fleXa Uitslag gemeenteraadsverkiezing op Goeree-Overflald(ee Winsi voor Siaaik. Gerei. Partij (4 zetels) Partij V. d. Arbeid won 2 zetels hemelvMRt De Republiek der Zuid-Molukken llmHlwUI LOMMERS MEUBELEN HELLEVOETSLUIS Hemelvaart F^CKORTENEIisZOON 34e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrydagavonid BIMNENVKRINGEED }^S*^ vrijetijdsverf kwaliteitsverf Alzo komt Hij weder Zondagsdiensten artsen Fruitmanden en Fruitbakjes »^De ^ruitc&ntral&" PBINS HKNDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX - MIDDMLHAJU^nS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur's avonds Tel. 2017 Giro 167930 ABONNElSffENTSPRIJS 2.1D PER KWARTAAÜ ▲DVUBTENTIEPRIJS 12 cent p«r mm. B^ comtract speciaal taii*l Door de verwikkelingen over Nieuw- Guinea wordt de laatste tijd indirect weer eens de aandacht gevestigd op een ander probleem, waarmee wij als Ne derlanders te maken hebben, ri.l. dat van de Ambonnezen en de Republiek der Zuid-Molukken. Ook deze kwestie js evenals die van N.-Guinea een erfe nis uit de tijd, dat Indonesië nog Neder lands Oost-Indië was. We lezen over (lic Ambonnezen in de bladen en af en toe laten de leiders van de Republiek der Zuid-Molukken in ons land iets van zich horen. Kort geleden hielden de Am bonnezen nog een grote en zeer rus- lige demonstratie in Den Haag en op een massabijeenkomst in dezelfde stad van de organisatie „Door de eeuwen trouw", die we ook bezocht hebben, Itwamen de doeleinden van die bewe ging weer eens voor het voetlicht. Voor velen onder onze lezers zal dit alles niet erg duidelijk zijn en daarom geven we er gaarne eens een beknopte uit eenzetting van. Er zijn in ons land ongeveer 17.000 Ambonnezen of beter gezegd Zuid-Mo- luldcers. Ze zijn afkomstig van dat deel van Oost-Indonesië, dat men de Zuid- Moluliken noemt en dat de eilanden Ambon, Ceram, Boeroe en nog enkele Ideinere omvat. De meesten van hen zijn echte Ambonnezen en onder die naam worden ze dan ook gemakshalve allen begrepen. Zij wonen hier groten deels met hun vrouwen en kinderen in kampen en de Nederlandse regering zorgt voor hen, voorzover ze niet zelf de kost verdienen. Men zal zich dus af vragen hoe het komt, dat deze Ambon nezen hier terechtgekomen zijn en waar om ze niet terugkeren naar hun vader land. Om daarop een antwoord te ge ven, moeten we eerst iets uit de ge schiedenis vertellen. In de 16e eeuw waren het de Portu gezen, die het eerst als Europeanen in het Verre Oosten gingen koloniseren. Zo kwamen ze ook op de Molukken. De beroemde rooms-katholieke zendeling Franciscus Kaverius, een Spanjaard, die op verzoek van de koning van Portugal in diens koloniën missiewerk ging ver richten, is ook twee jaar, van 1546 tot 1548 op Ambon geweest en heeft daar j een groot deel der bevolking, die Mo hammedaan was, tot het Christendom gebracht. In 1605 kwamen echter de J Nederlanders, die de kruisen en beel den uit de kerken verwijderden. De j Oost-Indische Compagnie zond er pre- i dikanten heen en zo werd in de 17e I eeuw op Ambon en omliggende eilan- I den do gei'eformeerde godsdienst ge vestigd. Daardoor is nu nog een zeer groot deel der Ambonnezen protestant- christelijk. I Als christenen zijn ze altijd zeer pro- Nederlands geweest. Bovendien bleek, dat het prima-militairen waren en de Nederlanders formeerden dan ook in de 19e eeuw in het K.N.I.L. (het Kon. I Ned. Indisch leger) aparte Am.bonnezen I bataljons. Zij vormden met de Neder- Jlandse koloniale troepen de kern van f het K.N.I.L. en hebben als zodanig aan I de Nederlandse zaak grote diensten be- wezen. In de Atjeh-oorlog en bij andere expedities bleken ze de beste soldaten. :l Doordat het gouvernement hen begun- I stigde, kwamen er veel scholen op Am- I bon en behoorden ze al spoedig tot de I meest ontwikkelde inlanders. Daardoor f kregen ze ook veel functies in de In dische administratie op Java en elders, vooral omdat ze bovendien loyale en "1 trouwe dienaren waren van het Neder landse gezag. Ze hadden dus in het f toenmahge N.O.I. een sterk bevoorrech- I te positie naast de Indische Nederlan- ders. Ook toen de Indonesiërs van Java Tüieer ontwikkeld werden, behielden ze I deze positie, omdat ze beti-ouwbaar wa- I ren en menig Javaan of Sumatraan, die I gestudeerd had, nationalist, dus anti- 1 Nederlands werd. De Ambonnezen wil- ■|den graag deze positie behouden en i| hielpen dus de Nederlanders met de be- l'strijding van het nationalisme. Het ligt 5 daarom voor de hand, dat ze door de 1; '^stionalisten, die bovendien vrijwel al- ;|le Ismalieten waren, fel werden gehaat. Na 1945 werden deze verhoudingen I Uiteraard nog scherper. De militairen j onder de Ambonnezen en vele burgers i kozen voor herstel van het Nederlands isezag na de nederlaag der Japanners. Ze streden mee aan onze kant in de beide politionele acties en waren ge vaarlijke tegenstanders voor de Soekar- |msten. Ze waren sterk Oranjegezind en I streden met groot elan voor de Koningin |wier portret in elk huis hing. Geen won- ader, dat de Indonesische vrijheidsstrij- y ders met Soekamo voorop in hen land- I Verraders zagen, handlangers van een I vreemd gezag, dat verdreven moest j Worden. En zo waren zij dus in de ogen ly™ 'ie nationalisten, wat bij ons de f N.S.B. ers waren in de oorlog van 1940 tot 1945. i We hebben tenslotte het pleit ver fden en toen op 27 december 1949 de souvereiniteitsoverdracht plaats had. Kwamen ze in een uitermate moeilijk parket. Mede om hen te redden heeft onze regering toen weten door te zet- rai dat Indonesië een federale staat zou orden met een aantal deelstaten: de ™^publiek der Verenigde Staten van In donesië. De Molukken zouden dan zelf bestuur krijgen. Maar toen Soekarno bvTt'^ (ie rfiacht in handen had, ver- '^aK hij alle afspraken en reeds enkele van T (laarna maakte hij met geweld dn Indonesië een eenheidsstaat. Op 17 "?".^™s 1950 proclameerde hij de Re- .Pubkek Indonesia. SCHUiHftUBBIRBED Een deel der Ambonnezen nam dit niet en proclameerde op 25 april 1950 de souvereine Republiek der Zuid-Mo lukken (Republiek Maluku Selatan), die zich dus wilde afscheiden van Indonesië Soekarno beschouwde dit als opstand en stuurde er een militaire expeditie heen. Daar de Ambonnezen niet vol doende bewapend waren en de troepen van Soekarno ruimschoots over achter gelaten en overgedragen Japanse en Ne derlandse wapens beschikten, verloren ze de strijd. Een deel der Ambonnezen week uit naar Ceram, een groter berg achtig en dun bevolkt eiland vlak in de buurt en zette daar een guerillastrijd voort, die echter weinig of niets meer betekent. Het overgrote deel van de Amboime- zen en andere Zuid-Molukkers in to taal 400.000 legde zich bij het Soekar- no-regiem neer en voelde zich al spoe dig echte Indonesiërs. Meerderen onder hen, o.a. de protestantse dr. Leimena, gingen loyaal met Soekarno meewerken aan de nieuwe staat. Maar de militan te Ambonnezen, die in het K.N.I.L. en in overheidsdienst de Nederlanders ge holpen hadden, kwamen nu in een on mogelijke positie. Hun leven was in ge vaar en daarom werden ze naar Neder land geëvacueerd en in kampen onder gebracht. Ze kunnen moeilijk in de Ne derlandse samenleving worden opgeno men, hebben last van het klimaat en zijn verbitterd geworden, omdat ze hier in het leger willen, doch dit door onze regering niet wordt toegestaan. Een klein deel van hen wil terug en nu en dan gaat ook een groep naar Indonesië, maar men weet niet, wat er met hen gebeurt. Zij, die op de zwarte lijst van Soekarno staan, blijven natuurlijk hier. Het is wel heel tragisch, dat deze Am bonnezen, die zo grote verdiensten heb ben voor de Nederlandse zaak, nu dit lot moeten ondergaan. Zij zijn de slacht offers van de Indonesische revolutie, zoals straks ook de Papoea's zullen wor den. Wat de Republiek der Zuid-Molukken betreft, deze bestaat slechts op papier. Haar huidige leiders dr. Nikyuluw en ir. Manusama, maken hier wel propa ganda ervoor en willen erkenning door Nederland en de Verenigde Naties, maar het is een hopeloze strijd. Ze worden daarin geholpen door de organisatie „Door de eeuwen trouw", waarmee me nig vooraanstaand Nederlander sym pathiseert. De naam van die bond is ontleend aan het opschrift op een mo nument, dat in 1947 op Ambon is ont huld en dat een geschenk van Neder land was aan Ambon als herinnering aan de eeuwenlange lotsverbondenheid. Toen in 1950 de troepen van Soekarno kwamen, hebben ze dat monument ver nield en nu staat er een Merdeka-ge- denkteken! Zo vechten de Zuid-Moluk kers nu al 12 jaar voor het zelfbeschik kingsrecht, maar het is een uitzichtloze strijd. Dat bleek ons ook uit een ge sprek dat we onlangs met enkele Am bonnezen hierover hadden. Ze kunnen slechts hopen op de ineenstorting van het Soekarno-regiem, maar het is de vraag, of dat voor hen een gunstiger situatie zou scheppen. Bovendien is zulk een republiekje, dat uit een aantal kleine eilanden bestaat, economisch on bestaanbaar. Het gros van de Ambon nezen in Indonesië is er zelfs tegen en steunt de actie van Soekarno tegen N.- Guinea! Het ziet er dus voor hen, die nog hier verblijven, niet best uit. Maar in ieder geval heeft Nederland de plicht deze trouwe vrienden in hun moeilijke positie alle steun te verlenen, die maar enigszins mogelijk is. EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS-GROEP MELKPROPAGANDA In Amerika tracht men de bevolking op allerlei wijzen te overtuigen van het nut van regelmatig drinken van melk. Dit deed een Amerikaanse boer de vol gende suggestie uit de pen vloeien. Zou mevrouw Kennedy in deze niet het voorbeeld kunnen geven? Wat betreft de kleding speelt zij nu reeds een toonaangevende rol bij de Amerikaanse vrouw. Waarom zou zij ook niet richtingaangevend kunnen zijn bij de samenstelling van het menu? Wanneer de melkindustrie een „Jackie milk shake" en een „Caroline cream" zouden creëren, zouden de koeien zeker alles in het werk moeten stellen om aan de vraag naar melk te voldoen. Gij Galilese mannen, wat staat gij en ziet op naar de hemel? Deze Je zus, die van u opgenomen is in de hem,el, zal alzo komen, gelijkerwijs gij Hem. naar de hemel hebt zien heenvaren. (Hand. 1 11) Met verwondering en verbazing zijn ongetwijfeld de discipelen vervuld, toen zij Jezus Zich zagen losmaken van de aarde en Hij voor hun ogen heenvoer naar de hemel. Zij hebben Hem nage staard totdat een wolk Hem wegnam uit hun gezicht. En nog staren zij, als een Engel Gods uit de hemel tot hen neerdaalt en de woorden spreekt, die wij nu met elkaar willen overdenken. De- boodschap, die gebracht wordt, richt onze aandacht op Zijn wederkomst. Hij toch is wel ten hemel ingegaan, maar niet om daar altoos te blijven. Nog een maal komt Hij weder. De dag en de ure daarvan zijn alleen aan God bekend. Maar Hij heeft ons wel tekenen aan gewezen, waarop wij moesten acht ge ven en die ons bij het spoedige van Zijn wederkomst zouden moeten bepalen. Als wij die tekenen uit de Schrift na gaan en tevens met ernst letten op de tijden, waarin wij leven, dan kunnen wij ons aan de gedachte niet onttrek ken, dat alles in onze tijd erop wijst, dat de dag van de Wederkomst des Heeren niet ver meer is. De toenemen de ontkerkelijking, de opkomst van de goddeloze secten, het anti-christelijke karakter van het in macht en invloed steeds toenemende wereld-communis- me, de angst onder de volken, en nog zovele tekenen meer moeten ons ervan overreden, dat Jezus dit alles heeft doen voorzegd worden en zouden wij ons dan niet bezig houden met de bood schap van de Engel: Alzo komt Hij we der? Wat moet die wederkomst van Chris tus voor ons betekenen? Onze Catechis mus bepaalt er ons bij en vraagt dan: Wat troost u de wederkomst des Hee ren om te oordelen de levenden en de doden? Hier wordt dus gezegd, dat die wederkomst des Heeren ons zal moeten troosten. Ja, gewis, maar voor alle mensen is die wederkomst geen troost rijke gedachte. Zal die wederkonast van Christus voor ons een troost zijn, dan zal dat antwoord, dat de onderwijzer ons geeft ook door ons moeten verstaan worden. Laten wij dan deze boodschap van de engel met elkander eens over wegen in jhet licht van de uitleg van onze Heidelberger. Dan staat er zo na drukkelijk: Dat ik in alle droefenis en vervolging. Het deel van de gemeente Gods op de aarde is door Jezus aldus voorzegd: In de wereld zult gij ver drukking hebben. Met de voortgang van de tijd is te verwachten, dat deze verdrukking en vervolging zich steeds meer zullen doen gelden. Hoe dichter het bij de eindtijd komt hoe zwaarder de verdrukkingen zullen zijn. Wanneer de anti-christ daar zal zijn, zal het een boze tijd zijn. Maar ook in het leven van de gelovigen zijn er zoveel ver drukkingen en vervolgingen. Het behoe ven niet altijd tijden van vervolging te zijn om toch aan verdrukkingen te zijn onderworpen. Gods kind heeft deze zo nodig, want juist door de verdrukkin gen zal de Heere het verlangen naar de ze wederkomst levend houden in het hart van de Zijnen. Met opgerichte hoofde: De kerk zal door de onderwijzing van de Geest van God zich in de wegen der verdrukking juist hierin geoefend zien om met een opgericht hoofd uit te zien naar de verlossing. Dit opgerichte hoofd is niet een vrucht van een lichtvaardig en ijdel spreken over verdrukking; want we kunnen ons wellicht zo gemakkelijk uit drukken over hoe wij ons behoren te gedragen in de verdrukkingen, terwijl er nog geen verdrukkingen zijn. Het is een groot verschil om over een zaak te spreken dan een zaak te beleven. Er wordt in velerlei opzicht over din gen gesproken, die wij niet verstaan. Dan is het o zo gemakkelijk om te zien en te beredeneren hoe het zou moeten. Maar de praktijk der godzaligheid is dikwijls anders. Wat kan de kerk niet in de druk gebogen zijn en aan veler lei vertwijfelingen onderworpen zijn. Zouden Gods beloftenissen verder haar vervulling missen? Waar is uw God op Wien gij bouwdet en aan Wien ge uw zaak vertrouwdet? Dat opgerichte hoofd kan alleen maar vrucht zijn van dat dierbare geloof, waarvan dan de onderwijzer spreekt: Even dezelfde, die zich ievoren om mij nentwil voor het gericht Gods gestaan heeft en al de vloek heeft gedragen. Die, Die uit de hemel zal nederdalen is Dezelfde, Die eenmaal geboren werd in Bethlehems stal en Die aan het hout des kruises gehangen heeft en Die aan de eisen der gerechtigheid voldeed en de vloek volkomen weggedragen heeft. Is dat niet hetgeen, waarop het in be trekking de wederkomst van Christus voor ons aankomt, dat wij iets hebben geleerd van dat „om mijnentwil". Hij, Die gij hier door het geloof hebt leren kennen als de schoonste van alle men senkinderen en Die gij als uw pleitsbe- slechter hebt leren kennen toen het ge richt Gods zich ook in uw consciëntie spande. Die toen u zo onuitsprekelijk dierbaar werd als degene, in Wie God voor u verzoening gevonden heeft. Die is het ook, Die wederkomt. Neen, niet een andere komt weder. Dezelfde ook. Die tot uw rechtvaardiging uit de do den opstond en voor u ten hemel voer. Ja, hier hebt gij toch de waarde van Zijn hemelvaart mogen inleven, toen Ge Hem zaagt als degene, die aan Gods rechterhand voor u bad en gedurig tus- sentrad bij de Vader. Hij is er nog, op dat Hij voor Zijn ganse gemeente plaats bereiden zal in de hemel. Nu, Diezelfde komt aanstonds om Zijn gemeente te verlossen uit alle droefenis en verdruk king. Daarom zij toch uw hoofd opge- i'icht. Dat toch de Kerk des Heeren er gelovig houvast aan verkrijgen mocht, want dan kunt ge, zelfs in de nacht, zingen, daar ge Hem verwacht. Dan weet ge, dat Hij uw verdrukkers ver brijzelen zal en al Zijne en uwe vijan den voor eeuwig werpen in de verdoe menis, maar u en al Zijn uitverkorenen met Zich nemen in heerlijkheid. Want daartoe zal Hij komen. Dan zal die gro te scheiding zich ook zichtbaar voltrek ken in het midden van allen, die geleefd hebben. Dan stelt Hij de schapen aan Zijn rechterhand en de bokken aan Zijn linkerhand. Dan maakt Hij de schei ding openbaar. Dan zal Hij Zich niet vergissen, want al de Zijnen zijn van Hem gekend en niet één zal er Hem ontgaan. Zo alleen kan de wederkomst van Christus Zijn gemeente een ver troosting zijn. Wanneer wij nu met dit woord tot ons eigen hart komen om te onderzoe ken hoe wij die dag van de verschij ning van onze Heere Jezus Christus te gemoet gaan, hoe noodzakelijk is het dan, dat gij ook, mijn waarde lezer, on derzoekt of Christus u niet vreemd is, want alleen dan zal Zijn wederkomst u tot trosot kunnen zijn. Voor hen, die als vreemden van Hem, al is het ook dat zij de waarheid zeggen te belijden, die dag tegemoet gaan, zal het zo'n ontzettende dag zijn. Maar voor dat volk van God zal het zo'n grote en blij de dag. Rotterdam-C. Ds. A. Vergunst. Van zaterdag 2 juni v.m. 12 uur t.m. 'maandag 4 juni v.m.. 9 uur Middelharnis-Som-melsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdljk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter EIvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter de Man, telef. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel. ZONDAGSDIENST' DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Teroluw, die renarts te Middelharnls, tel. 2357. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 3 juni hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Phi- lipsland en Oud Vossemeer dienst dok ter L. D. A. Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dokter Renes, tel, 400, Oud Vossemeer. VOOR BETER i*# NAAR DE MIDDELHflRNIS-TEL:Z328 HUWBARE LEEFTIJD In de Australische staat Victoria mag men beneden de leeftijd van 21 jaar trouwen, als de ouders daartoe toe stemming geven. In de afgelopen twaalf maanden zijn in Australië vijf meisjes van dertien jaar, dertig van veertien jaar en driehonderdeenendertig van vijftien jaar getrouwd. De jongste brui degom van het afgelopen jaar was vijf tien. (Elsevier) De verkiezingen voor de gemeenteraden 1962 liggen weer achter dk rug. Wat de uitslagen voor de gemeenten op Goeree-Overflakkee betreft, hebhen geen grote verschuivingen plaats gehad, althans wat betreft verschuivingen van rechts naar links, daar de rlerhoudingen overal eender zijn gebleven. Dat wil niet zeggen, dat er zo hier en daar geen verrassingen uit de stembus zijn geko men; nieuwe groepen hebben zich aangediend, die geen kans maakten waar door een stemmenverschuiving plaats greep en het wel voorkwam, dat daar door een tiepaalde partij van de restanten een zetel meer verkreeg. De grootste zetelwinst was dit keer voor de Staatkundig Gereformleerde Partij, die 4 zetels wem, n.l. één te Ouddorp, één te Middelharnis, één te Sommelsdljk en één te Ooltgensplaat. De Partij van de Arbeid ging twee zetels vooruit, n.l. één te Nieuwe Tonge en één te Ooltgensplaat. In stemiaenaantal boekte deze partij hier en daar ook enige winst, zodat er een zwenking naar links te constateren valt. De V.V.D. was de verliezer; te Ooltgensplaat en te Stellendam moest deze par tij de enige zetel laten vallen en kwam men er zelfs niet met drie kwart van de kiesdeler. Te Ooltgensplaat scheelde het slechts 2Vi stem. Wij geven hieronder van iedere plaats de uitslag met vergelijkende cijfers van de vierkiezing 1958, die we tussen haakjes hebben geplaatst. Ook hebben we de percentages van iedere groep afgedrukt, en ter verduidelijking hier en daar een toelichting gegeven. MIDDELHARNIS Uitgebracht 2842 geldige stemmen (2868. A.R. 819 st., 2 zetels (4); P. v. d. Arbeid 822 st., 3 zetels. (756 st. 3 z.) V.V.D. 475 St., 2 zetels. (558 st., 2 z.) S.G.P. 666 St., 3 z. (2). Kiesdeler 258. De winst was hier dus voor de S.G.P., aan wie de A.R. een zetel moest af staan. Bij de vorige verkiezing in 1958 zijn de A.R. en de S.G.P. op een geza menlijke lijst uitgekomen en behaalden toen 1544 stemmen. Thans kwamen de A.R. en de C.H. op één lijst voor. Bij de verdeling had de V.V.D. met één zetel het grootste overschot, daarna de S.G.P. Beide partijen kregen dus een zetel. Middelharnis is rechts gebleven, hoe- ^!^!^^^^S^S^i^S5S^!£!^^5S\S5£ïSi5i55S\S^J;5iS\5^J£!^!^^^Si£5S;5N5;5i5!5i5i55555i5;'5;^^ Glorieus is Hij naar 't Huis Zijns Vaders opgevaren voor d' ogen van Zijn jong'ren, op Bethanie's berg bijeen, waar zij, nog in verwond'ring, naar de hemel staren. Maar 's Meesters troostwoord klonk: „Ik laat u niet alleen!" Lichamelijk is Hij thans van Zijn discipelen gescheiden. Zijn heerlijk Midd'laarswerk op aarde is volbracht. Aan 's Vaders rechterhand gaat HÜj hen plaats bereiden en allen, die Hij trok vanuit de duistere zondennacht. Maar aan Zijn kerk op aarde heeft Hij 't bevel gelaten als Gods getuigen moedig in de strijd te staan. Hij zal hen als Koning nimmermeer verlaten, maar hen. eens in Zijn volle heerlijkheid doen binnengaan. Nog komt Zijn nodiging tot blank en zwarte en bruine volken tot Hem te vluchten, nu nog 't licht van Zijn genade blinkt, eer Hij als Rechter weer zal komen op des hemels wolken en op des H'eeren woord de Godsbazuin van 't oordeel klinkt. L. Kats ^^S^^^5o^£^3ïS>S>S5^So>S^i>^^SNSï:^^&s5^i>,3^5**3'0>j>s30\DN^^ösDs^^ wel er toch steeds meer een zwenking naar links valt te bespeuren. De P.v.d.A ging in stemmenaantal vooruit; de V.V.D. kwam van 558 op 475 stemmen en liep dus met 83 stemmen terug. De percentages zijn als volgt: A.R. 28.8. S.G.P. 23.5. In 1958 gezamenlijk 53.8. P.v.d.A. 31 (26.8) V.V.D. 16.8 (19.4). Voor de A.R. zullen zitting nemen M. K. V. Eek, P. de Jong en P. Tieleman; voor de P.v.d.A. L. v. d. Waal, K. J. Kleingeld en mevr. E. W. van Gronin- gen-de Bonte; voor de V.V.D. M. H. Koese en P. A. van den Berge; voor de S.G.P. N. H. Beversluis, KI. v. d. Ket terij, Iz. V. d. Slik. SOMMELSDIJK Uitgebracht 2037 geldige stemmen, (2067) A.R.-C.H. 736 st. 4 zetels; (729 st. 4 z.); P.v.d.A. 633 st. 3 z. (592 st. 3 z.); S.G.P. 457 st. 3 z. (461 st. 2 z.) V.V.D. 211 st. 1 z. (258 st. 2 z.) Kiesdeler 185. De verhouding die eerst 6 rechts en 5 links was is nu 7 rechts en 4 links geworden, doordat de S.G.P. én zetel won en de V.V.D. er één verloor. Voor de S.G.P. deed zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat met 4 stemmen minder dan in 1958 een restzetel werd verkregen. De P.v.d.A. had 3 zetels met een overschot van 78 st. en de S.G.P. 2 zetels met een overschot van 87. Vol gens de kieswet geldt bij de eerste ver deling voor gemeenten met minder dan 20.000 inwoners, dat de betreffende par tij die het grootste overschot heeft dit ook wordt toebedeeld, waardoor de S. G.P. de derde zetel verkreeg. De V.V.D. liep in stemmen-aantal terug van 285 op 211 stemmen waarbij de tweede ze tel werd verloren. De percentages zijn als volgt: A.R. 36.1 (35.3); S.G.P. 22.4 (22.3); P.v.d.A. 31.1 (28.6); V.V.D. 10.4 (13.8). Voor de A.R. zullen zitting nemen: C. Edewaard, A. Knape; A. Peeks tok en J. J. de Wit. De heer J. H. Dijkers heeft zich, wegens gevorderde leeftijd niet meer beschikbaar gesteld en komt dus in de e.v. zittingsperiode niet meer te rug. Voor de P.v.d.A.: D. Hoogzand; T. Koote en H. v. d. Veer; Voor de S.G.P. J. Ie Comte, J. P. C. van Zielst en P. Grinwis, welke laatste dus in Sept. a.s. zijn intrede in de raad zal doen. Voor de V.V.D.: J. B. Mijs. DIEKSLAND Uitgebracht 1669 geldige stemmen (1691). V.V.D. 209 st. 1 zetel (261 st. 1 z.); P.v.d.A. 506 St., 2 z. (452 st. 2 z.); S.G.P. 473 st. 2 z. (445 st., 2 z.); A.R. 481 st. 2 z. (533 St., 2 z.) Kiesdeler 2383/7. Wat de zetelverdeling betreft is deze gelijk gebleven. De V.V.D. liep in stem menaantal achteruit en kwam er met een restzetel. De P.vd.A. won 54 stem men en de S.G.P. 28. De A.R. liep terug van 533 op 481, dus met 52 stemmen. Per abuis is de lijst van de A.R. naam loos opgegeven en stond daarom no. 4 De percentages zijn als volgt: A.R. 28.8 (31.5); S.G.P. 28.4 (26.3); P.v.d.A. 30.3 (26.7); V.V.D. 12.5 (15.5). Dezelfde raadsleden komen terug, be halve voor de V.V.D., daar de heer Roon zich niet meer herkiesbaar heeft ge steld. Voor de V.V.D. neemt nu zitting L. M. Brooshooft; P.v.d.A.: T. v. Prooijen en M. de Bonte; S.G.P.: G. van 't Ge loof en C. van Es; A.R: B. M. Zoeteman en J. H. Bestman. HERKINGEN Te Herkingen hebben zich slechts 2 partijen aangediend, n.l. de Chr. Nat. Partij en de S.G.P. In 1958 deed de P.v.d.A. een poging en behaalde toen slechts 54 stemmen zonder zetel. Uitgebracht zijn 538 geldige stemmen (542) kiesdeler 76''/7. De Chr. Nat. Partij behaalde 309 st., 4 zetels; (282 st., 4 z.); S.G.P. 229 st., 3 zetels (206 st. 3 z.) De verhouding is dus precies hetzelfde gebleven. De percen tages zijn S.G.P. 42,6; Chr. Nat. Partij 57,4. Voor de Chr. Nat. Partij nemen de zelfde personen zitting, n.l. Jan Wit vliet; L. V. d. Wende en A. Hogerwerf; voor de S.G.P. J. C. Kalle, A. Doorn hein en J. Struijk. De laatste komt in de plaats van dhr. M. de Geus (wet houder) die zich meer beschikbaar stel de. (Vervolg pag. 2 Ie kolom) Speciaal in het opmaken van B. d. VEEB Telefoon 26S2 Westdqk 86 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1