Bedriivigiieiil fleXa Nabeschouwing over de verkiezingen Aansluiting Grevelingendam hoek St. Jacob aan de Flal(l(eese iiant LOMMERS MEUBELEN HELLEVOETSLUIS pinksteRen J^editatie r mCKORTENEGsZOON Pinksterfeest Drie soorten leerlingen van de wet 34e jaargang Vrijdag 8 juni 1962 No. 3097 Oir, STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Fruitmanden en Fruitiialiies w*^e ^ruitcentral&" vrijetijdsverf kwaliteitsverf Volgende week maar één krant BINNENVERiüCBED UW5 PBINS HKNDBZESTSAAT 14 - POSTBOX - ICDDSLHAJUKIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAl^ ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. 3^ comtract speciaal tarlel Het is steeds weer opnieuw een interes sante bezigheid een analyse te maken van de uitslag van verkiezingen. Deze immers is een weerspiegeling van de politieke en geestelijke ontwikkelingen, die zich in ons volk voordoen. Stem busuitslagen: vormen de politieke ther mometer. Bovendien bepalen zij de rich ting waarin land, provincie en gemeente geregeerd worden en ze zijn dus van de allergrootste betekenis. Verkiezingen voor' de raden zijn niet zo spectaculair als die voor de Tweede Kamer, maar in verband met de lands- politiek wordt er de laatste tijd toch steeds meer aandacht aan gewijd vooral door de oppositie, die er een soort graadmeter in ziet voor de Kamerver kiezingen van volgend jaar. Helaas is het niet goed mogelijk exacte cijfers te geven van de sterkte der diverse par tijen, omdat bij raadsverkiezingen in vele gemeenten groepen optreden, die geen officiële pratijen vertegenwoordi gen en aldus de principiële verhou dingen vertroebelen. Men kan dus niet een preciese landelijke uitslag samen stellen in percentages, maar wel glo baal de tendenties nagaan. Wat nu de verhoudingen in het ge hele land betreft, kan aan de hand van de uitslagen in 59 vergelijkbare plaat sen welke groep echter niet geheel representatief is voor het land het volgende worden vastgesteld. Vergeleken bij de raadsverkiezingen van 1958 is de K.V.P. stabiel gebleven, de P.v.d.A. 4,6 '"/o vooruitgegaan, de V.V.D. 6 «/o achteruit, de Prot Chr. groe pen in totaal 0,3 "U achteruit (van 20,6 op 20,3), de C.P.N. 0,9 "/o achteruit en de P.S.P. van 1,9 op 5,4 gestegen, dus bijna verdriedubbeld. Vergelijkt men echter met de Staten verkiezingen van enkele maanden gele den, dan ligt de zaak anders. Dan is de K.V.P. 0,4 "/o vooruitgegaan, de P.v.d.A. 0,6 »/o achteruit, de V.V.D. 0,8 "/o achter uit, de Prot Chr. partijen 0,3 Vo vooruit, de CP.N. gelijk gebleven en de P.S.P. nog 0,7 "h gestegen. Dat de P.v.d.A. zo veel raadszetels erbij gekregen heeft, komt dus, behalve doordat er in totaal een stijging was door de toeneming der bevolking in vele gemeenten, doordat deze partij in 1958 op een dieptepunt stond. De P.v.d.A. kan naar verkiezing dus juichen of treuren; dat hangt er maar van af, waarmee ze vergelijkt, met 1958 of met 1962 (Statenverkiezin gen). Zelfs in onze drie grootste steden, waar ze enkele zetels won, bleef ze toch beneden het percentage van maart j.l. In verschillende dagbladen is gecon stateerd, dat er een opschuiving is ge weest naar linies. Dit is inderdaad ook zo, maar men moet deze uitdrukking juist interpreteren. Voor ons betekent rechts nog altijd: de gezamenlijke con fessionele partijen en links: de niet op een godsdienstige grondslag rustende partijen. We stellen dit uitdrukkelijk zo, omdat velen tegenwoordig de V.V.D. bij rechts rekenen, omdat ze aan de rege ring deelneemt in een anti-socialistische coalitie. Zo beschouwd, is er geen op schuiving naar links. De K.V.P. en de gezamenlijke Prot Chr. partijen zijn n.l. volkomen stabiel gebleven. De ver schuivingen die zich hebben voorge daan, hadden plaats binnen de groep der linkse partijen. Maar omdat deze in meer radicale richting gingen, kan men inderdaad in deze zin spreken van een tendens naar links. Twee factoren hebben hierin een overwegende rol gespeeld. Ten eerste de afbraak van de V.V.D., die 25 «/o van liaar kiezers verspeelde vergeleken met 1958 en vervolgens het optreden van de P.S.P., een nieuw element in onze po litiek, opgericht in 1957. Het grote ver lies van de V.V.D. heeft verschillende oorzaken: vrijzinnigen zijn over 't al gemeen weinig partijvast; organisato risch is de V.V.D. niet erg sterk; de vrijzinnige pers is zeer kritisch; minis ter Visser, die tot deze partij behoort, heeft niet erg gelukkig gemanoevreerd in de kwestie - Van der Putten; de V.V.D.-senator Van Riel, overigens een zeer begaafd man, maakte door zijn aanval op een geestverwante minister de zaak nog erger en tenslotte en dit is o.i. een heel voorname factor mi nister Toxopeus, ook V.V.D.-er, heeft Vele ambtenaren tegen zich in het har nas gejaagd door zijn salarispolitiek. Door één en ander hebben velen, die in 1958 en 1959 op de V.V.D. stemden nu deze partij de rug toegekeerd. Waar zijn deze stemmen gebleven? Grotendeels zijn ze terechtgekomen bij de P.v.d.A. Het lijkt wel een hele sprong van de „kapitalistische" V.V.D. naar de socialistische P.v.d.A., maar voor amb tenaren b.v. is deze niet zo groot. En de P.v.d.A. biedt altijd meer dan anderen, vooral als ze in de oppositie is! Ook is een klein deel van het V.V.D.-verlies vermoedelijk rechtstreeks naar de P.S.P. gegaan. De grote spelbreker voor de P-V.d.A. is echter deze P.S.P. Wanneer deze niet bestond, zou de P.v.d.A. zeker "/o meer stemmen gekregen hebben, want vrijwel de hele winst, die zij kreeg van de V.V.D., heeft ze in een andere sector van haar kiezerscorps moeten af staan aan de pacifisten. Dat is voor haar heel erg jammer, want ze zou dan on getwijfeld weer de grootste partij in Ne derland geworden zijn. Het is dus geen wonder, dat de lei ding van de P.v.d.A. met de P.S.P. le- hjk in haar maag zit en zich bezint op „En zij werden allen vervuld met de Heilige Ckest." (Hand. 2 4a) Wat houdt het Pinksterfeest eigenlijk in? Het is een gebeurtenis welke als geschiedenis voortgaat. De uitstorting des Heiligen Geestes is niet wat het feit van gebeuren aangaat op één lijn te stel len met b.v. Kerstnacht of Paasmorgen; n.l. de Heilige Geest-uitstorting is af gelopen en niet-afgelopen. Afgelopen is het feit in deze zin wel, dat het niet meer herhaald wordt, of worden kan. Men spreke dan ook niet van b.v. een „vernieuwde uitstorting des Geestes". Wat men daaronder bedoelt als ver nieuwde krachtige werkingen van Gods Geest, ook in de kerk als kerk, dit laat zich goed zeggen; maar dat is in wezen iets anders dan deze Pinkster- uitstcffting in Jeruzalem; toen is de Geest op bijzondere wijze komen in te wonen in de kerk als het lichaam van de verhoogde Christus. Dit is iets wat uit de aard alleen herhaald zou kunnen worden, als de Geest eerst weer was weggegaan. Maar de Geest is juist uitgestort om nooit meer heen te gaan, en altijd bij ons te blijven; bij ons als het lichaam van Christus. Hij zal nu eeuwig daar inwonen. Niet-herhaald sluit dies te gelijk in: altijd-voortgaand. Van nu voortaan is de Kerk des Heeren om zo te zeggen goed „op dreef" gekomen; aan de kinderschoenen ontwassen; van kind, hetwelk onder voogden en ver zorgers was gesteld (Gal. 4 2), opge groeid tot mondige zoon. Pinkster is het feit der vervulling. Al de nadruk valle op het woord: en zij werden „vervuld" met de Heilige Geest. Vervuld, dit is het Pinksterwoord. Ge boren is het Kerstwoord. Gestorven het Goede Vrijdagwoord. Opgestaan het Paaswoord. Opgevaren het Hemelvaart woord. Vervuld het Pinksterwoord. Het is de kroon op de geschiedenis van het proces des Geestes in Gods schepping, en is Gods genadewerk. In de natuur en in de genade. De schep pingnatuur wordt in de Geest tot God opgevoerd, de herschepping evenzeer. Het is de kroon op Gods algemene open baring in de natuur, en op Gods bijzon dere openbaring in de genade. Het is de tempel die van uit zijn verborgen fundamenten oprijst in koe pel en torenspits ten hemel, als een ge bed, als een offer, als een totaal-wij ding aan de eeuwige God. Wat zonder zonde zou geschied zijn, op zuiver ter rein van louter natuur, het geschiedt nu, na en ondanks het feit der zonde, op terrein van genade. De herschepping handhaaft de schepping in haar doel- bestemming; nu door de Kerk heen. De Heilige Geest is naar de godde lijke huishouding de werkmeester dezer dingen. En dit werk doorloopt een ge schiedenis; van uit het Paradijs waar schepping en herschepping, natuur en genade, de creatie en kerk zo zullen doorwoond zijn van God, dat er geen tempel meer zijn zal, omdat de Almach tige er de tempel zal zijn en het Lam' (Openb. 21 22). Alles tempel; alles van de Geest doorwoond, zodat het werkverbond door het genadeverbond zó het Gods doel zal hebben bereikt, dat God alles in allen zal zijn. De Geest is om zo te zeggen in Gods Raad mede door diezelfde Geest aan gewezen, om de werken Gods te vol- kronen. De Geest treedt daarbij uit als het princiep des levens; de Geest for meert het levende des levens; het be wustzijn des levenls. Hij haalt om zo te zeggen er uit, wat Hij Zelf er reeds in gelegd had. Het begint al dadelijk zo in de morgenstond der schepping. Wordt deze arbeid des Geestes in de natuur en in de mensheid weersproken, dan twist die Geest met ons (Gen. 6 3). Ook in die twist (in de dagen van Noach) neemt God het op voor Zichzelf; de Geest voor God, opdat God toch woning zal erlangen. Het is altijd de worsteling tegen het materialisme; d.i. neen niet tegen de de materie (zelf), de stof; maar tegen de Godverzakende andere geest, die des ongeloofs, welke God wil onttronen, en de stof inplaats van God aanbidden wil. Materialisme, in al zijn vormen, is de afgoderij met de stof. De Geest bedoelt niet de stof te weerstaan of op te hef fen, want Hij zelf heeft de materie ge schapen; maar de Geest bedoelt de stof te zuiveren, te heiligen, te doorwonen, om de materie tot instrument van Gods lof te stellen. Daartoe is de Geest dan in Zijn proces in de historie bijzonder aan het woord in genade en genade verbond. Het zij in dit verband al dadelijk opgemerkt, hoe Petrus op de Pinkster dag zulk een bijzondere verbondsmati ge preek hield. Want verkiezing wordt ten uitvoer gelegd door de Geest in de weg en de manier des genade-verbonds. En zo is die Geest dan reeds werk zaam, en sprankelen Zijn vonken in het Oude Testament, als Hij niet al leen menseni bekeert, maar dichters en profeten verwekt, mannen bezield met gaven van kunst en hemelse wijsheid, tot Hij straks in de vleeswording des Woords door deze daad des Zoons de staketsels doorbreekt. Want die vlees wording is door en uit de Heilige Geest, die idaartoe de schoot van Maria heeft overschaduwd (Luc. 1 35). Op de Pinksterdag is de gemeente des Heeren als een nieuwe eenheid tegen over de uiteengeslagen individualisti sche en egoïstische wereld te voorschijn getreden. De zonde scheurde uiteen tot grenzeloze disharmonie. Pinksteren is de aanvankelijke zichtbare geestelijke herstelling. (Uit: Heilsfeiten) Prof. G. Wisse. Aan de Flakkeese wal is bij de hoek van St. Jacob tussen Oude en Nieuwe Tonge een grote bedrijvigheid ontstaan, omdat men volop bezig is met de uit voering van het bestek dljkaanzet Flak- kee. Dit gedeelte van het Deltawerk wordt uitgevoerd door de „Combinatie Willemstad", een combinatie van aan nemers die te Willemstad zijn inge schakeld bij de uitvoering van wer ken aan de sluizenl Volkerakdam. Deze dijkaansluiting aan de vaste wal van Flakkee blijkt een heel moei lijk karwei te zijn, allereerst omdat de slikken uit een zeer slappe bodem be staan, die eerst moesten worden weg- gebaggerd om een goede fundering te krijgen. Men is daar in de maand januari met twee baggermolens aan begonnen, die veel slecht weer hebben gehad en door de zware Nbord-Westerstormen moeilijk konden werken. Er is daardoor in de planning een achterstand geko men, die men echter deze maanden hoopt in te halen. Het uitgebaggerde geul is opgevuld met zand, eerst aan de Westkant en daarna aan de Oostkant, om een vaste voet te krijgen voor storting van de mijnsteen. Voor een goed begrip diene, dat voor de aansluiting aan de Flakkeese wal in hoefijzervorm twee kaden van mijn- steen worden gelegid van 400 meter lengte, die 140 meter uit elkaar komen te liggen. Daartussen in wordt het zand gespoten; aan het uiteinde van de dam wordt een steiger gebouwd voor lig plaats van de zandzuiger. Deze twee dammen vormen dus de conturen van middelen om deze snel groeiende partij de wind uit de zeilen te nemen. Dat zal echter niet gemakkelijk zijn. De P.S.P. is sociaal radicaler dan de P.v.d.A., dus in dit opzicht een geduchte concurrent en bovendien trekt ze zeer veel stem men, vooral van vrouwen, door haar anti-militairistische propaganda. Zolang de P.v.d.A. de defensie steunt en onze deelneming aan de N.A.V.O., loopt ze gevaar de voorstanders van de „gebro- ken-geweertj es-politiek" te verliezen. Deze P.S.P., waartegen wij al meer malen gewaarschuwd hebben, is trou wens niet alleen een .gevaar voor de P.v.d.A., maar naar onze mening voor ons gehele nationale bestel. We hopen gelegenheid te hebben, daarop nog te rug te komen. In elk geval is het ver heugend, dat de Prot. Chr. partijen bij deze verkiezingen hun positie volkomen hebben kunnen handhaven en vooral ook, dat in zeer veel gemeenten een goede samenwerking bestond tussen de diverse groepen, waardoor een groot aantal gecombineerde lijsten tot stand kon komen. Over Goeree eni Overflakkee kunnen we kort zijn. Het is niet gemakkeUjk preciese cijfers te geven, omdat hier en daar specifieke groepen verschenen. Vergeleken bij de raadsverkiezingen van 1958 is het percentage van de gezamen lijke Prot. Chr. partijen ongeveer het zelfde gebleven, n.l. 57 "/o. Door on derlinge verschuiving van kiezers won de S.G.P. 4 zetels. De V.V.D. verloor er 3 en de P.v.d.A. won er 2. Deze partij gaat helaas op G. en O. nog steeds voor uit, n.l. ditmaal met meer dan 600 stem men, wat in de zetelwinst niet geheel tot uitdrukking is gekomen Haar per centage steeg van 24,3 tot 26,9. Het zal nodig zijn, dat de kiesverenigingen hier aan eens wat meer aandacht gaan wij den. We weten wel, dat Flakkee heus niet in zo overwegende mate gerefor meerd is (in theologische zin) als men Speciaal in het opmaken van B. T. d. VEEB Telefoon 2682 Westdjfk 86 MIDDELHABNIS v>^,>.3sjXD^^:xïxrxi>*;NjX3s3sw:x3s.:j^^ „En zij werden allen vervuld met de Heilige Geest" Hand. 2 4a. Zij waren op de Pinksterdag eendrachtelijk bijeen toen een stormgeluid ging door hun rijen heen en God, op hun gebed, op Zijn gemeente neer deed dalen de Trooster, die elk hunner spreken deed in vreemde talen. Hun hart ontvlamd in dit zo lang verbeide uur door 't louterende werk van 't zalig Geestesvuur werd rijk vervuld toen God Zijn Geest met volle stromen naar Zijn belofte op een elk deed nederkomen. En wat Gods Kerk op aarde nu nog wedervaart Eens wordt Zijn Geest ten volle hen geopenbaard, want eeuwig zullen zij' Gods lof ontvouwen als hun geloof verwisseld wordt in het aanschouwen. L. Kats wel eens denkt en dat het aantal vrij zinnigen of praktisch onkerkelijken zeer groot is, maar er zijn te veel kerkelijke arbeiders, die blijkbaar de P.v.d.A. als hun politieke partij beschouwen. Ook op dit terrein komen we nog wel eens terug. Het resultaat van deze raadsverkie zingen is tenslotte, dat van de 104 raadszetels er in totaal 65 door de Prot. Chr. partijen worden bezt, 25 door de P.v.d.A., 8 door de V.V.D. en 6 door de K.V.P. De Prot. Chr. groep heeft met 63 "/o der zetels dus haar percentage stemmen van 57 overtroffen. De P.v.d.A. heeft blijkbaar bij: de verdeling der ze tels wat ongelukkig geboerd, want ze heeft 24 */o van het aantal bij 27 "h van de stemmen. Alles bijeengenomen kan rechts op Flakkee tevreden zijn. In 10 van de 13 gemeenten is de meerderheid in Prot. Chr. handen. In Ooltgensplaat is dit helaas niet het geval door het grote aan tal socialisten, in Oude Tonge door de zeer gemengde bevolking en in Goede- reede door de weinig principiële ver houdingen. We hopen binnenkort eens een be schouwing te wijden aan het historisch verloop van de verhoudingen in politiek opzicht op ons eiland en in het hele land. EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS-GROEP In verband dat op maandag 2e Pinksterdag op de drukkerij niet gewerkt wordt, kan ons blad „Eilanden-nieuws" dinsdag a.s. niet verschijnen. Volgende week komt er dus maar een krant uit en wel op vrijdag 15 juni a.s. N.V. Eilanden-nieuws Redaktie en administratie VOOR BETER a. I»* 1^^ -----r" NflflR DE MIDDELHflRNIS-TEL:Z3Z8 Erz ijn drie soorten leerlingen van de Wet. De eersten zijn zij, die de Wet ho ren en verachten, en een goddeloos le ven leiden, zonder ontzag. Tot hen komt de Wet niet. Zij worden uitgete kend in de aanbidders van het kalf in de woestijn, om wier wille Mozes de ta felen brak: hij bracht hun de Wet niet. Het tweede soort zijn zij, die probe ren de Wet te vervullen uit eigen kracht, zonder genade. Zij worden uit gebeeld in de mensen, die Mozes' aan gezicht niet konden aanzien, toen hij voor de tweede maal de tafelen bracht. Tot hen komt de Wet, maar zij ver dragen het niet. Daarom leggen ze een bedekliing over de Wet en ze leiden een huichelachtig leven, ze volbrengen op uiterlijke vrij ze de werken der Wet. Als de bedekking er afgehaald wordt, blijkt dat de Wet al die werken tot zonden gemaakt heeft. Want de Wet maakt duidelijk, dat onze kracht niets is zon der de genade van Christus. Het derde soort zijn zij, die Mozes duidelijk zien, zonder bedekking. Dat zijn de mensen, die de bedoeling van de Wet verstaan en inzien dat ze het on mogelijke eist. Dan komt de zonde tot haar kracht. Als dat gebeurt is de dood oppermachtig, dan is Goliaths lans als een weversboom met een punt van zes honderd sikkelen ijzer. Alle kinderen Israels moeten voor hem vluchten, ten zij de enige David Christus, onze Heere, ons van alles verlost. Want als de heer lijkheid van Christus niet naast de heerlijkheid van Mozes kwam staan, zou niemand de glans van de Wet, de schrik van de zonde en dood kunnen verdragen Dit derde soort leerlingen zoekt het niet in de werken, blijft verre van die men selijke vermetelheid, zij leren uit de FOTO LUTEIJN de Grevelingendam, aansluitend aan de Flakkeese wal. Op bovenstaande foto is de drijvende kraan „Triton" van de firma Dekker uit Papendrecht bezig met het lossen van de steen uit de schepen. Deze kraan verwerlït 200 ton steen per uur; een flink schip is in 2% uur leeg. Onder op de foto ziet men onderaan de „krukelberm", aan de Flakkeese kant; de dam is nu zover, dat deze bij na aansluiting aan de dijk heeft ge kregen. Wegwerken vloeibare asfalt Bij de aansluiting aan de Flakkeese wal zit men nog met een grote moei lijkheid, n.l. het wegwerken van het asfalt aan de teen van de dijk. Inder tijd heeft het Waterschap „De Dijkring Flakkee" een proef genomen met het penetreren van vloeibare asfalt, wat wel zeer deugdelijk is gebleken. Om een goede verbinding te maken moet dit worden weggehakt, waar de aannemers de grootste moeite mee hebben. Men overweegt dan ook om het te laten springen, omdat men er niet doorheen weet te komen. Deze penetratie is dus wel zeer deugdelijk gebleken. Heistelling voor de torens Intussen zijn aan het uiteinde van de Grevelingendam vlak voor het Noor delijk geul heistellingen aangebracht voor de torens, die straks de kabel zul len dragen, waarlangs de zware bakken zullen glijden om dit geul af te slui ten, ledere bak (er komen er 12 met 3 reserves) kan 10 ton steen vervoeren; er is berekend dat 360 ton per uur kan worden verwerkt. Aan beide zijden van het geul komt een toren te staan, en één in het midden voor steun. De bocht van St. Jacob is thans nog op 13 m diepte; in het Noordelijke geul is intussen een drempel aangebracht, waar 200.000 kub. m zand is gestort, zo dat de grootste diepte daar slechts 5 a 6 meter NAP bedraagt. Er worden geregeld peilingen gehouden; wordt het geul dieper brengt men met zandstor- tingen de drempel weer op dezelfde hoogte. Aan de hoek van St. Jacob is dus thans wel een en ander te zien van het grootse werk dat daar wordt uit gevoerd. Er zijn directie-keten geplaatst zowel van de aannemers als van de Rijks deltadienst die er de super-visie heeft. Er werken momenteel nog 350 men sen aan de Grevelingendam, w.o. ook een aantal van Flakkee. km b»$ti M tik ftmtétt SCHUIMBUBBIRBED «MC maMiÜ» oMUMMcMr Wet niet anders dan hun v/erken als zonden zien en daaruit zuchten naar Christus. Dat nu is het ware ambt van Mozes en de werkelijke taak van de Wet. Luther.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1