kantoorbediende verpleeghulp Fris idee Verpleeghulpen nieuw kostuum? „DE ZOOM" Naar de Deltawerken Nieuws uit Zeeland Gemeenteraad Ouddorp Siut Unnalandse Veiling lioekte omzet van twee en een half miljoen gulden persen KIEVIT's Slagerij Weer al een Flakkeese Rondvaart Dienst Citroen geen spreekuur Met rie „Victor" begint de victorie Citroen H.H. landbouwers K. L van Beek's Mevrouw, dat is pas voordeel l Fa. Van der Wende Both TECHNISCH ONDERWIJS Tandarts Sypkens AFWEZIG Citroen Vakantie voordelen Topslagerij LUIIENDIJK Ford ïaunys De Waal C^@boortekaartjes nylons vanaf f. 2,50 2 paar ,Dan!on' Nylons Fa. Gebrs. Buijsse CONTRACT (tuinbouw) erwten te spuiten tegen peulboorder. W. P. Heestermans Citroen Citroen GROOTHANDEL MIDDELHARNIS Nee, alleen maar deskundig chemisch gereinigd bij GOED - VLUG VOORDELIG Chemische wasserij „DE ZOOM" n.v. FAIVIILIEBEIIiCIITEN kunt U ook opgeven aan agenten en bezorgers Oelta-rondvaartdienst en Grevelingen weer ingezet Premie-opslag voor motorrijtuigen verzekering FAMILIK-BEEICHTEN Inplaats van kaarten Dankbaar en verblijd,geven wij u kennis van de geboor te van ons dochtertje en zusje CORNELIA (Corrie) J. Vroegindeweij M. Vroegindeweij- Vroegindeweij Janneke Middelharnis, 16 juni 1962. Schoolstraat 34. Zo de Heere wil en wij leven hopen onze geliefde oma en opa op woensdag 20 juni de dag te herdenken dat zij 50' jaar geleden in het huwelijk zijn verbonden. H. GRINWIS Gr. GRINWIS- MASTENBROEK Dat zij nog lang ge spaard mogen blij ven is de wens van hun kleinkinderen Klaas Jaap Henk Gert Carrie en Jan Jaap Henk Leen Ouddorp, juni 1962. Hedenmorgen overleed na een langdurig lijden zacht en kalm onze lie ve zuster, behuwdzuster en tante ELIZABETH VAN ES echtgenote van Job Mijs in de ouderdom van 76 jaar. De Bilt: M. H. van Es-Joppe iVIiddelharnis: H. Joppe van Es K. Joppe N. van Es-Kastelein Neven en nichten 15 juni 1962. Hedenavond halfacht behaagde het de Heere, na een geduldig en smartelijk lijden, van ons weg te nemen onze geliefde man en der kin deren zorgzame vader, behuwd- en grootvader broeder, behuwdbroeder en oom WILLEM DE BOED echtgenowt van Cornelia van Zanten in de ouderdom van 74 jaar en ruim 2 maanden. Sterke de Heere ons in dit voor ons zoH smartelijk verlies. Ons van uw deelne ming overtuigd hou dend: Den Bommel: Wed. W. de Boed- van Zanten Ooltgensplaat: A. V. d. Veer-de Boed J. V. d. Veer Den Bommel: J. de Boed Jac. de Boed A. de Boed-Fris A. de Boed L. de Boed- V. d. Maden en kleinkinderen Den Bommel, 17 juni 1962. Ben. Oostdijk 78. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op donderdag 21 juni a.s. des n.m. 2 uur op de al gemene begraafplaats te Den Bommel. Heden zondagavond half acht nam de Heere, na een geduldig en smarte lijk lijden, van ons weg onze lieve opa WILLEM DE BOED echtgenoot van Cornelia van Zanten Wij zullen hem nooit vergeten. Rina Wim Piet en Corrie van der Veer Jan en Bert de Boed Jz.'s Nelleke de Boed Jd. Corrie de Boed Ad. Den Bommel, 17 juni 1962. Ben. Oostdijk 78. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op donderdag 21 juni a.s. des n.m. 2 uur te Den Bommel. DANKBETUIGING Wij betuigen hiermede onze oprechte dank voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming die wij mochten ontvangen tijdens het plot selinge overlijden van onze geliefde vader, behuwd- en grootvader PIETER WITTE weduwnaar van Baaltje Heerschap Inzonderheid aan de dok toren Bulthuis en Ouder kerk en zr. v. d. Starre voor de liefdevolle behandeling aan hem bewezen. Ook de buren die ons in die droeve dagen zo ter hulpe zijn geweest zowel te Ouddorp als in de Oostdijk. Namens de familie Ouddorp, juni 1962. Door inruil beschikken wij over een aantal goede 2 cv's De prijzen van deze lelijke eendjes" zijn vanaf 1750,- (volledige dealersgarantie en financiering mogelijk) GARAGE HESSELINK Tel. 3 57 Dirksland Middelharnis is vrijdag 22 juni a.s. Op 21 en 28 juni a.s. wegens vakantie van de keel-, neus- en oorarts in het ziekenhuis te Dirks land. Plaatst uw familieberichten in EILANDEN-NIEUWS Beleef de proefrit sensatie met de pijlslanke ID/DS. De moderne rijmachine prijs vanaf 9575, GARAGE HESSELINK Tel. 3 57 Dirksland bij Tel. 26 94 - Sommelsdijk ^/i blik appelmoes 98 blik gest. gehakt Olba 98 blik tafelworstjes Zwan 85 Com.plete maaltijden 119 3 blikjes sardientjes 99 3 blikjes haring 99 3 blikjes melk 99 blik varkensvlees 125 3 fles Escota Gazeuze 99 3 blikjes torn. puree 50 Woensdag topkwaliteit ge hakt 500 gram 178 700 gram vet spek 99 500 gram schouder karb. 220 98 200 55 68 65 soepcomplet 500 gram verse worst 150 gram hamworst 150 gram snijworst 150 gram ardenner- boterhamworst Aangeboden: 17 m. nieuw model km. stand 12000. Aantrekkelijke prijs. GARAGE HESSELINK Tel. 3 57 Dirksland In het Prot. Chr. Rusthuis „Huize Ter Meer" Parkweg 49, Maarssen wordt zo spoe dig mogelijk een beschaafde gevraagd. Prot. Godsdienst Prettige werkkring. Meer dere hulp aanwezig. Ook wel alleen voor nachtdienst. Goede vrijetij ds- en vakan tieregeling, behoorlijk sala ris. Inlichtingen bij de di rectrice telefoon (03408) 19 20. op uw kantoor! Al uw tel werk doet de Victor feil loos en snel. Pijnig uw her sens niet langer door ellen lange rekeningen of cij f er- kolommen uit uw hoofd op te tellen. Als u een paar maanden 'n Victor gebruikt hebt, heeft u alleen maer spijt hem niet eerder ge kocht te hebben. Spaar tijd en energie met een Victor! Handmachine met aftrek 390,— Electrische machine fantastisch 590, BOEKHANDEL Zaudpad 118, Middelharnis worden bij ons diiect gedrukt vele variaties uw adres daarvoor is GEBB. DE WAAL Tel. 2729 SommelsdQk Ami 6, de jongste creatie van Citroen biedt u o.a. hoge kruissnelheid laag benzineverbruik enorme wegligging, kortom Citroen- comfort. Prijs vanaf 4995,— GARAGE HESSELINK Tel. 3 57 Dirksland Tijdelijke aanbieding: naadloos a 2.50 per paar tijdelijli voor t ■3f<3%J Dus 1,50 voordeel voor u. Profiteer hiervan. MIDDELHARNIS Het is thans tijd uw Luchtvaartbedrij f MELISSANT AGENT: Telefoon (01874) 3 92 Kolfweg 2 Oude Tonge Panhard PL17 Ruim: 5 a 6 personen. Zuinig 1 op 15 snel 130 km. Prijs vanaf 6375,— GARAGE HESSELINK Tel. 3 57 Dirksland Voor het van uw hooi en stro naar M. WITTE Pzn. Bek-af - Goedereede Telefoon (01879) 2 62 500 gr. hakspek geen 85 maar 65 500 gr. saucijzen geen 2.30 maar 1,90 500 gr. mager rundvlees geen 2.70 maar 2,50 500 gr. doorr. rundvlees geen 2.20 maar 1.80 500 gr. doorr. spek geen 1.60 maar 1.35 Alleen woensdag prima kwaliteitsgehakt 500 gram van 1,80 voor 1,50 100 100 250 gram roHade 50 gram snijworst 38 gram zult 50 Tel. 23 49 - Middelharnis Zoekt u een kleine- of gro te bestelwagen, een Station car, informeer bij de Ci- troëndealer GARAGE HESSELINK Tel. 3 57 Dirksland 'n Vis diné Diepvrieskabeljauw tijdelijk per pak 1,35 stoof, kook of bak, zó uit het pak! VERBRUGGE'S LEVENSMIDDELEN- BEDRIJF Binnenweg 9 - Tel. 23 38 Sommelsdijk Stichting „De Rustenburg", Verpleeginrichting voor langdurige zieken, vraagt in- of extern. Goede salarisregeling. Sollicitaties bij de directie, Mathenesserlaan 491, Rotterdam, Telefoon 3 76 25. GEVRAAGD een (mnl. of vrw.) Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Filialen: DIRKSLAND TELEFOON 514 MIDDELHARNIS TELEFOON 20 74 Met ingang van morgen woensdag 20 juni vertrekt er iedere middag 14.00 uur van uit Stellendam (haven) een bus naar de Deltawerken in het Haringvliet. Op de bouwput rondwandeling met explicatie. (Zondags geen dienst.) Inlichtingen: Voorstraat 56 - Tel. (01879) 2 33 - Stellendam ST. ANNALAND Aanbesteding. Zaterdagmorgen werd op het gemeentehuis alhier, onder ar chitectuur van de heer Beije te Veere, door het Wezenarmbestuur alhier aan besteed de bouw van 5 bej aardenwo ningen, welke zullen worden gebouwd aan de Kerkeblokstraat te dezer plaatse. Ingeschreven werd als volgt: Firma F. Burgers en Zoon alhier 60.800, Firma Burgers-den Engelsman alhier 59.995,A. J. Schot (voorheen firma Vos) te Tholen 58.867,—; A. J. Boe iers alhier (bouwcombinatie) 58.765, De begroting bedroeg 56.350.50. Lezing over tuinbouw. Op uitnodi ging van de Thoolse veilingen hield de veilingmeester uit Bergen op Zoom, de heer Somers in de zaal van de heer Iman Rijnberg een interessante causerie over de tuinbouw en wat hiermee sa menhangt. Verschillende facetten wer den hier toegelicht en besproken, zoals de teelt, de afzet, de verpakking en het vervoer van groente en zacht fruit. Ook sprak 'de heer Somers nog over zijn reis naar Bulgarije, waar veel tuinbouw is. Er bestond voor deze te Sint-Annaland gehouden avond een flinke belangstel ling voor deze boeiende spreker. De lei ding had de heer C. J. J. Kooijman. Corns. Ridderhof tijdelijk tweede wethouder. Reeds de dag na het offi ciële afscheid van burgemeester J. van dèn Scs kwam de raad der gemeente St. Annaland in een openbare raads vergadering bijeen, die voor het eerst gepresideerd werd door de waarnemend burgemeester, de heer Jb. Moerland, die deze raadsvergadering op de gebruike lijke wijze met het ambtsgebed opende. Op deze vergadering is besloten, om een verzoek te richten aan Hare Majesteit de Koningin, om het Koninklijk Besluit daterende van 1945 betreffende de cu mulatie van burgemeester en secretaris op te heffen. Gezien de vele en de veler lei werkzaamheden in deze zich steeds uitbreidende en bloeiende gemeente, wordt het dan ook beter geacht, deze ambten te scheiden en bij een eventuele benoeming van een nieuwe burgemees ter een aparte secretaris te kiezen. Met 4 van de 7 stemmen werd in de plaats van de heer Jb. Moerland, de heer Corns. Ridderhof gekozen tot tijdelijk tweede wethouder. De heer Ridderhof is 22 februari 1906 alhier geboren en landbouwer van beroep. Hij lieeft zit ting in de oude raad voor de Arbeiders- en Middenstandspartij en is voorzitter van de Raad van Toezicht van de Ko- lenbond en bekleedt verder diverse be stuursfuncties. Tijdens de zittingsperio de van de oude raad (tot september) is dus de gekozene 2e wethouder. Na de rondvraag werd deze spoedeisende raadsvergadering door de heer Jb. Moerland met het gebruikelijke ambts gebed gesloten. Openbare vergadering van de raad der gemeente Oudorp Z.H. op vrijdag 22 juni 1962, des voormiddags 10 uur. Agenda: 1. Onderzoek van de geloofs brieven van hen, die tot lid van de raad zijn benoemd, ter vervulling van de plaatsen welke op 4 september a.s. zul len openvallen. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering, gehouden op vrijdag 30 maart 1962. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van b. en w. tot wijziging van de bouwveror dening. 5. Idem tot het bouwrijpmal^en van gronden, gelegen in het uitbrei dingsplan „Horrelshoogten". 6. Idem tot het bouwen van 12 Woningwetwo ningen in het uitbreidingsplan „Horrels hoogten" (contingent 1962). 7. Idem tot onbewoonbaarveirklarimg van de wo ningen Nieuweweg 6, Bosweg 2, Oude- landseweg 94; Langedijk 5 en Kelder- weg 9. 8. Wijziging van de Kindertoe slagverordening per 1 januari 1962. 9. Vaststelling van de bezoldiging van de onderwijzeres in de nuttige handwer ken voor meisjes aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs per 1 jan. 1962. 10. Vaststelling van de ge meentelijke vergoeding voor vakonder wijs t.b.v. de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs over het jaar 1961. 11. Idem van de exploitatievergoe ding voor de bijzondere school voor ge woon lager onderwijs over 1961 en de voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven over dat jaar. 12. Voor stel van b. en w. tot bevordering van de gemeentewerklieden J. Tanis Klz. en J. van Huizen Azn. tot gemeente werkman A per 1 juli 1962. 13. Idem tot verbreding en bestrating van de Ireneweg en invoering van een baatbe lasting tot dekking van de kosten daar van. 14. Benoeming van een commissie ad 'hoc voor het onderzoek van de re keningen 1961 en de begrotingen voor ihet dienstjaar 1963. 15. Rondvraag. In de week van 48 juni werden op de Technische School te Middelharnis weer landelijke eksamens afgenomen, zowel voor leerlingen van de dag als avondschool. Leerling-monteur Door 13 leerlingen van de dagschool (afdeling autoherstellen) werd eksamen afgelegd voor het diploma leerling-mon teur van de Stichting V.A.M. Dit eksamen bestaat uit drie onder delen: praktijk, teorie schriftelijk en teorie mondeling. Volledig geslaagd zijn 11 leerlingen, 1 slaagde alleen voor het praktijk ge deelte en 1 voor het teorie gedeelte. Er werden geen kandidaten afgewe zen. De geslaagden waren: W. C. Grinwis, Ouddorp; C. M. Hakkenbrak, Melis sant; A. L. Keijzer, Stellendam; J. Keij- zer, Stellendam; J. C. Klepper, Mid delharnis; A. Koppenaal, Middelharnis; J. Meijer, Stellendam; W. A. Muntigh, Middelliarnis; P. v. Splunter, Goede reede; A. Verduin, Middelharnis en M. Wisse, Herkingen. De gedelegeerde van de Stichting V. A.M., de heer Stolwijk, sprak bij de di ploma-uitreiking waarderende woorden aan het adres van leerlingen en docen ten. Het verheugde hem dat het per centage geslaagden op deze school weer bijzonder hoog is. Hij wekte de toe komstige auto-monteurs op om nu niet op hun lauwei'en te gaan rusten, maar om door te gaan tot het diploma eerste monteur is behaald. Adspirant Smecoma 14 kursisten van de avondschool na men dinsdag 5 juni deel aan het teore- tisch eksamen voor het behalen van het diploma adspirant van de Stichting Smecoma. Nog nooit in het verleden is door zo'n grote groep van het eiland aan dit ek samen deelgenomen. Het is een grote vooruitgang, dat ook de werknemers in de metaalsektor gaan inzien, dat het behalen van een diploma de basis is om vooruit te komen. Hoewel van dit eksamen nog geen uit slag bekend is, mag, gezien de animo waarmede deze knapen hebben gestu deerd, worden verwacht dat ook bij dit eksamen Flakkee een goed figuur zal slaan. Eerste gezel brood-banketbakken Voor de eerste maal werd dit eksa men in de school afgenomen. Het diplo ma van dit eksamen wordt gelijk ge steld met het vroegere patroonsdiplo ma, noodzakelijk voor de vestigings eisen. Er werd door twee kursisten van de avondschool aan deelgenomen. Ook dit eksamen is weer gesplitst in drie onderdelen, n.l. praktijk broodbak kerij, praktijk banketbakkerij en teorie brood-banketbakken. Beide kandidaten t.w. W. A. Gebuijs, Stellendam en G. J. M. de Graaf, Oude Tonge, zijn geslaagd voor de onderdelen praktijk broodbak ken en teorie brood-banketbakken. Woensdag 13 juni 1962 hield de land en tuinbouvsTvereniging „Veiling Sint- Annaland Omgeving" haar 32 Al gemene Jaarvergadering in de zaal van de heer Iman Rijnberg. De voorzitter de heer Corns. J. J. Kooijman heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De exploitatierekening over het 32e boek jaar, van 1 april 1961 tot en met 31 maart 1962 gaf aan beide zijden een bedrag te zien van: 201.224,31. De balans per 31 maart 1962 gaf aan beide zijden een bedrag te zien van 279.457,60. De totale omzet bereikte dus wel een record hoogte, welke stijging te dan ken was aan de vroegere aardappelaan- voer en de goede uienprijzen. In 1961 was er een omzet van aardappelen van 11.427.304 kg. tegen een totaal bedrag van 1.706.081,81. De omzet van uien bedroeg 4.222,873 kg. tegen een totaal bedrag van 783.673,55. De groenteom- zét steeg van 17.062,22 in 1960 tot 44.287,89 in 1961. Met wat zilveruien peen, kroten, augurken en zacht fruit kwam men aan een totale omzet van 15.836.33 kg. voor 2.534.043,25 plus nog 93.405,94 van te Bergen op Zoom ge veilde groenten en fruit in 1961: 2.627.449,19. De uitzet van vroegere aardappelen lag ongeveer gelijk tot 1960. Er werden 75 ha. doré's, 85 ha. eigen heimers en 152 ha. bintjes uitgepoot. Reeds op 7 juni werden de eerste doré's geveild voor 30 cent de kg. Op 21 juni waren er eigenheimers en op 26 juni de eerste bintjes. Dit is dit jaar aanmerke lijk later. In het begin van het veiling seizoen werden er grote aanvoeren ver werkt. Op 12 juli was er zelfs een aan voer van 10.000 kisten van St. Anna- landse telers en 4.000 kisten van de groep Scherpenisse. Van de 11 miljoen kg. aardappelen werd er in de maand juli alleen al 5 miljoen kg. geveild. De uitkomst was zeer goed. De hoogste en laagste sortering tot 1 september was voor doré's van 31,22 tot 16, eigenheimers 29,94 tot 14,71 en van bintjes van 23,07 tot 10,42 Nog steeds vindt het veilen in poolverband (van la te aardappelen) onvoldoende belangstel ling. Het is duidelijk, dat de resultaten met de vroege aardappelen ook voor de latere soorten bereikt kan worden met deze afzetmethode. De uitzaai van uien was iets teruggelopen, n.l. van 68 tot 63 ha. Er was bovendien een bijzon der lage productie. 300 hl. per gemet was geen uitzondering, bovendien een mooi product en een levendige vraag. De eerste uienveiling was op 7 septem ber, toen de uien middel op 12,07 la gen, terwijl b.v. op 30 januari voor 40.29 werd geveild. Verder is er een grote toename van groenteteelt en klein fruit. Met 58.000 eigen en 30.000 gehuur de kisten bleek het aantal van 88.000 kisten op het einde van het seizoen nog niet voldoende te zijn. Het ledental liep terug van 369 tot 367, nadat 18 leden werden afgeschreven door overlijden of vertrek en er 16 nieuwe waren inge schreven. De voorzitter wijst op de goede sa menwerking met de groep Scherpenisse ■>n. zegt allen hartelijk dank die hun krachten in het afgelopen jaar aan de veiling hebben gegeven. Het periodiek aftredende 'bestuurslid A. L. C. Brooijmans werd met algemene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van de heer A. P. Ridderhof, die niet herkiesbaar was, werd gekozen als lid van de finantiële commissie de heer M. Moerland Mzn. De voorzitter dringt aan op deelname aan het waarborgfonds voor de tuinbouw. Genoemd fonds zal waarschijnlijk met september in wer king treden en verschaft een crediet aan beginners voor aanschaf van kassen e.d. Verder wordt de vergadering voorge legd het feit, dat het bestuur 18.000 nieuwe kisten heeft aangekocht, terwijl er 12.000 van het Centraal Bureau aan gekocht zijn. De Thoolse veilingen stre ven er naar, ieder een uniforme verde ling van kisten te verkrijgen. Verder wordt besloten om de provisie en het entreegeld te handhaven, terwijl de fusthuur van 6 cent op 7 cent per kist gebracht zal worden. Tijdens deze vergadering voerde ook nog het woord de heer B. Bijense, tuin- bouwassistent voor het streekverbeter- ringsgebied Tholen, die een korte uit eenzetting gaf over de jongste ontwik keling van de tuinbouw en de glas- cultuur in de Bommelerwaard, waar heen een excursie gemaakt zal worden, die door de voorzitter hartelijk aanbe volen wordt. Aan het einde van de ver gadering deelde de voorzitter de prijzen mee van de geveilde nieuwe aardappe len, op enkele Noord-Hollandse veilin gen, die een goed vooruitzicht geven op de prijzen, ook van de nieuwe aardap pelen uit onze streek. De heer Kooij man wees er in zijn openingswoord te vens op, dat een goede samenwerking bestaat tussen de Thoolse veilingen en dat men meer en meer op de tuinbouw gaat overschakelen. Een goede water voorziening is hierdoor noodzakelijk ge worden, hetgeen met de Thoolse Water leidingsmaatschappij reeds is overeen gekomen. Voorts wees de heer Kooijman op het goede tuinbouwonderwijs op de school in Scherpenisse, waar geschoolde tuinders gevormd zullen worden. De verkoop van de late aardappelen had geen succes. De aangewezen weg in wel-, ke, om ook het kwantum late aardap pelen, dat men nog in zijn bezit heeft, via de veiling aan de man te brengen. Verder wees de heer Kooijman er nog op, dat nagenoeg alle late aardappelen aan de man zijn en dat de nieuwe nog op zich laten wachten. Een regenbui zou zeer gewenst zijn. Het ziet er wel naar uit, dat einde volgende week de eerste nieuwe aardappelen zullen worden ge veild. Aan het einde van deze geanimeerde jaarvergadering bracht de voorzitter al len hartelijk dank, die tot het gewenste resultaat hebben meegewerkt en sluit na nog enkele vragen te hebben beant woord deze matig bezochte vergadering waar ongeveer 10 «/o van het aantal leden aawezig was. Met ingang van maandag 18 juni z de Rondvaartdienst Lodewijk weer ga; varen. Deze boot wordt daarvoor, ever.. als vorig jaar, weer in de haven te Er nisse gestationeerd. De eerste weken wordt alleen op ver zoek 's middags om 2 uur gevaren, maai naarmate de vacanties naderen, zuUet naast diensten op verzoek, ook vasle afvaarten plaats vinden. Een tochtje met de Lodewijk duiii: plm. 1% uur. ■»ÊS*''"'*#;^S*SS^fi^ö De w.a. dekking op motorrij tuigen verzekering, die bij de meeste maat schappijen varieert van 100.000,— to: 200.000,wordt niet meer voldcendf geacht. Een aantal verzekeraars liebba daarom besloten om per 1 juli de stand' aard w.a. dekking te stellen op 250.00! Dit betekent dat voor autoverzekeringi een premie-opslag zal worden bereken; van 15,—, 20,— of 25,—. Deze opslagen zijn in overeenstem ming met hetgeen thans reeds pleegt te worden berekend voor een vrijwilligt verhoging van de w.a.-dekking tot i 250.000,—. Voor motor- en scooterverzekeringei zal de opslag 7.50 bedragen, voor bromfietsen 5,Verder hebben verzekeraars zich beraden over de steeds stijgende schade uitkeringen, die het evenwicht tussen schade en premie dreigden te verbreken. Om de noodza kelijke aanpassing van de premie bin nen zo redelijk mogelijke grenzen te houden hebben zij besloten om de her ziening van de premieberekening per juli als volgt te doen verlopen: afschaf fing van de kortingen die bij meerder jarige contracten vaak worden gegevc. (6 pet.); het hanteren van een uniforme formule voor de z.g.n. no-claim kortins. een korting die wordt verleend als men zijn auto een of meer jaren schadevri: heeft gebruikt. In het vervolg (met in gang van 1 juli dus) zal de korting ns 1 jaar schadevrij rijden 10 pet. bedrageii en na driejaren of meer jaren 20 pet. Overigens blijven de polissen met de daarop voorkomende condities van kracht. KLEINE WETENSWAARDIGHEDEN UIT „HET BESTE" Tijdens de ontmoeting tussen Ken nedy en Chroestjow in Wenen, zo ver meldt een artikel in het meinummer van Het Beste, zag Kennedy de medaille die Chroestjow droeg en hij vroeg wat he' was. Toen Chroestjow uiteenzette dai het de Leninvredesprijs was, antwoord de Kennedy koeltjes: „Ik hoop datu'u bewaart." De huidige hongertoestand in China betekent de mislukking van het meest massale sociale experiment dat ooit is genomen de poging van de commu nisten om China van vandaag op morgen van het armste land ter wereld tot eer. industriële wereldmacht te maken. Dit staat in een artikel van het mei nummer van Het Beste uit Header's Digest, dat verder schrijft: Een coifr m.une in Honan die 6000 varkens ni^ was en 136.000 kilo vis per jaar ople verde, moest aanzien dat alles door de staat werd genaast, terwijl het dagelijls rantsoen van de arbeiders werd terug gebracht tot wat brood, kool en cse schotel meelballetjes." In streken in de Verenigde States waar het drinkwater (nog) niet is ge fluorideerd hoopt men het tandbescher- mende effect van fluoriden toch te be reiken, aldus een artikel in hot mei nummer van het Beste uit Reader's D'' gest. Het Amerikaanse Tandheelkundig Genootschap heeft één tinfluoride-taiw- pasta erkend als een extra 'hulpmid*; tegen tandbederf. Beschermii-rg W*' ook de toevoeging van natriumfluorw^ druppels aan melk of vruchtensap, e| het bestrijken van het gebit met ee- fluorideoplossing. Bevolking-stoename in Amerüia Momenteel wordt in Amerika gem>°' deld iedere 11 iseconden een baby ëf' boren. Wanneer de gemiddelde ieeflö van de mens nog hoger wordt, zal aantal mensen in de V.S. in de konien<i| tientallen jaren door het verhoogde boortecijfer en verlaagde sterftedjifj sterk toenemen. Men voorspelt dat e^ omstreeks het jaar 2026 zoveel mens^j in Amerika zullen zijn dat het lettei'l')" een gedrang zal worden, aldus het Anie; rikaanse landbouwblad „Crops 3' Soils".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 4