Directeur G. den Eerzamen Ridder in Orde Oranje Hassan Opdat wij niet vergeten, Het Nieuw Guinea- vraagsiuk Meditatie J^^CKORTENEGsZOOM Dodelijk ongeval maakte eind aan feestvreugde 4 mei 1962 Verenigde vergadering Waterschap ,,0e Dijkring Flakkee 34e jaargang Vrijdag 4 mei 1962 No. 3087 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond NA PASEN Fruitmanden en Fruitbakjes «*2)e ^ruitcentrale" Wegens grote verdiensten voor de Landbouwschool BINHENVERIN6BED SCHHINtUBBEilBEP r;^iw vrijetijdsverf/ kwaliteitsverf lutiiieum solioolhoofd Kommers PBINS HSNDBIKSTaAAT 14 - POSTBOX S - MIDD1T.HAKWIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.13 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tairiel Het is niet onze bedoeling thans het Nieuw-Guinea-probleem in zijn volle omvang te gaan behandelen. Dat zou weer een serie artikelen vragen, want dan zouden we het moeten hebben over land en volk, de geschiedenis ervan in verband met Indonesië, de uitsluiting van de souvereiniteitsoverdracht, het al of niet gerechtvaardigde van de eisen van Soekarno, de partijpolitiek hier in Nederland m.b.t. dit vraagstuk, de in ternationale aspecten, het zelfbeschik kingsrecht, het al of niet juiste van on ze regeringspolitiek enz. Wie een ge fundeerd standpunt in deze kwestie wil innemen, moet zich met al deze dingen bezighouden. We willen nu liever de huidige stand van zaken in het kort be spreken. Er is in ons land nogal beroering over Nieuw-Guinea. De belangstelling is ten dele een natuurlijke, maar ook voor een groot deel niet meer dan agitatie. De P.v.d. Arbeid gebruikte bij de stem bus de kwestie als aanvalswapen tegen het kabinet-De Quay, hetgeen jammer lijk mislukte. De P.S.P. ziet er een prachtig propagandamiddel in voor haar pacifistisch streven en behaalde daarbij meer succes. De communisten zingen ook mee in het koor en steunen de politiek van Moskou, die erop uit is vroegere vrije landen (Oost-Europa) en nog koloniale gebieden zoals N. Guinea onder een neo-koloniaal regiem te bren gen. In de A.R. partij heerst inzake de ze kwestie grote verwarring. Een aan zienlijk deel der aanhangers is het he lemaal niet eens met Dr. Bruins Slot, die naar onze mening een standpunt inneemt dat op zichzelf zeer gevaarlijk is en bovendien ondermijnend werkt voor de regering. We kunnen gerust zeggen, dat helaas dit probleem niet al leen ons volk, maar ook de partijen verdeelt. Ook in de P.v.d.A. zijn leden, die het helemaal niet met Burger en De Kadt eens zijn. Omgekeerd zijn er in roomse kring men denke aan de professoren Duynstee, Rogier e.a. die met hun fractie van mening verschil len. Een treffend staaltje van deze ver deeldheid werd openbaar op de demon stratieve meeting van de P.v.d.A. en kele weken geleden in Amsterdam, waar naast de socialistische sprekers nota bene een hoogleraar van de Vrij Uni versiteit en een vrijzinnige Twentse fa brikant het pleit voerden voor over dracht aan Indonesië. En natuurlijk gaat het sentiment vooral bij de moe ders een woordje meespreken, nu er steeds meer troepen naar N.G. worden verscheept. Eerlijk gezegd bebben wij ons het beste thuisgevoeld op een grote bijeen komst in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag enige we ken terug, die belegd was door de or ganisatie „Door de eeuwen trouw." Daar werd door een zestal sprekers, een A.R., een C.H., een V.V.D.'er, een K. V.P.'er, een Ambonnees en een Papoea- student de socialistische politiek afge kraakt en Soekarno in al zijn machts wellust en onbekwaamheid aan de kaak gesteld. Daar werd hulde gebracht aan minister Luns en schout-bij-nacht Ree- ser, maar Amerika en Engeland kwa men er minder goed af en vanuit de vergadering kreeg Bruins Slot ervan langs. De conclusie was, dat N.G. niet aan Soekarno mag worden verkwanseld en dat de Papoea's in elk geval het zelf beschikkingsrecht moeten kunnen uit oefenen. Naar onze mening draait (hierom ten slotte de hele kwestie. Geen enkele Ne derlander wil N.G. als kolonie behou den. Het kolonialisme is nu eenmaal uit de tijd, ofschoon b.v. de Indonesiërs en de Kongolezen er heel wat beter aan toe zouden zijn als ze nog onder Ne derlands en Belgisch bestuur waren. De Papoea's zelf zouden heel graag nog een aantal jaren de leiding van Nederland willen aanvaarden, maar door Soekar- no's machtsbegeerte en de internatio nale opinie wordt dit onmogelijk ge maakt. Verreweg de meeste Papoea's zijn fel anti-Indonesisch. Hun leiders weten, dat dit volk, als Soekarno het pleit wint, aan dictatuur, honger en ellende wordt prijsgegeven. De nu al 12 jaar aan de gang zijnde culturele arbeid, die Nederland bijna een miljard gul den heeft gekost, wordt dan stopgezet en ervoor in de plaats komt het wan bestuur van Djakarta, dat in eigen land niets anders bracht dan chaos, honger, werkloosheid en terreur. Aan zulk een regiem willen nu Burger, De Kadt, Duynstee, Rijkens en Bruins Slot de Papoea's uitleveren! Het is onbegrijpe lijk en onverantwoordelijk. Tenslotte moet toöh het belang van dit volk pre valeren boven alle andere overwegin gen. Maar we vrezen, dat het het slacht offer zal worden van de Amerikaanse vrees voor de chantage van Soekarno, van (Je beruchte Engelse compromis- Politiek, van de oppermacht der „neu tralen" in de Verenigde Naties, van de socialistische partij-politiek in Neder land en van vreemdsoortige overwegin gen in Hervormde en Gereformeerde zendingskringen. Niettemin zal de Nederlandse regering o-i- het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's zolang dit maar enigszins mo- gUiJk is moeten verdedigen. Op ons volk ■nag niet het odium blijven rusten, dat 'het deze mensen willens en wetens heeft overgeleverd aan een soort Hit ler, die zich om eigen volk niet bekom mert, laat staan om de Papoea's. Wij zijn het eens met de Amerikaanse jour nalist Ruark, die schreef, dat de Ne derlanders veel meer bekwaamheid heb- Hij zal ons na twee dagen levend maken op de derde dag zal Hij ons doen verrijzen en wij zullen voor Zijn aangezicht leven. Hosea 6 2 Zalig om met Hosea te mogen inblik ken in het volkomen werk des Heeren. Kent ge de ontmoeting met de Paas- vorst? En hoe was die? Wanneer we op straat iemand tegen komen en groeten, dan zeggen we wel eens wanneer we thuis komen: ik heb deze of gene ontmoet. Maar dat is geen wezenlijke ontmoeting. De minste eis die we aan een ontmoeting kunnen stel len is toch wel, dat we even blijven staan en enkele woorden wisselen. Maar dan is het nog maar een vluchtige ont moeting. Daar kan ook sprake zijn van een za kelijke ontmoeting. Een samenspreken, waarin we zo goed, maar ook zo vlug mogelijk onze belangen uiteen zetten, om dan ieder weer zijn eigen weg te gaan. Zulke vluchtige en zakelijke ontmoe tingen kunnen nu ook met de Hecre plaats vinden. Ja, zou schier niet ieder die op de erve des verbonds leeft daar van kunnen spreken? Wat een waar schuwingen immers stromen ons in ons leven toe! Wat hebben we hem nodig gehad op ons ziekbed. Maar.toen de Heere ons gebed had verhoord, en het zakelijke van de ontmoeting voorbij was konden we het zelf wel weer aan en hadden de Heere niet langer nodig. Maar de echte ontmoeting tussen de Heere en onze ziel is een andere. Daar neemt de Heere de tijd voor. Dan wordt er gesproken van hart tot hart. En dan is er ook in het hart van de mens de begeerte, de hartelijke begeerte naar die ontmoeting. Dan duurt hij altijd te kort en nooit te lang. Die ontmoeting heeft door en in de levende Christus plaats. In hem wordt de dode zondaar levend gemaakt. In Hem mag hij uit het zondegraf oprijzen. Deze ontmoeting laat alzo iets na. Het eerste gevolg is een wond! Want in de ontmoeting tussen God en de mens botst het. Gods liefde botst tegen onze vijandschap. Dan moet er heel wat bij de mens overboord. Zijn vleselijke vroomheid, zijn vermeende gerechtig heid, zijn deugden en plichten. Zijn ge stalten en tranen. Ja, alles wat buiten de Hteere is, verliest dan zijn bekoor lijkheid. Het wordt alles een wegwer- pelijk kleed. Dan gaan we met alles, waarmee we eerst zo rijk waren de dood in. Dan gaan we echter ook leven in Hem Drie vruchten noemt ons oude leerboek de Heidelberger, ons van de opstanding van Christus. Hij heeft daarmede de dood overwonnen, opdat Hij ons de ge rechtigheid, door Zijn dood verworven zou deelachtig maken. Wij worden door de kracht dier opstanding ook zelf op gewekt tot een nieuw leven. En ten slotte is de opstanding van Christus ook een zeker pand van onze zalige opstanding. Na twee dagen! Wie zou het dan nog verwachten? Dan zouden we verwach ten dat het gestorven lichaam tot ont binding zou overgaan. En juist dan zal Hij Zijn kerk doen herrijzen, zoals Hij zelf verrezen is. Wij zullen voor Zijn aangezicht leven! Dicht bij Jezus is mijn leven. Dicht bij Jezus is mijn lust. Hij zegt het: Ik ben de opstanding en het leven. Die in Mij gelooft zal leven al ware hij ook gestorven. Leven, dat is ook kennen. Onze tekst zegt: „Dan zullen zij kennen en ver volgen te kennen." Dan.dat is, wan neer God in genade tot Zijn volk we derkeert in de levende Christus. Oor spronkelijk staat hier eigenlijk: Wij zullen kennen, om de Heere te kennen. Hier wordt de kerk dus onderwezen in de kennis van God en hun Zaligmaker, opdat ze straks geen vreemde zullen ontmoeten. Dit is het eeuwige leven, dat zij U kennen, de enige en waarach tige God en Jezus Christus, dien Gij gezonden hebt. Moogt ge al voortgaan met Hem te kennen, als vrucht van de Paasontmoeting? ,,Zijn opgang is bereid als de dageraad." Hij is enerzijds de zon der gerechtig heid. Als de Zodanige is Zijn opgang bereid door de beloften, zoals de dage raad bereid is. Zoals de profeten de komst van Christus hebben voorbereid, zo bereiden Gods beloften Zijn komst vóór in het hart. Dat is reeds heerlijk, maar we zullen moeten voortgaan te kennen. Alleen in de Persoon van Chris tus wordt het volkomen licht. Leeft ge reeds uit de Levende? Dan zal Hij an derzijds ook nederdalen als de regen op het nagras. In Hem dalen stromen van zegen neder. De vroege regen en de spade regen, staat er in ons tekst verband. Bij de ontmoeting met de Paaskoning stroomt de eeuwigheid het hart bin nen. Dan wordt Hij het pand onzer za lige opstanding. Is ook uw hart met heimwee vervuld naar die dag der op standing? Dan breekt ook bij U de op- standingsvorst door de gesloten deuren heen om het toe te fluisteren: Ik zal u na twee dagen levend maken, op de der de dag zal ik u doen verrijzen. Dan zult gij kennen en vervolgen te kennen. Mijn uitgang is bereid als de dageraad en Ik zal tot u komen als de vroege regen en de spade regen. Na twee dagen! Nog een ogenblik! Dan zullen, o volk van God uw ogen de Koning zien in Zijn schoonheid en uw tong zal juichen: Hoe groot, hoe schitterend is Zijn eer Door 't heil aan Hem bewezen Hoe is Zijn roem gerezen O, alvermogend Opperheer Wat glans, wat majesteit Hebt Gij Die Vorst bereid. Dirksland C. J. Kesting VOOR BETER 1^^^ ^hhd ni NAAR DE - MiPDEt.HR>^NIS-TEL:23Z8 ben om N.G. te regeren dan de Indo nesiërs, die van hun eigen zogenaamde onafhankelijkheid een droevige klucht hebben gemaakt onder de meestal af wezige houwdegen Soekarno, die in To kio, Moskou, 'Washington, New-York en Londen beter de weg kent dan in zijn eigen verklungelde land! Daarom zal onze regering niet te gauw door de knieën moeten gaan. Ze moet zich niets aantrekken van de rode agitatie, van economische belangenjagers als de ka pitalist Rijkens, van uitspraken van de Hervormde Synode, waar alleen de P. v.d.A. achter staat en van zendingsman- nen, die geen flauw benul hebben van de internationale politiek. En ze moet zich zeker niet laten intimideren door de grote woorden van Soekarno. Diens dreigementen moet ze op de juiste waar de schatten. Als hij kans zag N.G. te veroveren had hij het al lang gedaan. Hij weet 'heel goed, dat hem dit in de huidige omstandigheden niet lukt. De Indonesiërs zijn geen vechters, ze zijn onbekwaam om de schepen, de kanon nen en de vliegtuigen, die ze van de Russen en Amerikanen gekregen heb ben, te bedienen. Bovendien, wat wil nu een land, waar chaos en honger heer sen, waar distributie moet worden inge voerd, waar politici, die Soekarno niet willen volgen, achter slot en grendel zitten, een land, dat financieel en eco nomisch praktisch failliet is, oorlog voeren? Laat onze regering de acties van Djakarta rustig afwachten, zorgen dat er voldoende troepen zijn om Ne derlanders en Papoea's te verdedigen en verder kalm voortgaan op diploma tiek gebied en zodanige politiek te voe ren, dat Soekarno in de meest ongun stige positie wordt gemanoeuvreerd. Met name we herhalen het moet aan elke onderhandeling als voorwaarde worden gesteld, dat het zelfbeschik kingsrecht der Papoea's voor honderd percent dus niet door het woord van Soekarno, dat van nul en geen waarde is wordt gewaarborgd. Wij vragen ons af, waarom er niet met Australië een akkoord tot stand kan komen over Keel Nieuw-Guinea. Het Australische deel zal toch ook bin nen afzienbare tijd voor dezelfde pro- MELISSANT Een wel zeer tragiscli ongeval met dodelijke afloop beeft maandagmiddag te Melissant tijdens de Oranje-feeste- lijkheden plaats gehad. De 9-jarige Hester Verhoef f uit Nieuw Vennep, middelste dochter uit een ge zin van 7 kinderen, die met een zusje bij de fam. Van Seters te Melissant lo geerde, geraakte tijdens de optocht van praalwagens onder één der achterwie len van de wagen waarop haar zusje meereed. Ze werd op slag gedood. Haar vader en moeder waren juist maandagmorgen naar Melissant geko men om de kinderen op te halen. De gehele bevolking was diep onder de indruk van het tragische ongeval. Alle feestelijkheden werden onmiddel lijk stopgezet. De vlaggen werden ingehaald en alle versierselen verwijderd. De verslagen heid in de gemeente en eigenlijk over het gehele eiland, is algemeen. Speciaal in het opmaken van B. d. VEEH Telefoon 2682 Westdqk 86 MIDDELHARNIS blemen komen te staan. Nederland en Australië zouden er wijs aan doen heel N.G. met de Melanesische eilanden ge zamenlijk tot een nieuwe souvereine staat te proclameren onder garantie zo mogelijk van de Verenigde Naties. Dan ware de wendstroom van Soekarno in rook opgegaan, zijn positie in Indonesië, die toch al verzwakt is, een enorme slag toegebracht en was er wellicht kans, dat daar een ander regiem kwam. In ieder geval: een capitulatie-politiek tegen over de heer Soekarno is onvaardbaar. Als N.G. aan Indonesië komt, dan niet door een besluit der Nederlandse rege ring! Vergeet hen niet, die voor Uw vrijheid 't leven gaven en 't hoogste offer brachten voor hun land Zij stierven door een wrede moordenaarshand opdat voor U de vrijheidszon zou dagen. Zij wisten van geen wijken noch versagen toen 't land geteisterd werd door 't oorlogsvuur, maar streden dapper tot hun laatste uur Gedenkt die talloos velen, rustend in hun graven. Vol weemoed toeven wij in gedachten bij hen, die nimmer 't eind beleefden van die bange tijd. En ieders hart zij op deez' dag vervuld met dankbaarheid, hen erend, die, naast God, ons volk de v.rijheid brachten. L. Kats Tegen j.l. vrijdagmorgen was door het bestuur van de Land- en Tuinbouw school een spoedeisende vergadering be legd, waarop als enigst punt stond „uit breiding van de school". De directeur de heer G. den Eerzamen begreep er niets van en was eigenlijk een beetje nijdig dat het bestuur zo overhaast bij een kwam. „De bouwplannen voor de school kunnen gerust nog wat wachten en waarom moet dat zo overhaast? zo vroeg hij zich af. En hij stond stom verbaasd toen hij in de bestuurskamer de inspecteur de heer Doorenbos aan trof, burgemeester P. W. Hordijk, de wethouders Dijkers en Le Comte, met gemeente-secretaris Knape. Toen de voorzitter de heer Ir. J. B. Mijs de vergadering opende en direct het woord gaf aan burgemeester Hor dijk ging de heer en mevr. den Eerza men, langzamerhand een lichtje op, om dat de magistraat zo bijzonder de aan dacht op het werk vestigde, dat beiden (want mevr. den Eerzamen had er ook een groot aandeel in) zo lange tijd voor de school hadden gedaan. De burgemeester schetste hoe de heer den Eerzamen sinds hij in 1916 bij het onderwijs kwam eerst op Flakkee, later in Rotterdam en Schiebroek gewerkt had. In 1938 kwam hij weer naar Flak kee aan de nieuwe Lagere Landbouw school, waar hij alléén en later met zijn vrouw (voor Duits en Engels) les gaf. Spreker memoreerde hoe hij de school vereniging had doen uitgroeien tot on geveer 1000 leden, door bijna dagelijks op weg te gaan om contribuanten te winnen. De landbouwschool is voorts zeer onder de aandacht gekomen door de artikelen, die de heer den Eerzamen periodiek in de pi. pers laat verschijnen. Flakkee is niet denkbaar zonder de heer den Eerzamen aan de Landbouw school, wat inmiddels ook een tuin bouwschool is geworden en spreker zei dat het vreemd zal zijn als de directeur straks de school met pensioen verlaat. Al dit waardevolle werk heeft ook Koninklijke aandacht verkregen; de burgemeester deelde mee dat bij K.B. van 16 april aan de heer den Eerza men voor zijn grote verdiensten aan de school benoemd was tot ridder in de Orde van Oranje Nassau waarvan hij hem met een hartelijke felicitatie de versierselen op de borst spelde De ridder kreeg daarna vele handen te drukken; de inspecteur zei veel waar dering voor de heer den Eerzamen te hebben en nog nooit zo'n plezierige reis naar Flakkee te hebben gemaakt. De staatsiefoto, welke dinsdag avond in het Amstelhotel in Amsterdam mocht worden ge maakt. Op de voorste rij v.l.n.r. Prins Philip, Groother'- togin Charlotte van Luxemburg, Koningin Elizabeth van Ehge- land, de Sjah van Perzië, het zil veren Bruidspaar, Prinses Arm- gard, Prins Jean van Luxem burg, Keizerin Parah, Prins Fe lix van Luxemburg en Prinses Marina van Kent. Op de tweede rij herkennen we van links: Prin ses Josephine Charlotte van Lu xemburg, Prinses Margriet, Prins Bertil van Zweden, Prinses Bea trix. Prinses Marijke, Koning Olaf van Noorwegen, Prins Asch- win en Prinses Irene. Alt tott M «sK itaMokt If Dankwoord Diep geroerd dankte de heer den Eer zamen mede namens zijn vrouw voor deze hoge koninklijke onderscheiding, wat voor hem een volkomen verrassing was. Hij dankte ook degenen die hem hiertoe hadden voorgedragen en vroeg zijn dank ook over te brengen aan H.M. de Koningin. Spreker zei dat hij na zijn pensioen nog één jaar aan de school hoopt te blijven; bij het naargeestige van dit a.s. vertrek was het hem een grote eer deze hoge onderscheiding te hebben ontvangen. Er werd daarna een heildronk op de ridder en zijn echtgenote uitgebracht. EEN PRODUXT VAN OE SIKKENS-GROEP SOMMELSDIJK In verband met het zilveren jubi leum van het hoofd van de School met de Bijbel de heer Kommers, wordt voor leerlingen en belangstellenden op woensdag 9 mei van 3.30 tot 5 uur in „Vita Nova" een receptie gehouden. Het waterschap „De Dijkring Flak kee" komt op 18 mei a.s. in de Jeugd- haven te Middelharnis in verenigde vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Opening en beëdiging hoofd- ingeland(en). 2. Benoeming notulenkom- missie. 3. Notulen vergadering 11 janu ari 1962. 4. Ingekomen stukken en me dedelingen. 5. Wijziging begroting 1961. 6. Verslag 1961. 7. Vaststelling reke ning 1961. 8. Verhoging crediet voor aanschaffing wals. 9. Wijziging begro ting 1962. 10. Benoeming lid en plaats vervangend lid van de kommissie tot nazien van de rekening 1962. 11. Opma ken van een aanbevelingslijst van 3 personen ter benoeming van een dijk- raad wegens periodieke aftreding van de heer P. D. Sieling (niet herkiesbaar wegens het overschrijden van de 70-ja- rige leeftijd). 12. Opmaken van een aan bevelingslijst van 3 personen ter be noeming van een dijkraad wegens af treding van de heer N. G. van Nieu- wenhuyzen in verband met het over schrijden van de 70-jarige leeftijd. 13. Machtiging tot het treffen van dezelfde salarismaatregelen als in 1962 voor het rijkspersoneel zullen worden genomen. 14. Benoeming nooddijkraden, 15. Me dedelingen omtrent de verbetering van de hoofdwaterkering rond Middelharnis haven. 16. Uitbreiding van het tech nisch personeel en verstrekken geldle ning voor woning technisch ambtenaar. 17. Wijziging regelement: a. aanpassing aan Algemeen Polderreglement; b. voor overname doodlopende wegen en bijdra geplichten voor wegen van derden. 18. Overname wegen: a. doodlopende we gen; b. bijdrageplichten voor wegen van derden; c. wijziging bijdrageplichten in verband met wijziging verharding. 19. Rattenbestrijding. 20. Bespreking meerjarenplan verbetering wegen. 21. Verslag mechanisatie-kommissie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1