,,Weesi zuinig mei landbouwgrond" Echtpaar T. de Bruin-Holleman Sommelsilijk in liet goud Echtpaar St. Saarloos-v. d. Slik te Stad 50 jaar gehuwd |De onkerkelijkheid Jaarvergadering C.B.T.B. West-Flakkee r' Zweefvliegtuig maalite noodlanding te Herkingen Landbouwpolitiek op langere termijn Uitslag verkiezingen Prov. Staten PPE IER ND LS be jaargang Dinsdag 27 maart 1962 No. 3078 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Drs. K. C. van Kempen: Betaling abonnementsgeld per giro 1962. PEINS HÏNDHIKSTHAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDKKBAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bti coKtract speciaal tarief. po.SK.e^ De tabel in het eerste artikel onthult 0ie\ een zeer ontstellende ontwikkeling. %as het omstreeks 1880 de onkerkelijk- 3ieid te verwaarlozen, daarna gaat ze %ich langzaam doorzetten en na de 'feuwwisseling neemt ze steeds onrust- ibarender afmetingen aan. Van 1900 tot 1930 wordt ze na elke nieuwe volks telling ongeveer verdubbeld, zoal niet procentueel dan toch in de totaalcijfers. Bij de beoordeling van de laatste moet men er uiteraard rekening mee houden, dat daarin de bevolkingstoeneming een grote rol speelt: in 1880 telde ons land bijna 3 maal zoveel zodat het »/o van 17,9 nu een aantal onkerkelijken bete kent van ruim Iwee miljoen! De groot ste toeneming zien we in de periode van 1920 tot 1930; dan wordt het landelijk percentage bijna verdubbeld. Daarna trad gelukkig een vertraging op. Van I93O tot 1947, dus in een bijna tweemaal jo lange periode, klom het percentage slechts van 14,43 tot 17,05 en was het tempo derhalve aanzienlijk vertraagd. En in het tijdsbestek van 1947 tot 1960, dus van 13 jaar, was de toeneming al heel gering, n.l. slechts 0,85 "/o. Het lijkt ,er enigszins op, dat we naar een toe stand van stabilisatie gaan, ofschoon er factoren zijn, die ons niet al te opti mistisch mogen stemmen. Deze kleine procentuele stijging heeft tot resultaat gehad, dat het aantal onkerkelijken toch met meer dan 400.000 steeg. Gezien de grootte, die deze groep gekregen heeft, zit er ook, evenals bij de kerken in de toeneming een groot deel natuur lijke groei, die naar schatting van 1930 tot 1947 ongeveer 250.000 (van de 500.000) hedroeg, zodat er een nettotoeneming van 250,000 „nieuwe" onkerkelijken is geweest. In de stijging van 1947 tot 1960 (totaal 430.000) moet volgens onze .(globale) berekening een natuurlijke groei (geboorte uit onkerkelijken) zitten van 320.000, zodat in deze periode de kerken gezamenlijk „slechts" een ver lieg hebben geleden van 110.000 zielen. 'Gedurende de periode 1930 tot 1947 nam het aantal onkerkelijken toe met 43 "/o en dat der gezamenlijke kerken met slechts 18 "/o. Voor de jongste statistische periode van 1947 tot 1960 bedroe gen deze percentages resp. 26 en 18. Er is dus een duidelijke vertraging in de groei der onkerkelijke groep. We hopen later nog te zien ten koste van welke kerken de toeneming der onkerkelijk heid heeft plaats gehad. De statistiek in ons eerste artikel geeft de cijfers voor heel Nederland aan. Om echter een goede indruk te faijgen van de groei der onkerkelijk- ;heid is het nodig de percentages van de provincies apart te vermelden, want die zijn zeer leerzaam. We geven ze hier onder vanaf 1899 tot 1947 (die van 1960 zijn nog niet gepubliceerd). ffovmcie 1899 1909 1920 1930 1947 'Groningen Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Utrecht N.-HoUand Z-HoUand Zeeland N.-Brabant Limburg 8 12 4 3 2 2 9 5 2 11 13 5 5 3 5 21 23 11 11 6 11 27 23 13 13 7 14 17 28 34 8 16 21 3 6 7 0,2 0,3 0,4 1,1 1,4 O O 0,1 0,6 1,0 Uit deze cijfers zijn de volgende con clusies te trekken: I In de Rooms-Katholieke gebieden is het aantal onkerkelijken minimaal; in heel Limburg nog geen 9000, waarvan de helft alleen voor rekening van Brunssum, Heerlen en Maastricht en dat IS grotendeels import uit het Noorden. Een stad als Eindhoven had in 1947 slechts 6 o/o en Tilburg maar 1 »/o onker kelijken, terwijl dit toch uitgesproken industriesteden zijn. Op dit verschijnsel komen we nog nader terug. 2. De onkerkelijkheid heeft zich het ^st geopenbaard in de provincies friesland, Groningen eni Noord-Holland. De eerste had al in 1900 een even hoge onkerkelijkheid als Zeeland in 1947. De ze drie provincies staan ook nu nog aan oe top. In Friesland, waar de ontkerke- Jyking al vroeg zeer radicaal was, is het proces de laatste decennia tot stilstand gekomen, maar in Groningen en Noord- HoUand zette het zich nog steeds voort, zodat deze provincies de kroon span en met resp. 27 en 34 «/o onkerkelijken. ^at het percentage van Noord-Hoiland zo hoog is, komt gedeeltelijk door de stad Amsterdam, die bijna de helft van net inwonertal der provincie heeft en J' onkerkelijken bevat, maar ook floor het hoge percentage van de Zaan streek, waar cijfers voorkomen van 53 J'^oog aan de Zaan) en 51 (Westzaan), wwijl ook steden als Den Helder (39) w Haarlem (31) heel hoog staan. Van de protestantse provincies lig gen Gelderland en Zeeland verreweg het h k?*' ^^^e factoren daarin een rol nebben gespeeld is niet gemakkelijk te ^6ggen. We hopen erop terug te komen «s we over de oorzaken van de onker kelijkheid gaan handelen. ^Dat Zuid-HoUand een zoveel lager percentage heeft dan Noord-Holland, of ,™°°ii de steden er in 1947 ongeveer "f van de totale bevolking omvatten «t hierin, dat ten eerste de onkerkelijk- eid in de steden veel lager is dan in maar bovendien in de omstandig- "=id, dat het platteland van Z.H. over 't 'semeen zeer kerkelijk is in tegenstel- "ttg tot lsr.H. boven het IJ, dat berucht «vanwege de op vele plaatsen vrijwel «tale ontkerstening. -; "6 Provincies Drenthe, Overyssel en 'recht hebben een ongeveer gelijke De afdeling C.B.T.B.-West hield donderdagavond 22 maart de jaarvergadering in het Verenigingsgebouw te Ouddorp, onder voorzitterschap van de heer L. Visser te Stellendam. Als spreker trad deze avond op drs. K. C. v. Kempen te Achthuizen met het onderwerp; „Landbouwpolitiek op langere termijn." Bij de besprekingen kwam ook de Verolme-werf die te Stellendam wordt geves tigd in het geding, waaruit bleek dat bij de agrariërs een zekere vrees bestaat, dat aan verdere uitbouw van industrie kostelijke landbouwgrond zal verloren gaan en bovendien nog meer ai'beidskrachten aan de landbouw zullen worden onttrokken. Daarom was er de waarschuwing: „weest zuinig met landbouw grond." Ook werden mededelingen gedaan over de van de C.B.T.B. uitgaande Chr. Huishoudschool, die thans onderkomen heeft in het Verenigingsgebouw en lokalen van de Chr. School. De nieuwe school zal medio juni a.s. in ge bruik kunnen worden genomen. Op deze jaarvergadering waren me de aanwezig de voorzitter en secretaris van de C.B.T.B.-Oost, resp. de heren C. A. V. Loon en de Wit met nog enige an dere belangstellenden. De voorz. de heer L. Visser opende met Schriftle zing en gebed en hield daarna een kort openingswoord, waarin hij de oogstre- sultaten van het jaar 1961 naar voren bracht, die beter waren dan het natte jaar '60. Ook gaf hij een overzicht van de veranderingen die in de kop van het eiland komende zijn en noemde daarbij de vestiging van de Verolme-werf te Stellendam, waarover in landbouwkrin- gen ongerustheid bestaat als zou hier toekomstige landbouwgrond van de Scheelhoek aan worden onttrokken. De besturen van de drie standsorganisaties hadden hierover zelf een spoedeisende vergadering belegd, waar de heer Vis ser in zijn kwaliteit als wethouder van Stellendam èn als landbouwer deze za ken had toegelicht. Ter geruststelling kon hij verklaren, dat de werf werd gevestigd op een met zand opgespoten terrein, waarbij geen cm landbouw grond in het geding komt. Op deze ver gadering is ook gesproken over de ver dere onttrekking van arbeidskrachten uit de landbouw, waarop door hem was gezegd, dat de agrariërs er naar dien den te streven dat dezelfde lonen in de akkerbouw werden betaald, dat men te gen de industrie op kan. Verder deelde hij mee dat de Chr. Huishoudschool goed marcheert en thans 95 leerlingen telt. Het volgende leerjaar hoopt men op een derde klas, waarvoor zich reeds 15 leerlingen heb ben aangemeld. Er zijn 7 leerkrachten, al zijn dit alle geen vaste. De nieuwe school zal op 15 juni a.s. geheel zijn af gebouwd en kunnen worden betrok ken. Spr. dankte het gemeentebestuur van Ouddorp voor de medewerking, inzonderheid dat een huis beschikbaar was gesteld voor de leraressen. In die dank begreep hij ook het bestuur van het Verenigingsgebouw en van de Herv School, voor het tijdelijk verlenen van huisvesting voor de school. De secr.-penningmeester de heer P. Westhoeve las de notulen die onver anderd werden vastgesteld. Uit zijn fi- nantieel verslag bleek dat het batigkas- salado slechts 77,19 bedroeg. Van de contributies moet 80Vo van het bruto- bedrag aan het H.B. van de C.B.T.B. ontwikkeling der onkerkelijkheid ge had met een gematigd eindcijfer. Van alle onkerkelijken in Nederland (1947) zat 20 "/o in Amsterdam, 12 "la in Rotterdam en 8 "/o in Den Haag, samen dus 40 "h in de drie grootste steden. En voorts 15 */o in de rest van Noord-Hol land, 7 "/o in de provincie Groningen, 6 o/o in Friesland en 8 "/o in Zuid-Hol land buiten Rotterdam en Den Haag. Daartegenover wonen er in de drie zuidelijke provincies Zeeland, N. Bra bant en Limburg samen slechts 2,6 "i'o van het landelijk totaal! Wat het verschil in onkerkelijkheid betreft tussen stad en platteland, in het algemeen kan gezegd worden, dat het percentage onkerkelijken toeneemt met de grootte der steden en dat het platte land doorgaans een veel lager percen tage heeft. Toch zijn op deze regel weer opvallende uitzonderingen. De steden met een overwegend roomse bevolking hebben een bijzonder laag percentage: Maastricht 1,4, 's Hertogenbosch 1,4, Roermond 1,1, Tilburg 1,0, Nijmegen 4,8. Als men de roomse gemeenten uitgezondert ligt echter in alle ste den (boven 20.000 inw.) het percen tage onkerkelijken ver boven het rijks- gemiddelde van ruim 17. Maar het merkwaardige is, dat de hoogste per centages niet voorkomen by dé grote steden, maar bij plattelandsgemeenten! Hieronder zetten we een aantal steden en dorpen met de hoogste cijfers naast elkaar ter vergelijking. Men kan dan tevens zien hoe gunstig Goeree en Over- flakkee met zijn 2,8 "/o daarbij afsteekt. Steden Dorpen Amsterdam 45,2 Beerta 54,4 Groningen 42,9 Finsterwolde 54,0 Den Helder 39,2 Koog a.d. Zaan 53,5 Leeuwarden 37,0 Westzaan 51,7 Haarlem 31,7 Sappemeer 50,3 Rotterdam 31,3 Zaandijk 50,2 Den Haag 27,4 Wormermeor 46,7 Vlissingen 26,9 Zuidbroek 42,3 Enschede 26,3 Winkel (N.H.) 42,0 Leiden 22,6 Oostzaan 41,9 worden betaald, waarop de aanmerking viel, dat er tamelijk veel incasso-kosten over dit bedrag komen, waarom men liever zag dat het SOVo van het netto bedrag werd. Dit zal het hoofdbestuur onder het oog worden gebracht. De aftredende bestuursleden C. Moy- ses en M. Aleman werden bij acclama tie herbenoemd. Drs. K. C. V. Kempen kreeg daarna gelegenheid zijn causerie te houden over de Landbouwpolitiek op langere ter mijn. Hij volgde daarbij de richtlijnen uit het rapport van het Landbouw schap, waarin met verre visie in de toe komst wordt geblikt. Het hoofd- en het leidmotief in dit rapport is al wordt dit niet met veel woorden ge zegd: we leven in een veranderende wereld. De ontwikkeling in de land bouw komt over ons als een stoomwals aldus spreker; zo'n wals gaat langzaam maar werkt verpletterend. Het ken merk van onze tijd is ook verplette rend de tegenstelling met een stoom wals is dat het niet langzaam, maar zeer snel gaat. De ondertoon in het rapport is het begrip „welvaart" dat volgens spr. ook de landbouw voor bijzondere proble men stelt. Die welvaart geeft ook moei lijkheden t.o.v. de factor arbeid met na me de loonbetaling en ook t.o.v. de grond. In een pas verschenen boek van een bekend econoom noemt deze de welvaart, „strategie der begeerte" en zegt, wil deze economie blijven bestaan, dat men dan steeds consumptie zal moeten scheppen en de consument tot kopen moet beïnvloeden. Deze schrijver toont aan dat welvaart in strikte zin, „begeerte" is; waarin spreker morele en ethische gevaren zag. (o.m. verborgen verleiders, opwekken tot kopen van za ken, waaraan men eigenlijk geen be hoefte aan heeft). Een ander aspect belichtend, noemde spr. het rapport van de Vereen. Naties, .waarin wordt gezegd dat rustig tot ontwapening kan worden overgegaan, omdat daar de welvaart niet mee wordt aangetast! Spr. vond dit de omgekeerde wereld. Een Amerikaanse schrijver be weert in een van zijn boeken dat men zit te vlassen op een mooi huis, een auto, televisie enz., alsof dat bepaald tekenen van welvaart zouden zijn! Iede re dag worden honderden mensen dood gereden, waarom men beter de wegen kon verbreden, m.a.w. zich eerst toe leggen op verbetering van publiek be zit en dan pas aan de vergroting van de consumptie markt. Spreker belichtte deze vormen van „welvaart" omdat de landbouw daar ook mee te maken heeft. Door de hoog conjunctuur in de industrie zijn de lo nen gestegen, hoger dan in de land bouw. In Oost-Flakkee heeft men zich er grotendeels aan aangepast vertelde spreker; wat over de hele linie zo zal moeten worden. De bedrijfs opzet dient zo te zijn, dat men deze lonen ook wer kelijk kan betalen en er zal voorts naar dezelfde voorzieningen als in de indus trie moeten worden gestreefd. De vierf van Verolme Drs. van Kempen was het met het openingswoord van de voorz. eens, dat het arbeidspotentieel in de landbouw door de werf van Verolme niet werd aangetast. Maar wel had hij vrees, dat er doOr vestiging van deze groot-in dustrie mogelijk ook andere industrieën zullen komen, waardoor van lieverlede het agrarisch karakter teloor gaat. Het speet hem ten deze, dat de structuur schets voor Flakkee nog niet gereed is. Hiermee kwam spreker op de factor „grond" in zijn betoog, dat niet alleen in Nederland maar in W.-Europa héél schaars is ert waarmee men zuinig moet omspringen. Veel grond wordt onttrok ken aan laag-woningbouw en bijzonder ook aan sportterreinen. Spr. was niet tegen voetbal, maar meende dat men zich meer moest vermaken met tennis- en volley-bal, waar minder grond voor nodig is. Ook t.o.v. grond voor recrea tie-doeleinden liet spreker een waar schuwende stem horen. Rijk en Pro vincie dienen zich goed te realiseren waar landbouwgrond voor wordt uitge geven. Drs. van Kempen hrak een lans voor toepassing van ruilverkaveling, goede ontwatering en drainage van de gronden, wat zal medewerken dat men de grond niet zo licht voor an dere doeleinden zal opeisen. De arbeid, is duur, de grond stijgt m prijs, het kredietwezen zal hier ook aan moe- worden aangepast. De Boeren leenbanken schakelen reeds krediet consulenten in, wat in het licht van de landbouwpolitiek op langere ter mijn zeer belangrijk is. Producent en consument Een ander aspect van de welvaart is, dat de productie min of meer in de war wordt gestuurd; men wil geen vet meer, geen zetmeel, de consumptie is luxer geworden, waaraan ook de land bouw zich zal moeten aanpassen. Zo stelt de FAC op Flakkee een onderzoek in naar kleinverpakking van aardappe len. In de afzet zullen de Coöperaties een geweldige rol gaan spelen. De industrie concentreert zich en maakt prijsafspraken, wat in de land en tuinbouw veel moeilijker ligt. De EEG heeft 300 kartels; de landbouw heeft er niet een al noemde spreker van belang de heffingsystemen die zijn ingesteld. Uit economisch oogpunt is belangrijk dat door opnamen van de landbouw in de E.ELG. 170 miljoen mensen zijn te voeden; en moed ge- De dorpen in bepaalde streken ge concentreerd winnen het dus van de steden. Dat moet speciale oorzaken heb ben. Mevr. De Bruin vindt dat het niet past op de foto te gaan zonder keuvel en wij waren het er mee eens en blij dat ze alle moeite wou doen om persee gekeuveld in de krant te komen. Ze is een van de weinigen op het eiland die de keuvel trouw zijn gebleven. Op 29 maart a.s. is het echtpaar T. de Bruin-Holleman te Sommelsdljk 50 jaar getrouwd. Ze zijn beiden goed ge zond en zoals ze zelf zeggen: „Onze levensweg is zwaar en moeilijk ge weest ,maar we zijn gelukkig dat we ons gouden huwelijksfeest mogen vie ren". Voor die dag verhuizen ze van hun huisje in de Polderstraat 9 naar het verenigingsgebouw „Vita Nova" om daar alle kinderen, ze hebben er zeven grootgebracht, dertien klein- en twee achterkleinkinderen te kunnen ontvan gen. „Ze komen allemaal, met vrienden en kennissen mee, misschien wel hon derd. Dat kan in dit huis niet, vandaar dat we een zaaltje hebben gehuurd." Ze hebben hard moeten „sjouwen" in letterlijke en figuurlijke zin. Jaren lang is de Bruin vrachtrijder geweest bij Moos de Haas, wat inhield dat hij even na middernacht moest beginnen om „beesten" over het gehele eiland op te halen, om ze bij de tram te bren gen, die in allervroegte vertrok. De Bruin vindt het jammer dat de paarden zijn verdwenen, maar hij is er zich van bewust dat de auto de paarden heeft verdrongen. Hij is thans 72 jaar (zijn vrouw is een jaar jonger) maar alleen in de winter geniet hij van zijn pensi oen. De andere jaargetijden werkt hij in het land, op de „peekaai" en overal waar men mensen tekort komt en om dat er weinigen zijn die in de land bouw gebleven zijn, is hij dan nooit thuis. In de winter blijft hij veel bij zijn vrouw, maar zijn dagelijkse wan deling door Middelhamis slaat hij niet over. De kinderen zijn op een na, van het eiland gegaan. Hun dochter die in Mid delhamis woont komt veel op bezoek en ze zien steeds weer naar haar uit. Maar donderdag kennen ze allemaal en dat vinden ze al een feest op zichzelf. In een der gezellige bejaardenwo ningen in de Kerkstraat te Stad aan 't Haringvliet, herdenkt het echtpaar St. Saarloos-E. van der Slik het feit dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. De dag daarop, vrijdag 30 maart, g^ven de heer en mevrouw Saarloos voor familie, vrienden en kennissen een receptie in Het vereni gingsgebouw „Het Anker". Het echtpaar heeft zich in de loop der jaren veel vrienden gemaakt. De heer Saarloos was een der oprichters van de Nederlandse Christelijke Land arbeiders Bond te Stad aan het Haring vliet. Zijn streven vond wel bijval on der de arbeiders, maar de boeren had den het er minder op gemunt, zodat, wanneer er weinig in de landbouw te doen was, de heer Saarloos een der eersten was die op straat stond. Zijn vrouw heeft dit zonder morren geno men. „Het was voor ons een beroerde tijd, maar gelukkig kunnen de jongere mensen er nu van profiteren. Of ze nou wel zo erg dankbaar zijn, is de vraag, maar voor mezelf en mijn vrouw evengoed, is het een rustige gedachte, dat wij voor de welvaart van onze kin deren en hun tijdgenoten iets hebben mogen doen,' vindt het echtpaar. „Een lintje heeft mijn man niet ge had, daar moet je lange tijd voor bij een en dezelfde baas geweest zijn, en door de vele veranderingen en verhui zingen van de een naar de ander, kon daar natuurlijk niets van komen. Maar evengoed heeft mijn man meer dan zestig jaar in de landbouw gewerkt en dat doet hij nog," vertelde mevrouw Saarloos, die het maar wat "gelukkig vindt, dat haar man zo gezond is, al is hij 74 jaar. Mevrouw Saarloos is sinds jaren slecht ter been. Dat heeft voor haar veel narigheid gebracht, maar ze heeft zich in haar lot kunnen schik ken. Ze leeft mee met alles wat buiten haar domein gebeurt. De ontwikkeling van het eiland. Ze kan zich best voor stellen dat de intimiteit van haar dorp zal verdwijnen wanneer de ver binding met het vaste land er is. Ook heeft ze veel interesse voor het Hazeukoor, dat de heer Diepenhorst drie jaar geleden, op aanraden van do minee Trapman heeft opgericht. Af en toe zingt het koor voor de kerktelefoon en sinds een paar jaar is de heer Saar loos dirigent. Niet alleen zijn vrouw, maar ook de leden van het koor waar deren de heer Saarloos. Ze zingen Ha- zeu-liederen en de oude psalmen van Datheen. „Mijn man is nog meer avon den de deur uit dan vroeger", zegt ze maar ze lacht er om, en dat vonden we een goed teken. Het echtpaar heeft drie kinderen, twee zoons en een dochter, (een dochter hebben ze verloren) die allen in Stad aan 't Haringvliet wonen. Er zijn vijf kleinkinderen. Vrijdag hopen ze allen in Het Anker te zijn, om met hun ouders-grootouders het gouden huwe lijksfeest, in alle dankbaarheid te vie ren. vend is, dat er machtige boerenbonden zijn, óók in Nederland, die hierbij een stem in het kapittel hebben en er hun visie op kunnen geven. Het sluitstuk van de Landbouwpoli tiek op lange termijn is de markt- en prijspolitiek; hoe dit verlopen zal is moeilijk te voorspellen. Nog steeds is een gevecht gaande over de kostprijs, waarvan geen gemiddelde bestaat, maar een selectie van verschillende be drij f suitkomsten is toegepast. Spr. had kritiek op de kostprijs in de akkerbouw, maar deed de geruststellende medede ling, dat de minister van landbouw in de Tweede Kamer had gezegd, dat de kostprijs, gezien het E.E.G.-verband, niet zo belangrijk meer is en slechts ten dele een rol speelt. Aan het slot van zijn betoog merkte spreker op, dat er van zekere zijde kri tiek is op het Landbouwschap en dit instituut dat zoveel goed werk doet, zeer wordt gesmaad door de „Vrije boer". Voor zover er ook op dit eiland geestverwanten van mochten zijn, raad de hij aan het rapport „Bedrijfsorgani satie en plattelandsvernieuwing te le zen, uitgegeven door de raad voor Herv. kerken van Kerk en Samenleving Carnegielaan 9, Den Haag. Dit is een heel onpartijdig rapport, waarin door de kerk wordt gewaar schuwd tegen uitbarstingen van verzet. Op dit onderwerp volgde een zeer ge animeerde discussie. De bijeenkomst werd door drs. v. Kempen met dank gebed gesloten. Nu het eerste kwartaal ten einde loopt attenderen wij onze abon nees, die gewend zijn per giro te betalen, dat zij dit doen vóór de kwitanties voor het tweede kwar taal 1962 worden verzonden. Daarmee worden de hoge incas sokosten bespaard. Vriendelijk verzoeken wij het abonnementsgeld ad. 2,15 voor het tweede kwartaal op onze giro 16 79 30 t.n.v. de N.V. Eilanden- nieuws, Middelharnis tijdig te wdUen overschreven. De administratie. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Colfecte bij de Stembureaus. Bij ge legenheid van de verkiezing zullen bij de stembureaus, zoals reeds vele jaren gebruikelijk, coUectrices giften inzame len ten behoeve van de plaatselijke af deling van de Vereniging voor uitzen ding van zwakke kinderen naar vakan tiekolonies. De afdeling, die deze uit zending verzorgt, is voor haar werk bij na geheel aangewezen op de opbrengst van deze collecte. Evenals bij vorige gelegenheden ho pen we woensdagavond de uitslag van de verkiezingen Provinciale Staten van alle dorpen van Goeree-Overflakkee weer bekend te maken op een bord, dat voor het kantooil „Eilanden-nieuws", Langeweg 13 te Sommelsdljk zal wor den geplaatst. Geïnteresseerden kunnen daar de uit slagen komen aflezen. Redaktie Eilanden-nieuws Piloot ongedeerd en vliegtuig had geen schade Zaterdagmiddag te ongeveer 14,20 uur maakte een zweefvliegtuig, dat op het vliegveld Ypenburg was opgest'e- gen een goed geslaagde noodlanding op een stuk tarweveld van de land bouwer P. C. van Eek aan de Peu- terdijk te Herkingen. Het zweefvliegtuig met als piloot de 30-jarige J. J. Kolpa uit Rotterdam is zaterdagmiddag kwart voor één van het vliegveld Ypenburg naar boven ge sleept voor een lange afstandsvlucht naar Haamstede op Schouwen Duive- land. Het was een voortreffelijke vlucht met een goede koers, maar boven ons eiland kon de piloot de vereiste hoog te niet meer opbrengen en durfde hij het niet te wagen de Grevelingen over te steken. Het was bovendien bitter koud. De piloot besloot daarom te Her kingen een landing te maken die voor treffelijk slaagde. De heer Kolpa zet ten zijn vliegtuigje voortreffelijk aan de grond zonder enige beschadiging en sprong er monter uit. Dit niet alledaags gebeuren had plaats vlak bij Herkingen, waarom het be grijpelijk vele belangstellen trok. Bur gemeester H. Bos, de wethouders, de E.H.B.O. en ook de Rijkspolitie, die van een dergelijk gebeuren proces-verbaal moet opmaken, waren spoedig ter plaatse. Alle papieren en navigatiemiddelen (o.m. een parachute aan boord) werden in orde bevonden. Het vliegtuigje, eigendom van de Koninkl. Nederl. Luchtsportvereniging te Den Haag werd ter plaatse gede monteerd en kon dezelfde dag nog naar Ypenburg worden vervoerd. EEN SCHAPENVIEKLING Op de boerderij van de heer L. Vlie gen in Klimmen (Zuid-Limburg) is een schapenvierling geboren. De lammetjes zijn kerngezond en ook de moeder maakt het goed.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1