Het probleem Spanje 7em^\ De vlag zai in de knoop! LOMMERS MEUBELEN HELLEVOETSLUIS I iiAls brug klaar is, wordt reizen duurder" Oud-Sommelsdijker bij aanvaring verdronken JVleditatie -puistjes FüCKORTENEGsZOON Vrijdag 13 juli 1962 No. 3106 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ,DrieërSei beoordeling' •k -k BUITENLAND PUROL-POEDER Dr H. J. VAN ZUYLEN: BINNËNYilINSBID SCHHINBWBIIIBEP tV -k' Fruitmanden en Fruitbakjes ujJ& ^ruitc&ntral&" 3Se jaargang PBINS HKNDBIXSmAAT 14 - POSTBOX 1 - UIDDSI.EA£INIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommeladljk ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per nua. B4 coBtract speciaal tarltiL Tel. (01870) 26 29, na 8 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 187B30 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Onlangs kwam in de Tweede Kamer bij de debatten over de E.E.G. de kwes- tie-Spanje ter sprake naar aanleiding van een aanvrage om associatie van dit land. Bij deze discussie bleek er ver schil' van mening te bestaan tussen do KV.P. enerzijds en alle andere partijen anderzijds over de normen van beoor deling, die dienen te gelden bij toela ting van nieuwe landen tot de E.E.G. Het liele debat resulteerde in twee mo ties, die beide deze normen opsomden, maar in de K.V.P.-motie werd Spanje niet en in die der andere partijen wel speciaal genoemd. De eerste werd ten slotte verworpen met alleen de room.se stemmen voor plus de C.H. hoer Schmal. Er is de laatste tijd over Spanje en liet Franco-regiem veel geschreven in verband met de sociale onrust in dat land en een soort protest-conferentie in Muchen van uitgewekenen en nog in Spanje wonende burgers. Vooral echter door de aanvrage om associatie tot de E.E.G. is ook hier de zaak actueel ge worden en staan we voor de vraag of dit land, dat autoritair geregeerd wordt door een soort dictator en waar diver se burgerlijke vrijheden, speciaal ook de godsdienstvrijheid, met voeten wor den getreden, wel in de E.E.G., die toch een gemeenschap is van democratische volken, kan worden opgenomen. Als we hieraan enkele beschouwingen wijden, moeten we eerst even de re cente geschiedenis laten spreken. Men weet, dat Spanje tot 1931 een koninkrijk is geweest. In dat jaar werd de laatste koning Alfonso XIII na een republikein se stembusoverwinning genoodzaakt tot aftreden en in 1941 stierf hij in bal lingschap te Rome. Het bewind der Spaanse koningen is nimmer erg geluk kig geweest. Zij liepen geheel aan de leiband van de Rooms-Katholieke Kerk, die in Spanje een buitengewoon mach tige positie inneemt en van de adel en andere grootgrondbezitters. Voor de verbetering van de erbarmelijke sociale toestanden werd vrijwel niets gedaan en het analfabetisme bleef schrikwekkend hoog. Vooral de macht der geestelijk heid, die in reactionaire zin werd aan gewend, wekte steeds verzet. Het pro testantisme was in de loop der eeuwen door vreselijke vervolgingen men denke aan Filips II en zijn inquisitie uitgeroeid en ook nu nog telt Spanje slechts enkele duizenden belijdende pro testanten, die het zeer moeilijk hebben. De weerzin onder het volk tegen dit clericale regiem openbaarde zich in een steeds groeiend aantal socialisten, com munisten en anarchisten, terwijl ook li berale groepen ontstonden. Dit leidde tenslotte in 1931 tot de uitroeping van de republiek. Het bleek echter, dat er onder de republikeinen allesbehalve van eensgezindheid sprake was en de meer radicale groepen waren voortdurend in agitatie. Het land verkeerde in een chaotische toestand en de behoudende elementen stonden gereed om daarvan gebruik te maken. Na vijf jaar zwak democratisch be wind barstte de bom. In 1936 n.l. brak de Spaanse burgeroorlog uit. Bij de ver kiezingen van dat jaar behaalde het z.g. Volksfront de overwinning, hetgeen een zeer links bewind voorspelde. Er kwam wel een tamelijk gematigde regering, maar de radicale groepen waren daar mee niet tevreden en er ontstonden al lerlei woelingen, stakingen, gevechten, plundering en brandstichting van ker ken en kloosters, in één woord een chaotische toestand werd geboren, voor al toen ook monarchistische en fascis tische groepen zich in de strijd wier pen. Een aantal rechtse generaals zag de kans schoon om in te grijpen en zij bereidden een staatsgreep voor, die in juli 1936 in Marokko begon. Generaal Franco werd al spoedig de leider der opstandige officieren. Hij steunde op het grootste deel van het leger, het Vreem delingenlegioen, de adel, de fascistische Phalanx van de vroegere dictator Pri mo de Rivera en de hoge geestelijkheid. Aan de zijde van de rode regering stre den de linkse republikeinen, communis ten, anarchisten, arbeidersmilitie en het grootste deel van de oorlogsvloot. Op 30 Sept. 1936 werd Franco staats hoofd onder de titel Caudillo (leider, hetzelfde dus als Führer en Duce). Het verloop van de burgeroorlog kunnen We hier niet uitvoerig schetsen. Het zij voldoende eraan te herinneren, dat deze een zeer woest karakter had. Aan weerszijden werden grote wreedheden bedreven: geestelijken en kapitalisten werden vermoord, kerken en kloosters g'ngen in vlammen op, massale execu ties hadden plaats. Het was een ideo logische burgeroorlog, vandaar het fa natisme, dat nog gestimuleerd werd door zuidelijk temperament. Franco oacht spoedig de tegenpartij eronder te ««gen en kon in oktober al Madrid aanvallen, dat echter stand hield en ge- QUrende de hele oorlog in de vuur linie bleef liggen. De regering week uit naar Valencia. De partijen waren blijkbaar tegen el- Kaar opgewassen, maar het zou geen orie jaar geduurd hebben als deze bur geroorlog geen internationaal aspect had gekregen. Duitsland, Italië en Portugal, Wen al dictaturen (Hitler, Mussolini en öalazar) steunden Franco met wapens ^'i z.g. vrijwilligers. Zij wilden geen conimunistische staat aan de Middel- andse Zee. De republikeinen echter werden gesteund door Rusland en het franse Volksfront. Er werd tussen de Srote mogendheden wel een akkoord Bij de opening van het nieuwe stationsgebouw van de R.T.M, te Middelharnis kreeg burgemeester P. W. Hordijk de plechtigheid te verrichten, om door aan een koord te trekken de Nederlandse driekleur te ontplooien. Nu was er na maanden droogte de eerste regen gevallen waardoor de vlag in de knoop was geraakt. Toen het niet lukte kwam de directeur van de R.T.M., dr. H. J. van Zuylen (midden) er aan te pas en ook de pres. commissaris, de heer Schilt- huis maakte aanstalten om een handje toe te steken. De pogingen faalden men moest de wil voor de daad nemen! (Een verslag over deze opening is ge plaatst op de voorpagina van het tweede blad). Hij is waardig dat Gij hem dat doetik ben niet waardig dat Gij onder mijn dak zoudt inko menIk heb zo groot een ge loof zelfs in Israël niet gevonden. Luk. 7 4b 6b en 9b De knecht van de hoofdman van Ka- pernaüm is ernstig, tot stervens toe ziek. Deze Romeinse hoofdman was iemand die de God van Israël vreesde en in wiens hart ook reeds liefde en eerbied, alsmede geloof in de Messias was uitgestort. Wanneer hij dan ook hoort dat Jezus van Nazareth zich niet al te ver uit de buurt van Kapernaüm ophoudt, stuurt hij een deputatie van enkele vrienden, die een vooraanstaan de plaats innamen in de gemeente, naar de Heere Jezus, om Hem te verzoeken zijn zieke knecht weer gezond to ma ken. Deze vrienden blijken ware vrienden te zijn, want zij gaan aanstonds op zijn verzoek in en begeven zich op weg naar do Heere Jezus toe. Waarschijnlijk heeft ook in hun hart het geloof geleefd, dat Hij machtig was te doen, wat zij van Hem gingen vragen. Zij onderstrepen hun verzoek met de argumentatie: Hee re, hij (de hoofdman) is waardig dat Gij hem dat doet want hij heeft het volk lief en zelf de synagoge gebouwd. Zij stellen hun vriend dus in het meest gunstige daglicht. Dat is iets, wat men nu nog niet alle dagen tegenkomt. Wij zijn van nature geneigd om God en onze naaste te haten. We stellen on ze naaste liever in een zwart, dan in een gunstig daglicht. Aan de andere kant blijkt er uit, dat de hoofdman inderdaad een leven ge leid heeft, dat aller achting waardig was. Hij had zich in woord en daad een christen getoond. Het is heerlijk, wan neer dit van ons getuigd mag worden. De fout bij deze vrienden is hierin ge legen, dat zij de uitleving van deze hoofdm-an als grond aanvoeren, waarom de Heere Zijn genade zou moeten be wijzen. En dat mag natuurlijk nooit. Toch is reeds dit gedeelte een aan sporing tot ernstig zelfonderzoek. Is onze uitleving op alle terreinen des le vens ook zó, als van deze hoofdman? Wordt 's Heeren naam om onzentwil niet gelasterd, maar geëerd en gepre zen? Dat we ons hierop eens bezinnen! Hét tweede woord is van de hoofdman zelf! Ofschoon zijn vrienden dus bij de Heere Jezus op hulp hebben aangedron gen, omdat deze man het waard zou zijn geholpen te worden, is hij zelf zich van zijn totale onwaarde tegenover de Heere bewust. Zó zelfs, dat hij zich niet -^yaard voelt, dat Jezus onder zijn dak zou inkomen. Hij had enigermate zijn eigen hart leren kennen en moest het deswege uitroepen: O, Heere, ga niet in het gericht met uw knecht want wie zal voor uw heilig aangezicht be staan? IIï heb gedaan wat kwaad was in uw oog. Ik ben uw gramschap dub bel waardig. Gij zijt de Heilige en ik de onheilige. Daarom is het onmogelijk dat Gij met mij gemeenschap kunt helD- ben. Spreek maar van verre een woord, zo Gij mij genadig wil zijn en ik ge loof het hartelijk, dat op één woord van U, mijn knecht genezen zal zijn. Hoe is dat bij ons? Zijn ook wij ons reeds be wust geworden, dat ondanks alle z.g. goede daden, wij het nooit verder bren gen dan een grote zondaar voor God te zijn? Dat we nooit enige verdienste van ons in het geding kunnen brengen? Dat het alleen maar op vrije genade en ont ferming, aan zal moeten? Dat we niet waard zijn, dat de Heere met ons in ge meenschap treedt? Zie dan pas bekleden we de rechte ge stalte voor God. Te dien opzichte zul len we het nooit verder brengen, dan een arme bedelaar aan de voeten van de Heere Jezus te zijn. Van nature is onze waardering pre cies andersom. Dan achten we onszelf heel wat waard. En dan kan het ge beuren, dat we zulk een uitleving heb ben, dat anderen van ons zouden moe ten zeggen tot de Heere Jezus: hij is niet waardig, dat Gij hem zulks doet. Wat is het nodig, dat een mens bij de voortduur maar aan zichzelf ontdekt wordt. Dat hij zichzelf steeds meer leert van Non-interventie gesloten, maar dit was in de praktijk grotendeels een was sen neus. Door deze inmenging duurde de strijd zo lang en was ze zo bloedig. Berucht is het bombardement door een Duits vliegtuigeskader van hef stadje Guernica in 1937. Zo golfde de oorlog lang heen en weer, maar Franco won toch gestadig terrein en tenslotte maar toen was het intussen maart 1939 geworden overwon hij na de val van Madrid, mede door de verdeeldheid in de republikeinse gelederen. Op de 26 miljoen Spanjaarden was één miljoen omgekomen! Enorme ver- woestingen waren aangericht, honderd duizenden gevangen gezet. Bij de inne ming van Badajoz had Franco 15.000 mensen in de arena ter dood laten bren gen. Het land lag uitgeput terneer, het was economisch kapot en bleef door haat verscheurd. Tienduizenden waren in de laatste maanden over de Pyre- neën naar Frankrijk gevlucht. Maar Spanje werd nu een atoritair geregeerde staat met een systeem, dat nauw aan het fascisme verwant was. Een half jaar later brak echter de tweede we reldoorlog uit en kreeg het land geen gelegenheid tot herstel. De rol die Franco toen gespeeld heeft, wordt hem in West-Europa nog steeds zeer kwalijk genomen. Hij was natuurlijk „asgezind" want Hitler en Mussolini hadden hem aan de macht geholpen. Toch was hij zo wijs neutraal te blijven, al heeft Hit ler in oktober 1940 in een onderhoud met Franco gepoogd hem te doen deel nemen aan de oorlog. Wel stuurde deze een Spaanse brigade naar het front in Rusland, maar hij stond Hitler niet toe Gibraltar op de Engelsen te veroveren. Na de geallieerde invasie in Noord- Afrika (november 1942) ging hij meer en meer een neutrale houding aannemen, daar hij al vreesde voor een nederlaag der Asmogendheden en zichzelf veilig wilde stellen. Toen de oorlog was afgelopen in 1945 werd Spanje door vrijwel de hele we reld geboycot en weer kreeg het land niet de kans tot economische vooruit gang. Deze anti-Spaanse politiek heeft echter vermoedelijk de positie van Franco versterkt daar de Spanjaarden sterk nationalistisch zijn. De boycot duurde tot 1948, toen de situatie ver anderde in verband met de koude oor log tussen West en Oost. De strijd van Vrij-Europa gaat nu tegen het com munisme en daar is Franco ook fel te gen. De Amerikanen begrepen, dat Spanje diensten kon bewijzen. Ze gin gen het land financieel steunen en wil den het wel in de N.A.V.O. hebben, maar daar was men in Europa tegen. Toen vestigden de V.S. zelf militaire bases in Spanje. Bovendien kwam er toenadering tot enkele Zuid-Ameri kaanse landen, Ierland en Zuid-Afrika en vooral tot haar trouwste bondgenoot Portugal. Er kwam een kentering in de wereldopinie althans tot op zekere hoogte en dit leidde er zelfs toe, dat Spanje in 1955 werd toegelaten als lid van de Verenigde Naties. Nu het ech ter contact zoekt met de E.E.G. komen de oude tegenstelling weer naar voren. Maar daarover nog één en ander in een slotartikel. Algerye De jonge staat Algerije heeft van het begin af met grote moeilijkheden te kampen. De eenheid die er nog was in de gezamenlijke strijd tegen de Fransen is nu verbroken als gevolg van de on derlinge tegenstellingen. Aan de ene kant staat de Algerijnse premier Ben Khedda, nationalist, maar toch nog zoveel realist dat hij aanslui ting zocht bij Frankrijk; aan de andere kant de vroegere verzetsleider Ben Bel- la, die revolutionaire neigingen vertoont en een groot deel van het Algerijnse bevrijdingsleger achter zich heeft. De partijen beseffen natuurlijk wel, dat door hun onverzoenlijke houding de toekomst van Algerije op het spel staat. Ben Khedda's bewind zal op de duur niet bestand zijn tegen de verzets- troepen van Ben Bella, en als deze laat- ste zijn zin krijgt, dan zal Algerije bin nen afzienbare tijd een tweede Cuba of Indonesië worden. Er wordt dan ook hard gewerkt aan een compromis tussen de regering en het bevrijdingsleger. Doch terwijl hierover besprekingen aan de gang zijn, stijgt de spanning haast ten top. Enkele dagen geleden, deden geruch ten de ronde dat de aanhangers van Ben Bella in het openbaar massale exe cuties zouden houden. Die geruchten blijken maar al te waar te zijn, want ze zijn bevestigd door de militaire be velhebber voor Oran en omgeving. De F.L.N.-troepen (die achter Ben Bella staan) hebben 300 mohammedaanse ge vangenen in optocht door de straten van Oran laten trekken en hen daarna in het openbaar terechtgesteld. Ze zouden zich hebben schuldig gemaakt aan schietpartijen en ontvoering van Euro peanen. Ben Bella schijnt aan populariteit te winnen, want reeds zijn er stemmen op gegaan om hem uit te roepen tot „lei der van het gehele Algerijnse volk." Op dit ogenblik zou "hij onderweg zijn naar Oran, de tweede stad van Algerije, die blijkbaar geheel op zijn hand is. De onrust in Algerije heeft tot gevolg dat honderden Europeanen proberen het land te verlaten. Sommigen zijn in handen van de F.L.N, gevallen en zul len worden berecht wegens het bezit van wapens. Anderen hebben kans ge zien, Frankrijk te bereiken. De verkiezingen in Algerije zijn be- VOOR BETER fc* NAAR DE MiDDELHRRNIS-TEL:Z3Z8 paald op zondag 12 augustus. Er is voorts amnestie afgekondigd voor alle overtredingen, die begaan zijn vóór 3 juli. Berlijn Chroestsjow is weer eens met een nieuw voorstel inzake Berlijn op tafel gekomen. Hij wil de geallieerde troepen in de voormalige Duitse hoofdstad ver vangen zien door een troepenmachtvan de Verenigde Naties. De contingenten zouden bijvoorbeeld kunnen bestaan uit Noorse, Deense, Nederlandse of Belgi sche militairen. De Russische premier wil nog altijd een vreedzame regeling van de Berlijnse kwestie. Lukt dat niet, door tegenwerking van het Westen, dan zal Rusland zich genoodzaakt zien, een afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten. Het Westen heert echter terstond ook deze voorstellen verworpen, omdat over de aanwezigheid van geallieerde troe pen in Berlijn nu eenmaal niet kan worden onderhandeld. Wel bespeurde men in Londen en Washington enige bereidwilligheid van de zijde van Chroestsjow. Deze heeft namelijk nooit willen horen van troepen in Berlijn uit landen die aangesloten zijn bij de NAVO. Ook het feit dat hij Nederland en België als zodanig acceptabel achtte. wekte verrassing in het Westen, daar deze landen altijd als „onverdraaglijk kolonialstisch te boek hebben gestaan in Moskou. Tenslotte werd erop gewe zen dat Chroestsjow wel dreigde, met zijn eenzijdig vredesverdrag, maar dat hij daarvoor niet, zoals voorheen, een tijdslimiet heeft gesteld. West-Duitsland Zondag zijn in de Bondsrepubliek, in de staat Noordrijnland-Westfalen ver kiezingen gehouden voor de Landdag. Daarbij heeft de Christen-Democrati sche Unie, zoals ook algemeen werd ver wacht, haar absolute meerderheid ver loren. In percenten uitgedrukt kwam ze van 50,6 op 46,5, in zetels daalde ze van 104 op 96. Om aan de regering te kunnen blijven, zal ze een coalitie moe ten aangaan met de liberalen, die ove rigens ook verlies boekten. Met de winst is de socialistische groep gaan strijken, ze klom van 39 op tot 44 pro cent. Nu is de moeilijkheid dat de rechter vleugel van de C.D.U. niets liever zou zien dan dat de samenwerking tussen haar en de liberalen bestendigd blijft. De linkervleugel echter zoekt meer aan sluiting bij de socialisten. Zolang Aden auer aan het bewind blijft zal dat laat ste wel niet gebeuren. In een toespraak bij de opening van het nieuwe stationsgebouw te Middelhar nis, deed de directeur van de R.T.M., de heer H. J. van Zuylen de mededeling, dat bij het gereedkomen van de Haringvlietbrug het reizen per openbaar ver voermiddel duurder wordt. De tarieven zullen dan worden verhoogd omdat de afstand langer en de tol er in moet werden verdisconteerd. Burgemeester Hor dijk luistert belangstellend toe; geheel rechts de pres. commissaris van de R.T.M, de heer J. U. Schilthuis, wethouder van economische aangelegenheden te Rotterdam. (Voor het verslag leze men het tweede blad). JbtttMttMMlIi Mfea tegenvallen en dat het een steeds gro ter wonder voor hem wordt indien de Heere ooit iets ten gunste voor hem doen zou! De derde waardering is van de Heere Jezus Zelf. Merkwaardigerwijs spreekt Hij niet over waarde of onwaarde, maar alleen over geloof. We willen helemaal niet zeggen dat de uitleving van een mens er niet op aan komt. Integendeel! En als het goed is, zal het bij ons precies eender moe ten zijn als bij de Hoofdman. Anderen zullen goed van ons moeten kunnen spreken en we zullen onszelf niets waar dig moeten achten. Maar, wanneer het er op aan komt, dan is het alleen hetw erk Gods, dat de doorslag, geeft. Jezus heeft het hier over het geloof, dat hij in de uitleving en de woorden van de hoofdman tegenkomt. En dat geloof is Gods werk! Wa.ar het dus uiteindelijk voor u en voor mij op aan komt is, dat 's Heeren werk in ons gevonden wordt. Alleen om de verdienste van Chris tus Zelf, kan de Heere ons genadig zijn. Wanneer ge daar door genade, zij het schuchter en bevende bevestigend op antwoorden moogt, dan klimt de zang op: Verlaat niet wat uw hand begon O, Levensbron Wil bijstand zenden! Dirksland C. J. Resting Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdyk S6 MIDDELHAENIS Zoals uit de dagbladen bekend zal zgn is verleden week woensdag 4 juli bfl een aanvaring op de Nieuwe Maas aan de kop van IJsselmonde, de 46-jarige oud-Sommelsdijker, sleepbootkapitein H. V. d. Veer, verdronken. Zijn lijk is woensdag j.l. dus precies een week later gevonden. Het stoffelijk overschot zal zaiterdagmiddag a.s. (liij woont te Bol nes, Generaal Smutsstraat) te Ridder kerk ter aarde worden besteld. Over de toedracht het volgende: de kleine motorsleepboot „Jan", eigendom van Boele's Scheepwerven en Machine fabriek N.V. keerde met 4 opvarenden terug van een karwei in de Waalhaven te Rotterdam verricht. Het binnenschip de „Alvracht 4" van het Alg. Vrachtkan toor N.V. te Rotterdam voer in dezelfde richting en kwam op een gegeven mo ment in aanvaring met het kleine sleep- bootje, dat midscheeps werd geramd en zo snel water maakte, dat het enige ogenblikken later zonk. Aan het IJssel- mondese Hoofd lag een boot van de Rijkspolitie te water, die onmiddellijk toeschoot om hulp te verlenen. Van de 5 opvarenden in totaal, wisten zij er drie te redden: kapitein H. v. d. Veer en de 31 jarige eveneens gehuwde voor man ijzerwerker H. Veuger uit Bolnes verdwenen in de golven van de snel stromende rivier. De heer H. v. d. Veer wasi gehuwd en vader van 2 kinderen, een jongen van 20 jaar die in militaire dienst is en een meisje van 18 jaar. Zijn echtgenote J. V. d. Valk, is afkomstig uit Stad aan 't Haringvliet. Dit zeer tragische ongeval heeft algemeen grote verslagenheid ge wekt. UIT DE TRANSVAALSE PERS In Holland is amper net staanplek Die gemiddelde Nederlander word langer. Hy is ongeveer twaalf sentime- ter langer as sy gemiddelde voorvader van 1865. En die groei gaan só vinnig dat die skoolbestuur van die dorp Bols- ward 'n aantal skoolbanke wat ïn 1953 gekoop is, moes vervang deur groter banke omdat die kinders nie meer daar in gepas het nie. Darem gelukkig dat die invloed van die kaasetery in die lengte werk, en nie in die breedte nie. Holland is met sy elf miljoen inwoners al só vol dat daar amper net nog staanplek is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1