i Reeds als kind aangewezen voor de kansel Deltawerken in de Grevelingen PlaatsaSiik nie •ESCH Voorspellingen die uitkwamen Diijes en Daijes Petroleum V2 et. duurder Wat doet U morgen het eerst? Hebt U nog vrije uien? Spaar veilig - spaar bij de N.H.M. School in Leopoldstad eert nagedachtenis vdn| vermoorde Italiaanse vliegers Jon UIT DE KERKEN Veil ze Bladz. 2 „»II>ANDBN-NIBUWS" Dinsdag 30 januari Pinsdag liedt aan: FORD A lichtblau FORD Tj groen 65 CiTROël In de dagen vóór kerstmis worden wij in de prediliing vaak bepaald bij profetieën, die in vervulling gaan. Het ontvangen van beloften is echter niet een zaak, die beperkt blijft bij de ge wijde geschiedenis. Veel kinderen van God hebben in hun geloofsbeleving met voorspellingen en beloften van doen ge had. Er zijn er ooK veel aan wie dit niet te beurt valt. Dat zegt evenwel nog niets omtrent hun „staat"; niet elke gelovige gaat immers dezelfde weg in zijn verborgen omgang met God. Een eigenaardige beleving had de later zo bekende predikant dr. Ph. J. Hoedemaker, toen hij als candidaat te Breukelen preekte. Na afloop van de dienst vloog een bejaarde kerkgangsters hem om de hals. Onthutst onderging de candidaat deze genegenheidsbetuiging. „Laat me je een zoen geven voor je moeder", zei het vrouwtje, „want nu zie ik dat God een waarmaker is van zijn beloften." Welke? Hoedemaker, een Utrechtse jongen, was al op jeugdige leeftijd met zijn ouders geëmigreerd naar Amerika. Het gezin behoorde bij de afgescheide nen. Hoedemaker was gedoopt door ds. H. P. Scholte, één van de „vaders der afscheiding", toen deze in Utrecht stond. Naderhand is ds. Scholte ook naar Amerika gegaan. De moeder van Hoedemaker, Evertje Beukers, was „ledeboeriaans" getint, maar desondanks zeer gehecht aan de hervormde kerk, waarvoor zij dagelijks bad. Toen in 1839 haar zoon geboren werd, gaf zij hem de voornanaen Phi- lippus Jacobus. „Want", zei ze, „ik heb van God de belofte ontvangen dat hij voor de oude vaderlandse kerk tot gro te zegen zal zijn". Bij het vertrek naar Amerika her haalde moeder Hoedemaker op elk af scheidsbezoek deze voorspelling. „Mij zult ge niet meer zien, maar deze jon gen zult ge hier nog het evangelie van Gods genade horen verkondigen." Kort na de vestiging in Amerika is Hoede makers moeder gestorven en haar zoon ging een andere weg op. Hij hing er danig de nozem uit. Bromfietsen be stonden natuurlijk niet, maar Philippus Jacobus was te paard om zijn woestheid een verschrikking op de weg. Totdat hij krachtdadig bekeerd werd. Hij ging theologie studeren en toen hij ter voltooiing van zijn studieën naar Europa was gegaan, besloot hij in Ne derland te blijven. Zo preekte hij op diverse plaatsen en ook te Breukelen. De reactie op zijn preek daar, is hier mede verklaard. Dat vrouwtje met haar omhelzing, wist nog lang niet alles. Zij kon niet vermoeden van hoeveel bete kenis deze zoon der afscheiding voor het herstel der hervormde kerk zou worden. Gelijk een Samuel Hoedemakers moeder was niet de eni ge die haar zoon aan God toevertrouw de gelijk een Hanna. In 1870 werd ook te Utrecht, in het gezin van de oud- zendeling Schaafsma een jongen ge boren. Hij was als het ware van God afgebeden; men had al enige kinderen verloren. Toen moeder Schaafsma haar wens vervuld zag, wijdde zij de jongen aan God. Daarom verkreeg hij bij zijn na men Abraham Philippus nog de voor naam Samuel. Evenals bij Hoedemaker leek het er eerst niet op dat hij dominee zou worden. Pas op latere leeftijd ging hij naar de Vrije Universiteit. Maar daarna heeft ds. A. Ph. S. Schaafsma verschillende gemeenten met vrucht mogen dienen, het laatst de gerefor meerde kerk van Den Bommel. Ds. M. Heikoop, predikant van de ge reformeerde gemeente te Utrecht, maar bij een bominslag in 1944 om het leven gekomen, had ook al zeer jong de toe zegging dat hij in de wijngaard des Heren zou mogen arbeiden. Al wist hij dit zelf niet, want die toezegging werd aan zijn moeder gedaan toen hij nog een heel klein kind was. Een stervende overgrootvader, die zijn kinderen en kleinkinderen bij zich STOOM ZELF UW KLEDING Er zijn in Amerika apparaten in de handel, die na inworp van een geldstuk de kleding chemisch reinigen. Deze ma chines die grote gelijkenis vertonen met automatische wasmachines hebben hun intrede gedaan in was-automatieken, garages, enz. Bij de aanvang van het jaar waren er nog geen 500, thans over schrijdt hun aantal reeds de 15.000. riep om hun de aartsvaderlijke zegen te geven, zei tegen de moeder van ds. Heikoop dat al deze kinderen tot de zaligheid verkoren waren, maar dat de jeugdige Martinus nog een speciale roe ping in de dienst des Heren zou moeten vervullen. Zo is het uitgekomen, maar alweer: langs vele omwegen. Martinus Heikoop was bijna veertig jaar oud toen hij tot predikant werd bevestigd. Al in de wieg Het lijkt erop alsof de vromen vroe ger veel meer bij zulke dingen leef den. In 1844 logeerde een predikant bij de grootvader van Spurgeon. Hij kwam er een zendingsrede houden, maar maakte tijdens het logies kennis met de negenjarige kleinzoon Charles. Bij het afscheid verklaarde de dominee, terwijl velen om hem heen stonden: „Dit kind zal eens het evangelie aan grote menigten verkondigen." Ieder weet dat die voorspelling uitge komen is, hoewel Spurgeon aanvankelijk helemaal geen dominee wilde worden. Geen prediker heeft in de 19e eeuw zo veel mensenmassa's om zijn kansel ge had als Spurgeon. Elke zondag preekte hij in zijn „Tabernakel" te Londen tweemaal voor zesduizend mensen. Ds. J. W. Felix, van 1860 tot 1862 predikant te Nieuwe Tonge, was in 1848 dominee in het friese dorp Schettens geworden. Al gauw raakte hij in vriend schap met de onderwijzer Langhout te Schraard, een naburig plaatsje. Toen in het meestersgezin een kind geboren was, kwam ds. Felix op kraambezoek. Hij keek in de wieg en zei verrast: „Meester, daar steekt een dominee in dat kereltje!" Dit was beslist geen grap. Het leek alsof Felix voorvoelde dat de jeugdige Langhout eens het Woord zou verkon digen. Dat is ook geschied. Begonnen in de hervormde kerk, ging Langhout met de doleantie mee (Ds. Felix, ofschoon mede-oprichter der Vrije Universiteit, deed dit niet). In de gereformeerde kerk en ook op het terrein van de christelij ke school heeft ds. Langhout jarenlang een leidinggevende plaats ingenomen. U. H. de J. KIJMEN VAN TIJMEN Twaalfhonderd sigaretten. Rookte Nederland per hoofd, 't Doet er niets aan af of toe hoor Als u 't aantal niet gelooft. Er is zelfs een stijging merkbaar. Met zo'n honderdtal per jaar. Nederland houdt wel van roken, 't Komt in alles openbaar Ondanks alle publicaties. Over kanker enzovoort, Dampen we maar rustig verder, In 't goedkope of dure soort. En de schatkist is er zeker Ook wel aardig mee gebaat. Daar men hier met de miljoenen, Zo'n vierhonderd - strijken gaat. Amsterdam, begon een cursus, Enig is ons Vaderland, 't Is een cursus zelfverdediging. Echt naar de moderne trant. Speciaal de taxi-mensen, Worden grondig opgeleid. En dus is dan ook dit weer wel, Echt een teken van de tijd. 't Gaat er in de grote steden, Echt Amerikaans naar toe. Gangsters zijn hun gangstersleven. Blijkbaar niet zo spoedig moe. Druk wordt er aan deelgenomen. Ruim tweehonderd staan geboekt 't Lijkt wel of men in de Hoofdstad, Altijd nieuwe wegen zoekt. Geen knapen van zestien. Op brommers voortaan? Zal achttien de grens zijn? Hoe zal dat straks gaan? Het zijn nog maar plannen. Toch zegt het wel iets. Veel jeugdige brommers, Voortaan op de fiets We voelen als ouderen. Natuurlijk hiervoor. Wat maken ze stukken, 't Is droevig soms hoor, Minister heeft plannen. Dus even gewacht. Misschieen wordt dit voorstel Wel spoedig van kracht. Elke dag opnieuw maken pers en ra dio melding van verkeersongelukken. Het toenemend aantal auto's op de weg is er mede oorzaak van dat het onge- lukkencijfer ook een steeds stijgende lijn vertoont. We zullen maar niet pra ten over alle oorzaken waardoor ver keersongevallen ontstaan, maar een er van is wel het te hard rijden op tra jecten, waarop dit allerminst verant woord is. Hebben de onvoorzichtige rij ders geluk, dan loopt alles goed af, maar gaat het fout, dan moeten er meestal ambulances aan te pas komen. Dezer dagen kwam er een buitenlands tijdschrift onder ogen, waarin onder het opschrift: „ledere m.inuut is kostbaar" een stukje aan dit soort onvoorzichtige rijders gewijd was. De schrijver er van mocht met zijn buurman meerijden, die tevens ook zijn vrouw en kind in de wagen had. Buurman had haast, dus het ging er aardig vandoor. Bij de na dering van een stuk met vele bochten, ontbraken de waarscnuwingsborden niet. Op een er van stond zelfs dat de veilige snelheid 30 km bedroeg, maar buurman stoorde zich er niet aan en lichtte zijn voet van de gaspedaal. 89, 90100 gaf de kilometerteller aan. De schrijver van het stukje verzamel de al zijn moed en riep verschrokken: „minder gas!" Heb je angst? vroeg buurman. „De bochten en borden!" Buurman lacht er om. Ik heb haast, zei hij. Het komt bij mij op elke minuut aan; elke minuut is kostbaar! Ja, dat is een argument. De meerij der zei niets meer en sloot zijn ogen maar in afwachting wat er gebeuren zou. Het kwam allemaal goed uit ge lukkig en ze kwamen weer op een rechter stuk weg. „Hoe oud is U?" vroeg hij toen. „Dertig," zei buurman. „Dan hebt U het leven nog voor U! Noch minstens 20 miljoen minuten!" „Ik reken daar vast op", zei de buur man. „Hoe oud is uw vrouw?" „Twee en twintig." „Dat is nog heerlijk jong. Zij heeft als ze 't beleven mag dan nog wel 25 miljoen minuten voor zich. En hou oud is uw kind?" „De kleine Frans? Vier jaar", zei buurman en lachte de kleine vriende lijk toe. „Vier jaar? Wat benijdenswaard! Als hij het beleven mag heeft hij nog 35 miljoen minuten in uitzicht." „Wij willen het hopen," zei buurman en keek zijn meerijder met een vragen de blik aan. „Waarom vraagt U me dit alles?" zei hij. „Wel, antwoordde de meerijder, ik vroeg dit omdat ik niet begrijpen kan dat een verstandig mens zoals U door zulk onvoorzichtig rijden als U daar even gedaan hebt, bij elkaar gerekend op menselijke wijze 80 miljoen minu ten riskeert, om enkele minuten te win nen!" Wat buurman daarop antwoordde verhaalt het stukje niet, maar hij zal er misschien lering uit getrokken hebben. Inderdaad worden er door vele auto mobilisten vele minuten geriskeerd om er enkele in te halen. Werd dit meer overwogen, het zou de verkeersonge vallen ten goede komen. Sommigen m.a- ken er een soort sport van om over de wegen te razen, zonder dat daarvoor aanleiding bestaat, want op de plaats van bestemming verpraten ze rustig tien keer zoveel minuten dan ze op de weg hebben ingehaald! Nu moeten we het nog over iets an ders hebben, waarop de aandacht wel eens mag worden gevestigd. Een der lezers maakte me er op attent en ver zocht me dit te gelegener tijd eens voor 't voetlicht te brengen. Het gebeurt namelijk vaak, dat men elkaar bij een verjaardag, huwelijk, jubileum of ande re gelegenheid een bloemetje of schrif telijke gelukwens stuurt, zonder dat de ontvangende partij de moeite neemt om de ontvangst daarvan te bevesti gen of zelfs te bedanken. Men gaat zich dan afvragen of het gezondene wel goed is aangekomen of bezorgd. Zou het telegram, de brief, de bloemen of de fruitmand wel aan het juiste adres zijn afgeleverd? Vooral wanneer de be trokkenen in een andere plaats wonen is deze vraag gewettigd. Men wil de post, de bloemen- of fruithandelaar niet wan trouwen, maar hier of daar kan toch een abuis in het spel zijn. En 't staat toch een beetje vriend om aan de be trokkenen zelf navraag te doen of men het cadeautje wel ontvangen heeft. Het zou de indruk wekken of men naar een bedankje viste. En toch is het een on prettig gevoel niet zeker te weten of hetgeen U op een zorgvoUe manier liet zenden, wel goed terecht is gekomen. Daarom is het te betreuren, dat be danken er tegenwoordig haast niet meer bij is. Wie enigszins zijn fatsoen laat spreken, stuurt dan in elk geval een gedrukt bedank-kaartje, al is het dan met de zin dat „het wegens de overstelpende belangstelling niet mo gelijk is ieder persoonlijk te schrijven." Men mag dat persoonlijke dankwoord dan meer gewenst achten, maar in elk geval weten we dan, dat hetgeen v/e zonden in goede orde is aangekomen. Op een bericht van ontvangst hebben we in elk geval recht. En hoe gemak kelijk is het om even de telefoon te pakken en persoonlijk voor het medele ven te bedanken! Dan heeft men in elk geval zekerheid dat moeite en kosten niet tevergeefs zijn geweest en door de ontvangers de attentie werd gewaar deerd. We leven wel in een jachtige tijd, maar een bedankje voor 'n bewe zen attentie moet er toch altijd nog af kunnen! Als ieder daarin serieus han delde, zou de onzekerheid of het ge zondene wel terecht gekomen is, niet behoeven te bestaan. De nonchalance op dit gebied is nog ontstellend groot. Ook hier geldt: wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook aan een ander niet! Dus we bedanken voortaan iedereen hartelijk, die ons bij welke gelegen!ieid dan ook op enigerlei wijze van zijn medeleven blijk geeft! SCHRAMMETJE Door de prijsstijgingen op de wereld markt zullen de verkoopprijzen van enkele aardolieprodukten in ons land op heden 22 jan. worden verhoogd. De petroleum voor verlichting en verwarming wordt een halve cent per liter duurder; de tractorpetroleum 30 cent per 100 liter. De prijzen voor auto- gasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrandolie voor centra le verwarming en dunne stookolie gaan met 40 et per 100 liter omhoog. een spaarrekening openen bij de N.H.IVI.I Tienduizenden deden dit reeds vóór U. Als spaarder bij de N.H.M. hebt U nu profijt van 314 rente o een soepele opvragingsregeling automatisch op tijd betaalde belastingaanslagen e volledige bankservice NEDERLANDSCHE HANDEL-iyiAATSCHAPPIÜ, N.V. gnjs 40.( VAUXH grijs 1 RENAUI De heer L. F. Loetoela, burgemeester van de Afrikaanse wijk Kishasa in Leo poldstad, legt hier de eerste steen voor een school voor schone kunsten. Deze school zal worden gewijd aan de nagedachtenis van de dertien Italiaanse vlie- gers, die vorig jaar november door Kongolese muiters in Kindoe zijn vermoorj toen zij vlogen in dienst van de Verenigde Naties. Na de plechtigheid reikte de burgemeester souvenirs uit aan nabestaanden van de vermoorde vliegers die bij deze eerste steenlegging aanwezig waren. 1 EENATJI blauw 90 GEVRAAC als hulp drijf, o.a. pluimveeh( verzorging ning, hoog A. Madeweg Telefo» Prima 1 Voor de wal te Bruinisse zijn in de Zuid Grevelingen thans weer enige gro te machines aangekomen. Een grote baggermolen is bezig de in de Grevelin gen gemaakte drempel te egaliseren, opdat de caissons die daarop moeten worden geplaatst, straks natuurlijk niet schots en scheef mogen komen te staan, maar een „gespreid bedje moeten vin den, waarop zij rechtstandig kunnen worden geplaatst. Een grote Thomson kraan maakt oos telijk van de Grevelingendam een pla- teua voor materialen opslag, ditmaal niet voor de Deltadienst maar voor Rijkswaterstaat, arrondissement Zee land. NED. HERV. KERK Beroepen ts Putten P. J. Bos te Sprang; Bergambacht E. Schimmel te Oud-Beijerland; Wierden G. Würsten te Den Bommel; Hasselt L. Doppenberg te Wilsum. Aangenomen naar Eemnes D. v. Dijk te Nieuwerkerk a/d IJssel; Kootwijker- broek Dr. A. v. d. End te Hoogeveen. Bedankt vooi? Wierden H. Bultman te Popendrecht; Arnemuiden B. Haver kamp te Groenekan; St. Annaland P. J. Bos te Sprang; Huizen H. Goedhart te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede J. Baumfalk te Ommen; Abcoude en Raamsdonk, kand. H. Pilon te Hilversum; Klundert H. Postma te Appingedam; Hijem F. Dijk stra, kand. te Leeuwarden; Giessendam W. Horlings te Elim; 's-Gravenhage G. A. Reen te Alkmaar; Vinkeveen J. W. Genuit te Woerdense Verlaat. Aangenomen naar Winterswijk J. v. Netten te Grootegast;. Bedankt voor Boskoop G. Hajer te Bellen; IJmuiden D. Dondorp te Ant werpen. Ds P. V. d. Berge, docent aan de Theol. school te Makassar (Celebes) is, in tegenstelling tot eerder berichten, nooit gearresteerd geweest door Indo nesische regering. Overschie: De kerkeraad besloot om voorals nog niet over te gaan tot in ge- bruikneming der nieuwe psalmberij ming, omdat een en ander grote kosten met zich mee brengt en er later toch nog wel een gewijzigde uitgave zal ko- m.en. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hillegom D. Henstra te Delft; Amsterdam-Z. J. Visser te Dok- kum. Aangenomen naar Utrecht W. v. 't Spijker te Drogeham. Bedankt voor: Hilversum H. .Eerland te Amersfoort; Almelo M. Nieuwenhuy- SOMMELSDIJK Zangavond. Op vrijdag 2 februaria,; hoopt de gemengde zangvereniging „Ws; niet is kan worden" te Sommelsdijk ee; zangavond te geven in het verenigings. gebouw „Vita Nova" aan de van Aen- senstraat te Sommelsdijk. Aanvang 7,3;, uur. Medewerking zullen verlenen de zangverenigingen van Ouddorp, Dirb- land en Herkingen. Ieder is hartelijl: welkom. Het bestuu!, HERKINGEN Hemeva. Door de dames Ria Guldc' meester, Lenie Kievit, Ria Melissante- Maatje van den Ochtend is te Herkiii- gen gecollecteerd de som van 25,- voor Hemeva. Tuintjes daconie. Belanghebbendes kunnen inschrijven naar een tuintje ra de diaconie der Herv. Kerk, met opgas: hoeveel grond men reeds verwerkt, vóói 3 februari a.s. bij diaken L. Looij, Nieuwstraat Hb. NIEUWE TONGE Tijdrede. De Herv. predikant ds. P, J. Dorsman van Staphorst hoopt woeiii- dag 31 januari een tijdrede te houde: in het kerkgebouw der Ger. Gemeent Aanvang 7.30 uur. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. donderdagavond ll'i uur hoopt Ds. P. Blok voor de Ger. Ge meente een herdenkingspredikatie b houden (ramp 1 februari 1953.) BRUESTISSE Verkeerscursus. Door een aantal 1 of meer toevallige omstandigheden en verkeerde anonceringen is verwarring ontstaan over de data waarop te Brui nisse de Verkeerscursus wordt gehou den. Voor de goede orde wordt medege deeld dat deze data zijn vrijdag 26 jan uari, vrijdag 2 februari, donderdag februari, vrijdag 16 februari en don derdag 22 februari. ze te Amsterdam; Vineland J. P. Geels te Haarlem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Borssele en Rijssen C.i Dam te Rotterdam, St. Annaland A Hofman te Zeist; Rotterdam-Zuidwijk L. Rijksen te Rotterdam-W. Inw. Zending: De synodale commissit voor Inw. Zending roept personen op, welke genegen zijn tot Evangelisatie- arbeid in België. Sollicitaties voor febr. bij J. v. Beveren, 2e Schuytshoel' 88 te 's-Gravenhage. „Ik begrijp al. Er is gebrek aan dat, nietwaar?" Oom Van Dalem's vinger gleed enige malen langs de duim. „En wat wou de jongen worden?" „Zo heel bepaald is zijn keuze nog niet. Kon hij voorlopig een H.B.S. af lopen of een Gymnasium, we konden dan later verder zien. Misschien was het mogelijk, dat hij later als leraar een betrekking kreeg." „Niet kwaad bedacht, niet kwaad be dacht. En heeft de jongen er zin in. werkelijk zin? En aanleg voor de stu die?" „Hij heeft er veel zin in en meester Voortman oordeelt, dat zijn aanleg vol doende is om zijn doel te kunnen berei ken. Het enige bezwaar is het geld." Het enige? Maar moest zij hier ook de andere noemen of zelfs maar er op zinspelen? Ze zouden immers toch niet begrepen, veel min gebillijkt worden? „En?" Hij wilde het haar toch niet te ge makkelijk maken. Vragen moest ze. „Ik had er eens over nagedacht, of u ons zou willen helpen, oom!" „Op welke wijze?" „Door ons het geld---- „'t Zal een heel bedrag worden, licht wel een vijfhonderd gulden 's jaars en dat een jaar of vijf, zes." „Ms u het geld zou willen voorschie ten; hij kon het dan later aflossen, als hij zelf ging verdienen." „Als, als. Maar als hij eens half on derweg in de studie blijft steken? Als hij eens niet komt, waar hij wezen wil?" „Ik denk, dat hij er wel komen zal, oom. Ik hoop het tenminste. Meer ze kerheid. „'t Is helemaal geen zekerheid, Lena, 't Is hopen, hopen; meer niet. Kijk eens ik doe iemand graag een plezier en vooral jou, dat -weet je van vroeger. Had toen maar.... Ja, wat zal ik zeggen. Nou, ik wil er wel eens over denken. 'k Zou de jongen, Karel heet-ie, zei-je, eerst nog wel zelf eens willen zien en spreken, eer ik besliste. Of heb je daar soms ie-ts op tegen?" kwam er ineens weer scherp achteraan. „Nee, oom, helemaal niet. Ik heb dat zelf ook liever zo. Dan kunt uzelf zien." „Juist, goed. Nou stuur je Karel van de week maar eens hè? En als ik er wat in zie, beloof ik je, je te helpen. Om jou Lena, om jou. En we zullen dan maar hopen." „Dank u wel, oom," zei ze hartelijk, innig dankbaar voor het welwillend ant- ■woord op haar vragen. Ze stond al op, bang onbescheiden te zijn met nog langer te blijven, nu het doel van haar bezoek bereikt was. „Wat ga je doen? Vertrekken? Wei neen, je blijft hier eten. En, kun je vandaag weer thuiskomen?" „Vandaag niet meer, oom; morgen met de eerste trein." „En waar wou je dan vannacht blij ven? Kun-je denken, je bent vandaag mijn gast en mijn huis is groot genoeg om je vannacht logies te bieden". „Nee, oom, dat is, waarlijk. „Kom, kom, 't is al afgesproken. Je hebt immers geen familie of kennissen hier; waar wou je heen? Mina!" (zijn hoofd door de deur stekend); „kom eens even!" Een ogenblik later trad de gedienstige binnen. „Jij helpt mijn nicht wel even naar de logeerkamer hè, en reken vanmid dag op een eter meer. We hebben een logee tot morgenochtend." „Ja meneer. Wil de juffrouw me dan maar even volgen?" Vrouw Randers maakte geen tegen werpingen meer. Ze was blij, dat het zó geschikt was. Ze had er tegenop ge zien als tegen een berg, om een loge ment op te zoeken; zij, die nimmer van huis was geweest en bijna nooit uit het cirkeltje van haar druk geslaaf uit kwam. 't Was een dag van ontspanning voor haar. En toch, met haar gedachten toef de ze telkens in de kring van haar huis gezin. Hoe zouden de kinderen het ma ken, vooral het kleintje? „Je bent niet waard, dat je je gemak kan houen," verweet oom lachend, toen ze tijdens de maaltijd blijk gaf van de afwezigheid harer gedachten. „Ik ge loof zelfs, dat je me niet eens ziet. Waar zit je?" Ze lachte. „Nee, oom, ik ben het niet waard." Oom was allerhartelijkst; hij scheen de onaangename indruk van het eerste gesprek te willen uitwissen. En vrouw Randers' hart was vol dankbaarheid, vol hoop; en ze vermeldde zich al in de goede tijding die ze straks Karel zou kunnen meedelen. Hoofdstuk 6 Karels hoofd en hart was vol van het grote feit, dat zou gaan gebeuren. Moe der had bij haar terugkomst, door hem met ongeduld verbeid, hem op de hoog te gesteld van hetgeen tussen haar en oom Van Dalem was verhandeld. In hoofdzaak ten minste. De bejegening, die ze had ondervonden, voorzoverre die haar pijnlijk was geweest, had ze hem verzwegen; maar toen hij avonds op het kleine zolderkamertje te bed lag en door de veelheid der gedachten niet zo spoedig als gewoonlijk de slaap had kunnen vatten, had hij met klimmende belangstelling een gesprek gevolgd, dat moeder met vader had gehouden. En zo was hem tamelijk helder geworden, dat moeders reis naar oom Van Dalem nu niet in alle opzichten een plezier- reis voor haar geweest was; begon hij er iets van te beseffen, dat moeder zich heel wat moeite voor hem getroost, dat ze zelfs een ten dele zeer onaangena me behandeling zich had moeten laten welgevallen. Moeten? Ja, immers voor hem! En ook was hem duidelijker ge worden, welk een man oom Van Dalem was; het had hem aan 't denken en plannen maken gebracht. Volgende week zou hij de reis onder nemen ter „kennismaking" met oom Frank. Hij voelde het: hij ging op proef Van deze ontmoeting zou veel afhan gen. Hij moest zich van zijn besten kant laten zien; hij moest trachten oom voo' zich in te nemen; proberen alles te ver mijden wat hem onaangenaam kon we zen. Hoe? Eén ding was er, dat had Ka rel reeds spoedig vastgesteld na het geen hij aan brokstukken van het be luisterde gesprek en uitlatingen van va der en moeder was te weten gekomen: oom Van Dalem was niet „vroom". E^' onverschillig. Moest hij met die we' tenschap rekening houden; er proffl' van zien te trekken? Hoe zou hij meest gewenste indruk op oom kunnen maken? Welke houding zou voor hem het voordeligst zijn? Het werd een berekenen, overlegge" in dat jonge hoofd, telkens weer; tel kens opnieuw. Eindelijk was de langverwachte daê daar. Veel te vroeg stond Karel gs; reed, naar de trein te vertrekken. Hö moest maar alleen gaan; moeder W onmogelijk mee, en vader evenmin, Hij had zijn zondagse plunje aan; wat oud, maar toch heel net. Een wd- gesteven boordje bezorgde hem met warmte wel wat last, maar die hij zie» graag getroostte dat hoorde er imme'' zo bij. Moest hij er niet als een heö uitzien? Bij de worden Aanstel: overeet of voor Salaris 388,22 laris vo leeftijd worden comp. held ai tot een Een go steld. Verplac en gep] sing. SoUicit de bur, (Wordt ver 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 2