l Tijdig denlien aan liet zaaien van suikerbleten? JA! Met WEBB zaait u precies! Van Rumpt N.V. A. A. V. d. Wekke opruimingsuitverkoop Nieuwjaarswensch Natuurschoon in de omgeving van Sommeisdiiit Derde deel van de wereldbevolking door malaria bedreigd a^ voor al uw familïedrukwerk cJUmlèZt, uiUenden en ^etcdle^ een maa^é^paecUg. 1962 10 procent korting YïlaaH dat U eh. Icamt! öxfJ^ in 1962 at. Wat op een wandeling is te zien Met de WEBB preclsie-zaai- machine gaat het zaaien volledig naar genoegen Ze wijken niet af Zaaien de juiste hoeveelheid Op de juiste maat Stad aan 't Haringvliet, Tel. (01871) 202 naar Drukkerij Gebr. de Waal Langeweg 13 - Sommelsdijk - Telefoon 2729 Flakkees Land- en Tuinbouwhuis Julianalaan 1 - Dirksland ONZE GROTE begint reeds op 3 januari Alleen dus uitverkoop bij Molenkamp op de markt aan de winkelwagen te Sommelsdijk, op alle artikelen geven wij I Aan alle eilanders een voorspoedig 1962 toegewenst. UNICEF brengt hulp aan miljoenen ,r..;^H.g 29 december 1961. „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 8 busdien. gisteren de be, te Am. inia" meente. kerk en •ester j ■^s C, h! gemeen- Keijzet ■we Dap dank zij lealer te ilokland ■jaardag izer, aan ?en, het- inenberg ge droeg ijke toe- •en min. door de Buiten het con. de heer aan zijj dam be- al mede betgeen rijbewijs er Kleij- ^en over aar sec- met de s allrislt Keijzer Op de riJMEN ezen. in. adoo. ertje. laat. Tij men jaar en ontvan- uwe be lt uitbe- liet uit- I rdt. De^ jj. geval 'decem- .orgeno- juli ms' asis van ;t geheel die tijd By het eynde van het Oude Jaer en het begin van het Jaer onses Heeren MCMLXII van d' Opsteller van het Nieuwsbladt. Wm wenschen, naer ghebruyck, oock dÜmael weer elckaer van ganscher harte een ghesegent Nieuwe Jaer. Maer tusschen handghedruck en vriendelycke lach syn WIJ het ons bewust: Wy leeven by de Dagh. Int af'gheloopen Jaer ervoeren wy de Dreygingh, oiis Leeven hangt slegts af van menschelycke neygingh: weet men de crachten, die men weckte, nyet te temmen, dan houdt het Leeven op, dan swijghen alle Stemmen. Wij leeren danckbaer syn voor yedre Morgenstondt, die ons weer Leevend vondt en crachtigh en ghesondt, wij leeren Leeven, wat oock bangh maeekt en verveert, bij 't weeten dat er Een is die het Al rhegert. Hoe ernstich dït Begin! Maer kan het anders syn? Toch vieren wy dit Jaer weer blyde dit Festyn. Een Jaer syn wy ghespaert, een Nieuw Jaer doet sich oopen en oock Uw Couraniier wil slegts het beste hoopen. Hij heeft sich afgheslooft om U maer telckenmaelen van alles wat gheschiedt d' essentie te verhaelen. Och, daer ghebeurt soo veel, men vliegt reeds door 't Heelal: een tochtjen naer de Maen, wij vindent nyet meer mal. En wat is dan, wat hier, in d' eygene Contrijen, Geschiedt, toch luttel... wie isser die 't op sal strijen? Hoe drock besteeden wy d' ons toegemeeten Uren aan al 't vergaeren van commissies en Bestuuren van Raedt en Polder, Vack- en Kiesverenigingh en dat gaet steeds maar door. 1st nyet een aerdigh ding? Hoe moet de winckelier maer steeds weer adverteeren opdat de clant Syn ivaer, geen andre, sou begheeren! Hoe beedelt yeder Jaer men weer omt goede Geldt, dat sooveel Leedts versacht, dat sooveel Ramps herstelt. hoe moet men coopen en vercoopen, huuren, veylen. D' een wordt gebooren... en de ander is reeds wylen; de bruylojt van de Een is nauwelyck aan karit of d' ander viert de Echt in Goud of Diamant. Hier leest men van de Lien die grootsch gehuldigt worden met Goud Horlogie of selfs Koninklycke Orden, daar staet het droef berigt van wie oneerlyck was en speelde 't mooye Weer uyt anderman syn Kas. En al dit Lief en Leed, die Droefheydt, dat Pleysier, dat slaagen en dat faelen staat op dit Papier, dat simpel stuck Papier, bij ons Courant geheeten. Wanneer Ghy die nyet leest. Ghy kunt' et nyet en weeten. Verliest G' er nyet veel aen? Ghy moet U nyet vergissen; beken het toch opregt, Ghy kunt Uw Krant nyt missen. Want och, die kleynigheen, die vienicheen nyet telt, in Londen of Parys of Moskou nooyt vermeld, die syn 'et dickwerf juyst waerom ons Leeven draeyt; het is het kleyn berigt, dat ons het duidlyckxt praeyt. Wat in de eyghen Kringh ghebeurt, is van meer Waerde dan 't redeneeren van de Grooten deeser Aerde. En 't is Uw Courantier, die yverigh, voortdurend, vaeck al het Nieuws voonnjt, reedts om het Hoeckjen glurent, steeds loacker op syn Post U meldde alle Dingh; 't geringste was voor hem voorwaer nyet te geringh. Hier leeft Uw eyghen Plaets, hier leeft Uw eyghen Streeck, Uw eyghen blad brengt U hét Nieuws steeds, weeck nae weeck en sal 'dit blijven doen wanneer, als Godt het geeve, iDij blyven by de Vree en houden ons het Leeven. U Burgemeesteren, Schepens en Overlien, Polderbestuurderen, Heeren en Magistraaten, Gij Burghers altemael, Policie en Soldaeten, Uw Courantier wil U syn beste wenschen bien. Ghy, reeds hedaeghden, en Ghy, Jonge mans en vrouwen, Gy vrijghesellen en die 't voorregt hadt te trouwen: Gesondheyt, kragt en lust voor al Uw arrebeyt sy U geschoncken als in 't Jaer, dat van ons scheydt. Een wandeling in de vrije natuur is één van de beste vormen van recreatie. Wie zijn ogen de kost wil geven ziet meer dan oppervlakkig wel wordt aan genomen. Terug van zo'n wandeling is het niet mogelijk alles te vertellen wat gezien werd, laat staan alles vertel len over wat men zag. Dat maakt het ganse leven in de natuur steeds weer boeiend en nieuwe ontdekkingen, die altijd kunnen worden gedaan, geven aanleiding tot nog grotere bewondering en vaak ook verwondering. Even buiten Sommelsdijlt ligt een trekpleister voor natuurliefhebbers. Er groeit daar aan beide zijden van de Poldersedijk nog wild struikgewas wat op sommige plaatsen tot een ondoor dringbare ruigte is uitgegroeid. Jammer dat er veel van dit gewas verloren gaat want er is een dragline bezig de sloten dieper en iets breder te maken. Daar is niets tegen te doen want het overtollige regenwater moet nu eenmaal snel en af doende kunnen worden afgevoerd. Dat er van het weinige in onze streek nog af zal moeten is voor het landschaps gezicht fnuikend waartegenover beslist aanvulling zal moeten komen voor er sprake zal zijn van een kunstmatig in stand gehouden rampgebied. Het is wel aardig om dijken met één soort bomen op een precies afgemeten plaats van elkaar te beplanten maar dat verbreekt de eentonigheid niet en ver hoogt bovendien het gevaar dat één of andere zwam of insect zich kan gaan toeleggen op die ene soort met alle ge volgen van dien. Een voorbeeld hiervan is het tragische geval met de iep. Hon derden iepen moesten ook hier worden geveld omdat ze waren aangetast door een zwam die werd overgebracht door de iepenspintkever. Meerdere soorten en door elkaar zouden moeten worden aangeplant en juist onze binnendijken die voor de, zij het toch al onbelangrijke veeteelt daardoor nog niet verloren be hoeven te gaan, lenen zich daar bijzon der goed voor. Zo kan men verder redeneren tijdens het wandelen. Plotseling vliegt er een roodborstje van de ene naar de andere kant van de dijk. In de nu kale twijgen van de omhoog geschoten takken kun nen de vogels goed worden onderschei den. Een koolmees zit er tussen een troep mussen. Op een bocht stond mid den op de dijk een jongen. „Hé, hei je 'n vuurtje voor me", vroeg hij niet erg beleefd. Dat kon hij wel krijgen. „Wat doe Je hier", vroeg ik hem. „Stroape" antwoordde hij zonder enige reserve. „Vanochtend had ik vier fesanten yi noe gae 'k weer." „Hoe doe je dat dan", vroeg ik onnozel. „Mit de kweekhaek, as 'k er één zie zitte dan hak 'k 'n in z'n d.flapte hij er uit. „Hoe oud ben je" vroeg ik nieuwsgie rig. „Twoalve", zei hij en met de kreek- haak op zijn schouder ging hij wat al te dapper de polder in. Over de vette klei van een pas geploegde akker vervolgde hij zijn weg Verder op ging ik de dijk af en sloeg de Koksweg in. Een pimpelmeesje vluchtte telkens weer voor me uit. Zo nu en dan vlogen er ook merels vanuit de bladloze struiken. Op het land wa ren vele kramsvogels (grijze kop en stuit, roestkleurige rug en vrijwel zwar te staart) die hier als doortrekker en wintergast reeds eind september in gro te troepen arriveren. Natuurlijk hiel den zich in de polder ook de zeer be kende vogels op als kieviet, patrijs en en enkele kraai, maar in de tijd dat de vogels zich naar zuidelijke streken ver plaatsen waardoor dikwijls exemplaren van weinig bekende soorten vallen waar te nemen, is men geneigd aan de stand- vogels minder aandacht, te schenken. Even liet een wezel zich op de weg zien. Wat lijken die roof diertjes toch schoon en wat zien ze er onschuldig uit! Langs de Kruisweg stond het afgestorven riet met haar zilverbruine pluimen wiegend in de wind. Tegenwoordig gaat men er al toe over om gedurende het groei seizoen het riet chemisch te bestrijden wat een akelige verlamming van het eens zo fier en ruisend riet teweeg brengt. Riet gebruikt men maar weinig, meer als dekmateriaal en het „schoon" hou den van sloten moet op de goedkoopste wijze plaats vinden. Is dat wel zo? Is het niet veeleer een gebruik willen ma ken van „moderne" middelen? Te wei nig wordt in overweging genomen dat de „vrije" natuur op deze wijze aan banden wordt gelegd waarbij tevens haar schoonheid ernstig wordt verminkt Op de Hooidijk gekomen lag aan bei de zijden het polderlandschap door een vriendelijk winterzonnetje beschenen. Dit is nu zo'n dijk waar meidoorns en essen, vlieren en wilde rozen e.a. hier en daar kunnen worden gepoot. Achter aan staan enige flinke meidoorstruiken wat al direct die strakke lijn verbreekt van zo'n lange, schier onbegroeide dijk. In de omgeving van die bossen is on middellijk meer vogelleven. Ik liep ver der westwaarts en kon voor een mo ment niet lezen (wandelkaarten?) en ging de hoge en kostbare buitendijk op die de polders en dorpen tegen het eeuwig in beweging zijnde water goed deels beschermen. Later volgde ik de geheel ka. Het gors leek verlaten. Het vee wat hier 's zomers zo talrijk aanwe zig is, staat reeds op stal. Hier leven de watervogels die meest al in een luidruchtige stemming verke ren, zeker bij het verschijnen van een Wij leverden enkele machines welke prima hebben voldaan. De WEBB is een keurig gemaakte machine met metalen zaaitrommel. Vraagt uw loonzaaier of vraagt folder en prijzen. Meer dan een miljard mensen, dat is ongeveer een derde deel van de wereld bevolking, wordt voortdurend bedreigd door malaria, een ziekte die meer dan enige andere de mensheid verzwakt en schadelijke invloed uitoefent op de pro- duktiviteit. Veroorzaakt door parasieten en veelal overgebracht door muskieten, vernietigt zij de rode bloedlichaampjes in het menselijk bloed en kan zij tot de dood van de slachtoffers leiden. In de bestrijding van deze ziekte speelt UNI CEF, het Kinderfonds van de Verenig de Naties, een grote rol. Malaria is een „dure" ziekte. De We reld-Gezondheidsorganisatie heeft be rekend, dat zij alleen al in India per jaar vijftig miljoen slachtoffers maakt en dat dit daar een jaarlijkse geldelijk verlies betekent van circa 1750 miljoen gulden! Als men er de ziekte in een campagne van enige jaren met forse hand zou aanpakken, zouden de kosten van zo'n actie ongeveer 665 miljoen gul mens. Daar waar de ka eenscherpe bocht maakt naar het oosten, ligt aan de overzijde van de riviermond als een heel dure, schilderachtige badplaats, Hellevoetsluis. Wat 'n korte afstand, zo te zien. Op sommige plaatsen loopt de afbrokkelende kustlijn vlak langs de ka waar ze door met stenen bezwaard vlechtwerk, is versterkt. Vele eenden dobberden op korte golfjes van het wa teroppervlak. Het water stroomde terug naar de zee. Een aankomende maan stond als het ware recht boven op het eind van de ka met kleuren van zilver wit en geel, scherp afgetekend tegen het hemelblauw. Gelijk rustend, raakte de zon als een gave, puur oranje bol de kruin van de meer naar het z.w. gelegen buitendijk. Maar ook al viel de schemer niet lang daarna over het wijde, vlakke en nog groene gors, toch kon men in de verte tussen de ka en de buitendijk een be weging zien van grauwzwarte figuur tjes die zich al groter en scherper be gonnen af te tekenen naarmate ik na derde. Dat waren ze. In troepenverband levende, van het hoge, koude noorden afkomstige gan zen, die nu wat graasden van de stugge grassprietjes. Het duurde echter niet lang of de (brand) ganzen vlogen op. Geen tientallen, ook geen honderden maar zonder overdrijving enige dui zenden ganzen vlogen met oorverdovend lawaai in brede en lange slierten ma jestueus vliegend hoger de avondlucht in en koersten naar het water waarover lichte nevel een duidelijk uitzicht ver der belemmerde. Men komt er enige tijd van onder de indruk en wat er dan nog meer valt te zien, ach het is op zichzelf genomen niet minder boeiend maar het schouwspel van de ganzen is waarlijk zo imposant en onvergetelijk, dat het lijkt alsof men daarvoor uitsluitend en alleen is gekomen. D. Hoogzand, Sommelsdijk. den bedragen, of slechts iets meer dan een derde van het geldelijk verlies, dat nu per jaar wordt geleden! Vroeger bestreed men de met hevige koortsen gepaard gaande malaria met kinine, later ontdekte men andere me dicijnen, maar de strijd tegen de ziekte kon pas op grote schaal beginnen na de tweede wereldoorlog. In 1939 had men het middel gevonden, dat de wereld geheel van de ziekte zou kunnen ver lossen: DDT, dat de overbrengers van de malaria, de muskieten, effectief zou kunnen bestrijden. Het werd duidelijk, dat verstuiving van DDT in alle wonin gen en ruimten van een door malaria geteisterd gebied, dodelijk zou zijn voor de muskieten en nog maandenlang zou nawerken. Na de tweede wereldoorlog, toen DDT en andere insektendodende middelen volop beschikbaar kwamen, kon de strijd beginnen. Weldra kwam men er achter, dat als men in een be paald gebied tot de aanval overgaat, de strijd snel en volledig gevoerd moet wor den, want na verloop van vijf tot tien jaar intwikkelen sommige malaria over brengende muskieten weerstand tegen de insektenbestrijdende middelen. Voor dien moet dus de ziekte volledig uitge roeid zijn, zodat de muskieten geen pa rasieten meer kunnen overbrengen. Vooral voor kinderen funest Malaria is vooral voor kinderen fu nest. Er sterven op het ogenblik on geveer twee miljoen mensen per jaar aan deze ziekte en de meeste van die slachtoffers zijn kinderen. Bovendien vermindert de malaria, als ze de patiën ten niet doodt, in elk geval hun weer stand tegen andere ziekten. Ook daarom neemt de malariabestrijding een be langrijke plaats in het werk van UNI CEF in. Reeds in 1948 stelde het Kin derfonds een omvangrijk programma op voor zijn aandeel in de malariabestrij- uitroeiing van de malaria prioriteit te geven onder alle acties tegen ziekten, die de mensheid teisteren. Het Fonds verstrekt insektendodenden middelen, het levert de inrichting voor DDT-fa- brieken en gezondheidscentra, het zorgt voor verstuivers, medicamenten, labo ratoriummaterialen en transportmidde len. Op het ogenblik profiteren 46 lan den daarvan. In 1960 kon men met de insektendodende middelen, die UNICEF verstrekt had, ongeveer 66 miljoen men sen tegen de gevreesde ziekte bescher- Natuurlijk vergen deze acties kapita len. UNICEF krijgt deze kapitalen bij een door een beroep te doen zowel op de regeringen als op particulieren om bijdragen voor zijn werkzaamheden te verstrekken. Voorwaarde voor elke hulp van UNICEF is, dat men ook in de lan den, die hulp vragen en krijgen, zelf stevig de handen uit de mouwen steekt en dat zelfs in de eerste plaats; maar het is duidelijk, dat de geldmiddelen voor de hulp van UNICEF vooral moe ten komen uit het welvarende deel van de wereld, waartoe ook Nederland be hoort. UNICEF krijgt onder andere geldmid delen bijeen door de verkoop van zijn bekende Nieuwjaarskaarten. Dat zijn kaarten met zeer fraaie afbeeldingen, naar ontwerpen van kunstenaars uit verschillende landen. „Groet een vrind en help een kind" is het motto waaron der UNICEF in ons land de kaarten actie, voert. Inderdaad, voor vier gulden (de kos ten van één doosje met tien UNICEF- kaarten) kan het Kinderfonds genoeg DDT kopen om nacht kinderen een jaar lang tegen malaria te beschermen! Stort zoveel maal vier gulden als u doosjes wilt hebben op giro 7515 ten name van UNICEF, Den Haag, en u krijgt de doosjes toegestuurd. De kaarten zijn ook in deze omgeving verkrijgbaar en wel bij de heer F. Ro- singh, Voorstraat 35 te Sommelsdijk. In 1960 zijn er in negentig landen in totaal meer dan zeventig miljoen kaar ten verkocht en daarvan nam Neder land alleen er 550.000 voor zijn reke ning. Dit jaar, nu het Kinderfonds van de Verenigde Naties, in december, vijftien jaar bestaat, hoopt het Nederlands Co mité UNICEF, Molenstraat 15a, Den Haag, het aantal nog belangrijk te ver hogen. Als dat lukt zal Nederland in nog groter mate dan voorheen bijdra gen tot hulp aan miljoenen kinderen in de wereld, die nu nog lijden onder tal van ziekten, waarvan we er in dit arti kel slechts én onder de loep namen! MIDDELHARNIS Kettingbotsing. Zaterdagmiddag had op het Zandpad ter hoogte van de Ford- garage een kettingbotsing plaats, waar bij aan drie auto's grote schade werd aangericht. De heer A. Wielaard reed met zijn Flatje vanaf de garage het zandpad op, zonder op het aankomend verkeer van rechts acht te slaan. Juist passeerde een bestelwagen van dhr. J. v. d. Hoek te Middelharnis, die zoveel mogelijk naar rechts probeeerde uit te wijken, maar daarbij van het Flatje een flinke op- stopper kreeg. De bestelwagen vloog tegen een langs de dijk geparkeerde Consul van de heer van Eek (van de Halve Maan) en ramde deze wagen zodanig dat het voorspat- bord en bumper geheel werd vernield. De bestelwagen werd daarbij open ge reten als een sardineblik. Troosteloos stond het Flatje midden op het Zandpad, totdat de politie kwam om het geval op te meten en procesver baal op te maken. Gelukkig bleef het bij materiële schade en deden zich geen .persoonlijke ongelukken voor. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. zaterdagavond 7 u. hoopt ds. Blok van Dirksland voor de Ger. Gemeente een oudejaarsavond pre dikatie te houden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 23