een korps uit mag komen, dit om te verhinderen dat steeds Plotseling hebt u geld nodig. Dan moet u ook over uw spaarsaldo kunnen beschikken! Opvraging vooraf kan u belemmeren uw doel te bereiken. Daarom: Direct prompte terugbetaling van uw tegoeden bij de BOERENLEENBANKEN RAIFFEISENBANKEN dezelfde met de eerste prijs gaan strij ken en andersom dat brandweerkorpsen die niet aan bepaalde eisen voldoen in een hogere afdeling uitkomen. Hoe het zicli allemaal zal toedragen is nog niet bekend. Sommelsdijk weet echter zeker dat ze volgend jaar in de derde klas moeten uitkomen. Dat zal dan wel inhouden dat er nog intenser geoefend zal moeten worden, maar daar zien de brandbestrijders niet tegen op. Ze hebben met ere de vierde klas door lopen en gaan het nu hoger op zoeken. Vandaag, 13 juli 1962, is het 25 jaar geleden dat aan een zeer werkzaam leven plotseling een einde kwam. Jan Zwart de eenvoudige man, die nimmer zichzelf zocht, maar met zijn kunst zijn Schepper wilde verheerlijken, had zijn eeuwige bestemming bereikt. Op 60- jarige leeftijd menselijk bezien te vroeg ging hij, heen, bij velen een ledige plaats achterlatend. Hoewel niet op zulk een grootse wijze als in 1957 (zijn twintigste sterfjaar) zullen toch in enkele plaatsen van ons land herdenkingsconcerten worden ge geven; o.m. in de Evangelisch-Luterse Kerk in Den Haag een „In Memoriam- concert" door Zwart's zoon Dirk Jansz. die tevens hedenavond een orgelbespe ling zal geven van 8.5510.15 met mede werking van het Utrechts Motetgezel schap, het N.C.R.V.-kinderkoor en een strijkorkest, hetgeen via de N.C.R.V. zal worden uitgezonden. Vooraf zal de or ganist Willem Mudde een kort her denkingswoord uitspreken. Jan Zwart, die op 20 augustus 1877 te Zaandam werd geboren, groeide op in de wereldstad Rotterdam, waar zijn va der een papierhandel dreef. Het bleek al spoedig, dat de jonge Zwart een uit zonderlijke aanleg had voor het orgel spel. Op 9-jarige leeftijd begeleidde hij op het grote kerkorgel in de Ger. Kerk van Rotterdam-Centrum de samen zang tijdens een kerkelijke vergadering Als hij 16 jaar oud is, wordt hij orga nist van de Ger. kerk aan de Westzee dijk, terwijl twee jaar later zijn be noeming tot organist van de Ned. Herv. Kerk te Capelle a.d. IJssel volgde. Iede re musicus die met de 18-jarige Zwart in aanraking komt valt het op, dat de jonge organist over een bijzonder grote muzikaliteit beschikt. Zonder de gering ste moeite speelt hij de grote werken uit de orgelliteratuur. Zwart ging zich al meer op de orgelstudie toeleggen door les te gaan nemen bij de bekende orga nist van de St. Laurenskerk Hendrik de Vries, die grote verwachtingen van zijn jonge begaafde leerling heeft. Onder de leiding van deze bekwame organist componeert Jan Zwart zijn trio over het gebed des Heren en de machtige fanta sie en fuga over Psalm 72 11. Op 19-jarige leeftijd werd Zwart uit 7 andere kandidaten gekozen en be noemd tot organist van het imposante orgel van de Herst. Evangelisch-Luter se Kerk aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam. Op dit majestueuze instru ment kan hij zich eerst ten volle in zijn spel uitleven en zijn talenten verder ontplooien. Daar Zwart van mening is, dat tot nog toe te weinig mensen de schoonheid en klankenrijkdom van het Koninklijke instrument: het orgel ken nen, begint hij in 1914 zijn wekelijkse orgelconcerten Jan Zwart's leven was er immers op gericht om de orgelkunst on der het volk te brengen? De uit de tijd der reformatie daterende traditie van „open kerken" en „spelende orgels" moest volgens hem weer in ere worden hersteld. Al spoedig gaat hij ook in an dere plaatsen concerten geven. Van nu af aan werd geheel zijn leven bezield om dit ideaal te verwezenlijken n.l. het orgel en de de orgelmuziek te brengen onder het volk tot ere van zijn Schep per, die hem zulke rijke talenten had geschonken. En Zwart slaagde hierin; de kerken waarin Zwart con certeerde waren dikwijls overvol. In 1925 begint hij met zijn eerste ra dio-uitzendingen door „de Hïlversumse Draadomroep", 4 jaar later gevolgd door de overbekende wekelijkse maan dagmiddagconcerten via de N.C.R.V.- microfoon. Deze luisterrijke bespelingen oogsten alom grote waardering. Zwart begon zijn concerten altijd heel eenvou dig. Zijn programma's bevatten steevast een bewerking van hemzelf over een psalm of geestelijk lied, om dan over te gaan tot de „zwaardere" stukken, werken van Bach, Wider e.a. Jan Zwart heeft zich ook intens ver diept in de geschiedenis van de Protes tantse orgelmuziek. Vooral het leven en werk van de bekende 17-eeuwse neder- landse musicus Sweelinck had zijn bij zondere belangstelling. Ook publiceerde hij veel. Zo schreef Zwart tal van arti kelen voor het „Orgelistenblad" en was hij medewerker van de „Omroepgids". In het jaar 1933 vierde hij zijn 40-ja- rig jubileum als organist. Nu pas bleek recht welk een waardering en bewon dering men voor het koesterde. In Am sterdam werd hem een indrukwekkende huldiging bereid. In tal van plaatsen werden door hem op uitnodiging van het huldigingscomité, herdenkingscon certen gegeven. Uit alles bleek dat Zwart het gezochte kontakt met het volk ruim schoots had gevonden. In zijn kunstenaarsschap stelde Zwart zijn christen-zijn voorop. Zwart's spel werd gekenmerkt door zijn algehele overgave, zijn muzikale bewogenheid: hij speelde vanuit zijn geloof. Zijn de vies was dan ook: „Profeteren van de orgelbank." En dit heeft hij gedaan tot aan zijn dood toe. In 1937 moet hij op medisch advies rust houden. Het jarenlange werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat heeft te veel van hem geëist. Een hartkwaal is oorzaak dat hem volstrekte rust wordt voorgeschreven. Vrijdag 9 juli 1937 geeft hij nog een concert in de Ned. Herv. Kerk van Noordwij k, dat tevens zijn laatste concert is geweest. 4 da gen later wordt hij plotseling uit het leven weggenomen. Op zijn graf staat een steen waarin een orgelfront is ge beiteld met daaronder de tekst van Zwart's lievelingspsalm. Psalm 84 1, het lied dat hij zo vaak op zo'n gevoe- volle wijze had vertolkt. Er is in de loop der jaren veel over de betekenis van Jan Zwart en ziin werk geschreven. Het is hier de plaats niet om daarop uitvoerig in te gaan. Nu na 25 jaar leeft hij echter nog voort in de "talrijke composities en be werkingen die hij heeft nagelaten. Met dankbaarheid herdenken wij op deze dag de man, die zoveel baanbrekend werk heeft verricht voor de Protestant se orgelmuziek. Jan Zwart, kunstenaar en organist bij de gratie Gods. L. Kats. Inderdaad - een simpele bloedzuiveren- de kuur doet wonderen. Naarmate de bloedzuiverende oirganen krachtiger gaan werken, daartoe aangespoord door Kruschen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzuiverheid er in wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan Uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en U voelt al gauw weer de oude, vief, fit en veerkrachtig. Wacht er niet mee. Begin Uw Kruschen kuur liever van daag dan morgen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 9