Dirksland's raad op één na tegen herindeling m Landbouwschool verkreeg predicaat „Land- en Tuinbouwschool" r Nieuws uit Zeeland !n! Oude grafsteen uit de Herv. kerk Den Bommel i 34e jaargang No. 3050 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Opening nieuwe school in januari 1962 v/h Afiiandeling gemeentebegroting 1962 GESLOTEN Behandeling begroting Bevestiging en intrede Chr. Geref. predllcant GOEDEREEDE CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS el- en uit 1 'e- id- IS an Dinsdag 12 december 1961 IHEUW PEINS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Hedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal taxiel jnen) Op vrijdag 8 dec. j.l. kwam de Verenig onderwijs op Goeree—Overflai?;lcee in h [agenda bevatte slechts huishoudelijlce f de bus bij de mededelingen over de L liet predicaat „Land- en Tuinbouwscli f van deze school, dat reeds in gebruik is I den geopend. De school blijkt nu reed.s [overweegt, om tot nog grotere uitbreid Na opening door de voorzitter Ir. J. -, B. Mijs werden de notulen van de vori- 'I ge jaarvergadering vastgesteld. Het I jaarverslag over 1960, waaruit we in een 1 vorig nummer reeds een uittreksel ga- Iven, werd voorgelezen en accoord be- f vonden. De rekening 1S60 werd voorge- I dragen en vastgesteld en de leden voor iiiet nazien van de volgende reliening -f benoemd. De voorzitter deed daarna lenige mededelingen, o.m. dat de school f voortaan het predicaat Lagere en Land- I en Tuinbouwschool zal dragen. De twee I eerste leerjaren blijven dezelfde, in de I latere jaren kunnen de jongens land- I of |;uinbouwonderwijs kiezen. Het blijkt ■énu al dat de nieuwe school waarin reeds les wordt gegeven al is hij nog Iniet officieel geopend te klein zal fzijn. De oude school is vrij beroerd ge- bouwd zei spreker; plannen zullen wor- 1 den gemaakt om het oude deel met 1 woonhuis en kluis af te breken en er I nieuwe lokalen bij te bouwen. Hij meende dat dit programma vooralsnog nog niet zal worden afgewerl-ct om dat er n.l. enige rust nodig wordt bij het les geven. _r Verder deelde de voorzitter mede, dat •Imet de heer Bijleveld tegen redelijke voorwaarden grond kon worden overge- nomen voor een betere toegang tot de school. Het bestuur was daar de heer Bijleveld, zeer dankbaar voor. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heren J. M. v. Rossum en IVl. P. Buth, die beide werden herbenoemd. Door het invoeren van de tuinbouw- richting in het onderwijs, werd voor- gesteld het bestuur met 2 leden uit te j'breiden. Hiervoor was de volgende voordracht gemaakt: 1. J. Groenendijk; Sommelsdijk en P. v. d. Doel, Oude ;jTünge. 2. M. de Wachter, Dirksland ea 3; J. Hanenberg, Sommelsdijk. De uitslag was als volgt: J. Groe- nendijk 20 en M. de Wachter 24 stem men, welke heren dus met meerder heid waren benoemd. Statutenwijziging. Deze statutenwijzi ging was nodig, omdat het nu een Land- en Tuinbouwschool is geworden. Tot een definitief besluit komen kon ing tot bevordering van het Laridbouw- otel Spee te Sommelsdijk bijeen. De zaken, maar er kwam nog wel meer uit andbouwschool n.l. dat deze voortaan ooi" zal dragen. Het nieuwe gedeelte genomen, zal begin 1962 officieel wor- te klein te zijn, waarom het bestuur ing te komen. men hierover niet, omdat vereist is dat dan 2/3 van het aantal stemmen moet uitgebracht van alle leden. Daar er slechts een gering aantal leden aan wezig was kon geen stemming worden gehouifen en moest dit worden uitge steld tot dinsdag 19 dec. a.s. Op deze vergadering zal dan de meerderheid der uitgebrachte stemmen geldend zijn. De snelle uitbreiding ,van het lera- rencorps, voor de groente- en bollen- teelt stemde tot tevredenheid. Drie leer krachten zijn er bij gekomen en in 1962 zal er nog een (voor de boUenteelt) in functie treden. De nieuwe school zal in januari a.s. worden geoqiend, deelde de voor zitter mee. Wanneer er verenigingen zijn e.d. die uit sympathie voor de school iets willen aanbieden, doen zij goed zich m,et de directeur dhr. den Eerzamen in verbinding te stellen. „Er is nog wel iets nodig voor de cantine" aldus een suggestie, er is ook „een bar"waar de jongelui een en an der kunnen kopen, die ook nog moet lüorden ingericht. De directeur de heer den Eerzamen gaf een uiteenzetting, dat het Rijk de school finantieel steunt, maar niet in alles. De handenarbeidssets b.v. moe ten uit eigen middelen betaald, waar voor het lidmaatschapsgeld van de 900 leden en van de donateurs wordt ge- bruilit. De jongens kunnen de sets ge bruiken en later zelf kopen. De directeur prees de school geluk kig in de keuze van de leraren. Een en ander meedelend over de verschillende nieuwe vakken, vertelde hij dat de cur sus groente- en boUenteelt ook buiten de school zal gegeven worden. Zo zul len de 20 jongens uit de 3e klas, in twee groepen van 10 afwisselend practisch onderwijs ontvangen bij tuinders en in druiven- en tomatenkassen. Daarvoor moet de school over voldoende mede werking beschikken. Een vreemd (verplicht) vak op school noemde spreker het muziekonderwijs ilaats sdijk, ingen Ook tele- sriek, Mid- Woensdagavond hield de gemeenteraad van Dirksland, onder leiding van bur gemeester H. Bos, openbare vergadering ter behandeling van een groot aantal Ivoorstellenvan b. en w. en daarnaast van de begroting voor 1962, alsmede be- Ispreking van het wetsontwerp terzake de gemeentelijke herindeling op Goe- Iree en Overflakkee. Betreffende dit wetsontwerp hebben zes raadsleden zich Ier tegen verklaard en conformeerden allen zich aan het prae-advies van b. en Tw., waarin het onderwerp niet meer op principiële wijze wordt benaderd dat ps bij vorige ontwerpen al gebeurd doch waarin diverse bedenkingen van practische aard naar voren worden gebracht, o.a. dat het bepalen van de grens langs de haven, t.w. de grens met de nieuwe gemeente Middelharnis, voor het ook nieuwe Dirksland een bezwaar zal zijn, omdat laatstgenoemde ge- tneente er door belemmerd zal worden in haar expansiemogelijkheden. De ha- yenzone, zo menen b. en w., dient onder bestuur van Dirksland te blijven. De raad bleek echter ook een fervent voorstander van samenvoeging te heb ben in de heer T. van Prooyen (P.v. d.A.) Deze kwam, omdat burgemeester H. Bos de presentielijst voor de volgor de der sprekers aanhield, als eerste over het wetsontwerp aan het woord. Hij wees er op, dat het eiland een bevolking bezit, die zeer vooruitstrevend is als r* het om financiële perspectieven gaat, niaar die overigens isolationistisch is; men 'houdt vreemde invloeden en ge woonten liefst buiten de dijken. Zo dacht men na 1945 de vijf jaar voordien afgebroken draad weer rustig te kunnen opnemen en de dertien raden gingen weer kibbelen over riolering, slechte straten, achteruit lopende klokken en te hoge hagen. Zelfs waren die raden verdeeld in conservatieve en progres sieve hokjes. Maar al spoedig zagen enige denkende koppen, dat die raden geen kracht konden opbrengen om de streek als eenheid te presenteren. De .Flakkeese Gemeenschap werd opge richt, waarin echter de werkgevers do mineerden en die zich in hoofdzaak op de vaste oeververbinding richtte, terwijl men aan de duizend tot vijftienhonderd werklozen weinig of geen aandacht schonk. Stimulering van de werkgele genheid bleef uit, aldus de heer Van Prooyen. De provinciale Overheid zag echter wel de problemen en spoedig kwam het eerste rapport over ge meentelijke herindeling. Spr. ging kort het verloop van zaken met de andere wetsontwerpen na, wees op de ramp en j^ zijn gevolgen en op de toekomst, die het F eiland nu te wachten staat. Voor recre atie opent het eiland oneindige pers pectieven en voor industrieën liggen er grote mogelijkheden, terwijl uitbrei ding van greente- en fruitteelt tot de waarschijnlijkheden behoort. Daarnaast 'komen dan nog allerlei andere perspec- tieven. „Maar er zal op breder terrein moe ten worden samengewerkt" betoogde de heer Van Prooyen," en dat kan alleen dor het stichten van grote gemeenschap pen. Gemeentelijke herindeling kan voor Goeree en Overflakkee een zegen zijn!" Spr. verklaarde, dat het wetsont werp zijn volle instemming heeft, maar ook meende hij, dat naast mooie plan nen en visies daden gesteld moeten wor den. „Dat kan gerealiseerd worden door aan de eilandgemeenten gezamenlijk plm. 400 woningwetwoningen toe te wijzen, door snellere voltooiing van het wegennet, door directe overname door het Rijk van de brug over het Haringvliet, waardoor tolgelden acht- terwege zullen blijven, en door al be staande industrialisatieplannen te sti muleren in plaats van af te remmen. Want realisering en vernieuwing, daar wacht dit eiland op.'.'" besloot de heer Van Prooyen. De andere raadsleden lieten een ge heel ander geluid horen. Wethouder G. van 't Geloof (SGP) was verbaasd over de steeds weer nieuwe argumenten, die men voor samenvoeging weet aan te voeren. Spr. haalde met diverse voor beelden aan, dat er geen voordeel van zo'n samenvoeging te verwachten is en meende, dat de gemeentebesturen vol doende oog hebben voor de omstandig heden van nu en van de toekomst. „Wij hebben hier niet om gevraagd" aldus de heer Van 't Geloof, „en men zou hier het zelfbeschikkingsrecht willen ver nietigen, dat men in de Ver. Naties be pleit voor de volkeren en voor wat Ne derland betreft t.a.v. Nieuw Guinea. Spr. vertrouwde, dat de minister het Zingen is de fort niet van de huidige le raren, waarom gepoogd is de muziek leraar C. V. d. Heuvel aan te trekken. Hierover is reeds bij het Rijk een ver zoek in gediend, die het echter niet ho noreert. Gezien het nut van dit onder wijs wat spr. toelichtte zal worden gepoogd het uit eigen middelen te beta len, om toch aan die eis te kunnen vol doen. Voorts deelde de heer den Eerzamen iets mee over de vakken handen-arbeid waarvoor het Rijk prima materiaal heeft beschikbaar gesteld. Ook het vak werktuigkunde, waarvoor in de nieu we school veel ruimte beschikbaar is, zal worden uitgebreid. Er zal tevens een avondcursus worden ingesteld, waar oudere leerlingen aan kunnen deelne men als een vervolg op wat op school is geleerd. Het leerlingenstelsel zal wor den ingevoerd; de jongens kunnen door deelname een aantekening op hun di ploma krijgen dat zij deze cursus te hebben gevolgd. Een ding moest de directeur nog van het hart, n.l. dat er te weinig (of lie ver geen) arbeidersjongens als leerling zijn ingeschreven. Dit is te meer te be treuren, omdat er zodoende geen arbei ders-vaklieden voor de land- en tuin bouw worden opgeleid. Een diploma van de land en tuinbouwschool zou voor de arbeidersjongens veel waard zijn, omdat daarmee ook rekening wordt gehouden in de loonnormen van het C.A.O. De jongens zijn van harte welkom, be sloot spr. zijn uiteenzetting. Na een korte bespreking over enige andere schoolzaken, besloot de voorzit ter de jaarvergadering. DE COÖPERATIEVE BOEREN LEENBANK „NIEUWE TONGE" op zaterdag 23 december 1961 en op zatei'dag 30 december 1961 ontwerp zal terugnemen. Met grenswij zigingen, zoals in het prae-advies van b. en w. aangeven, kon spr. zich vereni gen, maar hij verklaarde zich sterk te gen de voorgestelde herindeling. In gelijke geest sprak de heer C. van Es (SGP) en deze noemde het ondemo cratisch en onrechtvaardig als negen gemeenten zouden worden opgeheven; funest noemde spr. het dat de streek maar vier burgemeesters zal overhou den. ,,Men wil van Flakkee een groot recreatieterrein maken, maar dat bete kent schade aan de geestelijke waar den" aldus spr., die zei geheel achter de moties van de prot. chr. partijen te staan. De heer J. H. Bestman (AR) hield het bij zijn vroegere opvattingen en verkla ringen, noemde het ontwerp onaan vaardbaar en een wissel op een onzeke re toekomst. Indien men Dirksland, Me lissant en Herkingen bijeen wil bren gen, dan moeten daar andere wegen voor te vinden zijn. De heer M. de Bonte (PvdA) herhaal de hetgeen hij vorig jaar zei n.l. dat hij het gevoel heeft tegenover de samen- voegingsplannen als een marionet te zitten, omdat z.i. bij de hogere Overheid toch alles al in kannen en kruiken is. Spr. verklaarde zich overigens weer te gen het ontwerp. Ook de heer H. Roon (VVD) persis teerde bij zijn afwijzend standpunt, evenals wethouder B. M. Zoeteman (AR) die o.a. wees op de bestaande goede verstandhoudingen in en tussen de ra den van het eiland. Burgemeester Bos concludeerde uit het gesprokene, dat zes raadsleden te gen het ontwerp waren en dat een zich voor had uitgesproken. Terzake de begroting 1962 werden al gemene beschouwingen gehouden door de heren J. H. Bestman (AR) en T. van Prooyen (PvdA), waarbij deze op di verse punten van het gemeentelijk be leid nader geïnformeerd bleken te wil len worden. Uit de beantwoording door de burgemeester kwam vast te staan, dat het uitbreidingsplan de richting van de zuidkant der gemeente zal uitgaan, dat bij oprichting van een gymnastiek- zaal b. en w. niet alleen aan het onder wijs, maar evenzeer aan de gymnastiek- en andere verenigingen hebben gedacht, dat het college een toelage aan de ge meentearchitect voor het houden van een auto nodig achtte teneinde de tech nische dienst efficiënter te laten func tioneren, dat b. en w. een plan uitwer ken voor verder herstel van straten en dat zulks ook voor de riolering geldt. De begroting werd door de raad vast gesteld op 1.091.778 gld. in ontvangsten en uitgaven, waarbij 4436 gld. voor on voorziene uitgaven. De heer M. de Bonte (PvdA.) atten deerde nog op zeer verouderd zijn van de bibliotheek van de openbare lagere school. Daarvoor wordt al sedert honderd jaar honderd gld., per jaar voor ver nieuwing uitgetrokken, dat is altijd of te veel of te weinig geweest!" consta teerde spr. B. en w. zullen hiernaar een onderzoek instellen. Aan het slot der vergadering werd 650 gld. gevoteerd voor aanleg van een woonwagenstandplaats, niet voor een „woonwagenkamp", zoals de voorzitter verduidelijkte, omdat anders de toeloop van woonwagens te groot zal worden. De heer Bestman wenste voor de standplaats sanitaire voorzieningen. Voorlopig hield men het bij het so bere plan van b. en w. MIDDELHARNIS Donderdagmiddag a.s. te 3 uur zal in de Chr. Geref. Kerk alhier de beves tiging plaats hebben van ds. H. C. v. d. Ent door ds. M. Tanis van Barendrecht Des avonds te 7.30 uur hoopt ds. H. C. V. d. Ent zijn intrede te doen en zich aan zijn nieuwe gemeente te verbinden. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Ned. Chr. Vrouwen-bond Bejaardenraiddag Op dinsdag 19 dec. a.s. zal de N.C.V.B afdeling Middelharnis-Sommelsdijk een Kerstmiddag voor de bejaarden geven in Jeugdhaven, Kerkepad 7 te Middel harnis, aanvang half 3 uur precies. Ds. G. C. Muntingh uit Middelharnis houdt de meditatie. Mevr. Keur uit Melissant zal kerstliederen zingen. Alle inwoners van Middelharnis en Sommelsdijk boven de 65 jaar zijn har telijk welkom! Tot de volgende adres sen kunt U zich telefonisch of schrifte lijk wenden voor eventueel vervoer: Sommelsdijk: Mw. Kommers, Jac. Ba- nestraat 6, tel. 2110; Mw. Kievit, van Aerssenstraat 30, tel, 2713. Middelharnis: Mw. van Eek., Pr. Bernhardlaan 39, tel. 2013; Mw. Kroos, Pr. IrenestraatlS, tel. 2195; Mw. Moer land, Burg, Boumanplein 13, tel, 2565, DIRKSLAND Uitslag Dam- en Schaakclub. Scha ken A, LugtenburgG, v. 't Geloof 1 0; J, Troost—C, Lugtenburg 0—1; A, v, 't Geloof—J, v, 't Geloof afgebr, W, Markwat Sr,—D, v, d, Wekke 1—0; W, Markwat Sr,—W. Markwat Jr. 0—1; J. V, 't Geloof—A, v, 't Geloof 1—0, Dammen: J. NonJoh, Polder O2; L, BakkerA, Polder afgebr, A. v, d. Maas—J, Brooshoofd 0—2, Verzilvering vakantiebonnen S.F.B. (bouwvakken) Zaterdag 16 dec. a.s. van 1 tot 2 uur bestaat er gelegenheid tot het inleveren van vakantiebonen tot een maximum van 25 dagzegels bij M. Kalle, Wernerlaan 45. Studie vereen, der S.G.P. A.s, woens dagavond hoopt de studiever, der SGP te vergaderen. De heer W, van Lenten zal dan een inleiding houden over: „Bestuursorganen", Belangstellenden zijn welkom. Aanvang 7.30 uur precies, HERKINGEN Betaling zitplaatsengelden. Donder dag 14 dec, des sav, van half zeven tot acht uur zal er in de consistorie der Ger, Gem, gelegenheid zijn tot betaling van zitplaatsengelden, Burg. Stand. Geboren: Willem, zoon van L. Markus en N, van der Velde, Collecte. A,s, zondagavond zal er in de Ger, Gemeente worden gecollecteerd voor de Kas „Bijzondere Noden", Tentoonstelling. Op vrijdag 15 dec, des sav, van half zeven en zaterdag 16 dec, vanaf nam, 2 uur zal de P,V, „De Luchtbede" een tentoonstelling houden in „Ons Huis", Vele attracties aanwe zig, STELLENDAM Veilig Verkeer. In verband met het feit, dat een vorige publicatie slechts in één courant verscheen, wordt thans nogmaals de gelegenheid opengesteld, zich aan te melden voor de verkeers- cursus. Deze cursus zal worden gehou den voor alle soorten weggebruikers, dus bij wijze van spreken van voetgan gers tot en met vrachtautochauffeurs. Voor de een iets nieuws en voor de an der wellicht een opfrissen van feiten kennis en tevens kennisname van nieu we of veranderde voorschriften op ver keersgebied. Aanmelden op donderdag 14 december 1961, des avonds van 78 uur, bij Crezee, Pr, Wilhelminalaan 2 te Stellendam, tel, 244, Verloren: Een portefeuille inhouden de rijbewijs en geld, alsmede enige pa pieren. Gevonden: Een doos met 25 jachtpa tronen. De aandacht van textielhandelaren wordt nogmaals gevestigd op een ge vonden geel damesvest maat 42. Dit vest rnoet afkomstig zijn van een han delaar, welke op 4 november 1961, Stel lendam heeft bezocht. Inlichtingen postcommandant rijkspo litie, Stellendam. Inenten. Op woensdag 13 dec, a,s, om 4 uur is er gelegenheid uw baby te laten inenten tegen pokken, Burg. Stand over de maand nov. '61. Overleden: Dirkje van Heest, wed. van P. Struijk; oud 87 jaar, zonder be roep. Laurens Arensman, wed van S, van Biert, oud 82 jaar, zonder beroep. Vertrokken: P. Heerschap en echtge note naar Ouddorp; Matth. Heerschap naar Rotterdam; N. Roos naar de U.S.A. Ingekomen: Joh. Orgers met gezin uit Ouddorp. OUDDORP Vergadering IJsclub. Op vrijdag 15 dec. a.s. houdt de Ouddorpse IJsclub haar jaarlijkse ledenvergadering in zaal Breen, aanvang 19.30 uur. Agenda: 1. Opening door de voorzitter. 2. Notulen. 3. Rekening en verantwoording pen- Grafsteen eerstbegravene in kerk te Den Bommel weer aan de dag gebracht bij restauratiewerk Voor de Nederlands Hervormde kerk in Den Bommel, op 6 november 1647, in gebruik werd genomen was één der genen die zich hadden beijverd om het gebouw tot stand te doen brengen, juist overleden. Dat was lan Engelse Gebuis, „In sin leven gesworen van den Groe ten Block, eerste ouderlingh van dese gemeente, out 70 iaer. Gestorven den 24 iunius A° 1647" Hij werd de eerste in deze kerck begraven". De oudste grafsteen, van Jan Engelse Gebuis, is deze week te voor schijn gekomen tijdens het voorberei dende werk van de restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Hij werd gevonden onder de vloer in de zuid-oostelijke hoek van de kerk. De begrafenis van deze eerste ouder ling in de kerk, heeft plaats gehad nog voor dat het Godshuis in gebruik werd genomen, want dat geschiedde eerst op 6 november van het zelfde jaar. In de eerste jaren bleef het gebruik om de overledenen in de kerk te be graven en er zullen dan ook meer graf stenen te voorschijn komen. Dit was al gemeen bekend, daar in de achttiende eeuw een houten vloer werd gelegd in de gehele kerk en na verloop van ja ren de vloer verzakkingen vertoonde op plaatsen waar deze niet op grafstenen rustte. Bij het toen nodige herstel zijn de stenen bloot gekomen totdat deze verdv/enen onder een cementen vloer die 32 jaar geleden werd gelegd. Ook in de Franse tijd moeten de ste nen bloot gelegen hebben, want toen zijn de wapens verwijderd of onlierken- baar gemaakt, waarvan ook die van Jan Engelse Gebuis getuigt, zoals de foto van deze juist opgegraven steen te zien geeft. ningmeester. 4, Jaarverslag secretaris. 5. Verkiezing bestuursleden, aftr. J. Flohil (voorzitter), Ewit Witte (penning meester) en Ewit de Jong (bestuurslid), allen herkiesbaar. 6. Inning contributie en verloting. 7. Rondvraag. Hierna slui ting door de voorzitter. Aller opkomst dringend gewenst, Inlevering vakantiebonnen. Vanaf 16—12 tot 23-12-1961 kunnen 25 dag zegels worden ingeleverd voor Ie en 2e kerstdag en nieuwjaarsdag bij uw P,V. van Sociaal fonds zaterdag van 2 tot 5 uur en elke avond van 7^9 uur bij Joh. Hameeteman, Oosterweg 41. Inleveren vakantiebonnen. Voor de Kerstverzilvering kunnen vakantiebons v.d. Landbouw worden ingeleverd van vrijdag 15 dec, tot en met zaterdag 23 dec, tot een bedrag van 60,bij D, V, d. Linde, Julianaweg 22. Woning verkocht. Mej. Joh. Buijs heeft onderhands haar vv^^oning met erf in woningruil verkocht aan de fam. Kr. Mierop Lz. Kerkdienst. A.s. donderdagavond om 7 uur hoopt in de Herv. Kerk alhier voor te gaan ds. van Dijk van Nijkerk. Boekenruilen. De J.V. houdt vanwe ge de kerkdienst niet op donderdag avond boekenruiling maar a.s. woens dagavond. DEN BOMMEL Kijkavond. Vrijdag 15 december 1961 van 19.00 uur tot 21.00 uur hoopt de Chr. Nat. School haar jaarlijkse kijk avond te houden in de lokalen van de school. Er zal gelegenheid zijn om met de onderwijzers van gedachten te wis selen over de vorderingen der leerlin gen. OOLTGENSPLAAT Dankdag Ger. Gem. De dankdag voor het gewas van de Geref. Gemeente zal worden gehouden op donderdag 14 dec. a.s. Aanvang 2,30 en' 7 uur nam. Voorganger ds, P. Blok te Dirksland. Zang voor kerkteleioon. Woensdag middag 2,30 uur zal een groep bejaar den (mannen) voor de kerktelefoon van de Herv, Kerk enige Hazeu-liederen zingen, Laatste bieten voor Dinteloord deze week in het schip. De bietencampagne raakt ten einde. Deze week zullen voor de fabriek te Dinteloord de laatste bie ten worden verscheept. Voor Putters- hoek wordt het wel een week later. Vorige week werden in de haven ge laden vier schepen (samen 1000 ton) met bieten, waarvan drie schepen be stemd waren voor Dinteloord en een schip voor Puttershoek, Verder ver trokken twee schepen met schroot van de firma Heuvelman en een schip met tarwe, Aan de Galatlreese haven werden geladen drie schepen met bieten voor Dinteloord met een gezamenlijke in houd van 550 ton. Uienveiling dinsdag 12 dec. 1961 Grove 21,10; middel 20,29—20.01, drie- üngen 20.75; picklers 32.90. Aanvoer 46000 kg. SINT ANNALAND Tweede winteravonddienst. De twee de van de serie van zes winteravond diensten zal D.V. gehouden worden op woensdag 13 december a.s. des avonds om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland. Ds. R. T. Huizinga Ned. Herv. predikant te Ouderkerk aan de IJssel hoopt een spreekbeurt te vervul len voor de Hervormde Mannenvereni- ging ,,De Heere is mijn Banier". Tijdrede S.G.P. Voor de afdeling St. Annaland van de S.G.P. hoopt D.V. vrijdag 15 december a.s. des avonds om 7 uur in het Dorpshuis Ds, A, J, Wijn malen Ned. Herv, prediliant te Maar tensdijk (U,) een tijdrede te houden, die zowel voor mannen als voor vrouwen toegankelijk is. De toegang is gratis, Voor beroep bedankt. Ds,, E, J Schimmel, Ned, Herv, predikant te Oud Beijerland heeft gemeend voor het door de kerkeraad der Ned, Herv, Gemeen te van St, Annaland op hem uitge brachte beroep te moeten bedanl^en. BRUINISSE Gouden echtpaar Het echtpaar H, van den Berge - J, v, d. Berge-Schil- peroord herdacht vrijdag zijn 50-jarige echtvereniging. Nieuwe motorische uitrusting. In het motormosselvaartuig Bru 90 van Gebr. de Waal Sz, te Bruinisse werd door ma chinefabriek Maaskant te Bruinisse een nieuwe 150 pk, Deutz Dieselmotor ge plaatst. De proefvaart had tot volle te vredenheid plaats. De Gebroeders de Waal hebben met deze motor hun schip weer aangepast aar. de eisen van deze tijd voor de mos- selkwekersvloot, voor de andere partij de firma Maaskant had de plaatsing van deze motor nog een ander facet. Het schip is namelijk uitgerust met kimkoeling en de motor is de eerste langzaam lopende Deutz (600 toeren) die met een kimkoeling is uitgerust. Voor dat feit waren dan ook enli:ele technici van de firma Deutz naar Brui nisse gekomen, omdat de praktijk hier voor de proefnemingen in de fabriek bleek te gaan. In de fabriek zelf heeft men de kimkoeling voor dit type m.otor nog niet toegepast.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1