Is liquidatie van de Verenigde Naties gewenst Onze Koningin liezoclit gewonden van treinramp Treinramp te Harmeien Hearing over de samenvoeging Bronchi letten Groep jonge Franse vissers l(omen zaterdag naar ons eiland F^CKORTEMEGsZOON Inschrijvers voor schutsluizen In Vollierakdam 'nis Of lAedüatie Dontferilag 25 iaiiyarï openino land- en tulnfiouwscliool 34e jaargang Vrijdag 12 januari 1962 No. 3057 Chr. STREEKBLAD OP GEREFOKMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN idel (8 januari 1963) Zij wisten niet dat zij met snelle vaart naar 't zeek're einde raasden van hun leven Zij hadden zich als steeds op reis begeven en waren altijd voor de dood bewaard. Nu kwam 't zo plots wie is het die 't verklaart? Het stopsein, door een Hoger Macht gegeven, deed 't al in 't rond van bange doodsangst béven.... Waarom bleef ik zo wonderlijk gespaard Wij zijn op reis en weten 't eindpunt niet misschien doemt 't voor ons op in kort verschiet. O, leer ons onze dagen recht te tellen. Gij zijt de Leidsman die de wegen leidt, maak ons om Jezus' wil maar recht bereid wanneer de dood ons onverwacht zal vellen. M.N. Vöbr uw BANKZAKEN; Bezoek aan Goedereede, Ouddorp en Stellendam Fruitmanden en Frultbaltjes »^De ^ruitcentrale" PBINS HENDRIKSTaAAT 14 - POSTBOX B - MIDDELHABNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaul per week: dinsdag- en tmjdagavond ABOiraEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarlel EN Ice, It de re ne- prgza- potva- ler en IER en 9 eming In- Immer Immer Ier l62. D.V. |2 jan. geteeld' Wof igregeveDi ^■erlboden- ïdaan oP üke door N.A.K.G- is geko' fcn dat ikenings- rdelijï' et zaad- Over deze vraag willen we het in dit Fartikel eens hebben. Voorzover we we- r ten, is zij in de pers nog niet gesteld, al J, wordt er wel veel geschreven over de onbevredigende gang van zaken in de f volkerenorganisatie. Wij willen echter l eens een stap verder gaan en het vraag- stuk aan de orde stellen of het, gezien de ontwikkeling der dingen in de V.N., 'maar niet beter zou zijn aan te sturen op haar algehele verdwijning. We zijn er ons van bewust, dat we weinig medestanders onder de politici zullen hebben als we de vraag beves tigend beantwoorden, zowel onder de idealisten als onder de realisten. De eersten klemmen zich nu eenmaal altij d i vast aan organisaties met een verhe- ven doel, ook al spot de praktijk ermee. |En de anderen zien altijd nog wel één j of ander lichtpunt voor de politieke of [sociale praktijk, ook al moeten ze er- I kennen, dat er van de hoge idealen niets terecht komt. Vandaar, dat boven- genoemde vraag vrijwel nimmer gesteld [wordt. Bovendien deinst men er be- [grijpelijkerwijze voor terug om welbe wust de organisatie., der V.N., ook al 1 is men ervan overtuigd, dat ze zeer on- bevredigend werkt, te liquideren, om- dat dit ontegenzeglijk een grote stap I achteruit lijkt. I En toch wordt het tijd, dat we dit I vraagstuk in alle nuchterheid aan de orde stellen. De V.N. hebben zich in de loop van hun 16-jarig bestaan zodanig ontwikkeld, dat ze niet meer beant- woorden aan hun doel en bovendien een ernstig gevaar gaan opleveren voor de vrije wereld van het westen. Naar onze mening is daarom de vraag gewet tigd of wij dat zijn dan de landen van het democratische westen er niet beter aan doen te pogen op de één of andere manier deze V.N. als organisatie te liquideren. Wanneer wij dit probleem, dat steeds actueler wordt, gaan bespreken, dan dienen we uiteraard bepaalde normen aan te leggen om tot een eindoordeel te komen. Welke zullen dit zijn? Op gevaar af dat er onder onze lezers verzet rijst, wagen we het de stelling te poneren, dat de hoofdnorm zal moeten zijn: het belang van de vrije westerse wereld. Dit klinkt ietwat materialistisch, maar dat is het toch beslist niet. Want met „belang" bedoelen we in dit geval niet in de eerste plaats het veilig stellen van onze economie en sociale verwor venheden, maar de beveiliging van de geestelijke waarden in onze westerse cultuur, zoals de godsdienst, de vrijheid van kerk, school, pers etc, in één woord alles, wat de vrije wereld met alle ge breken die ze vertoont, zo gunstig on derscheidt van de toestanden in com munistische, ex-koloniale en in het al gemeen dictatoriaal-geregeerde landen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Na tuurlijk zullen relativistisch aangeleg de naturen ook dit nog geen goede norm vinden, omdat ze hierin zullen zien het proclameren van de superioriteit van het Westen en het hanteren van een zwart-wit-schema, wat tegenwoordig door velen als een grote zonde wordt beschouwd, omdat er volgens hen in het cormmunisme en neutralisme toch ook nog wel iets goeds zit. Wij zijn echter zo vrij dit relativisme radicaal te verwerpen en zonder te tieweren dat onze Westerse samenleving volmaakt is dat is zij allesbehalve toch vast te houden aan de stelling, dat ons demo cratisch staatsbestel zeer verre de voor keur verdient boven alle hele en halve dictatuur, waar thans de wereld vol van is, met alle gevolgen daarvan. Wij wei geren zeer beslist bij het aanleggen van normen uit te gaan van een relativisme dat uiteindelijk helemaal geen normen meer heeft. En we gaan dus van de stel ling uit, dat noch het communisme noch het nationalisme noch een rancuneus anti-kolonialisme noch een neutralis- tisch ideaal de toon in de wereld mo gen aangeven, maar dat het geestelijk, cultureel en economisch belang van de gehele mensheid het best gediend wordt in een wereld, die beheerst wordt door de religieuze waarden van het Christen dom, de politieke idealen van de demo cratie (dit begrip gesteld tegenover de dictatuur) en het economisch stelsel van onze Westerse samenleving. Dit bete kent, dat handhaving en verbreiding daarvan de beste waarborg bieden voor een toekomst in vrede, rust en welvaart. Wanneer we nu in dit licht gaan' on derzoeken hoe de Verenigde Naties functioneren dat kan slechts heel in het kort, omdat er wel een boekdeel over te schrijven zou zijn beginnen we met de voorgeschiedenis. De U.N.O. United Nations Organisa tion) is de opvolgster van de oude Vol kenbond, die van 1919 tot de tweede wereldoorlog bestaan heeft en in Gene ve haar zetel had. Deze Volkenbond heeft destijds op humanitair gebied goed Werk verricht en ook wel een aantal Ivleine conflicten opgelost, maar ze bleek tekort te schieten in de Abessijnse oor log en was tegen de agressieve politiek van de Asmogendheden helemaal niet opgev/assen, zodat ze praktisch in 1939 bankroet ging. De grondslag voor zijn opvolger, de Verenigde Naties, werd in W41 gelegd, toen Roosevelt en Chur chill het Atlantic Charter opstelden. In 1945, nog tijdens de oorlog, werd in San Francisco een conferentie gehouden, Waaraan 50 staten deelnamen, ook Ne derland, en waar de nieuwe wereldor- Als gij loopt met de voetgangers zo maken zij u moede, hoe zult gij u dan mengen m,et de -paarden? Zo gij alleenlijk vertrouwt in een land van vrede, hoe zult gij het dan maken in de verheffing van de Jordaan. (Jeremia 12 5) De profeet des Heeren is moedeloos geworden vanwege hetgeen hem over komt. Hij ziet zijn verdrukkingen en de voorspoed van de goddelozen. Dat on derscheid benauwt hem. Is dan God niet rechtvaardig? Laat Hij dan de Zij nen van druk verkwijnen en geeft Hij hen over aan moeite en verdriet, terwijl de weg dergenen, die God en Zijn dienst verzaken een lichtend pad schijnt te zijn? Daai'om is dat Jeremia in de ver twijfeling van zijn hart gaat vragen: Waarom is der goddelozen weg voor spoedig, waarom hebben zij rust, allen die trouwelooslijk trouweloosheid be drijven? Daartegenover legt hij zijn hart en leven voor het aangezicht des Hee ren bloot: Maar Gij, o Heere, Kent mij, Gij ziet mij, en proef mijn hart, dat het met U is. Is niet deze klacht van de profeet dikwijls de klacht van de heili gen Gods geweest, zoals wij in het Woord des Heeren zo menigmaal kun nen lezen. Is niet de vraag naar de zin van de Godsregering de strijd in het leven van Job geweest, zoals in het boek Job ons dat wordt voorgesteld? En Asaf dan, zoals verscheidene van zijn psalmen ons te lezen geven? Ge wis, de zin der godsregering heeft dik wijls de harten van de kinderen Gods bezig gehouden, en niet alleen in de da gen van de oud-testamentische heiligen, maar ook in het leven van de gemeente. In woord en gedachten komt nog zo dikwijls de opvatting openbaar, dat de tegenspoeden bewijzen aan Gods onge noegen zijn en de voorspoeden bewijzen van Gods gunst. Terwijl toch juist ons de Schrift leert, dat de gunst Gods niet kan worden afgemeten naar de aard en de omvang van de aardse goederen, die wij deelachtig worden in het leven. Zo ook heeft Jezus op zo treffende wijze ons geleerd in de gelijkenis van de rij ke man en de arme Lazarus. De één baadde in overdaad en de ander moest leven van de hem toegeworpen brokken. Schrijnender tegenstelling schijnt niet wel denkbaar; vreemder godsregering zcu men zich niet kunnen voorstellen. Doet dan God de Zijnen geen wel, en is dan niet het kwaad voor de goddelozen bereid? Is het dan wel waar wat Jesaja ons toeroept: Zeg de rechtvaardigen, dat het hun wel zal gaan en dat zij de vrucht hunner werken zullen eten; wee de goddeloze, het zal hem kwalijk gaan, want de vergelding zijner handen zal hem geschieden? Waar blijkt de waar heid van dit woord Gods? Jeremia kon het niet aanschouwen, Job en Asaf evenmin. Het is echter de vraag wat men onder het wel gaan zal moeten verstaan. Is dat dan alleen maar aardse voor spoed en grootheid? Neen, mijn lezer. God handelt anders ten aanzien van Zijn volk en kinderen hier op de aarde. De gunst, die God de Zijnen verleent en toegezegd heeft, bestaat niet in aard se vrede en welvaart, maar in de gift van Zijn eniggeboren Zoon, in Wie God Zijn welbehagen heeft. Daarin heeft God Zijn liefde en gunst een zichtbare gestalte gegeven. En die liefde heeft God in het Woord der belofte gepre dikt aan het volk van het oude ver bond. Daarin heeft God Zijn trouw ver zekerd en Zijn onwankelbare gunst toe gezegd. Nu is het leven waartoe de Zij nen geroepen worden een leven des ge- loofs. Dat geloof dat zich alleen maar verlaat op dit door God gesproken woord. Gedurig moet het geoefend wor den om van alle uiterlijke omstandighe den af te zien en zich alleen op God te verlaten. God laat juist de Zijnen door zulke omstandigheden menigmaal gaan, waarin zij geen hou-s/ast zullen vinden in iets dat buiten Hem is. Zo m.oest het gaan met Job, zo met Asaf en zo ook met Jeremia. Als Jeremia namelijk ge klaagd heeft over de voorspoed van de goddelozen en betuigt heeft dat God zijn hart kent, dat het met de Heere is, dan antwoordt God met de woorden, die wij nu overdenken. Een wonderlijk woord als ge het op het eerste gezicht leest, want wat toch wil de Heere in dit Woord eigenlijk zeggen? Wel, zo antwoordt God, de voetgangers met wie u nu loopt, maken u moede, maar hoe dan als ge zult gaan met de paarden? Ja, uw weg schijnt duister en donker, maar het is nog een rustige weg, want het is alsof gij maar samen met de voetgangers loopt; het is een wandelpad, waarop Ik u doe gaan. En klaagt ge nu reeds, Jereinia? Hoe dan als Ik u aanstonds met de paarden zal doen gaan? Als uw weg niet zo rustig is als nu? Want dan zal het zijn alsof gij met de voortjagende paarden zult moeten lopen. Als gij dan nu al moede zijt, hoe zal het dan aanstond worden? Vertrouwt gij alleen maar in een land van vrede? (Wordt vervolgd) Rotterdam (C.) Ds. A. Vergunst. BINHENVERIN6BED bH bttt» M «oft gwiaakt SCHUIHRUBBERBED iMt nnttrto midtfnucctor ^fmut tebrtolmi ZmaolMrgan ganisatie werd opgericht. Het Handvest (grondwet) bevat prachtige uitspraken; de doeleinden van de V.N. zijn: de hand having van vrede en veiligheid, het voorkomen en wegnemen van vredesbe- dreigingen het onderdrukken van aan- valsdaden, beslechting van internatio nale geschillen, hét bevorderen van vriendschappelijke betrekkingen, eer bied voor het zelfbeschikkingsrecht en in het algemeen voor de rechten van de mens en de grondvrijheden enz. Alle leden, groot of klein, zijn in rechten ge lijk, maar moeten ook hun verplicht- tingen nakomen. Ze moeten zich ont houden van bedreiging met of gebruik van geweld. En zo staan er in dat hand vest werkelijk heel mooie dingen. Dat is op zichzelf goed, want men moet ten slotte toch hoge normen aanleggen. Hoe de organisatie zelf in elkaar zit (Algemene Vergadering, Veiligheidsraad secr. generaal etc.) laten we nu maar buiten beschouwing. Het is trouwens ta melijk bekend. Van meer belang voor ons onderwerp is de samenstelling van de V.N. Aanvankelijk waren er 50 leden n.l. de staten die in oorlog waren met de drie Asmogendheden. Uit Afrika waren er maar drie en uit Azië acht! De verhoudingen lagen toen heel an ders dan nu. Van de 50 leden waren er 40 wat wij zullen noemen .betrouwbaar', d.w.z. behorende tot de Westerse de mocratieën of daarmee sympathiserend. Daarbij waren ook alle 20 Zuidameri- kaanse landen. De rest was groten deels communistisch. Op het moment van de oprichting was het laatste blok echter nog als bondgenoot te besehou- wen.In elk geval had het Westen on betwist de leiding. In de loop der jaren nam echter het aantal leden snel toe en nu zijn er in totaal 104. Bij die later toegetreden sta ten zijn landen als Zweden, Ierland, Italië, Japan, Oostenrijk, Portugal, Spanje en IJsland, die niet aan de oor log hadden deelgenomen of aan de ver keerde kant (Italië), voorts enige satel lieten van Rusland zoals Albanië, Hon garije, Boelgarije en Roemenië en een nieuw gevormde staat als Israël. De hoofdmoot van de later toegetredenen wordt echter gevormd door de vrijge- worden koloniën in Afrika en Azië. We kunnen ze hier niet alle opnoemen. maar als voorbeelden mogen dienen: in Azië: Birma, Indonesië, Ceylon, Laos, Malakka, Pakistan, Thailand en Nepal en in Afrika: Libye, Tunesië, Marokko, Ghana, Frans- en Belgisch Kongo, Se negal, Guinee etc. Het gevolg van deze stormloop van nieuwe staten, waarvan er slechts weinige economisch zelfstan dig kunnen bestaan, is dat de verhou dingen radicaal gewijzigd zijn. In plaats van 8 zijn er nu 23 Aziatische en i.p.v. 3 zijn er thans 29 AfrjUiaanse leden! Ge zien de mentalitiet van hun regeringen n.l. zogenaamd neutralistisch, maar in werkelijkheid veelal in meerdere of mindere mate anti-westers heeft dit enorme consequenties meegebracht voor de Westerse positie in de V.N. Daarbij komt dat de Sovjet-Unie van bondge noot vijand geworden is en dat de Zuid- amerikaanse republieken voor een deel ook onbetrouwbaar zijn geworden i.v.m. de permanente revoluties die daar voor komen. Eén ervan, Cuba; behoort zelfs al tot het Sovjet-blok. Door al deze fac toren zijn de machtsverhoudingen to taal gewijzigd. Globaal genomen kan men het zo stellen: van de 104 leden be horen er 27 tot het Westeni, 15 tot de minder betrouwbare Zuidamerikaanse landen, 11 tot het conununistische blok en 51 tot de neutralistische groep! Men ziet dus, dat door de ongelimiteer de toelating van tientallen ex-koloniale gebieden waarvan er nog wel een 20 kunnen volgen de positie van het Westen radicaal ondergraven is. Het is nu in 1961 zo, dat SI die armlastige, on derontwikkelde, staatkundig labiele sta ten en staatjes reeds verre de meerder heid hebben. ïyOOR BETER X JU NAAR de: MIDDELHflRNlS-TEt:2328 SOMMELSDIJK Donderdag 25 jan. a.s. zal de offici ële opening plaats hebben van de Lage re Land en Tuinbouwschool te Som melsdijk. Des middags 3 uur zal een bijeen komst worden belegd in het overblijf lokaal van de school, waar ir. N. J. A. van Keulen, directeur van het Land bouwonderwijs de openingsrede zal uit spreken. Na deze plechtigheid wordt gelegen heid gegeven het nieuwe gebouw te bezichtigen, waarna tenslotte een re ceptie wordt gehouden. In het tweede blad van dit nummer hebben wij een verslag geplaatst over de hearing voor het College van Ged. Staten, betreffende het wetsontwerp herindeling gemeenten op het eiland Goeree-Overflakkee. De tegenstanders hebben met klem van redenen het wetsontwerp bestreden en o.i. duidelijk aangetoond dat deze herindeling absoluut geen noodzaak heeft, op zijn zachtst gezegd voorbarig kan worden genoemd en het voorstel op alle punten slap is gemotiveerd. Bijzon der veel lof hebben wij voor de uiteen zetting van de heer Edewaard te Som melsdijk, die de m.ening die onder onze bevolking leeft op uitnemende wijze heeft vertolkt. Wij respecteren ook de mening van de voorstanders, maar hebben geen lof voor het geen door de heer de Vin van Oude Tonge is naar voren gebracht. De ze is wel zeer provocerend opgetreden t.o. zijn collega's raadsleden door te zeggen, dat velen van hen op het punt van samenvoeging niet het algemeen belang op het oog hebben, maar alléén aan zichzelf denken, omdat zij, wan neer de herindeling gemeenten een feit wordt, hun raadszetel zullen moeten prijs geven. Dit is een uittarting die zeer ongepast is en die naar onze me ning de heer de Vin ook niet kan be wijzen. Hij kent de heren raadsleden van het eiland niet eens allemaal! Een dergelijke insinuatie (bedekte toe speling en beschuldiging) paste zeker niet, voor het College waarvoor hij stond. Het kwam hierop neer dat hij alle vorige sprekers wilde blameren in de geest van„jullie kunnen mooi praten, maar je meent er toch niks van!" In feite blameerde hij zichzelf. „Het eiland moet tegen zichzelf beschermd worden" riep de heer de V5n uit in het be wustzijn dat hij toch wel wat ver ging, moest hij vooraf voor zichzelf bescher ming inroepen, zoals in het uittreksel van zijn betoog te lezen is. De president van het College, de Commissaris der Koningin voelde blijkbaar ook aan, dat hier vergaande hatelijkheden werden gelanceerd en wees zij het met een beetje fijne spot wethouder Visser van Stellendam als beschermengel van de heer de Vin aan. Er werden tijdens de redevoering van de heer de Vin uitroepen gedaan dat het beledigend was het ware echter beter geweest dat van de gelegenheid die de Commissaris aan het slot bood om te repliceren fijn aangevoeld van de voorzitter dat hier toch wel reden voor wasi door een der raadsleden ge bruik was gemaakt. Voor dit hoge col lege kon men anderzijds moeilijk in de bat treden en men heeft daarvoor ook niet direct de woorden gereed. In de raadszaal te Oude Tonge heb ben wij meermalen geconstateerd, dat het P.v.d.A.-raadslid de Vin een scherp verstand heeft enl er weinig is, dat hem ontgaat. Doorgaans neemt hij geen blad voor de mond, maar blijft toch altijd parlementair. Staande voor dit college was hij dit niet, waarom we meenden zijn gezegden in 't kort nader te moeten ontleden. Hij gaf hier een ongepaste dolksteek aan de bevolking van ons eiland en aan de vertegenwoordigers in de raden, door diezelfde bevolking gekozen. In deze prijzen wij hem niet! Nederiandsche Handel-Haatschappij Correspphdentschap; Middelharnis Zandpad i<)8,ter?f: 2709(0-1870) Bouw zal ongeveer SVz jaar duren Door Rijkswaterstaat, directie Slui zen en Stuwen te Utrecht is woensdag morgen aanbesteed het maken van twee schutsluizen van gewapend beton m.et bijkomende werken in een bouwput onder de gemeente Willemstad (N.Br.) Van de 12 binnen gekomen inschrijf- biljetten was de laagste de Combina tie Amsterdamse Ballast Mij te Am sterdam; Internationale Gewapend-be- tonbouw te Breda en Nederlandse Aan- nemings Mij v.h. firma H. Boersma te 's Gravenhage. Het werk is direct ge gund. Aangezien het een aanbesteding op uitnodiging was (dus niet openbaar) werden de inschrijfbedragen niet be kend gemaakt. Voor de bouw van deze sluizen, elk 320 meter lang en 24 meter breed, is een tij ds duur bepaald van 1200 kalen derdagen, of ongeveer 3% jaar. Deze H.M. Koningin Juliana heeft woensdag verschillende zieken huizen bezocht waarin gewon den zijn opgenomen van de vre selijke treinramp welke maan dagochtend bij Harmeien is ge beurd en welke meer dan ne gentig doden heeft geëist. Foto: In het Centraal Militair Hospitaal „Oog in Al" te Utrecht sprak de Koningin o.a. met ser geant eerste klasse I. Groene- wold uit Zuidlaren, die in de eerste coupé van de trein uit Leeuwarden zat en door de kracht van de botsing uit het raam werd geslingerd. Hoestdrank in +abletvorm.95ct Zaterdag zullen een groep van dertig jonge Franse vissers, die reeds een he le week in visserij-centra in ons land doorbrengen, óók een bezoek brengen aan de visserijplaatsen Goedereede, Ouddorp en Stellendam. De groep staat onder leiding van de Stichting tot ex ploitatie van een Internationaal Jeugd- hotel te 's Gravenhage, Dat men de visserij-plaatsen op ons eiland heeft uitgekozen ligt aan de bemiddeling van dr. Hildebrand, hoofd van het LEI op gebied van de Visserij. Aan dit bezoek is ook verbonden een tocht naar de Deltawerken. Het gezel schap zal zaterdagmorgen te 10 uur ontvangen worden door burgemeester J. A. Kleijnenberg en de wethouders in de raadszaal te Stellendam. Daarna zal via de baileybruggen naar de bouw put in het Haringvliet worden gereden, waarbij zal worden geattendeerd waar de nieuwe vissershaven komt. Na dit bezoek wordt naar Ouddorp gereden voor het gebruik van de lunch, die in het Verenigingsgebouw zal worden gebruikt. Vervolgens zal de vissershaven te Ouddorp in ogenschouw genomen; te 3 uur nam. hoopt men aan de Goereese haven te zijn om aan boord van de schepen contact op te ne men over de manier van vissen. Te Stellendam zal om 5 uur de thee wor den gebruikt, waarna het gezelschap weer naar Rotterdam zal vertrekken. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEE Telefoon 2682 Westdgk 36 MIDDELHARNIS sluizen zijn een onderdeel van de Vol- kerakdam, die gaat behoren tot de Zoomse- of Beneluxweg, en in 1967 ge reed moet zijn. Volgens de Radiokrant van de N.C. R.V. heeft bovengenoemde combinatie ingeschreven voor een bedrag van 21.177.000.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1