Opening nieuwe Land- en Tuinbouwscliool Sommelsdijlt I De politiek van I Soeiorno llomIwHI Meditatie Droogdok huldigt 216 jubilarissen F^tKORTEMEGsZOON 'S Bevolking van Nederland Oe wonlngbeow in 13B1 Oefening Wesf - \r\an w de tafé lude de em- Een onmogeiiji(ii8iii BINNENVERINGBED ZlSveren huweSijksleest Koningin en Prins verdwijnt door Fruitmanden en Fruitliaides Voor SPAARREKENrNGEN Irs lafbreken de Ge let vrij- bnwonin- trvoor in ;>t verzet spreek- meters i de mos- I van hun I deze ba- ve gezet \ven gro- (Je Noord leien van ■ah Brui- tafereel. htzinnig bakens bver kor- I van nie- coopver- eidsrech- .r eer en PEINS HBNDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX - MIDDELHABOTS Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFOKMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.13 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per maa. BJJ eoHtract speciaal tarisl i De heer Soekarno is een zeer ijdel 'Staan. Zijn unieke positie als president %an een nieuwe staat van 90 miljoen in- iVoners is hem naar het hoofd gestegen %ij woont in een prachtig paleis, kleedt 'zich gaarne in mooie uniformen, leeft 'iweelderig en verkwistend, maakt dol- %aag buitenlandse reizen, die miljoenen tosten, want hij laat zich vergezellen .Soor een heel groot gevolg, wordt graag ■■'-toegejubeld door volksmassa's in zijn eigen land en daarbuiten, is gaarne de gast van koningen en presidenten, houdt van sensatie om steeds in de wereld pers te paraderen, is ook niet afkerig van amourettes al heeft hij enkele vrou- ■wen, beschouwt zich als de halfgod van 'het Indonesische volk, heeft niet gerust liiroor hij de hele macht in zijn land aan 'zich getrokken had, kortom deze man ;is wel de meest ijdele dictator van onze tijd. Ook nu is hij weer in het wereld nieuws i.v.m. Nieuw-Guinea en aange zien wij Nederlanders de meeste last hebben van zijn machtswellust en ijdel heid, willen we eens wat meer aan dacht aan hem wijden dan we gewoon zijn. Vrijwel alle Nederlander.? vinden hem een uitermate onsympathiek per soon, maar we zullen hem toch eens onder de loep nemen. Wie is deze Soekarno? Hij is in 1901 in Soerabaja geboren, dus nu 60 jaar oud. Er wordt beweerd dat hij voor de helft Nederlands bloed heeft. Hij stu deerde bouwkunde aan de Technische Hogeschool in Bandoeng en werd daar in 1925 ingenieur. Hij heeft dus niet zo als menig vooraanstaand Indonesiër een opleiding in Nederland gehad. Voor zijn vak heeft hij zich echter nooit veel ge ïnteresseerd, want hij was al jong be zeten van de politiek. In 1927 richtte hij de Partai Nasional Indonesia op, een zeer links-revolutionair gerichte be weging, die toen al volledige onafhan kelijkheid eiste voor Indonesië, dat destijds nog Ned. Oost-Indië was. We gens zijn revolutionaire agatie kwam hij in 1929 in de gevangenis. Na twee jaar werd hij vrijgelaten, maar begon direct weer opnieuw. In 1933 werd hij op het eiland Flores geïnterneerd, in 1938 naar Bengkoelen op Sumatra over gebracht en in 1942 naar Padang, waar hij na de capitulatie door de Jappen be vrijd werd. Hij is dus vanaf zijn jonge •jaren altijd een lastig heerschap voor de Nederlanders geweest. In de oorlog zag hij zijn grote kans. Terwijl andere Indonesische voorman- nen als Sjahrir in het verzet gingen, werd hij een heftige collaborateur van de Jappen, met wier hulp hij meende na de oorlog heerser over zijn volk te {kunnen worden. Hij vereerde Hitler en ■Mussoline en schold op Nederlanders, Engelsen en Amerikanen, v/ier neder- laag hij vurig wenste. De Jappen kon den hem goed gebruiken en onder hun supervisie werd hij de leider van een volksbeweging. Toen het er naar uit zag dat, in 1945 Japan de nederlaag zou lei den, wist hij samen met zijn vriend Hatta van een Jappengeneraal gedaan te krijgen, dat ze een onafhankelijk heidsverklaring mochten publiceren en dit gebeurde na de capitulatie prompt op 17 augustus 1945. We kunnen niet de hele gang van zaken daarna uitvoerig beschrijven. Men herinnerd zich nog wel, dat de En gelsen, Australiërs en Amerikanen ons duchtig tegenwerkten om het gezag weer in handen te krijgen. Gedurende vier jaar van onderhandelingen en strijd twee politionele acties moest Ne derland toegeven voor de druk van de Veren. Naties en de Socialisten a la Schermerhorn. Op 27 december 1949 had de souverieniteitsoverdracht plaats en Soekarno werd de eerste president van Indonesië. Hij heeft dus nu twaalf jaar de tijd gehad om te laten zien hoe hij zijn land zou kunnen opheffen uit de „ellende" van het koloniale bewind van de Neder landers. En wat heeft hij tenslotte ge presteerd? Het is gebleken dat Soekar no ongetwijfeld een geboren volkslei der is, maar daii in de zin van een de magoog, dat hij een groot redenaar is, rnaar die gave uitsluitend gebruikt om volksinstincten te exploiteren, dat hij beslist nog altijd een sterke greep op de massa heeft, maar die misbruikt voor eigen eer en machtswellust. Volgens zijn eigen zeggen is hij bezeten van de re volutie en als fanatiek nationalist acht hij die nog altijd niet geëindigd. Maar dit alles is niet voldoende om een volk van 90 miljoen te regeren en op te hef fen uit de armoede en gebrek. Daarvoor moet men heel andere kwalitieten heb ben. De huidige toestanden in Indonesië demonstreren overduidelijk het totale gebrek aan werkelijk staatsm.anschap en regeerkracht bij Soekarno. Sedert de machtsovername in 1949 is het land zienderogen achteruit gegaan. De eco nomische toestand is treurig. De uitvoer loopt steeds terug. Vele plantages, die voorheen door Nederlanders beheerd werden, liggen nu verlaten of verwaar loosd. In allerlei sectoren stagneert de productie. De dessabevolking is dood- arm en lijdt honger. De prijs van de rijst het volksvoedsel is het laat ste jaar zesmaal zo hoog geworden. De koers van de geldeenheid, de Roepiah, was in 1953 33 et. en nu nog slechts 8. Er is een enorme inflatie, doordat de overheid voor militaire doeleinden maar stee'ds nieuw geld schept en daar tegenover de productie veel te klein is. Bovendien kost de strijd tegen allerlei opstandige bewegingen eveneens mil joenen. Ondanks de steun van Amerika en de diefstal van de Nederlandse be drijven worden de tekorten steeds gro ter. De kosten van levensonderhoud stijgen per jaar met 20 a 25 "/o. Daarbij is Indonesië wellicht de grootste bureau cratie ter wereld. De salarissen van de ambtenaren nemen -/s van de staats begroting in! Hun aantal is vier a vijf maal zo groot als tijdens het Neder landse bestuur. Toen liep alles prima, maar nu is het een chaos. De discipline is slecht, de v/erktijd te kort. Maar ont slaan durft de regering niet, want er zijn toch al vele miljoenen werklozen. De sociaal-economische toestanden zijn dus uitgesproken slecht en gaan nog steeds achteruit. De oorzaken? Al lereerst een incompetente overheid en dito ambtenaren. Voorts de algehele uit schakeling van de Nederlanders, wier kennis en energie niet door de Indone siërs gecompenseerd kan worden. Dan vooral ook de omstandigheid, dat Soe karno een groot deel van de staatsin- komsten gebruikt voor de defensie, spe ciaal om Nieuw-Guinea te veroveren. De politieke situatie is echter al even droevig. Indonesië is al lang geen fe deratieve en democratische staat meer. Dat ligt Soekarno niet. Praktisch alle partijen zijn opgeheven behalve zijn eigen partij en de communistische, die schrik niet anderhalf miljoen le den telt, de meeste na China, de S.U. en Italië! Er is een soort parlement, dat echter geheel gelijkgeschakeld is. Arrestaties zijn aan de orde van de dag. Gematigde politici als Sjahrir, Roem en Hamid werden nog dezer dagen gear resteerd. Het land is een politiestaat. Ziehier de resultaten van twaalf jaren Soekarno-bewind: economisch vrijwel failliet, politiek een dictatuur, interna tionaal tot een aanfluiting, financieel op de been gehouden door chantage van de V.S. m^et de S.U. Zo houdt Soekar no zijn rijk overeind. Zijn populariteit is ook niet onbegrensd, want reeds vier maal werd een aanslag op zijn leven gepleegd. En toch gaat hij voort. Met grenzeloze brutalitiet eist hij Nieuw- Guinea op. Hij weet wel niet, wat hij ermee beginnen moet, maar hij heeft tot handhaving van zijn positie een da verend succes nodig. En hij zal dat nog krijgen ook, dank zij de militaire hulp van de S.U., de miserabele politiek van Amerika, de anti-westerse activiteit van de V.N. en onze eigen pro-Indonesische rode politici. Het is alles bijeengenomen voor ons Nederlanders een weerzinwek kend schouwspel. „Zal ook een Moorman zijn huid veranderen?" (Jer. 13 23) De profeet Jeremia is met grote be wogenheid opgetreden. Het was hem geen onverschillige zaak hoe zijn woor den werden opgenomen. Hij heeft dan ook a.h.w. in zijn prediking gebeden, geweend, aangedrongen op bekering van het volk. Maar Gods oordelen lie- ten hen onverschillig en hij kwam tot de gevolgtrekking, dat zij onverbeter- lijk waren. Even onvatbaar voor ver betering als het een onmogelijkheid was dat een moorman zijn huid van kleur deed veranderen. I Hoogstwaarschijnlijk heeft Jeremia j hier het oog op de moormannen aan I het hof des konings, die onder een I volk als de Joden, natuurlijk dubbel opvielen. Eén ervan is ons bij name bekend n.l. Elimelech. 1 De vraag is dus: Zal een moorman zijn huid veranderen? Het antwoord dat ontegenzeggelijk verwacht wordt is: Neen! In natuurijk opzicht is dit reeds zo. Een kleurling kan zich wassen, kan zich beschilderen, maar hij kan niet veranderen, wat tot zijn wezen be-' hoort. Een zondaar kan evenzo zijn natuur niet veranderen. i;n nog veel duidelijker dan in het uiterlijke beeld van de onmogelijkheid van verandering van huidskleur, is het innerlijke beeld. De mens kan zich zelf niet innerlijk veranderen omdat hij dit ook niet wil. Hij heeft er geen lust in. Zijn wil is door de val in het paradijs volkomen bedorven. Hij kan het niet omdat hij ook door de kracht der gewoonte aan de zonde is vastgekluisterd. Hij is zijn hele le ven niet anders gewend geweest dan te zondigen. Hij kan niet anders, omdat de zonde geen afschuw verwekt in de natuur lijke mens, maar veeleer de geest be tovert en bekoort. Hij kan niet, omdat er diep in zijn wezen een begeerte sluimert tot het verrichten van de daad der zonde. Hij voelt er zich toe aangetrokken als een naald tot een magneet. Hij kan niet omdat zijn verstand van nature door de zonde verduisterd is en hij de dingen dus helemaal scheef ziet. Het geweten is in slaap gesust en niets vermag dit te doen ontwaken. Hij kan niet omdat hij voortleeft in een voortdurend doorgaande verhar ding des harten. Niet voor niets zegt het spreekwoord: hoe ouder hoe kou der. Hij kan zich niet veranderen, om dat het door de tijd heen meer en meer gaat blijken dat alle aardse midde len ontoereikend zijn voor dit grote gebeuren, zoals zelfs zeep en salpeter onvoldoende zijn om een moorman van huidskleur te doen veranderen. Zo komen we tot de conclusie, dat het er toch heel hopeloos voor staat met de zondaar ener geen enkele mogelijkheid aan zijn kant overblijft, waarop hij kan hopen. Lezer, is het voor u zo al onmogelijk geworden om ^alig te worden? Onwillekeurig gaan we ons nu ech ter afvragen: Waartoe dan nog gepre dikt? In de eerste plaats omdat dit Chris tus' bevel is. „Gaat heen en predikt het evangelie aan alle creaturen. Waarom dan de mens gezegd dat hij zich bekeren moet, indien het toch een onmogelijkheid is? Omdat onze zede lijke onmacht geen verontschuldiging voor ons is. De wet des Heeren blijft volmaakt, ofschoon de mens totaal be dorven is en daarom wordt hij niet van de verplichting ontheven. Maar nu een andere vraag! Kan de huid van een moorman veranderd wor den? In dit geval betekent dat natuur lijk: Kan een zondaar veranderd wor den, vernieuwd worden? Ja, want op dat laatste komt het immers aan. Wan neer een moorman zijn huidskleur ver liest, dan verandert hij van wezen. Dan wordt hij iemand anders. Dan wordt hij een nieuw schepsel. En daar komt het nu ook voor de zondaar op aan. En kan dit nu? En dan is dit de rijke inhoud van het Evangelie, dat we prediken mogen; Ja, dat kan! Wat bij de mensen onmo gelijk is, dat is mogelijk bij God! Dat geldt op allerlei gebied, lezers. Voor God zijn er geen ongeneselijke ziekten en de praktijk van het leven heeft geleerd, dat de medische weten schap hier inderdaad verschillende ma len voor verrassingen heeft gestaan, die niet te verklaren vielen. En dat is nu ook zo op geestelijk ge bied. De heilige geest heeft een bijzon dere macht over het menselijk hart. Wie had ooit gedacht, dat een Manasse bekeerd kon worden? Dat een Saul van Tarsen prediker van de Heere Jezus Christus zou worden? Vele van die gitzwarte zondaren zijn verandert, hernieuv/d geworden en wit gemaakt als sneeuw die pas op 't aard' rijk nederviel. En tot doel nu is het Evangelie ge geven en moet het gepredikt worden. Dat Evangelie doet, onder de bedie ning des Heilige Geestes méér dan de huid veranderen. Het vernieuwt het hart, het verstand, het geweten, de be geerte, de hoop, de vrees, het uitzicht op de eeuwigheid. Hierin ligt de hoop voor de meest verstokte zondaar! Niet de tranen die ik pleng. Niet het offer dat ik breng. Schoon ik ganse nachten ween. Kunnen redden, Gij alleen! Ja, de Heer alleen, maar dan ook de Heere volkomen! Dirksland. C. J. Kesting. fc« tette M mK {Mioakt SCHUIMRUBBESBEP M«t nritwto Mfrfdmsccter J^Sktt WwtMmw ZufMtarfm In verband met die viering van het zilveren huwelijksfeest van het ko- kinklijk paar, in aansluiting aan de verjaardag van H.M. de Koningin, zal voor ditmaal het jaarlijks défilé met bloemenhulde op Soestdijk niet plaats vinden. Afgezien van de kerkdienst op zon dag 29 april zal de viering van het zilveren huwelijksfeest worden geopend m.et een officiële rijtoer in Amsterdam op maandag 30 april, de verjaardag van de koningin. Dit is medegedeeld door de rijksvoor lichtingsdienst. Op een vraag waar ge noemde kerkdienst zal worden gehou den luidde het antwoord van de rijks voorlichtingsdienst dat daarover nog geen inlichtingen konden worden ver strekt. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdflk 36 MIDDELHAENIS Volgens opgave van het C.B.S. be droeg het aantal huwelijken in Neder land in de eerste elf maanden van 1961 83.122 tegen 80.384 in de overeenkom stige periode van 1960. Het aantal le vendgeborenen bedroeg 226.975 tegen vorig jaar 220.265 en het aantal over ledenen 79.193 tegen 79.465. Voorts steeg het aantal immigranten van 40. 594 in de eerste elf maanden van 1960 tot 49.905 in de eerste elf maanden van 1961, terwijl het aantal emigranten daal de van 54.027 tot 45.716. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 december jl. 11.706.764. Nederlandsche Handel-Maatschapppij Correspondentschap Middelharnis Zandpad 108, telef. 2709(0-1870) In 1961 kwamen, volgens voorlopige gegevens van het C.B.S. 82.650 nieu we woningen gereed; in het jaar 1960 bedroeg het aantal gereedgekomen wo ningen 83.815. In december kwamen volgens de voorlopige cijfers 7.850 wo ningen gereed; in december 1960 was dit aantal 8.618. Eigen diamanten jubileum wordt niet gevierd „Nu wij met de vijfdaagse werk week enige tijd ervaring hebben op gedaan, bestaat de indruk dat wat wij ons ervan hadden voorgesteld, niet he lemaal is uitgekomen. Het argument was destijds dat in de 5 dagen van nu evenveel zou worden geproduceerd als in de zes van vroeger. Er rijst wel eens twijfel of dit is bereikt," aldus is. K. van der Pols, directeur van de Rotter damse Droogdok Maatschappij, in een toespraak tot de 205 werknemers die 25 jaar in dienst waren en de elf die in de loop van 1961 de veertig jaar hadden-volgemaakt. (We lazen dit in een verslagje in de N. R. Crt.) De jubilarissen waren dinsdag op de verjaardag van de vennootschap met hun verwanten samengekomen in de Ri- vièrahal te Rotterdam. Voorheen huldig de de N.V. hen in een feestzaal in tuin dorp Heyplaat, maar het grote aantal maakte dat ditmaal van deze traditie moest worden afgeweken. De helft van de directie nam de helft van de jubila rissen voor haar rekening bij de uit reiking van de geschenken. Acht pu- bilarissen ontvingen de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Allen kregen een gou den horloge of een radiotoestel. De R.D.M, bestond dinsdag zestig jaar. Het diamanten jubileum zal ech ter niet worden gevierd. Onder zeer grote belangstelling is donderdag 25 jan. 1962 de nieuwe Land en Tuinbouwschool officieel in gebruik genomen. Wegens de beperkte ruimte in de conversatie-zaal heeft het bestuur het aantal genodigden moeten beper ken, maar er waren toch wel plm. honderd personen aanwezig. Met het be stuur, de Raad v. Toezicht, dir. en mevr. den Eerzamen en leraren met hun da mes waren o.m. aanwezig dhr. J. Roggeveen, hoofdinspecteur van het land- en tuinbouw-onderwijs (die de openingsrede zou uitspreken), Ir. J. v. Gaaien, Rijkstuinbouwconsulent en de Rijkstuinbouwconsulent Ir. D. Kers; Ir. P. Doornbos inspecteur land-en tuinbouwonderwijs, Ir. W. T. Rinsema, dir. mid- delb. en hogere landbouwschool te Dordrecht; voorzitters en vertegenwoordi gers van de drie satndsorganisaties, de burgemeesters van het eiland en ver dere genodigden. Deze werden alle door de voorzitter van de Schoolvereniging voor land- en tuinbouwonderwijs Ir. J. B. Mijs welkom geheten. Een beeld van de oefening „West Irian" welke in Djakarta is gehouden door leden van de plaatselijke Militia als een demonstratie van hun paraatheid. Op het Banteng-plein, waar deze foto werd gemaakt, houden militairen „vij andelijke" soldaten in bedwang. De voorzitter Ir. J. B. Mijs stelde al lereerst voor om aan ir. van Keulen, directeur van het landbouw-onderwijs een telegram te zenden waarin hem herstel met zijn ziekte werd toegewenst. Dit werd met applaus begroet. Spreker bracht lof aan de architecten M.C.A. Meischke en J. I. de Jongh en de bou wers voor het opleveren van een prach tige school. De heer Koert werd dank gebracht dat hij in het labyrinth van paperassen die nodig waren om de bouw tot stand te brengen, de goede weg had gevonden. Ook dankte hij Ir. van Keu len en de heer Roggeveen voor het goe de overleg met hen inzake de financie ring en de uitwerking van de plannen voor de uitbreiding van de school. Spr. gaf een historisch overzicht hoe de bouw tot stand is gekomen; in maart 1960 had de aanbesteding plaats. Er is vier maanden vertraging geweest, door de levering van de radiatoren De to- totale bouw heeft plm. 300.000,— ge kost, inclusief de inventaris. De voorzitter sprak ook de heer en mevr. den Eerzamen toe, welke laatste VOOR BETER ;- *^j? ■■f*'^ ,;-4--- ■-: HtiKfi: DÉ MIDDELHnRNIS-TEL.:Z3Z8 hij namens het bestuur hartelijk dank bracht voor al het geen zij voor de school tot dusver gedaan had. Dit werd met een fraaie azalea onderstreept. Tot de heer den Eerzam.en zei spreker dat hij door deze uitbreiding nu niet meer alleen de scepter zal zwaaien in de school; u hebt zich hierop ingesteld zei spreker en bevoegde medev/erkers we ten te verkrijgen. Spreker v/enste hem toe, dat de directeur tot aan de pen sioengerechtigde leeftijd met veel ple zier in deze nieuwe school zal arbeiden. De openingsrede Daarna werd de openingsrede uitge sproken door de heer J. Roggeveen in specteur van het Landbouvz-onderwijs die een en ander memoreerde over het landbouw-onderwijs vanaf het laatst van de vorige eeuw. Omstreeks 1880 waren er rondtrekkende leraren in ons land die de landbouwers een en ander bijbrachten wat echter niet voldeed. Omstreeks 1900 kwam men tot het geven van landbouw- en tuin- bouwcursussen door daartoe opgeleide leraren; waaraan in de loop van de tijd duizenden leerlingen deelnamen. Het nadeel hiervan was, dat de cursussen alleen 's avonds gegeven werden. Om streeks 1920 kwam het allereerste begin om dagscholen te stichten; in 1920 waren er twee in ons land, waar één dag per week les werd gegeven. In 1930 was er reeds een groot aantal scholen; momenteel zijn er 224 met ongeveer 15000 leerlingen. Het aantal cursussen In het mooie, nieuwe lokaal voor handvaardigheid worden de jon gens uit de eerste klas, onder lei ding van hun leraar van Berchum de eerste begkiselen bijgebracht om met schaaf en beitel om te gaan. is daardoor gedaald; hieraan wordt nog door slechts 750 leerlingen deelgenomen. Spreker gaf een uiteenzetting over de geweldige ontwikkeling van het land- en tuinbouwonderwijs; de afsplit sing van het lager onderwijs waarvoor eerst proeven zijn genom.en om de hele week les te geven. Dit is nu algemeen geworden; het lesrooster heeft een to tale verandering ondergaan, naast de theoretische kennis worden vak- en handvaardigheidslessen gegeven en ook lessen in de praktijk. (In ons vo rig nummer hebben wij hierover reeds een en ander meegedeeld. Red.) (Vervolg binnenzijde) De directeur van de land- en tuin bouwschool te Sommelsdijk, de heer G. den Eerzamen, in de artistieke gang van de nieuwe school.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1