glIAIIDEtl-niEÜI/S Hef raadsel Israël Raadslid Tijl stelt vragen over bouw bejaardenwoningen GRENS- GEVÜLLEN Jantje Plaatselijk nieuws 92t Nieuws uit Zeeland Raadsvergadering te Ooltgensplaat Oans iecft eieren 'm november Wad Dinsdag 28 november 1961 No. 3046 Wetenschappelijk Genootschap Gemeenteraad Nieuwe Tonge leuwé UIT DE KERKEN over bovenstaand onderwerp sjirak j.l. lig R.H.B.S. te Middelharnis theol. \n hut Wetenschappelijk Genootschap loeiend betoog heek spreker het vraag liclit en gaf tevens aan de hand van sch j diddelijke indruk van het tegenwoo Als bijzonderheid kan worden vermeld, een lezing hield in de Nederlandse taal voor spreker dan ook aan het eind der gijs werd gecomplimenteerd. Op 11 april van het vorige jaar, zo heoon <ipreker, werd het oog der wereld hiizonder op Israël gevestigd door het oDzienbarend proces te Jeruzalem tegen de voormalige Jodenvervolger en mas- sa-moordenaar AdoH Eichmann. Als vanzelf kwam bij velen toen het joden- vraa°3ti.'k opnieuw ter sprake en tal lozen vroegen zich af: wat is toch het oeiieim van dit volk, dat ondanks mas- si-moord en terreur zich steeds temid den der andere volken wist te handha ven? Welk volk ter wereld is er ooit zo sehaat, veracht, opgejaagd en vertrapt i voor zo'n groot percentage vermoord als het joodse volk in de bijna 2000 ja ren van zijn verstrooiing over de we reld' Wat is toch de oorzaak, zo vroeg wreker dat de Joden altijd een prooi van haat zijn geweest? Verschillende vrijdagavond 24 november in de aula drs. S. Külling (Zwitser) voor de leden voor Goeree en Ovcrflakkee. In een stuk Israël van verschillende zijden be- itterende kleuren-dia's de aanwezigen rdige leven, in de staat Israël. dat drs. Külling voor de eerste maal hetwelk hem heel goed afging en waar vergadering door de voorzitter Ir. J. B. meningen hieromtrent zijn in omloop; velen zeggen: de reden moet gezocht worden in het feit, dat zij de Christus vermoord hebben en daarmede het oor deel Gods over zich gebracht hebben. Poch waarom werd dan zo dikwijls ge tracht dit volk reeds vóór de geboorte van Christus uit te roeien? Spreker haalde in dit verband enkele voorbeel den uit de Bijbel aan zoals o.a. het sa tanische plan van Haman tot vernieti- "ing der joden ten tijde van Esther enz. Uitvoerig behandelde drs. Külling de aard en omvang der vervolgingen en vernietigingen van dit volk na de dood van de Messias. Karalrteristiek voor al le tijden is de immense haat tegen het oude bondsvolk. In een gesprek dat spreker vorig jaar met een arts te Ba zel had zei laatstgenoemde, dat het ari- tisemitisme elk mens in het bloed zit. De niel-Joodse mens kan het niet ver dragen dat de jood schranderder is en dat juist dit volk de origineelste den kers voortbrengt. Deze haat tegen de joden kwam ook reeds uit bij de Romeinse dichters (o.a. Horatiu.s) die op vaak geraffineerde wij ze het joodse volk als mikpunt der Iro nie stelden. Ook in verschillende le genden e.d. kvfara steeds weer deze haat tegen het uitverkoren volk openbaar. Trouwens, wie de geschiedenis nagaat komt tot de ontdekking dat niet alleen in de oude wereld deze haat tot uiting liwam maar in heel Europa. Zo werd b.v. gedurende de jaren 1400—1500 in Engeland een aantal van 12,000 joden verdreven (op straffe van ophanging). In Oostenrijk werden er velen ver moord. Aan 1 miljoen joden in Frank rijk werd aangezegd het land te verla ten (eveneens op straffe van ophan ging), terwijl de Spaanse Inquisitie in Spanje in het jaar 1492 300.000 joden uit Spanje verdreef. Ook vonden velen van het joodse volk de dood onder het Rus sische tsarenregiem. De ene terreurgolf na de andere heeft in de loop der eeuwen, nu hier dan daar, het joodse volk fel geteisterd; dit alles echter (culmineerde in de uitmoor ding van 6 miljoen joden (van de 9 mil joen) tijdens de 2e wereldoorlog. Na deze oorlog toen het scheen dat voor de overgeblevenen eindelijk een periode van rust zou aanbreken, werd deze hoop echter al spoedig de bodem ingeslagen. Ogenschijnlijk was aan de gruwelijke vervolgingen een eind ge komen, maar slechts enkele jaren later moesten velen tot de overtuiging ko men dat de haat tegen de joden nog allerminst verdwenen was. Het mag dan ook een wonder genoemd worden, dat in 1948 David Ben Goerion te Tel-Aviv de staat Israël kori uitroepen. Einde lijk was dan het grote verlangen der joden, n.l. om in een eigen vaderland te wonen en te werken (denk aan de be weging der Zionisten) gerealiseerd. Niet lang daarna echter stonden de Arabi sche legers weer al klaar aan de gren zen om de joden in Palestina te vernie tigen, hetgeen echter niet gelukte; of schoon de vernietiging onvermijdelijk scheen slaagden de Israëlische troepen er in in een korte maar hevige strijd dit gevaar tot ieders grote verba zing te bezweren. Een wonderlijk snelle en voorspoedige opbouw van de nieuwe staat Israël begon. Zwaar en moeilijk was het werk. Verwaarloosd en onvruchtbaar de grond. Niettemin vestigden honderdduizenden immigran ten zich in de nieuwe staat. Hoe is dit alles toch mogelijk, zo vroeg spreker, warrt menselijkerwijs voldeed het jood se volk toch aan alle voorwaarden voor radicale vernietiging. Slechts één ant woord kan hierop worden gegeven, n.l. dat God de Heere Zijn Woord houdt en niet toestaat, dat het uitverkoren volk aan een algehele vernietiging wordt prijsgegeven. Israël, teken voor de wereld Wat is echter Gods plan met het Joodse volk? Op deze vraag ging drs. Külling heel uitvoerig in en stelde vast, dat de Christenheid bijzonder oplettend moet zijn ten opzichte van de ontwik keling van het joodse volk, Volgens spreker staat de ontwikkeling van de staat Israël in nauw verband met de eschatologie (leer der laatste dingen). Aan de hand van verschillende profe tieën van Jesaja, Jeremia en Ezchiël werd dit door spreker aangetoond. Is raël is een teken voor de gehele we reld. Vele profetieën gaan thans in ver vulling en zij, die de Bijbel kunnen le zen, aldus drs. Külling, zullen aan de door mij reeds genoemde Bijbelgedeel ten aangaande deze vervulling nog ve le kunnen toevoegen. Kennisneming van de elementen van Israel's gods dienstige cultus en geestelijk leven is daarom ten zeerste vereist. Hoewel thans veel profetieën in vervulling zijn gegaan betreffende de terugkeer van het volk Israël, veel profetieën spreken ook van Israel's bekering. Reeds zijn symptomen aanwezig die naar deze ver vulling heenwijzen, aldus spreker. Wat de bekering van het volk Israël aan gaat: nog is Israël (gelijk als in het visioen van de profeet Ezechiël) als het veld vol dorre doodsbeenderen, wach tend tot de Geest des Heeren hen de adem des Geestes zal inblazen. Is dit geschied, dan zullen Israël en de andere volken spoedig weten wie de Heere is en op welke wijze God Zijn beloften aangaande de toekomst van het joodse volk zal vervullen, aldus besloot spre ker zijn betoog. Kleuren-dia's Na de pauze werd een gedeelte van de meer dan 150 kleurendia's vertoond, die drs. Külling zelf had verzorgd. Uit voerig lichtte spreker deze (in de duitse taal) toe. Zij gaven, zoals drs. Külling het uitdrukte, een dwarsdoorsnede van het Israëlische land. De eerste dia liet de aanwezigen de echtgenote van spre ker zien, gezeten op de top van de berg Tabor met uitzicht over het Galilese land. Vervolgens werden vertoond op namen van moderne bouw temidden van het historische landschap: de He breeuwse universiteit in Jeruzalem (met ruim 7000 studenten van allerlei natio naliteit), een.gedeelte van de kust bij het oude Joppe (Jaffa) en de moderne stad ten noorden daarvan: Tel Aviv. Men zag het oude Nazareth, waar de Arabieren nog de grond bewerken met ploegen van de soort, die men eeuwen geleden ook gebruikte. Overal waar de Joden zijn gekomen, is men begonnen met aanplant van bomen en heesters en met bevloeiingssystemen. Door de Negeb-woestijn ten zuiden van Berseba legt men wegen aan, waarover gemoto riseerd verkeer gaat, doch waarlangs thans ook de Bedoeïnen naar de markt in Berseba trekken. In een van de oud ste wijken van Jeruzalem, Mea Sche- arim, zag men de orthodoxe joden In de nauwe straten en bij de eeuwenoude muren, gehuld in lange mantels en ge tooid met de lange baard. Dat Jeruza lem midden in het betwiste grensgebied ligt (Israël-Jordanië), bleek wel uit de Woensdagavond houdt de gemeente raad van Nieuwe Tonge een openbare raadsvergadering. Voor deze bijeenkomst is van raads lid P. C. Tijl (soe.) een schriftelijke vraag binnengekomen, waarin deze wijst op het niet doorgaan van de bouw van vier bejaardenwoningen. De schrij ver wil hiervan gaarne de reden ver nemen en hij herinnert aan zijn opmer kingen uit de laatste vergadering, toen hij zei, dat deze bejaardenwoningen ge bouwd zouden worden precies op de riolering. Er is hem toen medegedeeld, dat dit geen bezwaar zou zijn, maar er blijkt nu toch wel, dat er iets niet in orde is en de heer Tijl vraagt b. en w. wie de schade zullen betalen en of de aan nemer schadeloos gesteld zal worden. Voorts attendeert genoemd raadslid er op, dat de aannemers van de betege ling van diverse straten van het hoofd van de technische dienst opdracht heb ben gekregen de tegels bij een bepaal de firma te bestellen, terwijl die bij een andere firma 75 et. per vierk. m. goedkoper zijn. B. en w. delen, ook schriftelijk, op deze vragen mede, dat de rioleringsbui- zen een druk van 3000 kg per m kun nen verdragen en dat de druk, die de huizen zullen uitoefenen, slechts 2000 kg is, zodat er uit dien hoofde geen be zwaren rijzen. Maar bij een met de ar chitect gevoerde bespreking is naar vo ren gekomen, dat de grond, die voor het leggen van de riolering is omge- v^oeld. Om hiernaar een onderzoek te kunnen instellen en om alle risico's te vermijden is nu de bouw stop gezet. Intussen heeft dat onderzoek plaats ge had en gebleken is, dat van overbelas ting geen sprake zal zijn, zodat b. en w. opdracht hebben gegeven de bouw voort te zetten. Terzake de vraag, waar om de bewuste riolering niet voorkomt op de tekening van het rioleringsstel sel, is correspondentie gaande met het ingenieursbureau, onder welke directie de riolering is aangebracht. B. en w. is niet gebleken, dat de aannemer scha de heeft geleden door het stilleggen van de bouw van de bejaardenwoningen. Terzake de -tegels antwoorden b. en w. dat dit een speciaal materiaal betreft, waarbij geen opsluitbanden nodig zijn, hetwelk globaal een voordeel oplevert van 1.40 per meter. In deze vergadering krijgt de raad een verzoek te behandelen van een plaatselijke caféhouder om het sluitings uur te brengen op elf uur (thans moe ten de cafe's te tien uur sluiten). Met uitzondering' van één hebben alle café houders dit verzoek mede ondertekend. Het motief is, dat men herhaaldelijk verlenging moet vragen voor vergade ringen enz. Het verzoek komt b. en w. redelijk voor, omdat het sluitingsuur o.a. te Middelharnis en Sommelsdijk elf uur is en een café, gelegen aan de grens van het dorp, maar op Sommels- dijks grondgebied en dat hoofdzakelijk bezoekers uit deze gemeente trekt, wel tot elf uur open blijft. Voorgesteld wordt de politieverordening volgens het verzochte te wijzigen. Op de rampbegraafplaats zijn inder tijd door de gemeente Leiden kleine houten graftekens geplaatst. Een aantal VRAAG'TEENS IN dis, waarop een verwoeste joodse be graafplaats werd getoond, resultaat van Arabische woede. In de Arabische dor pen zag men de vrouwen met kruiken enz, op het hoofd en het leek alsof men midden in de oud-testarnenlische tijd werd verplaatst. Op de joodse feesten zag men de Israëlische jeugd met groot enthousiasme deelnemen aan de volks- spelen. Verschillende monumenten leg gen getuigenis af van de lange lijdens weg, die de joden hebben moeten gaan alvorens de wens van Theodor Herzl, de stichter van de Joodse staat, in ver vulling kon gaan. Ook gaven verschil lende dia's een beeld van of hielden verband met het leven in de Kibboet- siem, de gemeenschapsdorpen. Ook werden de bloemen en planten niet ver geten. Diverse dia's vertoonden een rijkdom van kleur. Prachtig was de zonsondergang aan de kust van de Mid dellandse zee bij Haifa: een donkerrode bol verdwijnend in een waas van een purper-grijsblauwe avondnevel. Het nieuwe Israël, met zijn oorspron kelijk zo heterogene bevolking, die sa men niet minder dan 78 talen spreekt, is inderdaad een raadsel. is door nabestaanden vervangen door grafstenen. Teneinde de steeds terugke rende kosten van de houten schildjes te voorkomen, stellen b. en w. voor om alle graven van grafstenen te voorzien en daarvoor 900 gld. uit te trekken. Voorst stellen b. en w. een aantal subsidies voor. Tot onderwijzer in vaste dienst van de openbare school stellen b. en w. voor te benoemen de heer C. M. van der Jagt. Voorts adviseert het college de raad om de rondvraag voortaan niet meer in de agenda op te nemen, omdat menigmaal vragen wor den gesteld, waarop het college, zonder nader onderzoek niet kan antwoorden. Ten slotte zal de raad in deze bij eenkomst het wetsontwerp terzake de gemeentelijke herindeling op Goeree en Overflakkee behandelen. Volgens biologen die er meer van weten zou het tot de bijzonder heden behoren, dat een gans in de maand november een legpe- riode zou beginnen. Toch is dat het geval met een gans van de gemeente opzichter de heer D. van den Berg te Bruinisse. Dit dier presteerde het medio no vember een nest te maken en daarin sedert 16 november 3 eie ren te leggen. RIJMEN VAN TIJMEN Jantje, in klas een gezeten, Deed. z'n best en leerde goed. Alhoewel dat toch de juffrouw, Af en toe wel klagen moet. O, wat had hij vieze nagels. En wat zijn z'n handen zwart. Heel muf roken Jan z'n kleren. En z'n haren steeds verward. Toen de juffrouw 't vaak gezegd had, Dacht ze er het hare van. Dus ging z' eventjes na schooltijd, Naar de moeder van baas Jan. Kijk, het zou misschien wel helpen, Als z' er daar eens over sprak. En toch was de juffrouw ditmaal, Niet zo erg op haar gemak. Jantjes moeder heeft de juffrouw, Kalm na vieren afgewacht. Binnen was het heel erg rommelig, Zoals juf wel had gedacht. Moeder luistert kalm en antwoord: „Haren slordig', kleren muf? 'k Stuurde Jan U om te leren, Niet om aan te ruiken Juf. HERKINGEN Burg. Stand. Geboren: Lena Jacoba, dochter van J. A. de Klerk en A. Droo- ger. Kerstfeest. De geldinzameling voor de Kerstfeestviering der Herv. Zondags school heeft opgebracht 259.75. Gevallen: De jongeheer J. H. Kalle kwam aan het eind van het Korteweeg- je te Nieuwe Tonge wegens de glad heid met zijn broi"nmer te vallen, met een geschaafde knie en materiale scha de aan de brommer liep het gelukkig goed af. OOLTGENSPLAAT Waterschouw. Op 16 december a.s. zal in de Polder St. Adolfsland water- schouw worden gehouden over alle heu len, dammen, hekken, dijk- en wegslo- ten in die polder. Winkels langer open. Met het oog op de inkopen voor St. Nicolaas mogen de winkels op 2 en 30 november en op 1, 2 en 4 december a.s. tot sav. 9 uur ge opend zijn. Inenting tegen kinderverlamming. Inenting tegen kinderverlamming zal plaats hebben op donderdag 30 novem ber a.s. des nam. 3 uur in het Wit Gele Kruisgebouw te Achthuizen. Vacature notabel vervuld. Na een drietal gehouden stemmingen in een va- cathre voor notabel in de Herv. Kerk is thans bij een herstemming tussen de heren Jac. Buscop C.Wz.n en A. 'van Nieuwenhuijzen Hzn., eerstgenoemde gekozen. NED. HERV. KERK Beroepen te Hardinxveld B. Haver kamp te Groenekan, St. Annaland E. Schimmel te Oud-Beijerland, Gouda A. van Brummelen te Schoonrewoerd, Has selt B. van Eysinga te Barneveld, Hui zen H. Jongerden te Zijderveld, Wier den P. J. Bos te Sprang, Krimpen aan de Lek (2e maal) A. van Brummelen te Schoonrewoerd. Bedankt voor Hedel, Zuilichem van Zoetermeei" B. Haverkamp te Groene kan. Amersfoort: na bevestiging door Ds. C. van Dop met een prediking over 2 Tim. 5 1-5 deed Ds. J. v. d. Velden, gekomen van Dordrecht intrede in deze gemeente met Mare. 4. Wezep: Na bevestiging door Ds. J. Vos te Rijssen, met een predikatie over Psalm 96 2b „Boodschapt Zijn heil van dag tot dag", deed Ds. A. Gooyer, ge komen van Sommelsdijk intrede in de gemeente met het woord uit Mare. 6 34 „En Jezu,s uitgaande zag een grote schare en werd innerlijk met ontfer ming over hen bewogen." Ds. Gooyer releveerde in zijn prediking de grote verdeeldheid die er in de gemeente Wezep naar rechts en links heerst on sprak de wens uit, dat hij als middel zou mogen gebruikt worden hen allen onder de prediking van het Woord iir de geordende weg te verenigen. GEREF. KEKKEN Beroepen te Dokkum P. Bohlmeyer te Souburg, Rotterdam-Lombardije J. Heule te Rotterdam-Katendrecht, Rot- terdam-Delfshaven C. Honig te Meche- len (B), Paessens H. Boswijk kand. te 't Harde, Amsterdam J. Lever te Vlaar- dingen, Klazienaveen J. Wolven te Urk, HoUum, Oudega en Wierum kand. G. den Heeten te Rotterdam, Vinkeveen G. v. d. Burgh te Lexmond, Rotterdam- Hillegersberg J. vanReeven te Utrecht, Klundert en Monnickendam kand. C. van Noort te Rotterdam, Laar A. Seg- gert te Zoutkamp. Aangenomen naar Barendrecht G. Leene te Boskoop, Asperon M. Vos, kand. te Overveen. Bedankt voor Nijkerk J. Pasveer to Capelle aan de IJssel, Palmerston S. Oegema te Lewedorp, eist H. Wierda te Haarlem, Bruinisse, Scharendijke, Vianen en Vries kand. M. Vos te Over veen, Nieuweroord A. van Netten te Grootegast. Op 50-jarige leeftijd overleed te Renswoude Ds. D. Molenaar. Hij werd in 1910 te 's-Gravenhage geboren en kwam in 1956 tot het ambt. Renswoude was zijn eei'ste en enige gemeente. CHE. GEEEF. KEKKEN Tweetal te Broek op Langedijk T. Brienen te Musselen W. Steenbergen te Meppel, Ouderkerk P. Ribbers te Hoo- geveen en P. Zonneveld te Bennekom, Woerden J. P. Geels te Haarlem en V\'^. Ruiter te Baarn, Rotterdam-W. N. de Joug te Katwijk en J. van Ravenzwaay te Scheveningen, Schiedam J. Brons te Bunschoten en J. van Ravenzwaay te Scheveningen. Beroepen te Leeuwarden M. Nieu- wenhuyze te Amsterdam, Oud-Beijer land C. Verhage te Hilversum. Bedankt voor Alphen aan de Rijn E. Venema te Zwijndrecht, Werkendam M. Vlletstra te IJmuiden. GEREF. GEIMEENTEN Bei^oepen te Dordrecht K. de Gier te 's-Gravenhage, Oostkapelle A. Hofman te Zeist. Aaag:enonien naar Rotterdam als miss pred. voor N. Guinea Kand. G. Kuj^t te Katwijk. Bedankt voor Giessendam, Opheus- den en Tricht C. van Dam te Rotterdam. ST. ANNALAND Zendingsmiddag- en avond. Dinsdag middag werd in het Hervormd Vereni gingsgebouw te St. Annaland een zen dingsmiddag van de Geref. Zendings bond in de Ned. Herv. Kerk gehouden. De eerwaarde heer Stolk, hulpprediker te Nieuwerkerk aan de IJssel liet een geluidsband horen en vertoonde mooie dia's over het Toradja-land. Als bijzon derheid kan worden gemeld, dat de aanwezigen, de leerlingen van de School met de Bijbel de oud-predikant van de Herv. Gemeente, ds. D. J. van Dijk, thans Nederlands Hervormd pre dikant te Nieuwerkerk aan de IJssel op de geluidsband konden horen spreken in het Maleis. Des avonds vertoonde de heer Stolk in hetzelfde gebouw dia's over het nieuwe zendingsveld Kenya, eveneens met een geluidsband. De op komst was matig. Opbrengst kinderpostzegels. De op brengst van de te St. Annaland ver- Plantsoen op het Spuigorsje Voorstel, om weegionen na sluitingstijd weegbrug- met 100 te verhogen In een openbare vergadering van de gemeenteraad, die is belegd tegen vrij dag 1 december a.s, des avonds 7 uur, komen enkele belangrijke voorstellen ter tafel. Voor een effectieve brandbestrijding is het noodzakelijk om in het uitbrei dingsplan Langeweg-West een brandput aan te brengen. De kosten hiervan wor den geraamd op f 2400, Voor de nieuwe sportzaal moet een concierge worden aangesteld, waarvoor in de eerste plaats de schoonhoudster aanmerking' komt. Als beloning wordt van de aangrenzende O.L. School in f 600,per jaar voorgesteld. Nieuwe straat In het kader van het verder bouw- i'ijp maken van gronden in het uitbrei dingsplan Langeweg-West, zal een straat evenwijdig aan de Langeweg met riolering moeten worden aange legd. Aan deze straat zullen t.z.t. de acht toegezegde premie-woningen wor den gebouwd. De kosten voor deze nieuwe straat met riolering worden be raamd op f 28.000,^. De Spuidijk met zijn hertenkamp, schapenweide en eendenkooi, etc. is een algemene wandelweg geworden zeer in het bijzonder voor de jeugd. Om de ontspanningsmogelijkheden nog meer uit te buiten stellen burgemeesters en wethouders voor, om het voormalige Spuigorsje (tot 1 juli 1981 verhuurd aan de heer Joh. van Putten) als plantsoen in te richten en een verbindingspad naar de Molendijk te maken. De uit een en ander voortvloeiende kosten worden geraamd op f 21.000,waaronder is begrepen een vergoeding voor de door de voormalige pachter gemaakte kosten. De muziekvereniging heeft plannen om de tijdens de oorlog verloren gegane muziektent ook in dit plantsoen te her bouwen, zodat de uitvoering van het ge heel het algemeen dor-psbeeld ten goede zal komen. De resterende grond, groot ongeveer 300 m'- zal op voorstel weer aan de heer Van Putten worden verhuurd. Weegbruggen Het blijkt, dat meermalen van de weegbruggen gebruik wordt gemaakt buiten de voor het betrokken bedienend personeel vastgestelde diensttijden. Door de overwerkvergoeding, die hier voor wordt betaald, komt het b, en w. billijk voor, de verordening op de hef fing van weegionen in dier voege te wij zigen, dat de in die verordening ge noemde tarieven met 100 "/o worden ver hoogd wanneer van de weegbruggen ge bruik wordt gemaakt buiten de voor het personeel van openbare Vi'erken geldende diensttijderr. Nu de vijfdaagse werkv/eek in de landbouw nog niet ge heel is doorgevoerd menen b. en w. dat het redelijk is, dat de zaterdagmorgen van deze tariefsverhoging voorhands wordt uitgezonderd. Vervolgens zullen de raadsleden zich op deze vergadering bezig houdeir met het ontwerp van wet betreffende de gemeentelijke herinde ling van Goeree-Overflakkee. kochte kinderpostzegels bedroeg het mooie bedrag van niet minder dan 503. Geslaagd. De heer C. L. van Dijke Mzn., geboortig uit St. Annaland, thans werkzaam ter gemeentesecretarie van Papendrecht, slaagde dinsdag te Den Haag voor het examen eerste deel Ge- meentefinanciën. ST. PHILIPSLAND Opbrengst collecte. De vorige week zondag gehouden oogstcoUecte in de Herv. Kerk alhier heeft opgebracht voor de kerkvoogdij 900.en voor de diaconie 425. STAVENISSE Opbrengst oogstcoUecte. De oogst coUecte op de dankdag in de Herv. kerk heeft opgebracht totaal 1937,52 n.l. 1225,11 voor de kerk en 712,41 voor de Diaconie. BRUINISSE Pullen ontvreemd. De heer P. M. van de Velde, bemerkte zaterdagavond, dat uit zijn achter het café staande bestel wagen een achttal pullen bier waren ontvreemd. De gewaarschuwde politie vond naast de vingerafdrukken op andere flessen en uit andere stille getuigen, een spoor dat in een bepaalde richting wees en kon maandag de verdachte, een inwoner van onze gemeente een verhoor afne men, dat tot een volledige bekentenis leidde. VERVOLGVERHAAL Zeeuws-Vlaams verhaal door W. GELDOF 24 's Maandagsmorgens, toen Henk's fa milie was vertrokken en Kees in de schuur aan liet opruimen was, had moe der gevraagd waar Faas en Piet, de knechten bleven. >,Die behoeven niet meer te komen, moeder. Over acht weken ga ik toch naar Oostburg, dus ik ga de zaken hier langzaam opruimen." „Je schijnt te vergeten, dat de zaak nog altijd op m'n naam staat!" had ze gezegd. Dat schot was raak geweest. Oei, dat hij daaraan niet had gedacht! Dat kon nog een heleboel moeilijkheden geven. Maar hij beheerste zich. „Dat is goed, moeder! Neemt u ze dan maar weer, aan, maar betaalt u dan za terdagavond ook het loon uit? En wilt u dan maar meteen alle lopende zaken overnemen, want zo bedank ik er voor om verder te werken!" „Zoals je wilt!" Ze zei het kalm en onbewogen. „En wil je er tevens aan denken, dat hier niets op te ruimen valt? Als er wat te verkopen of af te rekenen valt zal ik dat wel doen!" Het was Kees alsof zijn hart even stil stond. Op dit soort dingen had hij niet gerekend. Met moeder kwam je toch altijd voor verrassingen te staan. Hij bedacht zich even. ,,Als ik het goed begrijp, moedor, ben jij de eigenares van deze zaak. Dan zal ik je straks alle boeken en rekeningen geven en dan moet je alles maar ver der regelen. Maar wil je dan zo goed zijn mij mijn salaris zo gauw mogelijk uit te betalen?" Het was even stil in de grote schuur waar alles nog de aanblik van een drukbezette werkplaats maar nu zon der mensen leverde. Dan antwoordde ze koeltjes: „Als jij er voor bedankt om verder te werken, kan ik niet in zien waarvoor ik je salaris zou moeten betalen! Komende zaterdag wil ik daar wel eens over nadenken, als ik zie wat jij ondertussen hebt uitgevoerd. Tot zo lang zou ik zeggen: Betaal jij eerst je kostgeld maar eens!" Het was alsof er een waas voor zijn ogen ti-ok. Hoe lachwekkend was dit hele gesprek. Je zou zweren, dat het alle maal maar gekheid was, zoals ze vroeger elkaar wel eens meer koddig- ernstige gezichten kwasi-beledigende dingen hadden toegevoegd, net zo lang tot er een in lachen uitbarstte. Dat was altijd Kees geweest. En het belachelijk ste van dit gesprek was nog wel, dat er maar één behoefde te zeggen dat hot maar gekheid was en dan was het gek heid. ,,Nou!" Moeder stond nog altijd in de deuropening tussen schuur en huis „Dat kostgeld mag je er af trekken, moeder!" zei Kees moeilijk ademend. „Maar om dat het acht jaar geleden is dat ik meer derjarig ben en ik al die tijd zonder loon, alleen voor wat zakgeld, heb ge werkt, eis ik nu mijn loon op, begrijp jo? Plus do tweeduizend gulden, die va der bij hot inleveren van het oude geld op mijn naam heeft gezet. En wil je or rekening mee houden, dat ik nog van daag naar een advocaat ga om een pro ces te beginnen voor dat geld? En dat ik dat pi'oces even zeker win als twee maal twee vier is, zodat jij de proces kosten ook nog kunt betalen?" Toen moest moeder zich even vast houden aan de deurpost. Maar spoedig herstelde ze zich „Je vergeet," zei ze met ijskoude stem, „dat er ook veel maanden zij'n geweest, dat je vrijwel niets kon doen. In de oorlog en 's win ters." „Je vergeet," antwoordde Kees even onljewogen, „dat dat voor rekening van de werkgever komt. En je vergeet ook, dat ik van mijn negentiende jaar af bij vader werkte, hele dagen. Je vergeet ook al de overuren." „Dan moet je maar doen, wat je niet laten kunt!" Het was haar gewone uit drukking als ze geen goed antwoord meer wist en het klonk bovendien ta melijk onzeker. Ze draaide zich om, deed de deur dicht en ging het huis in. Toen kreeg Kees een draaierig gevoel. Hij moest even gaan zitten en zijn hoofd vasthouden. Was dat mogelijk, zo'n gesprek met z'n eigen moeder? Konden twee mensen, die voorheen aan elkaar gehecht waren als de twee schel pen van een oester, zo doen? Was dit de konsekwentie van „daarom zal de man zijn vader en zijn moeder verlaten en zijn vro'uw aanhangen?" Wel een half uur bleef Kees moede loos zitten. Wat kon hij hier nog aan raken, dat hij z'n eigen kon noemen? Een mooie puzzle voor de advocaat dacht hij bitter. Want al was het groot spraak van hem geweest, dat hij van daag nog rechtskundige bijstand zou zoeken, op den duur zou het daar wel van komen, vreesde hij. Mensen als moeder verloren liever alles dan dat ze toegaven. Dat hij zelf ook wel iets weg had van dit mensentype ontging hem. Wacht, hij zou maar eens in Oostburg gaan kijken hoe de gebouwen er bij stonden en of de fundamenten voor zijn huis er al lagen. Dan zou hij tegen de middag maar naar „Veldzicht" gaan om te eten en tevens met Pauwels bespre ken of hij moest helpen bij de oogst van de drie hectare koolzaad, die nu vrij wel volrijp stond op het land, dat hij. Kees, vorig jaar met schijfegge en ploeg bewerkt had. Dat zou een oogst geven, als het weer meewerkte want het ge was was zeldzaam goed geworden. Hij gunde het de Pauwels nu zo echt. Toen hij de jeep startte en naar bui ten reed, gebeurde er iets, dat henh ver- rastte. Moeder stond op de stoep en ge baarde, dat hij even zou stil houden. Dat deed hij ook en zette de motor af. „Wil je er rekening mee houden, Kees dat de jeep ook tot mijn eigendom be hoort en niet tot de jouwe? Je wilt hem zeker wel even weer in de schuur zet ten, ee?" Wat klonk dat kil en vijandig Kees leunde vermoeid over het stuur rad. „Ja hoor eens moeder! Wat hier jouw eigendom is en wat de mijne, daar kunnen we nog wel uren over twisten, maar daar heb ik geen tijd voor. Laat dat maar aan de advocaten over en als je het er niet m.ee eens bent, dat ik de jeep gebruik stuur dan Schut achter me aan. Maar ik ben nog niet van plan om naar Oostburg te fietsen!" Gebelgd draaide ze om en ging het huis in. Zou ze inderdaad de veldwach ter opbellen? Ze was er toe in staat peinsde Kees. Kom, geen zorgen vóór de tijd. Hij startte de motor opnieuv/ en reed weg. In Oostburg was men juist bezig met schilderen en behangen. Het leed geen twijfel of de showroom, magazijn en werkplaats zouden op tijd woi'den op geleverd door de aannemer. De funda menten voor het huis lagen er en als het weer meewerkte kon het best vóór november klaar zijn, zeiden de werk lui. Tegen twaalf uur reed Kees weer weg om op „Veldzicht" te gaan eten. Het was een bijna windstille, zonnige zo merse dag en heerlijk in de koelte van de open jeep. Maar Kees humeur v/as niet in overeenstemming met de natuur Hij drukte het gaspedaal in zo diep hij kon en suisde in een onverantwoorde lijke vaart over de straatweg. Een paar honderd meter vóór de op rijlaan naar „Veldzicht" stopte een au tobus voor een halte. In de verte zag Kees, die midden op de weg reed, te genliggers aankomen, een paar breed uit geladen boerenwagens met hooi. Met gierende remmen kon hij op het nipper tje nog net tot stilstand komen achter de bus. Dat was op het nippertje. Door dat hij nu moest wachten tot de bus optrok of de hooiwagens voorbij waren zag hij Jan Pauwels, die uit de bus stapte. Eén stoot op de claxon was voldoen de om Jan te doen omkijken. Aarzelend bleef de jongen staan. Hij wist natuur lijk wel uit de brieven van thuis, dat Kees nu vaak bij zijn ouders kwam, maar blijkbaar schaamde hij zich. Een goed teken in elk geval! (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 5