Opening Prinses Irenescliool f P- Landbouw contra industrie De ioesiand in Algiers n. Firma Viskil opende fraai iiloemen- magazijn Wordt Rijiis H.B.S. uitgebreid met Middelbare meisjesschool? 9 9 Ds. A. H. Sonnenberg 25 jaar predikant 34e jaargang Dinsdag 8 mei 1962 No. 3088 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 259 Nieuwe, zeer praktische streekschool voor B.L.O.-onderwijs Kijlcavond PBINS HINDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX - MIDDKEHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Ginq 167930 ABONNEMENTSPKÏJS 2.15 PER KWARTAAl. ADVüBTKNTIEPBIJS 12 cent per nim. Bij contract speciaal tarlet 3 of meer pluimvee; Ismede de ingen, we' loiteren of "guster- of hele zomer ig snoeien, - zeer ver- g ihet enige te verkrij- alen ligus' en is thans we vindifo m van één en beperW' middel e" buitgericn- doornliagen treelcs ha^ ei gaat op- oen, binnen asgroeireni' or grasber- aarontwiK- i; dan toe- voldoende idelen waf'' verwacn' aardoor be' >eid, tijd en Het was te voorzien, dat vroeg of laat het probleem van de verhouding landbouw - industrie op Goeree en Overflakkee aan de orde zou komen. In verband met de komende veranderin gen op ons eiland door de uitvoering van de Deltawerken lag het voor de hand, dat de belanghebbenden ten op zichte van het vraagstuk der indus trialisatie een bepaald standpunt zou den moeten gaan innemen. We vermoe den, dat hieromtrent in de commissie(s) voor de structuurschets al wel behoor lijk gediscuteerd is en het lijkt ons als buitenstaander niet onmogelijk, dat de stagnatie met het uitbrengen van het rapport wellicht ten dele ook hieraan is toe te schrijven, dat er geen eenstem migheid bestond inzake deze materie. Ook wij betreuren het in hoge mate, dat die structuurschets op zich laat wachten. Het wordt hoog tijd, dat de gemeentebesturen en de diverse be drijfstakken weten, binnen welk kader men de ontwikkeling denkt te gaan lei den. Zolang dit niet in grote lijnen vaststaat, is er het gevaar dat men in cidenteel te werk gaat en dat het aan de nodige coördinatie ontbreekt. Er is inzake deze structuurschets ontegen zeglijk sprake van een gebrek aan de zo nodige voortvarendheid. Mocht er geen genoegzame eenstemmigheid be staan dan kan ook dit zelfs geen reden zijn voor stagnatie. In dat geval moet men maar gaan werken met minder heidsrapporten. De zaak is nu actueel geworden door de plannen van het Verolme-concern om bij de Deltadam in het Haringvliet een scheepswerf te stichten. Men kan moeilijk van het gemeentebestuur van Stellendam eisen, dat het eerst eens rustig afwacht tot wat voor conclusies het streekplan komt alvorens daaraan medewerking te verlenen. Integendeel het is de plicht van elk vooruitstrevend gemeentebestuur nu reeds initiatieven te nemen en zeker om een prachtkans als deze met beide handen aan te grij pen. Dit is niet te laken, maar te prij zen. Intussen blijkt uit het adres van de drie Flakkeese landbouworganisaties aan Gedep. Staten, dat hier een verschil van visie in het geding is. Zij zijn bang dat Flakkee niet „groen" zal blijven, dat de landbouw opgeofferd zal worden aan de steeds opdringende industrie en dat ons eiland misschien op de duur een tweede Rozenburg zal worden. De land bouwers vrezen, dat er aan industrie- vestiging en daarmee samenhangende versterkte huizenbouw te veel land bouwgrond verloren zal gaan en al wordt dit in het adres niet met zoveel woorden gesteld dat er een tekort aan werkkrachten in de landbouw zal ontstaan. Kortom, zij willen dat Flak kee agrarisch blijft en ofschoon ze aan G.S. voorstellen met goedkeuringen van industrievestiging te wachten tot de structuurschets klaar is, is toch tussen de regels door te lezen dat men afwij zend staat tegenover industrievestiging in het algemeen. Over deze controvers zijn nu de ton gen en pennen in beweging gekomen. De afdeling West van de C.B.T.B. is het er niet mee eens en ook de Jon gerenorganisatie van de H. M. v. L. bleek van een ander gevoelen. Omdat dit probleem ongetwijfeld van grote im portantie is, willen ook wij onze me ning erover geven. Nodig is dit eigenlijk niet. Wie zich tie uitvoerige artikelenserie herinnert, die wij ruim een jaar geleden schre ven over „Structuurveranderingen op Goeree en Overflakkee", die weet dat wij daarin in den brede gehandeld heb ben over de kwestie van industralisatie op ons eiland. Wij zijn daarin tot de volgende conclusie gekomen. In verband met het structureel ge brek aan werkgelegenheid op het eiland zelf is het nodig industrie aan te trek- l«n als enig middel tot arbeidsverrui- ming, Daardoor kan geheel of gedeelte lijk een eind gemaakt worden aan het pendelen met al zijn bezwaren en bovendien de migratie worden tegen gegaan, waardoor de stagnatie in de be volkingsaanwas, die veroudering ver oorzaakt, wordt opgeheven. De bezwa ren tegen industrievestiging op het plat teland dienen zo goed mogelijk te wor den opgevangen. Zij zal op bescheiden schaal moeten geschieden in bepaalde kernen ten einde de aanpassing aan de industriële sfeer zo vlot mogelijk te doen verlopen. Uit deze conclusies blijkt derhalve, dat wij het niet eens kunnen zijn met de opvattingen van de landbouworganisa ties. Het is wel begrijpelijk, dat deze er naar streven het agrarisch karakter van ons eiland te bewaren, maar er staan I zulke hoge belangen op het spel, dat :3 dit niet voor 100 procent mogelijk is. I Als men industrievestiging afwijst, is M ^^^"- alternatief om de arbeidspro blemen op te lossen. Wil men de Flak keese economie gezond maken en ook een sociaal bevredigende situatie schep pen, dan moet er gebroken worden met het eenzijdig agrarisch karakter van onze streek, want deze is daardoor veel te kwetsbaar in economisch opzicht. Maar dit wil helemaal niet zeggen, dat de landbouw in het gedrang moet ko men. Natuurlijk zal er hier en daar wat jandbouwgrend verloren gaan, maar dit kan bij een bescheiden industrialisatie nooit veel betekenen. Bovendien komen er m West-Flakkee door de inpoldering van Scheelhoek waarmee men niet zal wachten tot de Deltadam in 1968 klaar is enige honderden ha. bij, ter wijl ook tussen Den Bommel en Oolt- gensplaat landaanwinnig zal plaats heb ben. Ook verdere ruilverkaveling kan in verschillende opzichten voor de be drijfsvoering gunstige resultaten afwer pen. We moeten voorts niet vergeten dat de Flakkeese landbouw zich toch zal moeten heroriënteren, wanneer straks ons land ook in agrarisch opzicht ge ïntegreerd zal worden in de E.E.G., spe ciaal wat de grootte van de bedrijven betreft. Deze is zoals men weet op Flak kee tamelijk ongunstig. Wat de kwestie betreft, dat wellicht door industrievestiging het verloop van de landarbeiders zodanig zal worden ge stimuleerd, dat er een structureel tekort gaat ontstaan, schijnt het ons toe dat dit uiteraard van verschillende fac toren zal afhangen: bij intensieve indus trialisatie zal ongetwijfeld de land- en tuinbouw in het geding komen, al moe ten we niet vergeten dat allereerst de pendelaars aan de beurt komen voor de fabrieken; voorts zullen de arbeids voorwaarden een overwegende rol spe len en de vraag of men in staat zal zijn de seizoenwerkloosheid op te heffen. In ieder geval moet ervoor gewaakt worden, dat Flakkee geen specifiek in dustriegebied wordt. Daarover zullen we het allen wel eens zijn. We zijn het dus niet eens met de be schouwingen van de voorzitter van de H. M. V. L. dhr. Mol, die meende op de gehouden vergadering, dat industrie op ons eiland niet nodig is. Ook had hij niet voldoende oog voor de bezwaren van het pendelen, terwijl wij toch wel op timistischer zijn omtrent de vraag of de pendelaars niet liever dicht bij huis blijven al zijn de verdiensten dan iets minder. We geloven dat dhr. Den Eer- zamen volkomen gelijk had toen hij zei, dat men de ontwikkeling toch niet l^an tegenhouden, afgezien nog van de vraag of ze noodzakelijk is. Het is een uitge maakte zaak, döt de Flakkeese econo mie niet uitsluitend kan drijven op de landbouw en dat met name de werkge legenheid in die bedrijfstak nu eenmaal lang niet toereikend is om de bevolking op het eiland vast te houden. En daar om moet er in beperkte mate industrie aangetrokken worden. Men moet daarmee ook niet te lang wachten. Als de conjunctuur omslaat of een vertraging in de expansie op treedt waar grote kans op is dan kon het met de investeringsactiviteit in de industrie wel eens zo worden, dat Flakkee geen kans meer krijgt. Daar om is het van het gemeentebestuur van Stellendam zeer verstandig het ijzer te smeden nu het nog heet is. En om de zelfde reden zouden we de heren, die de structuurschets moeten ontwerpen, willen aanraden nu eindelijk eens met hun conclusies voor de dag te komen. Het is lang tobben geweest om een goed en praktisch onderdak te krijgen voor het B.L.O.-onderwijs, sinds dit in oktober 1950 op ons eiland is aange vangen. Men is toen begonnen om les te geven in een gcmeenitelyk gebouw op de hoek van de voorstraat bij het raad huis, wat al heel vlug te klein bleek te zijn. Aan de Hobbemastraat is toen gedeeltelijk huisvesting gevonden in een gemeentelijke noodschool, met 4 lokalen, die ook door andere scholen vi'erd gebruikt. Dit gebouw staande op een zeer rustige plaats is uiteindelijk gekozen om er definitief een streek school voor het B.L.O.-onderwijs te bouwen, welke school dezer dagen ge heel is gereed gekomen en vrijdag a.s. door het gemeentebestuur van Middel- harnis, officieel aan het schoolbestuur zal worden overgedrageix. Begrijpelijk moest het bestaande ge bouw geheel worden verbouwd en uit gebreid. Het heeft een prachtig voor front met ruime hal en daarnaast een keurige lerarenkamer. Aan de andere zijde van de hal bevinden zich de toi letten, en een garderobe en tevens een lokaliteit waar de meisjes wassen kun nen leren. Hierin bevindt zich een la vet met motor en centrifuge. De school bevat 5 leslokalen met naast ieder lokaal een bijlokaal voor de praktische vakken. Deze school is daar door veel praktischer gebouwd, dan andere B.L.O.-scholen; er is géén gang tussen de bijlokalen, de onderwijzer of onderwijzers kan tijdens het lesgeven ook het werk dat door de leerlingen in de bijlokalen verricht wordt, geheel overzien. Zo is er voor de grootste meisjes één lokaal met complete keuken, waarin 4 fonkelnieuwe gasfornuizen zijn ge plaatst om te koken, te braden en te bakken, leren tafeldekken enz. Verder een lokaal voor de naaivakken (met Singer-naaimachines) een lokaal voor handen-arbeid en een projectie-lokaal plus magazijnruimte enz. Alle lokalen zijn licht en lucht, cen traal verwarmd, prima electr. verlich ting en voorzien van het allermodernste schoolmateriaal. Hoofdelijk onderwijs IZoals bekend genieten de kinderen op deze school hoofdelijk onderwijs, waar om door het onderwijzeend personel bij zondere aandacht aan de leermiddelen wordt besteedt. Zo heeft men voor het taai-onderwijs een geheel nieuw leer plan ontworpen, wat uitstekend vol doet. We zagen op de schoolborden eni ge vrij moeilijke dictee's keurig geschre ven door de oudste leerlingen, waarin slechts een heel enkele fout voorkwam. Wat het rekenen betreft heeft men een aparte leermethode; men werkt niet alleen met rekenboekjes, maar met al lerlei gestencilde opgaven, die gemaks halve op plankjes zijn aangebracht en zodoende langer kunnen worden ge bruikt. Het gehele onderwijs is op de praktijk in het maatschappelijke leven gericht; het moet gezien worden als eind-onder- wijs, al worden er ook nog wel enkele jongens aan de Techn. school afgele verd en meisjes aan de huishoudschool. Er wordt zoals we reeds eerder hebben geschreven individueel les gegeven, maar tevens toch in aparte groepen gewerkt, met leerlingen die qua kennis en leeftijd het meest bij el kaar passen. In deze nieuwe school, die zodanig is gebouwd, dat deze in de praktijk ten volle voldoet is het een lust om les in te geven en voor de 81 kinderen die de school telt, een dage lijks genoegen er onderwijs te mogen ontvangen. Vrijdag 11 mei zal de officiële over dracht namens het gemeentebestuur plaats hebben door burgemeester P. W. Hordijk in het Hervormd Verenigings gebouw aan de Ring te Middelharnis. Vooraf, vanaf half 3 n.m. zal de school door de genodigden worden bezichtigd waarna men' te half vier in genoemd verenigingsgebouw zal bijeenkomen. De openingsbijeenkomst zal onder leiding staan van Ds. P. van Wakeren, voorzitter van het B.L.O.-schoolbestuur. Wij attenderen nog op de kijkavond van het werk van de leerlingen die donderdagavond a.s. in de nieuwe school zal worden gehouden en wel van 6.30 tot 8.30 uur. Ouders van leerlingen en an dere belangstellenden zijn daar van harte welkom. Wat tot voor kort nog een donkere huiskamer was, heeft de heer Viskil geholpen door zijn beide schoonzoons omgebouwd tot een aan alle eisen vol doend bloemenmagazijn waar de klant een prachtige sortering bloemen te kust en te keur vindt. De heer Viskil, die in mei 1952 de bloemenzaak begon en daartoe zijn huiskamer als winkel inrichtte heeft zijn leven lang in de bloemen en fruit teelt gewerkt met een grote liefde voor het vak. Men wordt niet zo maar bloemist, vakeksamens moeten worden afgelegd en men moet in de kunst van het bloe- menschikken en verzorgen van bruids- werk, grafkransen e.d. zeer bedreven zijn wil men de benodigde diploma's in handen krijgen. Donderdag 19,april is de geheel ge moderniseerde zaak (Onder grote be langstelling geopend. Een fantastische kollektie snijbloemen, orchideën, opge maakte boomschors, vakkundig opge maakt bloemenbakken, cactussen e.d. sieren het geheel, zelfs pronken er fraaie steretsia's, die 6.50 per stuk kosten. Steeds prima kwaliteit: De bloemenhandel is een riskant be drijf, grote kennis van zaken is dan ook vereist, zo kan het voorkomen dat een bloem niet verkocht wordt, die dan waardeloos is geworden, dit weerhoudt de bloemist echter niet, steeds weer verse voorraad aan te kopen van de beste kwaliteit: „Wij kunnen ons niet inlaten met marktrommel", wat na eni ge dagen gebloeid te hebben afsterft; deelde ons de heer Viskil mede. Voor een groot gedeelte kweekt hij de bloemen zelf, waartoe hij de be schikking heeft over een kas, wat de kwaliteit zeer ten goede komt, ook de planten die hij van handelaren betrekt bewaart hij grotendeels in deze kas, die op kamertemperatuur gehouden wordt, dit om de zo gevaarlijke „over gang" tè voorkomen. De verbouwde winkel is grotendeels naar on'twerp en makelij van zijn schoonzoons. Reeds jaren eerder had hij zijn zaak willen verbouwen maar Stad en Land schap maakte bezwaar. Het was voor hem een handicap, omdat hij daar hij kleine etalage ramen had verhinderd werd lid te worden van „Bloemenex- presse" die zendingen door geheel Ne derland en ook buiten de grenzen ver zorgt. Nu het bloemenmagazijn Viskil aan alle eisen voldoet, zullen zij zeer binnenkort via ,,de Bloemenexpresse" bloemen en planten voor andere plaats- sen kunnen worden besteld. Een bijzonderheid is wel „het wonder uit Oranje woud", dit is een poeder dat men in het water gooit, waarin bijv. een gele tulp staat. De volgende mor- DIRKSLAND Uitslag P.V. Gevleugelde Vrienden vanaf St. Ghislain 146 km. J. Mans 1, 2, 6, 7, 14, 15, 30; L. Arensman 3, 4, 8, 17, 19, 20, 22, 24, 25, 27, 34; B. Leijdens 5, 29; A. de Vogel 9; W. van 't Hof 10, 11, 13; N. V. d. Groef 12, 36; B. Doorn 16, 31; Joh. Doorn 18; D. Hameete 21; Gebr Smit 23, 33; J. du Pree 26; W. Nieuw- land 28, 32, 35. Huwelijksbevestiging. A.s. donder dag 10 mei hoopt ds. P, Blok een hu welijk kerkelijk te bevestigen. Aanvang 2.45 uur. Burg. Stand. Geboren: Jan, zoon van J. C. Verduin en L. van Biert. Ondertrotiwd: K. Bunk 50 jaar en N. Verhage 42 jaar. Overleden: Johannis Snijder 66 jaar, echtgenoot van W. van der Ree. Nummering kandidatenlijsten. 1. V.V.D.; 2. Pv.d.A.; 3. S.G.P.; 4. A.R.P. HERKINGEN Rekening Diaccyirie. De rekening van de diaconie 1961 der Herv. Kerk ligt vanaf heden t.m. 15 mei a.s. voor be voegden ter inzage bij de boekhouder C. Huizer Lz. Ongelukken: De jongeheer W. v. d. Veer reed met zijn brommer tegen een trekker en liep weinig lichamelijk let sel op, de brommer werd tamelijk be schadigd, de politie stelde een onder zoek in. Merv. Huizer-Soeteman kwam met de bromfiets te vallen en bracht het er eveneens goed af. Inleveren vakantiebonnen. Vakantie bonnen lean men inleveren voor de land bouw van 11 mei tot 19 mei 1962. Zit ting zaterdag 12 mei van 78 uur in de Herv. School. Verder bij de penning meester N.C.L. Bond de heer J. Looij Kaaidijk 21. Denk er om er is maar één inlevering. Burg. Stand. Overleden: Abraham de Korte, 41 jaar, echtgenoot van Adri- ana Drooger. MELISSANT Actie 10 X 10. Het is wel laat, maar toch verschijnt er nog even een be richtje over deze actie. Vlak voor de Pasen hebben we er met het mooie bedrag van 603,45 een punt achter gezet. Werkelijk een prach tige opbrengst, die de verwachting te boven ging. Het geld werd bijeengebracht d.m.v. de lO'/o kaarten, de oliebollen verkoop, de prikkaarten en een bijdrage van de Herv. jeugdverenigingen. Allen, die hieraan meegewerkt heb ben, wordt nogmaals hartelijk dank gezegd. Kerkdienst. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente (Beatrix- laan) voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. OUDDORP Inlevering vakantiebonnen. Algehe le inlevering vakantiebonnen van de Landbouw op 11 en 12 mei a.s. kunnen vakantiebonnen met opdruk 19611962 worden ingeleverd bij P. Bakelaar, Vis serstraat 22, Ouddorp. Uitbetaling 15 16 juni. De Trekvogels van Ouddorp hield een wedvlucht van Vilvoorde 284. P. Mierop 1, 9, 11, 17, 18, 24, 29, 33, 35; W. Kievit 2, 5, 20; J. Kapteijn 3, 12, 16, 19, 23; Comb. Kleijn 4, 10, 22; Gebr. Ver- duijn 6, 25, 28, 30; L. Mijnders 7, 8, 14; C. J. Tanis 13, 15, 21; G. v. 't Geloof 26; A. V. d. Bok 27; B. Dorsman 31, 32, 34 Ie duif 1,32, Laatste 12,21. Uitslag wedvlucht van St. Ghislain 5—5. P. Mierop 1, 5, 9, 10, 12, 17, 21; Comb. Kleijn 2, 16; P. Klink 3, 6, 24; C. J. Tanis 4, 23, 28; Gebr. Verduijn 7, 15, 18, 30; W. Wievit 8, 13, 20, 29; KI. West hoeve 11; L. Mijnders 14, 22; A. v. d. Bok 19, 26; J. Grinwis 25; J. Kapteijn 27. Ie duif 12.55. Laatste duif 13.19 uur. NIEUWE TONGE Gevonden voorwerpen: 2 portemon- naies, 1 hamer, tang en beitel. Zwart leren motorhandschoen. Leesboek. Inlichtingen postcommandant der rijkspolitie te Nieuwe Tonge. DEN BOMMEL Afscheid ds. G. Wursten Zondag heeft ds. Wursten afscheid genomen van de Herv. Gemeente te Den Bom mel wegens vertrek naar Wierden. Wij hopen daar in ons e.k. vrijdagnummer een verslag van te brengen. OOLTGENSPLAAT Woensdag 9 mei a.s. herdenkt ds. A. H. Sonnenberg hevormd predikant te Kampen, het feit, dat hij voor 25 jaar gen lopen er prachtige rode lijnen van fijne tekening door de gele tulp! Tot slot noemen we nog enkele bloemsoorten die men in het bloemen magazijn aantreft. Snijbloemen: rozen, Forezia's, Anjers, Gerbera's (speciaal voor bruidswerk), Orchideën, Floribun- da, Hangplanten, zoals de Columnea, ook Stephantotis Bruidsbloem en tien tallen andere meer. Het is een keurige zaak geworden, waarin het prettig winkelen is voor het publiek. We wensen de ondernemer met deze uitbreiding een verder toenemend debiet. Twee beelden van de toestand in Algiers: Boven: De Europese wijk „Champ de Manoeuvre", bron van herhaalde on lusten, is door militairen met prikkeldraad van de rest van de stad afge sloten. Onder: Europese studenten vervangen de Mohammedanen van de stadsreini ging, die onder druk van de omstandigheden hun werk in de steek hebben gelaten. Ontsluiting van eiland vraagt verbreding van onderwijs Men schrijft ons: Tot nu toe was het middelbaar on derwijs op ons eiland beperkt tot H.B.S. A of B., en hoewel dit reeds vele moge lijkheden geeft, is relatief het aantal vrouwelijke leerlingen vrij laag. Spe ciaal voor deze groepering wordt de behoefte gevoeld naar meer mogelijk heden en dit kan verwezenlijkt worden door een Middelbare meisjesschool. De ze vorm van onderwijs, die meer is af gebogen naar het algemeen maatschap pelijke, kan een ideale huisvrouw op leveren, evengoed als een secretaresse een lerares, een maatschappelijk werk ster of een doktersassistente. Meisjes die de B-kant van de H.B.S. niet ligt en in het ambt werd bevestigd. Van de ze ambtsperiode stond hij van 19 sep tember 1943 tot 14 juni 1951 te Oolt- gensplaat. Zijn eerste gemeente was Molenaarsgraaf. Na Ooltgensplaat diende hij de gemeente van Leerdam en sinds 1956 staat hij te Kampen. Al spoedig na zijn komst te Ooltgensplaat maakte ds. Sonnenberg de evacuatie mee. Vanuit zijn evacuatie-woonplaats bezocht hij zijn gemeenteleden die over het gehele eiland waren verspreid. In een groot aantal gemeenten heeft hij zondags, speciaal voor de evacue's ge preekt en door de weeks vertelavonden gehouden over zijn reizen. Op de gedenkdag (9 mei) zal ds. en mevrouw Sonnenberg met hun kinde ren recipiëren. Hun adres te Kampen is Emmastraat 4. Sakor-koUekte. Eind deze week zal, een huis-aan-huis-kollekte worden ge houden voor de samenwerkende kinder organisatie „Sakor". Het geld is be stemd om het misdeelde kind te be schermen en hen in hun moeilijkheden bij te staan. BRUINISSE Zaadvisserij. Woensdag 2 mei is de jaarlijkse visserij op mosselzaad op de Waddenzee (Friese wad.) begonnen. Deze zaadvisserij zal 3 weken du ren, daarna zal nog enige weken wor den gevist op het Groninger Wad. De verwachtingen over de resultaten zijn niet hoog, waarschijnlijk zal ge noegen moeten worden genomen met dezelfde mosselzaadbanken die ook reeds vorig jaar werden bevist. nu noodgedwongen de A-kant volgen vinden in de M.M.S. de voor hun ideale vorm van algemene ontwikkeling en krijgen daarmee een opleiding, die veel gevraagd wordt Van letterkunde tot bloemenschikken ■Zeker 35 '"/o van het programma is facultatief, dat wil zeggen, kan besteed worden naar inzicht van de schooldirec tie en dus ook aangepast aan specifieke omstandigheden en behoeften van de Flakkeese leerlingen. Het zwaartepunt zal echter steeds lig gen bij de algemeenheid van de vor ming. De eerste klas zal gelijk lopen rnet de H.B.S., waarna de leerlingen, die voor M.M.S. kiezen niet speciale aandacht gaan geven aan de exacte vakken zoals wiskunde (H.B.S.-B) of aan de handelsvakken (H.B.S.-A.) maar zonder deze vakken geheel voorbij te gaan, aan letterkunde, kunstgeschie denis of maatschappijleer. Nuttige handwerken zullen op breder basis beoefend worden tot bloemen schikken, toe en de culturele vorming vraagt dan bijzondere aandacht. Het maken van excursies, het bezoeken van tentoonstellingen en evenementen be- Iioort meer tot deze opleiding, die voor een belangrijk deel een maatschappelijk practische kant heeft. Volwaaridig onderwijs Er bestaat wel eens de opvatting, dat een leerling, die niet geschikt is voor H.B.S.-B. iets minder zou zijn. Dit is bepaald een misvatting, want de A-kant van de H.B.S. is alleen maar anders, maar zeker volwaardig. Dit geldt ook voor de M.M.S., die weer anders is en dus verbreding betekent van het on derwijs, maar zeker beschouwd mag worden als gedegen onderwijs. Voor meisjes, die na hun opleiding en alge mene vorming aan een huwelijk den ken, kan deze M.M.S. ideaal zijn, maar eveneens voor hen die een beroep be ogen zoals stewardess, medisch secre taresse of iets willen bereiken in de verpleging of het maatschappelijk werk. Bij sollicitaties kan het M.M.S.-diplo- ma in vele gevallen een succes beteke nen te meer, daar ook aan de taal kundige kant litteratuur en letter kunde) extra aandacht is besteed. De ontsluiting van ons eiland gaat ook eisen stellen aan het onderwijs en deze M.M.S. kan een welkome uitbrei ding gaan betekenen van de studiemo- gelijkheid. Reeds ontving de heer T. P. Hut, directeur van de Rijks H.B.S. vele aanvragen en volgen thans leerlingen de A-kursus, die beter gepast zouden hebben in de M.M.S. Aanstaande zaterdag zal onder aus piciën van de vereniging „De Flakkeese H.B.S." om drie uur in de aula een bij eenkomst georganiseerd worden van ouders en belangstellenden, om tot op richting te komen van deze afdeling M.M.S. (Zie de advertentie elders in ons blad).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1