It Belangrijke problemen i.v.m. toekomstige ontwikkeling lag! lie Wij blijven tegen fluoridering Doe-liet-zeif amfibie-voertuig 5 jaar Landbouw-bedriifsvooriicii- Sichting op Goeree-Overfiai(i(ee len- Meditatie FiCKaRTEWEGsZOOtt Jeekoanstmogelijklieden voor land- en en tuinbouw in E.E.G.-verband" |i*nis ir- Stemmen bij volmacht 34e jaargang Vrijdag 11 mei 1962 No. 3089 |len. sen, H) 2328 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG ¥00R DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEÏJWSE EDLANDEN SCHUINROIBEtBEP f^Sirf vrijetijdsverf/ kwaliteitsverf Een zeitere geloofswetensciiap VOOR BETER ''\-M> Ir. J. W. Weüen, directeur-generaal van de Landbouw sprak over: Fruitmanden en Fruitbaiijes „^De ^ruitc&ntral®" Tiooiel [EMEN. |1", ge- spor- Eper- licitan- (excl. Ing bo- Iploma, rvaring phijnen ster. liemhuis csland. Jlanten, tijdig 3LAND In voor ItwerKen leologiscbe tonderheid o.a.: deren enz. LartenBdiJk aven; Chr. hing. Ichtg. naar joosterland Ihilipsland; llUM [te Straat" van haar luis aange- Is zal ech- Ipvangcen- Tkende r.lv ontvangen: urn ,.De Loh heett fcroordelmg ^delijk on- lij een tü" Imaakt, zo las om het lits te ver- jp bedoeld "&even aan leel gebi'O' i ofwel ge il bezinnen ijbel, zoals reformatie PEINS HINDEIKSTSAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDMiHABNIS Redactie en advertenties: Kan toor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Hoe meer we lezen en horen over de fluoridering van het drinkwater, waar over zich velen zo druk maken, hoe meer we tot de conclusie komen, dat men op Flakkee toch wel erg voorba rig is geweest met de invoering ervan. De autoriteiten zijn trots op deze pri meur en denken ons eiland mede daar door het odium van achterlijkheid, dat het veelszins elders nog heeft, te heb ben ontnomen. Het komt ons echter voor, dat zij daarvoor beter iets anders hadden kunnen gebruiken, want het blijkt steeds meer, dat de fluor-kwestie allesbehalve een uitgemaakte zaak is, dat bij de invoering niet voldoende de zaak van alle kanten bekeken is en in elk geval zelfs wetenschappelijk met waterdicht blijkt te zijn. De verant woordelijkheid voor de invoering rust hij de gemeentebesturen, die zioh he laas hebben laten overrompelen door de gangmakers met hun adviezen van deskundigen. Nu kan m.en hun dit niet al te kwalijk nemen, want zij moeten nu eenmaal bij vele beslissingen op zul ke adviesen afgaan. Wat wij echter v/el betreuren is, dat de raadsleden van al le partijen totaal geen oog gehad heb ben voor het element van overheids dwang, dat erin zat. Men heeft dat vol komen over het hoofd gezien en dat is o.i. van de rechtse partijen en van de V.V.D. (die het woord vrijheid in haar vaandel voert) een ernstige fout ge weest. Over de P.v.d.A. spreken we maar niet; die is niet bang voor staats- dirigisme. Hier blijkt meer en meer, dat de fluor- propaganda in hoofdzaak afkomstig is van de directeur-generaal der Volks gezondheid Prof. Muntendam en zijn departement en voorts van de tand artsenvereniging, met name de heer Bakker Dirks. Maar het blijkt ook, dat dit probleem nog lang niet voldoende bestudeerd is en dat de deskundigen het er helemaal niet over eens zijn, zodat de invoering van het fluor op een twij felachtige basis rust. We hebben verle den jaar augustus er een artikel aan gewijd en omdat we toen helaas nog niet over voldoende contra-gegevens beschikten ons evenals de raadsleden maar geconformeerd aan de deskundi gen-adviezen en onze bezwaren gecon centreerd op het feit van de overheids dwang. Achteraf blijkt nu, dat er heel wat meer aan deze kwestie vast zit dan men dacht en daarom zal naar onze me ning het hele vraagstuk opnieuw moe ten worden bekeken. Er zijn n.l. twee soorten bezwaren: staatsrechtelijke en praktische. Om met de eerste te beginnen, wij blijven erbij dat de overheid niet gerechtigd is haar burgers te dwingen via de waterleiding medicamenten of profylactica in te ne men. Dit is een principiële kwestie. En hierin staan we niet alleen. Wel is het tekenend dat niet alleen de gemeente raden, maar ook de Tweede Kamerle den der rechtse partijen hierop niet heb ben geattendeerd. Dat is kenmerkend voor de huidige sfeer van permanent overheidsingrijpen: men gaat dit zo langzamerhand op alle terrein als vol komen normaal beschouwen. En daar iedereen progressief wil zijn doet ieder een eraan mee! Gelukkig zijn er toch nog mensen, die dit aspect van de zaak niet voorbijzien. Prof. De Gaay Fortman (A.R.) lid der Eerste Kamer, heeft deze kwestie zowel verleden jaar als enige maanden geleden in dat college ter sprake gebracht. De laatste keer zei hij: „Er wordt aan het water een ele ment toegevoegd, niet om het water meer drinkbaar te maken, maar om een bepaalde ziekte te voorkomen. Ik meen dat wanneer dit geen besmettelijke ziekte is, dit niet mag. Ik meen, dat iedere burger het recht heeft op de in houd van zijn eigen mond. Als iemand er de voorkeur aan geeft met een mond als een kerkhof rond te lopen, vind ik dat zijn zaak; als dat andersom niet ten nadele strekt en niet gevaarlijk is voor anderen, is dit niet een zaak van de staat. Men moet de mensen de grootst mogelijke verantwoordelijkheid laten dragen voor hun eigen welzijn. Men mag hen steunen, maar men moet de beslissingen niet van hen overnemen." Minister Veldkamp wees het verwijt van dwang af, want zo zei hij, er is geen centrale dwang; de gemeentebe sturen zijn volkomen vrij in de fluori- dering. Dit argument houdt echter geen steek, want ook regionale dwang is uit de boze. Evenmin mag men redeneren er is al zoveel wettelijke dwang op al lerlei gebied, dat dit er ook nog wel oij kan. Men moet juist de andere kant i^iit, n.l. minder overheidsingrijpen. Het college van B. en W. van 's-Gra- venhage is daarom ook tegen fluoride ring. Wethouder Mr. van Reenen zei in de raad: „Het is ontoelaatbaar, dat de gemeente op medische gronden de con sumptie van fluoride verplicht stelt. Naar de mening van B. en W. behoort het gebruik van medicamenten en pro- lylactica tot het terrein, waarop iedere hiirger in volledige vrijheid zelfstan dig dient te beslissen. De bestrijding van tandbederf hoe belangrijk ook staat een aanslag op de persoonlijke vrijheid niet toe." De socialistische burgemeester van Leeuwarden Mr. Van der Meulen ziet de verplichte consumptie van dit water 8ls een symptoom van de politiestaat. ™r. Kappeyne van de Coppello meent dat de overheid op deze wijze de rech ten van de burgers geweld aandoet. De Christian Scientist Mr. Cohen Stuart is behalve op ethisch-juridische gronden BINNENVERiMGBED tit tellt Astf MM MMMftt ook om religieuze redenen tegen. Dr. Jansma, arts plus tandarts, verzet er zich eveneens tegen: mag men iedereen dwingen zich aan deze preventie te on derwerpen, vraagt hij. Prof. F. Duynsfee is van hetzelfde gevoelen. Hij wijst er op dat hier een gevaarlijk precedent ge schapen wordt en dat wel iemand op het idee kan komen om via toevoeging van één of andere stof het geboortecij fer te gaan beïnvloeden! Het lijkt dus wel, dat vele vooraan staande personen dezelfde principiële bezwaren hebben als wij. Het is zelfs nog de vraag of bij een eventueel proef proces tegen de overheid deze het voor de rechtbank zou winnen. Maar nu de andere bezwaren, die we in het kort zullen opsommen. Fluori dering werkt zeer oneconomisch, omdat naar schatting slechts 5'°/o van het lei dingwater voor consumptie wordt ge bruikt. De rest gaat naar de industrie, die het fluoride niet nodig heeft, ja er wellicht zelfs schade van ondervindt. Voorts is de maatregel alleen van be lang voor de jeugd, maar de ouderen moeten er noodgedwongen ook aan meedoen en zij hebben er niets aan. Dr. Jansma, een deskundige, heeft er verder op gewezen, dat de marge tot de vergiftigingsgraad zeer krap en dus veel te klein is. Ook is het beslist niet onmogelijk dat er mensen zijn, die overgevoelig zijn voor fluoride. Dit alles is nog zeer onvoldoende onderzocht. Dan is ook gebleken, dat het zo opge hemelde gunstige effect in wezen slechts hierin bestaat, dat het tandbederf slechts drie jaar wordt geremd, zodat het uiteindelijk in Tlel (wel fluor) op 12-jarig6 leeftijd even erg is als op 9- jarige leeftijd in Culemborg (geen fluor) In die twee gemeenten is geëxperimen teerd. Men begon in 1953 en het zou 15 jaar duren. Na 5 jaar kon men niet meer wachten en werd alvast maar een gunstig rapport uitgebracht. Maar dat is toch geen serieus onderzoek! Geble ken is ook, dat het wisselen van de tan den door het fluoride 1 a IV2 jaar wordt opgehouden. En hoe is het in het buitenland? In Amerika, v/aar men er lang mee bezig is, drinkt slechts 25»/o der bevolking dit water. Het gemeentebestuur van New- York is er beslist tegen. Op medische gronden zijn al 61 Amerikaanse bedrij ven, die het hadden ingevoerd, ermee gestopt! In Zweden (Norrköping) heeft men een experiment gestaakt, omdat de wet er zich tegen verzet. Zo blijkt, dat dit vraagstuk heus niet zo eenvoudig ligt als men voorgeeft. De bedrijfsdirecteuren zijn verdeeld: een klein deel is vóór, een ander deel fel tegen en de rest wacht af. De artsen zijn eveneens verdeeld. We noemden reeds dr. Jansma, maar b.v. ook dr. Ernsling, zenuwarts in Ermelo, verzet er zich met hand en tand tegen. En de gemeentebesturen blijken ook verschil lend te oordelen. Wij blijven er dus bij, dat men op Flakkee te hard van stapel is gelopen en dat men er wijs aan zou doen het Amerikaanse voorbeeld te vol gen en er maar mee te stoppen. Zelfs al zou na grondig onderzoek blijken, dat er alleen maar voordelen zijn, dan blij ven wij er tegen op grond van de prin cipiële overweging: geen overheids- d-wang! EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS-GROEP Verzoeken voor het stemmen bij vol macht bij de gemeenteraadsverkiezin gen op 30 mei moeten uiterlijk 16 mei op het voorgeschreven fornaulier bij de colleges van B. en W. zijn ingediend. Indien de als gemachtigde aangewe zen persoon niet bevoegd blijkt een vol macht aan te nemen, kan een nieuw verzoekschrift met aanwijzing van een andere gemachtigde worden ingediend. Ook dit moet uiterlijk op 16 mei gebeu ren. Aangeraden wordt dus met het in dienen van dergelijke verzoekschriften niet tot de laatste dag te wachten. MIDDELHARNIS Beroepen. Door de kerkeraad der Hervormde Gemeente te Middelharnis is een beroep uitgebracht op ds. J. Jon- gerden te Bruchem en Kerkwijk. Verschijnt tvoeemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond SiaBMnaBiaBiaBBBiHa^IBBa^aBaHHBBBH^Bani^iaHB^HBHH^ AEONNEMEl^SPKIJS 2.10 PER KWARTAAI. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij cointract speciaal tariel „Want Ik weet mijn Verlosser leeft" Job 19 25 a Over 't geloofsleven, en over de ge- loofsoefeningen is in de loop der eeu wen veel geschreven en getwist. Nood zakelijk is het om de geloofswetenschap welke de Heilige Geest eenzijdig werkt in het hart persoonlijk te kennen. De Geloofswetenschap welke als voorwerp heeft de Drie Enige God, de geloofswe tenschap welke zich reguleert naar Gods woord. De geloofswetenschap welke zich richt naar en verenigd met Christus. Onder de grootste strijd en dwars door de onmogelijkheid van 's mensen kant heen mag deze geloofswetenschap triomferen. Hoe is Jobs getuigenis, hiervan een sprekend bewijs. Dit ge loofsleven is ons van nature onbekend, hoewel, er veel bespiegelend en be schouwend over gesproken wordt Jobs getuigenis: „Ik weet mijn Verlosser leeft" is dan ook waardig om overdacht te worden, tot onderzoeking en tot be proeving. Want ik weet! Deze getuigenis is vast door het getuigenis van de Heilige Geest in hem. Ze vloeit dus niet uit een ver- stands beschouwing, maar ze is een persoonlijke geloofswetenschap. In de ure van ,de wedergeboorte plant de Heilige Geest het geloof in zijn wezen als een levende plant in de ziel van Gods keurlingen in. Hier getuigt Job van de bewuste kennis van Zijn Verlos ser, geoefend door het welwezen des geloofs. Hij schrijft niet: ik weet van één verlosser, dat wist Bileam ook en met deze wetenschap is Bileam als een vijand van God eeuwig omgekomen,, Hoevelen weten van een verlosser, zon der door het ware geloof er mede ver enigd te zijn. Job spreekt van: Ik weet mijn Ver losser leeft! Wat deze Verlosser bete kende onder het oude Bondsvolk, dat geeft ons vele dingen te leren! Het woordje verlosser of losser of Goël heeft dezelfde betekenis. Een losser moest zijn een nabestaande vlees van vlees, bloed van bloed. Deze losser (Go ël) werd werkzaam als hij zijn recht deed gelden op een door gebracht eigen dom. Deze losser (Goël) moest de macht het vermogen bezitten om te lossen. Hij moest dus beschikken over de losprijs en boven dit had de losser (Goei) het recht van wraakoefening. Hoe dierbaar heeft Job hier getekend de betekenis van Israels eeuwige Goei en losser. Ja Hij is vlees van vlees. Hij is geworden uit een vrouw onder de wet. Ja Hij heeft zijn losrecht verheerlijkt voor een volk dat er alles door gebracht had. En het volle vermogen, de volle losprijs heeft Hij opgebracht. Deze Goël Iton ge tuigen: „het is volbracht" en in de oefe ning van Zijn geduchte wraak heeft Hij al de doodsvijanden van Zijn volk ver nietigd. Van deze losser weet Job, dat Hij de zijne is n.l. Mijn verlosser! U vraagt hoe is Job aan deze weten schap gekom Wel, Job heeft geleerd dat alle zelf verlossingspogingen mis lukten, toen Hij afgesneden werd van al zijnw erken om voor God te kunnen bestaan. Dat heeft Job geleerd toen Hij leerde dat Sion alleen door recht wordt verlost. En, dat door recht ver lost alleen in een Goël mogelijk was. Dat heeft Job geleerd toen hij leerde dat hij persoonlijk moest worden ver lost en een persoonlijke losser hem no dig werd. Dat heeft Job geleerd toen de losser zich aan hem verklaarde en in zijn lossers-arbeid zich verheerlijkte toen Job zich rechteloos verwerpelijk en heiwaardig voor God onderging. Dat heeft Job geleerd toen deze Goël zich voor hem in gericht stelde. En Job als Job voor zijn rekening nam. Dat heeft Job geleerd toen hij delen mocht in de zoete arbeid van deze Goël door Gods Geest Hem toegepast en Hij roemen mocht: ,,Ik weet mijn Verlosser leeft". Ja, de schuld uws Volks is uit uw boek gedaan. Met deze zekere geloofsweten schap kon Job de eeuwigheid tegemoet reizen. Waar mocht hij in rusten. Door deze geloofswetenschap wist hij wat hij straks naar lichaam en ziel verenigd Zijn Goël zou roemen en prijzen. Daar mocht Job van getuigen van deze nood zakelijke geloofswetenschap. En de ba te? Daar zingt de kerke Gods van! Gij hebt o Heer in 't dodelijks tijdgewricht Mijn ziel gered, mijn tranen, willen drogen Mijn voet geschraagd, dies zal ik voor Gods ogen Steeds wandelen in 't vrolijk levenslicht Dirksland Ds. P. Blok Het „Wetenschappelijk Genootschap voor Goeree en Overflakkee" heeft haar jaarboek 1961 laten verschijnen met ruim tweehonderd bedrukte pagina's en vele tekeningen en foto's. Het is thans voor het vijftiende achtereenvolgende jaar, dat het W.G. zulk een werk het licht laat zien en wederom is er onge twijfeld de s.treek een grote dienst mee bewezen; niet zozeer vanwege het ooh opgenomen jaarverslag van de „Stich ting Flakkeesche Gemeenschap", waar uit de lezer ditmaal niet zoveel nieuws zal peuren, maar vanwege de bijzonde re onderwerpen, die zeer uitvoerig be handeld zijn en waarmede Flakkeese aangelegenheden worden behandeld, die van grote betekenis zijn voor de histo rie en met name voor de ontwikkeling, v/elke het eiland tie wachten staat en waardoor vermoedelijk veel van het nu bestaan|de verloren zal giian. Enige problemen welke aan de ont wikkeling verbonden zullen zijn werden door deskundigen behandeld, b.v. de nieuwe waterhuishouding, waarmede het eiland te maken zal krijgen, door ir. J. B. Mijs, dijkgraaf van de Dijk ring Flakkee, de zich voor de land- ibouwwijzigende omstandigheden door de heer Joh. Mol, voorzitter van de Flakkeese Holl. Mij van Landbouw, en de ontwikkeling van het westelijk deel van het eiland door de burgemeester van Ouddorp, Goedereede en Stellen- dam, de heer J. A. Kleijnenberg. Ten slotte wordt een groot deel van het boekwerk in beslag genomen door een verslag over de resultaten van een on derzoek naar de aspecten van vegetatie en bodem der duinen van Goeree, in het bijzonder de contactgordels tussen zout en zoet milieu. Dit onderzoek naar de vegetatie in het duingebied werd opgezet door het Rijksinstituut voor Veldbiologisoh on derzoek ten behoeve van het Natuurbe houd (RIVON) en uitgevoerd door de biologen V. Westhof, C. G. van Leeu wen, M. J. Adriani en E. E. van der Voo. Publicatie van dit verslag kon tot stand komen, dank zij samenwerking met de stichting „De Beer", die vier natuurreservaten op Flakkee bezit n.l. de plaat Scheelhoek, de „Kwade Hoek" tussen Goedereede en Ouddorp, de Punt, ten Zuid-Westen van Ouddorp en de Hompelvoet of Paardeplaat in de Gre- velingen. Het jaarboek is door dit ge deelte uitgegroeid tot een werk van gro te natuurhistorische betekenis. In zijn verhandeling over de „Water lozing van Flakkee in de toekomst" merkt ir. J. B. Mijs op, dat een duide lijke voorstelling van wat door de af- damming der zee-armen veranderen gaat meestal niet is te geven, on danks het feit, dat velen zich geroepen gevoelen Flakkee reeds nu op die ge volgen voor te bereiden. Een uitzonde ring geldt evenwel de waterstaatkundi ge situatie; plannen zijn reeds gedeel telijk ten uitvoer gebracht, zij staan vast en de technische gevolgen er van zijn bekend. Ingrijpende wijzigingen in de waterhuishouding van de eilanden zijn op korte termijn geboden. Wordt thans het overtollige water vrij of door bemaling zoveel mogelijk bij lage wa terstanden op de rivier geloosd, na af sluiting van de delta zal in de dan ontstane rivierbekkens een zodanig peil worden aangehouden dat van vrije lozing geen sprake meer zal zijn, ter wijl de poldergemalen het water vrij wel allen hoger zullen moeten opvoe ren dan voordien. Als voorbeeld noemt ir. Mijs de polder Den Bommel, aan de noordzijde van het eiland; de optimale waterstand in deze polder ligt op 1.30 -NAP; het gemiddeld halftij van het Haringvliet is 0.08 m boven NAP; de gemiddelde opvoerhoogte van het pol dergemaal is 1.68 m. Bij afgesloten Ha ringvliet gerekend naar een streef- peil in de rivier van 0,60 m boven NAP moet de opvoerhoogte van het ge maal 2.20 m "worden, resulterende in aanzienlijk hogere kosten van de wa terlozing. Het merendeel der polders van Mid- den-Flakkee loost op de havens van Middelharnis en Sommelsdijk, die, als het buitenwater te hoog is, als boezems fungeren. Maar heel dikwijls dwingen aanhoudende N.W.-winden de gemalen tot stoppen, omdat de afvloeiing naar het Haringvliet belemmerd wordt. Door afsluiting van de delta treedt deze toe stand voor de haven van Dirksland bij voortduring in en hier zal dubbele be maling uitkomst geven, maar een zeer dure aangelegenheid worden. Men meent derhalve een andere oplossing te moeten zoeken, die gevonden kan wor den in lozing op het Zuiderdiep bij Stellendam, dat als boezem kan gaan fungeren in tijden van „verkeerde" wind. Voor Middelharnis bestaat een dergelijke oplossing echter niet; hier zal voor noodgevallen een gemaal bij de schutsluis moeten worden gebouwd met een capaciteit van 250 kub.m. per minuut. Maar aanhoudende regens kunnen een situatie doen ontstaan, zoals zich in het najaar van 1960 heeft voorgedaan, toen een groot deel der Flakkeese landerijen blank kwam te staan. Ir. Mijs meent, dat het waterkerend vermogen van de havens van Middel- NAAR DE MIDDELHnRNIS-TEL:Z3ZS Een inwoner van Génève heef zelf zijn personenwagen verbouwd tot een am- fibievoertuig, dat óp het land 110 en in het water 12 km snelheid kan bereiken. De foto toont het vreemde geval tijdens een tochtje op het meer van Génève, er zijn een pomp en een anker aan boord. We weten niet of de vindingrijke doe-hetzelver nu behalve wegenbelasting ook havengeld moet betalen Donderdag 10 mei is het 25-jarig bestaan van de Vereriiging' van Bkdrijfsvoor- lichting op Goeree-Overflakkee gevierd. Om de vele genodigden te kunnen ontvangen had men een van de grote hallen van de Centrale Veiling te Mid delharnis feestelijk ingericht, die met vlaggen, guirlandes en tal van ont vangen hloemstiikken was gesierd. Er was een tamelijke opkomst, hoewel men op meer bezoek had gerekend, wat zijn oorzaak wel zal vinden, dat vele landbouwers van het gunstige wéér wilden profiteren. De voorzitter de heer Joh. Mol gaf een overzicht over de aktiviteiten van de afgelopen 25 jaar en wat er in de toekomst te doen stond, waarna de di-Aecteur-generaal van de Landbouw Ir. J. W. Wellen die men ter gelegenheid van dit jubileum naar ons eiland heeft vjeten te krijgen een causerie gaf over de toekomst mo gelijkheden voor de land- en tuinbouw in E.E.G.-verband. Deze ilede werd met de grootste aandacht beluisterd. Behalve de directeur-generaal van de landbouw waren er meerdere autoritei ten op landbouwgebied, o.m. de vroege re Rijks landbouw-consulent Ir. W. C. V. d. Meer (oprichter van de Vereni ging); de huidige landbouwconsulent Ir. van Gaaien; dr. ir. C. W. C. v. Beekom, R. landb. consulent voor Zeeland; ver der vertegenwoordigers van de 3 stands en landb. jongeren-organisaties; van het Aard. Onderzoek Centrum; van de Vereen. Bedrij f svoorl. Voorne en Put ten, Vijfheerenlanden; Stichting Proef- boerderij Z.-Holland; Ned. Uienfedera- tie; Bond v. Plattelandsvrouwen; Tüinb. Vereen.; Kon. Alg. Vereen. BloemboUencultuur; Ring van Boeren leenbanken en tal van andere organisa ties. Van de burgemeesters was er al leen de heer P. W. Hordijk van Mid- Speclaal in het opmaken van B. T. d. TEEK Telefoon 2682 Westdgk 86 MIDDELHARNIS harnis en Sommelsdijk verhoogd zou kunnen worden, waardoor de bemaling minder afhankelijk wordt van de water stand in het Haringvliet. Maar voor de langs de haven gevestigde bedrijven be tekent dit verhoging van loswallen, voor de dorpen het omranden van de haven kommen met een muur, dan wel dem pen en/of van een waterkering voor zien! Nog een andere oplossing van het toekomstige probleem van de water lozing is verleggen van de uitslag van de polders van het Noorden naar het Zuiden van het eiland, naar het Kram mer; verraoedelijk zouden dan drie ge malen tot één kunnen worden verenigd. Doorspoelen van de polders van het Noorden naar het Zuiden met zoet wa ter uit het Haringvliet is dan mogelijk en kan voor de toekomst zeer belang rijk blijken (tuinbouw!). In elk geval zullen de polderbesturen in de komende jaren voor grote proble men en gewichtige besluiten worden gesteld en te hopen is dat men die op lossingen kiest, welke tot in verre toe komst de juiste zullen blijken, aldus de schrijver van deze belangwekkende be schouwing in het jaarboek van het Flakkeese W.G. delharnis-Sommelsdijk, omdat de an deren verhinderd waren. Door de voorz. de heer Mol werden ze in zijn ope ningswoord allen welkom geheten. Terugblik De voorzitter gaf daarna een terug blik over de aktiviteiten der Vereen. voor Bedrijfsvoorlichting in de afgelo pen vijf en twintig jaar. Hij noemde de 3e mei 1937 een belangrijke dag, om dat de toenmalige Eijkslandbouwcon- sulent Ir. v. d. Meer er in slaagde bij de pi. standsorganisaties belangstelling te wekken op gebied van het geven van landbouwvoorlichting. Op de oprich tingsvergadering werden statuten en huishoudelijk reglement sterk geamen deerd vastgesteld; er traden 60 leden in totaal met 2000 ha cultuurgrond tot de vereniging toe. Het eerste bestuur bestond uit de heren J. A. v. Nieuwen- huizen voorz.; C. A. v. Loon, secretaris; L. P. Akershoek, J. Noordermeer, G. Verweij en J. L. de Wit. Dat de Be drijfsvoorlichting in een behoefte voor ziet blijkt wel, daar er thans 850 le den zijn aangesloten. Bij de start be gon men met proefvelden op velerlei gebied; bestrijding van ziekten en pla gen in de gewassen en ook het grond onderzoek had de aandacht. In 1943 (midden in de bezettingstijd) verrichte ir. van Beekom door zijn werk bij de SNUIF belangrijlc werk; na de inun datie werden onder zijn leiding grond en watermonsters genomen, gipsproef- velden aangelegd enz. Door zijn werk had een vesneld herstel van de zieke gronden plaats. In 1948 vertrok ir. v. Beekom als R. landbouwconsulent naar Zeeland. Spreker schetste dat er een 25-jai'ig lange samenwerking is geweest met de Rijks Voorlichtingsdienst en de Flak keese Boerenbond, waarom volgens hem gezamenlijk wordt gejubileerd en ook Ir. V. Gaaien op de receptie feli citaties heeft in ontvangst te nemen. De voorz. wees er verder op, dat thans de proefvelden niet meer zo in de belangstelling staan, omdat er een proefboerderij is gekomen, het Cerbe en de A.V.C. Het tempo moet echter worden bijgehouden, want vóór alles is nodig, dat de bedrijven verantwoorde lijk worden geleid. Verder memoreerde spreker het her stel van de grond na de ramp in 1953, waarbij met grote inspanning is ge werkt. Erkentelijk was spreker voor de hulp van de Overheid, voor de steun bij onderzoek, onderwijs enz. Ingaande hoe het in de toekomst zal worden wat de voorlichting betreft, wees spreker op de a.s. veranderingen, hoe middels (Zie vervolg pag. 3 Ie kolom) Iji

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1