\De ui en haar afzei Met liouw van vissersdorp te Stellendam kan worden gestart Vernieuwd R.T.M. Stationsgebouw te Middeiiianiis Vissers uH de kop van hei eiland bezochten hun ioekomsiige woonplaats inklijk zilver voor dhr. G. O. de Koning Geslaagden 3-larige Handelsavondschool Woesteling reed op groep jongens in Geslaagde ü.-candidaten Rijks H.B.S. Middelharnis liLl^ IsSe jaargang Dinsdag 10 juli 1962 No. 3105 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrydagavohd Geringe uitbreiding van de teelt Nieuwe export-eisen door E.E.G.-normen Veertig jaar bij brandweer Middelharnis Eén werd zwaar gewond Centrale Veiling Middelharnis uni 1962 P. van ;ob Jan, jgeman; m J. A. !rt, zoon jaar en en, oud wis, oud iaar. ehouden in de iom van „Voor de ge- ■werpen. ren ino- rtemon- loedelijk orstraat, uni 1962 dochter Trijn- C. den 1 Catha- Jzn. en van W. and; Ja- Brands a Maria H. A. Ov.) te Mid- jaar; J- Waal 18 te Oude 20 Jaar; Visbeen sant van k en ge- d. Veer kers en W. M- egen; E. ide Ton- ote naar funi 1962 W. J' >ertruida A. Jo"' Neeltje. C. Ka- jaar en PBINS HINDBIKSVBAAT 14 - POSTBOX - IdDDBLHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Gliw 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAI. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. B^ contract speciaal tarittl De ongekend lioge prijzen van liet vorig seizoen liggen een ieder nog vers in liet geheugen. Rond de jaarwisseling besteedde men reeds prijzen van 30 cent per kg., doch daarna zette de stij ging zich nog voort. Een juist prijs- beeld in maart bestond er eigenlijk niet, maar een notering van 72 a 73 et per kg. kon wel als de hoogste worden aan genomen. Naast de hoge geldelijke op brengst stond dat seizoen ook een be hoorlijk product, zodat rustig gesteld kan worden, dat de uienteelt in 1961 goed lonend is geweest. Rekening hou dend met deze feiten werd dus een be hoorlijke uitbreiding van de teelt ver wacht, daar vooral voor dit product geldt, dat de marivt wordt achterop ge zaaid, zoals men dit uitdrukt. Doch zo als op velerlei gebied heeft ook hier het tekort aan arbeidskrachten de teler ervan weerhouden zijn areaal zaaiuien sterk uit te breiden. Dit geldt dan voor- namelijk voor de grote bedrijven, waar- op men voorheen soms grote percelen uien kon vinden, doch waar men het thans meer moet zoeken in de minder arbeidsintensieve teelten. De juiste lan delijke cijfers belopen 5206 ha. tegen 4438 ha. verleden jaar. Voor Flakkee kan worden aangeno men, dat er hoogstens IC/o meer is uit gezaaid. Voor de pootuien geldt het te- genovergestelde, hier is het areaal inge- krompen en heeft tevens een verschui- ving in ras plaats gehad. Voornamelijk I vindt men dan ook percelen Stuttgartcr en slechts een enkele Iceer Rijnsburger pootuitjes. De Rijnsburger plantuitjes zijn uiteraard allen geprepareerd, wat niet geldt voor de Stuttgarter. Deze lïunnen heel goed in luchtge- koelde bewaarplaatsen worden be waard. De laatste jaren gaat men er echter steeds meer toe over deze on geveer in januari nog voor enkele maanden in een warme bewaarinrich ting te plaatsen. Het resultaat is, dat men in dat product vooral bij de maat 15/20 minder zaadstengels krijgt. Een duidelijk bewijs geven hiervan de ver schillende percelen op Flaklcee, het 1 koude weer werkt stengelvormig in de hand en zij, die plantuitjes uit een pre- pareerinricliting hebben betrokken, zijn thans in hun voordeel. De stand van het gewas Ondanks de meerdere uitzaai ziet het er niet naar uit, dat er een hogere kilo- opbrengst zal komen. Over het algemeen is de stand door het koude en droge weer zeer matig. Dit geldt zowel voor de zaai- als voor de pootuien. Voor al voor de zaaiuien kunnen nog weinig voorspellingen worden gedaan, doch voor de pootuien zal het zeer te bezien zijn of hiervan reeds percelen voor 1 augustus met een behoorlijke opbrengst kunnen worden geruimd. IVIomenteel is er in zaaiuien praktisch geen handel, wellicht is een enkel stuk je in voorkoop verkocht, doch dit be hoort dan tot de uitzonderingen. Bij de pootuien is meer handel, enige tijd te rug zijn diverse percelen in massa ver kocht voor 8,— tot 10,— per V.R., thans is de handel ook hiervan zeer rustig. Van een notering per kg. hoort men nog weinig. In hoeverre er het komende seizoen sprake zal zijn van een vlotte afzet tegen behoorlijke prij zen valt thans nog moeilijk te bezien. Hierin spelen zeer veel, nu veelal nog onzichtbare, factoren een rol. Een geheel nieuw aspect vormen de kwaliteitseiseni voor export. Bij ver gelijking met de oude eisen ziet men nu als voornaamste verschilpunt een inde ling in kwaliteitsldassen, n.l. klasse I en klasse II. Dit is een gevolg van een, ook voor het product uien, toepassen van de E.E.G.-normen die zijn per 1 juli j.l. in werking zijn getreden. In de Staatscourant van 19 en 20 juni zijn deze normen gepubliceerd. Bij klasse I zal in het bijzonder gelet worden op de hardheid en de goede kleur van de uien, een verscherping van de eisen dus. Bij klasse II zullen de eisen iets minder scherp zijn dan de tot nu toe geldende. Een juiste uitvoering van de ze nieuwe voorschriften legt op teler en handelaar een grote verantwoorde lijkheid. Voor alles zal er immers naar gestreefd moeten worden, dat zoveel mogelijk de uien als klasse I worden geïmporteerd, teneinde deze buitenland se marliten te behouden. Dit klemt nog te meer omdat ook landen als Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije, dikwijls onze grootste concurrenten, deze E.E.G. normen hebben aanvaard. Een voordeel van de invoering van een klasse I is, dat deze te allen tijde vrij in een E.E.G. land Icunnen worden ingevoerd. En ons daarbij door het importerende land geen beperkende bepalingen kunnen worden opgelegd. Ongetwijfeld zullen zowel teler als handelaar de toepassing van de nieuwe normen in de praktijk met belangstel ling tegemoet zien. MIDDELHARNIS Bedankt. Cand. W. Suiker heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. Hij heeft uit de vele be roepen dat naar Krabbendijke aange nomen. HERKINGEN Kerkdiensten. A.s. woensdag 11 juli des sav. half acht hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan cand. Suyker van Berg-Ambacht. A.s. zondag hoopt des v.m. 10 en des sav. 6 uur voor de Ger. Gemeente voor te gaan student Verhoef, in beide dien^- sten zal een extra collecte worden ge houden voor de Zending. iViELISSANT Kerkdienst. Woensdag 11 juli des sav. 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeen te voor te gaan ds. P. Blok van Dirks- land. STELLEND AlVl Geslaagd. Onze dorpsgenoot Hans v. 't Leven slaagde voor het toelatingsexa men van de Hogere Zeevaartschool „De Willem Barendszschool" te Terschel ling. Ie prijs. De Chr. Gemengde Zangver. „Soli Deo Gloria" behaalde op het ge- Irouden concours te Leerdam een Ie prijs met 342 punten. Burg. Stand over de maand juni 1962 Geboren: Klaas Lodewijli, zoon van Joh. Koese en B. C. Tanis; Dingeman, zoon van Jac. van Seters en G. v. Kem pen; Jacob, zoon van Jac. van Seters en IVI. Troost. Huwelijken: G. Westdijk, oud 29 jaar en A. van den Nieuwendijk, oud 22 jaar. A, van Soest, oud 22 jaar en M. N. Brinkman, oud 24 jaar. Ingekomen: J. van den Nieuwendijk van Sommelsdijk; P. M. Kemner en ge zin van Rotterdam. Het was een volkomen verrassing voor de ondercommandant van de vrijwilli- Se brandweer te Middelharnis toen hem zaterdagavond de eremedaille in zil- yer behorende bij de Orde van OranjeNassau werd verleend, wegens zijn 40- J^rig jubileum bij de brandweer. Nadat de jubilaris de versierselen op de borst waren gespeld, liet de burgemeester de echtgenote van de commandant in de fier en hulde delen door haar een prachtig bouquet bloemen aan te bieden. Voor het verslag leze men de binnenzijde van dit blad. STELLENDAM Gevaarlijke vangst. Toen verleden week dinsdag de opvarenden van de SL 47, eigenaar A. de Jager, de netten binnenhaalden, ontdekten ze tot hun schik, dat ze een nog gave mijn aan boord hadden gehaald. Direct, werd Radio Scheveningen van de gevaarlijke vangst in kennis gesteld, die direct hierop de Rijkspolitie waar schuwde. Onder geleide van de Rijkspolitie werd toen naar Maasoord gevaren, al waar het gevaarlijke oorlogstuig werd gedemonteerd en van boord gehaald. OUDDORP Zondagavond half zes is de motorrij der Wim Polie uit Ouddorp met zijn motorrijwiel aan de Oosterweg op al daar fietsende jongens ingereden. De 13-jarige Jan Versaevel uit Middelhar nis werd het slachtoffer; hij werd door de motorrijder een eind meegesleurd en, bekwam zware hoofdwonden. Do fiets werd totaal vernield en de jongen liwam met een grote smali bebloed langs de weg te liggen. De onverlaat stopte even, keek naar zijn slachtoffer en reed onmiddellijk weer door. De inmiddels geroepen ge neesheer dr. Ouderkerlc constateerde een zware hersenschudding. De politie heeft procesverbaal opge maakt. NIEUWE TONGE Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 4 kleuren ballpoint, ring met sleutels, vulpen, jongensjasje, fietsbel, portemonnaie met inhoud, ring met sleutels, regenbroek. Verloren: Gasaansteker. Inlichtingen bureau Rijkspolitie. Geslaagd. Aan de Academie van beeldende Kunsten te Rotterdam slaag de de heer L. A. van der Wende voor binnenihuis-architect. OOLTGENSPLAAT Kerkdiensten Geref. Gemeente. In het kerkgebouw van de Ger. Gemeente zullen de volgende predikanten voor gaan: donderdag 12 juli nam. 7 uur ds. P. Blok te Dirkslarid, zaterdag 14 juli nam. 7 uur student A. W. Verhoef te Capelle aan de IJssel. Schouw polder St. Adolfsland. Wa- terschouw in de polder St. Adolfsland, over alle heulen, dammen en wegsloten zal worden gehouden op 21 juli a.s. KoUekte voor de „Fakkels bijeen". De gezamenlijke blindenorganisatie „De Fakkels bijeen" zal in de loop van deze week een huis-aan-huis-kollekte hou den, ten bate van het werk onder de blinden die door de diverse instituten worden verzorgd. Was heft verleden week zaterdag in de R.Ii.B.S. feest voor de geslaagde B. can- didaten, thans waren het de A. kandi daten die zich in niet mindere mate konden verheugen over het behaalde resultaat. Bloest de vreugde bij de uit- reiliing van de diploma's nog wat inge houden worden, deze kwam to<j volle uiting toen zij in de hal van de school door hun mede-scholieren uitbundig werden ontvangen en geluk gewenst. De directeur de heer T. P. Hut open de de bijeenkomst waarbij hij de aan wezige ouders hartelijk welkom heette. Hij liet de afgelopen jaren nog eens de reveu passeren, waarna hij tot de slot som moest komen dat de leerlingen al len hun best hadden gedaan om het uit eindelijke resultaat te bereiken. Harte lijk wenste hij de leerlingen alsmede hun ouders geluk met het behaalde re sultaat. Hierna sprak Mevr. D. H. M. J. de Boer-Wanna, lid van de Commissie van Toezicht de geslaagden toe, waarbij zij hen feliciteerde met het resultaat „Door eigen wil en met de toewijding van directeur en leraren hebben jullie je doel bereikt en mogen jullie na de in spanning de grote vreugde beleven ge slaagd te zijn" aldus spreekster. Namens de burgemeester, die door ambtsbezigheden tot zijn spijt verhin derd was aanwezig te zijn, sprak Mr. L. J. den Hollander, die mede namens de burgemeester de leerlingen hartelijk ge lukwenste. „Er staat een grote poort naar de toe komst voor jullie open, zo begon Mr. den Hollander zijn speech tot de ge slaagden, „Jullie zijn gespecialiseerd in talen, wat uitstekend te pas komt in het eenwordende Europa, nu het volgens het E.E.G. verdrag mogelijlc is geworden, voor iedere onderdaan van welice deel nemende staat dan ook, zich in het bui tenland te vestigen en daar te werken. Als jullie kennis op practische kennis gegrond zal zijn, zijn jullie in staat in de toekomst liet Europa van de toe komst mede te funderen", zo besloot hij. Hierna ging directeur de heer Hut over tot het uitreiken van het diploma. De geslaagden zijn: Isaak v. d. Boo- gert, Sommelsdijk; Bas Koote, Ria van Groningen, Ineke Oud en Jan Vroeg- indeweij te Middelharnis; Soetje Stan der Oude Tonge; Rineke Stoel, Dirks- land; Gerrit v. d. Houten, Goedereede en Nico v. Dam, Ooltgensplaat. Drie candidaten werden afgewezen. Het vernieuwde stationsgebouw van üe K.'i'.lVi. te iViiddellrarnis met de daaraan gebouwde wachtkamer met restauratie; een sieraad voor de R.T.M, en voor de centrumgemeente van Flakee. Het is heden dinsdagmiddag door burgemeester Hordijk officieel in gebruik gesteld. Veiling van tnaandag 9 juli 1962 Bloemkool A 36,------50,—; id. B 21,------ 26,—; id. C 18,—; Komkommers 60/70 18,— id. 70/op 32,—; Peulen 60,------80,- Doperwten 33,Boskroten 9,------10, Sla 3,50; Tomaten A 88,—; id. C. 70, id. CC 40,—; Spitskool 7,------11,—; Pos telein 37,------51,Frambosen per 200 gram doos 41,------45,Rode bessen p. 200 gram doos 40.Senga per 200 gr. doos 13,------16,id. per 500 gr. doos 37,------40,—; id, per kg. 62,------120,—; Talisman per 200 gram doos 16,------17, id. per 500 gram doos 43,------50,id. per kg. 99,------131,—; Madame Moutot 90,—; Doré middel 49,------53,—; id. drie- lingen 13,10—21,—; Bintje middel 37,90 —39,80; id. drielingen 12,10—16,30; Ei genheimer middel 38,8044,20; id. drie lingen 12,------20,10; Rode eerstelingen middel 27,40; Eerstelingen middel 37,80; id. drielingen 20,80; Present middel 65, ICrielaardappelen 11,40. Aanvoer 27,500 kg. De telers dienen de aardappelen op maandag vóór twee uur en op woens dag en vrijdag vóór twaalf uur aan te voeren. OOLTGENSPLAAT Opbrengst kollekte Anjerfonds. De huis-aan-huis-kollel<te voor het Anjer fonds heeft te Ooltgensplaat-Achthui- zen en Langstraat, gezamelijk opge bracht 101,61. ,,Waar mijn brood is, is mijn Vaderland", met dit gezegde waren de vissers van Stellendam, Goeree-haven en Ouddorp het roerend eens, nadat ze onder leiding van burgemeester Kleijnenbei'g en wethouders vrijdagavond een kijkje hadden genomen bij de nieuwe haven op de Delta, waar in de nabije toekomst het nieuwe vissersdorp zal verrijzen. Daarna kwamen ze bijeen in het Vereni gingsgebouw „Het Haegse Huus" waar hun een nadere uiteenzetting werd ge geven. Al werd er in het begin nog wat gemopperd, de vissers zien toch wel in, dat de noodzaak hier dwingt en al het mogelijke voor hen wordt gedaan, zodat ze het unaniem met burgemeester Kleijnenberg eens waren dat de plannen moeten worden klaargemaakt en zo vlug mogelijk met de bouw van het nieuwe dorp moet worden gestart. Vier bussen waren nodig om alle vis sers naar hun toekomstige woonplaats te vervoeren. In grote getale gaven ze blijlï van hun belangstelling. Geen won der, nu zulke grote dingen te gebeuren staan. De eerste kennismaking was nog wat schuchter, het was ook allemaal nog zand en water, na uitleg was echter al gauw de gedrukte stemming gebroken en vooral de jongeren moeten in hun verbeelding hun eigen huis al hebben zien staan in een omgeving waar de vis ser zich thuis voelt en waar het ook voor de vissersvrouwen, die met het werk van liun mannen meeleven, pret tig wonen zal zijn. Iedereen heeft hier gelijke kans, jong en oud kunnen hier bouwen, waarbij de gemeente 85 financiert zodat ze zelf maar 15°/o moeten bijpassen. Het rijk voelt zich verplicht schade en hinder tot een minimum te beperken wat tot uiting is gebracht in Art. 8 van de Del tawet, waarin het Rijk alle aanwijs bare scliade zal vergoeden. Loodsen, pakhuizen e.d. zijn van de lïade geweerd, zodat vanuit de huizen het uitzicht op de haven door niets zal belemmerd worden, ook de huizen die verder in het dorp staan zullen zover dit mogelijk is een raam hebben dat op de haven uitziet. Bij het ontwerpen van de huizen door het Instituut voor Stad en Land is wel doordacht te werk gegaan en naar de meest gunstige ligging gezocht. De hui zen zullen afzonderlijk worden gebouwd, zodat het geen „stadskarakter" zal dra gen, dus geen blokken-bouw, maar grote ramen aan de Zuidkant en een prachtige tuin, verder 4 slaapkamers, grote woon kamer, balcon en een flinke opberg ruimte voor netten, touwwerk e.d. Namens het Instituut voor Stad en Land was aanwezig de heer Ir. Zand- voort die de aanwezigen vragen stel de en hun vragen beantwoordde. Van het Landbouw Economisch Instituut waren aanwezig de heren Visser en Hildebrand. Ir. Zandvoort wekte de aan wezigen op niet te lang op hun besluit te laten wachten, maar te zorgen zelf de eersten te zijn, daar het niet uitge sloten moet worden geacht, dat Stel lendam het centrum wordt van het hele Zuid-West-Nederlandse visserij gebied, zodat er veel belangstelling om hier te wonen zal bestaan. Ook werd de vraag gesteld of het Verolm-e concern nog consequenties met zich mee zal brengen voor het dorp, waarop Ir. Zandvoort ontkennend ant woordde, Immers van rook en lawaai overlast is in de tegenwoordige tijd, nu alles gelast wordt geen sprake meer". Het concern'zal zelfs bijdragen aan de levendigheid van het dorp" aldus spre ker. Op de bijeenkomst polste burgemees ter Kleijnenberg de vissers hoe zij dach ten over het nieuwe dorp en omtrent het aldaar wonen. Op de vraag wie in 't dorp wilde wonen gingen aarzelend wat vingei's naar boven. Toen de burge meester vroeg wie er persé niet wilde wilde wonen kwam geen enkele reactie, zodat op steun en medewerking- van de vissers kan worden gerekend. ,,We laten het jonge bloed van Flak- ke niet aftappen door ze uit broodnood naar de overkant te laten vertrekken", sprak burgemeester Kleijnenberg, „maar we zullen alles in het werk stel len om voldoende werkgelegenheid te houden". Ik ben er van overtuigd, dat de Stellendammers die vroeger uit broodnood naar elders zijn vertrokken weer naar hier zullen komen als er vol doende ruimte voor hen is," aldus spre ker. ,,Als het schip moet verhuizen, breng ik tegelijk het huisraad mee!" viel een Goereese visser geestdriftig bij, wat wel een bewijs is, dat zij niet afwijzend te genover de veranderingen staan en de kans die ze geboden wordt met beide handen zullen grijpen, om gezamenlijk te bouwen aan het nieuwe vissersdorp, waarbij ze de moeilijliheden die zich nog zullen voordoen, graag over het hoofd zien. De vissers uit de kop van ons eiland zijn vrijdag j.l. onder leiding van bur gemeester Kleijnenberg en de wethouders van Stellendam, Goeree en Ouddorp, een kijkje wezen nemen, waar het nieuwe vissersdorp komt. De nieuwe vissershaven is reeds rondom in de damwand gezet en de stenen glooiing is ge reed, alleen moet de haven nog uitgegraven worden. In augustus a.s. zal men er ligplaats kunnen nemen. Op de achtergrond is een cutterzuiger bezig de grond weg te werken; achter deze zuiger wordt het terrein voor de Verolme-i werf in gereedheid gebracht. Ook andere vissers hadden voor al dit nieuwe belangstelling: op de foto A. de Jager en Fr. de Geus Stellendam; M. v. d. Klooster en L. Moerkerke Ouddorp. Maandagavond had in de Rijks H.B.S. te Middelharnis de uitreiking van di ploma's 3-jarige cursus Handelsavond school plaats. Met de voorz. van de Stichting burg. P. W. Hordijk was het bestuur, dir. Götz, leraren en gecomitterden aanwe zig. Ook de dir. van de H.B.S., de heer Hut gaf blijli: van belangstelling. Burgemeester Hordijk wees er op, dat de inspanning van de leerlingen, die meest een gewone dagtaak hebben en 's avonds moeten studeren, deze niet geringe opgave zien beloond met het diploma. Hij deelde mee dat er van de 29 candidaten 23 waren geslaagd met behoorlijke cijferlijsten. Mej. A. Boogerman, Sommelsdijk, had de primeur met 45 punten; daarna mej. G. Sprong uit Middelharnis met 44 pun ten. Spreker wenste de geslaagden succes met de wens dat zij van het diploma in het maatschappelijk bestel veel nut zouden hebben en dankte ook de direc teur en leerkrachten voor de toewijding om de leerlingen de nodige elementaire kennis bij te brengen. Namens de gecomitteerden sprak de heer Ottink te Dirksland, die de ge slaagden en ook de docenjten feliciteer de met het bereikte resultaat. Spr. wees op de grote verantwoordelijkheid die het bezit van dit diploma meebrengt, omdat in de practijk van hen verwacht wordt, dat het effect sorteert. Namens de Kamer van Koophandel te Dordrecht bood de heer P. D. Sieling aan mej. A. Boogerman, als geslaagde met het hoogst aantal punten een boek werk aan getiteld „Het witte hart van Nieuw Guinea". De heer M. Vroegindeweij dankte na mens de leerlingen, bood de docenten (Zie verviolg pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1