Zilveren jubileum opperw. meester P. Goedegebure te Ouddorp Is liquidatie van de Verenigde Naties gewenst Begrafenis opperw. meester E. Kamerbeek te Amersfoort Franse vissers liezocliten Stellendam, Goedereede en Ouddorp Overweldigende belangsielling i^Bée jaargang lOok Dinsdag 16 januari 1962 No. 3058 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond i' Centrale Veiling Middelhamis Intense belangstelling voor Goereese zeevisserij Zorgenkinderen 'T" PBINS HKNDBIKSTaAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDET .HARNIS Bedactie en advertenties: Kan toor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL AX>VERTENTIEPRIJS 12 cent per mm Btl coBitract speciaal tarief. De ontwikkeling van de organisatie jer Verenigde Naties sedert liaar op- ichting in 1945 is zodanig geweest, dat e thans een levensgroot gevaar bete kent voor het vrije Westen. Gorspron- ielijk was zij gebaseerd op de samen werking van de „grote drie" (de Vereen. Itaten, de Sovjet-Unie en Engeland), aar toen de gemeenschappelijke vijan- iên, speciaal Hitler-Duitsland, versla gen' waren, kwam daaraan heel spoe- 'ig een eind. Al bij het proces van Neu- fenberg kwam het recht in de verdruk ing, want het Tribunaal moest zich ngs'tvallig onthouden van kwesties, ■aarbij de Sovjet-Unie eigenlijk in de klaagdenbank moest plaatsnemen: de 'assamoord op Poolse officieren bij Ka- n. De geveinsde vriendschap geduren de oorlog maakte al in 1946 plaats ■oor de z.g. koude oorlog tussen Oost en West. Daardoor verzwakte al direct de basis van de V.N. In plaats van een ■>i wereldrechtsorganisatie en de stem van f het wereldgebeuren werd ze een hope- loos verdeeld gezelschap evenals de oude Volkenbond, die van 1919 tot 1939 bestaan had. Ook deze was geen succes geweest. Toen in 1936 Italië Abessynië aanviel, bleek ze machteloos en bij het uitbreken van Wereldoorlog II zakte ze als een kaartenhuis ineen. Ze had vrijwel geen enkel problem weten op te 'lossen. En de V.N., met zoveel idea lisme begonnen, gingen dezelfde weg. Ook zij bleken niet in staat de wereld problemen volgens volkenrechtelijke be ginselen aan te pakken. Inzake de gro te problemen de verhouding Oost- West b.v. was en is ze volslagen mach- i teloos en bij de kleine is het precies zo. In Korea kon ze toevallig wèl optreden, omdat Stalin zo dom was juist in die tijd de Veiligheidsraad te saboteren en daar- door de actie niet met zijn veto kon I treffen. Maar het zijn niet de V.N. ge- I weest die toen Zuid-Korea uit de klau- I wen van het communisme hebben ge- Jred; het V.N.-leger bestond voor 90V(» I' uit Amerikanen en de uitrusting en fi- I nanciering kwamen vrijwel geheel voor |hun rekening! En wat deden de V.N. in de kwestie- Hongarije in 1956? Moties aannemen en verder niets. Ze bleken totaal machte loos. Ook de Suez-crisis in dezelfde tijd ging praktisch buiten haar om. De af rekening met Egypte door Engeland, Frankrijk en Israël, die hoog nodig was, werd verhinderd door Eisenhower, die toen de Engelse premier Eden door de telefoon uitvloekte, terwijl Chroestsjow ging dreigen met raketten. En zo ging weer een stuk Westelijke machtspositie verloren. De V.N. veroordeelden wel het optreden van Israël in Egypte, maar niet dat van de Arabische landen te gen Israël. En zo zouden we door kun nen gaan. Noord-Vietnam verdv/een achter het Bamboe-gordijn en Zuid- Vietnam en Laos gaan hetzelfde pad op, De agressie van Egypte tegen Sy rië en Jordanië van enkele jaren te rug werd niet verhinderd door de V.N. maar door Amerika en Engeland. En over het optreden van de V.N. in Kon go kan men maar het beste zwijgen, want dat is zo eenzijdig en weerzinwek kend, dat men daarom alleen al de V.N. zou verfoeien. India verovert Goa, maar de V.N. doen niets en kunnen niets. Zowel de éne als de andere resolutie werd verworpen. In de kwestie-Nieuw- Guinea is het precies zo. De verdeeld heid is zo groot, dat er geen enkel be sluit uit de bus komt. Wanneer zelfs de heer Nehroe, die steeds de hele wereld heeft voorgehou den, dat men kwesties vreedzaam moet oplossen, het recht in eigen land neemt en agressie pleegt, dan blijkt wel over duidelijk, dat de wereldpolitiek niet be heerst wordt door idealisme, maar door nationalistische en imperialistische stre vingen. De beginselen van de V.N. wor den doorlopend met voeten getreden. In art. 2 lid 3 van het Handvest staat: „Alle leden zullen hun internationale geschillen langs vreedzame weg op zo danige wijze beslechten, dat internatio nale vrede en veiligheid en gerechtig heid niet in gevaar worden gebracht." Men kan de vraag stellen of er nog lan den zijn, die zich aan die schone uit spraak houden. Het zijn er maar heel weinig en dat zijn dan nog die staten, die vanwege hun ligging of positie geen internationale problemen hebben. Hoe komt het nu, dat de V.N. zo'n fiasco zijn geworden? Het antwoord is gemakkelijk. Ze worden gevormd door "■lie landen van de wereld (op een klein aantal na), die successievelijk alle zijn toegelaten ongeacht hun ideologie. Voor waarde voor toelating is o.a. vredelie vendheid. Maar wat te denken van de vredelievendheid van de Sovjet-Unie, Cuba, Indonesië, Egypte, Irak etc.? Men moet de V.N. zien als een politieke or ganisatie van ruim 100 leden, waarin alles wat in de wereld gist zijn weer slag vindt. Het is een bonte lappende ken van allerlei staten: grote en kleine, machtige en machteloze, stabiele en chaotische, arme en rijke, kapitalisti sche en communistische, koloniale en ex-koloniale, oude en nieuwe, vreedza me en agressieve. Hoe is het nu mo gelijk uit zulk een heterogeen gezel schap een werkelijke gemeenschap op te bouwen, die een doelbewuste, op vrede en veiligheid gerichte wereldpo litiek kan voeren? Het is na 16 jaar Wel gebleken, dat elk land poogt via de V.N. zijn eigen belangen na te streven of veilig te stellen. De communistische staten met de Sovjet-Unie voorop po- gen ze voor hun karretje te spannen. Voorzover dat niet lukt, saboteren ze en proberen ze de V.N. om te buigen in hun richting. Ze blijven er lid van om een vinger in de pap te hebben, het Westen tegen te werken en er pro paganda te bedrijven. De ex-koloniale landen worden tegen het Westen opge zweept en bij een aantal van hen lukt dat gemakkelijk. Zo vormen de V.N. een huis dat te gen zichzelf verdeeld is en geen politiek kan voeren die in overeenstemming is met haar beginselen. Ze is in blokken verdeeld en bij elke stemming open baart zich dat. Daardoor staan ze bij elke agressie machteloos. En als ze in grijpen, is het nog eenzijdig: in Kongo wordt wel Katanga, dat Westelijk ge oriënteerd is, aangevallen en poogt men het te integreren in het geheel, maar Gizenka, de communistische leider van de provincie Kivoe wordt met rust ge laten. Zo staat de secretaris-generaal voor een onmogelijke taak. De eerste, Trygoe Lie, was een Noor. Hij oefende zijn ambt uit van 1945 tot 1953 en trad toen af öt omdat de Sovjet-Unie niet meer met hem wou samenwerken. Zijn opvolger was de Zweed Hammerskjöld, die in 1960 eveneens door de Rusen heftig werd aangevallen en wiens aftre den ze eisten. Hij viel tenslotte als slachtoffer van de Kongo-affaire, Ook poogde Chroestsjow in plaats van één secr,-generaal een driemanschap voor die functie te vormen: een westelijke, een communistische en een „neutrale". Dan ware de invloed van het Westen helemaal illusoir geworden. Maar daar voor voelde de grote meerderheid toch niet. Intussen is het duidelijk, dat na de twee Westerse secretarissen-generaal een dito nieuwe geen kans meer maakt. De tijdelijke opvolger van Hammers kjöld is de neutrale Birmaan Oe Thant en dit zal wel zo blijven. Zo wordt door het steeds groeiende aantal nieuwe ex- koloniale leden de verhouding voor het Westen steeds schever getrokken. Door dat de z.g. neutrale landen met hun 51 leden (de helft ongeveer) op de wip zit ten, krijgen ze steeds meer invloed en hebben we thans b.v, een neutrale voor zitter van de Algebiene Vergadering (Mongi Slim van Tunesië) en een neu trale secr.-generaal. En hoe staat het met de financiën van de V,N.? Daar mag het Westen gro tendeels voor zorgen. Elk lid moet con tributie betalen, Amerika brengt alleen al 30% van de inkomsten in. De pro- letariërs onder de leden betalen slechts weinig, voorzover ze tenminste nog be talen. De Russen voeren het hoogste woord, maar zijn al 41 miljoen dollar achter met hun contributie! Van de 103 leden hebben er nog slechts 8 hun aan deel 'voor 1961 gehad. Geen wonder dat de V.N. praktisch failliet zijn. Aan de Kongo-actie, die tientallen miljoenen verslindt, betaalt slechts een deel der leden. Rusland weigert pertinent. En al deze wanbetalers stemmen vrolijk mee, eisen hun rechten, werken het Westen, dat financieel de zaak nog overeind houdt, permanent tegen en verleende meermalen hand- en spandiensten aan Moskou. Alles bijeengenomen lijkt ons dit een onhoudbare toestand. Onder grote belangstelling had maan dagmiddag in de raadszaal te Ouddorp de huldiging plaats van Opperwacht meester P. Goedegebure ter gelegen heid van zijn 25-iarig jubileum, waar over we in een vorig' nummer reeds mededelingen hebben gedaan. Met bur gemeester en mevr. J. Kleijneniberg was namens het gem, bestuur aanwezig weth. J. Voogd en secr. J, Hof, voorts waren er tal van collega's met de groepscommandanten adj. Boere van Ouddorp; adj. Benedic van Oude Tonge en adj. Marskamp van Middelharnis, plus de groepscommandanten uit om liggende gemeenten. Namens het dis trict Dordrecht was aanwezig kapitein S. de Vries; adj. W. Schipper en de ge pensioneerde adjudant M. den Boer beide van Klaaswaal, onder welke laat ste de jubilaris het langst gediend had. Toen de jubilerende opper en mevr. Goedegebure op hun zetels hadden plaats genomen, hield de burgemeester na een welkom een toespraak, waarin hij de verdienstelijkheden van opper Goedegebure schetste en vertelde dat er steeds een goede samenwerking was in het politie-corps en een zeer pretti ge verstandhouding met het gemeen tebestuur bestond. Al was de heer Goe degebure nog niet lang te Ouddorp toch meende het gem. bestuur het niet bij woordente moeten laten, maar als blijk van waardering daaraan een klein geschenk te moeten toevoegen, wat hij deed in de vorm van een kistje siga ren en het boekwerk „Dijken breken". De burgemeester complimenteerde daar na de jubilaris en mede diens echtge note met de wens, dat zij samen onder Gods zegen nog lang te Ouddorp zouden verblijven. Lof van superieuren Kapitein S. de Vries vond het pret tig dat dergelijke jubilea in het raad huis worden gevierd, omdat daardoor de band wordt verstevigd, die tussen het gem. bestuur en het politie-corps bestaat. Spr. releveerde in 't kort de loopbaan van de jubilaris, die wel een goede kruiwagen moet gehad hebben, dat hij 25 jaar geleden op de Amsterdamse po litieschool kon komen, omdat daar toen een strenge selectie werd toegepast. Eér hij bij de politie kwam had Goedege bure al een diploma met aantekenin gen in z'n zak! Kapitein de Vries ver meldde vooral met lof de tijd in Nu- mansdorp doorgebracht( waar het nog altijd „de opper" is en hij was er dan ook scheef voor aangekeken, dat over plaatsing naar Ouddorp plaats had, wat echter met het oog op de toekomst van de jubilaris noodzakelijk was. Het ver heugde hem, dat het nu prima ging in Ouddorp. Spr. overhandigde hem de ge bruikelijke cheque, die gezien moest worden als een blijk van waardering en complimenteerde hem ook namens de Overste uit Dordt, die met vakan tie in het buitenland vertoeft. Adjudant Boere, de onmiddellijke chef van de jubilaris zei in zijn geluk wens dat hij hoopte dat Goedegebure nog lang in het Ouddorpse team zal blijven, maar toch weer niet te lang, om toch eenmaal van pi. verv. groeps commandant, werkelijk gr. commandt. te worden. Nog slechts 14% maand is opper Goedegebure hier, maar de ver standhouding is uitstekend, waarvan adj. Boere staaltjes weg gaf ook wat de rust en kalmte en vaak de humor be trof die de jubilerende opper in moei lijke situaties aan de dag legt. Spr. fe liciteerde namens het hele personeel, overhandigde een fraai cadeau en voor mevrouw een pracht van een azalia. Wachtmeester v. d. Linde compli menteerde namens de reservisten, waar van hij instructur was en deed dit heel leuk in de vorm van een gedicht. Het cadeau betrof een fraaie lamp, die „Piet van Jobje" echter nog moet brengen en ophangen. Als voorz. van de Chr. Bond van Po- litie-ambtenaren feliciteerde adjudant Benedic en prees het dat de jubilaris, zich de Bijbel als richtsnoer voor he't leven heeft gekozen. Spr. wenste hem namens het hoofdbestuur en de afdeling samen met zijn vrouw een verdere in alle opzichten goede politie-loopbaan toe. Hij overhandigde de jubilaris een envelop met inhoud, voor mevr. Goe- degebuure bloemen en namens hem en adj. Marskamp een kistje sigaren. Adjudant W. Schipper uit Klaaswaal maakte een toespeling op de naam Goe degebure; toen de jubilaris te Numans- dorp stond was het een goede buur en nu is het een verre vriend geworden, die men echter niet is vergeten. Spr. complimenteerde mede namens de col lega's uit de Hoekse Waard en bood namens die groep een boekenbon aan, met de wens dat hem spoedig een ho gere rang zal worden toebedeeld. Oude vriendschap De gepensioneerde adjudant M. den Boer gewaagde van oude vriendschap, door de jubilaris het langst onder hem had gediend, n.l. van '37 tot '57 met onderbreking in de oorlog. Deze spre ker haalde vele leuke herinneringen op uit al die jaren; uit de oorlog en vooral uit de ramp, toen opper Goedegebure zich geheel voor anderen inzette. Hij noemde hem een prima rijder met het motor-zijspan; overhandigde bij zijn fe licitatie een grote kist .sigaren (omdat hij zelf niet rookte en daarom t.o. de jubilaris iets goed had te maken). De heer den Boer eindigde met te zeggen, dat hij zijn naam eer aan wilde' doen door een grote schaal eieren aan mevr. Goedegebure te overhandigen, „waaruit de boer is te zien." De heer W. Kieviet, directeur van een zuivelfabriek te Numansdorp die met zijn echtgenote en nog enige plaatsge noten als vrienden aanwezig was, hield een vlotte speech en nam het „de he ren met de sterren" kwalijk, dat ze „de opper" bij hen hadden weggehaald. „Geef hem gauw de stip" en stuur hem dan weer naar onze contreien" beëin digde deze spreker zijn betoog. Dankwoord De jubilaris bracht daarna dank aan het gemeentebestuur voor de gulle ont vangst in het raadhuis en voor de grootse hulde die hem op zijn zilveren jubileum door zijn superieuren en col lega's was gebracht. Hij en zijn echt genote waren verrast nu zo nog maar zo korte tijd te Ouddorp waren, zulke mooie cadeaus te hebben ontvangen. Inzonderheid dankte hij de adjudanten uit de Hoekse Waard en in hen de po- litiegroep aldaar voor de betoonde be langstelling en de geschonken attenties. Niet het minst de vrienden uit Numans dorp, die zich de moeite hadden ge troost dit jubileum mee te maken. Bo venal bracht hij dank aan God, die hem de lust en de kracht had gegeven zijn taak te vervullen, die hij verder tot te vredenheid van zijn superieuren hoop te te verrichten. Men bleef daarna nog enige tijd bijeen, waarna men in een andere localiteit werd gerecipieerd, waarbij ook velen uit de burgerij de jubilerende opper en mevr. Goedege bure de hand kwamen drukken. Uienveiling van dinsdag 16 januari 1962 Grove 28,53, middel 29.23, drielingen 31.13, picklers 38.30. Aanvoer 64.000 kg. Een droeve stoet trok vrijdag j.l. door de straten van Amersfoort naar de begraafplaats „Rusthof" om het stoffelijk overschot van de bij de treinramp bij Harmelen omgekomen opperwachtmeester van de Rijkspolitie de 49-jarige E. Kamerbeek naar zijn laatste rustplaats te brengen. Het sterfhuis was tevoren geleid door ds. T. Poot van Driebergen (Herv. predt. v.h. te Middelhamis) waarna de stoet zich opstelde om zich naar de dodenakker te begeven. Er was een cwerweldigende belangstelling niet alleen van. de zijde van vele collega's en vriencten van Flakkee, maar ook honderden Amersfoorters waren op de be graafplaats aanwezig. Het was een aangrijpende plechtigheid waarbij velen hun tranen niet wisten te bedwingen. Vooral zij, die van ons eiland Goeree Overflakkee naar Amersfoort waren getrokken om deze geëerde en bij velen, geliefde politieman, die zo tragisch om het leven is gekomen, de laatste eer te brengen, waren diep oizder de indruk. Onder dé aanwezigen in de aula be merkten we o.m. burgemeester P. W. Hordijk en weth. M. K. van Eek, de vrijwel complete staf van de rijkspo litie van GoereeOverflakkee (res. Dordrecht) w.o. adj. Boere, Ouddorp; adj. Benedick, Oude Tonge; adj. de .Heer en echtgen. (v.h. te Middelhamis) ver tegenwoordigers van de Bond van Christelijke Politie Ambtenaren; mr. H. d' Ailly namens de Nederlandse Spoor wegen en vele hoge functionarissen van de Rijks en gemeente politie. Er waren ook tal van intieme vrienden o.m. de bekende musicus A. J. Keyzer uit Mid delhamis die de vereniging van orgel vrienden vertegenwoordigde, waarvan de overledene lid was. Bij het binnendragen van het stoffe lijk overschot in de aula speelde het orgel Psalm 42. Burgemeester P. W. Hordijk bracht een laatste groet van de vele vrienden, die de overledene in zijn ambtsgebied had. „Hij was bij ons een geziene figuur, een recht geaard poli tieman, rechtvaardig en doortastend in zijn optreden en een vader voor de schooljeugd", aldus burgemeester Hor dijk. Kapitein S. de Vries van de Rijks politie uit Dordrecht sprak ook woor den tot nagedachtenis. Hij zei o.a. dat nimmer vergeefs beroep op opperwacht meester Kamerbeek was gedaan. Wacht meester Ie klasse J. van Vliet van Nieuwe Tonge gewaagde van een groot verlies voor de Bond van Christelijke Politie Ambtenaren. Op de voorgrond (2e van links) Mevfi. Kamerbeek met haar kin deren en Ds. T. Poot, die de be grafenis heeft geleid. Daarnaast de moeder, een zuster en de va der van de overledene. Ds. T. Poot las in de aula Ps. 73 en sprak woorden van troost tot de fami lie. Hij herinnerde er aan hoe de heer Kamerbeek als hulp op nieuwjaarsmor gen in de Herv. Kerk te Middelhamis had gespeeld Ps. 146 3 „Zalig hij die in dit leven, Jacobs God ter hulpe heeft." Dit is het laatste woord dat uw man en vader u meegeeft, zei ds. T. Poot tot mevr. Kamerbeek en de kin deren, wat hij hoopte dat werkelijkheid zal zijn of worden. Z.Eerw, richtte zich ook tot de om standers met de vraag of het sein voor hen veilig stond, d.-w.z. of zij geborgen waren in Christus, wanneer en soms op het onverwachts het doodsuur daar is. De organist speelde hierna Ps. 116, ge volgd door het koraal uit Cantate 147 van J. S. Bach. Aan de groeve bad ds. Poot het „Onze Vader',, De opzichter van de gemeentelijke begraafplaats de heer A. Jansen, dankte namens de familie voor de bewezen eer. Diep onder de indruk verlieten de velen de dodenakker. Onder auspiciën van het Internatio naal Jeugdhotel te 's Gravenhage heeft een groep van ruim -50 jonge Franse vissers verleden week een studiereis door Nederland gemaakt, waarbij zater dag de vissersplaatsen Stellendam, Goe dereede en Ouddorp zijn bezocht. Het programma bleek wel wat overladen te zijn geweest; de visafslag in Scheve- ningen was bezocht; verwerkingsbedrij ven; de visserijschool onder leiding van drs. Hïldebrandt; een nettenfabriek te Gouda, het visserijproefstation te Utrecht, koelhuizen in IJmuiden enzo voort. Het meest leerzame vonden de vissers de lezingen van prof. dr. P. Korringa directeur van het Rijks-insti- tuut voor Visserijonderzoek, die in sa menwerking met het TNO-instituut te IJmuiden biologische en technische on derzoekingen toelichtte. En zeer interes sant vonden zij het bezoek aan de vis- serplaatsen op ons eiland, waaraan ver bonden een trip nar de Deltawerken in het Haringvliet. Het gezelschap arriveerde zaterdag morgen 11 uur te Stellendam, waar het werd ontvangen door burg. Kleijnen- berg en de beide wethouders in de raadszaal. Burgemeester Kleijnenberg gaf een korte uiteenzetting over de grote veranderingen die dit eiland en ook Stellendam te wachten staan door de ontsluiting wanneer dam en brug gereed is. Hij releveerde een en an der uit de ramp 1953, waarbij de vis serij het kind van de rekening scheen te worden. Het tegendeel is waar: Stel- lendams visserij gaat een goede toe komst tegemoet, er komt een nieuwe visserijhaven van 200 m. breed, 500 me- I ter lang en 5% m diep. Bovendien zal j van de grote buitenhaven gebruik kun nen gemaakt. Er zal een nieuw vissers- j dorp worden gebouwd, koelhuizen, vis- afslag, een scheepshelling enz. alles op moderne leest geschoeid. „Er is ook plaats voor de Franse vloot" zei spr., al zullen de vissers hier hun best blijven doen om de Hollandse kabeljauw op de Parijse markt te brengen!" I Na gebruik van de koffie werd een trip gemaakt naar de bouwput in het Haringvliet, waar de gigantische wer ken aller bewondering hadden. Te Ouddorp werd in het Verenigings gebouw de lunch gebruikt, waar dr. Stoel uit Dirkslnd een causerie hield en een en ander vertelde over de ge schiedenis van ons eiland, over de ramp, de Deltawerken, bijzonder over Stel lendam, Goeree en Ouddorp, wat er verbouwd wordt en vanzelfsprekend ook iets over de visserij. Dit werd met aandacht beluisterd, daar dr. Stoel zich in het Frans prima weet uit te druk ken. De reisleider van de groep dankte voor de gulle ontvangst zowel te Stel lendam als te Ouddorp en zei dat de stu diereis, vooral op technisch gebied, hen zeer tevreden had gesteld. Te Goedereede Na de lunch werd eerst naar de ha ven te Ouddorp gereden en daarna naar het havenhoofd te Goedereede, waar het gezelschap in de school werd ont vangen door het hoofd de heer E. A. Snijders, tevens voorzitter van de Vis serijvereniging. Hierbij waren de Goe reese collega's aanwezig. De heer Snij der gaf een beeld van de Goereese vis serij, waar en hoe werd gevist en ver telde ook een en ander over de uitrus ting, zoals radiozender, echolood, dek- ka-apparaat enz., motorvermogen enzo voort. Belangstellend werd geluisterd naar de uiteenzetting over de opleiding: bijna allen hebben het schippers-diplo- ma of diploma matroos. Zeer interessant vonden de franse vissers dat er een on derling fonds bestond om in ziekte en ongeval te voorzien. Er was voor alle redevoeringen die in het Hollands werden gehouden een tolk die het gesprokene vertaalde wel ke tevens dank bracht voor het gespro kene. De Franse vissers gingen daarna met de Goereese collega's naar de schepen, waar ze veel interesse toonden voor de uitrusting van deze vaartuigen. Ze wa ren er bijna niet vandaan te krijgen en moesten worden opgetrommeld om dat het tijdschema overschreden was. Na te Stellendam nog de koffie ge bruikt te hebben, is het gezelschap met de Franse bus weer naar Rotterdam vertrokken. Verband met E.E.G. De meeste vissers waren uit Bretagne (W. Frankrijk) vanaf Duinkerken tot IBordeaux. Zij vissen hoofdzakelijk op tonijn en sardines voor grote conser- venf abrieken. Er was een enkele haring visser bij en één algenvisser, (die men in Nederland niet aantreft) welke vist voor een chemische industrie. Het be zoek hield verband met de E.E.G. (Eu- ropesche Economische Gemeenschap) waarin ook de visserij zal worden ge bundeld. Als iemand u een kwartje zou betalen voor elk vriendelijk woord dat u over andere mensen hebt gezegd en een dubbeltje zou innen voor elk onvriendelijk woord, zou u dan rijk of arm zijn? (Het Beste uit Readers Di gest). RIJMEN VAN TIJMEN Meer scholen aan de tand gevoeld! Maar dan in goeden zin bedoeld. Een stijgend aantal op Flakkee, Doet aan de tandverzorging mee. En ja het gaat bijzonder goed, Als men het jong en jeugdig doet. Er zit al fluor in het water De resultaten merkt men later En met een eindeloos geduld, Wordt kies en tand maar weer gevuld Of er wordt eventjes geboord, 't Geen de gemoedsrust wel verstoort. Want ja, dat valt niet altijd mee. Een kind heeft menigmaal 't idee Waarom moet dit, waarom moet dat, Passeren op m'n levenspad. Moet alles telkens gesaneerd? Is één zo'n gaatje nu verkeerd? De leuze. Hou je mond gezond. Heeft bij hen nog geen diepe grond. De tandarts maakt ook op Flakkee, Heus nog geen laatste fase mee. Men staat maar pas aan het begin Dus doorgaan heeft wel doel en zin Zo gaat men dus maar dapper voort Men boort, trekt, vult hier ongestoord.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1