Streekschool voor V.G.L.O. telt 230 leerlingen t( Gemeenteraad Goedereede Wijziging sluitingsiijd cafe's op zondagen 15% meer A.O.W. KorI 3Cinderk Publie Voor beter bruidswerk Leidt uw bankzaken MODERNE BRILLEN a. KEUVELAAR Opbouw-diploma's moedigt verder leren aan Schoenmaker, biijf bij je leest! UIT DE KERKEN Bloemenmagazijn B. VISKIL N.V. SLaVENBURG'S BANK VJ spoi Verliosil Itamf Blaclz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 16 maart 1962, De gemeenteraad van Goedereede kwam vrijdag 9 mrt. bijeen. Afwezig was we gens ziekte de lieer D. Sandifort en gemeentesecretaris Jonglcoen werd ver vangen door mej. D. van Dam. Er werden enige belangrijke besluiten geno men, n.l. een wijziging van de sluitingstijd voor cafe's op zondagen en aankoop van een verplaatstbare muziektent. In de maand mei wordt het zilveren hu welijksfeest van ons Vorstelijk paar herdacht en tegelijk, dat het 650 jaar ge leden is, dat Goedereede stadsrechten verkreeg. (Het besluit over de muziek tent hebben wij in ons vorig nummer reeds opgenomen). De voorzitter J. A. Kleijnenberg open de met gebed, waarna de notulen wer den vastgesteld. De ingekomen stukken gingen zo onder de hamer door. Er waren enige verzoeken binnenge komen om subsidie die, o.m. van de Asthma-stichting aan wie 25,werd toegekend. Goedgevonden werd een toe kenning van 4 "/o voorschot op de sala ris-verhoging van het gemeenteperso neel voor 1962. Onderwijs. Vastgesteld werd de ver goeding per lokaal en per kleuter, be doeld in art. 73, Ie en 2e lid der kleu- teronderwijswet en vaststelling van het voorschot, als bedoeld in art. 103, 6e lid, der L.O.-wet 1920. In verband met de bezetting van de gemeente-secretarie moest een wijziging van de gemeentebegroting 1962 plaats hebben inzake de kosten van overuren. De heer J. Bruggeman had bezwaar dat er teveel aan overuren was bij de twee vervangers. De voorz. antwoordde dat er altijd nog hoop is, dat ambt. Hoek terug komt, zodat geen vaste aanstelling kan wor den gedaan. De heer Bruggeman vond een heel jaar overwerken funest. Dat kan van het personeel niet worden gevergd, zo zei hij. De voorz. was blij dat de mensen zich inzetten dat de administratie bij blijft. De wijziging werd daarna goedgekeurd. Goedgevonden werd een nader voor stel inzake de wijze van financiering van het herstel der 10 woningen aan de Burg. Charbonstraat en in verband daarmee vaststelling van een wijziging gemeentebegroting en die van het Wo ningbedrijf. Tegen aankoop en verhuur van de woning ,'t Klooster 11 bestond geen bezwaar. Wijziging sluitingstijd cafe's op zondagen Over dit punt was een breedvoerig prae-advies van b. en w. Volgens artikel C 50, eerste lid, der algemene politieverordening is het ver boden de cafe's voor het publiek ge opend te hebben of daarin bezoekers te ontvangen, toe te laten of te hebben: a. op werkdagen tussen 23 en 5 uur; b. op zondagen en op eerste Kerstdag tot des morgens 5 uur, van des morgens 8.30 uur tot 11.30 uur en van des mid dags 13.30 uur tot de volgende morgen 5 uur. Het tweede lid vaji dit artikel be paalt, dat in bijzondere omstandighe den, ter beoordeling van de burgemees ter, deze de tijdstippen van sluiting tijdelijk later kan stellen. Op grond van laatstbedoelde bepaling is gedurende de zomermaanden van de jaren 1959, 1960 en 1961 door de burge meester het sluitingsuur voor de cafe's op zondagen gesteld op 18 uur. Artikel C 52 der algemene politie verordening stelt ook strafbaar het zich als bezoeker bevinden in een café ge durende de tijd, dat zodanige inrichting ingevolge artikel C 50 gesloten moet zijn. De caféhouders hier ter plaatse sto ren zich in het geheel niet meer aan de voorgeschreven sluitingsuren op zondag en hun zaken vrijwel de ge hele zondag openhouden. Zij beroepen zich daarbij op het arrest van de Ho ge Raad van 14 juni 1960, lüaarbij werd verworpen het beroep in cas satie van de procureur-generaal bij het Hof te 's-Gravenhage tegen het arrest van het Hof van 17 februari 1960 in de zaak tegen een café-houder te Oud-Beijerland. Het ging in deze zaak om de vraag of een bepaling in de algemene politie-verordening der gemeente Oud-Beijerland, verbieden de een café op s.ondag geopend te hebben, zich met de zondagswet ver draagt. In artikel 7, eerste lid, van de zon dagswet immers is bepaald: „Plaatselijke verordeningen tot rege ling van punten, waaromtrent bij deze wet niet is voorzien, mogen geen ver bodsbepalingen inhouden omtrent sport beoefening of andere vormen van ont spanning op zondag, die niet als open bare vermakelijkheid in de zin van de ze wet zijn te beschouwen." Het Hof van 's-Gravenhage sprak zich in het genoemde arrest niet uit over de vraag of in het algemeen het bezoeken van een café beschouwd kan worden als een vorm van ontspanning, maar stelde wel vast, dat dit ten aanzien van het betreffende café in Oud-Beijerland wel het geval was, omdat de bezoekers daar de biljartsport kunnen beoefenen en de uitzendingen van de televisie kun nen volgen. Het Hof beoordeelde onder die omstandigheden het bezoeken van bedoeld café voor velen, ook op zondag, als „verpozing en verstrooiing" en ver klaarde de veroi'dening in zoverre niet verbindend wegens strijd met artikel 7 van de zondagswet. De Hoge Raad gaf hieraan bij zijn arrest van 14 juni 1960 zijn sanctie door verwerping van het cassatieberoep tegen het arrest van het Hof. De caféhouders hier ter plaatse be schouwen genoemd arrest als een vrij brief om hun zaken op zondag open te hebben op alle uren van de dag. In vrijwel alle gemeenten van dit eiland wordt de zondagssluiting der ca fe's nog steeds nagekomen, al dan niet vrijwillig. In Ouddorp en Melissant zijn alle zaken gesloten, in Stellendam mo gen de cafe's geopend zijn van 11.30 tot 13.30 uur. Nu de cafe's in Goedereede de ge hele middag en avond geopend zijn, komt steeds meer publiek uit andere gemeenten naar hier om deze zaken te bezoeken. Geconstateerd is, dat, naar mate het open zijn van deze ca fe's op zondagen grotere bekendheid krijgt, de toeloop tot de cafe's van jongelui van elders steeds groter wordt, vooral in de avonduren. Het gevaar dreigt, dat Goedereede op ?.on- dagavonden voor het Westelijk deel van het eiland verzamelplaats wordt van de café-bezoekende jongelui en dat de openbare rust daardoor wordt verstoord. Bij b. en w. is daarom, gezien de bo venvermelde jurisprudentie, de vanzelf sprekende vraag opgekomen of deze dreigende verstoring van de openbare rust kan worden voorkomen door wij ziging van artikel C 50 der algemene politie-verordening. De mogelijkheid hiertoe lijkt inder daad aanwezig. Behalve de hierboven weergegeven zaak Oud-Beijerland, heeft de Hoge Raad zich nadien ook uitge sproken in een zaak tegen een café- houdster in Hazerswoude (arrest van 22 juli 1960). De Hoge Raad overwoog toen o.a.: 1. dat uit de geschiedenis van de tot standkoming van de aanvulling der po litie-verordening van Hazerswoude (in zake café-sluiting op zondag voor een bepaald gedeelte van de gemeente op 18 uur) blijkt, dat deze regeling, welke voor de zondag afwijkt van die, welke geldt voor de overige dagen van de week, niet is uitgevaardigd teneinde met het oog op het bijzonder karakter van de zondag enige vorm van ontspan ning op die dag te verbieden, doch veel eer ter verzekering van de openbare rust in het algemeen, welke in bepaal de gedeelten van de gemeente in ver band met het café-bezoek des zondags dreigde te worden verstoord; 2. dat de gemeentelijke wetgever zodanige regeling kan uitvaardigen zon der in strijd te komen met artikel 7, eerste lid, van de zondagswet. B. en w. stelden daarom voor artikel C 50 zodanig te wijzigen, dat het eerste lid als volgt wordt gelezen: „Het is de houder van een inrichting verboden deze: a. op werkdagen tussen 23 en 5 uur; b. op zondagen en op de eerste Kerst dag tot des morgens 5 uur en van 20 uur tot de volgende morgen 5 uur, voor het publiek geopend te hebben of daar in bezoekers te ontvangen, toe te laten of te hebben." De heer J. Bruggeman zag het nut van de wijziging niet in en ook niet, dat er zondags veel bezoekers van el ders zullen komen. Als spr. zondags avonds een brief gaat posten, komt hij geen kraai tegen! De heer 't Mannetje: „Ik ben prin cipieel voor algehele sluiting op zon dag; we zitten met de zondagswet, an ders moesten de cafe's helemaal dicht. „Nu zijn de cafe's tijdens kerktijd open!" zei dhr. Bruggeman. Ik wilde tijdens de kerktijd dicht en voor de rest open! Daarom geef ik voor het principe geen cent. Ik vind het waanzin Weth. Snijder merkte op, dat het mi nimum wat de wet toestaat voorgesteld wordt. Er wordt nu gelegenheid gege ven en buiten die tijden kan de politie zeggen: „er uit" en procesverbaal op maken. Bij stemming werd het voorstel aan- genomen met de stemmen van J. Tanis en J. Bruggeman tegen. Havènlicht steeds kapot De heer 't Mannetje (die visser is van beroep) wees er op dat het havènlicht tot groot ongenoegen van de vissers weer stuk is. Vooral met het stormweer van laatst gaf dit moeilijkheden. Als 't sneeuwt, gaat het licht door kort sluiting altijd uit. Spr. vermoedde dat de lichtpaal te slap is. De lichtboei aan de kwade Hoek noemde hij een voor uitgang. De voorzitter zegde toe dit na te zullen laten zien, dat er een radicale oplossing komt. De heer 't Mannetje merkte verder op dat de straatkeien op de onderberm door de hoge vloed waren weggekaveld, waarvoor de voorz. toezegde voorzie ningen te zullen treffen. De heer J. Bruggeman vroeg voor de zitting in de stembureau's toij de a.s. verkiezingen een hoger presentiegeld, wat werd toegezegd. Dezelfde vraag steller vestigde de aandacht dat de grond van kleingrondbezit er zo vuil bij lag, waarop de vooi'z. zei, dat bin nenkort aan deze grond een bestem ming wordt gegeven. De heer de Reus wenste voorzienin gen in het Kerkslop door aanbrengen van een electr. lantaarn, zulks ten ge rieve van de kerkgangers. Ook dit werd toegezegd waarna sluiting volgde. passene/ bij UW uiterlijk 1 -zmopooss rsi.2iBf MlDomtaRHis^ I BRUINISSE Scheepsbotsingen: De afgelopen week was voor de Bruinisser mosselkwekers- vloot wel de week van de scheepsbot singen. De Bru 68 botste tegen een an der vaartuig in het Noord Hollands Ka naal, (het gedeelte dat de Kikkersloot wordt genoemd) een bewijs dat het daar niet erg breed is. Het schip van Gebr. Okkerse bekwam een grote deuk in de achtersteven. Ernstiger was het mankement aan Bru 9 van de heer L. de Waal, deze kwam op het Volkerak, in aavaring met een tanker (een z.g. hardloper) en daar door ontstond een gaf in de zijde ter hoogte van de stuurhut, een bolder werd weggevaren en het schip moest direct in reparatie bij de scheepswerf van de fa, van Duivendijk te Bruinisse. Een botsing tussen de Bru 3 en de Bru 45 had slechts lichte schade ten gevolge. Op vrijdagavond 9 maart hield de Vereniging voor Chr. Voortgezet onder wijs voor GoereeOverflakkee haar jaarvergadering in de V.G.L.O.-school te Middelharnis. De voorzitter, de eerwaarde heer Kes- ting, opende de vergadering met Schrift lezing en gebed. In zijn openingswoord gaf hij een kort resumé van het gepasseerde in het afgelopen jaar. Het leerlingenaantal overtreft nog steeds de verwachtingen van het be stuur, ondanks de huishoudschool in Ouddorp. Als dit jaar die in Dirksland begint zal dit wel van meer invloed zijn. Het bestuur is echter van mening, dat de kwaliteit van het onderwijs be langrijker is dan de kwantiteit van de leerlingen. De uitslag van de examens heeft bewezen, dat hier weinig op aan te merken ia. Daar dhr. Mathijsse per 1 sept. de school gaat verlaten zal getracht wor den deze vacature weer te vervullen. Binnenkort zal de school officieel ge opend worden. Na dit openingswoord volgen notulen en jaarverslagen. Uit de financiële ver slagen blijkt, dat zowel vereniging als school er niet ongunstig voorstaan. Bij de bestuursverlïiezing wordt dhr. J. W. S. Mathijsse met grote meerder heid van stemmen herkozen. In de pauze wordt, na het genot van een kopje koffie een rondwandeling door de school gemaakt, waarbij ieder verwonderd is, dat van oude gebouwen zoiets moois te maken was. Na de pauze krijgt het hoofd der school, dhr. Wijnmaalen gelegenheid verslag over het afgelopen schooljaar uit te brengen. De school telt nu bijna 230 leerlingen, verdeeld over 11 klassen. Het personeel is goed uitgerust met allerlei aktes, zo dat elk vak door bevoegde krachten on derwezen kan v/orden. De inventaris en leermiddelen zijn nog steeds verre van toereikend, wat voor hoofd en personeel een grote han dicap betekent. Ondanks dat waren de resultaten van de in 1961 gehouden examens een groot succes. 75 leerlingen kregen één of an der diploma of cei-tificaat. lijkheden het V.G.L.O. biedt. Dit blijkt ook wel op de beroepententoonstelling, welke momenteel in Middelharnis wordt gehouden. Naast het vele goede en nut tige dat hier getoond wordt, wordt over het V.G.L.O. een totaal onvolledige en onjuiste voorstelling gegeven. De heer Wijnmaalen vindt het nodig op deze vergadering de leden in te lich ten over de mogelijkheden, opdat deze dit weer verder kunnen verspreiden. I Het V.G.L.O. valt uiteen in drie rich- tingen: i 1. Als vervanger van de zevende en I achtste klas van de lagere school. i Hier wordt uitsluitend aandacht I besteed aan de algemene ontwik- keling. I 2. Lager economisch en administra tief onderwijs. 3. Naaldvakken en huishoudkunde, welke volledig op de praktijk ge richt zijn. Het V.G.L.O. leidt op voor verschillen de diploma's. Als basis geldt het sleuteldiploma ,al- gem. Ontw.) De meer begaafden kunnen daarnaast certificaten halen voor b.v. engels, boekhouden, kindervorging e.a. Daarna komen voor de meisjes het diploma A.V.V. (algemene vrouwlijke vorming) I en II en het V.G.L.O.- B di ploma (huishoudelijke en naaldvakken) met als top in het vak naaien, het ge tuigschrift costumière. Voor de jongens is het diploma P.A.V. (practische algemene vorming) I en II mogelijk. De examens voor al deze diploma's zijn geen schoolexamens, maar worden afgenomen door Rijks gecomitteerden. Het verschil tussen V.G.L.O. en an dere takken van onderwijs is, dat hier een opbouwsysteem wordt gevolgd, waarmee men kan stoppen en verder gaan naar believen in welke richting men ook maar wenst. Bij andere scho len is het dikwijls een diploma of geen, alles of niets. Dit systeem van opbouw-diploma's moedigt ook het verder leren aan. De heer Wijnmaalen hoopt, dat dit onderwijs nog meer bekend zal wor den, opdat de ouders een objectieve Beste jongens en meisjes! Deze week begin ik met het bekend maken van de prijswinnaars: Rineke Kardux, Dirksland, Stien Groenewegen, Den Helder, Henk van Rossum, Zeist, Atie Groenewegen, Den Helder, Addie Kardux, Dirksland. Dat zijn ze dan. Wie zullen het de volgende maand zijn? Dat weet nog nie mand. En nu het nieuwe raadsel. MAART-RAADSEL 3 1. X 2. X X 3. X X 4. XX 5. XX 6. XX 7. XX 8. X X 9. X X 10. X 1. Letter. 2. Plaats in Gelderland. 3. Adam gaf alle dieren 4. Als een kind zoek was en het is gevonden, dan zeggen we: Het kind is5. Andere naam. voor Blijde Boodschap. 6. Abra ham sprak tot zijn vrouw: Haast u, kneed drie maten en maak koe ken. 7. Eerste mensen (twee namen, die achter elkaar gezet moeten worden). 8. Een van de verwoeste steden in de buurt van Sodom. 9. Naam van een vrouw in een klooster. 10. Letter. Op de kruisjeslijnen, gevormd door de voor- en achterletters, komt hetzelf de woord te staan, namelijk de naam van de tijd vaarin we nu leven. Dit raadsel werd me toegezonden door Henk van Rossum, Zeist. Nou ieder zal wel zeggen, dat dit raadsel mooi in elkaar is gezet; slechts één woord heb ik door een gemakkelijker vervangen. BiRIEVEN Ans S. Nieuwe Tonge. Dus het boek was goed naar je zin? Dat doet me ge noegen. Wat was dat erg met opoe, hè? Wat zal dat mens geschrokken zijn! Gelukkig dat het toch nog goed is af gelopen. Is er nu niets meer van te zien? Misschien nog een klein litteken tje. Nellie K. Middelharnis. Eerst bedankt voor je raadsel dioor! Ik kan ze steeds gebruiken. Als het tijd daarvoor is, zal ik het plaatsen. Ik ben ook benieuwd welke klas het winnen zal. Ik denk, dat allen hun best wel zullen gedaan heb ben; dan zal het moeilijk worden om de prijzen te 'behalen. Jullie moeten echter lang v/achten op de uitslag. Oude getrouwe. Het werk is weer netjes in orde en goed op tijd ingele verd. Om een brief er bij te doen, is er altijd geen gelegenheid. En u kunt ook niet over alle mogelijke dingetjes schrijven zoals de kinderen. Die schrij ven over school en over poppen, over sneeuw en konijnen! Daarover schrijft u niet meer; dat spreekt vanzelf. Gobi S. Nieuwe Tonge. Best ihoor, dat je het boek hebt geruild. Dat mag al tijd. En nu heb je je zin. Je hebt dus zonder dat je het wist een mooi boek genomen. Dat weet je ook altijd niet. Ja, ik heb die foto gezien. Is alles vlot ver lopen? En hoe vonden ze je gedicht? Fijn, in zo'n winkel helpen, hè? Marijke van D. Zoetcrmeer. Nu heb je echt je best gedaan, hoor Marijke! Het is een groot verschil met de vorige keer Ja, vroeger heb ik ook wel geschaatst. Nu heb ik geen schaatsen meer en ik voel er niets voor ook. Laat het nu maar gauw lenteweer worden. Emmy D. Herkingen. Stond je zo laat in de krant de vorige keer? Dat weet ik niet eens meer. Ik kan al de brieven niet op volgorde houden en beantwoor den. Bij het nazien van het werk ra ken ze door elkaar. Ik zou ze dan eerst een nummer moeten geven. Maar als je er zo vroeg in staat, dan duurt het weer des te langer voor je er weer in komt. Ik kon niet begrijpen, dat het al twintig jaar was van opa. Hoe is het met kleine Lena afgelopen? Beb S. Nieuwe Tonge. Wat een fees telijkheden! Op alle gebied! Heb je al les kunnen waarnemen? Op den duur wil je toch weer maar alles gewoon hebben, hè? Of is dat bij jou niet zo? Het papier is mooi, hè? Nu houd je het maar om brieven te schrijven aan vriendinnetjes en tantes, hoor! Jaap V. d. B. Den Bommel. Fijn hoor, dat je arm helemaal beter is. Is Adri lang ziek geweest? Ja, aan alles merk je dat het lente gaat worden. Als het weer een beetje milder wordt, zal het druk gaan worden op het land. De grond is lekker uitgevroren! EUy van D. Zoetermeer. Ik heb ge hoord dat het op vele plaatsen een kor te tussenvakantie is geweest. Wat wordt er toch aan de jeugd gedacht, hè? Jullie mogen tenminste niet zeggen, dat jul lie niet in tel bent. Op tijd naar toed gaan is net zo goed als een boterham; geloof je dat niet? Eén kind dat goed zijn best doet op school, heeft ook be hoefte aan rust. Suus N. St. Philipsland. Een prach tige correspondentiekaart en mooi ge schreven Dat is fijn! Jullie hebben hel niet best getroffen met dat koude weer op Zijpe. Een taxi huren kun je ook niet elke dag, want dat zal zo goedkoop niet zijn. Hoe is het met buurman af gelopen? Als het zo m.ag gaan als mei jouw opa, dan mag je van geluk spre ken. Sari M. Oud-Beijerland. Hartelijk welkom. Sari! Dat vind ik nu eens leuk dat er weer één van jullie gaat schrij ven! Ik ben de anderen van jullie huis gezin nog niet vergeten. Dat Je mama vroeger meedeed, weet ik ook nog. Nu weet ik weer eens iets van jullie huis gezin. Voor allen de groeten. Nelleke van D. Zoetermeer. Zeker mag jij geregeld meedoen. Schrijf maar ge rust elke maand. Je kan het al good, hoor! Fijn, dat jullie in school mogen eten als het koud is. Groter behoeft je brief niet te wezen. Tineke D. Stad aan 't Haringvliet. Ziet Jan dragline's zo graag? Ik heb een kleinkind dat ook „weg" is van zulke- dingen. Wil je wel geloven, dat ik ook een warme zak gebruik als het zo koud is? Wat was dat eventjes pech, zeg, mei die auto. En dan alles voor niemendal Die meester ken ik wel. Heeft je vader gezegd, dat ik hem nog heb ontmoet? Nelie de J. Ouddorp. Nu heb je beter opgepast, hoor. Op je brief en op de enveloppe naam, adres en leeftijd! Zo hoort het. Maak je al vorderingen op de blokfluit? Is oma er mee vooruit gegaan? En hoe is het nu met je moe der? Annie van D. Zoetermeer. Wat heb jij een lange brief geschreven! Je was er zeker echt voor in de stemming! Adri- aan en René wensten me welterusten. Dat kwam goed uit, want op het ogen blik als ik deze brief lees, is het kwart vóór negen in de avond. Een middag dutje houd ik er niet op na. Niet omdat ik na het middageten geen slaap heb, maar ik heb er geen tijd voor. Adri H. en Nellie P. Hartelijk gefeli citeerd! Allemaal. Nog heel wat brieven moe ten een beurt krijgen, maar we hebben deze maand nog twee keren, want laat ik dit alvast zeggen, dat er in maart 5 raadsels geplaatst zullen worden. Dal weten jullie dan nu al. Ilotaris land, is - - gn 26 maart gen des ""-■ Hotel Ung en m afsla kopen: in te Dirkslan de no. 3, 4 kad. beker melsdijk en Gem. - - no. 757, tez centiaren. Bruto huui Vaste lastei zonderlij ke combinaties Alles brede Ten verzoe lm. Mossel Tonge. Inmiddels koop. De hartelijke groeten van OOM KO. De heer Wijnmaalen constateert, dat keus kunnen doen, naar welke school er nog veel onbekendheid is omtrent I ze hun kinderen zullen laten gaan. het V.G.L. Onderwijs. Niet alleen bij het Na de rondvraag sluit de voorzitter publiek, maar ook in onderwijskringen de vergadering en gaat dhr. Wijnmaa- is men niet op de hoogte welke moge- len voor in dankgebed. {.Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte redactie. Mag ik zo vrij zijn een plaatsje te vragen in uw tolad naar aanleiding van een ingezonden stuk van de heer H. Braber waar ik boven wil zetten „Schoenmaker blijf bij je leest." De raad der gemeente Ooltgensplaat iheeft al lang geleden besloten om in de Weesmolen een sportterrein aan te leg gen om de gelegenheid te scheppen voor de jeugd een plaatsje te hebben zich bezig te houden, hetgeen al jaren in de gemeentelijke regeling voor bestem ming van gronden is opgenomen en ook door de raad is goedgekeurd. Nu komt de heer Braber met een in gezonden stuk waarin hij vermeld dat een een ton of wel 100.000,wordt uitgegeven voor de aanleg van dit sport- tex'rein en de volkstuintjes geheel ver dwijnen. Niets is minder waar. Deze gelden zijn. bestemd voor de aanleg van een sportterrein en tevens door grondruiling met de heer P. Korteweg en egaliseren van de z.g.n. vest met grond van de voormalige trambaan, tot evenzoveel volkstuintjes te komen als er nu zijn, zij het dat ieder dan rond 200 m- of 12 roeden zal krijgen. Dat de raad alles in het werk stelt om de volkstuintjes te behouden be wijst bovenstaande en tevens is er door B. en W. getracht grond aan te kopen in de onmiddelijke nabijheid van het dorp, hetgeen jammer genoeg niet is doorgegaan. De heer Braber stelt dat het sport terrein te dicht bij de begraafplaats ligt plm. 100 m. Dit is zeer krap ge- stelt en zal zeer zeker wel 250 m of meer bedragen, temeer omdat het ene in de poledr het Rietveld en het ander in de polder het Oudeland ligt, waar tussen de volkstuintjes met groenstrook enz. Dan stelt de heer Braber dat de in tense stilte op de begraafplaats over woekerd wordt door aanmoedigingen, afkeuringen, verwensingen om van het ergste maar niet te spreken hetgeen di- nigrerend (zwart maken en bekladden) is voor de bezoekers van een sportveld. Als de heer Braber stelt om van het ergste maar niet te spreken dan be doelt hij hier vloeken mee, dan wil ik hem toch wel de raad geven om eerst het onkruid in de eigen huiselijke tuin te wieden daar de vruchten meer dan overwoekerd worden. De voetbalsport wordt hier op zater dagmiddag beoefend en daar er rond 20 sterfgevallen in de kom der gemeente met Langstraat per jaar zijn zou het 4 x kunnen zijn dat er een begrafenis plaats heeft en wel tussen 2 en 3 uur en de voetbalsport meestal na 3 uur begint. De heer Braber behoeft niet onge rust te zijn, dat de sportliefhebbers (hij spreekt van verdwaasden) geen eerbied zouden kunnen opbrengen voor een be grafenis. Hij schrijft dat het wel eens lawaai zou kunnen zijn als de Dominee de geloofsbelijdenis uitspreekt). Heer Braber, ik zou u willen advise ren, en dat doe ik namens vele sport liefhebbers, als men met boter op het hoofd loopt, ga dan niet in de zon staan NED. HERV. KERK Beroepen te Dordrecht, Hoogeveen en Sommelsdijk dr. C. Graafland te Woer den. Hardinxveld C. Treure te Rotter- dam-Hilligersberg. Kralingse veer A. Kastelein te Hei en Boeicop. Den Bom mel en Arnemuiden kand. S. v. Assen- bergh te Lunteren. Waverveen, kand. J. Broekhuis te Barneveld. Aangenomen naar Heerden, cand. R. J. V. d. Hoef te Lunteren. Uddel, kand. L. V. Nieuwpoort te Linschoten. Hedel, kand. S. v. Assenberg te Lunteren. Bedankt voor Sommelsdijk H. J. de Bie te Alblasserdam. 's Grevelduin- Capelle C. Vos te Bennekom. Zijder- veld kand. J. Broekhuis te Barneveld. Arnemuiden, Den Bommel en Zuilichem kand. S. v. Assenbergh te Lunteren. Arnemuiden, Garderen, 't Harde, Krim pen a.d. IJssel, Schoonrewoerd, St. An- naland en Tholen, kand. R. J. v. d. Hoef. Nieuwpoort en St. Philipsland kan. L. V. Nieuwpoort. Zijderveld. Wegens vertrek naar Schoonhoven, nam ds. Jongerden af scheid van deze gemeente, met een pre diking over Jeremia 17 16. GEREF. KERKEN Beroepen te Hengelo G. Hengeveld te Schoonebeek. Buenos Aires W. v. Hal- sema te Witmarsum. Middelstum A. Segger te Zoutkamp. Hilversum A. v. d. Koog te Woerden. IJmuiden J. v. d. Brink te Nybeets. Aangenomen naar Zaandam W. Bos te Bennebroek. Drachten J. Genuit te Zevenhoven. Bedankt voor Katwijk aan Zee W. Bos te Bennebroek. Dokkum D. v. Keu len te Oldehove. Rhoon H. Koffrie te Leimuiden. Amstelveen. De meerderheid van de kerkeraad (er waren ook verschillende tegenstemmers) heeft de Jeugdraad op een desbetreffend verzoek medegedeeld het dansverbod voor de instuif-avonden in het gebouw „Reveille" op te heffen. Voortaan kan de Geref. jeugd hier dus het dansen beoefenen. Rijswijk. De kerk van Rijswijk had een verhoging der vrijwillige bijdragen nodig van 10.000,per jaar en naar Telefoon 2438 Middelharnis maar neem een paraplu hoewel een pa rasol beter is. Geachte redactie, ik dank u voor de plaatsruimte en geef aan Braber als schoenmaker de raad om zowel het let terlijk als figuurlijk bij zijn leest te blijven. Adr. DE VOS Wethouder, Ooltgensplaat. Chaos en het licht In Eilanden-nieuws van 9 maart komt een stukje voor (Historische schetsen Hoofdstuk 25. De school). Die 2 dicht regels (Bouwt scholen in wier schoot enz.) zijn niet van Groen maar komen voor in een gedicht van Da Costa ge titeld: „De Ohaos en het licht." C. VAN ES Weststraat 326 Scherpenisse via Middelharnis - SornxueLsd^k Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 Persoonlijke behandeling' van al uw belangen. te Ouddori tuin, aan genaamd kad. beker Sectie B. groot Vrije vesti Ten verzo T. Boumar Inschrijvir leveren vó 1962 ten taris J. df land, alwa tingen te Inmiddels koop Heeft u collectie al gezien? Komt vrijl ons pratf voor elke derrijwiel( reeds van 25.000,voor het Bouwfonds. In één week kwamen toezeggingen van verho ging binnen tot een totaal bedrag van 40.000,—. Deze kerk, die 1565 belij dende leden telt, brengt nu per jaar 145.000,aan vrijwillige bijdragen bijeen. Dat is gemiddeld plm. 100,- per belijdend lid. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo A. W. Drech,sler te Vlissingen. Bedankt voor de Krim W. v. Heest Ie Emmen. Oud-Beijerland C. den Hertog te 's-Gravenhage. Woerden W. Ruiter te Baarn. Werkendam J. Brons te Bun schoten. Harlingen J. Visser te Doli- kum. Broek onder Akkerswoude. Wegens vertrek naar Hasselt, nam ds. W. de Graaf afscheid met Hand. 20 32. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal W. Hage te Middelburg. Bedankt voor Nieuwerkerk A. Hof man te Zeist. Dordrecht A. Vergunst te Rotterdam. Genemuiden. Na bevestiging door ds, H. Ligtenberg van Oudemirdum met Jes. 62 1, deed ds. P. v. d. Bijl, geko men van Barneveld, intrede in deze ge meente met 2 Cor. 2 16 en 17. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend dat de mogelijk heid opent tot verhoging van de peri- sioenbedragen krachtens de algemene ouderdomswet met vijftien procent per 1 juli 1962, zoals indertijd in uit zicht is gesteld. Tevens voorziet Iw' ontwerp in een verhoging van de inko mensgrenzen van de ziekenfondsver zekering voor bejaarden met vijftien procent. Om de kostenverhoging die voort vloeit uit de verhoging van de pen sioenbedragen op te vangen zal een verhoging' van de premie voor de A.O.W., die sinds januari jongstleden 5,75 procent bedraagt, met ongeveef één procent noodzakelijk zijn, z" deelt de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, in de memorie van toelichtin» bij het wetsontwerp mee. De minister schrijft verder in die memorie dat de Sociaal-Economisclie Raad onlangs in meerderheid als "ijn mening heeft uitgesproken dat gesn principieel geestelij k-zedelijk begin sel zich verzet tegen een algemene ouderdomsverzekering die meer i^ dan een bodemvoorziening, zij het da. een uitbreiding van de A.O.W. nim mer verder zal kunnen gaan dan te voorzien in een zogenaamd sociaal miirimum. De regering heeft, in at:- wachting van een definitieve keuze bepaling voor het op langere terroi.in te voeren pensioenbeleid, thans een incidentele verhoging voorgesteld, al dus de minister. De ger dinsdagr ting bijed zei bij de de keer (kwam en| eisend, die het ondergaal Eer tot overgegai steld, de nisgeving besluit t presentie bureau's uur wen Het eij vergader hogen va diet voo: In ons V over eer vies gege eens bel meerdere ruimere het aanb van inzE veld vlu bruikt. De ho( geven p: de aó.nlc was opg geïniorrr, mat wel moe id er grond d< Warden 'De vc eej-ste vi kleedkai ovjferige 1 Wfethoud ovier de mAt bij iïiKormec y'De vo( djetailpu pet zan Weth. f st tem 3m noj De he '.'ma d; ;skund iin WO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 6