Koninklilk zilver voor de heer II. Koote te Sommelsdilk iWoensdag a.s. wordt onze Kroonprinses Beatrix 24 jaar Stille omgang te Oude Tonge 10 X10, Nederlandse jeugd - anti honger Smid Gebraad 100 jaar Plaatselijk nieuws Volkswagen met inzittenden 2 maal over de kop Veertig jaar bij de R. T. M. ikhing Resultaten fluoridering drinkwater in Tiel 1346 jaargang Dinsdag 30 januari 1962 No. 3062 m Ier Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Bestuurder moest uitwijken voor rolschaatsend kind Scooter contra auto Centrale Veiling Niddelharnis ■f'w 'iedwerk Ir na uur lekrachten In jaar uit Ete brand- gebruikt. kent geen PBINS HINDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAHNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg !3, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.13 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij coKtract speciaal tariel Nu de volkeren en mensen van de ge hele wereld worden gekweld door on gerustheid om het behoud van de we- reldvrede, gedenken wij vol dankbaar- held dat 24 jaar geleden onze Kroon prinses werd geboren. Het is goed dat wij elk jaar weer opnieuw aan deze voor Vorstenhuis en Vaderland belang rijke gebeurtenis aandacht schenken. In de eerste plaats omdat dit ons dwingt de dagelijkse tred een ogenblik in te houden en achterom te zien naar het door de Kroonprinses afgelegde levens jaar. Er is thans alleszins reden voor zulk een terugblik. Want te midden van de beslommeringen van elke dag wordt het ons wel eens bang om het hart, wan neer wij denken aan de grote proble- l men waarmede de gehele wereld van- daag aan de dag wordt geconfronteerd. Dan is het goed zich even uit de ge- tjogen houding van de dagelijkse arbeid op te richten en terug te zien op het voorbij gegane levensjaar, en dan ver vult ons de terugblik met grote dank baarheid jegens God voor de zegen ons land en volk in onze Kroonprinses ge- l schonken. Onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar 31 januari 1938, want de ge boorte van een koningskind is voor de bevolking van het eigen land een be langrijk evenement. In de staatkundige geschiedenis van Nederland is en blijft de geboorte van een troonopvolger van uitermate groot belang, omdat het Huis van Oranje meer dan vier eeuwen de centrale figuur in het historisch gebeu ren van Nederland is. Sinds haar moeder in september 1948 Koningin der Nederlanden was gewor den, luidde de officiële betiteling van Prinses Beatrix: „vermoedelijke erfge name van de Kroon" met de conse quenties o.m. het optreden bij openbare functies. Op 31 januari 1956 bereikte de Prin ses haar, 18e verjaardag en werd op grond van de Nederlandse constitutie bekwaam geacht indien bepaalde om standigheden dit vereisen het ko ninklijk gezag als meerderjarige te aanvaarden of tijdelijk waar te nemen (regentes). Opgevoed als zij is in de in het Huis van Oranje traditionele christelij ke gedachte, werd zij in maart 1956 als lidmate der Nederlandse Hervormde Kerk bevestigd, in de N.Z. Kapel te Amsterdam, te zamen met 42 mede-ca- techisanten. De Prinses heeft in de eerste jaren van haar studie algemene- en privé- colleges gevolgd in theoretische en toe gepaste sociologie, terwijl zij daarnaast colleges liep in de inleiding tot de rechtswetenschap, economie, parlemen taire geschiedenis en staatsgerecht. Het op zich nemen van representatieve ver plichtingen bracht velerlei werkzaam heden met zich mee en maakte het in stellen van een eigen secretariaat nood zakelijk. De Prinses besloot om niet, zoals aan vankelijk haar voornemen was, te vol staan met het doen van tentamina in elk der bestudeerde vakken, doch om gebruik te maken van haar bevoegd heid tot het afleggen van een docto raal examen vrije studie in de facul teit der rechtsgeleerdheid. Hiertoe moest Prinses Beatrix eerst een ge woon candidaatsexamen rechten afleg gen, met name in Romeins- en oud- vaderlands recht. Dit deed zij in de zo mer van 1959. In juli 1961 slaagde Prinses Beatrix voor het doctoraalexamen vrije studie richting. Door dit examen is de Prinses geen meester in de rechten geworden, doch doctorandus in de rechtsgeleerd heid. Het examen omvatte Nederlands staatsrecht, volkenrecht, sociologie en moderne algemene geschiedenis. Tevens heeft de Prinses in de loop van haar .studie o.m. colleges gevolgd in cultuur- kennis van Suriname en de Nederland se Antillen, het Statuut voor het Ko ninkrijk en actuele internationale staat kunde. Op 18 september 1961 werd het Dijk- zigtziekenhuis te Rotterdam officieel door H.K.H. Prinses Beatrix geopend. Het zet de faam voort van zijn voor ganger, het ziekenhuis aan de Cool- singel, dat in 1851 werd geopend, en toen tot de modernste verpleeginrich tingen van die tijd behoorde. In september 1961 woonde de Prinses in Toulouse een bijeenkomst bij van 400 studenten uit verschillende Europe se landen, welke onder auspiciën stond van de Fondation Européene de la culture. Op de laatste dag van deze bijeenkomst hield de Prinses een toe- Evenals vorige jaren zal donderdag 1 februari een stille omgang worden gehouden naar de graven van de ramp slachtoffers op de Spuidijk. Vertrek vanuit de Herv. Kerk 16 uur. Toegang tot de kerk aan de zijde van de pas torie, dus niet via de toreningang. Voorts wordt men verzocht van 14 tot 17 uur de vlag halfstok uit te hangen. De herdenkingsdiensten in de kerken zullen als volgt worden gehouden: herv. kerk: n.m. 7,30 uur (zitplaatsen vrij); R.K. kerk v.m. 9.30 uur Requiemmis, n.m. 7 uu'r gezamenlijke gebeden voor de overledenen; Ger. Gemeente: n.m. 7,30 uur. Vóór 1 februari zullen de bloemkel ken worden geplaatst. spraak over de verantwoordelijkheid van de jeugd voor een verenigd Europa. H.K.H. Prinses Beatrix nam ook deel aan staatsbezoeken, o.m. van het En gels Koninklijk Paar, de Sjah van Iran, de Koning der Belgen, de Presi dent van Peru, de President van Ar gentinië en het Koninklijk Paar van Thailand. Zij vergezelde haar Moeder in verband met de ziekte van haar Vader bij het Staatsbezoek aan de Ko-^ ning der Belgen. Onze Kroonprinses had het voorne men zich na beëindigen van haar stu die in het buitenland nader te oriënte ren omtrent bepaalde onderwerpen, waarvoor zij bijzondere belangstelling heeft. Zo bracht zij in oktober 1961 een onofficieel bezoek aan Grieken land en in november 1961 aan de in ternationale organisaties te Straatburg, Parijs, Luxemburg, Brussel en aan het Europa College te Brugge. Uit het bovenstaande blijkt wel dat Prinses Beatrix een werkzaam leven heeft, en dat zij iemand is met een gro te wilskracht en sterk doorzettingsver mogen. En zo wensen wij H.K.H. Prinses Beatrix geluk met de viering van haar 24ste verjaardag en spreken de wens uit dat het nieuwe levensjaar met zijn vele nieuwe dingen, nieuwe perspectie ven en nieuwe plichten voor haar een gezegend jaar moge zijn. Ooltgensplaat, 26 jan. 1962. P. BOM ambt. ter gemeente-secr. Een willekeurige zaterdag-spelavond in het Diekhuus - de kantinekas wordt opgemaakt - wat blijkt?: Gemiddeld werd tachtig cent uitgegeven aan snoep pinda's en limonade. Wat blijkt hieruit? Dat we naast een overvloedige maal tijd, ook nog een overvloed aan luxe krijgen. ledere week, iedere dag? Dit geldt vast niet alleen voor de Diekhuus jeugd, vast niet alleen voor Middelharnis en Sommelsdijk; dat geldt voor ons hele eiland. Het is jullie van harte gegund. Maar weten jullie dat er over de hele wereld miljoenen kinderen zijn die zelfs aan een behoorlijke maaltijd nog niet toekomen, om van overvloed maar niet te spreken? Dat, bijvoorbeeld maar 65 van de 100 kinderen die in Centraal Afrika geboren worden 1 jaar worden en dat maar 50 kinderen ouder wor den dan 15 jaar? Weten jullie wat een ellende ze dan al achter de rug hebben? De Nederlandse jeugd wil in deze nood helpen. Ze wil dit doen door 10 weken achter een 10 procent van haar zakgeld af te staan, 10 cent van iedere gulden, 25 et. van iedere rijksdaalder, en dat maar tien weken. Ook op andere manieren wil ze geld bij elkaar krijgen. Doet de Flakkeese jeugd mee? Mogen we zeg gen: vanzelfsprekend? Er heeft zich op verzoek van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap een comité gevormd voor heel Flakkee. Dat zoekt in iedere plaats een paar mensen die het plaatselijk willen organiseren. Voor 2 plaatsen is dat al voor elkaar. In Ooltgensplaat is ds. van Drenth al actief, in Middelharnis-Sommelsdijk is het Diekhuus begonnen. Graag zagen we alle jeugdverenigin gen, alle scholen meedoen. 1 Om dubbel werk en wanorde te voor komen wil het landelijk actie-bureau dat propagandamateriaal en zakgeld- knipkaarten via één adres Worden aan gevraagd. Dat is voor Flakkee: dhr. Vis van Heemst, Rijsenburgseweg 2, Sommelsdijk, telefoon (01870) 23 29. Daar kun je ook inlichtingen krijgen over wie het plaatselijk organiseren. POORTVLIET Vierde de heer C. v. d. Sande te Tholen 10 jan. j.l. zijn 100ste verjaar dag, thans hoopt de heer Jac. Gebraad te Poortvliet op 1 febr. zijn 100ste ver jaardag te vieren. Smid Ko Gebraad is wat doof, maar overigens is hij nog goed gezond en roopt de hele dag zijn pijpje en gaat nog dikwijls bij zijn zoon in de smidse kijken. Jacobus Pieter Gebraad werd 1 febr. 1862 te Poortvliet geboren als zoon van Willem Gebraad en Maria Kwakkel. Op 13 mei 1890 trouwde hij met Willemijna Cornelia van Stee, waarmee hij bijna 50 jaren lief en leed deelde. Uit dit huwelijk werden er 5 kin deren geboren, waarvan er thans nog 3 in leven zijn. Hij heeft 7 klein- en 17 achterkleinkinderen. Tot aan zijn 78ste jaar heeft de heer Gebraad de smidshamer gehanteerd en tot zijn 84e jaar was hij klokluider der Ned. Herv. Kerk, waarvan hij ook ouderling is geweest. De jubilaris ziet wel wat op tegen de drukte op de feestdag en hoopt dan ook dat het weer voorbij is. Een eeuw is een lange tijd, bijna niet voor te stellen.. Maar als je het zelf hebt meegemaakt kan je het haast niet geloven dat de tijd zo snel voorbij is. SOMMELSDIJK Damclub Denk en Zet. Uitslagen. Eerste afdeling: L. BruggemanW. v. d. Welle 0—2. J. Lodder—F. Noordijk 11. C. Polder behaalde zijn eerste overwinning op A. v. d. Sluijs. De twee koplopers H. Groenendijk en B. Vis speelden in een spannende wedstrijd remise. F. KleingeldA. Verolme 11. Afdeling 2A: De afgebroken partij tussen P. Noordijk en A. Krijgsman werd door een fout van A. Krijgsman, die de winst in handen had, remise. J. JordaanC. Zoon O2. H. Noordijk A. V. Gulik 2—0. Afdeling 2B: L. ScholA. Vroegin- deweij 20. K. Vis wist de bovenste plaats te bereiken door een overwin ning op J. Verhoeckx. M. Breeman H. Schellevis 0—2. Jeugdafdeling: Leo van der Veer L. Kastelein 20. Jaap Nagtegaal wist remise te maken tegen Wim van Don gen. Johan Everaers verloor van Cor Spee, zodat Cor weer alleen bovenaan staat. Hannie van EsHenk van der Velde 20. Jan KnapeHenk van der Velde 1—1. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Jacob, zoon van J. Knöps en A. A. Troost; Elisa beth Francientje, dochter van C. Mierop en M. Sperling. Overleden: Hendrienas Kobus 57 jaar echtgenoot van H. Jordaan. Jaarvergadering E.H.B.O. A.s. don derdag 1 febr. hoopt de Vereniging E.H.B.O. jaarvergadering te houden in het gebouw „De Schakel". Aanvang 7.30 uur (precies). Na de huishoudelijke vergadering zal een verloting worden gehouden, daarna wordt een gezellige avond georganiseerd. MELISSANT kerkdienst. Woensdag 31 januari des avonds om 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente (Beatrixlaan) voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. (bev. ambts dragers). Oranjevereniging. Woensdagavond te half acht zal de Oranjevereniging „Melissant" haar jaarvergadering hou den in café v. d. Werf. Naast de ge bruikelijke punten, vermeldt de agen da bestuursverkiezing, zulks in de plaats van wijlen dhr. Th. v. d. Spaan. OUDDORP Herv. Kleuterschool. De ledenverga dering van de Ned. Herv. Kleuterschool „Prinses Margriet" te Ouddorp zal worden gehouden op D.V. donderdag 1 febr. 1962, des avonds te 7.30 uur in het catechisatielokaal. Kerkdienst. A.s. woensdagavond 7 uur hoopt in de Herv. Kerk voor te gaan ds. J. v. Vliet. Doopaangi/te. Ouders die a.s. zon dag in de Herv. Kerk hun kind wen sen te laten dopen kunnen daar a.s. vrijdagavond 7 uur aangifte van doen in de consistoriekamer. STAD AAN 'T HARINGVLIET Raadsvergadering. Donderdag 1 fe bruari 1962 des nam. 7.00 uur wordt een openbare gemeen teraads verga dering gehouden. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Be ëdiging waarnemd ontvanger; 2. Notu len; 3. Mededelingen: 4. Onderzoek ge loofsbrief van de heer L. van Biert die bij besluit van 12 jan. 1962 is benoemd tot lid van de raad in de vacature D. Saarloos. 5. Vaststelling bedrag per leerling als bedoeld in art. 55 bis der L.O. wet 1920 voor het jaar 1962; 6. Voorstel tot toekenning voorschot be doeld in artikel 103 der L.O. wet aan de Bijz. Lagere School voor het jaar 1962; 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van premie op grond van de premieregeling woningverbetering voor de percelen Molendijk 29 en 31; 8. Bezoldiging sek- retarissen en ontvangers per 1 jan. 1959 en 1 april 1960; 9. Voorsteltot het ver lenen van een voorschot ingevolge art. 101 bis der L.O. wet 1920 voor het jaar 1962 aan het Bestuur der Bijz. Lagere School alhier. OOLTGENSPLAAT Nieuwe administrateurs. Het be stuur van de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" heeft tot administrateur benoemd, de heer E. Overbeeke Jaczn. Langeweg 15; het bestuur van de Chr. Nat. School benoemde de heer J. J. Brinkman, Pr. Bernhardstraat 19, tot haar administrateur. Oud-inwoner overleden. In de leef tijd van 73 jaar is vorige week te Rot terdam overleden Huibertje Konings, weduwe van C. Kievit. De begrafenis had plaats j.l. donderdag op de Alge mene Begraafplaats te Barendrecht. Kolenbond had een omzet van 56 duizend gulden. De Kolenbond „Alge meen Belang" had in het boekjaar 1960 —'61 een omzet van f 56.019.03. De in koopprijs van de brandstoffen bedroeg 37.344.01. Aan lonen werd uitbetaald f 3.120.—, aan sociale lasten 901.65, Vennootschapsbelasting 269.en de administratie vroeg 5Ó0.De reke ning sluit met een ontvangst en uitgaaf van 79.827.24. De balans vermeld dat het eigen kapitaal van de coöperatie 12.656.96 bedraagt en het leden-kapitaal 1.003. Het boekjaar sloot met een batig saldo van 924.80. DEN BOMMEL Promotie. Onze vroegere dorpsge- note mej. Zr. C. Kerpel, kreeg haar aanstelling als hoofdzuster in de ope ratie-kamer in het ziekenhuis Eudokia Rotterdam. Zaterdagmiddag heeft op de Lange weg onder Nieuw Tonge een ongeval plaats gehad, waarbij een volkswagen tweemaal over de kop sloeg en de in zittenden als door een wonder totaal geen letsel bekwamen. De onderwijzer G. van Doorn uit Nieuwe Tonge reed met zijn volkswa gen waarin zijn echtgenote gezeten was en twee kinderen die meeliften, in de richting Middelharnis. Ter hoogte van Langendam was een kind op de rijweg aan het rolschaatsen; het deed dit aan de linkerkant van de weg, zodat de bestuurder zonder gevaar meende te kunnen passeren. Toen hij echter vlak bij het kind was stak dit plotseling de weg over; naar links; om uit te wijken volgde eerst een slingering van de auto, die daarna een langs de weg staande boom raakte en vervolgens tweemaal over de kop sloeg. De inzittenden wer den door elkaar geworpen, maar wis ten ongedeerd uit de zwaar gehaven de wagen te kruipen. Ook het kind, dochtertje van de landbouwer A. de Wit had geen letsel, wat te danken is aan de uitwijkmanoeuvre van de heer van Doorn. De auto werd echter totaal ver nield. DIRKSLAND De scooter bereden door C. Z. alhier kwam verleden week in botsing met een auto, bereden door de heer A. K. uit Dordrecht, waardoor grote schade ontstond. De scooter reed uit de rich ting Achterdorp naar de Ring en ver leende geen voorrang aan de auto, die uit de Zaayerlaan richting Voorstraat ging. De zijwand van de auto werd ge heel ingedrukt, de schade werd op meer dan 1000.geschat. De berijder van de scooter had geen rijbewijs. De po litie heeft procesverbaal opgemaakt. Wij lazen hierover in de N. Rott. Crt. het volgende: De burgemeester van Tiel, mr. A. A. H. Stolk, heeft in de gisteravond gehouden raadsvergadering onder meer gesproken over resultaten welke bereikt zijn met fluoridering van drinkwater in Tiel. De burgemeester zei dat uit rappor ten over schooltandverzorging is ge bleken dat het gemiddeld aantal jaar lijkse vullingen per kind afkomstig uit gemeenten buiten Tiel is gestegen van 1.7 in 1960 tot 2.17 in 1961. Voor de kinderen wonende in Tiel waren deze getallen 0.7 en 0.81. Uienveiling van dinsdag 30 jan. 1962 Grove 40.05, middel 40.06, drielingen 39.08, picklers 46.30. Aanvoer 30.000 kg. De Rotterdamse Tramweg Maatschappij heeft, ondanks dat in de loop der ja ren velen van het personeel kwamen en gingen, een groot aantal oudgedien den op verschillende posten, die deze vervoersmaatschappij met hart en ziel voorstaan. Dit blijkt wel uit de vele jubilea, die telkens weer voorkomen; er zijn op ons eiland tientallen R.T.M.-employé's die voor 40-jarige trouwe dienst een koninklijke onderscheiding hebben ontvangen. Zaterdag j.l. was dit weer het geval, n.l. met de heer A. Koote te Sommelsdijk, die op deze datum zijn veertig jarig ambtsjubileum vierde. Tal van collega's met zijn onmiddellijke chef de heer v. d. Burg waren zaterdagmorgen aan de Langeweg in de wo ning van de familie Koote bijeen, w.o. ook namens het gemeentebestuur bur gemeester P. W. Hordijk, weth. J. Ie Comte en secr. J. Knape Mz. om deze herdenking te vieren. iSSI In een toespraak die burgemeester Hordijk hield gewaagde deze dat uit het langdurig dienstverband de goede verstandhouding tussen werknemer en werkgever bleek. Spreker haalde herin neringen op uit de tijd dat het tramme tje hortend en stotend over de rails voortsukkelde en de heer Koote als lijnwerker tot taak had, de rails in goede conditie te houden, zodat geen ontsporingen konden plaats vinden. De ze romantiek is van het eiland ver dwenen: U hebt zich echter bij alle up and downs heen in de loop van de ja ren weten op te werken; eerst tot con ducteur, later als chauffeur tot de be trekking van controleur bij het goede renvervoer, wat de burgemeester een prestatie noemde. De hoogste sport op de „tramladder" hebt U bereikt aldus spreker, waarvoor met deze lange staat van dienst het gemeentebe stuur grote waardering heeft, omdat dit tot de zeldzaamheden gaat behoren. Voor de trouwe plichtsbetrachting in die 40 jaar had de burgemeester een opdracht van H.M. de Koningin, om mede te delen, dat hem in de Or- lijke onderscheiding in zilver in de Or de van Oranje Nassau was toegekend. Spreker spelde hem de versierselen op de rever met een hartelijke geluk wens, waarin hij ook de familie en de R.T.M. betrok. „U bent in 1900 geboren" aldus de burgemeester, dus resten nog enige ja ren vóór de pensioengerechtigde leef tijd. Dat U met dezelfde élan uw taak moogt vervullen en de onderscheiding vele jaren in gezondheid moogt dra gen" besloot spr. zijn toespraak. De heer Koote bracht de burgemees ter dank voor de uitsproken geluk wensen en verzocht zijn dank ook over te brengen aan H.M. de Koningin voor de hoge onderscheiding die hem was Het moment dat burgemeester P. W. Hordijk het Koninklijk zilver bij de jubilaris op de borst spelt. te beurt gevallen. Ook dankte hij zijn chefs en degenen die hem hiervoor hadden voorgedragen. Bovenal bracht hij dank aan God die hem de kracht en de gezondheid had gegeven om zijn taak tot hiertoe te vervullen. Vaak was het een moeilijke taak aldus spreker, de R.T.M, is nog al eens in de critiek; er diende z.i. meer begrip te zijn voor de omstandigheden waaronder moet ge werkt. Hij dankte alle collega's en ver dere aanwezigen voor de blijken van medeleven. Onder het gebruik van verversingen bleef men daarna nog enige tijd bijeen. De R.T.M, was daarbij begrijpelijk het onderwerp; de burgemeester beklem toonde dat hij alle lof had voor het personeel, die hij gaarne een schouder klopje wilde geven. Maar wel had hij bezwaren tegen de leiding: Wij zijn nu afhankelijk van de gemeente Rotter dam, die het aandelenpakket van de R.T.M, in handen heeft en daarmee al léén bedoeld de tram uit de stad te we ren en busdiensten tot Hoogvliet te ex ploiteren, zonder zich veel om het ach tergelegen vervoersgebied te bekom meren. Dit zat de magistraat blijkbaar hoog, wat ons niet verwondert, omdat er vanwege de Flakkeesche Gemeen schap verleden week nog requesten zijn verzonden om voorzieningen door het uitvallen van een veerboot, met een negatief resultaat. Dit neemt niet weg dat er waarderend werd gesproken over het personeel, die zoals terecht door de jubilaris werd opgemerkt, vaak on der moeilijke omstandigheden moet werken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1