Hearing door Ged. Staten Oorlog om Nieuw-Guinea Echtpaar P. Groenendijk-Knöps 50 jaar getrouwd De treinramp bij Woerden Opperwachtmeester Kamerbeek bij treinramp em het leven geliomen Plaatselijk nieuws Honderdjarige te Tholen Leraar Techn. School de heer A. Romijn werd ook slachtoffer In memoriam i wethouder D. Saarloos 34e jaargang Dinsdag 9 januari 1962 No. 3056 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Gouden huwelijksfeest te Sommelsdijk MWwÈD.KURVINKJDRPGïmR'J CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Herindeling Goeree-Overflakkee Mk PBINS HENDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDKLHABNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur's avonds Tel. 2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Btt costract speciaal tarlel De hele wereld en speciaal wij Ne derlanders staan op het ogenblik voor (Je vraag, wat Soekarno na zijn jaren lang geuite dreigementen en scheldpar tijen tenslotte zal gaan doen om Nieuw- Guinea in handen te krijgen. "We weten dat hij een fanatiek agigator is en een emotioneel redenaar, die de volksmas sa's in opwinding weet te brengen, wat bij een primitieve bevolking niet eens zo heel moeilijk is. We weten ook, dat hij een dictoriale machtswellusteling is, niet tevreden met zijn 80 miljoen In- donesiërs.zodat hij er ook nog 700.000 Papoea's bij gebruiken kan. Voorts is liet bekend dat zijn binnenlands beleid is uitgelopen op een volslagen fiasco en dat hij daar de aandacht van zijn volk van wil afleiden door successen, tegen over het buitenland. Hij kan dus een inlijving van Nieuw-Guinea bij zijn land uit hoofde van zijn eigen positie lieel goed gebruiken. Het is voor hem louter een prestigekwestie. Maar juist omdat het dat is, is de heer Soekarno zulk een gevaarlijk man. Daarbij is hij ook nog volgens zijn eigen zeggen een revolutionair in hart en nie ren en dit soort mensen pleegt weinig rekening te houden met de werkelijk heid en niet ontvankelijk te zijn voor redelijke argumenten. Wanneer we in dit licht bezien de politiek, die hij voert in de N.G.-kwestie, dan komen wij tot de volgende conclusies. Soekarno probeert evenals alle dic- tatoriole imperialisten allereerst N.G. zonder oorlogshandelingen in handen te krijgen, n.l. door dreigementen en een soort zenuwenoorlog. Het vervelen de is, dat zeer veel mensen, staatslie den zowel ais eenvoudige burgers, zich daardoor in paniek laten jagen. Hitler heeft daaraan aanvankelijk menig suc ces te danken gehad. Chroestsjow heeft van dat middel ver leden jaar ook in hoge mate gebruik ge maakt en heeft er met name in Amerika resultaat mee geboekt. In het bijzon der de pers speelt hierin een belang rijke rol. Speciaal de wereldpersbureaus en de toonaangevende dagbladen in de Westerse landen staan hier naar onze mening schuldig. Zij laten zich gewil lig gebruiken door de vijand om diens zenuwenoorlog te voeren. Men moest al die berichten uit Moskou en Djakar ta gewoonweg doodzwijgen, want dan ging het effect ervan totaal verloren. Maar hierop speculeert Soekarno nu juist, dat al zijn uitlatingen een uur la ter door de radio en een paar uur la ter door de wereldpers ijverig worden verspreid. In elk geval is hij erin ge slaagd om thans het geval N.G. tot bij het kookpunt te brengen. En omdat uiteraard Amerika, Kngeland en Aus tralië doodsbang zijn dat er in het Ver- ,ie Oosten een gewapend conflict uit breekt, pogen ze nu Nederland en In donesië aan de conferentietaf el te krij gen. Vandaar die diplomatieke hoog spanning in Washington, waar men poogt druk uit te oefenen op beide lan den. Met Indonesië is dit niet gelukt. Soe karno blijft, ondanks het feit dat Ne derland zich bereid verklaarde tot be sprekingen zonder prealabele voorwaar den, onverzwakt staan op zijn eis, dat er alleen maar te praten valt over de overdracht van de souvereiniteit. Bij de Kamerdebatten van verleden week bleek vrijwel de gehele Kamer akkoord met een dergelijke conferentie, maar een dag later wees Soekarno deze af en dit komt praktisch hierop neer dat hij onvoorwaardelijke capitulatie van Nederland eist op het punt van N.G. Dit was ook wel te voorzien. Wat heeft het voor zin met deze man aan één tafel te gaan zitten als men te voren weet, dat hij slechts tevreden is met een onmiddellijke overdracht? Vrij wel alle Nederlandse dagbladen en par tijen waren er echter sterk voor. Na tuurlijk in de eerste plaats de P.v.d.A. die nu eenmaal altijd spoedig door de knieën gaat bij dergelijke kwesties. Maar dat ook het dagblad „Trouw" en in de Kamer Dr. Bruins Slot op open besprekingen aandrongen, heeft vele zijner geestverwanten bitter teleurge steld. Het schijnt, dat de zending hier op grote invloed heeft gehad. Wij zijn van mening, dat het alleen zin heeft met Djakarta te spreken als bij voor baat bereid zijn N.G. aan Soekarno over te dragen, want dat is toch de eerste en tevens de laatste vraag die hij stelt. En dan valt er alleen maar te praten over de manier van overdracht. Wij hebben de discussies in de Tweede Ka mer bijgewoond, maar hebben ons ten hoogste verwonderd over het irreële daarvan. De enige, die duidelijke taal sprak, was minister Luns, hetgeen men van een diplomaat juist het laatst zou verwachten. Hij constateerde, dat Soe karno chantage pleegt en zei dat hij er voor bedankt om te gaan confereren met het mes op tafel. Dat is de kern van de zaak. Amerikanen en Engelsen, de Veren. Naties en onze Tweede Kamer praten slechts over een conferentie, als of die een oplossing kan brengen. En dit is perjtineiit onjuist. Indonesië eist Nieuw-Guinea op en daarop past slechts het antwoord ja of neen! Een tussen weg waarover men denkt te kunnen discussiëren, is er niet. Met minder dan overdracht der souvereiniteit neemt Soekarno geen genoegen. Dat kan nu toch iedereen zo langzamerhand wel weten. Het bleek ten overvloede ook uit zijn radicale verwerping van de ge dachte door 'Associated Press verleden week gelanceerd. De Nederlandse regering staat dus voor een belangrijke beslissing. Ze kan nu reeds verklaren of zij wenst te capi tuleren of niet. Ligt ze deze verklaring niet af, dan zal Soekarno verder moe ten gaan met zijn plannen. De grote vraag is of hij het werkelijk op een ge wapend conflict zal laten aankomen. Hij heeft daarvan wel de mond vol, maar men kan ervan verzekerd zijn, dat hij er zelf doodsbang van is, want het zal ook voor hem grote risico's meebren gen. Ongetwijfeld wordt hij door Mos kou en de Indonesische communisten in die richting gedreven, want deze zou den niets liever zien dan een oorlog in dat deel van de wereld. Op de duur is met de beperkte strijdkrachten, die wij in N.G. hebben, een invasie niet tegen te gaan, maar de vraag is wat in zo'n geval de V.N. zullen doen. De kans is zeer groot, dat ze als in de kwestie-Goa weer tot een negatief besluit komen. En dan wordt de situatie wel heel verward. Hoe we de zaak ook bekijken, een voor ons bevredigende oplossing is er niet. Bij een gewapend conflict kunnen we niet rekenen op militaire hulp van Ame rika, Engeland of Australië. Van de Verenigde Naties hebben we evenmin iets positiefs te verwachten. En in ons eigen land is er geen eensgezindheid. De Pv.d.A. wenst bij een gewapend con flict direct het hoofd in de schoot te leg gen (uitspraak-Suurhof). De groepen- Rijkens en Duynstee hebben de politiek der regering ondergraven. De Synode van de Herv. Kerk en de R.K. bisschop pen hebben er zich helaas ook al mee bemoeid en wensen besprekingen (die zinloos zijn!) Wat moet nu onze rege ring in dergelijke omstandiglteden doen? De mooiste oplossing zou zijn, als wij N.G. konden overdragen aan de V.N. onder conditie, dat deze ervoor zorgen dat de Papoea's het zelfbeschikkings recht kunnen hanteren. Maar ook die weg zal onbegaanbaar zijn, gezien de mentaliteit van de meerderheid der le den. Wij moeten eerlijk zeggen, dat wij momenteel geen uitzicht zien op een bevredigende solutie van het probleem. De regering zal naar bewind van zaken moeten handelen. Maar hoe de dingen ook lopen, dit is wel zeker, dat Neder land zijn taak in N.G. niet meer zal kunnen afmaken en dat de Papoea's uiteindelijk het kind van de rekening zullen worden. Gezien de wereldcon stellatie zal de eindoverwinning wel aan Soekarno zijn. De heer Cornells van der Sande, Doel- weg 34 te Tholen, hoopt woensdag 10 januari a.s. zijn honderdste verjaardag te vieren. De heer V. d. Sande werd in Tholen geboren, ging op zijn tiende jaar mee werken, bomen rooien en dit heeft hij praktisch tot zijn 65ste jaar gedaan. In 1890 trouwde hij met Catharina Koolaard waarmee hij 49 jaar is ge huwd geweest. Uit dit huwelijk wer den er 13 kinderen geboren waarvan er nu nog 8 leven en het eeuwfeest van hun vader mogen beleven. Hoewel lichamelijk niet zo best meer, vooral de benen, is hij nog helder van geest en heeft hij goede ogen. Het zal hem en zijn familie die dag aan belangstelling zeker niet ontbre ken. De nationale spoorwegramp bij Har- melen, waarbij bijna honderd mensen levens zijn te betreuren, heeft ons ge hele Nederlandse volk diep geschokt en groot medelijden en medeleven opge wekt met de families, die een slachtof fer hebben te betreuren. Het is de zwaarste treinramp die ooit Nederland heeft getroffen; bij de treinramp te Weesp in 1918 waren 41 slachtoffers, ter wijl het hier niet ver van de honderd zal zijn waardoor in talloze gezinnen onnoemelijk veel leed is gebracht. Dit leed is ook op ons eiland binnen gekomen: tot de slachtoffers van de treinramp bij Harmeien behoort de op perwachtmeester van de rijkspolitie te Middelharnis, de heer E. Kamerbeek, die binnen zeer afzienbare tijd Jutfaas als nieuwe standplaats zou krijgen en zaterdag j.l. zijn dochter naar Utrecht had begeleid, die daar, in verband met vermelde benoeming, een betrekking had aangenomen en die daar gisteren in dienst zou treden. Zondag waren va der en dochter bij de ouders van de opperwachtmeester, ook te Utrecht, overgebleven. De heer Kamerbeek werd geboren te Amersfoort, behaalde het Ulo-diploma en kwam in 1935 bij de politie. Hij heeft als standplaatsen gehad o.a. Niéuwe- sluis, Den Haag, Gorcum, Rotterdam waar hij in 1940 trouwde en maakte een gedeelte'van de oorlog door in het Peelgebied en in Drente. In de bezet tingsjaren onderscheidde hij zich als goed vaderlander en heeft hij voortref felijk werk gedaan in de illegaliteit. Na de oorlog kwam hij terug in Gor cum, waar hij vijf jaar deel uitmaakte van het corps der rijkspolitie. Na kort verblijf te Arkel werd de heer Kamer beek naar Middelharnis benoemd, waar hij sinds 1952 heeft gewerkt. In 1957 volgde de benoeming tot opperwacht meester, niet alleen vanwege het beha len van de nodige diploma's, maar bo venal door de voortreffelijke staat van dienst, waarop hij kon bogen. Niet alleen bij zijn superieuren en collega's genoot deze politieman aller hoogachting en vriendschap, maar dit was zeker ook het geval onder de bevolking van Middelharnis en Som melsdljk. Iedereen kende Kamerbeek, zelden behoefde hij hardhandig op te treden, doch als dat eens een heel en kele keer nodig was, toonde hij zich de onvervaarde politieman, zoals nog dit najaar, toen hij als enige uit tientallen aanwezigen een woesteling te Middel harnis die vele ruiten insloeg aanpak te en inrekende. Ook de jeugd van ge noemde twee gemeenten had het groot ste respect voor de heer Kamerbeek en dat dwong hij af door zijn persoonlijk heid en vooral door zijn bewonderens waardige tact in het beoordelen van situaties en het zich verstaan met groot en klein. Onder de bevolking heeft de ze tragische plotselinge dood van de opperwachtmeester de diepste versla genheid gewekt en innig medeleven gaat uit naar de weduwe en de kinderen. De heer Kamerbeek zou op 12 febru ari a.s. vijftig jaar geworden zijn. De achting en waardering, die hij op Flakkee genoot, is wel heel duide lijk gebleken op 4 juni 1960, toen de thans overledene zijn zilveren jubileum in dienst van de politie heeft gevierd. HERKINGEN Kerkdiensten. Woensdag 10 jan. a.s. des avonds half 8 hoopt ds. P. Blok voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. En zaterdagavond a.s. om half acht de heer W. Suiker, Theol. Student te Rot terdam. A.s. vrijdag 12 januari hoopt het echt paar Piet Groenendijk en Maatje Knöps te Sommelsdijk de 50-jarige echtvereni ging met hun kinderen en kleinkinderen te herdenken. De heer Piet Groenendijk, in de wandeling „Piet van Lieven" genoemd, omdat zijn vader zo heette is te Som melsdijk geboren op 20 okt. 1884. Hij is in het landbouwwerk grootgebracht en werkte in het bedrijfje bij zijn vader, tot hij op 12 jan. 1912 in het huwelijk trad. Het was toen niet zo'n florissante tijd en waar het gezin al spoedig ver meerderd werd, ging de heer Groenen dijk werken in het havenbedrijf te Rot terdam. Hij was dan wel een hele week van huis, maar had dit er voor over, omdat hij zaterdags een groter loon meebracht. Tot 1922 heeft hij dit vol gehouden en kwam toen in de loods bij comm. T. v. d. Doel en later bij zijn zoons. Het was ook daar hard werken voor weinig geld, want eerst in de la tere jaren werden de Ionen beter. In tussen wist hij wat land in pand te krij gen van de Herv. Kerk, dat nu door zijn schoonzoon, dhr. Hokke wordt be werkt, want bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is de heer Groenendijk met werken gestopt. „Ik ben nu rentenier geworden!" zei hij met een glimlach en dit komt hem na al die zware arbeid van vroeger wel toe. Hij bepaalt er zich nu bij, dat hij nog wat violen e.d. heeft en hier en daar een tuintje onderhoud. Mevr. Groenendijk, haar meisjesnaam is Maatje Knöps, is geboren 18 mei 1890. te Nieuwe Tonge. Toen we aan de heer Groenendijk vroeg of hij ruim 50 jaar geleden lopend naar N. Tonge ging om zijn meisje op te zoeken, antwoordde hij: „dat deed ik w^el in het eerst, maar ik had al rap een fiets! Toen zij in 1912 in het huwelijk tra den kregen zij een huisje aan de Oostel. Achterweg, later op het Hofplein en thans wonen zij in een keurige, goed onderhouden woning aan de Ringstraat te Sommelsdijk. Mevr. Groenendijk haalde meerdere herinneringen op hoe het vroeger een hele toer was om met een groot gezin door het leven te ko men en de eindjes aan elkaar te knopen. Is de heer Groenendijk nog zeer vi taal en flink, met de huisvrouw is dat iets anders, omdat zij danig te kampen heeft met rheumatiek. Toch kan zij het huishouden wel bijhouden en voor be paalde schoonmaakbeurten springt er wel een gehuwde dochter in. Het jubilerende echtpaar heeft 10 kin deren gehad; acht zijn er nog in leven. Zij moesten destijds een lief meisje van 14% jaar verliezen, waarvan een mooie foto in de kamer hangt. Ook verloren zij een kind van 8 maanden. Bij de vreugde van het 50-jarig huwelijk werpt dit een schaduw; als de moeder er over spreekt, pinkt zij nog een traan weg. De 8 in leven zijnde kinderen, 3 jon gens en 5 meisjes zijn alle gehuwd. Een zoon, Lieven, woont in Kampen, Mari- nus te Nieuwe Tonge en Adriaan woont reeds 15 jaar in Canada, Ontario, waar hij werkzaam is in een elektr. apparaten fabriek. Zes jaar geleden is hij nog in Holland geweest. „Zou hij met een vliegtuig niet eens onverwacht komen overwippen?" vroegen we moeder Groenendijk. „Dat zou een grote verrassing en het mooiste cadeau zijn" antwoordde zij, „want mijn gedachten zwerven er nog al eens heen." De oudste dochter Jacomina, gehuwd met C. Kalle woont te Rotterdam; ver der is er Lena, gehuwd met Abr. v. d. Valk; Neeltje, met B. Jongejan, Aal met Tj. Mastenbroek en Jacoba met P. Hot ting. In totaal zijn er 37 kleinkinderen en 5 achterkleinkinderen. Mevr. Groenendijk heeft nog 4 zus ters in leven en één broer en dhr. Groe nendijk één zuster. Vrijdagmiddag zal het een hele drukte worden in „Vita Nova" waar het gouden jubileum met kinderen, kleinkinderen en verdere familie wordt herdacht en zeer zeker zal er voor dit heugelijke feit grote belangstelling zijn van vrienden en kennissen en ook van de bond van ouden van dagen (M'harnis-S'dijk), waarvan de jubilaris bestuurslid is. Als redactie brengen wij het gouden echt paar bij voorbaat onze felicitatie, met de wens dat zij samen een verdere, ge zegende levensavond mogen hebben, tot blijdschap van hen, die hun lief en dier baar zijn. Er is wat Goeree Overflakkee betreft nog een slachtoffer te betreuren in de persoon van de 35-jarige leraar aan de Technische School te Middelharnis, de heer Arie Romijn. De heer Romijn die gehuwd is en één dochtertje van 6 jaar heeft woonde nog te Apeldoorn (Vijverweg 39) en zou zich binnen 14 dagen te Middelharnis met terwoon vestigen. Hij had het weekend thuis doorgebracht en werd maandag middag op school verwacht. Toen hij er niet op tijd was vreesde men het erg ste; bij informatie bleek later dat de heer Romijn bij de ramp was omgeko men. De heer Romijn had na de lagere school en de ulo te hebben doorlopen, diploma's voor duits, engels en nederl. handelscorrespondentie en behaalde te Deventer de Nijverheidsonderwijsacte te Deventer als leraar natuur- en werk- tuigkunde. Intussen was hij werkzaam als beambte C2 aan het dept. van de fensie te Apeldoorn. Zijn eerste standplaats als leraar was aan de Techn. School te Middelharnis waar hij het zeer naar de zin had. De directeur van de school, de heer Kruik, vertelde ons dat het een uitstekende leerkracht was, een prettige collega, die prima met de leerlingen kon omgaan en bij hen zeer was gezien. Dat deze leraar op zo plotselinge wij ze uit het leven is weggerukt heeft gro te rouw over de Techn. School gebracht, ook de leerlingen waren zeer onder de indruk. Wij bidden de familie Kamerbeek, zo wel als mevr. Romijn met haar doch tertje te Apeldoorn, kracht en steun toe, om dit zware verlies te kunnen doorstaan. STAD AAN 'T HARINGVLIET Zondagavond is in de ouderdom van 71 jaar overleden de heer D. Saarloos te Stad aan 't Haringvliet, in leven raadslid en wethouder der gemeente. j De heer Saarloos was reeds lange tijd ziek; men heeft hem nog naar het Dia- conessen-ziekenhuis te Rotterdam over gebracht, wat echter niet meer heeft mogen baten. Sedert 1935 af dus meer dan 25 jaar was de heer Saarloos lid van de gemeenteraad voor de A.R. partij; en sinds 21 dec. 1948 wethouder. Het was iemand die zich bijzonder had in gewerkt in de gemeentelijke zaken waarvan hij bij voorkomende gelegen- heden duidelijk blijk gaf. j Krachtens zijn raadslidmaatschap vertegenw^oordigde hij de gemeente in de nutsbedrijven Emgo, Gascentrale en Waterleiding, en was hij ook afgevaar- I digde van de Dijkring Flakkee. De Ger. I Kerk heeft hij nog een zittingsperiode als ouderling gediend. De begrafenis van de heer Saarloos zal donderdag 11 jan. op de alg. be graafplaats te Stad aan 't Haringvliet plaats hebben. 1 ^^-^'kERKSTR. 1«;o - ÖUODOÏtP Uienveiling van dinsdag 9 januari 1961 drielingen Temidden van een onvoorstelba re chaos zoeken twee redders zich met een draagbaar een weg. Grove 7.—, middel 28.9 29.49—29.37, picklers 36.14. Aanvoer 128.000 kg. Maandag 8 jan. heeft volgens art. 162 der gemeentewet de hearing plaats ge had voor het college van Ged. Staten betreffende het wetsontwerp herinde ling Goeree Overflakkee door de ge machtigden van de gemeenteraden op het eiland. Er was grote belangstelling voor; met twee bussen en met enige particuliere auto's werd naar Scheve- ningen gereden, waar om 11 uur in het Kurhaus plm. 80 gemeenteraadsleden aanwezig waren. Van iedere gemeente heeft één afge vaardigde of meer raadsleden het woord gevoerd (behalve door Dirksland) ook door enige die vóór het voorstel waren. De zitting die gepresideerd werd door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid Holland mr. J. Klaasesz nam drie volle uren in beslag. Er wer den klemmende betogen gehouden tégen de herindeling; waarbij de tegenstan ders, bij al hetgeen er reeds over ge zegd is, tóch weer nieuwe gezichtspun ten voor de handhaving der zelfstan digheid wisten naar voren te brengen. De voorstanders die het woord voer den waren de heren Kreeft van Stad, Tieleman uit Middelharnis, Moerenhout uit Achthuizen en de heer de Vin uit Oude Tonge, welke laatste insinueer de dat meerdere raadsleden er tegen zijn omdat zij het verlies van hun ze tel vrezen. Ze hebben het algemeen be lang niet op het oog, maar denken aan zichzelf. „Wanneer het mogelijk zou zijn dat de samenvoeging in dit stadium voortgang zou kunnen vinden met het zelfde aantal raadsleden en wethouders als thans, was er geen vuiltje aan de lucht" aldus de heer de Vin. Deze en dergelijke uitdrukkingen zijn de heer de Vin door de raadsleden zeer kwa lijk genomen, zodat daarover op de te rugreis nog al een hartig woord is gezegd. In een volgend nummer hopen we van hetgeen door de sprekers is aangevoerd een kort resumé te geven; in dit num mer was daarvoor geen plaats. DIRKSLAND Studievereen. S.G.P. A.s. woensdag 10 januari hoopt de Studievereen. der SGP te vergaderen. De heer Joh. A. Struik zal dan een inleiding houden over „Po litieke Partijen." Belanghebbenden zijn welkom. Aanvang 7.30 uur (precies). Regenmeter. In het jaar 1961 werd 921,2 mm neerslag gemeten. In het jaar 1960 echter 949,7 mm neerslag. Het ge middelde voor het gehele land is 720,0 mm neerslag, zodat 1961 voor Dirksland ook een nat jaar is geweest. STELLENDAM Terug naar Nieuw Zeeland. Het echt paar T. V. Es-v. d. Ree dat sedert maart 1960 te Stellendam op familiebezoek is, hoopt a.s. donderdag weer naar Nieuw Zeeland te vertrekken. Jaarvergadering. De gymnastiekver eniging „Sparta" houdt op 10 jan. a.s. haar jaarvergadering in 't Haegse Huus. Aanvang half 8.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1