lEiü De N.a.Y.O, Echtpaar L. A. Wolfert-Hokke te Den Bommel in het goud Opening dameskapsalon r bromfiets r FIRMA NIPIUS Tijdrede SUIKERBERG Eet nu kaas ^kav^uLi ai^te^kcip^aia^t lanaeian y CJFöte voordelen Prijsstop aardappelen Bericht van inzet Dinsdag 22 mei 1962 No. 3092 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID.HOLLAM)SE EN ZEEUWSE EILANDEN larnil Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Ongeluk met dodelijke afloop Westdijk 27 - Middelharnis - Telefoon 2990 In KIEVIT's SLAGERIJ Batavus bromfiets Wijziging spreekuur K.J.Huisman Ds. M. A. MIERAS. PBINS HKNDBIKSTIIAAT 14 - POSTBOX - MIDDKLHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdtjk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Gixo 187930 2. De eerste stap in de richting van een jstelsel van collectieve verdediging te en de dreigende gevaren uit het Oos- .en was het verdrag, dat in maart 1948 |te Brussel gesloten werd tussen Enge land, Frankrijlc en de drie Benelux- Slanden. Zij sloten een defensief bond- Ijgenootschap tegen Sovjet-agressie en f er werd een gezamenlijl^e militaire or- .ganisatie opgericht onder leiding van :|Montgomery, die zijn hoofdkwartier «vestigde in Fontainebleau. Het bleek lechter, dat dit verbond veel te zwak fwas om weerstand te bieden tegen de •"Sovj et-Unie en dat er alleen van een efficiënte defensie sprake zou kunnen zijn als de Verenigde Staten en Canada er ook in betrokken werden. Alleen de kracht van Amerika met zijn onmetelijk industrieel vermogen en zijn atoomwa pens zou in staat zijn de machtverhou- dingen in evenwicht te brengen. Gelukkig werd dit in de V.S. ook vrijwel algemeen beseft. De oorlog had het isolationisme de doodsteek toege bracht en de Amerikanen zagen in, dat het behoud van de vrijheid van West- Europa ook voor hen een levensbelang was. Zij hadden Griekenland en Tur kije in de eerste jaren na de oorlog zo danig gesteurtó, dat deze landen de communistische bedreiging konden af slaan. En via het Marshall-plan, waar door miljarden Amerikaanse dollars in het economisch herstel van West-Eur opa werden ingespoten, kon de poten tiële kracht ervan sterk worden ver hoogd. De ernst van de situatie, vooral na de communistische staatsgreep in Tsjecho-Slowakije in 1948, waardoor ook dit land achter het IJzeren Gordijn verdween, werd in de V.S. terdege be grepen en de Senaat nam dan ook op U juni van dat jaar een resolutie aan van senator Vandenberg, waarbij de re gering werd gemachtigd al zulke we derzijdse verdedigingsovereenkomsten te sluiten als waardoor de veiligheid van de V.S. zou kunnen worden ver- hoogd. Hierdoor werd de weg geopend voor onderhandelingen met de vijf lan den van het Verdrag van Brussel en deze leidden ertoe, dat op 4 april 1949 het Noord-Atlantisch Verdrag onderte kend kon worden. De onderhandelingen, die tot de tot- I standkoming hebben geleid, werden dus I gevoerd tussen Engeland, Frankrijk, f Ifederland, België en Luxemburg ener- zijds en de Verenigde Staten en Cana- da anderzijds. Er werd daarbij echter besloten ook Italië, IJsland, Denemar- ken, Noorwegen en Portugal uit te no- digen tot deelneming. Dit geschiedde en zo startte de N.A.V.O. in 1949 met in I totaal twaalf leden. Spanje wilde men '- er niet bij hebben vanwege het dicta toriale regiem van Franco. Zweden en Zwitserland wilden zelf niet, omdat ze liever hun neutraliteitspolitiek hand haven. Oostenrijk was toen nog bezet, maar toen het in 1955 vrij werd, mocht I het zich krachtens het toen gesloten verdrag niet bij enig verbond aanslui ten. Dat was een Russische voorwaar de. Intussen hebben de V.S. wel zelf bases in Spanje en zijn Zweden en Zwitserland met hun sterke defen^sie ideologisch uiteraard anti-communis tisch. Later zijn er nog drie landen toe getreden, n.l. Griekenland en Turkije in 1952 en West-Duitsland in 1955, zo dat de N.A.V.O. thans uit vijftien bond genoten bestaat. Zonder West-Duits land was de N.A.V.O natuurlijk niet compleet, omdat dit land het frontge bied vormt voor de verdediging van vrij Europa. Wel heeft het zich ertoe moeten verbinden zich van elk optre den, dat onverenigbaar is met het strikt defensief karakter van de N.A.V.O, te onthouden. Dit was nodig vanwege de mogelijkheid, dat de West-Duitsers het in hun hoofd zouden kunnen halen ge wapenderhand Oost-Duitsland te gaan bevrijden en dit zou eventueel slechts gezamenlijk kunnen geschieden. Sommigen hebben gevreesd, dat de vorming van de N.A.V.O. de koude oor log, die al spoedig na 1945 was ont staan, zou verscherpen, maar wel verre van tot een verhoogde spanning te lei den tussen Oost en West werd de on dertekening van het Verdrag op 4 april 1949 terstond gevolgd door een ont spanning in de internationale toestand. De N.A.V.O. was bedoeld als een ern stige waarschuwing aan het adres van Moskou: tot hiertoe en niet verder. De ze waarschuwing heeft Stalin begrepen. Reeds vijf weken later hief hij' de blok kade van Berlijn op. In dezelfde maand Werd een conferentie te Parijs gehou den van Frankrijk, Engeland, de V.S. en de Sovjet-Unie, waar regelingen werden getroffen voor Berlijn en de mogelijkheid werd besproken, van een vredesverdrag met Oostenrijk. Ook be ëindigden de Russen hun steun aan de communistische opstand in Griekert- land. Men kan dus zeggen, dat de op richting van de N.A.V.O aan de com munistische expansie een halt heeft toegeroepen en het is een feit, dat se dert 1949 de Sovjet-Unie in Europa geen enkele nieuwe slag meer heeft kunnen slaan. Hiermede is wel heel duidelijk bewezen, dat het standpunt van de pa cifisten, die alle legers, vloten en luchtmachten zouden willen afschaffen, niet alleen volkomen onrealistisch is, maar ook levensgevaarlijk voor de vrije Wereld. Het Noord-Atlantisch Verbond heeft als hoogste gezag de Raad van minis ters van Buitenlandse Zaken. Voorts is er in de N.A.V.O. een Defensie-Co- mité, dat bestaat uit de diverse minis ters van Defensie en een Financieel- Economische Raad, die uit de ministers van Financiën is samengesteld. Hoofd zaak is uiteraard de militaire organisa tie, die vrijwel geheel moest worden opgebouwd, want in 1949 stonden er nog slechts 14 divisies op het vasteland van Europa tegerii 200 Sovjet-divisies. In de loop der laatste 13 jaren is daaraan veel gedaan, maar wat de conventionele strijdkrachten betreft, ligt het Wester nog zeer ver in de minderheid. Het zijn al die tijd vanaf 1945 tot vandaag toe eigenlijk alleen de Amerikaanse kern wapens geweest, die de Sovjet-Unie in bedwang gehouden hebben. Als de lan den van West-Europa dus alleen wa ren blijven staan, zouden ze één voor één al lang door het communisme zijn overweldigd. Het is niet alleen de mi litaire kracht van Amerika, die de kern van de N.A.V.O. vormt, maar evenzeer de financiële hulp van het land, dat 75*/o van alle kosten voor zijn rekening neemt. Aanvankelijk was dit ook be slist nodig, maar we hebben de indruk, dat er bepaalde landen in de N.A.V.O zijn, die weinig ernst maken 2net hun defensie en veel meer konden doen. De duur van de dienstplicht is er te kort en men leunt veel te veel op Amerika. Ne derland maakt in dit opzicht een gun stige uitzondering. Allerlei factoren veroorzaken, dat de N.A.V.O. nog in de verste verte niet militair op peil is. Zelfs in deze tijd van welvaart hebben verschillende volken en vooral par lementen niet voldoende geld over voor de vrijheid. Democratieën schijnen, dat leert de recente historie, op dit punt pas wakker te worden als het ge heel of bijna te laat is. We zullen hier niet de hele organi satie gaan schetsen, want die is zeer uitgebreid en ingewikkeld. We bepalen ons dus tot enkele gegevens. De geal lieerde opperbevelhebbers van de N.A. V.O. in Europa waren achtereenvolgens de generaals Eisenhower, Ridgway, Gruenter en thans Norstad (allen Ame rikanen). De centrale persoon in poli tiek opzicht is de secretaris-generaal, die tevens voorzitter is van de Atlan tische Raad. De eerste was de Engels man Lord Ismay, de tweede de Belg Spaak en sedert verleden jaar wordt deze functie vervuld door de Nederlan der Stikker. Er is permanent contact in het hoofdkwartier te Parijs tussen de 15 landen en enkele malen per jaar vergaderen, de Ministers van Buit. Za ken (onlangs in Athene). Zo vormt de N.A.V.O. het schild, dat West- en Zuid- Europa en in eerste aanleg ook Ameri ka moet beschermen. Wij hopen van harte, dat hij zó preventief zal werken, dat een nieuwe wereldoorlog erdoor voorkomen kan worden. ABONNEMENTSPRIJS 2.1B PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent peï mm. Bij coatract speciaal terj.*! De Ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij hebben, na de vertegenwoordigers van het Pro- duktschap voor Aardappelen te hebben gehoord, besloten in de Staatscourant van 17 mei een prijsstop voor de groot- en kleinhandel in aardappelen af te kondigen. Volgens deze maatregel zul- len de prijzen niet hoger mogen zijn dan die welke golden op 16 mei 1962. i Over een eventuele nadere prijsmaat regel zullen de bewindslieden zich op zeer korte termijn beraden, mede na overleg met het Consumenten Contact orgaan. De Ministers zullen nauwlettend na gaan, of een regelmatige aardappelvoor ziening niet in gevaar wordt gebracht. Mede met het oog hierop zal, zolang de abnormale situatie op de aardappel- markt voortduurt, de in april doorge voerde exportbeperking worden ge handhaafd. Wanneer daartoe aanleiding bestaat zal deze exportmaatregel ook van toepassing worden verklaard op de aardappelen van de oogst 1962. BRUINISSE Auto in de sloot. Zaterdagmiddag kwam mej. van der Wekken uit Brou wershaven met haar auto van Zijpe in de richting Zierikzee gereden, toen zij dicht bij de Oude Dijk op Rijksweg 18, waarschijnlijk door een rukwind de macht over het stuur kwijt raakte. Zij kwam in de sloot terecht en de auto werd zeer zwaar beschadigd en moest door een tractor worden wegge sleept. De bestuurster, kwam evenals de beide andere inzittenden met de schrik vrij. Woning verkocht. Voor de erven van wijlen mevr. wed. E. Bal-Hoogerwerff te Bruinisse werd zaterdagmorgen in café Storm publiek verkocht, het woon huis in de Nieuwstraat voorheen door haar bewoond. Koper werd de heer M. B. van Zuidland Bruinisse voor 3650. OUDDORP Gistermiddag maandag te onge veer twee uur was de electricien C. Koole te Ouddorp bezig werkzaamhe den te verrichten in een bungalow van Hotel Duinzicht. Door een of andere oorzaak is de 39-jarige heer Koole van een trap gevallen en zodanig terecht gekomeri, dat hij een schedelbasisfrac- tuur opliep, waaraan hij na enige ogen blikken is overleden. Voor geheel Oud dorp en omgeving was het slachtoffer een bekende figuur; hij was klein van postuur, maar een uiterst bekwaam vakman, altijd klaar om zijn diensten te verlenen. Reeds 21 jaar was hij werkzaam als electricien bij de firma P. Westhoeve. Hij woonde met zijn bij na 80-jarige moeder en zijn zuster sa men. De deernis in de gemeente is al gemeen. THOLEN Schoorsteenbrandje. Zaterdagmiddag 3 uur is brand uitgebroken bij de win kelier Moerland in de Ringstraat. Met het gure weer van zaterdag j.l. besloot de fam. Moerland de kachel toch nog maar aan te maken, hoewel de schoon maak reeds klaar was. Kort nadat de haard was aangemaakt onstond er brand in de schoorsteen, na later bleek doordat er een vogelnest in zat. De brandweer had dit brandje spoedig on der de knie, zodat erger werd voorko men. Edammer kaas per stuk 2,29 VERBRUGGE'S LEVENSMIDDELEN- BEDRIJF Binnenweg 9 - Tel. 23 38 Sonunelsdijk >.3s3soölSi>&ü^i^isi>i3ö^ Op vrijdag 25 mei a.s. kan het echt paar L. A. Wolfert—C. Hokke, te Den Bommel, de gouden bruiloft vieren. Hun woning, 3e Dijkdwarsstraat 5, die zij al sinds 32 jaar bewonen, leek hun daarvoor niet de meest geschikte gele genheid en vandaar dat het familiefeest wordt gehoudem in Café Beurs op de Kaai o.a. met een receptie van 78 uur 's avonds. De heer Wolfert werkt al sinds veer tig jaar bij het graanbedrijf Mast N.V. en dat hij zijn vak verstaat blijkt wel uit het feit, dat hij nooit, ook niet in de crisisjaren, werkloos is geweest. Thans nu hij 71 jaar oud is mevrouw Wolfert is 70 heeft hij het werk in het graanbedrijf er nog niet aan gege ven; men kan hem er iedere middag nog vinden. Een andere lange staat van dienst, die de heer Wolfert achter de rug heeft, is.die van koster der Ned. Her vormde Kerk; deze functie heeft hij gedurende 24 jaar vervuld en die hij na de ramp van 1953 neerlegde. Het echtpaar verheugt zich in het bezit van zes kinderen, 29 klein- en 4 achterkleinkinderen; geen daarvan woont in Den Bommel en. slechts twee kinderen bleven op Flakkee, maar vrij dag zullen zij wel allen de bruiloft ko men meevieren. Natuurlijk heeft het echtpaar in de ze vijftig jaren wel het een en ander beleefd, waarvoor alleen maar te wor den herinnerd 'aan de ernstige dagen uit de oorlog, met zijn inundatie en evacuatie van het grootste deel van het eiland, en aan de ramp. Ernstig per soonlijk leed heeft het gezin daarvan echter niet ondervonden, men is die tijden goed doorgekomen, mede dank zij de goede gezondheid, die de echte lieden en hun kinderen mochten genie ten, dit dan afgezien van een ongeluk, dat de heer Wolfert een halve hand kostte. MIDDELHARNIS Benaemd. Aan de Groen van Prin- sterersohool is met ingang van 1 juli toenoemd als onderwijzeres mej. M. E. P. Dijkstra te Vlissingen. DIRKSLAND Uitslag wedvlucht P.V. Gevl. Vrien den vanaf Noyon. L. Arensman 1, 3, 6, 7, 18; J. Mans 2, 10; B. Grootenboer 4; D. Hameete 5, 15; W. Nieuwland 8; Gebr. Smit 9, 14, 16; B. Doorn 11; W. van 't Hof 12; A. de Vogel 13, 17; B. Leijdens. MELISSANT Tijdrede. Zaterdag 26 mei a.s. sav. om half zeven hoopt ds. M. A. Mieras, pred. der Oud-Ger. Gemeente te Krim pen a.d. IJssel een tijdrede te houden voor de kiesvereniging der S.G.P. in het kerkgebouw der Ger. Gemeente in Ne derland aan de Binnenweg. Deze bij eenkomst is voor ieder vrij toeganke lijk. OUDDORP Op de regenmeter bij dhr. Jan,Meijer Kzn. aan de Oosterweg, is in de maand mei een regenval van 65 mm gemeten, normaal was 45 mm. OUDE TONGE Vergaderiuïg V.V. „Weest een Zegen" Op dinsdag 22 mei a.s. hoopt de vrou wenvereniging „Weest een Zegen", haar vergadering te houden in het vereni gingsgebouw aan de Kolfweg, des n.m. 7.30 uur. Inl. door Mej. D. Barnat. Betaling zitplaatsen. Op zaterdag 26 mei a.s. des n.m. van 35 uur zal de laatste zitting gehouden worden tot be taling van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht van de P.D. vereniging De Rode Duif vanaf Noyon zaterdag 19 mei. Aankomst Ie duif 8.50.37 uur. F. V. d. Valk 1; Trommel v. d. Boogert 2, 3, 5, 10; A. C. Koppenaal 4, 7, 8, 9, 11, 16; Jac. de Vos 6, 15; de Gans-Ka- merling 12, 14; Jan Trommel 13. OOLTGENSPLAAT Ds. J. van Drenth spreekt over „Goeree-Overflakkee het vertekende eiland" Op uitnodiging van de Anti Rev. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Ooltgensplaat, zal ds. J. van Drenth, hervormd predikant op v/oensdag 23 mei a.s. des sav. 7.30 uur in „Elthato" een inleiding houden naar aanleiding van het vorig jaar verschenen rapport: „Goeree^Overflakkee het vertekende eiland". Dit rapport is in opdracht van de Commissie voor de Delta-zaken van wege de Ned. Herv. Kerk samerïgesteld en het behandelt vele actuele vraag stukken, o.a. De betekenis van de land bouw, het pendelprobleem, de beteke nis van de recreatie voor Flakkee en de „overkantse" vertekening van het Eiland. Deze problemen worden tevens belicht in de verhouding tot het ker kelijk leven. Over dit onderwerp kun nen na de pauze aan ds. Van Drenth vragen worden gesteld, terwijl een te vormen forum ook zal trachten vragen en andere aangelegenheden, de dorps gemeenschap betreffende, te beantwoor den. Belangstellenden zijn op deze ver gadering hartelijk welkom. Opbrengst 10 x 10 ahtie. De 10 x 10 (anti honger) aktie heeft te Ooltgens plaat opgebracht 349,48. Dit bedrag werd als volgt bijeen gebracht: verlo ting op de jaarvergadering van de afd. Ooltgensplaat van de Alg. Ned. Metaal Bewerkers Bond 58.90; gift 2,50; bijdragen hervormde jongeren 174,43 en bijdragen gereformeerde jongeren 113,65. Dit bedrag is door ds. J. van Drenth, als konjaktman voor Ooltgens plaat, overgemaakt op het girono. van de Coöp. Boerenileenbank te Sommels- dijk, ten gerieve van de Flakkeese Commissie 10 x 10. Bij de jongeren heb ben zich vooral onderscheiden Jannie Neels Ld. en Kees en Arend de Bonte. Veertig jaar getrouwd. Vrijdag jl. herdacht het echtpaar Anth. Marcus- Troost, Molendijk 11, in alle stilte zijn 40-jarige echtvereniging. Zaken vkrkocht. Te Ooltgensplaat zijn weer een tweetal zaken verkocht. De heer C. Labee, die zelf een zelfbe dieningszaak in kruidenierswaren in een nieuwe stadswijk te Haarlem heeft overgenomen, heeft zijn zaak tegen ju li aanstaande overgedaan aan de heer C. Nattekaas, alhier, die reeds jaren in het kruideniersbedrijf van de heer Labee en zijn voorganger de heer L. van Hassent werkzaam is. Met ingang van 4 juni aanstaande heeft de heer Joh. de Vos zijn slagerij aan de Brandewijnstraat overgedaan aan de heer Van den Brink te Utrecht. De familie De Vos blijft te Ooltgens plaat wonen op het adres Voorstraat 2 (boven schoenhandel J. H. J. Sturris). Bet buitengewoon lager onderwijs in ons lanid telt ruim 56.000 leerlingen Op 16 januari 1962 waren er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in Nederland 582 scholen voor b.l.o. met 56.141 leerlingen en 4.022 onderwijzers. De meest omvangrijke groep van het b.l.o. wordt gevormd door de 331 scho len voor zwakzinnigen, die tezamen 39.400 leerlingen tellen. Een foto gemaakt, in een opslagplaats in Keulen. De suikerberg is bijna 26 meter hoog. In totaal ligt hier 38.000.000 kg opgeslagen, ter waarde van 30.000.000 mark. Bij een gebruik van 30 kg per persoon zou een stad van 1.200.000 in woners een jaar zoet zijn. Op WOENSDAG 23 MEI a.s. wordt onze modern ingerichte dameskapsalon geopend. Voor belangstellenden is er gelegenheid de zaak te bezichtigen van 's middags 3 uur tot 's avonds 9 uur. betaalt u deze week voor: 500 gr. schouderkarbonade 1,80 500 gr. Hamlappen 2,50 500 gr. Doorregen spek 1,40 500 gr. Doorregen runder- lappen 1,60 Woensdag gehaktdag 500 gr. gehakt van 1,80 voor 1,50 en voor de boterham 100 gr. Rollade 0,50 200 gram snijworst 0,80 100 gr. pekelvlees 0,50 250 gr. bloedworst 0,50 100 gr. boterhamworst 0,30 Seor. Nijghstraat 1719 Middelharnis Praktisch nieuwe merk N. S. U. sportmodel f 375,- 0. DE MOOIJ Voorstraat - Middelharnis Telefoon 20 59 Te koop een met 2 versnellingen. 1 N.S.U. idem Geheel compleet en als nieuw. M. KLINK Voorstraat 8 - Stellendam Telefoon (01879) 2 31 Notarissen W. v. d. Meu- len te Capelle a. d. IJssel en J. de Vries te Dirksland, berichten dat toij de gehou den veiling op 21 mei 1962 te Middelharnis het pand Steeneweg 82 is ingezet op 13100,— De afslag blijft bepaald op maandag 28 mei 1962 des avonds 7.30 uur in Hbtel Meijer te Middelharnis. De sleutel van het pand be vindt zich op het notaris kantoor te Dirksland. arts te Melissant Met ingang van 1 juni vervalt het avondspreek uur. Mijn spreekuur te Melissant zal ik dan houden: Dinsdag, woensdag en vrijdag van 8.30-9.30 's morgens. Maandag tot en met vrijdag van 1-2. Zaterdag geen spreekuur. KADE 7 MIDDELHARNIS 1 literblik ananas137 1 literblik aardbeien 128 1 literblik doperwten 69 1 literblik doperwten en peen 49 1 literblik capucijners54 1 literblik spinazie 49 4 pak lucifers50 500 gram Toffees 85 500 gram kaakjes 58 500 gram koekjes 85 2 rol autodrop 45 200 gram drop 45 2 p. Soda 25 9 repen chocolade99 200 gram flikken60 1 pak frou-frou 39 200 gram agar39 200 gram zuurtjes 35 4 rol closet 49 1 zak pinda's 49 Zaterdag 26 mei a.s. des avonds om' half zeven hoopt voor de Kiesveren.iging der S'taatk. Ger. Partij in het kerkgebouw van de Ger;, Gem. in Ned. (Binnenweg) predikant der Oud-Ger. Gem. te Kri tnpen aan de IJssel een tijdrede uit te spreken. Ieder is hartelijk welkom. HET BEST'UUR::-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1