De verjaardag van Prinses Marijke f«c;kortehegszoon Gouden huwelijksfeest P. Bakelaar -lOrgers te Goedereede Meditatie BUITENLAND Ds. G. Worsten gaat naar WieriSen (QJ Vooruiigang 34e jaargang Vrijdag 16 februari 1962 No. 3067 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAJTOSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt ttveemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Fruitmanilen en Fruitbakjes Jje ^ruitcentreile" BINNENVERIN6BED SCHUIMRUBBERBEP Flanten en planten Ouderavond Groen van Prinstererschooi PERSOONLI|KJE LENINGEN PRINS HENDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdjjk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bt) coatract speciaal terlet Op zondag 18 februari 1962 mogen wij dankbaar gedenken dat 15 jaar geleden onze jongste Prinses ,Maria Christina (Marijke) werd geboren. Al was 18 februari 1947 misschien de koudste le- bruaridag sedert 1929, het enthousias me van heel ons volk bij de geboorte van ons vierde Prinsenkind was er niet minder om. Wij mochten ook bij het geboortefeest van H.K.H. Prinses Marijke ervaren, dat ondanks de barre winterkoude, de ver.scheidenheid onder alle lagen der be volking on de strenge handhaving der persoonlijke vrijheid binnen de grenzen van orde en recht, er toch een hecht nationaal draagvlak was, aan allen ge meen, één nationale gedachte en liefde die een gewettigde verscheidenheid eer biedigt, en tevens allen samen bindt tot een eenheid: Nederland en Oranje. Prinses Marijke werd-op 9 oktober 1947 gedoopt in de Domkerk te Utrecht door de hofprediker Ds. J. F. van Ber- kel uit Apeldoorn. Peetouders waren Groothertogin Charlotte van Luxemburg, Koning Gus- taaf Adolf van Zweden, Sir Winston Churchill, alsmede Mevrouw D. Post- Salomons, de weduwe van Johannes Post, die als verzetsstrijder op 16 juli 1944 gefusilleerd werd en A. Willens, een vooraanstaande figuur uit het gees telijk verzet in Nederland, tijdens de 2de wereldoorlog. Prinses Marijke was leerlinge van de Nieuwe Baarnse School van 1955 tot 1959. Als vertegenwoordigster van öe Ne derlandse jeugd, die gelden had bijeen gebracht ter leniging van de water snoodramp in Pakistan werd Prinses Marijke op 12 juni 1957 in Ouwehand's Dierenpark in Rhenen door de Ambas sadeur van Pakistan een dromedaris en een pantertje aangeboden. Dit was haar eerste officiële optreden. Haar installatie als padvindstor vond plaats op 16 april 1958. Op 3 juli 1958 behaalde zij haar zwemdiploma. Op 3 juli 1959 deed Prinses Marijlve toelatingsexamen voor het Baarns Ly ceum. Op 4 mei 1960 was zij met het Koninklijk gezin aanwezig bij de natio nale herdenking van de gevallenen van de 2de wereldoorlog in de Ridderzaal te Den Haag. Met haar moeder en Prinses Margriet bezocht zij op 16 juni 1960 aan boord van het Kon. Jacht „Piet Hein" het ad miraal zeilen op de Kagerplassen t.g.v. het 50-jarig bestaan van de Kon. Zeil-, Roei- en Sportvereniging: „De Kaag". Van 30 december 1960 tot 9 januari 1961 bracht zij met haar ouders en Prin ses Irene de wintersportvalvantie door in Lech in Oostenrijk. Op 14 maart 1961 verrichtte zij, vergezeld van haar Moe der, de opening van de Marijkehal van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht. Van 25 juli tot 30 augustus 1961 bracht zij met het Koninklijk Gezin de vakan tie door in de villa: „1' Elefante Felice" in Italië. Prinses Marijke is sedert september van dit jaar leerlinge van de derde klasse van het Incrementum van het Baarns Lyceum. Met haar moeder logeerde zij van 1 tot 4 november 1961 bij H.K.H. Prinses Alice, Gravin van Athlone, een nicht van H.M. de Koningin, in Londen. Op 22 december 1961, tijdens de Kerst viering van het Koninklijk Gezin, met het gezamenlijk personeel in de Burger zaal van het paleis in Amsterdam, speel de zij de rol van een dorpsvrouw in het Kerstspel; „De ster van Bethlehem" van M. Nijhoff. Ook andere Prinsessen speelden mede in dit Kerstspel. Van 27 december 1961 tot 9 januari 1962 bracht zij met haar ouders en zus- sters een wintersportvakantie door in Lech in Oostenrijk. Onze jongste Prinses mag zich even als haar andere zusters verheugen te verkeren in een prettig Gezin. Wat onze woning tot een prettig „Te huis" maakt is niet in de eerste plaats de weidse entree van het Koninklijk Paleis, waaraan de architekten een bui tengewone zorg hebben besteed, om ter stond bij het binnentreden van het Pa leis een voorname indruk te maken, maar het is de gezellige huiskamer, waar een zeer prettige sfeer heerst, zo als dit inderdaad in het paleis te Soest- dijk het geval is. In de huiskamer van 't Paleis klopt het hart van het Kon- ninklijk Gezin. Ieder gezinslid toont er zich zoals hij is zonder enige conven tionele sluier. Wij wensen Prinses Marijke geluk met de viering van haar 15e verjaar dag en spreken de wens uit dat zij een rijk gezegend jaar mag hebben, en dat het haar in de latere jaren gegeven moge zijn tot zegen voor land en volk werkzaam te zijn, door zich te geven aan de volksgemeenschap, want door te dienen bouwt men ook zich zelf op. Ooltgensplaat, 10 februari 1962. P. Bom, ambt. ter secretarie. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westdök S6 MIDDELHABNIS Foto J. Hamelberg Spionnen-ruil De Amerikanen en de Russen hebben een spion uitgewisseld. In november 1957 werd de Russische meesterspion Rudolf Iwanowitsj Abel in Amerika geareesteerd en tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ne gen jaar lang had hij, doorgaand voor een mislukte kunstschilder waardevol le gegevens betreffende de Amerikaan se defensie verzameld en naar Rusland gesmokkeld. Zijn advocaat wist destijds de rechters ervan te overtuigen dat het niet verstandig zou zijn, hem de dood straf te geven. Misschien zou eens liet ogenblik aanbreken waarop Abel kon worden uitgewisseld tegen een Ameri kaan. Dat is thans gebeurd. In het voor jaar van 1960 immers is de Amerikaan se spion Francis Powers in Russische handen gevallen, toen zijn vliegtuig door de Russen werd neergeschoten. Het is nog steeds niet bekend hoe de zaak zich precies heeft toegedragen. De Russen houden nog steeds vol, dat het IM b*M M «M gtmadtt MM ranlMte M!tftfMMCt«r toestel is neergehaald met luchtdoel- raketten, maar in Amerika acht men dit onmogelijk. Het vliegtuig zou door een teclmische storing zijn hoogte heb ben verloren en vervolgens door Rus^ sische jagers neergeschoten. Hoe het ook zij, Pov/ers werd gearresteerd en tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Premier Chroestsjow kreeg daardoor de well5;om.e gelegenheid, de daarop volgende topconferentie te torpederen, hetgeen tot vrij ernstige spanningen ge leid heeft in de internationale politiek. Er was de Russen ontzaglijk veel aan gelegen dat zij hun spion terugkre gen en daarom hebben zij geprobeerd, een ruiling tussen de twee spionnen tot stand te brengen. Dat is dan vorige week gebeurd. Op hetzelfde openblik zijn Abel en Powers in vrijheid ge steld. Waarnemers zijn van mening dat door deze ruil een beter politiek Idimaat is geschapen. Chroestsjow zou er belang bij hebben, de betrekkingen met Amerika te verbeteren, enerzijds omdat de controverse tussen Moskou en Peking steeds groter wordt, en an derzijds omdat Clvroestsjow toch bang zou zijn voor een kernoorlog. Topcoiife'/'ewfie Vlak na de vrijlating van de beide spionnen is Chroestsjow weer eens met het voorstel gekomen, een topconfe rentie te houden. De ontwapeningscon ferentie, die op 14 maart in Geneve moet beginnen, zou dan door de rege ringsleiders moeten worden geopend en zou daardoor in een topconferentie zijn omgezet. De Russische premier beeft dit voorstel gedaan in een brief aan president Kennedy en de regeringslei ders van zeventien andere landen. De brief was bedoeld als een antwoord op het voorstel van Kennedy en Mac Mil- fafertahw Xwrtabarjan lan ten aanzien van de ontwapenings besprekingen. Volgens Chroestsjow echter zijn deze problemen te ernstig om niet door de regeringleiders zelf te worden besproken. President Kennedy en de Engelse premier Mac Millan hebben het voor stel van Chroestsjow als zodanig afge wezen. Zij willen althans niet bij voor baat de ontwapeningsconferentie in een topconferentie veranderen. Als een soort compromisvoorstel hebben zij de suggestie gedaan, in elk geval de ont wapeningsbesprekingen te hervatten en dan te zien, wat er uit de bus komt, maar in een bijeenkomst, die het uit gesproken karakter van een topconfe rentie draagt, hebben ze op deze voor waarden niet veel zin. Het is van Westelijke zijde ook wel begrijpelijk. De vrijlating van een spi on, wat vriendelij lier woorden, een paar weimenende toespraken, en een nieuwe Russische ambassadeur in Moskou bie den nog niet veel grond voor hoge ver- wachtiitgen. Voor Chroestsjow ligt de zaak anders. Hij hoeft met niemand overleg te plegen, hij kan zomaar voor stellen doen. Baat het niet, dan schaadt het niet! De Prawda heeft er al op ge zinspeeld dat Chroestsjov/ in ieder ge val naar Geneve zal gaan, ooli al zou den de Westelijke mogendheden niet komen. Hij wil immers niet over aller lei problemen, doch voorlopig alleen over ontwapening spreken. Als hij nu alléén gaat, dan kan Geneve weer een mooie propagandas tuut worden: een conferentie, waarop Chroestsjow zich van zijn milde en vriendelijke kant laat zien, zonder dat het Westen hem te veel tegen kan spreken! Frankrijk, In Parijs heeft weer enkele dagen een gespannen situatie geheerst. Maan dagavond zou er een bijeenliomst van alle linkse partijen plaats hebben op de Place de la République. Deze bijeen komst was door de regering verboden. Desondanks namen tienduizenden in woners van de Franse Iioofdstad aan deze demonstratie deel en er had geen enkel incident plaats. Er is verder een algemene staking georganiseerd, tijdens de begrafenis van de acht slachtoffers van de betoging van vorige week. Voor deze begrafenis bestond een enorme belangstelling: duizenden men sen liepen in de stoet mee. Bij dit alles komen nog de aktivitei- „Alle plant, die mijn hemelse Va der niet geplant heejt, zal uit geroeid worden." (Malth. 15 13). Er zijn planten en planten. Planten die de liemelse Vader geplant heeft en planten die de hemelse Vader niet ge plant heeft. Dat zegt de tekst duidelijk. Wat bedoelde de Pleere Jezus daar nu mee? De tekst moet verklaard wor den uit het verband. De Heere Jezus werd mot zijn dis cipelen altijd door de farizeeërs en schriftgeleerden nauwkeurig gadege slagen. Als zij een opmerking konden maken over het optreden van de Heere Jezus met zijn discipelen, dan lieten zij dat niet na. Zo ook nu weer. Zij hadden gezien dat de discipelen van de Heere Jezus hadden gegeten zonder vooraf hun handen te wassen. Dat was in strijd met de inzettingen der ouden en daarom zonde. Doch Jezus, die niet alleen naar de buitenkant kijkt, maar de mens ook van binnon kent, wist uit welk een ve nijnig hart deze opmerking voortkwam en daarom dient Hij hen scherp van antwoord: Gij geveinsden, wel heeft Jesaja van u geprofeteerd, zeggende: Dit volk genaakt Mij met de mond en eert Mij met de lippen, maar hun hart houdt zich verre van Mij; doch tever geefs oren zij Mij lerende leringen die geboden van mensen zijn. En als Jezus dan daarna de schare overziet dan zegt Hij tot hen: Hetgeen de mond ingaat verontreinigt de mens niet, maar hetgeen de mond uitgaat, dat verontreinigt de m-ens. Deze opmerking wordt door de fari zeeërs en schriftgeleerden gelioord en vormt voor hen een bron van ergernis. De discipelen brengen de erfenis over aan de Heere Jezus en deze zegt dan: Alle plant die mijn hemelse Vader niet geplant heeft, die zal uitgeroeid wor den. Het is alsof Hij zeggen wil: Je moet jezelf de ergernis van de farizeeërs en schriftgeleerden niet al te zwaar aan trekken. Want het zijn planten, maar ze zijn door mijn liemelse Vader niet geplant. Het zijn daarom de ware plan ten niet op de akker van mijn hemelse Vader. Zij hebben wel een schone schijn en mooie vorin, maar iiet zit allemaal aan de buitenkant. Zij zijn de witge- pleisterde graven gelijk, van buiten schoon schijnend, maar van binnen zijn zij vol van de dood. Het zijn grote strijders voor de vormen van de gods dienst, doch in werkelijkheid zijn zij grote vijanden van het wezen van de godsdienst. Het werk van de Heilige Geest is niet in hunne harten. Wel het werk van de boze geest. Zij zullen daarom uitgeroeid worden. Het zijn in wezen geen goede bomen die goede vruchten voortbrengen, maar het zijn kwade bomen die kwade vruch ten voortbrengen. Daarom zullen zij uitgeroeid worden. Zij hebben voor mijn hemelse Vader geen waarde. Hij vindt in hen zijn eigen werk niet, daarom zullen zij niet bestaan in de dag van het gericht. Zij zullen omkomen, voor eeuwig omkomen in de buitenste duis ternis, alwaar wening zal zijn en kner sing der tanden. Alle plant, die mijn hemelse Vader MIDDELHARNIS De ouderavond van de Groen van Prinsterer School zal gehouden worden op D.V. woensdag 21 febr. a.s. des sav. om 7.30 uur in de Jeugdhaven. Als spreker zal optreden de weled. heer B. van Gelderen, beroepskeuze adviseur van het Chr. Bureau voor School- en Beroepskeuze, met het on derwerp: School- en Beroepskeuze. Verder zal de weled. heer H. C. Matthijsse aan de hand van kleuren dia's vertellen over zijn reis door de Ver. Staten. Ds. van der Ent, Chr. Geref. pre dikant, hoopt een slotwoord te spreken. Alle ouders, leden der school en ver dere belangstellenden, zijn hartelijk welkom. yOOÖ BÉTER fj, ;ï<.'^^v'- -- V NAAR DË -^ =^lMIDDEbHPBNIS-TEL:2328 ten van de O.A.S., het leger van de rechtse ertremisten. Elke dag vinden er in Parijs bomaanslagen plaats, even als in Algerije. De aclrtergrond van deze gebeurte nissen is verzet tegen de regeringspo- litiek. Volgens De Gaulle moet het Franse volk zich afzijdig houden van zijn Algerijnse politiek. Maar de meer derheid der Fransen is de akties van de O.A.S. moe en streeft naar een spoe dige oplossing van. het Algerijnse pro bleem. Vlak bij de Zwitserse grens hebben intussen onderhandelingen plaats ge had tussen Frankrijk en de Algerijnse regering. Officieel is daarover niets bekend gemaakt. Wel wordt verwacht, dat we binnen een week hierover wel meer zullen weten. niet geplant heeft, zal uitgeroeid wor den. Dat houdt in dat de planten die de hemelse Vader wel geplant heeft, die zullen niet uitgeroeid worden, maar die zullen blijven bestaan. Dat zijn de genen die door de Geest Gods weder omgeboren zijn. Zij zijn een planting Gods. Het woord Gods, het welk is het zaad der wedergeboorte, heeft in hunne harten zijn werk gedaan. Zij hebben in het licht van dat woord de afschuwelijkheid van de zonde gezien en zijn die daarom gaan haten en vlie den. Zij hebben op grond van de belof ten in datzelfde woord om vergeving van zonde gesmeekt en die is hun ook gev/orden. Want de Heere is een gaar ne vergevend God, bij Hem is veel ver lossing. En nu hebben zij ook een hartelijke lust om in al die geboden Gods te le ven en te wandelen. Het zijn nu goede bomen, niet in zichzelf, maar in Chris tus, en zij brengen goede vruchten voort. Zij zullen niet uitgeroeid worden, maar zij zullen blijven bestaan. God ontdekt in hen Zijn eigen werk en daarom neemt Hij hen op in Zijne heerlijkheid, opdat Hij eeuwig door hen verheerlijkt worden zou, vanwege Zijn vrijmachtige verkiezing waardoor zij plantingen geworden zijn van Zijne hand, terwijl Hij anderen als onkruid liet voortwoekeren tot het eeuwige ver derf. Welk een ernstige les komt er uit dit Woord ook tot ons. Want de mens ziet aan wat voor ogen is, terwijl de Heere het hart aanziet. Wij kunnen aan de buitenkant heel mooi schijnen. Wij kunnen op de vor men nauwlieurig acht geven, ook in het kerkelijk leven. En nu niet om de vorm te verwachten, dat deed Jezus ook niet. Maaï'%ls wij niet meer hebben dan de vorm dan ontdekt de Heere in ons Zijn eigen werk ook niet. Laat een leder zich toch nauwkeurig onderzoeken. Want het is nog waar dat grote strijders voor de vormen, menigmaal grote bestrijders van het wezen der zaak zijn. Wanneer het wederbarende werk van de Heilige Geest, waardoor de mens God gaat leren vrezen, in het hart ge mist wordt, dan is alles mis voor de eeuwigheid. Want het vrome kleed van eigengerechtigheid zal mij voor God niet kunnen bedekken. Alleen de ge rechtigheid van Christus die redt van de dood, n.l. van de eeuwige dood. Heb ik die niet dan zal ik ook uitgeroeid worden. Voor eeuwig met alle open bare zondaren verloren gaan. Wanneer ik echter een planting mag zijn van de hemelse Vader, dan komt dat in het leven openbaar. Want dan draag ik als een goede boom, goede vruchten. Vruchten van geloof en be kering. De zodanigen letten niet zozeer op de buitenkant, maar die leren acht te geven op de uitgangen van hun hart. En die zijn door alles heen op God ge richt. Zij hebben een droefheid naar God die een onberouwelijke bekering tot zaligheid werkt. Zij hebben een hartelijke lust om heilig voor God te léven. Niet om in de hemel te komen, of om de hel te ontgaan, maar omdat God, de hemelse Vader het zo eeuwig waard is. Wordt dit kenmerk van ge nade ook in u gevonden? Dan zult gij niet uitgeroeid worden, maar dan zult gij zijn gelijk een frisse boom In vetten grond geplant hij enen stroom Die op zijn tijd met vruchten is beladen En sierlijk pronkt met onverwelkte bladen. Middelharnis. Ds. V. d. Ent. Heden vrijdag 16 februari viert het echtpaar P. Bakelaar-Orgers hun gou den huwelijksfeest. De heer Pieter Ba kelaar is 11 maart 1891 en zijn echtge note Aagje Orgers 15 sept. 1890 te Goe dereede geboren. Zij zijn beide nog zeer kras en goed gezond en bezien in alle omstandigheden de vrolijke kant van het leven. De heer Bakelaar is in het landwerk groot gebracht en heeft zijn hele leven met de paarden gereden. Hij was 40 jaar aan een stuk Ie knecht op het 120 ha groot landbouwbedrijf van de familie Lodder; er werd voorheen op dit be drijf met 4 span paarden gereden; er waren 4 vaste knechts en circa 9 a 10 arbeiders. Voor de 40-jarig6 trouwe dienst is de heer Bakelaar de Koninkl. onderscheiding in de orde van Oranje Nassau in brons verleend. De heer Bakelaar was een liefhebber van muziek; al speelde hij niet mee; hij verrichtte jarenlang de onmisbare dienst van trommeldrager bij „ApoUo" en nog altijd gaat hij mee naar concoursen. Zijn echtgenote is altijd van de partij als er muziek in het dorp is. Op feest dagen en bij speciale gelegenheden fun geerde dhr. Bakelaar bij „vrouw Krij ger" als kellner. Het huwelijk werd gezegend met twee jongens en twee meisjes, die alle zijn gehuwd. Een zoon woont te Heke lingen en werkt op de superfabriek „Albatros" en een zoon is werkzaam bij Boele te Bolnes. Er zijn 9 kleinkin deren en 2 achterkleinkinderen. Toen de huizen onder aan de Hoofd- dijk zijn gebouwd, hebben zij in zo'n nieuw huisje hun intrek genomen. Zij wonen er al 48 jaar. Dhr. Bakelaar is nu aan het „rentenieren" al werkt hij zo af en toe nog wel eens in de uien- loods. In café Grinwis bij „Mina", wordt het 50-jarig huwelijksfeest gevierd. Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Midde|harnis Zandpad:108,telef. 2709(0.1870) waartoe de hele familie is overgeko men. Het echtpaar is in Goeree zeer populair, zodat zij van vele zijden fe licitaties ontvangen. Ook door burgem. Kleijnenberg is "het gouden echtpaar felicitaties aangeboden. Bij de vele ge lukwensen voegen wij als redaktie ook de onze. DEN BOMMEL Ds. G. Wursten, Ned. Herv. predi kant, alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van Wierden (O.) aangenomen. RIJMEN VAN TIJMEN Stellendam gaat snel veranderen, 't Is straks d'oude plek niet meer. Menigeen zal moeten vragen Ja, hoe was 't ook vroeger weer? Ales zal heel anders worden. Als de dam er eenmaal is. Er zijn heel veel toekomstplannen Want men is er niet zo mis. Jammer dat veel van het oude Zo meteen verloren gaat Och, er komen vele dingen, Strakjes telkens in de Raad. Zelfs een scheepswerf wil men bouwen Eentje van de nieuwe tijd Waar een schip niet zo gewoontjes, In en uit het water glijdt. Neen hoor, als een stukje speelgoed. Licht men het er even uit Of men laat het weer te water Nieuwe tijd wordt ingeluid! Stellendam zal d'eerste wezen, Waar zo'n lift dan wordt gebouwd 't Eoht Amerikaanse snufje. Is nog niet veel jaren oud Maar men zal 't hier importeren Wéér het nieuwste naar Flakkee! En zo maakt men vele dingen, In een aantal jaren mee. Stilstand is slechts achteruitgang Zo is 't niet in Stellendam Reed hier in vervlogen jaren Ook niet dagelijks de tram?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1