Het^nieuwe Raadhuis te Sint Pliilipsland n? tiani labeschouwing over de gehouden gemeenteraadsverkiezingen De ,,Zuiderkruis" in Nieuw Guinea LOMMERS MEUBELEN HELLEVOETSLUIS f Nieuws uit Zeeland Minder suil(erbieten dan vorig jaar Thoolse kanÜekeningen Roode Kruis Bloedafname jaargang Dinsdag 5 juni 1962 No. 3096 Chr. STREEKBLAD OP GEREFOBJIEERDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en mjdagavotid "actis ,n- I ge I In 'e. Uitslag Steno- en Type examens KERKNIEUWS iin elk et een weer ig be- :aarne ■fKEN SEN is op 4 let 7-jam iok-Meijei Istak fn en on. Kornet istateerde en gebro. |choffertjf Burget Over d( |de dokter met het tijd vai [als „Zot! ^en derlis luitrustin- 1 behoorde, pchrier te ■hij over ving van Irige week des tijds ikelinven- :t publiek |weer ver- de bran- ikkerij en een ver- PBINS BKNDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX I - ICIDDSLHABNIS Kedactie en advertenties: Kan toor Langeweg 13, Sommelsdijk Td. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Teli 20 17 Giro 167930 -ABOIINEMENTSPBIJS 2.18 PEK KWABTAAIi ADVEKTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij coAtract speciaal tarl«l geslaagd. eken wei- De zui- |deze man 3e jonge- fiistorische I hun oren j IMETJE anneer we een korte nabeschouwing luden over de gehouden gemeente- dsverkiezing, bepalen we ons hier- eerst tot ons eiland, mdat het hier in alle gevallen ge- >nten betreft met minder dan 20000 „oners, heeft de splitsing van lijsten 'iikkig geen verlies aan de rechter- &e opgeleverd, ja heeft dit in enkele gallen zelfs winst gegeven, fin totaal zijn er drie winstzetels voor 1 Prot. Christelijke gToepering op ons «and. Toch is dit geen reden tot jui- Sen. Integendeel, zien we langzaam ^ar zeker ook hier een verschuiving .tear links! ïn Middelharnis is de verhoudmg m tótels de zelfde gebleven, maar de stem menverhouding -is van 53,8 tegen 46,2 veranderd in 52,3 rechts en 47,7 links. In Sommelsdijk daarentegen in het precies andersom. Hier was de verhou- diiig rechts-links 57,6 tegen 42,4 en de ze is nu 58,5 tegen 41,5. In Dirksland was de verhouding 57,8 tegen 41,2 en is nu 57,2 tegen 41,8 Een miniem verschil dus. Herkingen is ge heel rechts gebleven. Daar is nu zelfs geen lijst van de P.v.d.A. ingediend. ■In Melissant ligt de verhouding 73,6 tégen 26,4, bijna gelijk aan de vorige. Ook in Stellendam is er niet veel ver anderd (63,5 36,5) Over de verkiezingen in Goedereede zijn weinig vergelijkingen mogelijk, we gens de eigenaardige manier van lijst- verdelingen, die officieel aan geen en kele partij verbonden zijn. Hoewel in Ouddorp de zetelverhou- Éng dezelfde is gebleven, in het kader van rechts-links en de verhouding van het percentage nog altijd een flinke doorslag geeft voor de rechterzijde (81,4 18,6) is hier het aantal winststemmen van de linkerzijde 139. In Nieuwe Tonge is de verhouding iets verslechterd, hoewel niet veel. Maar hier behoeft ook niet veel te gebeuren. ti rechtse zijde heeft hier thans een rcentage van 50,2 dus nauwelijks iets meer dan de helft. Het wonderlijkste is dat de kerkelijke verhoudingen hier heel anders liggen. Men blijkt hier een orttiodoxe prediking te kunnen bege ren en tegelijk een politiek te steunen die hiermede in flagrante strijd is. Een analoog geval met de Thoolse gemeente St. Maartensdijk. In Oude Tonge is de verhouding tus sen de Protestants Christelijke groepe- ling en de rest in ongunstige zin gewij- rigd van 32—68 in 29,9—70,1. Te Stad aan 't Haringvliet had de rechterzijde 20 stemmen minder en de Unkerzijde 11. Hier zijn de verhoudin gen dus weinig veranderd. Te Den Bommel zijn de verhoudingen tussen de Protestants Christelijke zijde en de rest 55,3 tegen 44,7. Een ver houding die nauwelijks gewijzigd is, waar het verlies van de eerste 22 stem men bedroeg en de winst van de tweede 27. Tenslotte was in Ooltgensplaat de verhouding Prot. Chr. ten opzichte van de rest 44,455,6, een verhouding, wel ke iets gunstiger ligt dan de vorige maal «n resulteert in een winstzetel voor de S.G.P., ten koste van de V.V.D. Het geheel overziende komen we tot de conclusie dat er op Flakkee een (zij het gelukkig zeer geringe) opschuiving Daar links plaats greep. Ook, dat de kerkelijke verhouding (ongeveer 8020) haar weerspiegeling niet heeft op het politieke vlak en we daaruit moeten opmaken, dat enerzijds de kerkelijke „rand" iets is toegenomen en anderzijds, dat er nog een veel te groot percentage kerkelijk meelevende personen is, die zich, om welke reden dan ook, laten verleiden in de politiek een heel andere richting te kiezen, dan zij op een kerkelijk terrein voorstaan. Hier ligt voor de komende periode een taak, een voorlichtende en inlichtende taak voor de Prot. Christelijke partijen. Verder kunnen we opmerken, dat er aan beide zijden een radicalisering op treedt. Bij rechts resulteert deze in een iichte teruggang bij de A.R.P. en C.H. en een winst bij de S.G.P. Linkse wet- noudersbenoemingen en steun aan het humanistisch thuisfront .zullen hier wel niet vreemd aan zijn. Bij links zijn velen van de V.V.D. bij de P.v.d.A. te recht gekomen. We vermoeden dat hier de landspolitiek méér spreekt, dan de gemeentepolitiek. Landelijk bezien liggen de zaken wei nig anders. In de grote steden van ons Vaderland is er een duidelijke verschui ving naar links merkbaar. Het platte land geeft een stabiel beeld met zelfs hier en daar een kleine vooruitgang voor de Protestants Christelijke par tijen. Het is niet bemoedigend, wanneer we ''it dit alles toch moeten opmaken, dat ons vaderland zich steeds meer laat lei den door beginselen, die haar grondslag "iet in het Woord Gods vinden. Wat de practische kant van de zaak betreft, geloven we dat, wanneer er een overeenkomst valt te bereiken voor een redelijke plaatsing op de verkie- ^wgsiijsten voor elke partij, het alles- ^ns aan te bevelen zou zijn dat de Prot. Christelijke partijen bij de komende Tweede Kamerverkiezingen in federatief yerftand op één lijst zouden uitkomen, "t kan o.i. .gemakkelijk met behoud van eigen beginselen, door de kiezers aan te sporen hun voorkeurstem aan de bepaalde kandidaat te geven voorko mend op die ene Prot. Chr. lijst. Voor de Kamer geldt in onze kieswet nu een maal een ander verdelingssysteem dan in gemeenten onder de 20.000 zielen en daar kunnen alleen grote partijen maar van profiteren. Dat onze voormannen zich deze kans niet laten ontnemen! Korte „beschouwing" o%ier de uit slag der gemeenteraadsverkiezingen en met name te ST. ANNALAND. Mijnheer de redacteur. Hoewel ik maar een dom mannetje ben en in het geheel geen schrijver zo als b.v. Schrammetje, moet mij toch iets uit de pen. De weinige haren die schrijver dezes nog op zijn hoofd heeft, rezen tegelijk te berge en ik heb zo lang in mijn ogen gewreven tot mijn vrouw zei: „Man houdt toch op, straks moet je nog naar de oogarts," toen ik de uitslag der verkiezingen eens rustig onder de lou pe nam. Laten we het bij het eiland Tholen houden en in de hoofdstad beginnen. Rechts hield zich daar best, gezien het grote aantal stemmen dat de lijst „Boender" haalde. Daar tegenover kreeg de C.H. een behoorlijk duwtje, doch uiteindelijk heeft Tholen zich best ge houden. Daarop volgende: Poortvliet. Gaf weinig verandering te zien. In Scherpenisse won de C.H. een zetel ten koste van de P.v.d.A., terwijl de S.G.P. ook nog een aantal stemmen meer op zich zag uitgebracht dan in 1958. In Sint Maartensdijk verloor de P.v.d.A. een zetel aan de V.V.D., terwijl de „rechtse lijst" eeni zetel moest afstaan aan de voor het eerst apart uitgeko men C.H. lijst. Hoe het college van b. en w. er daar straks zal uitzien (thans 2 P.v.d.A. wethouders) is voor mij een open vraag, doch mischien voor de be trokken raadsleden al een „weet". Ook Stavenisse hied zich best. Wel won daar de P.v.d.A. een zetel met slechts enke le stemmen, doch ook de S.G.P. deed het best, ondanks de jammer genoeg zeer weinige medewerking van de zijde van wie men anders zou verwachten. De winst die de P.v.d.A. behaalde ging tea koste van de enige V.V.D.-er. In Oud Vossemeer ook weinig ver schuiving. Ook daar zou thans de wet houders-verkiezing wel eens verrassin gen kunnen brengen.Uiteindelijk is ST. ANNALAND aan de beurt, waar bij mijn haren te berge rezen. Enkele dagen vóór 30 mei werd mij van bevriende zijde een„pamflet" (als het die naam nog mag dragen) toege zonden, uitgegeven door de plaatselij ke afdeling van de P.v.d.A. Na dit gele zen en nog eens herlezen te hebben, bestond er bij mij geen twijfel over of de P.v.d.A. deed zich zelf de das om. Mij werd medegedeeld dat voorheen te St. Annaland de P.v.d.A. niet met eigen lijst uitkwam, doch onder de ge camoufleerde naam (zoals dat veel ge beurt omdat men beter met stroop dan met azijn kan vangen) van arbeiders- en middenstandspartij. Deze partij had voorheen 2 zetels in de raad, doch in het afgelopen jaar kwam het in deze fractie tot een „scheuring" en ieder ging op eigen benen staan. De aanvankelijke lijstaanvoerder be dankte als lid van de raad en kwam thans met eigen lijst uit onder de „juiste"? naam. P.v.d.A. De inhoud van bedoeld pamflet was zo-veel-belovend en voor andersden kenden in Sint-Annaland dikwijls be ledigend, dat men over het algemeen dacht: Daar zal de P.v.d.A. niets mee bereiken. Doch wat is het resultaat: De thans zitting hebbende 2 raadsleden van de arb. en middenstandspartij werden net jes „op stal" gezet en de P.v.d.A. kreeg zegge en schrijve niet minder dan twee zetels. Is het wonder dat ik mijn ogen bijna uitwreef?? Maar.... gezien de geestelijke lig ging van Sint-Annaland, verwondert het me nog meer welke mensen zich hebben laten beïnvloeden, door derge lijk ,,laag" geschrijf. Het aangekondigde z.g.n. werkproi- gramma voor de toekomst, hield eigen lijk niets in, terwijl de inhoud van het pamflet dikwijls voor andersdenkenden (ook gemeentebelang en arb. en mid denstandspartij moesten het ontgelden) m.i. meer dan eenis beledigend was. Doch.... veel beloven en weinig (of niets?) geven, doet de gek in vreugde leven, maar het beginsel gaat, bij het uitbrengen van de stem, onherroepelijk over boord. Hier zal ik, het bij laten, want zoals reeds eerder gezegd: Ik ben geen schrij ver, wel een abonné op uw gewaar deerd blad, dat helaas op het eiland Tholen veel te weinig gelezen wordt. Met dank voor de plaatsing. Een lezer. DIRKSLAND Opbrengst collecte. De collecte voor het Groene Kruis gehouden bij de stem bus heeft 356.74 opgebracht. Gevers en geefsters hartelijk dank. Inlevering zegelboekjes Bouwvak ken. In de week van 12 t.m. 16 juni a.s. bestaat er gelegenheid tot het inleve ren van de zegelboekjes van het Soc. Fonds Bouwnijverheid bij M. Kalle, Wernerlaan 45, Dirksland. Volledig in gevulde werknemerskaart mee 'bren gen. Ned. Chr. Vrouwenhond. A.s. don derdag 7 juni hoopt de Chr. Vrouwen bond te vergaderen in gebouw „Onder de Wiek". Als spreker zal optreden ^s. Kalff uit Bennebroek. De vrouwenbond nodigt daarmede de bejaarden van Dirksland uit, deze vergadering bij te wonen. Wie vervoer wenst kan zich op geven bij mevr. Jansen Emmalaan la. Aanvang 7.30 uur. Uitslag wedvlucht P.V. Gevleugelde Vrienden (zaterdagvliegers). Vanaf Creil. A. de Vogel 1, 14, 19; J. Mans 2, 7, 8, 17; L. Arensman 3, 11, 15, 18, 21, 22; N. v. d. Groef 4; W. Nieuwland 5, 20; B. Leijdens 6; D. Hameete 9, 12; B. Doorn 10; Gebr. Smit. 13, 16. Uitslag van St. Ghislain Hornu. L. Arensman 1, 2, 5, 8; J. Mans 3, 13, 14; flS;/ï We brengen hier nog een foto van het nieuwe raadhuis te St. Philipsland, ver leden week officieel in gebruik gesteld door de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, waarvan we in ons vorig nummer verslag hebben gege ven. Het werd door burgemeester L. .7. de Jonge het sluitstuk van de Weder opbouw van St. Philipsland genoemd. B. Doorn 4; B. Leijdens 6, 10, 11; Gebr. Smit 7, 9; W. Nieuwland 12; A. de Vo gel 15; D. Hameete 16, 17. HERKINGEN Kerkdienst. Dinsdagavond half acht uur hoopt ds. P. Blok voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan. MELISSANT Kerkdienst. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente (Bea- trixlaan) voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. STELLENDAM Gevonden: Gummi regenbroek. Verloren: Donkerbruine portefeuille met inhoud (te water geraakt nabij steenglooiing grote bouwput); Heren polshorloge. Inlichtingen postcommandant rijkspo litie Stellendam. Burg. Stand over de maand mei 1962 Geboren: Gerrit Joan, zoon van D. Bruggeman en A. N. Heerschap; Ary, zoon van KI. van den Nieuwendijk en J. Spuij; Marinus, zoon van M. Troost en M. Melissant; Lourens Adriaan, zoon van D. J. Minderhoud en A. W. van Oorschot. Overlijden: Jannetje van Soest, oud 80 jaar, echtgenote van H. W. van Se- ters; Pieter Breederveld, oud 55 jaar, echtgenoot van J. Roon. Huwelijksaangiften: G. Westdijk oud 29 jaar en A. van den Nieuwendijk oud 22 jaar. Huwelijken: Jac. van den Nieuwendijk oud 21 jaar en J. B. van Es, oud 20 jaar. Ingekom.en: P. Brinkman en gezin v. Dirksland. VertroJckeïi; J. Wormerveer; A. versum. van der Vlugt naar Brinkman naar Hil- OOLTGENSPLAAT Vergadering Herv. Vrouwenvereni ging. De hervormde vrouwenvereniging „Wees Getrouw" vergadert woensdag 6 juni a.s. des sav. 7.30 uur in „Eltha- to". De Bijbelinleiding over Stefanus zal worden verzorgd door mevrouw M. Duim-Van Dam, terwijl een vrije bij- Deze opname bereikte ons uit Nieuw Guinea: de aankomst van het m.s. „Zuiderkruis" in HoUandia met aan boord 850 militairen van de Koninklijke landmacht. De mannen blijven voor een deelin Hollandia; een ander deel gaat verder naar Sorong en Blak. drage door mevrouw J. NeelsDuim ten geboren zal worden gebracht. Korfbalclub won P. de Koning beker Op het sportterrein te Oude Tonge werd een tournooi gespeeld tussen vijf korlbalclubs, waarvan drie van Flakkee en twee van Schouwen-Duiveland. De sportvereniging „Delta" uit Ooltgens plaat, wist na verschillende wedstrij den beslag te leggen op de P. de Ko ning-beker. Een wedstrijd van „Delta" tegen „Velocitas" uit Scharendijke ein digde met gelijke stand O0; „Delta- „Thor" met 30; „Delta"„Zwaluwen" met 31 en „Delta"Oude Tonge met O1. Na enkele be.slissingen gelukte het de SV „Delta" genoemde prijs in de wacht te slepen. De andere groep, de SV „Delta II" verspeelde enkele goede kan sen en verloor de wedstrijd, die ge speeld werd tegen de Ulo van Middel harnis. Padvinderij naar nationale wedstrijd te Ommen De „L.Bazerque-groep" Ooltgensplaat van de Padvinderij, zal met hopman E. Beekman Ockels a.s. 2e Pinksterdag deelnemen aan de Nationale wedstrijd, die te Ommen zal worden; gehouden. Dat met de reis naar deze mooie plaats in Overijssel kan maken heeft men te danken aan het behaalde succes bij de districts-wedstrijden die op Hemel vaartsdag te Hellevoetsuis hebben plaats gevonden. Op deze wedstrijd, uit geschreven door het district de Zuid Hollandse Eilanden en waaraan 7 pa- trouUes deelnamen, behaalde de groep uit Ooltgensplaat het hoogste aantal punten. -----O Voor de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk, Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel vindt de bloedafname voor de bloedplasmadienst plaats op 18 juni e.k. De ingevulde formuliertjes kunnen aan de kollektanten meegegeven wor den of zonder postzegel op een post bus gedaan worden. Die vergeten mocht hebben zich op te geven kan dit nu nog doen. Op het zaterdagmorgen j.l. door de Stichting voor Stenografie en Machine- schrijven te Rotterdam afgenomen exa men, slaagden de volgende personen. Typen (praktijkexamen 130 aanslagen per minuut): Mej. E. de Ruiter; (165 aanslagen per minuut) Mej. A. Groene- veld. 1 kand. werd afgewezen. Steno (praktijkexamen): Mej. J. Ver biest en mej. R. Korteweg. ST. ANNALAND Voor het Suppletiefonds „D.E.L." Door de propagandist uit St. Annaland van het Suppletiefonds „Draagt Elkan ders Lasten" werd over de maand mei een bedrag ontvangen ten bate van ge noemd fonds van niet minder dan 543,90. Oriëntatierit. Het ligt in de bedoeling van het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling St. Annaland, om D.V. op dinsdag 12 juni (derde Pinksterdag) een oriëntatierit houden voor de schoolkin deren. Gegadigden kunnen zich daar voor opgeven bij de heer Cors. J. van Oost in de Nieuwstraat te St. Anna land. De kosten van het inleggeld be dragen 0,25 per persoon. Opbrengst coUectk. De te St. Anna land gehouden collecte ten bate van Sonnevanck en Zonnegloren heeft 254,40 opgebracht. CoTitactauond Veilig Verkeer. De af deling St. Annaland voor Veilig Ver keer hoopt D.V. op vrijdag 8 juni a.s. een contactavond te beleggen des sav. om half acht in het dorpshuis te St. An naland. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot opende de deur, die toegang verschaft tot het nieuwe raadhuis te St. Philipsland. Daar naast burgemeester L. J. de Jonge. Het jaar 1962 is weer al zover gevor derd, dat men in landbouwkringen ge luiden hoort die verband houden met de nieuwe oogst. Van deze oogst noe men we dan in het bijzonder de sui kerbieten. De teelt van dit product is nogal aanzienlijk geringer dan de vo rige jaren. De Coöp. Suikerfabriek en Raffinaderij G.A. „Puttesrhoek" schrijft in het zojuist verschenen „Berichten voor Bietentelers", dat naar schatting het bietenareaal in ons land dit jaar 8 a 10 procent kleiner zal zijn dan vo rig jaar en dus waarschijnlijk beneden de 80.000 ha zal blijven. De uitzaai in 1961 bedroeg 84.792 ha en in 1960 was het een oogst van 92.696 ha. Alle omstandigheden in aanmerking genomen lijkt de kans dat er dit jaar meer suiker zal worden geproduceerd dan het binnenland kan opnemen zeer gering. Dit zou dan betekenen dat alle in de aanstaande campagne te produ ceren suiker de door de Regering gega randeerde prijs zal opbrengen en op de bietenprijs voor deze oogst niet zal be hoeven te worden gekort door verliezen veroorzaakt door productie van zoge naamde magere suiker. GEREF. GEMEENTEN Op 23 en 24 mei kwam de Gen. Syno de te Utrecht bijeen. O.m. werdhierbij het synodebesluit van 1959, waarbij werd bepaald dat een predikant min stens drie jaar in één gemeente moet staan om weer beroepbaar te zijn in getrokken. Wel wordt de roepende, gemeente waarheen een predikant bin nen de 3 jaar vertrekt, verplicht de ge maakte kosten van de vorige gemeente te vergoeden. C'eref. Gemeenten in Nederland geen studenten theologie In de V/achter Sions", Weekblad der Geref. Gemeenten in Nederland (hoofd- red. dr. C. Steenblok, Gouda) lazen we, dat op de laatst gehouden vergadering van het curatorium niemand tot de studie kon worden toegelaten, daar er geen personen met attest van hun ker- keraad verschenen. Het blad noemde dit voor de gemeen ten en het curatorium een teleurstel ling. Door de enige student van Beek was een bevredigend examen afgelegd, die nu zondags in de gemeente mag proponeren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1