Over stormvloeden Regering wil nieuw lieleid voor landbouwgronden Pachier extra beschermd Per ponton naar de Perzische Golf Meditatie Oxfoth Geen adreswifziging de kerk F^C^KORTENÉGsZOON Prijs van erond smhoog Paclitwet uitgebreid 34e jaargang Vrijdag 2 maart 1962 No. 3071 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DË ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE En.ANDEN Zelfverloochening Fa. C. van Wezel Zonen - Midiieiiiarnls Geen prijsbeheersing meer VOOR BETER I> SCHUIHRUBBERBED FruitmandeEi en Fruitbakjes 3 S ANAÏm,jLp.dt yöct Voor uw BANKZAKEN: Nederlandsche Ha^ideJ-Maatschappij UW5 PBINS HKNDBIKSTKAAT 14 - POSTBOX I - MIDDELHABNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BJJ contract speciaal tarliJit. Toen een paar weken geleden, n.l. op 16 februari, een zware en langdurige storm over ons land trok, op Schier monnikoog en in de Biesbosoh grote schade ontstond en in en om Hamburg zicii een ramp voltrok, zullen velen, vooral in de kustplaatsen, met hun ge- daclilen teruggegaan zijn naar de ca tastrofe van 1 februari 1953, die aan 1835 mensen het leven kostte, waarvan alleen op G. en O. ongeveer 500. Volgens de meteorologen en waterstaatdeskun digen komt zulk een ramp gemiddeld slechts eens in de 300 jaar voor, maar de ervaring leert, dat deze theorie voor de praktijk weinig waarde heeft en dat we er goed aan doen rekening te hou den met de mogelijkheid, dat door een ongunstige samenloop van allerlei fac toren er telkens weer grote gevaren dreigen. Gelukkig doet men dit in Ne derland ook: de Deltawerken zijn in uilvoering. In de kuststreken van de Duitse Bocht, waar men sedert 1953 ook al van plan was de dijken te ver sterken, doch dit tot dusver had nage laten, zijn nu echter slachtoffers geval len. Voor verreweg de meeste mensen is alles wat zich bij zo'n gebeurtenis in de natuur afspeelt, grotendeels een ge sloten boek. Daarom wilen we eens pro beren in het kort -één en ander ervan te vertellen. Nederland ligt, wat het risico van die stormvloeden betreft, op een zeer kwetsbare plaats n.l. aan de oostkant van de Noordzee. Aangezien de zwaar ste stormen vrijwel altijd uit het wes ten en noordwesten waaien, krijgen we hier het hoogste water. Daarbij komt dan nog de omstandigheid, dat de helft van Nederland zo laag is dat ze onder de normale ihoogwaterstand ligt. Wan neer er geen duinen en dijken waren zou dus bij elke vloed de helft van ons land onderlopen. En in die helft woont CO "h van alle Nederlanders en liggen ook onze grootste steden, het regerings centrum en een zeer groot deel van on ze industrie. Het is dan ook geen won der, dat in vorige eeuwen, toen tech niek en wetenschap nog niet veel be tekenden, herhaaldelijk zich rampen hebben voorgedaan, waarbij duizenden mensen om het leven kwamen en kost baar land voor vele jaren of voorgoed verloren ging. De oudst bekende stormvloed is die van 1287, die vooral Friesland, Noord- Holland en Zeeland teisterde en waar bij 50.000 mensen moeten zijn verdron ken. De Sint Elisabethsvloed van 1421 kostte aan 10.000 mensen 'het leven. Al het land tussen Geertruidenberg en Dordrecht viel ten prooi aan de golven en de Biesbosch ontstond. Op 5-nov. 1530 werd Zeeland zwaar getroffen en liepen ooit op G. en O. vele polders onder. De AUerheUigen^loed van 1 nov. 1570 maakte eveneens duizenden slacht offers. In 1686, toen vooral het Noorden werd geteisterd, liep echter ook het grootste deel van Flakkee onder. In de vorige eeuw zijn de zwaarste storm vloeden die van 1825 geweest, waarbij de Stellendamse polders onderliepen en die van 1894. Vanaf dit laatste jaar tot 1953 zijn geen overstromingen op G. en O. voorgekomen. Bekend is uit die periode de vloed van 1916, die ron dom de Zuiderzee veel onheil veroor zaakte. De stormvloed van 31 jan./l febr. 1953 kwam 50 a 70 cm. hoger dan de hoogst bekende vloed uit onze geschie denis en omdat niemand daarop reken de, richtte ze zulke zware verwoestin gen aan: 150.000 ha. land werd over stroomd,. 1835 mensen verdronken, 72.000 werden er geëvacueerd, 4300 ge bouwen werden totaal vernield en 43.000 beschadigd, terwijl de schade on geveer anderhalf miljard bedroeg. Geen wonder, dat toen tot het uitvoeren van de Deltawerken besloten werd, die in 1978 klaar moeten zijn. Om enig inzicht te krijgen in de oor zaken van stormvloeden, moeten we iets behandelen uit de meteorologie en ook iets zeggen over eb en vloed. Om met het laatste te beginnen: het is be kend, dat deze veroorzaakt worden door de aantrekliingskracht van de maan en de zon. De regelmatige rijzing en daling van het zeewater met een tussentijd van ongeveer 12 uur is een gevolg van de krachten, die deze hemellicha men op de aarde, het water en de luoht uitoefenen. De maan speelt hierin de grootste rol, hoewel ze veel kleiner is dan de zon. Deze laatste staat echter veel verder weg n.l. 150.000.000 km. te gen de maan 384.000. De verhouding van de krachten is ongeveer 5 tot U. Het verschijnsel van eb en vloed hangt dus grotendeels van de maan af. Deze staat na 24 uur 51 min. weer op dezelfde plaats aan de hemel, dus is het tijds verschil tusens twee vloeden de helft daarvan of 12 uur 25 min. Tengevolge van de dagelijkse aswenteling van de aarde bewegen zich twee getij-bergen in die periode op de aarde heen. Wan neer nu zon en maan met hun krach ten in dezelfde richting werken dat IS dus bij volle en nieuwe maan is de vloed het hoogst. Dat noemt men springtij. Werken ze elkaar tegen DIJ eerstQ en laatste kwartier dan is net verschil het kleinst en spreekt men van doodtij. Deze vallen niet precies samen met de schijngestalten van de maan, doch ongeveer anderhalf etmaal later. Verder moet er rekening mee ge houden worden dat er ook nog hoge en „De vossen hebben holen en de vogelen des hemels nesten; maar de Zoon des mensen heeft niet, waar Hij het hoofd nederlegge." II. Maar de Zoon des mensen heeft niet, waar Hij het hoofd nederlegge. Jezus noemt Zichzelf hier de Zoon des men sen. Hij was de Zoon van God, doch heeft Zoon des mensen willen worden, Die uit de hemelen is en onder de he melingen zijn woonplaats had, heelt onder de mensen willen wonen en wer ken. Want Hij ging het land door goed en goeddoende. Men had Hem daarom een plaats moeten bereiden onder de mensen. Een ereplaats. Dat was Hy waard. Dat was Hij meer dan waard. Doch de Zoon des mensen heeft niet waar Hij het hoofd nederlegge. Dat wil zeggen: Hij heeft hier geen woning, geen rustplaats, geen schuilplaats. Hij heeft het niet onder de aarde, gelijk de vossen in de holen. Hij heeft het niet boven de aarde gelijk de vogelen des hemels in de nesten. Hij heeft het ook niet op de aarde. Jlij heelt het in deze wereld nergens. Dat is gebleken reeds bij Zijn geboorte. Toen was er voor Hem geen plaats in de herberg. Dat is gebleken bij zijn opgroeien, want al spoedig moest Hij vluchten voor het wraakzwaard van Herodes. Dat is ge bleken tijdens Zijn omwandeling op aarde. Men bad zelfs of Hij maar uit de landpale wilde vertrekken. Dat is wel bijzonder gebleken aan het einde van Zijn leven. Toen is Hij uitgewor pen, buiten de stad. Hij heeft moeten hangen aan het kruis. Daar stond Hij bloot aan de troon Gods en de haat van de mensen, ja ooli de duivelen lie ten Hem niet met rust. Hij moest han gen in de Godsverlating en het uitroe pen: Mijn God, Mijn God waarom hebt Gij Mij verlaten? Neen, de Zoon des mensen heeft niet waar Hij het hoofd op nederlegge. Een ruw houten kruis dat zou uiteindelijk Zijn plaats zijn. Jezus heeft deze woorden tot de Schriftgeleerde niet gesproken om hem daardoor van Zich af te stoten. Verre van daar. Deze woorden zijn in de eer ste plaats een zelfopenbaring van de Heere Jezus. Hij liet daarin uitkomen Zijn totale Zelfverloochening. Want hoewel Hij het geen roof behoefde te achten, Gode even gelijk te zijn zo heeft Hij toch Zichzelf vernietigd en de ge stalte van een dienstknecht aangeno men. Hij is de mensen in alles gelijk geworden, uitgenomen de zonde. En hoewel Hijzelf nooit zonde gekend of gedaan heeft, zo is Hij toch tot zonde gemaakt geworden en heeft Hij de vloek gedragen. En daarom: De Zoon des mensen heeft niet v/aarop Hij het hoofd nederlegge. Dit alles heeft Hij vrijwillig ondergaan uit liefde tot zon daren. Deze woorden waren dus in staat om bij de schriftgeleerde liefde tot de Heere Jezus op te wekken. Of de schriftgeleerde het zo verstaan heeft daar lezen wij niet van, doch de vraag klemt: verstaan wij dit? Want omdat Jezus dit van Zichzelf zeide, daarom hebben wij op aarde een woonplaats, oen rustplaats, een schuilplaats en nog zoveel andere dingen meer. Natuurlijke weldaden die allemaal vrucht zijn van Zijn zoen- en kruisverdiensten, (alge mene genade). Verstaat u daar iets van te midden van alle weldaden waarin gij leeft? Want Zijn lot moest hot onze zijn. Dat hebben v/ij verdiend. Hij droeg het opdat Hij ons met Zijne ze gening zou kunnen vervullen. Doch er is nog meer. Hij heeft door Zijn totale Zelfverloochening er zorg voor gedragen, dat er voor zondaren, die een plaats in de hel verdiend heb ben een plaats in de hemel zou zijn. In het huis mijns Vaders zijn vele wo ningen, en Ik ga heen om u plaats te bereiden. Wie daar iets van verstaan mag door genade, (bijzondere genade) gaat met steeds klimmende bewonde ring deze tekst lezen. Bij dezulken gaat de liefde branden in het hart en daar door zal men alleen in staat zijn om te doen wat Jezus met deze woorden ook vraagt: totale zelfverloochening. Zo iemand achter Mij wil komen, die ver- loochene zichzelf, en neme zijn kruis op en die volge Mij. Dus, schriftge leerde. Mijn liefde tot zondaren is on beschrijfelijk groot, maar overreken de kosten, want het volgen van Mij geeft u op aarde geen kroon, maar ook een kruis, gij moet Mijn voetstappen druk ken. En dan volgt na het kruis de kroon. Of de schriftgeleerde Jezus ge volgd heeft, weet ik niet. Volgt gij Hem? Brandt bij u de liefde in het hart en is de bereidheid tot het verloochenen van uzelf bij u aanwezig, volg Hem dan, maar oveiTeken de kosten. Want Zijn liefde tot zondaren is nog onbe schrijfelijk groot, maar het volgen van Hem geeft u ook hier geen kroon, wol een kruis. Hier is voor Jezus volgelin gen het land der ruste niet. Wel de strijd, de moeite en het verdriet, de verachting van mensen. Maar er blijft een rust over voor het volk van God, en als zij in die rust zullen ingaan, dan worden zij met eer en heerlijkheid gekroond. Middelharnis. Ds. V. d. Ent. lage springtijden zijn, die elkaar om de 14 dagen afwisselen. Een laag springtij kan 15 "/o lager zijn dan hoog. Dit is van belang in verband met de tijd, waarop een zware storm optreedt, want daardoor kan er een verschil van een halve meter in de waterstand zijn. Het verschil tussen eb en vloed is aan de Nederlandse kust niet zo heel groot. Dit verschil hangt van allerlei factoren af. In de inham tussen Bre- tagne en Normandië (Frankrijk) kan het wel 12 m. bedragen, terwijl het in de Middellandse Zee maar enkele decime ters is. Bij Vllssingen bedraagt het 3.74 bij Scheveningen 1.60 en bij Den Hel der 1.19. De tijd van hoogwater wordt bij ons beheerst door een uit het En gelse Kanaal komende golf, waardoor het bij Vlissingen ongeveer 5 uur eer hoogwater is dan bij den Helder en bij de Waddeneilanden nog weer 3 a 5 uur later dan bij Den Helder. Vandaar dat het K.N.M.I. bij zijn meldingen van ver hoging of verlaging daarmee rekening moet houden. Het verschil tussen een normale eb en vloed is bij de kop van ons eiland ongeveer 2 m. bij Ouddorp (haven) nog 20 a 30 cm. meer dan bij Stellendam. Bij een stormvloed gaat het er echter over hoeveel d evloed dan boven nor maal komt. Men kan dit tegenwoordig vrij goed vooraf berekenen en vandaar dat het K.N.M.I. sedert 1953 steeds de verwachte verhogingen (bij westenwin den) of verlagingen (bij oostenwinden) aangeeft. Weet men de normale vloed hoogte, dan kan iedereen gemakkelijk nagaan hoeveel de vloed b.v. de hoog ste stand van de rampnacht 1953 zal be naderen. Om een voorbeeld te geven: de normale vloed is bij Stellendam 1 m. boven N.A.P. Wordt er nu een verhoging van b.v. 2 m. voorspeld, dan zal het water 3.00 m. hoog komen, ter wijl de „rampstand" bij die plaats 4.20 was. Zou het weer eens zover ko men, dan moet men bedenken, dat se dert 1953 overal op het eiland de dij ken zijn verhoogd en verzwaard, zo dat zulk een stand nog geen catastrofe behoeft te veroorzaken. Bij de jongste storm was de verhoging inderdaad on geveer 2 m, maar in het noorden bij Delfzijl veel meer evenals in de Duitse Bocht 'bij Hamburg. In de zeearmen zelf (Westerschelde, Oosterschelde, Grevelingen, Haring vliet) neemt bij een stormvloed de op stuwing naar het oosten toe. Daardoor is de 'hoogste opzet in 1935 waarge nomen aan de kust van Noord-Brabant bij Bergen op Zoom en Willemstad. De hoogte neemt met 2 cm. per km. naar binnen toe. Het water kwam daar dus 30 a 04 cm. hoger te staan dan bij de ingang van de zeegaten. De ooi-zaak daarvan ligt in de trechterwerking van deze zeearmen en aan de opwaaiing op deze wateren zelf. Een factor van betekenis is ook nog de stand van het opperwater d.w.z. van de rivieren, met name van de Rijn (die van de Maas is te verwaarlozen) Op 31 jan. 1953 was de afvoer van de Rijn 1600 m^ per seconde, maar nor maal is 2600 en ze kan zelfs 3 a 4 maal zo groot zijn. Deze factor was bij de stormramp dus wel zeer gunstig. Dit heeft met name een groot deel van Zuid-Holland voor een ramp behoed, want bij Krimpen aan de IJsel, waar de situatie zeer kritiek is geweest, was het slechts een kwestie van enkele cen timeters. TOONBEELD VAN DE NIEUWSTE HERENMODE Textiel Konfektiehuis Den Haag (N.N.P.) De regering is van plan ten aanzien van het landbouw beleid het roer een tikkeltje om te gooien. Zij heeft daarvoor de gelegenheid aangegrepen, dat per 1 januari van het volgend jaar de befaamde Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden afloopt. Deze wet regelt de prijsbeheer sing van de landbouwgronden en het voorkeursrecht van de pachter bij verkoop van de grond. De ministers Beerman (Justitie) en Marijnen (Landbouw) heb ben nu een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, waaruit blijkt, dat de regering er niet aan denkt om de Wet op de Vervreemding van de Land bouwgronden nog langer te handhaven. Er wordt een wijziging van de Pacht wet voorgesteld, waardoor de bescherming van de pachter zou worden ver sterkt. De prijsbeheersing wordt echter geheel losgelaten. -.------NflflR DE MID0ELHnRNIS-TEL:Z328 Nieuwe ontwikkeling Dat de regering de prijsbeheersing van landbouwgronden wil loslaten duidt er op, dat er zich in Den Haag een ken tering afspeelt. De deskundigen van Marijnen zijn van oordeel, dat zich in Nederland de verhoudingen in de land bouw hebben gewijzigd. De Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden, die eind van dit jaar afloopt, had als voornaamste doel het bevorderen van een rationeel grondgebruik. Daarnaast moest zij de koopprijzen van land bouwgronden in evenwicht houden met de pachtprijzen. Te sterke veranderin gen in de grondprijzen zouden immers nadelige gevolgen hebben voor de kost prijzen van de landbouwproducten en voor de inkomens van de bezitters van landbouwgronden. De eigenlijke oor zaak voor de totstandkoming van de wet was destijds de sterke generatie- druk op de landbouw. Het aanbod van landbouwherstel was bij lange na niet voldoende om de jon geren een kans op een bestaan te ge ven. De vraag bleef stijgen met het ge volg, dat volgens de wet van vraag en aanbod ook de prijzen de neiging kre gen omhoog te gaan. De regering heeft daar toen een stokje voor gestoken om de situatie niet nog pijnlijker te la ten worden. De verhoudingen hebben zich echter veranderd. In de toelich ting bij het wetsontwerp zeggen de mi nisters, dat de generatiedruk in de landbouw sterk is afgenomen door de grote afvloeiing van agrarische jonge ren naar niet-agrarische beroepen. Ver wacht wordt, dat dit proces zich in de toekomst misschien zelfs in nog ster kere mate zal voortzetten. Omdat hier door de voornaamste grondreden van de prijsbeheersing vervalt wil de regering de prijsbeheersing zelf ook late-n val len. Bezwaren Tegen deze regeringsplannen is al bij voorbaat verzet aangetekend door het Landbouwschap en de Sociaal Econo mische Raad. Het ziet er dan ook naar uit, dat in de Tweede Kamer lange de batten zullen volgen. De bewindslieden hebben de SER en het Landbouwschap zelf om advies gevraagd. De beide organen stellen, dat de re gering inderdaad gelijk heeft als zij zegt, dat de generatiedruk is afgeno men, maar dat daar tegenover staat, dat andere factoren zijn ontstaan, die de vraag naar landbouwgrond en daardoor de prijs doen toenemen. Met name is dit de drang naar bedrij f s vergroting van bestaande landbouwbedrijven in dit verband met een toenemende me chanisatie. De ministers hebben dit ook gemerkt. In hun toelichting staat letter lijk: „Voor vele landbouwbedrijven is oppervlaktevergroting een zeer renda bele vorm van investeren, hetgeen be tekent, dat zich bij een vrij grondver- BINNENVERINGBED *«t tMtt W MK fWMSkt ^flMiê Woensdag is van de Verolme Verenigde Scheepswerven te Rozenburg een trans port naar de Perzische golf vertrokken. Een grote boortoren wordt door de sleepboot „Oceaan" over een afstand van 6500 mijl naar zijn bestemming ge bracht. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS keer waarschijnlijk een grotere vraag naar los land voor bedrij f s vergroting zal manifesteren." Dat hierom de prijsbeheersing zou moeten worden ge handhaafd, zoals de SER en het Land bouwschap stellen, vinden minister Beerman en minister Marijnen bepaald niet juist. De bewindslieden vinden een beper king van de vraag naar grond voor be drij f svergroting, die het gevolg van ver dere prijsbeheersing zou zijn, onge wenst. Doelbewust streeft de regering dus naar grotere landbouwbedrijven, die in het kader van de Euromarkt een machtiger positie zouden kunnen in nemen. Een aanpassing van de bedrijfs- groottestructuur in de Nederlandse landbouw, vindt minister Marijnen (landbouw) echt wel nodig. Dit, om een verbetering in de doelmatigheid van het grondverbruik tot stand te bren gen. Dat een prijsverhoging van de grond niet kan uitblijven, vinden de be windslieden geen bezwaar. „Een rela tief 'hoge prijs voor los zand stuit, ge zien de hoge marginale waarde van grond, welke aan een bestaand bedrijf wordt toegevoegd, niet op overwegende bezwaren", aldus de toelichting. Het voorstel, dat de beide ministers hebben ingediend bevat volgens de let terlijke tekst niet meer dan een wij ziging van de Pachtwet. Tussen de re gels door geven de bewindslieden daar bij te kennen, dat zij geen prijs stellen op verdere verlenging van de Wet op de Vervreemding van Landbouwgron den. De wijzigingen van de Pachtwet zijn bedoeld om de rechten van de pachter, die nu nog worden geregeld bij de Wet Vervreemding Landbouw gronden, te verzekeren, ook als de hui dige wet vervalt. De voornaamste uit breidingen van de Pachtwet zijn: De pachter moet bij verkoop van het door hem geëxploiteerde land in de ge legenheid zijn tot aankoop over te gaan. De verpachter moet hem een aan bod doen tegen een prijs, die door de Grondkamer, in samenwerking met des kundigen is vastgesteld. Weigert de vei-pachter de prijs, terwijl de pachter accepteert, dan wordt de eigenaar (ver pachter) voor de keuze gesteld: verko pen aan pachter of helemaal niet ver kopen. De rest van de wijzigingen hebben voornamelijk tot doel deze belangrijke grondregel voor uitvoering vatbaar te maken. Zo wordt o.a. de wijze van be talen van een schadevergoeding aan de pachter geregeld, als de verpachter toch tot verkoop overgaat. Ook wordt de zo genaamde beschermingstermijn van de pachter verlengd tot zes jaren. (Nadruk verboden) KERKNIEUWS In het „Gereformeerd Kerkblad voor de Zuid-Hollandse Eilanden", vroeg ds. P. Huisman te Ooltgensplaat de aan dacht van zijn lezers voor een punt, dat volgens schrijver, blijkbaar tot nu toe niet veel aandacht gehad heeft. Het gebeurt meerdere malen en zeker in een gemeente als de onze, dat jonge mensen gaan verhuizen, omdat ze hun werkkring ergens anders hebben, aldus ds. Huisman. De een gaat naar Rotter dam, de ander naar Pernis. 't Zijn maar twee plaatsen uit een hele rij, die ge noemd zouden kunnen worden. ledere belanghebbende ontvangt een adreswijziging, alleen de kerk wordt vergeten. Ik zeg met opzet: vergeten, zo vervolgde de predikant, want kwa de trouw zou hij hier niet durven ver onderstellen. Het zal misschien wèl eens voorko men, dat een dooplid, dat vertrekt, er niet om denkt, maar staan er dan ach ter zo'n zoon of dochter geen ouders, die er belang bij hebben, dat hun kind zo spoedig mogelijk ook kerkelijk wordt opgevangen in de nieuwe woonplaats, zo vraagt de herder zich af. Ouders, zo vervolgt hij, beseft u wel dat een kind, dat vertrekt, zonder dat zijn doopattest wordt opgestuurd, geen enkele band heeft aan de kerk van de plaats waar hij woont? Niemand in de nieuwe woon plaats weet, dat er weer een Gerefor meerde is ingekomen. Nu is het wel zo binnen onze kleine gemeente, dat uw predikant er op den duur wel achter komt, als er iemand verti'okken is. En hij (de predikant) kan dan alsnog een doopattest oversturen. Maar eigenlijk moest het toch niet zo? Ds. Huisman vindt (en terecht), dat de zorg voor het aanvragen van attesten en attestaties behoort aan de belijdende leden en ze ker aan de ouders van doopleden. Het moet niet zo zijn, dat ik, als ik op in formatie ga, omdat ik iemand mis uit de kerk, te horen krijg: O, die?, die is al haast een maand geleden vertrokken. Ds. Huisman besluit zijn bericht met een vraag: Zullen we met elkaar af spreken, dat dit punt voortaan de aan dacht zal hebben? Dé klacht van de Plaatse Gerefor meerde pastor is mogelijk een verzuim dat zich in alle plaatsen en in alle ker ken zal voordoen en mitsdien kan een ieder die het aangaat hiervan goede nota nemen. Stuur enkel geen adreswijziging maar gaat persoonlijk uw dominé vertellen dat U gaat vertrekken; dit is volgens ons nog beter en nog beleefd ook. Corréspond^htschap Middelharnis Zandpad 108, têiéf.27p?(0-187())

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1