iiivnDEn-niEiJws i Marinus Willem de Korie moesi en zou schipper worden Pionier voor chuttevaer n Oud - Middelharn is Dode bij ernstig auto-ongelul( in Bergen op Zoom Contractzaadtelersvereniging in oprichting Het antieke huis „mit d'n dikken boam" 'ORT Plaatseiiii^ nieuws IT HEI \7 Een bankrekening V. Hij zegde zijn ,,baan" bij de burgemeester van Oude Tonge op blad Vrijdag 29 december 1961 No. 3054 low tof- lAl 22 téle Inst. AIs brandend maagzuur laaiend opstijgt soms tot hoog in de keel jbels els jbels H.V. SLnVENBURG'S MM potplanten OOLTGENSPLAAT Oud- en Nieuwjaar Veel leeds maar ook veel goeds Grote technische vorderingen Ruim tevaart De onuitsprekelijke Gave. Het is al weer zo, wij zijn weer in korte dagen tussen Kerstmis en ijeuwjaar en 1961 zal spoedig in de ieaan der eeuwen verzonken zijn. Ze is er vóór ons al duizenden jaren ver leden. Zullen wij er over gaan filosofe- in? Beter is het Woord op te slaan en t spreelit ons van te mogen leren on- dagen te tellen en de dichter roept it: mijn leeftijd is als niets voor U! De eeuw is in ons hart gelegd en larvoor strekken wij ons naar het le- m uit en willen liever niet horen van digen, heengaan, scheiden: Het leven door 's Heeren goedheid dan ook goed moest ook in het afgelopen jaar me- igeen groot leed en verlies dragen. De idejaarsdag valt zulken zwaar. Ooiv iervan geldt dat de mensen niet voor lies geschapen waren. Hier viel een nian en vader, een trouwe vriend, daar een zorgvoUe moeder, ginds een geliefd Itind. En de jaren snellen voort met hun lief en leed. Het leed blijft het langst in hel hart gegrift. En wanneer wij ouder worden wenken toch de jaarwis selingen ons ernstiger toe. Het volksgezegde is, dat elk hart zijn eigen smart kent. Verliezen van gelief den, ziekte en andere kommernissen dringen ons hart tot overleg, het is als of zli ons wijsheid aanbrengen. Moge dat ook zo zijn. De voorspoed en het goede begeleiden ons meer als goede vrienden, wier gezelschap op de weg ons de reis bekort. Hoi: ware daarom onjuist wanneer wij niet zouden denken aan al het goede dat God dit jaar weer schonk. Wij zijn maar haastige vergeters. Zó is een ge vaar of nadeel van ons afgewend of wij zijn al weer gauw aan het nieuwe en soede gewend. Helaas, helaas er is niel veel goeds van ons te melden, wat zijn wij toch snood ondankbaar. Want er is voor velen ook zo heel veel goeds geweest. Intussen is de wereld maar beroerd. De krant vertelt u er geregeld alles van. Onze twist met Soekarno over Nieuw Guinea gaat nu waarsclrijnlijk zijn laat ste fase in, en tegen alle overeenkomst in zal Nederland wel aan het kortste eind trekken. Vrijheid voor alle vol keren is de leuze! Beschaafd of onbe- scliaafd. Arme inboorlingen aldaar wat staat u nog te wachten van de zijde van Indonesië? De Verenigde Naties hebben mooie idealen, maar tot heden brachten zij in kritieke momenten weinig baat. Hun acties kosten Isapitalen en nu juist bleelv nog dat veel „verenigingsnaties" hun contributie niet hebben betaald. Neen, de wereld gaat met veel gevaar lijke situaties de jaarwisseling door. Rusland blijft de factor die in heel de wereld onrust baart. Achter heel zijn drijven staat de uitroeiing van het ge loof in God. Sommige mensen vinden alles best, als er maar geen oorlog komt. Zij weten niet wat zij zeggen. Bij alle dreigementen blijft dit staan: de Heere regeert! Het is Zijn wei-eld die wij bewonen en Hij houdt daar oog op, zeker, om recht te doen over de natio nale zonden, maar ook om Zijn volk te bewaren, vrees niet, gij klein kud- ,deke! Het is voorts opmerkelijk dat de maat schappelijke vraagstukken zich zo op dringen. Zonder slag of stoot is de vrije zaterdag ingevoerd. Wie die niet kan verkrijgen wordt er op andere wijze schadeloos voor gesteld. Wij kwamen al mensen te kort, dus dat wordt nog erger. Verschillende jaarverslagen van ondernemingen klagen over gebrek aan personeel en over dalende winsten. De post „Onkosten" loopt natuurlijk in elke zaak flink op, iVIen kon dit op de vingers uittellen. IVIaar wie kon de drang naar een vrije zaterdag weerstaan? De tijd zal hier nog wel wijze lessen geven, maar meestal worden die lessen duur betaal did. Provincie, stad en dorp schijnen aan gegrepen door een ijvergeest van sport en recreatie. Alsof men daarvan kan bestaan. De heiliging van de zondag komt er al meer door in gedrang. De overheid gaat in dat drijven voorop. Niet wat God van ons eist beslist, maar het volk moet dit zelf uitmaken. Nu ge ziet het wel om u heen waar dat naar toe gaat. Er is veel dat tot ernstig nadenken noopt. Niet omdat u of ik nu eenmaal toch niet voetballen of omdat wij aan geen andere sport mededoen, maar om dat ge uw land te lief hebt om liet rijp te zien worden voor de oordelen Gods. Hij is geen ledig aanschouwer. En dan doet ook pijn dat ge geen forse steun vindt van uw christelijk dagblad, dat in de gezinnen zoveel invloed,kan heb ben. Van radio en televisie zwijgen wij nu maar. Anders wordt het kijkvenster één klachtenvenster. Da Costa, de bekeerde Israëliet en vaderlandse dichter heeft onder veel andere dichtwerken er een gemaakt: „25 jaren, een lied in 1840" Zeer lezens waardig. En daarin komt ook dit voor: „Eenzelfde stoomkrachtvaart sleept „heel ons menschdom voort, en effent heel onze aard, bij 't ruischen varr een zee muzijk- en zangakkoorden waar 't lied van Strauss mee instemt en in valt met dees' woorden „zie hier uw go den: Kunst en Kracht en Industrie! en voorts! geen eerdienst meer dan d' eerdienst van 't Genie." Wanneer wij de geweldige technische vooruitgang van onze tijd gadeslaan, be- brengen een paar Rennies baat. Die blussen de zwaarste zuurbrand in een handomdraai. Gewoon laten smelten op de tong en prompt is alle leed geleden, 'n Wondermiddel, die Rennies, en een uitkomst voor de mensen die zonder Rennies nauwelijks hun dagelijkse maaltijd aandurven - uit angst voor de zuurbrand daarna tersport- w dcvie- WAAL lelbarnis Zo'n vijftig jaar geleden woonde in •.Slit huis op de hoek van de Voorstraat bij de Kaai „Tanne de IVtan", die er een winkeltje dreef in van alles en nog wat: ■kruidenierswaren, fruit, petroleum, tot zelfs pilletjes voor de stoelgang toe! Bij goed weer had Tanne een tafel buiten staan met fruit en snoep en de kinde ren kwamen dan voor een cent wat ko pen van het snoepblad, of een z.g. „stroopje" (een lik warme stroop in een puntzakje) of een appeltje. Of er een rot plekje aan zat was niet zo erg, één schraap met de duimnagel en wèg was het! De man van Tanne hakte bosjes hout, die voor één cent werden ver kocht om de kachel aan te maken. Na derhand heeft Jan Roodzand er ge woond; die de handel uitbreidde met boter, kaas en eieren, In 1929 kwam de Wed. Krijtenberg er in, die in de volksmond genoemd werd „Tine van de kaoie' 'of „Tine bij d'n dil^ken boam". i Door erving werd de heer Leen Koud- ijzer eigenaar; de huurprijs was 3. per week. Omstreeks 1954 heeft de fa- jSaijlnilie Gootjes er nog in gewoond; weer later kreeg het antieke huis het predi kaat „onbewoonbaar verklaard". Reeds voor de tweede wereldoorlog stond het huis onder toezicht van Mo numentenzorg. Het huis is n.l. gebouwd in het laatste van de 16e eeuw. Het is .een hecht bouwwerk; in de tijd dat de Wed. Krijtenberg er woonde zijn alle muren nagekeken; de ankers in de ge vel waren nog prima in orde. Wel hel de de gevel wat voorover, maar gevaar leverde dit niet op. Het huis is nogal tijd een sieraad vcor de gemeente en ook de boom, die er nóg voorstaat, heeft geschiedenis ge maakt. Vroeger, toen in erge mate de iepenziekte heerste werd deze boom niet besmet en bleef gespaard. Toen het nog een jong boompje was, heeft men waarschijnlijk een ijzeren hekje om de stam gzet, wat later voor de dag kwam, toen de boom eens is uit gebrand van binnen. Naar buiten is de boom doorgegroeid, en van binnen is een holte, die in de bezettingsjaren nogal eens dienst gedaan heeft als berg plaats voor dingen, die de moffen beter niet konden zien. Grenspolizei en Kriegs marine zaten immers vlak in de buurt. De dochter van de Wed. Krijtenberg, die ons een en ander over de lotgevallen van dit oude huis vertelde, houdt zich aanbevolen als de boom ooit afgezaagd wordt en er komt een gouden dames ringetje voor de dag. Dat is er n.l. per ongeluk eens in verdwenen. In het witte huis links woonde het laatst de kleermaker Teun v. Hof ten; later is dit pand aan de firma Nipius gekomen, die er de bekende grote ma nufacturen- en confectiezaak heeft ge bouwd. staat nog veel meer dan in Da Costa's jaren het gevaar dat wij hoogmoedig worden op wat er door de wetenschaps mensen is ontdekt en toegepast. Terwijl ook van dit alles geldt, dat het ver kregen is door het verstand dat ons God gegeven heeft. Dus behoort ook de vrucht daarvan aan zijn voeten te wor den neergelegd opdat de Heere er in verheerlijkt worde. Zien wij het opont houdelij k streven om het heelal te door kruisen met raketten, waaraan straks mensenlevens zullen worden gewaagd, dan beklemt het uw hart. Want de aar de en niet het heelal is de mens ter woon gegeven, zo zegt het Gods Woord. Op de maan en op andere planeten is onze plaats niet. Naar deze aarde, klein onder de hemellichamen, zond God Zijn Zoon. Wien te kennen het eeuwige le ven is. En buiten Hem is geen heil of zaligheid te wachten. Dat de erkente nis daarvan ons hart in 1962 maar be zetten moge. Dan raakt de ruimtevlucht buiten onze gezichtskring, want dan stemmen wij in met Paulus in de twee de Corinthebrief 9 15, Doch Gode zij dank voor Zijn onuitsprekelijke gave! Waarnemer is geen luxe meer maar biedt vele voordelen. Gaarne verstrekken wij nadere inlichtingen Middelharnis - Sommelsdyk Kade 5 - Xel. (01870) 22 68 Op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Steenbergen ter hoogte van het viswater De Zwarte Weel is dezer dagen, een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij het 14-jarig dochtertje van de postcommandant van de rijks politie in St. Philipsland, Hanneke van Andel om het leven kwam. Haar; vader, de heer C. van Andel, eni haar 8-jarig broertje werd levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde toen de heer Van Andel met de auto met grote snel heid de bus, die juist bij een halte ge stopt had voorbijreed. Op dat moment naderde uit tegenovergestelde richting een bestelauto bestuurd door d her Van Eewijk uit Bergen op Zoom. De auto's botsten in volle vaart op elkaar. Waar schijnlijk heeft de heer Van Andel de bestelauto door de lichte mist niet of te laat opgemerkt. De drie inzittenden van de personen auto werden uit de wagen geslingerd. Het dochtertje overleed ter plaatse. De beide andere slachtoffers moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Enige ogenblikken na het ongeluli reed een vrachtauto met aanhangwagen op de wrakstukken in. De auto's wer den zwaar beschadigd. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Grote sortering in de kas voorradig. BloemeusaagazQn B. VISKIL Telef. 2438 MIddelhamis Wie van onze schippers kent Marinus Willem de Korte niet. De 87-jarige maar nog zeer vitale en levenslustige oud-schipper uit het karakteristieke stadje Tholen, gelegen aan de rivier de Eendracht. De man die bijna 50 jaren de Nederlandse en ook buitenlandse binnenwateren heeft bevaren en die reeds 70 jaar lid is van de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer", waarvan 33 jaren lid van het hoofdbestuur en vanaf 1946 voorzitter van de afdeling Tho len, welke afdeling mede door hem is opgericht. Dat hij met heel de schipperij nog intens meeleeft, bewijst het feit, dat hij on danks zijn hoge leeftijd nog dit voorjaar de jaarvergadering te IVIaasbracht be zocht. Als erelid van „Schuttevaer" werd zijn aanwezigheid op zeer hoge prijs gesteld. In verband met al zijn werk voor deze organisatie werd hij door H.IVI. de Koningin onderscheiden tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Over deze pionier, die nooit van wijken wist, altijd doorzette en schipper was in hart en nieren, willen wij gaarne onze lezers het een en ander vertellen. Het begon met een roeiboot Marinus Willem werd op 12 oktober 1874 te Oude Tonge geboren. Hij maak te deel uit van het gezin van Simon de Korte en Lena de Korte. Vader en moeder waren echter geen familie van elkaar. Tot zijn twaalfde jaar ging Marinus Willem naar school en meester Habich, de hoofdonderwijzer kwam toen aan vader vragen of hij verder mocht leren, want die jongen heeft een goed ver stand, aldus meesters argument. Schip per De Korte vond het best. Hij had reeds een zoon als knecht aan boord en nog een mannetje er bij werd wel wat veel. Zo ging dan „Marien" naar de Nor- maalschool te Middelharnis. Het duur de een paar jaar en zijn studie was voltooid. Hij moest verder, en met va der ging hij naar Kampen om zich als vrijwilliger te laten inschrijven bij de militaire dienst. In één dag had hij het daar gezien en keerde terug naar Oude Tonge. Wat nu? Het echtpaar De Kor te dacht een goede oplossing te hebben gevonden toen zoonlief van burgemees ter Jacob van Schouwen een plaatsje kreeg op de gemeente secretarie. Ma rien kon prachtig schrijven en goed stellen. Zijn beloning was 50 cent per week. Dit „baantje" werd evenwel ook een totale mislukking. De jongen had steeds wat anders in zijn hoofd. En wat dat was laat zich gemakkelijk raden. Hij wilde schipper worden. Broer Jacob, die ook schipper was, had een roeiboot gevist en bracht die mee naar Oude Tonge. Er volgde aan gifte bij de burgemeester-strandvonder. Deze boot nu was voor Marien de oor zaak, dat hij geen landrot wilde blij ven maar waterrot wilde worden, „Tijdens zijn studie en later toen hij „klerk" werd op het gemeente huis zat hij geregeld maar in djie boot", zo vertelde ons zijn Sljarige broer, de heer Pieter de Korte uit Oude Tonge, die zelf van zijn der tiende tot zijn vijftigste jaar heeft ge varen. „En", zo vervolgde hij, „hoe meer hij ging varen hoe minder hij ambitie had voor leren en zijn werk op de kruk op de secretarie". Op de „Onderneming" Vaders opzet was mislukt en na en kele maanden kwam Marien aan boord van de „Onderneming", waarop zijn va der vanaf 1880 had gevaren. Onze Ma rinus was toen 16 jaar. Tegelijk met zijn komst op het ouderlijk schip begon Si mon de Korte een wekelijkse beurt- dienst van Oude Tonge op Bergen op Zoom en zo een enkele keer werd er weleens een reisje van buitenaf gedaan. Het was in 1890 en vanzelf ging de vaart nog op de zeilen. In 1896 stierf vader. Dat was een he le slag voor het gezin. Het werk moest evenwel doorgaan en zo besloten Ma rien en Piet om samen té gaan varen. Dat hebben zij gedaan en alles verliep naar wens. Op vrijdagavond j.l. was er in Café De Kok" te Sommelsdijk een bijeen komst van contractzaadtelers, waar in navolging van Melissant is gesproken over het oprichten van een zaadtelers vereniging. Als woordvoerder van een voorlopig comité sprak de heer Verbiest over de noodzaak van een zaadtelers- organisatie in groot verband om de be langen te kunnen behartigen. Door een oriënterend gesprek rriet en kele handelaars is gebleken, dat deze tot redelijke-concessies bereid zijn. Zo heeft Melissant al bereikt dat de kiem- krachtgrens van violenzaad voor 1962 is verlaagd van 80 tot 75°/o. Ook staat daar de gelegenheid open voor de leden, tot het nemen van kleine monsters bloe- menzaad die via onderzoek ,te Wage- ningen, bij eventuele weigering, de te ler zekerheid kunnen verschaffen over het kiemkracht-percentage. De rechten van de telers, omschre ven in de Algemene Handelsvoorwaar- den werden uitvoerig besproken terwijl tevens naar voren kwam, dat juist door onwetendheid vele geschillen stran den in het nadeel van de telers. Als voornaamste doelstellingen kwa men de volgende punten naar voren, die door de heer Verbiest werden toegelicht. Ie. Voorlichting tot het verkrijgen van 1ste kwaliteit zaden. 2e. Meer zekerheden voor de telers, middels besprekingen met de bonafide handel op hoog niveau in federatief verband. Se. Boycot van de niet-bonafide han del op advies aan de leden. 4e. Omzet belastingvrije teelten (ar beidsintensieve bloemzaden). 5e. Steun bij geschillen die de telers via vertegenwoordigers of schriftelijk geen voldoening schenken. 6e. Adviezen inzaken rechtspositie te lers. Het grote belang van exportwaardig zaad telen, (meer dan 90Vo van de pro ductie is voor export bestemd); zal on getwijfeld de handel doen inzien, dat het nuttig effect van voorlichting bij een dergelijke organisatie groot kan zijn zodat uit dien hoofde zeker op volle medewerking kan worden gerekend. Tevens dient er rekening te worden gehouden met het feit, dat het wan trouwen onder de telers, groot is en door zelfcontrole via Wageningen, enz., zou moeten verwijnen om de belemme rende invloeden op te heffen die een normale uitbreiding in de weg staan. Het werkcomité heeft zich tot taak gesteld in de eerstvolgende vergadering een bestuursverkiezing te houden, waar na contact kan worden opgenomen met andere telersverenigingen in den lan de om in federatief verband richtlijnen vast te stellen ter bespreking met de vereniging van de zaadhandel. Uiteraard is het van groot belang welk aantal zaadtelers deze organisatie zal omvatten, vandaar dat elke belang- I hebbende doordrongen moet zijn van het feit, dat er in onze huidige samen leving voor het zelfstandige individu 1 weinig te bereiken valt, hetgeen trou wens vele telers in de loop der jaren al wel aan den lijve hebben onder vonden. Alle aanwezigen n.l. 32 werden na storting van een voorlopige contribu- i tie van 1.ingeschreven als lid. I Gegadigden kunnen zich op dezelfde voorwaarden als lid opgeven bij de vol gende adressen. i A. Vroegindeweij, Koninginnelaan, P. V. d. Nieuwendijk, Kreekstraat; W. de Wit, St. Nicoleesdreef en G. Verbiest, West Achterweg, allen te Sommelsdijk. i^MAG'T EENS IN (40WED.KURVINKJOROGI$KR(; N-' KERKSTR, 160 T OUDDÖ*#: OOLTGENSPLAAT Nieuwjaars-receptie burgemeester en mevrouw van der Harst. Ter gelegen heid van de jaarwisseling zullen bur gemeester en mevrouw Van der Harst recipiëren op maandag 1 januari 1962 des avonds van 7 tot 8 uur op de raad zaal van het gemeentehuis. Een ieder die de burgemeester en zijn echtgeno te geluk willen wensen zijn op dit uur hartelijk welkom. De heer en mevr. De Korte-Kanters tlians wonend te Tholen. De heer de Kor te is 87 jaar en zijn echtgenote hoopt dit in februari a.s. te worden. Beiden zijn te Oude Tonge geboren. In de maand mei van het jaar 1900 stapte Marinus Willem van boord, om via de huweiijksboot over te gaan op een eigen schip. Op 12 juni van dat jaar huwde hij met Simina Kanters, een jon- gedochter van dezelfde leeftijd en uit dezelfde plaats. Op de „Vertrouwen" Het jongepaar kreeg een geheel nieuw schip, gebouwd in Groningen, 220 ton groot en kreeg de naam van „Vertrou wen". Het was een tweemaster-zeiler-klip per die ook Oude Tonge als tliuishaven koos. Dit schip wordt nog bevaren door zijn jongste zoon Pieter de Korte, Van zelf staat er nu een motor in en is het schip vergroot tot 270 ton. De heer M. W. de Korte heeft het altijd met de zeilen en later met een hulpmotor ge daan. Daar kwam vakmanschap bij te pas. Zijn broer Piet weet er alles van te vertellen. Hij zette altijd door en week voor niets en niemand, ,,Een man die ijskoud is wat het varen betreft en ijzeren zenuwen heeft", aldus typeerde hem zijn broer, die daarbij ook eerlijk moest bekennen dat hij het ook weleens verkeerd bekeken heeft. Zij kwamen door zijn adviezen en sterke wil eens drie dagen te Dintelsas te liggen. Een poging om bij krachtige wind de haven van Oude Tonge te nemen mislukte en er zat niets anders op dan naar Dintel te varen. Met één dag wachten had men binnen kunnen komen. Maar zo was Marien. Klei van Bendorff Hij heeft veel klei gevaren van Ben dorff bij Koblenz (Duitsland) naar de fabriek van de Porceleinefles te Delft, In het najaar werden suikerbieten ge varen vanaf Dreischor (Schouwen-Dui- veland) naar de fabrieli te Stampers gat. Zoals reeds gezegd was hij niet bang en bovendien zeer vrij. Als de „Vertrouwen" uit Duitsland kwam en de wind was tegen en men op de zeilen allen niet varen kon, dan kwam Marinus met de zeilen de Rijn afstevelen, zoals men dat noemde. Zo'n experiment werd alleen genomen door schippers met een lang schip en niet met een schip van 30 meter zoals de „Vertrouwen". De Korte nam evenwel liet risico en door zijn grote kennis van de Rijn kwam het altijd best uit. Een maal is hij in de Ruhr op een anker van een sleepboot gelopen. Het was buiten zijn schuld want de plaats was niet gemarkeerd met een boei. Het schip werd opzij opengereten en zonk. Het proces dienaangaande heeft jaren gelo pen. De heer De Korte heeft het om onbegrijpelijke reden verloren. Over zijn schippersleven kunnen wij nog veel meer schrijven, hoe dat hij storm en mist trotseerde en andere dingen meer, maar wij zullen het hierbij laten en nog iets vertellen over zijn gezin. Drie zoons ook schipper Het echtpaar De Korte-Kanters heeft drie zoons en twee dochters. Zes kin deren werden geboren, maar op jonge leeftijd is er een in Duitsland gestor ven. Alle drie de jongens varen; de dochters wonen aan de wal. De oudste zoon Simon vaart op de „Marinus Willem". Een motorschip van 600 ton. De tweede zoon Marinus Willem is schipper op de „Onderneming I", een 550 tonner. Dit schip was in 1953 het eerste binnenvaartschip dat een mobi lofoon aan boord kreeg. Dat was een unicum in de lande. Deze Marinus Wil lem heeft ook nog een motorspits van 330 ton; de „Onderneming II", waarop zijn zoon Johan vaart. De jongste zoon Pieter vaart, zoals wij reeds schreven, op de „Vertrouwen", het schip van zijn ouders. Voor hem wordt echter een nieuw schip gebouwd bij scheepswerf Hendriks te Dodewaard. Het wordt een kempenaar van 500 ton. Deze schepen varen alle vanuit Tho len, want toen het echtpaar in 1937 aan de wal ging liet men te Tholen een huis bouwen, omreden de beide dochters daar woonachtig waren. De jongens hebben nog lang de plaats „Oude Tonge" op hun naambord ge had, de domicilie plaats van hun ouders. In de loop van de laatste jaren is het Tholen geboren, want daar is nu hun thuis. Van de twee dochters is Anna gehuwd met Willem Cornelisse, vroe ger schipper en nu fotograaf en Lena heeft Adriaan de Korte (ook geen fami lie) tot eclitgenoot, die metselaar van zijn beroep is. Uit dit alles heeft men wel bemerkt, dat de energie en vooruitstrevendheid van oud-schipper De Korte ook bij de zoons aanwezig is. Dat is ook het ge val bij oud-schipper P. de Korte te Oude Tonge. Zijn zoons Teeuw en Leen varen met hun motorschepen „Zeeuwse Stro men I en II" regelmatig met kolen van Duitsland. De familie De Korte is dus een echte schippers-familie die zich te vens aanpast aan de eisen des tijds. Op de bres voor „Schuttevaer" Toen schipper M. W. de Korte met zijn zestiende jaar ging varen gaf hij zich ook direct op als lid van de Ko ninklijke Schippersvereniging „Schut tevaer". Eerst was hij verbonden aan de afdeling GoereeOverflakkee en later in 1946 bij de afdeling Tholen, die hij mede heeft helpen oprichten. Hij maakte 33 jaren deel uit van het hoofdbestuur en zijn verdiensten wer den geëerd met zijn benoeming tot erelid, en de Koninklijke onderschei ding die hij in ontvangst m,ocht ne men tijdens een jubileum in mei 1946 en wel uit handen van de minister van wederopbouw mr. Ringers. „Schuttevaer" is hem alles en dit jaar toog hij geheel alleen naar Maasbracht om de jaarvergadering bij te wonen. Een week later lag hij voor een breuk in het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Geheel hersteld mocht hij zijn weg weer gaan, evenals zijn vrouw, die enkele maanden geleden ernstig ziek is geweest maar ook weer in haar huishouden mocht terugkeren. Zij heeft ook een zeer belangrijk aandeel in het werk van haar man gehad en in de huldiging van haar echtgenoot werden ook haar verdiensten tegelijk geëerd. Zij is bijna even oud als haar man en hoopt in februari 87 jaar te worden. Met hun goede gezondheid wensen wij de heer en mevrouw De Korte-Kanters in hun mooie huis Singel 74 te Tholen (aan de voet van de monu mentale hervormde kerk van dit unieke vestingplaatsje) nog vele prettige jaren toe. HERKINGEN Plotseling overleden. J.l. zondagmor gen is plotseling overleden Maria Looij 83 jaar, wed. van Thomas Polder. In de tijd van acht dagen hebben 3 sterf gevallen plaats gevonden in onze klei ne gemeente. OUDDORP Arm gebroken. Het dochtertje van de fam. Tanis had het ongeluk op het ijs te vallen en een arm te breken. School deed veel voor de zending. De schoolkinderen van de school met de Bijbel brachten voor de Zending in 1961 1781,15 bijeen. Bouw woningen aanbesteed. De wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" te Ooltgensplaat heeft onderliands aanbe steed het bouwen van 7 woningwetwo ningen aan de firma G. v. d. Welle en Zn. te Den Bommel, metselwerk en de firma L. C. Dorsman te Ooltgensplaat, timmerwerk. Van deze 7 woningen zul len er 3 in de Nieuwbouw te Achthuizen en 4 in het uitbreidingsplan Langeweg- West te Ooltgensplaat worden gebomvd. Rijksgoedkeuring Verenigingsgebouw ontvangen. De door de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, mr. J. van Aartsen toegezegde Rijksgoedkeu ring voor het nieuwe Verenigingsge bouw is heden ontvangen. Dit gebouw zal een plaats krijgen in het uitbrei dingsplan Langeweg-West. De aanbe steding zal nu zo spoedig mogelijk plaats hebben.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 21