Over stormvloeden Straatbeeld uit Digiers Op Verolme-werf Rozenburg liwam de Esso-Hampshire gereed (land Oxford IjmHlwill Leveiiile reptielen nardappelmoeheid Nieuws uit Zeeland }Aeditaüe F^ C KORTEWEGiZOON Onimoeiing na 17 jaar. Oiiiiiiik op de Molenweg ie IM. Moer- lée jaargang Vrijdag 16 maart 1962 No. 3075 Cht. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG ¥00R DE ZUID-HOLLAJNIDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Wat v/ilt m m\\ gevsn? Fa. 0. van Wezel Zonen - Middelliarnis VOOR Beter -. |L* BINHEKVERIHGBED Longkanker ■A- it Gevaarlijk: Fruitmanden en Fruitbakjes „^Ds ^rultcentrciis" Grootste schip ooit in Nederland gebouwd Zondagsdiensten artsen Ifebr. 1962. J Westdorp |d.v. A. M. Cornelia I en J. W. km); Mar- fhof en C. te, oud 25 I. C. Gun- kl, oud 81 Icob Jaco- laar, echt- Johannis Huwn. van Jaan, oud Voshol; aar echtg. Bos, oud aisse. Ivan Mid- ten. laar Gies- fen; A. van Id. Scher- k; Gunter irtensdijk; Bergen op Philips- in St. Phi- Gerefor- donderdag 7.30 uur 3UW een |den, waar de heer J- i^ljzer uit ke bijeen- extra bus tN.C.B. De 3.V. te St. louden op Je Herv. ■sa" hoopt Ts. des sav Ibouw van rtiendaag- aarvan de hg, Herv. Ir en 7 uur losterland. foosse van I 5 uur ds. [Oud Ger. Camp van ien. In de 10 maan- jntje van I staat ver- Ivan J3" Iter aarde PEINS HBNDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX I - MIDDSLHABNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPKIJS 2.1B PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BH co&tract speciaal tarl@l Bij het beoordelen van de windkracht -oals die door het K.N.M.I. wordt opge- 'even moet men er rekening mee hou- en dat het op zee altijd harder waait an op het land. Bij de storm van 31 ian/l febr. 1953 b.v. woei 's avonds 10 uur op zaterdag een orkaan van wind kracht 12 bij het lichtschlp Goeree. De gemiddelde snelheid aan de kust is vol gens de Memorie van Toelichting op de ^Deltawet niet hoger geweest dan wind kracht 10. Te land komen de wind krachten 11 en 12 zeer zelden of nooit Coor. Men schat bij een storm blijk baar de kracht van de wind steeds ho ger dan later uit de officiële gegevens blijkt. Dit was ook zo bij de jongste stormen in de week van 12 tot 17 febr. Uil, de stormvloed van 1953 hebben wc veel lering kunnen trekken. Het ging toen eigenlijk om drie vloeden. Aller eerst die van zaterdagmiddag. Die was al wel hoog maar niet direct gevaar lijk. Ze was als het ware de aanloop tot de eigenlijke stormvloed van zater dag-zondag nacht, die ongeveer 4 uur .haar hoogtepunt bereikte. De vloed van '■«zondagmiddag was .alleen in Zeeland nog hoog. Een voorname factor bij zulk een catastrofale vloed is de omstandig heid van de tijdsverhouding tussen het z.g. maximale stormeffect, dus het mo ment waarop de storm zijn hoogste op- stuwingskracht bereikt en het tijdstip Van hoogwater, waarbij er rekening mee moet worden gehouden dat de maxi male opwaaiing ongeveer 2V2 uur ach terligt bij de maximale windkracht. Gelukkig was het toen zo, dat ze niet samenvielen. In Zeeland en op de Zuid hollandse eilanden viel het max. storm- effect juist tussen eb en vloed in, on geveer 3 uur vóór hoogwater en bij de Wadden viel het samen met laagwater. Waren ze ongeveer tegelijk gevallen, dan zou de opstuwing dus nog groter zijn geweest. Zulk een ongelukkig sa- mentreffen heeft wel plaats gehad bij de storm van december 1954 in 'net Waddengebied. In ons eerste artikel over dit onder werp wezen we er al op, dat ook de kwestie van laag of hoog .springtij een _rol speelt. Een storm bij springtij kan ïop zichzelf al gevaarlijk zijn als andere omstandigheden „meewerken", zodat men bij een zware n.w. storm altijd naar de maanstand moet kijken. Wan neer b.v. de jongste storm van 16 fe bruari een dag of vier later gekomen was, zou het springtij zijn geweest en l was het gevaar groter geworden. Bo s' vendien is het van belang te weten of er een hoog of een laag springtij op I komst is. In 1953 was er op 18 januari 5 een hoog springtij geweest en juist op thet tijdstip van de ramp (31 januari) was er een laag springtij. Met andere woorden: was die storm twee weken 5 eer gekomen, dan zou het water waar- schijnlijk nog een halve meter hoger l gestaan hebben met alle gevolgen van dien. Het blijkt dus wel, dat de hoogte van een stormvloed met allerlei factoren samenhangt, gunstige en ongunstige. Daar is natuurlijk in de eerste plaats de aard van de stormdepressie: waar ligt de kern ervan, hoe is de wind richting, hoe groot is de windsnelheid, dus do windkracht, hoe lang duurt de 't storm, welke baan volgt de depressie. Al deze factoren kunnen de situatie in gunstige of ongunstige zin beïnvloeden. Da.n is er de vraag van het tijdstip van de storm n.l. of deze optreedt bij dood- tij of bij hoog of laag springtij. Voorts is van belang het moment van het hoog ste stormeffect in verband m.et de tijd van hoog- of laagwater, waarover we reeds schreven. En tenslotte dienen we ook nog rekening te houden met de hoe veelheid opperwater, die aanwezig is op het tijdstip van de maximale zee- opstuwing. Allen die de ramp hebben meege maakt weten uit eigen ervaring, dat de verschillende factoren, die we hierbo ven memoreerden, tenslotte zodanig hebben gewerkt dat een grote ca tastrofe het gevolg ervan was. Maar uit wat we schreven zal ook duidelijk geworden zijn, dat ze niet alle in on gunstige zin hebben gewerkt. Enkele ervan hebben een remmend effect ge- s had. Zo was de windkracht op 1 jan. I en 1 febr. wel sterk, maar niet ex treem hoog. Er kunnen depressies op de Noordzee optreden, waardoor nog on gunstiger windvelden ontstaan, waar uit dan uiteraard een hogere water stand resulteert. Voorts trad de vloed van 1 febr. op tijdens een niet bijzonder hoog springtij zoals we reeds vermel den, viel het hoogste stormeffect op gunstige tijden en was tenslotte de hoe veelheid opperwater niet groot. Wan neer nu deze factoren alle tegelijk juist andersom waren opgetreden n.l. in hun maximale ongunstige effect, ware de ramp nog veel groter geweest. De waferstaatdeskundigen zouden uiter aard wel graag willen weten welke Waterstand nu eigenlijk, als alle compo nenten van de stormvloed in de meest ongunstige zin sam.enwerken, als de hoogst mogelijke moet worden be schouwd. Op die vraag is geen con creet antwoord te geven. Het is onm.o- Selijk een bepaalde waterstand aan te geven die nimmer kan worden over schreden. Uit wat we hierboven schre den is echter wel duidelijk geworden dat hogere waterstanden dan in 1953 Zeer wel mogelijk zijn. Maar ander zijds is het toch zo, dat een situatie, Toen ging een van de twaalven, ge naamd Judas Iskariot, tot de over- priesters, en zeide: Wat wilt gij mij geven, en ik zal Hena n overleveren? (Matth. 26 14—15a). 1 Dat is de vraag van de duivel in de ged-aante van de uitverkoren apostel. Door de nardus van Maria, die vloeit in het huis van Simon de melaatse, komt deze vraag van de verrader te voor schijn. Die nardus is namelijk de drup pel, die Judas de emmer doet overlo pen. Langzamerhand is die emmer vol gewoi-den. .Judas had dat zelf nooit kun nen denken. Hij is als enige dicipel uit Judea Jezus gevolgd. Met enthousiasme heeft hij zich gegeven, en is hij met de andere discipelen meegegaan. Hij heeft ook gepredikt, en zieken genezen. Hij heeft ook het onderwijs van de Heere Jezus ontvangen, en heeft hem be groet als de Zone Davids, de Messias. Schijn'oaar is er geen verschil tussen de anderen en hem. Hij neemt zelfs een vooraanstaande plaats in ,in de apostel kring. Toch was het voor Judas beter geweest, als hij Jezus nooit had gekend. Beter 'nad hij nooit geboren kunnen worden Want deze enthousiaste volgeling wordt een verrader. Deze geroepen apostel is een duivel. Judas is de discipel met het masker. Zijn ware gedaante, alleen door Jezus gekend, wordt door de anderen zelfs niet vermoed. Hij staat in hoog aanzien. Hij heeft de beurs. Zijn in zicht geldt veelal als doorslaggevend. Judas heeft een sterk karakter, en daar door een zeker overwicht, waarvan hij ongetwijfeld gebruik heeft gemaakt. Wanneer Jezus in Zijn lijdensnacht het verraderswerk van Judas voorzegt, wantrouwen de elven nog liever zich zelf, dan dat zij met een zekere achter docht naar Judas zien. Zij vragen niet: „Is hij het?" maar zij vragen: ,,Ben ik het?" En in zijn alleen door Jezus door- ziene satanische huicheïaclitigheid stelt ook de man met de 30 zilverlingeir in zijn zak deze vraag. Op dat ogenblik heeft hij zijn eerste vraag namelijk al gedaan: „Wat wilt gij mij geven, en ik zal Hem u overleveren?" Judas is in Jezus teleurgesteld. De we reld, waarvan hij droomde, is ineen- gestort. Zijn leven is gebroken. Zijn ideaal wordt met deze Christus niet ver werkelijkt. Jezus gaat naar het kruis Hij gaat sterven. Hij is niet de koning, die de troon van David zal oprichten. Jezus wordt voor Judas een aanstoot. Hoe meer Hij spreekt van Zijn lijden, des te meer ergert Judas zich aan deze Christus. Met deze Man van smarten zal Judas niet tot eer en aanzien ko- me:a. Heeft hij daarvoor al die jaren opgeofferd? Is hij daarvoor in het voet spoor van deze Jezus gegaan? Om al leen maar te prediken, en te genezen? Moet hij het woord zachtmoedigheid schrijven in zijn levensbaniei? Moet hij zich verloochenen, en volgeling zijn van de Man, die weet, dat Hij naar het kruis gaat, en die weg bewust kiest? Dat kan Judas niet. Dat wil hij niet. Als Jezus spreekt van Zijn begrafenis, wordt het hem te erg. In deze wereld van een lij dende Jezus, die als de grote Kruisdra ger roept tot zijn navolging, kan Judas niet meer leven. Daarom stapt hij naar de overpriesters, en stelt hij de verra- dersvraag: „Wat wilt gij mij geven?" Ede Ds. E. F. Vergunst TOONBEELD VAN DE NIEUWSTE HERENMODE waarbij alle ongunstige effecten op het zelfde momiont samenwerken, wel zeer uitzonderlijk zou zijn en in de praktijk vrijwel ondenkbaar is. Bovendien neu traliseren deze factoren elkaar ook nog ten dele, zodat het totaal resulterend effect van alle tesamen lager blijft dan de som van de afzonderlijke bedragen. Nu de Deltawerken in uitvoering zijn, komt er een beveiliging van onze lage landen, die menselijkerwijs gesproken voortaan een redelijke waarborg geeft tegen een herhaling van 1953. Het is goed gezien van de regering om de op lossing te zoeken in afsluiting door dammen van het Deltagebied en niet in het verhogen van de bestaande dijken, die dan over ruim 700 km. versterkt hadden moeten worden. Dit laatste wa re praktisch onmogelijk geweest i.v.m. huizen bedrijven, havens etc. op en bij die dijken, maar bovendien niet af doende. Voor de Deltadammen is slechts een lengte in totaal van 40 a 50 km. nodig. Wie de werken in het Haring vliet bezoekt, weet dat er een giganti sche arbeid van geest, hand en machine aan de totstandkoming ervan gepaard gaat. De bewoners van het Deltagebied zouden, vooral wanneer er stormen woeden, wel graag het werk bespoe digd zien, maar zulke enorme bouw werken, die zoals de Haringvlietdam wel in het bijzonder, uniek zijn in de liele wereld, komen nu eenmaal niet in een paar jaren tot stand. De werken in het Haringvliet kunnen in 1968 klaar zijn, de dam door het Brouwershavense Gat in 1970 en het hele Deltaplan in 1978. We hopen, dat er dan zowel in het Zuiden als in het noorden waar ook nog heel wat te doen is een goede beveiliging tegen stormvloeden zal zijn tot stand gebracht, die volledig aan haar doel beantwoordt. MIDDELHnRNIS-TEL:^Z32S HERKINGEN Boerenleenbank. A.s. dinsdag 20 maart des avonds half acht hoopt de Coöp. Boerenleenbank „Herkingen", te Herkingen haar algemene jaarverga dering te houden in „Ons huis", o.m. zal er bestuursverkiezing plaats hebben, aan de beurt van aftreden zijn E. Kas telein (herkiesbaar) en als lid van de raad van toezicht C. J. Geluk (herkies baar). SCHUSMRUBBBRBEP JSmti iMbkm Zwntalbarscn Woensdagmiddag beging de heer A. Maliepaard uit .Stad aan 't Haringvliet de onvoorzichtigheid van achter een stilstaande auto te lopen teneinde de v/eg over te steken, zonder te letten op het verkeer. Juist op dat moment passeerde een vrachtwagen van de N.V. E.M.G.O., be stuurd door de heer J. Grinwis, die dhr. Maliepaard aanreed. Hij werd te gen de grond geslagen en werd zodanig verwond dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Een veelzeggend verschijnsel is de toeneming van longkanker op IJsland ondanks minimale verontreiniging van de atmosfeer. Hieruit kan worden af geleid dat „smog" niet de enige oor zaak is van longkanker. Vroeger had Reykjavik veel last van de „smog", en er kwam ook veel long kanker voor (voor de goede orde zij ge meld dat het oorzakelijke verband tus sen kanker en smog of het roken van sigaretten voor velen lang niet vast staat). Na „wegbanning" van de smog blijkt de gunstige nieuwe atmosferische toe stand aldaar geen merkbaar gunstige invloed op de sterfte aan longkanker -iit te oefenen. Evenals elders in Europa, zo lezen wij in een bericht in het N.T. V. Geneeskunde (pag. 185, 1962), nam de frequentie op IJsland in de"laatste de cennia snel toe en wel tegelijk met het nationale verbruik van sigaretten (zie ook The Lancet van 16 december 1961). Hetzelfde verschijnsel is in Italië waargenomen. Ook daar is het aantal gevallen van longkanker ondanks de v/einig verontreinigde lucht in de laat ste tijd toegenomen. (N.R.C.) Een dame in Doetinchem had Ouwe- hands Dierenpark een boa-constrictor geschenken en toen ze merkte dat het dier goed gehuisvest was, zond zij een week later een pakje over de post, waarop stond geschreven: „Levende reptielen". Dat pakje kwam gehavend aan op het kantoor van het park, waar het per soneel wel de zaken afdoet, maar aller minst inet dieren of levende reptielen omgang heeft. Dat laat men daar liever aan de oppassers over. De op het kan toor vv^erkende dames sprongen dus meteen al gillend op hun stoel, toen ze het half geopende pak met dat waar schuwende opschrift zagen. Maar ook de heren der. schepping hadden het er niet op staan en waarschuwden onmid dellijk chef Radema van de levende ha ve. Deze voorzichtig als altijd legde het gescheurde pakje in een kist en kon zo op veilige afstand het papier los scheuren. Intussen waren de dames van hun stoelen neergedaald en de he ren wat dichterbij gekomen. Toen iedereen zo over de rand van de kist nieuwsgierig stond te kijken wat voor reptielen er te voorschijn zouden komen, ontdekte de heer Radema eerst een brief. Hij viste deze op, opende de enveloppe en las: dat de dame uit Doe tinchem óók nog eenhazelworm bezat en die eveneens aan Ouwehands Dierenpark v/ilde schenken! Het dier tje kwam inderdaad levend te voor schijn. Het kantoorpersoneel zag plotseling geen visioenen meer van giftige slangen of addergebroed. Integendeel, men moest hartelijk lachen om het vermeen de gevaar, dat niet in dit onschuldige wormpje schuilde, maar slechts in het zo venijnig aandoende etiket! Speciaal in het opmaken van B. T. d. VEER Telefoon 2682 Westdök 86 MIDDELHARNIS Dit is de 72-jarige heer P. Stout uit Rotterdam die in de meidagen van 1945 de pet van een engelse vlieger John V. Stead, die met zijn machine voedsel voor hongerend Nederland uitwierp, bemachtigde. In de pet zat een bemoedi ging voor de Nederlandse bevolking en nu 17 jaar later zullen vlieger en vin der van de pet elkaar ontmoeten. Men probeert de ontmoeting op de „verjaar dag" van de dropping, 2 mei te arrangeren. Nog is tussen Frankrijk en Algerije in Evian geen akkoord bereikt en nog duurt de toestand van explosieve spanning zowel in Parijs als in Algiers en Oran etc. voort. Een tekenend beeld voor de geestesgesteldheid in Algiers, waar men zo langzamerhand aan alle gruwelen gewoon schijnt te zijn: Voor bijgangers, van wie één zelfs lachend (achtergrond) kijken rustig toe terwijl ■twee muzelmannen een geloofsgenoot neerslaan. SCHERPENISSE Kerkdienst. Donderdagavond 22 mrt. hoopt voor te gaan in de Ger. Gem. Student Harens uit Zoetermeer. Aanvang 7 uur. Op de voorpagina van het tweede blad hebben wij een foto geplaatst van de „Esso Hampshire" het grootste schip ooit in Nederland gebouwd, dat op de werf van Verolme Verenigde Scheeps werven aan de Botlek is gereed geko men. Dit schip, dat tevens de grootste Engelse tanker is, is woensdagmiddag onder grote belangstelling gedoopt door mevr. Elliott, echtgenote van de vice- pj-esident van de Esso te Londen. Er was aan de wal bij de voorsteven van het majestieuze schip een balda kijn en een tribune opgericht, waar naast de Rozenburgse muziekvereni ging, (in de keurige uniformen destijds door Verolme geschonken) stond opge steld, die voor de aankomst van de ho ge gasten voor de vele belangstellenden vrolijke marsjes speelde. Er stond een harde Noord-wester bries en er viel sneeuw, zodat het heus geen pretje was om daar lang te staan. De Champagne-fles moest tot de komst van mevr. Elliott door een wachtsman worden vastgehouden, wilde het kos telijke vocht niet voortijdig tegen de scheepswand kletteren. Het gezelschap liet echter niet lang op zich wachten en was op de afgespro ken tijd aanwezig. Na een korte aan kondiging door de heer Verolme over de microfoon, sprak mevr. Elliott een wens uit voor de behouden vaart van het schip, waarna de fles. met een vaar tje tegen de hoge scheepswand werd ge gooid. Aan de reling van het schip werd een doek weggetrokken en kwam de wit geschilderde naam te voorschijn, die mevr. Eliot aan het schip had gegeven, de Esso Hampshire. Op het schip zelf had de vlagwisseling plaats; de Neder landse vlag ging om.laag en de vlag van de Esso omhoog, waarmee het schip aan de eigenaars, Esso Petroleum Comp. Ltd, Londen was overgedragen. En om dit te onderstrepen loeiden de sirenes van de werf en van de bij de werf lig gende schepen, wat zulk een lawaai ver oorzaakte, dat de doopster de hand voor de oren hield. „Let us go to a better place" zei de heer Verolme door de microfoon, waar na de gasten zich naar de kantine voor de receptie begaven. In de grote can- tine hield de heer Verolme, na de hoge gasten te hebben verwelkomd een be toog, waarin hij de met de Esso tot stand gekomen relatie schilderde, n.l. toen hij op een oceaanstomer was op reis naar Van zaterdag 17 maart v.ra. 12 uur t.m. maandag 19 maart v.in. 9 uur MiddeVharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. lOirksland-Herkingen-Mélissant: Dienst heft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Ki-amers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter Buth tel. 01871-306, Den Bommel. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, dieren arts te Dirksland, tel. 01877-281. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 18 mrt. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter A. A. Kugel, tel. 01662-400, Poortvliet en dokter J. Vermet, tel. 01676-415, Nieuw Vossemeer. New York en een telegram kreeg, om onderhandelingen voor de bouw aan te knopen. Men vroeg toen of dergelijke grote schepen op de Verolme-werven konden worden gebouwd, waarop spr. zei tot 110.000 ton. Meerdere schepen zullen voor de Esso worden gebouwd: de Esso Hampshire is 78.000 ton; de volgen de die in het grote dok zit en waarvan reeds een groot deel gereed is, meet 86.000 ton. De heer Verolme dankte de doopster, die een kostbaar cadeau werd overhandigd; hij dankte ook allen van hoog tot laag, die aan de bouw van het schip hebben meegewerkt, (w.o. velen van Goeree-Overflakkee.) ■Voor UW VERZEKERINGEN: ffederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Middelharnis Zandp^ 108, telef; Z709(0^ia70) Waarschuwing aan alle telers van aardappelen in volkstuintjes en particuliere tuinen Alle telers van aardappelen in volks tuinen de zogenaamde complexen en in particuliere tuinen veelal klei ne tuintjes, dus waar een schets van is, worden er hiermede nogmaals aan herinnerd, dat in 1962 uitsluitend aar dappelen mogen worden geteeld op vak C, ongeacht waar in voorgaande jaren aardappelen werden geteeld. Van de complexen heeft de eigenaar of beheerder van de grond, een kaart waarop te zien is waar vak C. ligt. Vóór het poten dient men zich te overtuigen dat men nergens anders poot dan op vakC. waarmede men moeilijk heden bij de controle voorkomt. THOLEN Uniforme werkkleding. De gemeen tewerklieden van Tholen werken thans in uniforme werkkleding van lichtbruin manchester en platte pet met gemeen- tewapen, hierbij hebben ze ook, nog een blauw werkjasje. ST. MAARTENSDIJK Kerlidienst. Op dinsdag 2a maart a.s. hoopt ds. G. J. Zwoferink des avonds om 7 uur in de Ger. Gemeente te St. Maartensdijk voor te gaan. Kerkdienst. Op 21 maart woensdag D.V. hoopt ds. D. J. W. Slager voor te gaan voor de Oud. Ger. Gem. te St. Maartensdijk om 7 uur. SCHERPENISSE, Ongeluk door de gladheid. Een dok ter, die meest hulp moet bieden bij on gelukken, kan zelf ook een ongeluk overkomen. Hij is ook maar een mens. Dinsdag 13 maart was dr. Helleman met zijn auto onder Tholen bij het z.g. stenen Kruis, toen hij door de gladheid wegens de sneeuw kwam te slippen. Eerst reed hij tegen een betonnen paal die verbrijzeld werd, daarna tegen een boom en kwam toen in de sloot terecht. Wij vernamen dat de auto vrijwel ge heel is vernield. De dokter kwam er als door een wonder goed af, al had hij een wond aan het hoofd en al liep hij en kele schrammen op. De heer D. Quaak van Scherpenisse verleende hulp en bracht de dokter met zijn auto naar huis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1