Selfmade modeshow te Dirksland Friese jongeren zagen Deltawerken Koninklijk zilver voor de heer a. J. de Lignie koninklijk zilver voor de lieer n. W. Kniips 12 Dalstra schutters- koning 1962 Attentie Nieuws uit Zeeland yahI Till Landbouwschool kreeg bezoek Stemmen bij volmacht Alle verzekeringen Blaëfa!. 1 .,1II>ANDBN-NIBUWS" Vrijdag 4 mei mi. M vrijdag 4, Ettense veemarkt Camera-show Rotsma potplanten cameil „Willen is kunnen", hehhen een aan tal jongedames gedacht en vol inoed zijn ze verleden jaar begonnen een naai en knipcnrsiis te volgen en vrijdag j.l. hebben ze gezamenlijk een self-made- modeshow gegeven voor een talrijk pu bliek in het verenigingsgebouw Dk Schakel te Dirksland. Mevrouw Kleijn-Van der Mast, de directrice ua?! de modeva-kschool, heejt de meisjes opgeleid en kort (geleden slaagden drie dames voor het diploma costumière, terwijl de andere dames bij zonder voortvarend zijn geworden met naald en schaar. „Er zijn in het begin, en soms ooit wel verder in de cursus moeilijltheden te overwinnen, want ze zijn er van over tuigd, dat ze het nooit leren, maar als er een kledingstuk gereed komt, dat ze helemaal zelf gemaakt hebben, want er is geen spral^e van dat wij zelf het werk onder handen nemen, zijn ze erg tevreden en vol goede moed gaan ze verder. Ze hebben nu zelfvertrouwen en hebben als hun devies gekozen: „Willen is kunnen". Dat is prettig, want het stimuleert de nieuwelingen," vertelde ons mevrouw Kleijn. Ze liet het verder aan de toeschou wers over een oordeel te vellen. Die waren er van overtuigd, dat de uitge breide garderobe, die de dames toon den, niet van confectie is te onderschei den, waarbij zij opgemerlct, dat ze het alleen gedaan hebben, van de eerste streep op het papier tot de laatste af- werksteek toe. Voor de leerlingen is de cursus bij zonder prettig; ze mogen maken waar ze zelf zin in hebben, met dien verstan de dat het toeziend oog van mevr. Kleijn geen knoeierijen door de vingers ziet. Voor de oudere dames is er het ap paraten-systeem. Dat betekent dat ze het grondpatroon van een puntenblad De twee jongste mannequins van de show. Onbeschroomd treden zij voor het talrijke publiek op. kunnen overnemen. Voor de jongere meisjes is daar geen sprake van. Ze moeten gelegenheid krijgen deel te ne men aan een examen. De meesten wil len dat ook wel en we hopen volgend jaar weer een aantal gediplomeerden af te kunnen leveren. De dames hebben zich die avond bij zonder goed geweerd. De planken te betreden als mannequin was nieuw voor hun, maar zonder schroom heb ben ze vol zwier hun publiek versteld doen staan van hun kunnen, zowel wat betreft de kleding als goede wil het gemaakte op een juiste manier te tonen. Op de veemarkt van woensdag 2 mei 1962, werden aangevoerd 212 stuks runderen. Het aanbod van slachtvee was ruimer met slepende handel en de prijzen bleven ongewijzigd. Het aanbod van slachtvee was ruimer met stugge handel en de prijzen onver anderd duur. Prijzen: kalfkoeien 750—1250; kalf- vaarzen 6001050; guste koeien 650 850; pinken 400—650; graskalveren 250 450; paarden 600900; vette koeien 2.90—3.10 per kilo geslacht. „Jullie zijn de eerste school die per bus over de Hellegatdam rijdt en ook een bezoek torengt aan dit onderdeel van de Deltawerken", aldus sprak burge meester W. M. van der Harst uit Ooltgensplaat woensdagmorgen tot een groep jongens van de Lagere Landbouwschool uit Beetsterzwaag, die met hun leraren te gast zijn van de Lagere Landbouwschool te Sommelsdijk. Wat heb ben de jongens hiervan genoten, want met deze mooie 'bus uit Boarnbergum (de Friese naam voor Boornbergum) moesten als-het-ware halsbrekende toe ren worden gemaakt om op deze dam te komen. Via een smal dijkje bij de zo genaamde „Den Ezel" mocht het de chauffeur gelukken de dam te bereiken en aan het eind de lange bus weer gedraaid te krijgen, zonder dat hij in het zand bleef steken. En midden op deze 4V2 km. lange dam vertelde de burgemeester dan aan de jongens dat zij de primeur hebben om in schoolverband dit Delta werk te bezoeken. „Zelfs de kinderen uit Ooltgensplaat zijn nog niet hier ge weest" zei hij. Het werd dan ook een indrukwekkende dag, want na eerst het Raadhuis te Ooltgensplaat te hebben bezocht, werd ook naar de hoek van St. Jacob gereden om de werken aan de Grevelingendam te bezien en 's middags volgde er een bezoek aan de bouwput in het Haringvliet. Oeltgen een Friese Emigrant? Om kwart over negen werd de groep door de 'burgemeester de beide wethou ders, de heren P. van Es en Adr. de Vos en de gemeente-secretaris, de heer J. L. Vetter op het gemeentehuis ontvan gen. Dinsdag zijn de jongens naar Flak- kee gekomen en ondergebracht bij de leerlingen van de school over het ge hele eiland. Met een aantal van 23 vorm den zij klas één en twee van de Lagere Landbouwschool te Beetsterzwaag, een dorp gelegen in de gemeente Opster- land in Friesland. Het gezelschap stond onder leiding van het hoofd der school, de heer E. Haak en de leraar de heer G. Nijdam. De heer en mevrouw Den Eerzam.en van de school te Sommelsdijk traden als gastheer en gastvrouwe op en zorgden dat de jongens veel te zien en te horen kregen.. De burgemeester sprak een hartelijk welkomstwoord, in het bijzonder tot de heren Haak, Nijdam en de heer en me vrouw G. den Eerzamen. De heer Van der Harst vertelde eerst iets over het uit 1616 daterende raad huis en maakte de opmerking dat Beet sterzwaag nog al wat ouder is dan Oolt gensplaat. Bij een bezoek van het ge meentebestuur van Idaarderadeel (dat Ooltgensplaat na de ramp adopteerde) en waarbij de burgemeester vertelde dat in 1482 scliipper Oeltgen het dorp Oolt gensplaat heeft gesticht, werd de op merking gemaakt, dat Oeltgen een ech te Friese naam is. Door deze Friese emigrant kon het wel eens zijn, dat wij van Friese afkomst zijn en hoewel ver van elkaar, toch iets met elkaar ge meen hebben, en daarom in dit bezoek weer niet zo'n grote afstand zag. Ontwikkeling van het eiland Nadat door de concierge, de heer en mevrouw Raap, koffie met koek was geserveerd, vertelde de burgemeester aan de hand van een grote kaart het een en ander over de Deltawerken en de ontwikkeling die Flakkee na de ont sluiting te wachten staat. Hij deed dit op een zeer onderhoudende wijze en met voorbeelden, waardoor het geheel ook voor mensen die niet in het Delta gebied wonen, zeer duidelijk werd. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Tijdens de feestelijkheden te Middel- hamis is de heer H. Dalstra tot schut terskoning uitgeroepen. Vijf groepen uit de bevolking, t.w. Vroede Vaderen; Pompeniers; Chirurgijnen; Nutschutters en Gildemeesters hebben om de titel met de handboog gestreden. De beste schut ters uit elke groep waren de heren J. J. C. la Fleur, M. Driesse, J. Kieviet. M. Koese en H. Dalstra. De heren moesten daarna om de titel kampen en de heer Dalstra behaalde het hoogst aantal pun ten, n.l. 16. Hij ontving naast vele ge lukwensen, een medaille en een speci ale hoed met het opschrift „Schutters koning 1962." Volgend jaar zal de heer Dalstra zijn hoed moeten verdedigen. Zo heeft Flakkee een schutterslioning en men hoopt in de toekomst een vereniging op te kunnen richten. Belangstelling schijnt er voldoende te zijn. Autowedstrijd De jaarlijkse grote autowedstrijd, ge organiseerd door de Oranje Vereniging en met name door de heer J. Oud, werd dit jaar gewonnen door de heer P. Noor dermeer. Dit jaar werd er een wissel- beker beschikbaar gesteld. Hij behaalde het minst aantal punten, n.l. 238'/2. P. Nipius 254V2 pnt, een beker, K. Slis twee jaar achtereen eerste prijswinnaar 262 pnt, een beker; L. van Dijk; J. A. Oud; J. van Eek; D. Vroegindeweij C. de Rooij; C. Joppe en D. van Nieu- wenhuijzen. Zij ontvingen een boeken- bon. De heren die niet op de einduit slag hebben gewacht, kunnen hun prij zen afhalen bij de heer W. J. A. Coppeé, Hobbemastraat 43 te Middelharnis. Het grote vuurwerk, dat het eind van het feest had moeten betekenen, moest door omstandigheden worden uitgesteld tot zaterdagavond a.s. Men denkïe er aan, dat als men bij volmacht wenst te stemmen, b.v. in ge val van ziekte, ouderdom, verblijf el ders in het land of buitenlands, dit vóór woensdag 16 mei a.s. moet worden aangevraagd. Het daartoe strekkende formulier kan kosteloos ter gem!eente- sekretarie worden verkregen. Het stemmen bij volmacht mag worden ver richt door echtgenoot, ouders, groot vader, overgrootvader, ooms, broers, neven, kinderen, kteinkinderen, achter kleinkinderen of de echtgenoot van een schoonzuster. Voor vissers, zeevarenden, schippers, kiezers wier beroep of werkzaamheden medebrengen, dat zij werkzaam pïegen te zijn buiten hun gemeente, mits hun afwezigheid als regel telkens langer dan drie dagen duurt, mag iedereen bij vol macht stemmen. Voor inlichtingen wende men zich ter gemeenthsekretarie. Door de fotografie en fotohandel Jac. Rotsma te Middelharnis wordt aan lief hebbers gratis een keurig fotoboekje verstrelit, getiteld „Camera Show 1962" Men kan er gegevens in vinden over allerlei camera's, flitsers, dia projecto ren, smalfilmcamera's, kortom over al les wat bij het fotovak behoort. Er valt veel uit te leren en het is de moeite waard zo'n boekje aan te vra gen. OUDE TONGE Ook de heer A. J. de Lignie te Oude Tonge kreeg een zilveren medaille in de orde van Oranje Nassau als bestuurs lid van de Smecoma. Hij is eveneens vanaf de oprichting bestuurslid en heeft THOLEN Koninkiyke öndersoheidingen. De heer C. Boender, lid van de Prov. Sta ten, werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Boen der werd 12 juli 1898 te Nieuw Beijer- land geboren en werd op 1 sept. 1925 te Tholen benoemd tot onderwijzer aan de School met de Bijbel op gerefgrond slag. Bijna 40 jaren heeft hij deze func tie vervuld en werd vorig jaar als zo danig gepensioneerd. In 1927 kwam hij in het provinciaal bestuur als verte genwoordiger van de S.G.P. Tot heden is hij onafgebroken lid geweest van de Prov. Staten en sinds 1958 heeft hij ook zitting in de gemeenteraad van Tholen. De heer Boender vervult voorts vele functies op politiek-, onderwijs- en ker kelijk gebied. De heer S. M. de Heer, oud wnd. hoofd van de openbare lagere school, ontving de gouden medaille in de orde van Oranje Nassau. De heer de Heer is meer dan 40 jaren verbonden geweest aan de O.L. school te Tholen. Voorts heeft HYPOTHEKEN zonder verpl. aflossing FINANCIERING JOH. KNAPE - Tel. 231 - OUDDORP geen enkele vergadering overgeslagen en heeft zich op velerlei gebied wat de vereniging betrof, verdienstelijk ge maakt. Burgemeester W. M. van der Harst, in gezelschap van zijn secretaris, de heer Van Oostenbrugge, sierde hem met de medaille en bracht hem namens H.M. de Koningin en de gelukwensen namens het gemeentebestuur over. „meester d' Heer" nog een functie bij de vereniging „Volksonderwijs". ST. MAARTENSDIJK Ger. Gem. Op D.V. donderdag 10 mei sav. 7 uur a.s. hoopt ds. G. v. d. Breevaart in de Ger. Gem. voor te gaan in de Dienst des Woords. STAVENISSE Burg. Stand over de maand mrt. '62. Geboren: Pieter, zoon van G. de Hoed en P. M. Smits; Kaatje Tannetje, d.v. C. F. Schot en J. A. Goedegebuure; Jo hanna Maatje, d.v. J. Knuist en M. P. Goedegebuure; Cornells, z.v. M. P. van Gorsel en J. Dorst. Overleden: C. L. Potappel 75 jaar, wedn. van C. Luijk. Gehuwd: J. P. v. Dalsen 24 jaar (te Gorinchem) en W. C. van Prooijen 24 j. Vertrokken: D. L. Dane naar Rotter dam; J. A. Hendrikse naar Dordrecht; C. T. Schot naar 's-Gravenhage; P. Goedegebuure naar St. Maartensdijk; I. W. Wielaard naar Hilversum; W. C. V. Dalsen-van Prooijen naar Gorinchem Ingekomen: J. A. de Graaf van St. Maartensdijk; C. v. Haatten en gezin van St. Maartensdijk. BRUINISSE Sterfgeval. Op bijna 75-jarige leef tijd overleed te Bruinisse de heer Jan S. Duinkerke die geboren is te Yerse- ke, zijn carrierre zocht en vond bij de Visserijpolitie op de Zeeuwse Stromen, waar iïij zoals gebruikelijk alle rangen doorliep. In 193.' kwam 'hij naar Brui nisse als schipper op het Visserijvaar tuig Valk. Op 1 mei 1947 volgde zijn benoeming tot opziener als opvolger van de heer L. van der Weele. In 1952 ging de heer Duinkerke met pensioen, hij bleef toen te Bruinisse wonen. Dood aangetroffen. Ons dorp wordt de laatste weken opgeschrikt door een reeks plotselinge sterfgevallen die niet nalaten grote indruk te maken. Dinsdagnamiddag ontdekte men dat Grote sortering in de kas voorradig. BloemenmaxazQB B. YISKIL Telef. 24S8 Middelharnis Na deze uiteenzetting, dankte de heet Haak voor de buitengewone ontvangst die liet gezelschap mocht genieten en betrok daarbij ook de concierge. De om. standigheden hier en bij ons maken dik- wijls een verschil en'daarom komen tó zo gaarne naar hier. Ook zijn er wj] overeenkomsten en daarbij noemde spr de strijd tegen het water. Door de afsluiting van de Lauwers- zee (waarop door heel Friesland wordt aangedrongen) hebben wij ook met het Deltaplan te maken en zijn aan dit plan verwand. Wat de provincie Friesland betreft, merlrte de heer Haak op, dat de isolatie niet zo sterk is als dat in de pers door sommige dagbladen en tijd- i schriften wel naar voren wordt ge bracht. Ook een oud raadhuis Sprekende over de gemeente Opsier-1 land (een van de grootste gemeenten in ons land) kon de heer Haak nog een vergelijking maken. Wij zijn hier in een oud raadhuis en wij in Beetsterzwaag hebben ook een oud raadhuis, maar met dit verschil; dat van Ooltgensplaat is If een prachtig monument en dat bij ons moet eigenlijk van ouderdom worden afgebroken. Spreker vond het fijn dal de gemeente de groep heeft willen ont vangen. De landbouwscholen hebben in de regel veel met de gemeenten te ma ken. Om halfelf ging men naar de Helle gatdam en de burgemeester vertelde in de bus nog het een en ander over zijn gemeente het aanleggen vanw egen die men vanuit de bus kon zien en eenmaal op de dam aangeliomen gaf de heer Van der Harst een explicatie over de Delta werken en de bouw van de Haringvliet- brug met de toeleidende dammen. De heer Van Es, die met zijn auto voorop reed, bracht het gezelschap ver volgens langs vele landwegen en via Oude Tonge naar de hoek van St. Ja cob. Hier werd ook weer uitgestapt en de werken in de Grevelingen bezich tigd. Langs de buitendijli ging het naar Battenoord waar afscheid van de leiding en de jongelui werd genomen. Zo had den het een reuze tocht gevonden, die 's middags werd voortgezet naar Stel- lendam en de wereldberoemde bouwput waarin de sluizen worden gebouwd. De reis naar Goeree-Overflakkee, waar niemand van de groep nog was geweest zal lang in herinnering blijven van deze landbouwjongeren. Donderdag vertrok ken zij weer naar hun woonplaatsen en op 22 mei a.s. hopen zij bij hun thuis de jongens van de Lagere Landbouw- school te Sommelsdijk te ontvangen, met 'het hoofd de heer Den Eerzamen, DIRKSLAND In het gemeentehuis te Dirksland spelde burgemeester H. Bos de heer A. W. Knöps de eremedaille in zilver op de rever. De heer Knöps is 50 jaar 1» van de Smecoma smedenbond e» heeft trouw alle vergaderingen bezocht. Het vorig jaar werd het vijftig jarig bestaan van de landelijke vereniging ge vierd. Bij de uitreiking van de onder scheiding zei burgemeester Bos daarom^ „In het licht van het jubileum moet de ze onderscheiding gezien worden, hebt een groot aandeel gehad in de op richting van de afdeling Flakkee. U is 45 jaar bestuurslid en uw werk is van grote betekenis geweest, o.a. was u be- slechter van geschillen; u werkte voot het weduwen-ondernemingsfonds en hebt u verdiept in lonen en prijzen." in de Vissers'haven te Bruinisse schip' per L. Bouwens, dood op zijn schiP „De Vrouw Maatje" lag, waar 'hij b^' zig was wat verf werk te verrichten. De 59-jarige schipper was door ^^"iS hartverlamming getroffen. 'W Het medeleven met de getroffen ft' milie is groot. Gevonden voorwerpen: een porte' monnaie met 12% gulden, een portemon naie met 55,een schakelbandje: een grijs wollen handschoen, een groe' leren handschoen, een sjaal, een pa^' vindersriem, een sleutel voor rolschaat sen, een rood kinderportemonneetje. Inlichtingen bureau rijkspolitie. De nieu)|^ model lei thans re leverbaa Levering Nederland, langdurige garantie. E Inruil van I verouderde Volledig on aan huis. C betalingssp Alle Yout worden gf genormall rin^spoelu Enig il Uitslui Keuze HOOC BEIJE VIERiT Voor DAG I Gemel harnij een til wen voor de b| richtl zaar eist. SoUid voeta

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 10