Nog een eiland, dat de naam GOEREE draagt Drie km. van Oakar in Atlantische Oceaan s\ fleXa De E.E.G. LOMMERS MEUBELEN HELLEVOETSLUIS Üe wekelijkse meditatie let planten van ©en HISTORIE a ven-ei land FüC.KORTENEGsZOON Vrijdag 6 juli 1962 No. 3104 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG YOOE DE ZÜID-HOLLAISIDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschynt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond BiNHENVEIItifiBED SCHUINKUBBEIBEP FruitmaiiflGn en Fruïtbakjes „^De. ^ruiicantrale" vrijheids- boom Hollandse periode 1597-1677 De overeenkomst van d dan in omgekeerde liggi e beide eilanden, zij het ng, loopt we! in het oog vrijetijdsverf kwaiiteitsverf 35e jaargang niEuws PBINS HINDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX B - MIDDEBHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAü .IIÏTERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Big comtract speciaal tsriftt De derde sector van de nieuwe Euro pese gemeenschap is de Euratom, af korting van „Europese Gemeenschap voor Atoomenergie". Deze is tegelijli met de E.E.G. gevormd en ook op 1 jan. 1958 in werlcing getreden, terwijl ze eveneens in Brussel zetelt. Zij is dus de organisatie, die de kernenergie-proble men in Europees verband regelt, waar bij uitdrukkelijk moet worden vastge steld, dat het hierbij alleen gaat om het gebruik daarvan voor vreedzame doel einden, zodat kernwapens hier geheel buiten vallen. Het doel van Euratom is veelzijdig: het verrichten van re search (onderzoekingen) op dit gebied, het verkrijgen van splijtbaar materiaal zoals uranium, het stichten van kern centrales (b.v. Petten), het scheppen van een gemeenschappelijke markt voor fa brikaten van de kernindustrie, bescher ming van de gezondheid tegen stralings gevaar, het onafhankelijk maken van Europa van de olie uit het IViidden-Oos- ten en in één woord de bundeling van de krachten dezer landen op kernener getisch gebied. De Euratom heeft dus niets te maken met een westeuropees atoombewapening. Daar de kernenergie een steeds grotere rol gaat spelen in de economie en hetb .v. niet onmogelijk is, dat omstreeks 1970 al overschakeling van electrische centrales en scheepsmo toren van kolen en olie op de kernener gie kan plaats vinden, kan Euratom dus van steeds groter betekenis worden. Evenals de E.E.G. heeft ook Euratom een Raad van Ministers en een Gemeen schappelijke Vergadering, terwijl een afzonderlijke commissie van 5 leden het bestuur vormt (de Euratom-Commissie). Terugkerend tot de EE,G., die de al gemene economische problemen behan delt K. G. S. en Euratom zijn slechts bepaalde sectoren komen we bij de vraag, hoe we als Nederlandse staats burgers hierover hebben te denken. Uit het feit van de toetreding van ons land minister Beynen was zelfs in 1955 één der initiatiefnemers tot de E.E.G. en b.v. uit de discussies in de Tweede Kamer enkele weken geleden over dit onderwerp blijkt, dat er vrijwel een communis opinio bestaat omtrent de noodzaak en het nut van de E.E.G. voor ons land en voor heel West-Europa. Het gaat hier n.l. zoals we reeds zagen om de versterking van de positie van het vrije westen in allerlei opzicht. Daarom heeft de EE.G. niet een zuivere econo misch doel, maar wel degelijk en in de eerste instantie zelfs een politieke strek king. Dit staat ook in de preanabule (in leiding) van het Verdrag van Rome: de deelnemers zijn vastbesloten de waar borgen voor de vrede en de vrijheid te versterken. Het doel is de vrijlieid te verdedigen ook via een sterke economie, die de pijler is voor de welvaart en dus ook voor militaire kracht. De E.E.G. vormt derhalve niet alleen een econo mische, maar naar buiten ook een soci ale, culturele, politieke en militaire een heid. Verzorgt de N.A.V.O. allereerst de militaire defensie, de E.E.G. werkt ten behoeve van de economische verdedi ging. Vrij-Europa en Amerika worden beide bedreigd door de Sovjet-Unie en nu vormen ze samen een machtig demo cratisch blok daartegen. Uiteraard moet ook de vraag gesteld worden, hoe de E.E.G. in de vier jaar dat ze nu bestaat, gewerkt heeft en of ze aan de verwachtingen heeft beant woord voor wat Nederland betreft. In het algemeen moet de zaak zó gesteld worden: afbraak van de binnentarieven leidt automatisch tot een veel grotere markt voor onze producten, wat een zeer groot voordeel is, maar daartegen over staat, dat buitenlandse producten hier ook ingevoerd kunnen worden zo dat de concurrentie sterker wordt. Het gaat er dus maar om welke van deze twee factoren domineert. Wij moeten er op werken, dat onze concurrentiepositie steeds sterker wordt en daartoe moet de kostprijs onzer producten zo laag mo gelijk gehouden worden. De overhaaste invoering van de vijfdaagse werkweek die uit een sociaal oogpunt geizen toe te juichen is, was echter economiscli een grote fout, waardoor onze economie een veel minder snelle groei vertoonde. Maar in het algemeen kan gezegd wor den, dat de eerste fase van de E.E.G. ook voor ons gunstig heeft gewerkt. Minister De Pous verklaarde onlangs in de Tweede Kamer, dat het kwantitatief moeilijk is aan te geven hoe groot de structurele invloed van de E.E.G. is op de Nederlandse economie, omdat deze moeilijk te scheiden is van de gevolgen der hoogconjuncturele ontwikkeling, maar hij stelde vast, dat ze in elk ge- yal van grote betekenis is voor onze industriële expansie en derhalve ook voor de werkgelegenheid. Er is een enorme groei van het interne handels verkeer tussen de zes en deze gaat voor al de laatste tijd zelfs in een versneld tempo. Het is nu al zo, dat de helft van onze hele export gericht is op de E.E.G. landen. Dit was mede mogelijk door de verlaging der binnentarieven met mo menteel al 50 voor industriële pro ducten. Dat de E.E.G. een groot succes is ge worden, blijkt uit allerlei symptomen. Daar is allereerst de vrees van Moskou voor de groeiende kracht der E.E.G., blijkend uit de scheldkanonnades van Chroesjtjow aan haar adres en de bij eenroeping van de Comecon (de com munistische economische gemeenschap van Rusland met zijn satellieten) op een conferentie in het Kremlin. Chroesjtjow heeft nachtmerries van de E.E.G. en Probeert met zijn Comecon tegenspel te bedrijven, dat echter stuk moet lopen moest deze keer om technische redenen op de voorpagina van het derde blad worden geplaatst. (Redaktie) op het communistische systeem van uit buiting der satellietlanden, juist het tegendeel van de E.E.G.-poIitiek. Dan is er het grote aantal aanvragen van andere landen om toetreding, speciaal van Engeland, hetgeen wijst op een gro te aantrekkingskracht vanwege het sterke succes. Niet alleen de S.U., maar ook de Ver. Staten moeten al rekening houden met de E.E.G. Amerika heeft pas zijn tarieven ook al verminderd. Het totaal van in- en export van de Zes is sedert 1958 zeer sterk gegroeid en de industriële produktie ging over de hele linie gerekend met 25 */o omhoog (in de V.S., Engeland en Zweden met 15'/o). Uit dit alles blijkt dus overduidelijk, dat de oprichting van de E.E.G. een zeer verstandige daad is geweest. Het is wel zo, dat zij in sterke mate de conjunctuur heeft meegehad. Haar eigenlijke kracht zal pas blijken, wan neer er onverhoopt een eind komt aan de hoog-conjunctuur en een recessie in treedt. Dan wil iedere land weer gaan „beschermen" en komt de E.E.G. op een zware proef. Uitbreiding ervan kan natuurlijk niet anders dan gunstig werken. Ze is nu nog te klein. Daarom is het toe te juichen, dat Engeland, Denemarken, Noorwegen Portugal en Ierland om toetreding heb ben gevraagd en is het te hopen, dat de onderhandelingen daarover gunstig zul len verlopen, ondanks de moeilijkheden die hier liggen i.v.m. het Britse Geme nebest en de landbouw. Behalve het lid maatschap met volledige rechten is ook associatie mogelijk. De Franse en Ne derlandse overzeese gebieden zijn al ge associeerd en Griekenland ook, terwijl aanvragen zijn ingediend door Zweden, Oostenrijk, Zwitserland, Spanje en Tur kije. Zelfs Israël heeft belangstelling! Ook hier liggen vele moeilijkheden. Spanje en Portugal zijn dictatoren, ter wijl Zweden, Zwitserland en Oostenrijk z.'g. neutrale landen zijn, die geen poli tieke maar alleen economische binding willen. Oostenrijk is daartoe gedwongen door de Russische voorwaarde bij het vredesverdrag van 1945, maar de andere twee willen niet in de N.A.V.O., doch wel de economische voordelen van de E.E.G. Voorwaarde voor een goed func tioneren van de gemeenschap is, dat de deelnemers politiek gelijkgezind zijn en dat hun economie enigermate dezelfde structuur heeft, daar anders de aanpas sing onmogelijlc lijkt. Het ziet er dus naar uit, dat de E.E.G. een machtig Europees economisch blok wordt en dat de E.V.A. (Europese Vrij handels Associatie van 7 landen, waar onder Engeland) zal worden geliqui deerd. Anderzijds ziet de Sovjet-Unie, de landen van Latijns-Amerika (b.v. Brazilië) en de Arabische staten (Egyp te) de E.E.G. als een politieke en (of economische bedreiging. Wij hopen, dat de E.E.G. intussen steeds sterker zal worden om samen met Amerika op de bres te staan voor vrijheid en welvaart van de Westerse wereld. Naschrift. Eén onzer lezers, die de artikelen over „Barth en het communisme" zeer be langwekkend vond, vraagt namens een vriend ons precies aan te geven, waar Barth sympathie betuigt met het com munisme. We geloven duidelijk genoeg geweest te zijn: hij is geen communist maar socialist, doch staat er zeer con- ciliant (verzoenend) tegenover. Het woord sympathie hebben we niet ge bruikt, want dit zou voorkeur inhouden. De citaten, waarop we onze mening ba seerden, zijn afkomstig uit zijn geschrift „De Kerk tussen Oost en West", dat we ook genoemd hebbeni. Ons dunkt, dit kan voldoende zijn. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westd^jk 86 MIDDELHABNIS U wist niet dat er nog een eiland op de wereld was dat GOEREE heet? Geen wonder, want wij wisten het to* voor kort ook niet. Het ligt 3 ïi:m. van Dakar (W. Afrika) in de Atlantische Oceaan en draagt de naam GOEEREE reeds sinds 1617, toen de Hollanders het in bezit nameii), of liever door koop eigenaars werden. Het imteressante van dit eiland waarover we hieronder enige bij zonderheden zullen vertellen Is, dat het dezelfde vorm heeft als ons eiland Goeree-Overflakkee, maar dan in oaig.ïkeeröe ligging. Wij geven hiernaast een tekeningetje van ons eigen eiland met een luchtfoto van het eilandje GOEREE in de Atlantische Oceaan, waarbij de vergelijking zeer in het oog valt. in grootte verschilt het echter wel met het eiland Goeree-Overflakkee, het is n.l. zeer klein, want op het breedste punt Noord-Zuid is het 900 m. (dus minder dan één kilometer) en 300 meter Oost-WesiS. Het eilandje bestaat uit twee gedeel ten; op het hoge gedeelte staat een kas teel op het lage gedeelte de stad. Over blijfselen tonen vroegere vulkanische werkingen aan. Natuurlijke vegetatie is er bijna niet en er is weinig (zoet) water, dan alleen een aantal regenput ten, waarin men 's winters v/ater ver gaart. Wel hebben de huizen lommerijlie tuinen; men vindt er ook palmen, apen- broodbomen en tamarinden. Dit is het wapen van het eilandje Goeree in de Atlantische Oceaan De ontdekkers van dit eiland waren de Portugezen. Dinis Dias vond liet be woond door vissers en geitenhoeders en hij ontdekte er veel dingen die geheel verschilden van het Portugese moeder land. In de 15e eeuw bedreven de Portuge zen veel handel op de Afrikaanse kus ten; ze installeerden er zich tijdelijk en bouwden er ook een kerk van steen (zonder cement) met een dak van stro, waarin veel gestorven christenen liggen begraven. Voor de Portugezen was het een uit nemende ankerplaats en men kon er ge makkelijk landen; de aanwezigheid van de genoemde kleine fontein verscbaftf> hen drinkw^ater en door de nabijlieid van het continent, konden ze zich ge makkelijk verversingen verschaffen. In deze periode moeten meerdere ont dekkers op hun zeereizen het eiland be zocht hebben, o.a. Bartholomeus Diaz, Vasco de Gama en zelfs Columbus heeft vóór 1492 in de Golf van Guinea geva ren. De Potugese periode eindigde even na 1580, bet jaar, waarin Portugal met Spanje werd verenigd. Portugal werd in die tijd steeds minder machtig, de vloot was n.l. vergaan met de Armada (Onverwinnelijke vloot van Spanje) in 1588. Aan het eind van de 16e eeuw be voeren de Hollanders alle wereldzeeën Pieter de Marees, waarvan bekend zijn: Discription et récit historial du riche royaume d' or de Gunea (Beschrijving en historisch verhaal van het koninkrijk Guinea) bezocht het eiland al in 1601; Dit is een foto van de huizen op het; eiland GOEREE, waarvan de Hollandse bouwstijl goed te zien is. Peter van den Broeck liet er het anker vallen 15 januari 1606 en vond er op de rede twee hollandse schepen, 3 franse en 5 engelse. In 1602 (oprichting van de O.I. com pagnie) stichtten de Hollanders er de Oost-Indische Compagnie. In 1617 kochitten de Hollanders het eiland en bouwden er twee forten; het fort Oranje op het hoge gedeelte en het fort Nassau op het lage gedeelte van het eiland. Het laatste was het be langrijkst, het diende voor opslag ruimte van koopwaren en verblijf plaatsen voor soldaten en ambtenaren van de compagnie. Zij noemden hun nieuwe bezitting GOEREE, omdat het in hun oog veel overeenstemming met het eiland Goe- dereede had, dat in die tijd nog niet verenigd was met Overflakkee en dus veel kleiner was dan ons huidige eiland en er ook meer op geleek dan in zijn huidige vorm. In de tijd van de O.I. Compagnie was het eilandje voor de Hollandse zee- S-SsS^S^iS^^^ vaarders van onschatbare betekenis; op weg naar de goudkust en West- en Oost Indië waar langzamerhand de Portugezen werden verdrongen von den zij er een goede haven en gelegen heid om te provianderen. Om dezelfde redenen vestigden de Hollanders zich op Kaap de Goede Hoop. In 1663 werd het eiland ingenomen door de Engelsen, wat evenwel niet van lange duur was. Onze Hollandse ad miraal Michiel Adriaansz. de Ruyter herwon het op 24 oktober 1664, die er 150 man achter liet onder bevel van Jean Cellarius. Deze liet dadelijk de batterijen herstellen en trok de muren van de forten Nassau en Oranje hoger op. De produkten die toen verhandeld werden waren o.a. ivoor en was, wat geruild werd tegen ijzer en metalen producten, die door de Hollanders ver vaardigd waren. Eind oktober 1677 (tijdens de oorlog tussen Holland en Frankrijk) maakte admiraal d' Estrées zich meester van Goeree. Het fort Nassau werd het eerst aangevallen; de Hollanders trokken zich terug in het fort Oranje maar de aan val was zo hevig, dat zij zich moesten overgeven. Hiermede was de Hollandse periode ten einde. Frans Engelse periode 1677—1817. Na deze overwinning stak d' Estrées de forten in brand en maakte ze met de grond gelijk. Alle waardevolle dingen nam hij mee en zeilde verder. Op 15 november 1677 arriveerde du Casse, agent van de Compagnie Senegal op het eiland en nam het in bezit. Het verdrag van Nijmegen (1678) liet aan ieder der oorlogvoerende volken het door hen overwonnen bezit, zodat de Compagnie van Senegal het bezette eiland behield met de andere vestigin gen op de kust. Later werd het eiland weer opgebouwd; het fort Nassau kreeg de naam fort Saint Frangois, het fort Oranje werd fort Sain Michel. Tar gclegeriheia van iie herdenking dat het eiland Goeree werd opge nomen in de republiek Senegal wordt door de burgemeester (met kaal hoofd) een vrijheidsboom ge plant. Aan de klederdracht van de negers valt te zien dat er van enige welvaart sprake is en zij heus niet tot de achterlijken behoren. VbOR BETER - L Ijt- 1^^ NBBD Dl NAAR DE De Fransen hervatten de Hollandse traditie wat de handel betreft en het eiland werd in die tijd gebruikt als slaven-eiland. De slavenhandel was toen in z'n bloeitijdperk, er werd een leven dige ruilhandel in gedreven tussen het nabije vasteland (Dakar) en de schepen die het eiland aandeden. Het „Maison des Esclaves" (slaven huis) herinnert er nog aan; het was een huis dn hoefijzervorm, met dubbele trappen die voerden naar diepe kelders, waar de slaven in werden opgeborgen. Het toezicht werd vergemakkelijkt door smalle schietgaten in de muur. Dit sla venhuis is een van de grootste bijzon derheden, dat vele bezoekers trekt. D.e slaven werden ingescheept in sloepen en daarmee naar het eiland vervoerd; stierven ze en dat gebeurde bij hon derden werden ze op Iret eiland be graven, waarvan men nu nog de vele begraafplaatsen vindt. MIDDELHnRNIS-;rEL:2328 De Engelsen namen in die tijd af en toe ook weer bezit van het eiland, zo dat het daarom de Frans-Engelse perio de wordt genoemd. De Franse periode na 181T. De wet van 15 april 1818 schafte de slavernij af. Sindsdien verloor het eiland Goeree haar belangrijkste bron van inkomsten. Er werd een post op geplaatst die belast werd met het on derdrukken van de slavenhandel aan de Afrikaanse kust. De stoomvaart, de ontwikkeling van de handel in Afrika, Zuid-Amerika en Azië, vermeerderden weer de belang rijkheid van dit eiland. Het Suez-kanaal was n.l. nog niet gegraven; de schepen moesten het eiland zowel op de heen, als op de terugreis passeren. De 4000 bewoners van Goeree het was toen overbevolkt kregen gele genheid uit te zwermen over de wereld. Men vindt er ook pendelaars! Sinds 1940 dient het eilandje Goeree enigszins als oplossing van de woning nood in Dakar. De Marine heeft er een rusthuis gevestigd: L' Institut Frangais d' Afrique Noir heeft er een biologisch laboratorium geplaatst. Ook is er een historisch museum en een museum van de zee. In 1944 is het eiland op een lijst van „natuurmonumenten en mooie oor den" geplaatst. Het is te ver weg, het zou interessant zijn er een kijkje te gaan nemen! (Vervolg pag. 2 ie kolom) EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS-GROEP

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1