Inbedrilfsstelling fluorideringslnstallatle Waterleidingbedrijf Goeree - Overflaitltee Verkeersbrigadiertjes te Stelletidam liquidatie van de ^Verenigde Naties gewenst Meditatie Primeur iilifft voor Goeree-Overflakkee f! C KORTENEGiZOON |ijs! te jaargang Vrijdag 19 januari 1962 No. 3059 stof- een Jont, nu Ie af- nu Istnk iek- |mtr. m. fekens iprijs. izijn 12243 Chr. STREEKBLAD OP GEREFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN II. Friiitmanden en Fruitbakjes »*^e ^ruiicentrale" SCHUIMRUBBERBED NIEUWSTE SNUFJES AAN AUTO'S Yoqr uw ÈFFECTENÖRDERS: Verkeerscursus PRIMEUR GOEREE-OVERFLAKKEE; Rede van Prof. dr. Muntendam, dir.-generaal van de Volksgezondheid Zondagsdiensten arisen WIJ 274 J Asa geen fanneer iiij tegenover God vra- Irijd. En is iNeen God leschonken, lat we deze pochten Ie- Isrwachtinj die hemel rd overge- benda wei- lat de pre' leek dat 28 ld door de 1 voorgaan- jlke onver- fd. Hierop taarbij leerderheli fn en deze de secreta- iuwe letie» ■twee leden Jallen. Df Igen in een lie wervinï Banier is Maris wek' lop ook au' 2 S.G.P. aan llen het z» leenkomstiS Jat de ver- lierna volj- >ii de pe»' tat de ver- ïtgaven ha» i noch een ■leden kas- Ttracht over leester Tcht voor de laan tot be- fcn de voor lieden VOO' I 1962. Vei( lolgens a''' stemininJ lelling ver- PEINS HBITOBIKSTKAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDBLHABNIS l Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week; dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.1S PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. StJ coatract speciaal tarlst Nelisse; ilonk; S. J' oek PZ'! 1962 wer en P. Liê- e persone» lik was i^' ng op ver- r ouderii«« zingen va» oten. i^ergaderinê te Bruinis- it Zieriif^^* ■het Kassen-.: de ^«'"'^„ni rov. Sta e e vo\gPXi\ ^Dat de Verenigde Naties thans in een crisissituatie verkeren, kan voor ieder duidelijk zijn. Hun hopeloze verdeeld heid en volstrekte onmacht demonstre ren zich instijgende mate.Steeds meer worden ze beheerst door een voortdu rend toenemend aantal „neutralistische" landen en doorlopend gesaboteerd door de Sovjet-Unie voorzover deze er niet jn 'Jaagt ze voor haar karretje te span nen. Het is dus geen wonder, dat in de Westelijke wereld het geval van onbe hagen over deze gang van zaken steeds groter wordt. De Amerikaan Stevenson ■heeft erop gewezen bij de behandeling van de kwestie-Goa, dat op deze wijze de V.N. er blijk van geven dat voor hen het begin van het einde gekomen is. En de Kngelse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home deed onlangs een sensationele en zeer scherpe aanval op de volkerenorganisatie, nadat vier lan den in de veiligheidsraad, een resolutie Stemden, waarin het gebruik van ge weld door India tegen Goa werd ver- goeilijkt. Wij vinden het verheugend dat bij velen in Amerika, Engeland, Franivrijk, België en Nederland steeds meer de ogen opengaan voor funeste ontwikkeling van de V.N. voor de posi tie der Westerse mogendheden. Zij zit ten steeds in de beklaagdenbank, ze worden tegengewerkt door nieuwe sta ten, die intern zelf in een chaos ver keren en met dollars overeind gehouden moeten worden. India en Indonesië hebben in de loop der jaren al ettelijke miljarden aan Amerikaanse steun ont vangen, maar helpen niettemin dapper mee de positie van het westen ten op zichte van Rusland te ondergraven. Dit kan zo natuurlijk niet doorgaan. Het is dringend gewenst, dat het Wes ten er zich intensief over gaat beraden of het nog langer zijn steun zal geven aan de V.N., die zich steeds meer ont wikkelen tot een instrument, dat tegen ons wórdt misbruikt. De vraag moet gesteld worden of het Westen er niet verstandig aan zou doen en bloc eruit te treden. Indien men daartoe kon be- .sluiten, zou de hele organisatie in el kaar zakken, want ze drijft finaciëel op het Westen. Bovendien waren het dan geen „Verenigde Naties" meer. Na tuurlijk zou dit een wel zeer ingrij pende beslissing zijn met allerlei con sequenties, maar daarvoor moeten we tenslotte niet terugdeinzen. Wanneer blijkt, dat de V.N. een tegenwerkende factor vormen voor de machtspositie van het Westen, die voor ons primair moet worden gesteld en wanneer te vens vaststaat, dat daarin op korte ter mijn geen verandering komt, dan is het dunlït ons, onze dure plicht radicale maatregelen te nemen. De Amerikaanse senator Tulbricht, een invloedrijk man in de V.S. heeft daarom al voorgesteld de U.N.O. te vervangen door een nieuwe organisatie van Atlantische Naties, Hij wil dus de V.N. liquideren en een apar te statenbond vormen van alle landen die tot het vrije Westen behoren met eventuele betrouwbare bondgenoten in andere werelddelen. Wij kunnen ons met dit voorstel geheel verenigen. Wij zullen een keuze moeten doen: voort- modderen met een organisatie, waarin communisten en neutralisten het hoog ste woord voeren en het Westen op al le mogelijke manieren tegenwerken of een zelfstandige macht gaan vormen zonder gehinderd te worden door aller lei landen en landjes, die of in dictatu ren zijn ontaard of in een permanente chaos verkeren en waarvan een groot deel alleen overeind kan blijven door steun van het „kapitalistische Westen" Voor ons is die keuze niet twijfelachtig. Wanneer de Westerse wereld zou kie- izen voor de idee van Tulbricht, ware Hevens een eind gemaakt aan de onbe vredigende toestand, dat landen als In dia, Indonesië, Egypte en vele andere rustig de financiële en economische steun van Amerika e.a. landen incas seren, doch tevens voortgaan ons in en buiten de V.N. tegen te werken. Het is onbegrijpelijk, dat een machtig land als de Ver. Staten dit alles maar ac- cepteert. Veel beter ware het, wanneer de hulpverlening aleen geschiedde aan ■die landen, die het werkelijk waard zijn 'die voor ons betrouwbaar zijn en con- ;trole toestaan over de besteding van de ■gelden. Want het is een feit, dat de Amerikaanse dollars, de Engelse pon den etc. niet alleen terechtkomen in een bodemloze put maar bovendien nog worden aangewend om andere Wester se landen zoals België (Kongo), Neder land (Nieuw Guinea) en Portugal (Goa en Angola) te bestrijden. Hieraan moet een eind komen. Machthebbers als Neh- roe, Soekarno, Nasser, Tito, Nkroema |e.a., wie de vrijheid naar het hoofd ge stegen is, zullen moeten gaan begrijpen, ;dat het Westen toch op zijn minst wel kan eisen, dat de steunverlening alleen kan voortgaan, wanneer zij te onzen opzichte een loyale houding gaan aan nemen. Vooral de Amerikanen laten zich op een ongelooflijk naïeve wijze voor de gek houden. Al die armlastige landen, die de steungelden grotendeels gebruiken om hun militaire macht te versterken en de „upperten" in weelde te doen baden, maar vrijwel niets doen voor de verheffing van hun volken al noemen ze zich socialistisch zullen Jen eveneens' een keuze moeten doen. Wij zijn het eens met de redacteurs van „Elzevier" Lunshof, die heeft voorge steld een Atlantisch „Marshall-plan" op te zetten en de hulpverlening niet meer Als gij loopt met de voetgangers zo maken zij u moede, hoe zult gij u dan m,engen m,et de paarden? Zo gij alleenlijk vertrouwt in een land van vrede, hoe zult gij het dan maken in de verheffing van de Jordaan. (Jeremia 12 5) Kunt gij alleen maar uw weg aan God toevertrouwen wanneer het voor u een weg van vrede en voorspoed is? Ja, dat schijnt ons zo te moeten zijn, dat wij in een land van vrede van Gods trouw gewagen, want dan kunnen wij de trouw des Heeren ook opmerken in de uiterlijke omstandigheden, waarin wij verkeren. Maar hoe dan als gij u zult bevinden in de verheffing van de Jor daan? Wanneer in het regengetijde de anders zo kalme en rustige beek de Jor daan geworden is tot een woeste en ontstuimige rivier, dan schijnt deze ri vier alles te zullen verwoesten, wat zij op haar weg ontmoet; nu, zo zegt de Heere, Jeremia, om uw weg aan God toe te vertrouwen in een land van vre de schijnt nog wel te gaan, maar van de trouw des Heeren verzekerd te zijn, wanneer uw levenspad u schijnt te voe ren door zulk een woeste en ontstui mige rivier. Dat is wat anders. De Heere spreekt hier helemaal niet tot Jeremia over de onderscheiding die Hij maakt tussen de weg der goddelozen en de weg der vro men. Daar gaat God niet op in. Het enige waar God naar vraagt is: Waar is uw vertrouwen. Zo vroeg ook Jezus aan Zijn discipelen toen Hij met hen in de storm op zee was: Waar is uw ge loof? En dat is het, waartoe juist de Heere de Zijnen oefenen wil, om het met God te wagen, wanneer alle om standigheden tegen u schijnen en wan neer de hand Gods tegen u schijnt te zijn uitgegaan. Wat is dan vertrou wen? Dit woord houdt verband met trouw. Niet met de trouw van degene, die vertrouwt, maar de trouw van degene, op wie vertrouwd wordt. En dan is de vraag van de Heere aan Jeremia eigen lijk deze: Zijt gij nu van mijn trouw alleen maar verzekerd in een land van vrede en niet wanneer de verheffing van de Jordaan daar is? Zou Ik nu an ders zijn geworden, ook al zijn de om standigheden, waaronder ge verkeert anders geworden? Wel, dan is er in de ze woorden een berisping aan het adres van Jeremia omdat in zijn vragen eigen lijk deze onderstelling ligt, dat de Hee re veranderd is. Neen, zo zegt de Hee re, Ik ben gisteren en heden Dezelfde en tot in alle eeuwigheid. Al moet gij met de paarden lopen, al gaat ge door de verheffing van de Jordaan, dan ben Ik Dezelfde, Die nooit veranderd het Woord, waarmee Ik Mij aan u verbon den heb. Mijn gunst is immer over de Mijnen en die gunst heb Ik in de Zoon van Mijn rechterhand aan u verklaard en in het Woord der goddelijke toezeg ging. Gelukkig wanneer ge dat vertrou wen des geloofs moogt beoefenen, dat verlaten op de trouw Gods. Dat heft boven de omstandigheden uit, dat doet in de Heere vrolijk zijn, ook al is het donker van rondom. Daartoe is het dat de Heere Zijn kinderen oefenen wil. Ja, het is zo'n groot verschil om te ver trouwen in een land van vrede en bij de verheffing van de Jordaan. In een land van vrede en voorspoed echter hebben wij de uiterlijke omstandighe den mee, maar bij de verheffing van de Jordaan de uiterlijke omstandigheden tegen. En nu zal het geloof leren, dat het niet aankomt op een tegen zijn van de omstandigheden, maar dat als God voor ons is niets tegen ons zijn kan. De strijd om de zin der godsregering zal op deze aarde in het leven der ge lovigen wel .immer blijven. Daar heb ben de kinderen Gods mede te doen gehad, zolang de kerk op de aarde is, maar dan zal de Heere toch telkens de Zijnen dat leren, waarover hier ook ge sproken wordt. Hoe nodig nu dat de oefeningen des geloofs ons deel worden en in die geloofsoefeningen wij van alle omstandigheden mogen leren afzien om alleen maar op de trouw van die God ons te verlaten, die gisteren en heden Dezelfde is en dat tot in alle eeuwig heid. Rotterdam (C.) Ds. A. Vergunst. te laten lopen via de V.N. De onderont wikkelde gebieden zullen dan geholpen kunnen worden voorzover ze politiek betrouwbaar zijn en bereid controle toe te staan. Dat hebben wij destijds bij de uitvoering van het Marshall-plan ook moeten doen. Wensen ze dat niet, dan kunnen ze wat ons betreft rustig steun zoeken bij Moskou, dat altijd politiek heel weinig plezier van beleven! voorwaarden stelt. Maar ze zulen er De Westerse politiek moet radicaal om Maar gemakkelijk zal dit niet gaan. Het is Amerika, dat dit tot dusver tegen houdt. De Amerikaanse regering is doodsbang, mannen als Nehroe, Soe karno en consorten voor het hoofd te stoten. Hij laat met zich sollen op een opbegrijpelijke wijze. De communisti sche heer Fidel Castro van Cuba kan ongestraft de machtige Ver. Staten tar ten en trotseren. Dit alleen reeds tekent de hele Amerikaanse politiek. Daarom wordt het hoog tijd, dat hierin veran dering komt. Terwille van de toekomst van het vrije Westen zal de door vrees geïnspireerde Amerikaanse politiek moeten veranderen in een staatkunde en diplomatie, die gebaseerd zijn op respect voor de macht van het Westen in de gehele wereld. En deze juist heeft men vooral door de V.N. steeds meer laten afbrokkelen. Dat verklaart de brutalitiet van landen, die militair en economisch geen knip voor de neus waard zijn en tevens hun chantage-po- litiek tegenover het Westen.. Ook in de Nieuw-Guinea-kwestie komt dit weer duidelijk tot uiting. Daarin staan de V.N. voor de zoveelste maal machteloos en kan Soekarno zijn gang gaan. Wat er dus moet gebeuren is een om mezwaai van de politiek van Kennedy en tevens de herrijzing van Europa als grootmacht in de wereld. Daarom moet eerst Frankrijk van zijn Algerië-pro- bleem en Nederland van zijn Nieuw- Guinea-vraagstuk af. Dan kan de Fran se militaire macht op Europa worden geconcentreerd. De N.A.T.O. moet veel sterker worden door de E.E.G. uit te breiden met de andere landen van West-Europa. Dan zal de Westerse wereld in staat zijn zonder de V.N. een macht te vormen, waar die van het communistisch blok en van de onbe trouwbare neutralisten respect voor hebben en zal het uit zijn met de chan tage van de laatsten en de bangmakerij van het eerste. Wij verwachten niet, dat de Weste lijke mogendheden zo spoedig de V.N. zullen verlaten, maar de kritiek erop wordt steeds sterker. Misschien wil men eerst nog eens afwachten hoe de situ atie zich ontwikkeld wanneer het de kolonisatieproces geheel is afgelopen. Er is dan wel kans op ietwat andere verhoudingen. Het blijkt nu al, dat de neutrale landen ook niet steeds homo geen zijn. Maar naar onze mening zou de bovengeschetste politiek voor het Westen beslist de beste zijn. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdyk 36 MIDDELBARNIS BINNENVERiNGBED t«t tem M «aft fMiookt iiM twntwto «MtoiMctsr hlirMw Znaabargm De modellen-1962 van de meeste Ame rikaanse auto's vertonen tal van ver beteringen op het gebied van het onder houd, waardoor verversen van olie en een kleine smeerbeurt slechts twee maal per jaar nodig is, terwijl een al gehele smering slechts bij elke afge legde 50.000 km. behoeft plaats te vin den .Enkele modellen hebben ook zelf- justerende remmen. Automatische drie- versnellingstransmissie voor kleine wa gens en een versnellingshandel zonder koppelpedaal vielen bij enkele model len eveneens op. Nederlandschie Hahdel-Maatschappij Correspondentschap Middelharnis Zandpad. IM, telefi 2709(0.1876) MIDDELHARNIS De groepscommandant Rijkspolitie te Middelharnis deelt mede: De verkeerscursus, op de dinsdag avonden van 7.3010.00 uur in de Tech nische School aan de Secr. Nijghstraat te Middelharnis, is gestart met ruim 40 deelnemers. Er staan nog 6 dinsdag avonden op het programma, waarin met velerlei middelen de verkeersvoor- schriften worden toegelicht. Voor de agrarische inwoners, die in veel groter getale hadden kunnen op komen en die alsnog tot deelname wor den opgewekt, zij nog vermeld dat de heer Booij van de Veiligheidsinspectie op dinsdagavond 6 februari 1962 een speciale landbouwavond zal verzorgen met film. Het landbouwschap geeft een zeer nuttig boekje uit met „Verkeersvoor- schriften voor de Landbouw", hetwelk voor een ieder tegen de prijs van 0.85 verkrijgbaar is op het Groepsbu- reau der Rijkspolitie te Middelharnis, en bij de secretaris van de Commis sie voor Veilig Verkeer, de heer Groe- neveld. Zandpad 154 te Middelharnis. De laatste cursusavond hoopt de heer Zevenhuizen nog een motor-technische avond te verzorgen. Allen die de tijd er voor vrij kunnen maken worden opgewekt de nog vol gende 6 cursusavonden bij te wonen. Het gemeentebestuur van Stellendam wordt als eerste door de klaarovers de weg over geloodst. In witte jas Ge rard Smit; de andere jongen met het spiegelei Peter Fokker. Geheel links de initiatiefnemer het hoofd der Herv. School de heer D. J. Minderhoud. Een verslag hierover is geplaatst in het 3e blad. Heden vrijdagmiddag heeft de Directeur-Generaal van de Volksgezondheid, Prof. Dr. F. Muntendam, ter gelegenheid van de inbedrljfstelling van een flu- orideringsinstallatie voor Goeree en <>verflakkee te Ouddorp de volgende rede uitgesproken: De 19e Januari 1962 zal in de geschiedenis van de zorg voor de volksgezondheid in Nederland een historische datum blijven en daarbij zal Goeree en Overflakkee een historische plaats vormen. De eerste installatie om fIuor( aan het water toe te voegen is in Nederland in werking gesteld na dat de gemeente Tiel reeds meer dan acht jaar haar medewerking verleen de oxn door toevoeging van fla»or aan het drinkwater te bewijzen, dat hec re sultaat van de Amerikaanse onderzoekingen ook in ons land werd bereikt; hoewel de proef in volledigheid 15 Jaar moet duren, kan nu reeds gesteld Vi'or- den, dat het tandbederf, oorzaak van schade aan de gezondheid, tenminste tot 50 »/o kan worden teruggebracht. En dat door toevoeging van een stof, die van nature al in het water aanwezig is, doch in de nveeste waterbronnen niet in een concentratie, die het genoemde gunstige effect kan bereiken. Daarvoor moet men 1 mgr. per liter water toevoegen. Hoe weinig dit is moge blijken uit de wijze, waarop de Amerikanen deze verdunning tot uitdrukking brengen, namelijk 1 p.p.m., dat is 1 „part per million". Een hoeveelheid, die, wetenschap pelijk nauwkeurig vastgesteld, volkomen onschadelijk is. En niet alleen voor de gezondheid, maar, zoals uw Stichting dit in Wageningen heeft doen vast stellen, ook voor de gewassen. Arjtsen en tandartsen krachtige voorstanders. Het was namelijk de districtskinder arts van de Zuid-Hollandse Vereniging „Het Groene Kruis", J. van Loo te Dirksland, die zich in de zomer van 1960, kort na het verschijnen van het rapport van de Gezondheidsraad, tot de artsen en tandartsen van Goeree en Overflakkee wendde om er op te wijzen in welke mate reeds bij de kleuters het gebit ernstige defecten vertoonde Hij was het, die met de artsen en tand artsen en met de Tandheelkundige Jeugdzorg zich in september van dat jaar tot het bestuur van uw Stichting voor de Drinkwaterleiding wendde om er met klem van redenen, de beharti ging van de gezondheid van het kind, op aan te dringen, dat u over zoudt gaan tot de fluoiidering van het water. Uw Directeur en uw Bestuur hebben de wijsheid getoond te beseffen, hoe belangrijk deze maatregel was. Het College van Gedeputeerde Staten van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vroeg advies aan de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, die, hoe kon het anders, in deze gunstig adviseerde. Met opzet heb ik bij deze gang van za ken stil gestaan omdat het een zo ty pisch Nederlandse procedure was, wel ke hier werd gevolgd. Het initiatief kwam van een functionaris van het Groene Kruis, van een onzer Kruisver enigingen, die, reeds op zo velerlei ter rein van de gezondheidszors vooraan gingen en maatregelen troffen, die onze volksgezondheid ten goede kwamen. Men kan zelfs stellen, dat de geschie denis zich herhaalt, want waren het niet die eerste Kruisverenigingen in Noord- Holland, die als voornaamste activiteit in de tachtiger jaren van de vorige eeuw de ontwikkeling van de drinkwaterlei ding op hun programma plaatsten? En dokter Van Loo sprak niet tot dove mansoren. Ook de artsen en tandartsen van Goeree en Overflakkee toonden dat zij hun vak in de meest moderne zin verstonden, namelijk om krachtig mede te werken aan de preventie, aan de geneeskundige voorzorg. Het is te hopen, dat de stem van deze groep van Goeree en Overflakkee gehoord zal wor den in heel ons land en dat zij,, die de fluoridering op dit ogenblik afwijzen, heel goed beseffen, dat zij op dit zelfde ogenblik bevorderen, dat het gebit van het Nederlandse kind aan de gevaren van verwoesting in onbeperkte mate blijft blootgesteld. Ik ken het antwoord van sommigen, onder andere, dat er wellicht toch andere wegen zijn om flu oridering aan het lichaam toe te voegen en ik repliceer met te herhalen: alleen Ik acht het een gezonde toestand, dat in een land bij de invoering van iets nieuws, er een vrije en open gedaohten- wisseling over kan plaats hebben. De ze discussie heeft zich dan ook rond de fluoridering ontwikkeld en u hebt daarover de laatste weken het een en ander kunnen lezen en horen. Het is de enige manier om de bevolking te kun nen overtuigen, de enige weg om haar een beslissing te laten nemen, waarvoor zij bewust de verantwoordelijkheid draagt. Des te groter is dan de voldoe ning voor de overheid als zij bemerkt, dat het begrip voor deze aangelegen heid snel groeiende is, zodat reeds de Gelderse Drinkwaterleiding de beslis sing genomen heeft om tot fluoridering over te gaan, Noordholland advies heeft gevraagd aan de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, de meerderheid in de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Friesland zich vóór de fluoridering uitsprak, Rot terdam plannen in verre staat van voor bereiding heeft en tal van gemeenten belangstelling tonen en activiteit in deze ontplooien. Hoe verheugend dit alles ook is, toch kan geen van deze water leidingen meer als eerste zijn. Voor deze ereplaats zal in de geschiedenis de naam van Goeree en Overflakkee gereser veerd blijven. Ik wil bij deze officiële gelegenheid niet in herhaling vallen van hetgeen ik op 14 december gezegd heb tegenover de Nederlandse pers ter gelegenheid van de uitgave van het geschrift „Meer floride in drinkwater", het boekje, waarvan de Minister in zijn laatste zin van het voorwoord schreef: „het moge strekken tot verdiepen van het inzicht en bijdragen tot het nemen van verant woorde beslissingen". En daarmede doelt de Minister op de grote waarde van de fluoridering van drinkwater voor de volksgezondheid zo belangrijk dat de Wereldgezondheidsorganisatie, de Amerikaanse Gezondheidsdienst, on ze Gezondheidsraad en de Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkunde, met kracht en overtuiging zich schaarden achter deze voor de gejJondheid van de bevolking zo uiterst doeltreffende voor ziening. Evenmin wil ik in herhaling treden van de woorden, die ik nu een week geleden voor de televisie uitsprak, waarbij ik de gelegenheid had om te stellen, dat het de geschreven Rechten van het Kind zijn, dat wij niets mogen nalaten om zijn gezonde groei en ont wikkeling te bevorderen. En bij deze Rechten van het Kind wil ik aanknopen om in enkele trekken de voorgeschie denis van de fluoridering van het drink water op Goeree en Overflakkee te schetsen. voor de toevoeging aan het drinkwater is de gunstige werking en de onschade lijkheid tot nu toe wetenschappelijk vastgesteld, terwijl alle andere metho den nog onderzocht nnoeten worden, het geen tenminste 15 jaren neem.t en met een lang niet denkbeeldige kans van een negatieve uitslag. Hetgeen betekent, dat het tegenover de huidige jeugd en het kind van morgen een onverant woorde daad zou zijn, niet die middelen toe te passen, die ons door de weten schap geschonken zijn. Vergeten wij tenslotte niet, dat de drinkwatervoor ziening in Nederland in zijn toepassing en de wettelijke en administratieve uit voering behoort tot de bemoeiingen van de Minister, op wie de verantwoorde lijkheid voor de volksgezondheid rust. Duidelijk was dit een eeuw geleden, toen de centrale drinkwatervoorziening tot stand kwam ter voorkoming van be smettelijke ziekten. Duidelijk is dit in 1982, nu deze drinkwatervoorziening mede tot taak heeft de strijd aan te bin den tegen een niet besmettelijke volks ziekte. Nog steeds heeft de drinkwatervoor ziening haar dienende taak: de bevor dering van de volksgezondheid. Laat zij zich bewust zijn van de woorden: Noblesse oblige. Dank aan allen, die meewerkten aan de totstandkoming van de fluoridering van het drinkwater in deze gemeenten. Dat gij en, wij het mogen beleven, dat bij Goeree en Overflakkee de victorie begint en dat uw wijsheid de ogen van velen in den lande zal openen. Dan zult gij allen, die de Nederlandse volksge zondheid ter harte gaat, aan u ver plichten. (Een nader vei'slag volgt in ons e.k. nummer. Red.). SVOOR BETER f> fyf^^:-..-- -^^ NflflR DE lVIIDDELHnRNIS^El;::2;3Z8 Van zaterdag 20 januari v.m.. 12 uur t.m. maandag 22 januari v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirkslamd-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Buth. tel. 01871- 306, Den Bommel en dokter Voogd, tel. 01874-259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Wagner, dierenarts te Dirksland, telef. 01877-281. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 21 jan. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter P. J. Duinker, tel. 01660-500, Tholen en dokter H. Menger, tel. 01677-500, Tho len. BRUINISSE Geslaagd. De heer St. de Koning te Bruinisse, werkzaam op het kantoor van notaris Klaassen te Zierikzee slaag de voor het Diploma Nederlandse Han delscorrespondentie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1