Coaster „Wuta" in brand op het Haringvliet Gastlessen leverden gevaar voor explosie Voldoende schepen bij bietencampagne te Dinteloord Huldiging 6000ste ambtenaren Bondslid Clir. Politie- Oude Tonge Nienws uit Zeeland Echtpaar J. Kievit - Bakelaar te Den Bommel in net "ofouaj Jubileum de lieer E. Prins kantoorhouder P.T.T. 34e jaargang Dinsdag 6 februari 1962 No. 3064 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Moedige brandweermannen Hoe de brand ontstond Tentoonstelling voor beroepen GOEDEREEDE Centrale Veiling Middelharnis PEINS HENDBIKSTRAAT 1< - POSTBOX 8 - MIDDïïiHARNIS Redactie en advertenties; Kan toor Langeweg 13, Sommelsdjjk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL APVEKTENTIEPBIJS 12 cent per ttim. By contract speciaal tariet „Wat moet je doen als brandweer, als er een schip op een paar kilometer af stand van de (Rijks) haven van Middelharnis op het Haringvliet in brand staat? Dan sta je machteloos. Vrijdagmiddag tussen lialf een en een uur was er via radio Scheveningen bericht te IVIiddelharnis binnengeliomen, dat de coaster „Wuta" in brand stond en onmiddelijli is de brandweer van Middelharnis naar de haven uitgerukt. Van de wal af was te zien dat rook en vlammen uit het achterdek van de „Wuta sloegen, voor de brandweer die gewoon is 7.o snel mogelijk naar de brand toe te gaan werd het de omgelïeerde wereld, de brand moest in dit geval naar de brandweer woi'den gebracht, oftewel naar worden toegesleept. Dat was voor de actieve brandweer niet om te overkomen; misschien waren er mensenlevens in gevaar, er moest, hoe dan ook hulp wor den geboden. In overleg met de commandant de heer A. Scherpenisse en lo co-burgemeester M. K. van Eelt werd besloten er met de Docicyard XV van de R.D.IW. heen te varen, waartoe kapitein Klaas Vroegindeweij zich direct bereid verklaarde. De commandant ging met een tiental brandweerlieden aan boord en ooit wethouder van Eelt scheepte zich in, om de brandende „Wuta" hulp te bieden en zo mogelijk in de haven te slepen. Binnen tien minuten lag de Dockyard langszij bij de „Wuta", maar het was een gevaarlijlc zaaltje. Bij het heenva ren was reeds een ontploffing waarge nomen en de kapitein schreeuwde onder het knettei'en van de vlammen die de stuurhut verteerden, dat er zich nog twee gasflessen aan boord bevonden, die ieder ogenblik konden exploderen. Van een paniek onder de bemanning die bestond uit de 32-jarige kapitein E. H. Kwint uit Delfzijl (schoonzoon van de eigenaar H. A. Pott eveneens uit Delf zijl), de 27-jarige stuurman A. Pott en twee bootslieden, was geen sprake. Ze hadden zich op het voordek verschanst en een opblaasbaar vlot gereed gelegd, om in geval van levensgevaar liet schip te verlaten. Na enig overleg besloot de brandweer toch aan boord te gaan met een waterslang van de Dockyard en een aantal schuimblussers. We hebben grote bewondering voor de comman dant en zijn mannen, die zich op het achterschip waagden, waar de brug en de stuurhut in vlammen stond en uit de machinekamer en de verblijven van de manschappen dikke rooltwolken op stegen. Ieder ogenblik toch kon een ont ploffing van de buta-gasflessen of van de luchtketel plaats hebben. Door hun moedig optreden verminderde het vuur direct aanmerkelijk. Intussen kwam er meer hulp; de veerboot van de R.T.M. de „Schelde" kwam langszij, die de I brandweer nog een waterslang ver- i schafte zodat het vuur met twee stra len kon worden bestreden. Ook de red dingsboot „Koningin Wilhelmina" was gearriveerd, een boot van de riviei'po- litie en enige motorboten van de Delta werken in het Haringvliet. Een heli kopter van de Marine kwam pools hoogte nemen en er verschenen ook enige vliegtuigen boven het brandende schip, om het te verfilmen. Het was heel rustig en helder weer; het schip lag voor anker waarbij men het van de wind trachtte te Irouden om niet te veel overlast van de geweldige rook te hebben. De Dockyard nam het nog brandende schip op sleeptouw en bracht het naarde haven van Middel harnis begeleid door de andere schepen Het was voor kapitein Vroegindeweij een moeilijk karwei, ontdat de „Wuta" stuurloos was en er stond bovendien een sterke stroom voor de haven. Maar het lukte en al brak er nog een dikke staaldraad men loodste de „Wuta"' vei lig naar de wal bij de sluis, waar de brandweer met drie stralen voor de nablussing zorgde.^ Vlotte verwerking te Puttershoek en Oud Beijerland De suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat heeft over de laatste cam pagne een voorlopige balans opge maakt. Deze fabriek die met de fabrie ken te Roosendaal en Zevenbergen, ge zamenlijk de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken omvatten, heeft een goede campagne achter de rug. Te Roo- tJendaal werd op 11 december de cam pagne beëindigd en voor Dinteloord'en Zevenbergen waren de data respectie velijk 14 en 15 december. Het heeft alles nog langer geduurd clan aanvankelijk werd verwacht. De oorzaak daarvan is ten dele toe te schrijven aan het slechte weer dat in Jiet laatst van de campagne de kop op stak. Storm en regen belemmerden het lossen van de bieten. Er waren dagen, waarop voldoende schepen voor de wal der fabriek lagen, maar waarop de lossing daarvan onmo gelijk werd gemaakt door de storm, die net werken met de kranen gevaarlijk maakte. Ook de hoeveelheid bieten heeft geleid tot een wat langere duur, omdat er nog iets meer bieten geko men zijn dan waarop men had gere kend. De voorlopige cijfers van de ver werking zijn als volgt: Dinteloord Roosendaal Zevenbergen Totaal 707.861 ton 243.917 ton 298.808 ton 1.250.586 ton Het gemiddelde percentage van de suikergehalte bedroeg 15.75%. Schom melingen die gewoonlijk optreden heb ben zich deze campagne niet voorge daan, wat slechts zelden voorkomt. Vlotte aanvoer te Puttershoek Ook aan de Coöp. Suikerfabriek „Put tershoek" te Puttershoek had de aan voer en de verwerking een vlot ver loop. Op 20 december kwam deze fa briek gereed en had toen 86 etmalen gewei-kt. Van de 4050 miljoen kg. in Nederland gegroeide bieten heeft Put tershoek er 644,5 miljoen kg. of le'/o verwerkt. De gemiddelde verwerking per etmaal was 7.5 miljoen kg. Vorige campagne was dit 7.2 miljoen kg. De fabriek draaide toen 114 etmalen met 820,4 miljoen kg. bieten in totaal. De gemiddelde dagcapaciteit van de 12 Ne derlandse suikerfabrieken was de afge lopen campagne 46 a 47 miljoen kg. per etmaal. Oud-Beijerland tevreden De suikerfabriek te Oud-Beijerland, die op 2 oktober met de verwerking be gon en op 15 december haar poorten stuitte, heeft ook een zeer bevredigende en voorspoedige campagne mogen boe ken. De aanvoer bedroeg 171.000 ton en de suikerproductie 25.000 ton. In 1960, toen de campagne op 26 september be gon en op 6 januari eindigde, was de aanvoer 212.000 ton, waaruit 29.800 ton suiker werd geproduceerd. De brandende „Wuta" met langszij de „Schelde" en de reddingsboot „Koningin Wilhelmina". Het schip wordt door de Dockyard naar Mid delharnis gesleept De „Wuta" was ledig van Boston ge komen en had een -voorspoedige reis gehad. Men was op weg naar Middel harnis om uien te laden, alweer voor Boston (Engeland). Op het Haringvliet ontdekte de koksmaat Arie Nienhuis, dat de boel in de stuurmanshut in brand stond, er was beddegoed tegen de bran dende kachel gekomen. Het vuur greep snel om zich heen, hoewel met een schuimblusser geprobeerd werd de laaiende vlammen te doven wilde dit niet gelukken. Even voor half een zond kapitein Kwint een S.O.S. bericht uit naar ra dio Scheveningen, met de nieuwe zen der, die zij nog maar kort aan boord hadden. Dat was op het nippertje, want intussen stond de kombuis, de machi nekamer en de stuurhut in brand. Men wist de motor met levensgevaar stil te zetten en men liet het anker vallen. De bemanning beleefde op dat moment benauwde ogenblikken, tot hulp kwam opdagen. Naar schatting heeft de 158 ton me tende „Wuta" een schade van tachtig duizend gulden opgelopen, die zeker veel groter zou zijn gevv'eest, wanneer de „Dockyard" met de Middelharnisse brandweer geen hulp had geboden. En er mag zeker van geluk worden gespro ken, dat er geen persoonlijke ongeluk ken bij zijn voorgevallen, omdat de blussing niet van gevaar was ontbloot. DIRKSLAND Het diëetspreekuur in het Groene Kruisgebouw te Dirksland op de Ie en I 3e vrijdag van de maand wordt voor- i taan gehouden van 11 tot 12 uur voor-' i middag. i HERKINGEN Oudste ingezetene. Onze oudste in- I gezetene mevr. de wed. Joh. Kievit- Melissant wonende ten huize van A. L. van Mourik Nieuwstraat 15a, hoopt a.s. zondag 11 febr. haar 94ste geboortedag te gedenken. Naar omstandigheden maakt zij het goed, wij wensen haar nog menig jaartje toe. Het zal haar dien dag zeker aan geen belangstelling ontbre ken. Kerkdienst. Vrijdag 9 febr, a.s, hoopt des avonds half acht voor de Ger. Ge meente voor te gaan ds. P. Blok van I Dirksland, Uienprijs. Naar uien is momenteel 1 geen vraag. De prijs is 32 33 et per kg, I Woning-wisseling. De woning Molen dijk 14 bewoond door M, Melissant is gesloopt, en de nieuwe woning er naast is door hem betrokken, zodat alles een ander aanzien heeft gekregen. MELISSANT Burg. Stand over de maand jan. '62. Geboren: Lijntje, dochter van J, Kei zer en J. C, Knape; Leendert Arie Jo hannes, zoon van P, G, Struik en van A, Bakker; Jacob Abraham, zoon van C. van Lenten en A. van den Nieuwen- dijk; Hendrika Adriana, dochter van A. Keizer en van P. de Blok. Vertrokken: J, Bestman naar Vlaar- dingen; E. J. H. Wiegel naar Dirksland; J. P. I. Toussaint naar St. Annaland; A. van der Sluijs en gezin naar Rotterdam. Bejaardenmiddag. Donderdag 8 fe bruari a.s. 's middags om 2 uur houdt de bejaardenvereniging weer een bij eenkomst in 'het verenigingsgebouw. Alle inwoners boven 65 jaar zijn van harte welkom. Predikbeurt. D.V. dinsdag 27 febr. hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan ds. Jac. van- Dijk van Nijkerlt. In- deze dienst zal een kollekte worden ge houden voor het Orgelfonds, Deze pre- dikbaurt is dus niet op 15 februari, zo- In de mededeling tentoonstelling voor beroepen die binnenkort gehouden zal worden is een storende zetfout geslo pen. Er stond dat 21 scholen zich had den opgegeven met 16 leerlingen, dit moest zijn 1600 leerlingen. Intussen hebben meerdere scholen zich-aangemeld. MELISSANT Gisteren, maandagavond, is de heer E. Prins, kantoorhouder P.T.T., wegens zijn 25-jarig jubileum bij deze dienst, op grootse wijze gehuldigd. Niet alleen van de zijde van de P.T.T. maar vooral ook uit het verenigingsleven, waarvan talrijke vertegenwoordigers aanwezig waren. De jubilaris ontving schitteren de cadeaus en mevr. Prins bloemen en bloemstukken. In ons volgend nummer hopen wij er verslag van te geven en een foto te brengen. VAN DE REDACTIE ffllF' Door te weinig plaatsruimte moes enige verslagen en ingezonden stukken biyven overstaan tot een volgend num mer. als eerder vermeld. STELLENDAM Ouderavond. Op vrijdag 9 febr. a.s. hoopt de Chr. Nat. School haar jaar lijkse ouderavond te houden in het Haegse Huus, Dhr, van 't Leven, hoofd der school zal een aantal dia's verto nen over Sardinië, De aanvang is 7 uur, Burg. Stand over de mannd jan. '62. Geboren: Kommer, zoon van K, Ta- nis en M, va nder Wende, Overleden: Krijntje Soeteman oud 69 jaar, echtg. van W, K, van Heest, Ingekomen: J, Westdijk van Ouddorp. G, A. Moerkerke van Ouddorp. OUDDORP Zangavond. D.V, vrijdag 9 febr. hoopt de Chr. Zangvereniging „De Lofstem" een zangavond te geven in de Oude School met de medewerkende vereni gingen van Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet en Dirksland. Aanvang 8 uur. Donateurs en nieuwe leden vrije toegang, Kerkdienst. Op verzoek van de J,V, hoopt a.s, woensdagavond om 7 uur in de Herv. Kerk alhier voor te gaan Dr. Graafland uit Woerden. (Collecte voor de J,V,) Regenval. De regenval opgenomen door Jan Meijer Oosterweg te Ouddorp was in de maand januari 82 mm, NIEUWE TONGE Zangavand. Heden dinsdagavond om 7 uur hoopt de Gem, Zangvereniging „Zanglust" onder leiding van de heer Hoogstraate voor de kerktelefoon een zangavond te geven, Gecombineerde jaarvergadering. Op 9 febr, a,s. hoopt de J.V., M.V, en K,V, een gecomb. jaarvergadering te houden in het verenigingsgebouw onder lei ding van ds, B. J. Zaal. OUDE TONGE Herv. Vrouwenvereen, De Hervorm de Vrouwenvereniging en Mannenver- eniging te Oude Tonge, hoopt op don derdag 15 febr. a.s. in het verenigings gebouw aan de Kolfweg des nam. 7.30 uur haar jaarvergadering te houden, on der leiding van ds. A. Jonkers. Bevestiging. Op zondag a.s, zal in de Ned, Herv. Kerk in de morgendienst de bevestiging van de ouderlingen en di akenen plaats hebben en in de beide diensten collekte voor de Internationa le hulpverlening. OOLTGENSPLAAT Zuster Korver op bejaardenmiddag. De maandelijkse bejaardenmiddag zal worden gehouden Iwoensdag 7 febrl.' a.s, om 2,30 uur in „Elthato". Zuster Korver, directrice van het ziekenhuis te Dirksland zal van haar reis naar Noorwegen komen vertellen, toegelicht met dia's. Op avond Herv. verenigngscentrale spreekt de heer Grisnigt. „Stad en land van de vader des vaderlands", is het onderwerp waarover de heer Grisnigt uit Rotterdam in woord en beeld komt spreken, op een avond van de Her vormde Verenigingscentrale, die wordt gehouden op vrijdag 9 febr. a,s, in „El thato". Aanvang 7.30 uur. Belangstel lenden zijn hartelijk welkom. Gisterm.iddag viaandag is het hoofdbestuur van de Bond van Chris telijke Politie-Ambtenaren, vertegen- looordigd door bondsvoorzitter D. Rook, de hoofdbestuurder voor de rijkspoli tie in Zuid-Holland, A. G. Baas, en de voorzitter van de propaganda-commis- sie H. Bakker, het 6000ste bondslid, de heer L. A. Provily, wachtmeester te Oude Tonge, komen huldigen ten zij nen huize, Wilhelminastraat 44. Behalve genoemde heren ontvingen de heer en mevrouw Provily ook de ad judant der rijkspolitie ter plaatse, de heer Benedick, en diens echtgenote, alsmede de secretaris van de afdeling Goeree-Overflakkee van de bond, wachtmeester J. P. H. van Vliet, te Nieuwe Tonge. Adjudant Benedick sprak als afde lingsvoorzitter het welkoonistwoord en verklaarde er zeer blij om te zijn, dat de hoofdbestuurders eens op Flakkee kwamen en temeer, omdat het nu een hoogtepunt in het bestaan van de bond betrof. Hij verklaarde, dat een en an der t^oor de afdeling en voor de politie in het algemeen de dag tot een feeste lijke maakte en hoopte, dat de bond nu op weg zal gaan naar het 7000e lid. Bondsvoorzitter Rook zei in deze hoop te delen, maar verwachtte dat 7000e lid niet in de naaste toekomst. Het was reeds in maart 1948 dat men het 5000e lid inschreef en de groei kan niet zo snel gaan want de politie-amb- tenaren behoren tot de best en drukst georganiseerde groep in ons land. Minstens 95 procent van de politieman is georganiseerd, de toetreding van nieuw personeel is niet groot terwijl er ook altijd leden, door pensioenering enz afvloeien. Maar de 6000 leden heeft men nu wel definitief bereUtt, want na de heer Provily hebben zich nog ruim twintig nieuwe gemeld. Spr. wees voorts op het relatief grote aantal politie-amb- tenaren, dat bij de Christelijke Bond is aangesloten; de Ned. Politiebond telt slechts 1000 leden meer, alhoewel het NVV ruim dubbel zo groot is als het CNV. Opmerkelijk noemd-e spr. het, dat van de 43 klassegenoten van de heer Provily, die met hem de politieschool afliepen, er 22 lid zijn geworden van de Christelijke bond. Dank zegde spr. ook aan de aanbrenger van het 6000e lid, de heer Benedick. Bij woorden had het hoofdbestuur het niet willen laten en OOLTGENSPLAAT Jaarvergadering vrijwillige brand weer. De jaarvergadering van het vrij willige brandweercorps zal pleats heb ben op vrijdag 9 febr, a,s, sav, 7,30 uur in de kazerne. Naast de gebruikelijke agendapunten komen er twee bestuurs- voorstellen ter tafel, te weten het toe laten van twee nieuwe leden en een kerstboomaktie 1962. Ook zal men spre ken over het jeugdbrandwercorps en de plannen voor het jaarlijkse reisje. Veertig jaar getrouwd. Vorige week, herdacht het echtpaar Adr. de Vos- Kromdijk, wonende P. Biggestraat 23 zijn 40-jarige echtvereniging. Dit feit werd in stilte herdacht. de voorzitter bood eerst mevrouw Pro vily een prachtige leeslamp voor de huiskamer aan en vervolgens het 6000e lid een moderne platenspeler. Voor de heer Benedick had de voor zitter ook een verrassing in petto: een week vacantie, tesamen met zijn echt genote, in het bondsvacantie-oord en met inbegrip van reiskosten. De heren Proviliy en Benedick zeg den de voorzitter en de beide andere hoofdbestuurders hartelijk dank voor de prettige woorden en voor de fraaie geschenken. Adjudant Benedick zei hierbij niet alleen blij te zijn over het feit, dat hij het 6000e bondslid kon melden en dat de bond steeds groeit, maar ook dat de heer Provily als Chris ten lid werd van de organisatie, die de Bijbel tot kompas heeft. Namens de eiland-afdeling bood de heer Benedick de drie hoofdbestuur ders, uit erkentelijkheid voor liun missie en komst naar Oude Tonge, ieder een mooi opgemaakt en er zeer smakelijk uitziende taart aan. Waarna men nog geruime tijd in hui ze Provily gezellig bijeen bleef. Uienveiling van dinsdag G februari 1962 Grove 38.70; middel 38,63; drielin- gen 39,01; picklers 48,29, Aanvoer 31.000 kg. THOLEN Opening Landbouwhuishoudschool. Vrijdag 9 febr, a,s, wordt de Landbouw huishoudschool „De Oesterschelp"' te Tholen officieel geopend. De algem. voorzitter is. M. A. Geuze van Poort- vliet zal de opening verrichten. Benoeming. De heer J. M. Zacharias- se, oud-inwoner van Tholen, thans hoofd van een U.L.O. school te Amers foort, is benoemd tot inspecteur van het onderwijs in de gemeente Utrecht. Kandidaat voor de Prov. verkiezin gen. De heer M. Oerlemans te Tholen is als nummer 1 geplaatst als kandi daat der K.V.P. district Tholen voor de a.s. provinciale verkiezingen. De heer L, A, M. Elenbaas te Scherpenisse is voor deze verkiezing als nummer 6 ge plaatst op de lijst van de V.V.V. ST. ANNALAND Kerkdienst. Donderdag 8 februari a.s. hoopt D.V. des avonds om 7 uur voor de Gereformeerde Gemeente van Sint Annaland voor te gaan in de Dienst des Woords Ds. A. F. Honkoop uit Goes In deze speciale kerkdienst zullen de herbenoemde ambtsbroeders in hun ambt bevestigd worden, Werk gegund. Het aanleggen van enkele rioleringen in diverse straten 'in de gemeente Putte (Noord-Brabant) werd gegund aan de firm W. van Vos sen Zonen te St. Annaland voor een bedrag van 191.700,—. „We zijn niet erg gesteld op feesten, maar het is een unieke gelegenheid om alle kinderen bij elkaar te zien. Omdat ons huis te klein is om ze allen te her bergen, gaan we naar het verenigings gebouw aan de Beneden Oostdijk", ver telde ons het echtpaar J. KievitA, Kievit-Bakelaar, dat zaterdag a.s, 10 februari, het gouden huwelijksfeest hoopt te herdenken. De heer Kievit is 71 jaar en zijn vrouw 69, Ze zijn nog niet zo oud, maar de moeilijke jaren uit het verle den hebben hun sporen nagelaten. Ze hebben voor hun veertien kinderen hard moeten werken. Eerst was de heer Kievit boerenknecht, maar naar gelang het gezin groter werd, zocht hij de bes te lonen wat inhield, dat er steeds har der gewerkt moest worden. Veertien jaar geleden, na een periode van vlas- snijden, kreeg de heer Kievit een hart aanval en na die tijd is hij invalide. Mevrouw Kievit weet het voor hen samen erg gezellig te maken. Ze hebben een goedgevulde boekenkast en boven dien lezen ze veel tijdschriften. De kin deren zijn uitgezwermd, maar geluk kig zijn er twee zoons in Den Bommel blijven wonen, die dagelijks bij hun ouders op bezoek komen, evenals de kleinkinderen. „Ik wilde wel dat onze ouders het zo goed gehad hebben, als wij het nu heb ben," verzuchtte de a,s, jubilaris. Mijn vader was tevreden met de toestanden die toen heersten. Ik kon het niet uit staan dat er voor 6% cent per uur ge werkt moest worden. Mijn vader waar schuwde me, dat ik later wel eens an ders zou praten. Jammer dat die men sen deze welvarende tijd niet meer meegemaakt hebben, maar laten we blij zijn dat onze kinderen kunnen pro fiteren van de mogelijkheden die er zijn," meende het echtpaar. Het echtpaar vindt het jammer dat één van de kinderen niet op het feest kan zijn, want die zit in Canada en is verleden jaar met vacantie geweest, maar de gedachte dat er dertien kin deren, 41 kleinkinderen en drie ach terkleinkinderen aanwezig zullen zijn, maakt weer veel goed. Veel wensen hebben de heer en me vrouw Kievit niet, want het is gezellig in hun huisje aan de Beneden Oostdijk 58, maar ze hopen dat er in de nabije toekomst een plaatsje ingeruimd zal moeten worden voor een televisie toe stel. Bij zo'n feest kan van alles ge beuren!!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1