Religiografie van Goeree en Qyerflakkee Jongeman te Goes verongelukt Nieuws uit Zeeland Ingezonden stukken Het bezoek van André Ourand aan NIeuw-Gulnea Jaarvergadering C.B.T.B. 34e jaargang Dinsdag 20 februari 1962 No. 3068 Chr. STREEKBLAD OP GEREFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Onkerkelijkheid De storm van vrijdag 16 februari 1962 Kinderlijkje aangespoeld te Middelharnis CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS In memoriam de heer M. Wesdorp (Visserij politie) Dhr. C. van Rumpt tot wethouder gekozen Contact- en feestavond padvinderij PBINS H£M>BIKSTBAAT 14 POSTBOX 8 - MIDDXLHABNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bi] coKtract speciaal tarl«l 3 De Rooms-KatholieUen Deze vormen een betrökkolijk kleine groep op ons eiland en zij zijn voor het overgrote deel geconcentreerd in Oost- Flakkee. In de centrum-gemeenten Mid- delharnis en Sommelsdijk zijn ze sta biel gebleven en in Ooltgensplaat iets vooruitgegaan, maar doordat hun aan tal in Oude Tonge en Den Bommel nog al terugliep, is hun percentage op het eiland met 0,5 gedaald. Indien hier geen andere factor in het spel was, zou men een stijging hebben moeten verwachten op democratische gronden. Landelijk zijn de R.K. met 2 "/d toegenomen, het geen veroorzaakt werd door hun hoog geboortecijfer. Ook op G. en O. heb ben ze over 't algemeen grote gezinnen. Dat hier teruggang te zien is, moet dus worden toegeschreven aan vertrek van het eiland vanuit Oude Tonge en Den Bommel. We beschikken niet over cij fers hieromtrent, maar de bevolkings registers zouden ons hierover kunnen inlichten. In elk geval is er hier geen roomse penetratie zoals hier en daar elders, maar integendeel een verdere protestantisering. De Gereformeerde groep. Het is jammer, dat we de cijfers hier van nog niet gespecialiseerd 'kunnen ge ven, want we kunnen ons voorstellen, dat men meer benieuwd daarnaar is dan die van de totale groep. Alle ker ken van Gereformeerde belijdenis gin gen samen 0,6 "/o vooruit. Ze omvatten nu Vil deel van de bevolking. De voor uitgang moet grotendeels afkomstig zijn uit de Hervormde Kerk. Het is bekend, dat bij een deel van haar leden wat de godsdienstige „ligging" betreft een sterke overeenkomst bestaat met die in de Geref. Gemeenten, waardoor over gangen gemakkelijker tot stand komen dan tussen de Hervormde Kerk en de Geref. Kerken, welke laatste theologisch heel anders georiënteerd zijn. In af wachting van de definitieve cijfers van de aparte kerkgemeenschappen kunnen we o.i. gerust nu al veronderstellen, dat de groei van de totaalgroep terecht is gekomen bij de Geref. Gemeenten. Het zou ons niet verwonderen als deze zelfs groter zou zijn dan de 0,G "/o, om dat het niet onmogelijk is, dat de Geref. Kerken op G. en O. gelijk ook lande lijk het geval is, met name door emi gratie in de periode 1947/1960 in le dental zijn gedaald. Uit de gemeentelijke cijfers van Her kingen en Nieuwe Tonge is af te lezen, dat de teruggang van de Herv. Kerk daar het resultaat is van overgangen naar de Geref. Gemeente, omdat daar geen Geref. Kerk is. In Sommelsdijk speelt wellicht ook de Chr. Geref. Kerk een rol. Ons eindoordeel zullen we ech ter moeten opschorten tot vermoede lijk eind van dit jaar de cijfers van alle kerken apart bekend worden. De overige kerken. Hierover valt thans nog heel weinig te zeggen. Het gaat hier over heel klei ne groepen en losse personen, waarin weinig wijziging komt. Ze spelen in het geheel van het kerkelijk leven prak tisch niet mee. Er is wel enige toene ming, maar zonder nadere gegevens is niet uit te maken waar deze precies schuilt. In Ouddorp gaat het over een kleine groep Doopsgezinden In 1947 waren het er 62 en in Middelharnis, Sommelsdijk en Dirksland hoofdzake lijk over de Remonstranten, die in 1947 respectievelijk, 132, 33 en 35 zielen tel den. De on- of bultenkerikeiyken Over deze groep is in algemene zin genomen heel wat meer te schrijven Er bestaat een omvangrijke literatuur over. Met name Prof. Kruyt heeft zich met dit probleem beziggehouden. In dit korte overzicht kunnen we er echter slechts enkele losse opmerkingen over maken. Het stemt tot blijdschap, dat het aan tal dergenen, die ook formeel met de kerk gebroken hebben, op G. en O. niet peduidend is vermeerderd, maar zelfs 'S gedaald van 3,0 op 2,8 "/o. Het percen tage was al heel laag in vergelijking met onze grote steden en verschillende andelijke gebieden zoals Noord-Hol land boven het IJ, Oostelijk-Groningen en delen van Friesland, maar in tegen stelling tot ieders verwachting is het "og afgenomen. Het zijn met name de ^centrumgemeenten, waar veel intellec tuele import is, benevens Oude Tonge, waar een iets grotere onkerkelijkheid voorkomt. In de laatste gemeente, waar sociaal radicalisme al lange tijd een rol speelde, is ze beduidend toegenomen, maar zelfs in Middelharnis en Dirksland IS afneming te constateren. Eerlijk gezegd hadden ook wij beslist een verhoging met enkele percenten verwacht. De invloed van de pendel eirca 12 «/o van onze beroepsbevolking '^omt dagelijks in aanraking met de grootindustrie aan de overkant die van het toerisme, vooral het binnen- «romende, de vlucht uit de landbouw, Welke bedrijfstak sociologisch bezwa rend werkt voor het kerkelijk leven, ^e steeds intensievere kennismaking, vooral door de jeugd, met de moderne euituur, deden een toeneming van de onkerkelijkheid vrezen. De cijfers be wijzen echter, dat onze eilandbevolking al deze invloeden verwerkt zonder zich bewust van de kerk af te keren. In het verleden jaar verschenen rap port van de Ned. Herv. Kerk ,,Goeree- Overflakkee het vertekende eiland" werd eveneens de verwachting uitge sproken, dat ,,de onkerkelijkheid op het eiland voortschrijdt", dat hier „in toegespitste vorm de problematiek te zien is van de tot een smalle bevolking verschraalde kerk" en dat „een zich te rugtrekken op de bij uitstek orthodoxe en confessionele principes van richting en partij een versnelde ontkerkelijking betekent." Ook deze schrijvers blijken zich vergist te hebben. Hun vergissing werpt echter hun voornaamste argu mentatie en prognose ondersteboven. Er is immers in het geheel geen tendens te bespeuren van een verschraling der (Hervormde) Kerk, integendeel haar po sitie vertoont een grote .mate van stabi liteit en in plaats van een ineenschrom- peling tol een smalle groep ziet men dat ze nog altijd de grote massa omvat en dat blijkens de steeds goed gevulde ker ken het aantal dei'genen dat bewust kerkelijk meeleeft zeer groot is. Maar ook blijkt dat het zich terugtrekken op de streng-gereformeerde posities door de Hervormde Kerk op G. en O. zo zullen we de terechtwijzing in het rapport maar vertalen zeer beslist niet tot een versnelde ontkerkelijking heeft geleid, althans tot dusver nog niet En dat behoeft helemaal niet te ver wonderen. Wij oirtkennen ten stelligste, dat het bewaren van de oude leer van Schrift en Belijdenis volgens de con ceptie van Calvijn en het weigeren in prediking, liturgie, pastoraat en evan gelisatie toe te geven aan de invloeden van nieuwe theologische stromingen en de moderne cultuur zou leiden tot af braak van de kerk. Integendeel, de kerkelijke praktijk leert, dat overal waar de oude gereformeerde waarheid noig gepredikt wordt, de belangstelling het medeleven, de offervaardigheid en liet kerkelijk bewustzijn veel en veel groter zijn dan daar waar men z.g. „open staat" voor allerlei nieuwigheden op theologisch gebied. Toch zouden we in deze korte be schouwing niet volledig zijn als we niet wezen op de noodzaak de cijfers van de onkerkelijkheid niet al te optimistisch te bezien. We moeten n.l. niet vergeten dat het lage percentage van bijna 3 geen goed beeld geeft van de feitelijke situatie. Ieder weet, dat in elk dorp een groter of kleiner aantal geziniren is, dat ondanks hun opgave „kerkelijk" te zijii toch nimmer meer de kerk bezoekt. Zij hebben nog slechts een papieren band met haar. Het percentage dergenen, die praktisch onkerkelijk zijn, ligt dus veel hoger dan 3, hoe hoog is niet te schat ten. De plaatselijke Hervormde predi kanten zouden het wellicht tamelijk goed kunnen henaderen. Of deze groep der onkerkse kerkdijken stijgende is, kunnen zij ook het bste beoordelen. Bij deze opmerkingen moeten we het laten. Mochten er onder onze lezers zijn,, die n.a.v. de nieuwste kerkelijke statis tiek van G. en O. ook hun beschouwin gen willen geven we denken speci aal aan de predikanten dan geven we hun daartoe gaarne in ons blad de gelegenheid. We kunnen dan wellicht nog nader op enkele aspecten ingaan. Zeer geachte redactie. Met veel belangstelling heb ik in het laatste nummer van „Eilanden-Nieuws" het artikel „Religiografie van Goeree en Overflakkee" gelezen. Bij het lezen ervan rees bij mij een vraag, waarop ik het antwoord niet kan vinden. Mis schien kunt U, of de schrijver van het artikel in een volgende aflevering van de serie, hierop het antwoord geven. Ik lees dan in het „Eilanden-Nieuws": „Concluderende kunnen we dus zeg gen, dat de jongste volkstellingscijfers voor Goeree en Overflakkee een in al le opzichten bevredigende indruk ge ven: tezamen genomen hebben de Ned. Herv. en de diverse gereformeerde ker ken zich gehandhaafd en dat is bij de huidige tendens naar ontkerstening een belangrijk feit de onkerkelijkheid neemt af en de katholieke groep even eens". In het nummer van 13 januari j.l. van „Hervormd Nederland", het Week blad van de Ned. Herv. Kerk, schrijft ds. J. van Drenth uit Ooltgensplaat een artikel n.a.v. het rapport „Het verte kende eiland". Hierin lees ik: „De „eilandse" vertekening, als zou het eiland nog een gedegen bolwerk van de kerk zijn, wordt tenslotte in het rap port nader bekeken. Duidelijk is ge worden, dat vele invloeden van buiten af reeds lang hun invloed doen gelden. Maar de voltooiing der Deltawerken zullen een definitieve aanval op de oude gedragspatronen met zich mee brengen. Helaas moet erkend, dat de greep op de jeugd nu reeds aan ouders en kerk op bedenkelijke wijze is ont glipt. Al te vlot wordt wel eens aangeno men, dat de onkerkelijkheid alleen door de toeristen wordt binnengedragen. De onkerkelijkheid heeft ook onder de autochtone bevolking ernstige vormen aangenomen. Op Goeree-Overflakkee wordt de problematiek zichtbaar van een tot smalle bevolking verschraalde kerk, die geneigd is tot isolement en hetgeen rondom gebeurt, niet begrijpt, maar ook zelf onbegrijpeliiic wordt voor de ick De Noordwesterstorjn van vrijdag 16 februari, waarbij hoge water standen wenden verwacht, is voor ons eiland Goeree-Overflakkee geze gend afgelopen. Schade aan de dijken is niet aangericht. Er is een beperkte dijkbeveiliging ingezet, de telefoon- wachten zijn overal bezet, maar ner gens behoefde handelend te worden op getreden. De waterstand liep van 2.90 m. tot 3.23 m N.A.P. bij Ooltgens plaat. Te Dirksland (Sas), ofschoon enigszins in de luwte, kwam niet hoger dan 2.79 m.; Middeiharnis 2.92 m.; Bat- tenoord 3.10 m. 1- N.A.P. Een krimpen de wind, deed het water snel zakken. In het Duitse watersnoodgebied zijn in totaal plni. 250 personen door over- strciningsrampen om het leven geko men. In geheel West-Duitsland hingen maandag de vïaggen halfstok ten teken van rouw om de vele slachtoffers, die in de noordwestelijke kustgebieden zijn omgekomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. zijn vele bewoners op ons eiland niet ter ruste gegaan; de ramp van 1 februari 1953 ligt nog te kort in het geheugen. Gelukkig echter hebben zich geen calamiteiten voorgedaan en be hoefde nergens te worden ingegriepen. Zaterdagavond heeft te Goes een zeer ernstig ongeluk met dodelijke afloop plaats gehad. De 18-jarige Johan van Ros,suim (zoon van dhr. M. van Rossum, v.h. wonende te Stad aan 't Haringvliet en thans te Goes), bracht zaterdagavond omstreeks 10 uur zijn meisje op de bromfiets naar huis en is daarbij tegen een boom gereden. Omwonenden trof fen de jongeman en zijn meisje bewus teloos aan. Johan was er het ernstigst aan toe, die dan ook vrijwel onmidde lijk moeten zijn overleden. Zijn meisje is naar huis overgebracht en is later bij gekomen. Zij bleek een hersenschudding te hebben opgelopen. Johan was het enigst kind, dus valt te begrijpen dat dit een ernstige slag is voor de ouders, die hun jongen om' tien uur gezond zagen vertrekken en een kwartier later moesten vernemen, dat hij overleden was. Zondagmorgen kreeg de familie te Middelharnis dit droeve bericht; ter verduidelijking diene dat de moeder van de overledene mevr. Clara van Rossum- Krijger is, dochter van de vroegere ma chinist van het watergemaal te Mid delharnis. De heer Van Rossum sr. is inspecteur bij een verzekerings-maat- schappij. De deernis met de getroffen familie is groot. Twee aan de waterkant spelende jon gens, Hans Dubbeld en Addie Visser, wonende in het Prinsenkwartier, zagen donderdagmiddag een kinderlijkje aan de buitendijk liggen, dat tegen de kant was gespoeld. De jongens gingen met deze boodschap naar huis en vertelden het de andere morgen tegen het hoofd van de School de heer W. Taaie. Deze waarschuwde op zijn beurt de politie, die de jongens meenam om de plaats te wijzen. Het lijkje van een pasgeboren kind (jongetje) lag nog ter plaatse en is door de politie meegenomen. Vienveïling van dinsdag 20 februari '62 Grove 41.middel 41.drielingen 42.— picklers 53.60. Aanvoer 13.000 kg. BRUINISSE Te Bruinisse overleed op bijna 78-ja- rige leeftijd de heer M, Wesdorp, die ruim 47 jaar in dienst was bij de Vis serij politie op de Zeeuwsche Stro men, maar de laatste jaren op Brui nisse van zijn pensioen genoot. Dit was niet de eerste keer dat de heer Wesdorp op Bruinisse woonde, want op 16-jarige leeftijd als jongmaat je bij de Visserij politie begonnen, doorliep hij niet alleen alle rangen en bevoer vele schepen, maar woonde ook in tal van Zeeuwsche vissersplaatsen. De heer Wesdorp werd geboren in Tholen, waar zijn vader eveneens op ziener bij de Visserijpolitie was. Hij woonde na een kort verblijf in Brui nisse achtereenvolgens te Hansweert en daarna te Ternouzen. In die plaats werd hij op 29-jarige leeftijd opzie ner. Voor velen is opziener de hoogste rang die bij het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwsche Stromen bereikt kan worden, maar de heer Wesdorp werd in 1942 Hoofdopziener als opvolger van de heer Bal. Zijn standplaats was toen Zierikzee en zijn schip de bekende Voorwaarts. In 1949 werd hij met het bereiken van de 65-jarige leeftijd gepensioneerd. De overgang van zeilvaart naar mo- torschip maakte de heer Wesdorp mee op het schip De Gier. Vele jaren was hij opziener op de Ramses, het schip dat vooral dienst deed op de Yersekse Bank en hij woonde toen ook te Yer- seke. De bacterioloog Dr. Grijns en de bio loog Dr. Korringa waren in verband met hun ondoerzoekingen soms maan den achtereen de gast op de schepen waar de heer Wesdorp de leiding had en vooral Dr. Korringa leefde nog mee met het wel en wee van het gezin Wes dorp, ook na zijn pensionering nu 13 jaar geleden. DIRKSLAND Woensdag 21 februari wordt de „Top" voorjaarsstreekvergadering gehouden in „Onder de Wiek" te Dirksland, Aan vang 7 uur. Sprekers zijn Ds. J. W. v. Linden, Hoofdpredikant van het Dep. van Jus titie, die vertelt over het gevangenis pastoraat en de heer J. W. Ooms, let terkundige te Woudenberg, welke een causerie houdt over „de vreugde van het lezen". Programma's aan de zaal verkrijg baar. Degene, die zich voor vervoer hebben opgegeven, wordt medegedeeld, dat de bussen naar de vergadering, als volgt zullen rijden: Ouddorp 18.25; Stellen- dam 18.35; Melissant 18.40 (hoek Nol- lendijk); Oude Tonge 18.10; Nieuwe Tonge 18,20; Herkingen 18.35. Inzameling geld en goederen Hon garije. A.s. donderdagavond 22 febr. zal van 7,009,00 uur in het vergaderlo kaal der Ger. Gemeente geld en goe deren worden ingezameld voor ver drukte protestanten in Hongarije. Jaarvergadering J.V. „De Zaaier" en K.V. David en Jonathan. A.s, woens dagavond 21 febr. hoopt de J.V. en K.V. hun jaarvergadering te houden in het vergaderlokaal der Ger. Gemeente on der leiding van de ere-voorzitter de weleerw. heer ds. P. Blok. Aanvang 7.30 uur. Uitslag Dam- en Schaakclub. Scha ken: G. V. 't Geloof—W. Markwat 0—1; C. Lugtenburg—A. v. 't Geloof 1—0; C. LugtenburgW. Markwat 10. Dammen: Vriendschappelijke wed strijd tegen Nieuwe Tonge: M. Knops buitenstaander." Tot zover dan ds. Van Drenth. Voor mij klinken deze beide aanha lingen zeer paradoxaal. En toch kunnen we van beide schrijvers zeggen, dat ze toch zeer goed ter zake kundig zijn. En nu is het mij dan niet duidelijk, hoe twee ter zake kundige mensen, derge lijke tegenstrijdigheden kunnen schrij ven. Hierop zou ik graag, indien moge lijk, een antwoord willen hebben. En misschien kunt U mij dit antwoord geven? U bij voorbaat hartelijk dank gezegd, teken ik. Hoogachtend, Middelharnis B. STOK Naschrift der Redactie. We danken inzender voor ^ijn belangstelling en hopen dat er nog meer reacties komen. Hij zit met een tegenstrijdigheid tussen wat wij schreven en wat ds. Van Drenth schreef in „Hervormd Nederland". Die is echter slechts schijnbaar en gemak kelijk op te lossen. Het verschil zit n.l, in het gebruik van de term „onkerke lijkheid". Wij hebben in onze artikelen dit woord gebezigd in zijn wetenschap pelijk sociologisch-statische betekenis n.l. het formeel niet meer tot een kerk behoren, terwijl ds. Van Drenth in de zin,, de onkerkelijkheid heeft ook on der de autochtone bevolking ernstige vormen aangenomen" kennelijk allen bedoelt die niet meer ter kerk komen, want een percentage van 2,8 kan men bezwaarlijk ernstig noemen, In de literatuur wordt echter scherp onderscheid gemaakt tussen onkerkelij- ken (zij die bij de volkstelling zich als niet behorende tot een kerk opgeven) en onkerksen (degenen die er formeel nog wel toe behoren, maar praktisch met de kerk gebroken hebben). Neemt men de gangbare betekenis van het woord onkerkelijk, dus de onkerksen inbegrepen, dan is ongetwijfeld hun aantal ook op G. en O, veel groter dan het percentage van de volkstelling. Wanneer wij schreven dat „de onker kelijkheid" afneemt in formele zin dan hebben wij, gezien de uitkom sten van de jongste statistiek, gelijk, maar ds. Van Drenth heeft eveneens gelijk als hij bedoelt te zeggen, dat de praktische onkerkelijkheid ook op G. en O. ernstige vormen heeft aangenomen. In ons derde artikel over de „Religiogra fie van Goeree en Overflakkee" hebben we aan het slot daarop eveneens in het kort gewezen. Dat was al geschre ven voor we het ingezonden stuk ont vingen, maar Inz. heeft er nog geen kennis van kunnen nemen. Intussen kunnen we mededelen dat het onze be doeling was en het stuk van dhr. Stok heeft ons daarin gestimuleerd om het vraagstuk van de onkerkelijk heid in zijn geheel nog eens apart in enige artikelen aan de orde te stellen. Dit is de eerste foto, welke ons uit Nieuw Guinea bereikte van het bezoek van de Zwitser Amore Durand, vertegenwoordiger van het Internationaal co mité van het Roode Kruis en gevestigd in Tokio, specialist op het gebied van repatriëring. De foto toont tijdens een bespreking in HoUandia v.l.n.r, de heren Schout bij Nacht Reeser, Amore Durando, de heer H, SoUewijn Gelpke, voorzitter van de Nieuw Guinea Raad; Ardecker, vertegenwoordiger van de Shell en Dr, P. J. Platteel, Gouverneur van Nieuw Guinea. Joh, Polder 1—1; J. Dekker—KL de Jong 2—0; Holster—J, Stolk 0—2; Pol— A, Polder 2—0; J. v. Putten—Th. Grin- wis 0—2; G. Knops—L. Bakker 1—1; Vos—J. Non 0—2; Klapmuts—J. v. Put ten 0—2; H. Knops—C. Zoon 1—1; J. de JongA, v, d. Maas O2, Schaken. Vriendschappelijke wed strijd tegen Ooltgensplaat, H. de Zout Joh. V, Putten 10; A, Lugtenburg V. Putten O1; C, Lugtenburgv, d. Heuvel 1—0; J, v, 't Geloof—J, v. Bra- ber 0—1; A, v, 't Geloof—A. Kachel- land O1; P, V, OostenbruggeP. van Rossum O1; J. TroostIneke Over- beeke O1; G. v, 't GeloofPieterse 1—0. HERKINGEN Kleuterschool. De oudercommissie van de gemeente kleuterschool zal ver gaderen op woensdag 21 febr. a.s. in het Verenigingsgebouw „Ons Huis", des avonds half acht. De hoofdleidster mej. G. Spek zal een onderwerp behandelen over: „Uw kind voor het eerst naar school". Daarna bestuursverkiezing in de va cature van mevr. Doornhein-Saarloos. Na de pauze zal door mej. I. T. Zwaai, district-verpleegster van de Zuidhol landse vereniging „Het Groene Kruis" een inleiding worden gehouden over: „Als het klokje zeven slaat". Telefonisch contact met Canada. Verleden week dinsdagnacht belde de heer C. Struijk wonende Island Box 253 Alta Canada zijn oude vader de heer T. Struijk via het postkantoor op, om hem met zijn jaardag te feliciteren en naar zijn welstand te vernemen. Struijk begaf zich met zijn dochter mevr, Hartog-Struijk naar de telefoon des morgens acht uur, en hebben eni ge minuten met Kees gesproken. Het was voor de vader ontroerend, om uit het verre Canada na een tijd van 9 jaren, eikaars stem te horen. De heer Struijk met gezin maakt het daar goed, en de vader werd uitgenodigd ihem eens komen te bezoeken. Of Teun het zal doen? OUÖE TONGE Doopzitting. Op zondag 4 maart a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de bediening van de H. Doop plaats hebtoen. De doop zitting zal plaats hebben op zaterdag 24 febr. a.s. dee n.m. 7,30 uur in de con sistoriekamer. Collecten. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk voor de verwarming heeft opgebracht de som van 180,42. De gehouden huis aan huis collecte van zaterdag j.l. voor de T.B.C.-bestrijding heeft opgebracht de som van 69,46. STAD AAN 'T HARINGVLIET In de gisteren (maandagavond) ge houden raadsvergadering is in de va- kature (wijlen) de heer D. Saarloos tot wethouder gekozen de heer C. van Rumpt (A,R,) In dezelfde zitting werd het nieuwe raadslid de heer L. van Biert beëdigd. Verslag volgt 'in e.k. nummer. Kerkdienst. A.s. vrijdagavond zal D.V. voor de Geref. Gemeente voor gaan ds. Chr. van Dam van Rotter dam (Zuid). Aanvang 6.30 uur. OOLTGENSPLAAT Herschouw in polder St. Adolfsland. Op donderdag 22 febr, a,s. zal in de polder St, Adolfsland, gemeente Oolt gensplaat, herschouw worden gehouden over alle heulen, dammen, hekken, dijk en wegsloten. Het uitkomende vuil aan de weg moet worden opgeruimd. Naar Nieuw Guinea. Vrijdagavond is de soldaat Huib van Oostende Wzn., die als vrijwilliger in dienst is bij de Marine (standplaats Amsterdam) met een lijntoestel van de K.L.M, naar Biak in Nieuw Guinea vertrokken. Oud-Platenaar overleden. Op zon dag 11 febr. j.l. is op de leeftijd van 84 jaar te 's Gravenhage, (Naarderstraat 51) overleden, de heer Jacob Leendert de Vos, echtgenoot van A. Hartman. De begrafenis had plaats j.l. woensdag op Nieuw Eykenduynen. De heer de Vos heeft vroeger te Ooltgensplaat ge woond en had een bodedienst op Rot terdam, Kerkdienst. Donderdag 22 febr, a,s. sav, 7 uur zal in het kerkgebouw van de Geref, Gemeente voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. Op donderdagavond 15 febr. hield de „L-Bazerque-groep" van de Neder landse Padvinders een contact- en feest avond in de zaal van hotel „Hobbel", alhier, In het betoog, dat de groepsleider dhr, E. Beekman-Ocksels hield, kwam o,m, duidelijk naar voren hoe actieve vrijetijdsbesteding met de groepen wordt verwezenlijkt. De hedendaagse jeygd wil zeer zeker iets goeds ver richten, als er maar gelegenheid wordt geboden. Bij de padvinderij o.a. is daar gelegenheid voor en wordt team-geest gekweekt, men leert dus, dat men el kaar, ook in de maatschappij, nodig heeft. Het amusante deel van de avond werd o,a, gevormd door een aar dig „Welpenspel", dat bij het aanwe zige publiek zeer in de smaak viel. De Verkenners vertolkten het to neelstuk „De Geheime Zender", dati met de nodige spanning werd opge voerd. Een bestuurslid van de plaatselijke commissie, de heer C. W. J. Geerts, sprak een slotwoord en dankte allen voor de verleende medewerking. Hij sprak de wens uit, dat de komende ac tie „een Heitje voor een karweitje" wederom zal slagen. DEN BOMMEL Brand. Zondagavond te omstreeks 8,15 uur werd de brandweer gealar meerd voor een begin van brand in pakken turfmolm en een klamp stro, die op het terrein van de heer W. Lok ker stonden aan de Ds. C. v. d. Poel straat te Den Bommel. Een wagen van de heer A. C. van Oorschot, die dicht bij het stro stond had reeds vlam gevat. Met 3 stralen pakte de brandweer het vuur krachtig aan, maar het klampje stro moest he lemaal uit elkaar getrokken worden voor het geblust was, ongeveer een uur na de melding. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Op vrijdag 23 febr. a.s. wordt in het Ned. Herv. Ver^n. gebouw „Vita No va", Van Aersserïstraat Sommelsdijk de jaarvergadering gehouden. Na afhan deling van de huishoudelijke zaken spreekt Ir. H. H. Smeenk over de E.E.G. en komt met de vraag: „wat heeft het nieuwe E.E.G. ons te zeggen"' Dit be looft dus een belangrijke vergadering te worden, daar vele landbouwers zich hierover gaarne zullen zien ingelicht. STAVENISSE Haven wordt gesloten. Het gemeen tebestuur van Stavenisse kreeg dezer dagen van de Minister van Verkeer en Waterstaat bericht, dat de haven van Stavenisse door middel van een dam van het buitenwater zal worden afge sloten. Het gemeentebestuur en anderen hebben weliswaar bezwaren ingediend maar men gelooft, dat het niet veel zal helpen. Burg. Stand over de maand jan. '62. Geboren: Sara Wilhelmina, dochter van W. Potappel en A. J. Stoutjesdijk. Overleden: Willemina Luijk,- 88 jr., wed. van M, van Oeveren. Gehuwd: J. W. van Popering 26 jaar en P. M. Hendrikse 22 jaar. Vertro/cfcen; P. M. van Popering- Hendrikse naar St. Annaland. C. J. Moerland naar Blaricum.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1