r ii' Hehroe, pacifist-agressor Landbouwsiudiedag ie Sommelsdijk r EN Nleditaüe lar Echipaar J. Orgers-Luime ie Goedereedein hei goud T Mechanische dunmethotleii voor suikerbieten siemm'mgsbeeld F! C KORTENEO^ZOON 34e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEtJWSE EILANDEN Oudejaarsavond troles BiNNENVERINGBED SCHUINRUBBERBED {Imlitsjübileuin Opperwaclit- meester P. Goedegelure te Guddorp „Schuttevaer" koos schipper en schipperin van het Jaar De heer M. W. de Korte en mevr. E Dublieliiiaii in Etet middelpunt onder de varende bevolking Eerstkomend Eilanden-nieuws op 5 januari 62 Fruitmanden en Fruitbakjes V i<edactie en uitgeelóter ir. Vrijdag 29 december 1961 No. 3054 PBINS HENDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX - MIDÜELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, BI3 coatract speciaal tariat 38 49 80 85 39 53 I 53: 53: 53 45 I ram 99 tuks 99 ram 89 ram 54 Oen 25 O en 25 akje 35 ram 60 akje 40 jes 80 en, hazel- gram 79 gram 79 gram 79 gram 89 gram 69 te gen De vredesapostel Nehroe heeft oor log gevoerd. Om de door Rood-China in bezit genomen grensgebieden terug te ïvinnen? O neen. Dat durft hij niet. Te nen het weerloze Goa, dat ondanks de 4 000 man Portugese troepen onverde digbaar was en in 36 uur overweldigd werd. Het was werkelijk een helden daad! Risico was er niet aan verbonden. Deze kleine kolonie was al meer dan 400 jaar in Portugees bezit, maar moest nu eindelijk in het kader van de algeme ne dekolonisatie worden geliquideerd. Of de bewoners 500.000) het prettig zullen vinden, betwijfelen we. Ze had den het goed onder het blanke bewind. Goa stak in welvaart torenhoog uit bo ven het doodarme India. De bevolking is voor SSVo rooms-katholiek en komt nu onder Hindoe-bestuur. Maar dit alles speelt geen rol. Nehroe wilde persé de laatste resten van het kolonialisme op ruimen. Hij wist dat Portugal alleen stond: Amerika is veel te bang om het neutrale blok boos te maken en Enge land kwam ook in een moeilijk parket, omdat India lid van het Britse Geme nebest is. De Verenigde Naties waren zoals steeds ook weer machteloos, want de Veiligheidsraad verwierp elke inge diende motie. En zo kreeg Nehroe zijn zin. We hebben ons afgevraagd wat ds. Buskes hiervan zal zeggen. Want voor hem en zijn pacifistische geestverwan ten was Nehroe een soort profeet, de arote man van het wereldvredesaposto- laat. De Indiase premier trad steeds op als een soort zedepreker tegenover an deren, speciaal het Westen, want het Kremlin werd altijd heel zacht behan deld. Hij kapittelde elk land, dat tot geweld zijn toevlucht nam. Dat vonden velen prachtig. Ze vergaten blijkbaar, dat hij als het in zijn kraam te pas kwam, ook vroeger het geweld niet schuwde. De geboorte van de staat In dia heeft stromen bloeds gekost, niet omdat Engeland ze tegenhield, maar omdat Nehroe aanvankelijk de deling van Brits-Indië in een Hindoeïstisch en een Mohammedaans deel niet wilde ac cepteren. Zo sloeg hij de weerstand van de staat Hyderabad binnen zijn gebied met de wapens neer. En de strijd om Kasjmir tussen India en Pakistan, die nog steeds voortduurt, eiste af en toe eveneens veel slachtoffers. De man, die 20 prat gaat op zijn vredelievendlieid, wilde noch in Kasjmir, noch in Goa een volksstemming toestaan. Daarin zat te veel risico en daarom gebruikte hij ge weld. Ondanks zijn vriendschap met Gandhi, die zijn weerloosheidsprincipes werkelijk in praktijk bracht, is hij een ilechte leerling van deze merkwaardige Indiër gebleken. Ds. Buskes zal natuurlijk alle schuld op Portugal werpen. Maar dat verandert niets aan de pacifistische leer. Wij be treuren het optreden van Neljroe tegen Goa, maar, eerlijk gezegd, verheugen wij ons anderzijds erover, dat door dit optreden de huichelachtigheid van ze demeester Nehroe is ontmaskerd. Wij hebben dit altijd al aangevoeld. Deze man, die een radicaal socialist, een re ligieus totaal onverschillig mens en een fanatieke nationalist is, noemt zich de mocraat, maar regeert dictatoriaal, noemt zich pacifist, maar blijkt milita rist, noemt zich neutralist, maar speelt steeds Moskou in de kaart. Het werd tijd, dat het aureool rondom deze staats man, die een groot gevaar voor het Westen is, werd opgeruimd. En dat is En als het nu avond was geworden, zo was Hij daar alleen. (Matth. 14 23b) De avond heeft een apart karakter. Hij roept op tot herinnering en bezin ning. Als de dag met zijn drukte voorbij is, geeft de avond ons de gelegenheid de blik naar binnen te richten. Dan worden de vensters gesloten, en in de stilte van dit ogenblik trekken de beel den van wat geschiedde aan ons voor bij. De herinnering neemt ons in de avond in beslag. Tegelijk is de avond de voorbereiding van de nacht, waarin alles verstilt. Jezus heeft de avond no dig gehad en hem beleefd, in het al leen-zijn met God. Hij gebruikte de avond om te bidden. Elke dag heeft zijn avond. Elk jaar heeft zijn avond. Elk leven heeft zijn avond. Hij is door God geschapen om stilte en rust te brengen, om de mens gelegenheid te geven te verwachten en te bidden. De avond kan ons pijn doen. De stilte kan ondragelijk zijn. De eenzaamheid Ivan ons bijkans verstikken. De herinne- ring kan ons een last zijn. Vele mensen willen niet alleen zijn. Zij vervloeken de stilte. Zij kunnen niet tegen de avond op, en zij pogen het eigen karakter van de avond te verbreken door veel lawaai te maken, door de rust te verdrijven en zich over te geven aan de uitwerking van de innerlijke onrust, die hun leven beheerst. Zij weten niet beter, dan dat alleen-zijn leegte betekent. En die ont vluchten zij, want geen mens kan in de leegte leven, zelfs niet in de avond. Leegte betekent immers sterven. tt o In de avond wordt de balans opge maakt. De boeken worden opengesla gen. Dan worden de verliezen bepaald. Soms onherroepelijke verliezen, door de dood veroorzaakt. Zij zijn niet meer te herstellen. Dat stemt ons in-droevig. Dat maakt ons ook opstandig, verbit terd, moedeloos, eenzaam. Er is ook veel mislukt, dat wij graag anders hadden gewild. Wij moeten er kennen, dat het veelal eigen schuld is. De zelfbeschuldiging maakt de misluk king juist zo hitt'^r. En hoe wij ook cij feren en rekenen, wij kunnen de balans niet kloppend maken. Wat komen wij nog tekort? Wat ontbreekt ons nog? Er was een jongen, die ook aan het rekenen was geslagen. Maar hij kwam er met zijn berekeningen ook niet uit. Alles klopte precies in zijn leven, en tocher ontbrak iets aan. Hij kon nu door hemzelf gebeurd. Wij geloven, dat zijn prestige'door het gewelddadig optreden tegen Goa een enorme klap gekregen heeft en dat hij er goed aan zal doen voortaan zijn vermaningen aan het Westen maar achterwege te laten, want hij heeft teveel boter op zijn hoofd. Ondanks al zijn mooie woorden heeft hij nu toch Soekarno en andere imperialis ten van de nieuwe orde maar een prach tig voorbeeld gegeven. Wij hopen, dat ook in ons land de ogen ervoor open zullen gaan, dat deze zogenaamde paci fisten en neutralisten voor het vrije Westen in hoge mate onbetrouwbaar zijn. En daarom verheugen wij ons er over dat hun invloed zienderogen ach teruit gaat. len. :hts snst ktie zijn stig (ing van den oeK 1877) 6 Op de dag voor oude jaar kan Goede- reede bogen op een gouden bruiloft; Jo hannes Orgers en Kaatje Luirhe. nog steeds wonende in hun gezellige huis je aan de Kinderdijk dat zij kort na ..hun huwelijk betrokken, zullen op deze 30e december vijftig jaar getrouwd zijn. Mevrouw Orgers is 72 jaar oud, de man 71. Na een leven van hard wer ken en na vele armoedige jaren genie ten zij thans van een rustige oude dag. Johannes is van huisuit landarbeider, maar had initiatief genoeg om zijn ver diensten ook op ander terrein te zoeken. ,^In zijn jonge jaren werkte hij in de cihoreifabriek zware en moeilijke ar beid later vond hij werk bij aanne mers van waterstaatswerken. Mevrouw Orgers wist in die tijden ook van aan pakken; zij ging uit werken en wassen en bracht in het najaar een extraatje binnen met werk tijdens de suikerbie- tenoogst. Dat was in een tijd, toen er nog geen werklozenzorg bestond, geen ziekteverzekering, laat staan een oude dagsvoorziening en er moest in de „goe de" maanden van het jaar wel hard aan gepakt worden, want in de winter was er de werkloosheid en ontbraken de in komsten. Met hard werken zijn zij die tijden door kunnen komen en thans zijn die moeilijkheden zo goed als vergeten. Wat niet vergeten kan worden is het verlies van een zoon; zij hadden een drietal en de middelste daarvan. Dim men, kwam in de oorlog, na deportatie door de bezetters, in Duitsland om het leven. Dat is een diepe schaduw, wel ke over de hukelijksherdenking valt. Maar het echtpaar wilde de vijftigjarige echtvereniging toch liever niet stilletjes laten passeren, want het schept de gele genheid om de zoons en schoondochters met de vijf kleinkinderen weer eens al len bij elkaar te krijgen. Onze gelukwensen! het niet definiëren, maar de vraag bleef in zijn ziel leven. Toen ging hij met zijn vraag naar Jezus toe, en liet hem de balans van zijn leven zien. En wat bleek? Dat die hele balans niet deugde. De Heere Jezus kijkt niet naar onze re keningen. Hij verscheurt ze. Want de re kening is door God aan Hèm gepresen teerd. En als het nu avond was geworden, zo was Hij daar alleen. Jezus ontvangt de rekening, en Hij alleen kan de ba lans kloppend maken. Hij kiest de een zaamheid van de avond, en beleeft die in het gebed tot Zijn Vader. Hij bezint Zich op Zijn opdracht, zelfs zonder zijn jongeren. In de avond richt Jezus de blik omhoog. Hij klimt alleen de berg op, om in Zijn diepe eenzaamheid, waai- in Hij Zich in de wereld bevindt, bet levende contact te zoeken met de he mel. In deze eenzaamheid zijn de groot ste dingen tussen God en Hem beslist. Jezus is voor Zijn kinderen de rekening aan het vereffenen. En Hij bidt, dat zij niet verloren zullen gaan, als de nacht komt. Hij bidt, dat zij bewaard zullen worden voor de boze. Neen, de Midde laar bidt niet in de avond, dat zij be waard zullen worden voor het leed, voor de angst, voor de eenzaamheid. Hij bidt niet, dat zij uit de wereld weggeno men zullen worden. Hij vraagt, dat de mensen, die van Hem zijn, die Hem ge geven zijn. Zijn heerlijkheid zullen zien. Hij bidt, dat voor hen eens de nieuwe dag zal aanbreken, die geen, avond heeft, omdat er geen nacht meer op volgt. Terwijl Jezus de avond beleeft in ge bed, en kracht vindt in Zijn eenzaam heid, zijn Zijn discipelen in grote nood. De storm overvalt midden op zee. Zij gevoelen zich ook zeer alleen, en diep beangst. Zij moeten vechten tegen de woedende golven, die dreigen hen te doen vergaan. En zij kunnen er niet tegen op. Was Jezus er nu maar!! Maar Hij heeft hen juist deze nood ingedre ven. Zij moeten alleen hun weg gaan, zonder Hem. Hij schijnt hen alleen ge laten te hebben. Midden op zee, in zwa re storm, door Jezus daartoe gedwon gen, en door Jezus verlaten. Zo beleven zij de avond. En zij weten niet, dat op datzelfde ogenblik Jezus voor hen bidt. Anders waren zij niet bang geweest, en niet ongelovig. In de avond wordt Gods kind be roepen stil te zijn voor God, van Wie zijn verwachting alleen kan zijn. Het kan eenzaam zijn, maar het is niet al leen. Want Jezus was in de avond al leen. Daarom wordt het stil, en gaat de wind liggen. Ook al klopt de balans niet. Ook al houd ik aan de ene kant veel over, en kom ik aan de andere kant nog meer tekort. En in deze stilte hoor ik het woord van de profeet: „Het zal geschieden ten tijde des avonds, dat het licht zal wezen". Mijn heê, met opgeheven handen, Klimm' voor Uw heilig aangezicht, Als reukwerk, voor U toegericht, Als offers, die des avonds branden. Ede. Ds. E. F. Vergunst. hUbMtbêitoltimaakt iiMt nwittrktt mitftfMicctor 1 ^f&ktt fthrléfc— Znmbargm Op 15 januari 1962 zal de plaatsver vangend groepscommandant der Rijks politie te Ouddorp, opperwachtmeester P. Goedegebure het feit herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de politie. Op 15-1-1937, werd hij aangesteld als rijksveldwachter en na met goed ge volg de opleidingsschool der Rijksveld- wacht te hebben doorlopen, werd hij geplaatst te Numansdorp. Bij de opheffing van de rijksveld- wacht werd hij op 1-3-1941 ingedeeld bij het wapen der Marechaussee en na vervolgens nog vanaf 1-3-1943 bij de Staatspolitie te hebben gediend, werd hij op 1-1-1946 aangesteld als wacht meester der rijkspolitie Ie klasse. Behoudens een korte onderbreking te Middelsluis, was hij steeds werkzaam in de gemeente Numansdorp, alwaar hij op 1-7-1950 aangesteld werd als post- commandant. Na het behalen van het staatsdiplo- ma B volgde op 1-1-1956 zijn bevorde ring tot opperwachtmeester der rijks politie. In de gemeente Numansdorp, waar hij een bekende en geziene figuur was, diende hij ruim 22 jaar. Op 1 november 1960 werd hij be noemd tot plaatsvervangend groepscom mandant der rijkspolitie te Ouddorp. Op de jubileumviering komen we na der terug. „Schuttevaer" heeft dit jaar een oftd-schipper en een schippersvrouw uit geroepen tot respectievelijk schipper en schipperin van het jaar. Met het in het middelpunt stellen van twee varenden (of die in de vaart hebben gezeten) wil „Schuttevaer" allereerst hun verdiensten eren, maar tevens ook al die schippers, het zij jong of oud, die bijzondere prestaties hebben geleverd onder de bevolking van de Nederlandse binnenwateren of Itust- vaart. Dit jaar viel de keus op oud-schipper Marinus Willem de Korte afkomstig van Oude Tonge (87 jaar), die 70 jaar aan „Schuttevaer" is verbonden door zijn lidmaatschap en samen met zijn echtgenote (ook bijna 87 jaar) van een v^elverdiende rust geniet in het stadje Tholen. De schippersvrouw, die de eer is te beurt gevallen, is mevrouw A. E. Dubbelman van het m.s. „Jamais Pensé" (Nooit Gedacht) te Hooge Zwa- luwe. Deze stoere vrouw is in de laatste wereldoorlog zwaar gehandicapt omdat zij haar beide handen heeft moeten missen. Ondanks dit grote verlies vaart zij altijd nog met haar man in binnen- en buitenland en met haar voeten weet zij heel wat te presteren. Zowel de heer de Korte als mevrouw Dubbelman kregen donderdag na mens „Schuttevaer" een grote taart aangeboden. Dat is zo de gewoonte als men tot „de" schipper wordt uitgeroepen. Over de levensloop van de heer M. W. de Korte geven wij elders in ons blad nog een uitvoerige beschrijving. Donderdag 21 dec. werd in Hotel Spee te Sommelsdijk traditiegetrouw de jaarlijkse Landbouwsiudiedag gehouden, uitgaande van de Vereniging Bedrijfs voorlichting Goeree Overflakkee. Er bleek overweldigende belangstelling voor te bestaan, de grote zaal kon nauwelijks de aanwezigen bevatten; er moesten van vele zijden stoelen worden aangesleept. Voor deze studiedag waren niet minder dan vijf sprekers uitgenodigd, die ieder voor zich een belangrijk on derwerp de akkerbouw betreffend voor hun rekening kregen. Aan het slot volgde een discussie in forumverband; het forum werd gepresideerd door de Rijkslandbouwconsulent Ir. J. van Galen. De leden waren alle inleiders, als mede de heer D. J. A. Dees te Achthuizen. De voorzitter de heer Joh. Mol zag in de grote opkomst een symptoom van de vele problemen die er voor de landbouw liggen, waarover men gaarne wil wor- den ingelicht. Na een welkomst- en I openingswoord gaf hij het woord aan I de eerste inleider, Ir. M. A. v. d. Beek i te Goes, die sprak over voorjaarsmecha- nisatie van de suikerbietentteelt, pre- cisiezaad en dunmethoden. Hij wees er Het eerstkomend nummer van Eilanden-nieuws zal D.V. vrijdag 5 januari 1962 verschijnen. In verband dat we maandag a.s. nieuwjaarsdag hebben en er dus niet wordt gewerkt, kunnen we dinsdag 2 januari niet uitkomen. Correspondenten en bezorgers ge lieven hiermede rekening te houden. Redactie en Administratie Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNI8 op, dat een van de grote problemen in de landbouw is, het toenemend tekort aan arbeidskrachten, waardoor de boer genoodzaakt wordt, minder arbeidsin tensieve gewassen te zaaien en zoveel inogelijli te mechaniseren. Een daarvan is de suikerbietenteelt, waarvan hij de proeven, eerst in Zuid-Beveland, in 1961 op grotere schaal op het Proefbedrijf Scheldemonden te Bruinisse en de proef bedrijven te West Maas en in Brabant, aan de hand van kleurendia's toelicht te. Bij de bietenteelt moeten de dun- nings- en onkruidbestrijdingswerkzaam heden op korte termijn worden uitge voerd, zij vergen 120 man-uren per ha, het gaat er dus om deze man-uren te rug te brengen en het handwerk, dat na het machinale werk nog nodig is, uit te smeren over een zo groot moge lijke periode. De genomen proeven, beginnen met het uitzaaien met een precisie-zaaima- chine, en daarna in opvolgende perio den vijfmaal dunnen. Hierbij bleek dat mechanisch onkruid verwijderen niet geheel voldeed, waarom geadviseerd werd daarnaast gebruik te maken van chemische onkruidbestrijding. De opbrengst van de behandelde per celen was S'/o minder dan van geheel met de hand bewerkte percelen; het suikergehalte lag echter iets hoger. De mindere opbrengst wordt echter ruim schoots gecompenseerd door de minde re bewerkingskosten en besparing vaa arbeidsloon. De gebruikte machine werkt op 2% meter met een rijenaf stand van 50 cm. Gewenst is niet al te diep te zaaien, 2% cm is voldoende. De conclusie was, dat voor uitsluitend ma chinaal dunnen grote mogelijkheden be staan, mits de onkruidbestrijding in tensief wordt ter hand genomen. Het is volop winter, maar nog geen sneeuw, al liggen we daar met deze koude ieder ogenblik voor bloot. Het is geen witte Kerst geworden al werd dit door de metereologen voorspeld; mogelijk wordt het nog een witte wereld van oud op nieuw. We hopen het niet, we vinden het prachtig, maar zien sneeuw toch liever alleen maar op een plaatje. En de schaatsenrijders zéker niet! Want die hebben met deze harde vorst ideaal ijs en ideaal weer iets wat zelden tegelijk voorkomt. wensen medewerkers, abon- né's en relaties zowel stof felijk als geestelijk bij de wisseling des jaars Gods onmisbare zegen toe. Middelharnis, 1 jan. 1962. VOOtt BETER ij0 ■J^Ê^^. NHHD Dl NAAR DE MIDDELHRRNISrTeL:23Z8 Perspectieven voor peulvruchten De tweede spreker was de heer Ir. R. P. hammers te Wageningen, die tot on derwerp had „perspectieven voor de teelt van peulvruchten." Ir. Dammers bleek op dit gebied een expert te zijn. In hoofdzaak worden in ons land klei ne groene en schokkers verbouwd, waarvan de laatste tijd grote overschot ten zijn, door een teruglopend consump- tieverbruik. Door de welvaart in W. Europa loopt het erwten-eten terug: in W. Duitsland zegt men: „Fleisch ist die beste Gemüse". Men eet liever kip! In W. Duitsland was v.h. het gebruik per jaar 2% kg per hoofd thans 1% kg per hoofd per jaar. De kwaliteit speelt een grote rol. In '59 was het grootste percentage slecht- kokend, deze oogst is zelfs nu nog aan de markt. De consument stelt hoge eisen, wat uit enquête's bij grote win kelbedrijven is gebleken. Toch liggen er voor de erwten teelt- mogelijkheden: in Amerika is bij een onderzoek komen vast te staan dat bij gebruik van erwten het cholesterol gehalte daalt, aderverkalking wordt voorkomen en hartingfarkt afneemt. Door agressieve propaganda kan het gebruik van erwten worden gestimu leerd, deze exportpropaganda wordt toch door de telers betaald. Schokkers worden meest naar Enge land geëxporteerd, deze export is ech ter belangrijk gedaald. Dat vindt zijn oorzaak door de Alaska-erwten (ge teeld in Amerika) een uitstekende con- serven-doperwt van goede kwaliteit, (Vervolg pag. 2 Ie kolom) Voor uw VERZEKERINGENV NederUndsche HancTel-Maatschappij Corrëspondentschap Middelharnis Zandpad 108; telef: 2709(0-1«70)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1