Vandaag, 29 juni, is Prins Bernhard jarig B De heer E. L v. d. Doel 40 jaar organist te Nieuwe Tonge [fleXa] De E.E.G. LOMMERS MEUBELEN HELLEVOETSLUIS Meditatie in Hieuw Guinea f! C KORTEWEG sZOON Gratis opname gesproken brieven voor militairen 34e jaargang Vrijdag 29 juni 1962 No. 3102 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG ¥00B DE ZUID-HOLLAJMDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag-en vrijdagavond iiil :-;^^^^;:;:|:;: „De God van Bethel" VOOR BÉTER |U De weinig beleende genatte oorlog" van de Russen Fruitmanden en Frultbakjes »^De ^ruitcentrale" BIMNENVEIIN6BED SCNUINKVIBIKBEP Waterstanden Noordzeestrand Ouddorp vrijetijdsverf/ kwaiiteitsverf EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS-GROEP PBINS HKNDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX S - laDDBLHAfiNIS Kedaetie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommelsdiJk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAl» ABYKRTENTIEPRUS 12 cent per mm. BS coKtract speciaal tarlct We horen en lezen vooral de laatste fijci zoveel over de E.E.G., dat een be spreking in ons blad daarover zeker auttig kan zijn, temeer omdat naar we menen slechts weinig mensen een helder begrip hebben van de betekenis en de organisatie ervan. En toch gaat het hier om een ontwikkeling, die voor ons land en voor iedere Nederlander van de al lergrootste betekenis is en waarmee de toekomst van ons land in economisch en sociaal, maar zelfs ook in militair op- ziclit gemoeid is, zij het dan het laatste in indirecte zin. Na onze artikelen over de N.A.V.O., die de Atlantische verde diging verzorgt, is dus nu de E.E.G. aan de"beurt. We lezen over een mogelijke toetreding van Engeland en andere lan den, van fulminaties van Chroestjow er tegen en van meningsverschillen over een associatie van Spanje met de E.E.G., zodat deze thans in het brandpunt van de belangstelling staat. We stellen ons daarom voor er een beknopte uiteen zetting van te geven, waarin we dan te vens betrekken haar zusterorganisaties de E.G.K.S. en de Euratom. Een historische beschouwing is daar toe onmisbaar, omdat in de ontwikke ling vooral na 1945 de verklaring ligt van het ontstaan der E.E.G. Er is een tijd geweest, dat Europa, speciaal het Westen, het centrum van de wereld politiek vormde. Het was sterk geïn dustrialiseerd, was vvelvarend vergele ken met andere gebieden in de wereld en oefende een oppermachtige invloed uit op internationaal politiek terrein. Do Engelsen hadden een enorm imperium opgebouwd, de Fransen eveneens zij het in mindere mate, Nederland bezat rijke koloniën in Oost-Indië, België in Kongo en Portugal had nog één en ander over uit zijn enorm koloniaal gebied uit de 16e en 17e eeuw. In 1939, dus vlak voor de tweede wereldoorlog, was het nog zo dat de landen van West-Europa nog 95 van de Afrikaanse, 40 */o van de Azi atische en 5 'Vo van de Am.erikaanse be- volliing beheersten. Het grootste deel van de wereldhandel was in Europese handen. Aan deze machtspositie is echter een eind gekomen en dit bleek duidelijk na 1945. De Verenigde Staten waren de grootste industriële mogendheid gewor den met de grootste handelsvloot ter wereld en verreweg het rijkst en het machtigst. Daarnaa-.it was de Sovjet unie, die zich vóór 1939 weinig met de wereldzaken bemoeide, als de tweede machtsfactor uit de oorlog te voorschijn gekomen en ging dit land een imperia listische en ideologische politiek voeren, die een dodelijke bedreiging werd voor het westen, vooral door haar machts positie in Oost- en Midden-Europa. Daartegenover was West-Europa als een zwaar zieke patiënt uit de oorlog ge komen: enorme verwoestingen en ver arming maakten het praktisch weerloos Daarbij kwam de golf van antl-kolonia- lisme, die toen over de hele wereld be gon te stormen. Het gevolg daarvan was, dat het Britse imperium ineenstortte, dat Frankrijk zijn Aziatische en Afri kaanse koloniën verloor de slotfase speelt zich nu af in Algerije Neder land Indië kwijtraakte, België de Kongo enz. De politieke en economische over macht van West-Europa was gebroken en nieuwe verhoudingen waren gebo ren, waarin Amerika en Rusland de eerste viool speelden en alle landen tweeder-angsstaten werden. Zo lag in 1945 en volgende jaren West Europa uitgeput en berooid terneer. Het vormde in feite een gemakkelijke prooi voor Moskou, want deze landen waren economisch en financieel voor een groot deel kapot, beroofd van hun rijke over zeese gebieden en militair machteloos. Deze eerste jaren na de oorlog zijn voor ons levensgevaarlijk geweest. Gelukkig hebben de Am.erikanen dit ingezien en dank zij de royale Marshall-hulp in totaal 70 miljard gulden is West- Europa in staat geweest er weer boven op te komen. Zonder deze steun zou de Sovjet-Unie zonder twijfel op de duur heel Europa hebben ingepalmd. Toen dit gevaar geweken was, moes ten deze landen zich economisch heel anders gaan oriënteren, want de wereld situatie was radicaal gewijzigd. Niet al leen was Rusland tot een geweldige machtspositie gekomen, maar Rood- China werd geboren en de vroegere ko loniën waren als afzetgebied verloren gegaan. Daarbij waren nieuwe produk- liegebieden buiten Europa ontstaan en werd derhalve de concurrentie op de wereldmarkt steeds moeilijker. Voor de ze situatie stonden dus de landen van "West-Europa bij de wederopbouw van nun economie. Een ongelukkige factor daarbij was bovendien de grote ver deeldheid van Europa. Het machtige Amerika vormt evenals de Sovjet-Unie een bondsstaat, een unie van Staten met een gezamenlijke politiek en economie. Daarom zijn deze zo machtig. Maar Europa was een onsamenhangend com plex van landen en landjes gebleven met een droevige geschiedenis. Wie deze historie kent, die .weet, dat zij een aan eenschakeling is van conflicten en oor logen. We behoeven slechts de namen te noemen van Karel V, Filips II, Lode- wijk XIV, Frederik de Grote, Napo leon, Bismarck, Wilhelm II en Hitler om dit te illustreren. Met name de Fransen en de Duitsers hebben in dit opzicht een a-eurige reputatie. Europa was eeuwen lang een strijdtoneel van elkaar beoor logende volken en ook de beide wereld oorlogen vonden er hun begin. Ieder oegrijpt, dat een voortzetting van deze ijistorische lijn in de huidige omstan- Q'gheden voor West-Europa funest moet Werken. Alleen reeds de aanwezigheid van het machtige communistische blok en de opkomst van talrijke nieuwe sta ten, die allesbehalve Westersgezind zijn, dwingt tot samenwerking en integratie. Toen Minister Marshall in 1948 met zijn hulpprogramma begon, vond ook hij dit hopeloos verdeelde Europa. Hij stel de echter als eis dat er een Europese organisatie zou komen, die de verdeling der Marslrall-gelden zou organiseren. Zestien landen deden daaraan mee, waaronder ook Nederland. Deze orga nisatie werd de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Economische Samenwer- i king), die in 1960 is liervormd en omge- i zet in de O.E.S.O. (Org. voor Econ. Sa- menwerking en Ontwikkeling) en waar- van ook de Veren. Staten en Canada i lid zijn. Na afloop van de Marshall-Iiulp en de oprichting van de E.E.G. is zij van ondergeschilvt belang geworden, i Uit dit korte overzicht blijkt wel, dat in verband met de huidige on.'standig- heden voortzetting van de vooroorlogse economische politiek, enlcel gebaseerd op nationaal eigenbelang, blijkend uit politieke controversen en hoge tolmuren thans onmogelijk is. Zal West-Europa politiek, economisch en militair op de duur niet doodgedrukt worden tussen Amerika en Rusland, dan is een heel andere gedragslijn nodig. Dan zullen de landen van vrij-Europa de lianden ineen moeten slaan. Dan moet het uit zijn met onderlinge conflicten. Daarom is het van zo uitermate groot belang, dat de oude tegenstelling tussen Frankrijk en Duitsland, die driemaal tot een bloedige oorlog leidde, thans geheel verdwenen schijnt. De strijdbijl tussen die twee moet definitief begraven worden. Maar ook de andere landen moeten alle in een nieuwe Europese gemeenschap worden ingeschakeld. We zullen onze idealen daarbij niet al te hoog moeten stellen: van de Verenigde Staten van Europa zal voorlopig nog wel geen sprake zijn. Daarvoor is de historische belasting die ze meedragen te zwaar. Maar dit is ze ker, dat èn een doeltreffende economi- sclie opbouw en welvaart èn als gevolg daarvan een krachtige defensie tegen de dreigingen uit het Oosten alleen mo gelijk zullen zijn bij een zo groot mo- gelijlce integratie d.i. het opnemen in één groot geheel, van zoveel mogelijk landen van vrij Europa. Dit zijn de achtergronden, de motie ven, die ten grondslag liggen aan de economische eenvorming, belichaamd in de Europese Economische Gemeenschap (de E.E.G.), de E.G.K.S. (de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal) en de Euratom (de Europese Atoorhge- meenschap.) :f;^;^;:s; ;::;:;:::^:^;;:;:o ■S::.:-;'c^;-:':>:-:;- yy.-:-f sillii «11» iiiii liiili :■^:^■:•:■:-:;^:■^:■:■:^■ Vandaag, vrijdag 29 juni viert Z.K.H. 3erahard, Leopold, Frederik, Everhard, Julius, Coert, Ka.rel, Godfried, Pieter, prins der, Nederlanden en prins van Lip- pe Eiesterfeld, zyn één en vijftigstn ver.iaardag. Ter gelegenheid van deze ver jaardag is een artikel geschi^ven en geplaatst op de voorpagina van het twee de blad, waarin gelukwensen voor Z.K.H, zyn neei-gelegd. Ik ben die God van Bethel. (Gen. 31 13) Wanneer Jacob op de vlucht Is voor zijn broeder Ezau, na zijn bedrog met de geitenvellen om de zegen van Izak te verkrijgen, dan ontmoet hij de Heere in de nacht te Luz, waar hij een lad der van de hemel naar de aarde ziet, waarop de engelen Gods op en neder klimmen. Daar spreekt de Heere voor het eerst tot zijn ziel, zó dat Jacob het zich bewust wordt en uit kan roepen: gewis de Heere was aan deze plaats en ik heb het niet geweten. Daar maakt de Heere hem vrij van alle banden en worden de verbondsbeloften voer de volle honderd procent zijn deel. Is het wonder dat deze plaats voor hem een heilige plaats wordt, waar hij een altaar opricht en een naam aan geeft? Beth-El d.i. Huis Gods! Daar heeft Jacob het leren verstaan dat hij er met zijn werken nooit zal komen. Dat die hem steeds verder van huis voeren, maar dat hij alleen maar leven kan van en bij de genade Gods. Daar mag hij in die ladder het beeld zien van de Heere Jezus Christus, Die hemel en aarde te samen verbindt en waarlangs Gods beloften nederdalen en onze gebeden kunnen opstijgen tot de troon der genade. Zo ervaart Jacob daar zijn dodelijke armoede maar ook Gods onnaspeurlijke rijkdom. Daar ervaart hij het bederven van zijn weg door zichzelf en de goedertie- en hand des Almachtigen, Die liem, on danks zichzelf toch tot een God wil zijn. Wat blijven Gods kinderen echter on der alle omstandigheden mensen, en dus.... zondaren! Want nauwelijks is dit heerlijk gebeuren voorbij, of Jacob gaat alweer geloften doen en voorwaar den stellen. Hij zakt a.h.w. van het Evangelie weer terug op de Wet. Het zal wel één van de oorzaken zijn geweest, v/aarom Jacobs weg zo'n moei lijke weg is geworden. Waarom hij van bedrieger, vluchteling en van vluchte ling knecht werd, twintig lange jaren. Hij komt immers in dienst van zijn oom Laban en diens dienst is een har de dienst. Eerst bedriegt deze Jacob met zijn dochter Lea en laat hem alzo' veertien jaar dienen om Rachel en daarna wijzigt hij herhaaldelijk het Als jongen had de nu 62-jarige heer E. L. v. d. Doel te Nieuwe Tonge al veel interesse voor muziek. Thuis hadden ze een orgel en hij nam les bij Simon Keizer (thans wonende te Doorn) die destijds organist was in de Herv. Kerk. Vanzelfsprekend ging hij vaak mee naar het mooie kerkorgel dat een van de grootste is van dit eiland; ook nam hij daarbij nog schriftelijke lessen van F. Pylman te Amsterdam. Het liep er op uit dat de heer v. d. Doel door de lierkvoogdij als organist werd aangesteld, wat dezer dagen 40 jaar is gele den. A.s. zaterdag zal de jubilaris in het Herv. Verenigingsgebouw als zodanig worden gehuldigd. In de Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge staat een prachtig orgel, dat om streeks 1916 van een Katholieke kerk is aangekocht. Vóór die tijd had men een voorlezer en voorzanger, welke funktie vele jaren door Bastiaan Dekker is ver vuld. In de tijd van ds. .P. Kruyt, die een sterk voorstander was van bege leiding van de zang met muziek, is dit orgel aangekocht. In 1936 is het door de orgelbouwer Enrst Leeflang, voor heen te Middelharnis en thans te Apel doorn, grondig gerestaureerd en zijn er --^ NflArt DÉ IVIIDDELHnRNIS-TEL:Z3Z8 6 stemmen totaal, met 2 op het pedaal bij gebouwd. Het is een pneumatisch or gel met 21 sprekende stemmen, twee klavieren en 30 registers. De heer v. d. Doel is zeer trots op dit mooie instrument, „er mankeert practisch nooit iets aan" zo vertelde hij ons. Al de jaren heeft hij bijna geen zondag gemist, ook op hoogtijdagen en bij trouwdiensten zat hij achter het or gel. De heer v. d. Doel woont thans in de kom van de gemeente Nieuwe Ton ge, maar voorheen te Battenoord, zo dat hij om op zijn post te zijn, door weer en wind, soms bij sneeuw en ijzel, tel kens een afstand van 3% km moest af leggen. Wij hebben op het orgel in de Herv. Kerk te Nieuwe Tonge een kijkje ge nomen om de plaats te zien, waar de heer v. d. Doel 40 jaar lang iedere zon dag heeft vertoefd. Hij beschikt er over voldoende ruimte, al valt er van de preek niet alles te verstaan. Dit zal on getwijfeld veranderen als de restauratie van de kerk doorgaat, want dan wordt Op de zeebodem, zowel langs de oost- als langs de westkust van Noord-Ame- ril«, zijn grote radioactieve voorwer pen aangetroffen, die onmiskenbaar van Russische makelij zijn. Het zijn bakens waarop met raketten bewapende Rus sische onderzeeboten zich zouden kun nen oriënteren alvorens de aanval te openen op doelen op het vasteland. Het juni-nummer van Het Beste uit Rea der's Digest meldt, dat deze bakens zijn uitgezet door Russische treiters, waar van er vis of geen vis in 1961 al leen al op de Noord-Atlantische Oceaan 3000 waren geconcentreerd. Veelbetekenend is de toeneming van het aantal Russische vissersschepen dat de wateren tussen de Bermudagroep de Bahama-eilanden en Kaap Hatteras afzwalkt. Dit is een visarm gebied, maar de Amerikaanse marine beproeft er een Speciaal in het opmaken vaa B. T. d. VEES Telefoon 2682 Westd^jk S6 SIID0ELHARNIS het orgel achter in de kerk geplaatst, zodat de organist dan het gezicht op de preekstoel krijgt. Vele funkties Behalve organist vervult de jubilaris in het openbare leven vele funkties: hij is voorz. van de Polder Klinkerland (28 jaar); ondercommandant van de brand weer; secretaris van het Roode Kruis; voorz. van de E.H.B.O., sinds 1948; be stuurslid van de Oranjevereniging; één zittingsperiode was hij raadslid en van de woonruimtecommissie was hij vanaf de oprichting tot de opheffing (1959) voorzitter en 15 jaar lang is hij reeds secretaris van de oudercommissie. De gemeenschap doet dus in vele gevallen een beroep op hem wat hem vele avon den kost en hij zou dit alles niet ten uit voer kunnen iDrengen, ware het niet, dat hij daarin de volle medewerking heeft van zijn echtgenote. Bij dit jubileum zul len daarom niet alleen aan de jubilaris maar ook aan mevr. v. d. Doel woor den van dank worden gebracht, die zij ten volle toekomt. Op de huldiging die zaterdag a.s. plaats heeft, hopen we in een volgend nummer terug te komen. onderzeeboot-signaleringssysteem, dat spionnen wel moet interesseren. De laatste zeven keer dat er NATO- manoevres werden gehouden op de Noord-Atlantische Oceaan en in de Mid dellandse zee, speelden Russische trei ters verstoppertje met de vlooteenheden van de Atlantische bondgenoten. In het voorjaar van 1960 probeerde een sowjet- treiler voor de kust van Long Island een namaak-Polarisraket op te vissen, daar bij zo'n ijver aan de dag leggend, dat een aanvaring met een Amerikaanse torpedobootjager maar net kon worden vermeden. De Amerikaanse vertegen woordiger bij de Verenigde Naties bracht dit vrij gortig optreden ter ken nis van de Veiligheidsraad. Van overal ter wereld, aldus Het Beste, komen berichten over sowjetvisserssche- pen die bezig zijn met 't registreren van machine- en andere geluiden van Weste lijke oorlogsschepen. Scheepsmotoren produceren een patroon van geluidsgol ven dat zo individueel is als een vinger afdruk. Met onderwater-luistertoestel len vangen de treiters deze „handteke ningen" op en leggen ze vast op de band en zo komen ze ter beschikking van Ruslands hele, groeiende oorlogsvloot. Juni H. water L. water Vrijdag 29 12.52 18.53 1.20 7.14 Zaterdag 30 13.49 19.40 Juli Zondag 1 2.09 7.59 14.38 20.22 Maandag 2 2.57 8.44 15.25 21.04 Dinsdag 3 3.42 9.24 16.07 21.52 Woensdag 4 4.20 10.07 16.45 22.33 loon van Jacob. En dan eindelijk breekt het ogenblik aan dat de boeien geslaakt worden en Jacob op Gods bevel de terugkeer aan vaardt naar het vaderlijk huis. Op die tocht komt hij ook te Beth-el. En wat doet de Heere dan? Dan ver schijnt Hij aan Jacob op deze zelfde plaats en zegt tot zijn dienstknecht: Ik ben die God van Beth-el!" En Hij voegt er aan toe: Waar gij Mij een belofte beloofd hebt en het opge richte telien gezalfd hebt. Het is, alsof de Heere hier tot Jacob wil zeggen: Jacob, wat is er van die be loften terecht gekomen? Hoeveel van het u voorgestelde pro gramma hebt ge af kunnen werken? Hebt ge werkelijk tot stand gebracht wat ge belooft hebt in bet bangst ge vaar? Ik heb uw voorwaarden vervuld, want met uw staf zijt ge over de Jordaan gegaan en nu zijt ge tot twee heiren geworden, dat moest ge zelf betuigen. Ili heb alles gedaan, waarom gij ge vraagd hebt! Maar nu gij! Wat is er van alles terecht gekomen? Beschaamd moet Jacob hier het hoofd buigen. Ik ben die God van Beth-el. Ik ben niets veranderd en heb getrouw Mijn woord gehouden. Betuig maar tegen Mij, Jacob, toen Ik in iets te kort ge schoten? Wat uit Mijn lippen ging blijft vast en onverbroken. Ik heb u al die schapen, wit of ge spikkeld gegeven. Ik was Laban altijd een stap voor uit, zodat gij er niet onder geleden hebt ook al veranderde hij tienmaal uw loon. Maar nu gij! Hebt ge óók uw woord jegens Mij gehouden? Hebt ge voor Mijn aangezicht ge leefd zoals het een christen betaamde? Hebt ge in alle omstandigheden op Mijn voorzienigheid vertrouwd? Neen, Jacob is niet meer de Jacob van Beth-el, al is de Heere wei de God van Beth-el gebleven. Misschien is met u ook zo gegaan, le zer! Misschien weet ge te spreken van die eerste ontmoeting met de Heere. Van die ogenblikken, waarin Hij uw ziel kwam redden en uw tranen kwam drogen en hebt ge het uitgeroepen: Ik zal U hartelijk liefhebben o Heere mijn God! Wat een drang en spontaniteit om de Heere te vrezen en in Zijn wetten en instellingen te leven. Heere als----- dan zal ik. Hoe menig maal hebben wij in de ure van bang gevaar onze belofte ge daan aan God. En wanneer de Heere ons daar na jaren eens bij bepaalt, moet er dan ook bij óns geen. beschaamdheid des aangeziohts zijn? Wat is er weinig van terecht geko men. Hoe zijn we weer opgegaan in de dingen der wereld en hebben wij ons van de dienst des Heeren afgemaakt. Geen tijd! Geen zin! „Ik ben Die God van Beth-El!" Dan leert de kerk opnieuw dat zij alleen van genade leven kan. Dat het geheel op die God en niet op die Jacob van Beth-El aan moet. Hij houdt getrouw Zijn woord! Hij blijft getrouw, ondanks onze on trouw! Dan eindigen we niet in de belevenis van Beth-El uiteindelijk, maar dan ein digen we in de God van Beth-El! En dan alleen is het goed. Lezer, wanneer ge ook eens van die terugleidende genade ontvangt, waarbij ge u moet schamen over u zelf en u moet verwonderen over de trouw des Heeren, val dan maar neer voor de God van Beth-El met de bede: Verlaat niet wat Uw hand begon O, Levensbron Wil bijstand zenden! Dan zal er plaats komen voor de lof- psahn: God zij altijd op 't hoogst geprezen Lof zij Gods goedertierenheid Die nimmer mij heeft afgewezen Noch mijn gebed gehoor ontzeid! Dirksland. C. J. Kesting. Ook op ons eiland Goeree-Overflak- kee bestaat gelegenheid voor opnamen op de geluidsband voor onze jongens in Nieuw Guinea. Mevr. Jessurun, Staak- weg 3 te Dirksland heeft zich iDeschik- baar gesteld dat ouders of familiele den van de jongens een groet voor de recorder kunnen uitspreken. Zij kunnen vooraf maandag 2 juli telefonisch een afspraak maken met mevr. Jessurun. Het telefoonnummer is (01877) 2 55. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan, de jongens zullen in het oerwoud van Nieuw-Guinea gaarne de stena van hun vader, moeder, broer, zuster of verloof de horen! Vermelden we nog dat de fa. Gevaert voor dit doel gratis een aantal geluids bandjes heeft verstrekt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1