Koninklijk zilver voor de beer K. Holleman, Oude Tonge Opening nieuwe paviljoens Paulina v. Weel Ziekenhuis De onkerkelijkheid Meditatie OxforJi F! C, KORTEHEG sZOOH Prinses Beatrix arriveerde met een politiewagen 34e jaargang Vrijdag 6 april 1962 No. 3081 Chr. STKEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Tweeërlei vertrek Fa. C. van Wezel Zonen - Middelharnis l^Sé^t Koninklijk zilver voor mej. A. Jongekrijg te Sommelsdijk Veertig jaar op bedrijf van de familie Slis Fruitmanden en Fruitbakjes „^De ^ruitcentrale" PBINS H^NDEIKSTHAAT 14 - POSTBOX t - MDDBLHABNIS Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNKMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAt ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bt) contract speciaal taxlet Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Een zeer belangrijke vraag is, uit welke kerken de steeds groter wor dende groep der onkerkelijken afkom stig is en iioe de verlioudingen in dit opziclit liggen. Het is niet gemakkelijk hierop een bevredigend antwoord te ge ven, al Is het niet onmogelijk enklele conclusies te trekken. Statistieken hier omtrent zijn er niet, noch kerkelijke, noch „burgerlijke". Door zeer globale berekeningen lean men echter wel tot bepaalde gevolgtrekkingen komen voor de omvang en- de richting der verschui vingen in het hele land. Het ligt voor de hand, dat geen en kele kerk geheel veilig is voor de zuig kracht van allerlei ontkerstenende in vloeden, zodat de groep der onkerke lijken een zeer heterogeen gezelschap is wat betreft haar afkomst. Ook is het vanzelfsprekend dat de massale volks kerken zoals de Ned. Hervormde en de Rooms-Katholieke Kerk in dit opzicht het meest kwetsbaar zijn en dus verre weg het grootste contingent zullen bij dragen aan de groeiende onkerkelijk heid. Maar de kerken van gereformeer de, signatuur betalen ook hun tol, al is hun aandeel uiteraard kwantitatief en procentueel slechts gering. Vooral in de grote steden is daar afval te constateren Zo werd in 1955 in Amsterdam een on derzoek ingesteld naar de situatie in de Geref. Kerken aldaar, waarbij bleek dat de afval van de Kerk er aanmer kelijk groter is dan in de rest van Ne derland en dat ze zich met name in arbeiderskringen openbaart. Voorts leert de statistiek, dat ook de kleinere kerkgemeenschappen zoals de Luther- sen en de Doopsgezinden voortdurend achteruitgaan, wat ten dele aan on kerkelijk-worden moet worden toege schreven. Bij de Remonstrantse Broe derschap zal ook wel verlies in die rich ting voorkomen, maar door toevloeiing van Hervormden blijft deze groep goed op peil. Wanneer men een grafiek maakt van de procentuele sterkte der vijf hoofd groepen, die in de kerkelijke statistiek een rol spelen de roomsen, de her vormden, de gereformeerden, de overi gen en de onkerkelijken dan komt men tot een zeer merkwaardig resul taat bij een vergelijking van de kolom men vanaf 1889 tot 1960. Dan blijkt n.l. dat de roomsen, de gereformeerden en de overigen ongeveer stabiel gebleven zijn, maar datt de HeriVormde Kerk evenveel achteruitgegUan is als de groep der onkerkelijken vooruit 18 'Id). Daaruit zou dus de conclusie getrokken kunnen worden, dat de Herv. Kerk de grote en enige leverancier is van de sector der onkerkelijkheid. De toene ming daarvan is immers vrijwel paral lel verlopen met de vermindering van het percentage Hervormden. Deze con clusie, die dus zou betekenen dat alle onkerkelijken of hun voorouders Her vormd zouden zijn geweest, is echter onjuist, omdat zulk een rechtlijnige re denering niet opgaat. De groei van een kerkelijke (of onker kelijke groep) is n.l. niet alleen afhan kelijk van het saldo der uit- en toetre ding, maar ook van de natuurlijke groeikracht d.wz. het geboorteover schot en bovendien nog van de migra- tiefaotor. Er zijn allerlei overgangen tussen de kerkelijke groepen onderling en de onkerkelijken vice-verca. Deze zijn nimmer exact vast te stellen. Ze kunnen ook niet precies becijferd wor den uit vergelijkingen tussen twee volkstellingen, omdat deze slechts to taal-resultaten geven op bepaalde da ta van alle tussentijdse verschuivingen, Het is alleen mogelijk globaal enkele schattingen te maken. We zullen onze lezers de nogal in gewikkelde berekeningen besparen, maar het is toch wel interessant kennis te nemen van de uitkomsten daarvan. In de literatuur hierover kan men twee verschillende becijferingen vinden, één van Prof. Kruyt en één van het C.B.S. De conclusies van beide lopen zeer sterk uiteen en daaruit blijkt wel, dat de zaak nogal gecompliceerd is. Prof. Kruyit schatte de natuurlijke groei van de Ned. Herv. Kerk van 1930 tot 1947 op 520.000. De werkelijke toe- nemmg was 250.000. Hij begrootte het verlies aan kerken op geref. grondslag op 10,000 en dat aan de overige kerken ook op 10,000. Van het tekort (270.000) ajn er dus 20,000 naar andere kerken gegaan, zodat er een verlies moet zijn geweest aan de groep der onkerkelijken van 250.000. Wat deze laatste groep betreft, deze ^n^ genoemde periode toe met MO.OOO, Kruyt schat de natuurlijke groei der onkerkelijkheidsgroep op JoO.OOO, zodat ze netto is toegenomen met 340.000. Daarvan leverde dus de Herv. Kerk er 250,000 en de rest 80 a «).00O zouden dan afkomstig zijn van de "K, kerk. Met andere woorden vol gens Prof. Kruyt zou 3/^ der nieuwe on- Kêrkelijken ex-hervormden en Vi ex- roomsen zün. "-^^ C.B.S., dat over meer gegevens oeschikte, komt echter tot een heel an-, oere conclusie. Het schat de natuurlijke groei van de Ned. Herv, kerk niet op «-^0,000, maar op 370,000 (dat zit in de geboorte- en sterftecijfers, die voor de uiverse groepen verschillend zijn, vooral ,5 ^^^ste). De werkelijke toeneming was ^ou.OOO, dus was er een verlies uit an- neren hoofde vrijwel geheel aan de onkerkelijkheid van 120.000! Ue natuurlijke groei van de onker- Keii]ken schat het C,B,S, niet op 160,000, "^?ar op 250.000, zodat de netto toene- ,?"£„ook; niet 340.000, maar slechts 250.000 bedroeg. En naar buiten gaande weende hij bitter. (Matth. 26 75c) En als hij de zilveren penningen in de tempel geworpen had, vertrok hij, en heengaande verworgde zich zelf. (Matth. 27 5) Petrus' daad is in geen enkel opzicht minder erg, dan die van Judas, de ver rader. Ook in Petrus' verloochening wordt de Man van smarten diepe smaadheid aangedaan. Jezus lijdt door al Zijn apostelen. Zij hebben Hem allen verlaten, en zijn gevlucht. Hun daad is niet in overeenstemming met hun woor den. Zij hebben het leed van hun gelief de Meester ontzaglijk verzwaard. Zij zouden met Jezus de dood ingaan, lie ver, dan dat zij Hem in de steek lieten. Van hun dappere woorden is echter niets terecht gekomen. Zij zijn in angst weggesneld, en hebben hun Meester al leen gelaten temidden van de vijanden Ach neen, zij kunnen ook niet mee lijden. Jezus lijdt alléén. „Indien gij dan Mij zoekt, zo laat deze heengaan". Je zus wordt gezocht, en Zijn jongeren gaan heen, ik iV Jezus lijdt in de vlucht van Zijn di- cipelen, Jezus lijdt in het verraad van Judas, Jezus lijdt in de verloochening van Petrus, Hij heeft het van tevoren geweten. Toen al heeft de smart daar over Zijn reine ziel verwond. Hij heeft het niet verzwegen. De pijn om Zijn jongeren heeft Hem doen klagen: „Gij zult allen aan Mij geërgerd worden in deze nacht". En Jezus werd ontroerd in de geest, en zei: „Voorwaar zeg Ik u, dat één van u Mij zal verraden". „Si mon, Simon, zie de satan heeft u zeer begeerd te zeven als de tarwe. Ik zeg u. Petrus, de haan zal heden niet kraaien, eer gij driemaal zult ver loochend hebben, dat gij Mij kent," Maar de discipelen hebben geen me delijden gekend. In Gethsémané niet, op Golgotha niet, en ook van tevoren niet. Zij hebben Jezus' lijden niet ver staan. Zij dachten van wel, maar in hun wanbegrip hebben zij het voor hun Meester alleen maar zwaarder gemaakt. Hun grote woorden hebben de Man van smarten gepijnigd. „Al moest ik met u sterven.,,." Ja, maar even later sla pen zij, als Jezus bedroefd wordt tot de dood, en zeer beangst. Petrus is gevallen. Diep gevallen. Hij stond zeer hoog. Hij viel daarom zeer diep, Christus had hem wel gewaar schuwd, maar Petrus had dat in de wind geslagen. Hij had zichzelf overschat, en de macht van de satan onderschat. In zijn zondig zelfvertrouwen vergeet hij de vermaning van de Heere Jezus, en hij komt terecht in de strikken van de duivel. Op de zeef van de satan zal Petrus niet ongedeerd blijven. Ware het niet dat de voorbede van Jezus hem behouden had. Petrus was de weg van Judas gegaan. Ook Petrus wil niet het lijden aanvaarden, zoals het door Jezus gedragen wordt, 'Telkens weer loopt hij zijn Meester voor de voeten, en het ligt hem op de lippen bestorven: „Het zal U geenszins geschieden". Maar het ge schiedt wel. De satan heeft niet tever geefs de zeef gehanteerd. Hij triomfeert over deze zo sterk schijnende discipel. Het voor Petrus onmogelijke gebeurt. Met vloeken en zweren heeft hij Jezus, eenmaal door hem beleden als de Chris tus verloochend. Hij heeft zich overge geven in de omarming van de duivel. Ik ken de Mens niet' Huiveringwekkend Maar,de Mens kent Petrus wel! Terstond kraait de haan, en de vloekende Petrus wordt een wenende Petrus, Ede Ds, E, F, Vergunst (Wordt vervolgd) TOONBEELD VAN DE NIEUWSTE HERENMODE Textiel Konfektiehuis BINNENYERiüGBED fett teM M Mft itmMkt SCHUIMSUBBERBED Op deze foto „Juffrouw Anna", leidster aan de kleuterschool te Sommelsdijk, die wegens 40-iarige trouwe dienst aan de school door H.M. de Koningin werd begiftigd met de eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau. Het ver slag over de huldiging vindt de lezer elders in ons blad. Deze nieuwe onkerkelijken moeten volgens het C,B,S. als volgt over de ker ken verdeeld worden: 121.000 uit de Herv, Kerk, 117,000 uit de R.K. kerk en de rest uit de andere kerken. Zoals men, ziet, lopen de eindcijfers zeer ver uiteen. Neemt Kruyt een ver houding N.H.-R.K, aan van 3 op 1, het C.B,S, stelt ze ongeveer gelijk. Gezien het feit, dat de Ned, Herv, Kerk van 1930 tot 1947 terugliep van 34,5 »/o op 31,0 "/o en daarentegen de Rooms-Kath, Kerk vooruitging van 36,4 op 38,5 */o, lijkt de conclusie van het C,B,S, erg wonderlijk, Hoe is het mogelijk, dat van twee kei-ken, die vrijwel evenveel zielen verliezen aan de groep „geen kerk", de éne met 28 "k toeneemt (de R,K.K,) en de andere met slechts 9 "/o (de N.H,K,) wat de totaalcijfers betreft en procentueel de eerste zelfs 2,1 "/o vooruitgaat en de laatste 3,5 °/o achter uit? De oplossing van dit raadsel zit heel eenvoudig hierin, dat de R.K. kerk geen geringe afval heeft, maar een veel hog-er geboortecijfer! We hebben daar over verleden jaar in enkele artikelen over „De kerkelijke kaart van Neder land" enige statistieken gegeven en vol staan daarom nu met erop te wijzen, dat het geboortecijfer van de R,K, bijna V/2 maal zo hoog ligt als dat van de Hervormden, hetgeen ook hieruit blijkt, dat in de periode 1930 tot 1947 het aan tal geboorten bij de R,K, 48 "/o bedroeg van het totale aantal roomsen in 1930 en dat bij de Hervormden slechts 34 "/o. Wanneer we het verloop der onker kelijkheid provinciegewijs bezien, nog altijd over de periode 1930 tot 1947, om dat de cijfers van 1960 nog niet be schikbaar zijn, dan blijkt het volgende: De onkerkelijkheid in Friesland waar ze het eerst' begon is vrijwel stabiel gebleven n,l, van 23,2 op 23,4, In Zeeland nam ze slechts langzaam toe: van 6,2 op 6,6, In de roomse provincies Brabant en Limburg bleef ze nog altijd het allerlaagst, resp. van 1,1 op 1,5 en van 1,0 op 1,3! De grootste toeneming was te zien in Groningen en in de Rand stad Holand, n.l. met gemiddeld 5 "/o. Wat de R.K. betreft, kunnen we wel vaststellen, dat hun verlies slechts voor een klein deel in het Zuiden valt, doch hoofdzakelijk in de verstedelijkte en geïndustrialiseerde Randstad Holland. VOOR BETER -^ fj0 --------- NAAR DE MIDDELHflRNIS-TEL:Z3Z8 Veertig jaar heeft dhr. Karel HoUeman te O. Tonge op één en hetzelfde land bouwbedrijf gewerkt, wat in onze tijd met zijn vele wisselingen wel een uni cum kan worden genoemd. Als jongeman van 24 jr. kwam hij in dienst bij de heer Slis Sr., tot in 1929 diens zoon dhr, D, Slis het bedrijf overnam, die thans zijn patroon is. De jubilaris, die in mei a,s, 65 jaar wordt, ziet er nog zeer jeugdig uit, en al is zijn pensioengerechtigde leeftijd al zeer dicht bij, hoopt de heer Slis dat hij nog niet op zijn lauweren gaat rusten. Op z'n Flakkees gezegd kan men de heer Helleman wel om een boodschap sturen; hij heeft een leidende positie op het grote landbouwbedrijf en al is de baas er niet, mar cheert het werk toch wel. De heer HoUeman kreeg maandagavond veel waar dering te horen wat werd onderstreept met een enveloppe met inhoud en be kroond met een koninklijke onderscheiding van de eremedaille in zilver. Prinses Beatrix heeft maandag in het Haagse Vredespaleis hei io.^iiiijk con gres van juridische studenten bijgewoond. Op weg naar Den Haag kreeg de prinses pech met haar wagen. Ter hoogte van De Meern (Rijksweg Utrecht Den Haag) kreeg zij een lift van de Rijkspolitie, Foto: H,K,H, Prinses Beatrix na aankomst met de politiewagen bij het Vredespaleis. Op de hofstede van de heer D, Slis was met de heer en mevr, HoUeman diens familie aanwezig, het gehele per soneel en hun echtgenoten, de heer Slis Sr, en burgemeester W, M, v, d. Harst, Burgemeester v, d. Harst die bij dit feestelijk gebeuren een toespraak hield, releveerde wat er zoal in die 40 jaar had plaats gehad. Toen U, aldus spr,, in 1922 op het be drijf kwam bij dOiOude heer Slis, was het een heel moeilijke tijd schetste spr,, zowel voor de werkgever als de werk nemer. Kort na de eerste wereldoorlog hadden we de crisisjaren; ook in de be zettingstijd en de ramp zijn moeilijke dagen doorgemaakt, U hebt zich er we ten door te slaan, zei de burgemeester, en er is onderling een goede verstand houding gegroeid, wat van weerszijden voldoening geeft. Het is voor de patroon een voorrecht mensen op het bedrijf te hebben, die verantwoordelijkheid kennen; spr, wist dat men aan de jubilaris de leiding kon overlaten. Namens het gemeentebestuur bracht de burgemeester zijn felicitaties over en deed dit ook namens H,M, de Koningin, van wie hij de opdracht had hem de eremedaille in zilver in de orde van Oranje Nassau te overhandigen. Spreker zei dat dit zilver hem werd toegekend omdat hij op het landbouw bedrijf een leidende positie innam. Met een hartelijke gelukwens spelde hij hem het eremetaal op de borst. Veel waardering. Zijn patroon, de heer D, Slis, hield daarna een toespraak, waarbij hij uit het afgelopen tijdperk eveneens enige facetten naar voren bracht. Zowel droe ve als blijde dingen waren meegemaakt; in de bezetting kreeg hij meer slaag dan eten van de moffen, toen hij in Gelderland geëvacueerd was. En bij de Burgemeester W. M. v. d. Harst complimenteert de jubilaris met de zo juist ontvangen hoge koninklijke onderscheiding. Rechts in het mid den dhr. Slis Sr. en daarnaast de huidige patroon de heer D. Slis. ramp, toen te Oude Tonge zoveel doden te betreuren waren, was het ook geen prettige tijd. Droevig was ook, dat een collega van de jubilaris, dhr, den En gelsman een dodelijk ongeluk over kwam. Er waren ook hoogtepunten, n.l. de bezoeken aan de paardenkeuringen en fokdagen. (De heren Slis waren voor heen n.l. bekende paardenfokkers). In vele toonaarden werd het werk van de jubilaris geprezen, waarbij de heer D. Slis de hoop uitsprak, dat hij pok na zijn pensioen het bedrijf nog lange tijd zal blijven dienen, „Als ik niet aanwezig ben, kan ik met een gerust hart de zaak aan U overla ten", zo besloot hij en reikte hem uit waardering een envelop met inhoud uit. De heer HoUeman en zijn familie kregen deze avond vele handen te druk ken, In gezellig samenzijn bleef men nog lang bijeen, waarbij vele herinne ringen werden opgehaald. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westdyk 36 MIDDELHARNIS Onder grote belangstelling zijn donderdagmiddag de nieuwe paviljoens van het Paulina van Weelziekenhuis in gebruik genomen. Een illuster gezelschap was voor deze ingebruikname in de grote hal van het ziekenhuis bijeen: allereerst de beide besturen van het Van Weel en Bethesda Ziekenhuis; de doktoren, directrice, hoofdzusters en verder verplegend personeel; leden van de gemeenteraad; Ds, van Hensbergen en de eerw. heer C. J, Kesting, (welke laatste de geestelijke verzorging van de patiënten heeft); plaatselijke dokto ren en geneesheren uit het eiland; de burgemeesters van Flakkee; Notaris de Vries. Ds, P, Blok, vrijwel allen met hun echtgenoten. Ook Ds. C, v, d. Wal van Muiden was aanwezig, die 28 jaar geleden de eerste steen heeft gelegd van het Bethesda Ziekenhuis; voorts waren er de bouwers en de architect; burg, J. van Dijk van Poortugaal als voorz. van het Ziekenfonds W,Z.E, en vertegenwoordigers van andere instellingen. De voorz, van het Paulina van Weelziekenhuis heeft bij deze gelegenheid een openingsrede gehouden die te lezen is in het derde blad. Na de openingsrede werd een grote foto van Vrouwe Paulina van Weel ont huld en staande de nagedachtenis van deze edelmoedige dochter van Flak kee herdacht. De foto zal in het pavil joen worden geplaatst. Na de thee te hebben gebruikt begaf het gezelschap zich naar de ingang van het nieuwe paviljoen, waar op symbo lische wijze de opening plaats vond. De directrice bood op een fluwelen kussen met een toefje bloemen er op de sleu tel burgemeester Bos aan, die daarna de deur opende en de gasten konden binnentreden. De vertrekken in het paviljoen, die reeds zijn bezet zien er alle even fleu rig uit; er is volop licht en de zon kan door de grote ramen gretig toegang vinden. De tuin die reeds is aangelegd zal er straks nog meer kleur aan bren gen. Door het ziekenhuis personeel zijn gelden bijeengezameld om een vogel kooi aan te kopen, die in het recreatie centrum zal worden geplaatst. Het Ziekenfonds heeft voor keurige bloem bakken gezorgd en er waren ook bloem stukken van het gemeentebestuur, de artsenkring, de medische staf, de Herv. kerkeraad. Groene Kruis, Bejaarden vereniging en van fa, Kaslander. Voor dit alles bracht burg. Bos hartelijk dank, (Vervolg pag. 2, Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1