Goedereede heeft een tekort op de begroting van f 17.000.-- Over radioactiviteit Grote plannen uitvoering werlcen in 1362 Pieter v. d. Boogert Nieuws uit Zeeland Suiker één cent per kilogram goedkoper Zeldzaam kaakbeen in Zierikzee gevonden Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUro-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN it oi IG!| nis oor Regeling bebouwde kom vastgesteld Centrale Veiling Middelharnis IN MEMORIAM i}4e jaargang Dinsdag 7 november 1961 No. 3040 paiNS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week; dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BtJ contract speciaal tariel 3R Het radioactieve strontium-90 zo genoemd naar de Scliotse plaats Stron- fL, schijnt wel het gevaarlijkste te in Het is een isotoop d.w.z. een kunst matige variant van het natuurlijke ele ment strontium. Het heeft twee eigen- 'hanpen n.l. een betrekkelijk lange le vensduur (activiteit) en bovendien lijkt het zeer veel op het element calcium, fiat voor ons lichaam noodzakelijk is in verband met ons beenderenstelsel. Daardoor heeft het de neiging zich m rie beemveefsels op te hopen via ons voedsel. Het blijft daar straling pro duceren en daardoor kunnen beenkan- Jter dus tumors, ontstaan en ook leu kemie een bloedziekte, die eveneens gevaarlijk kan zijn. Vooral het gebeen te van jonge kinderen is er gevoelig voor en men heeft geconstateerd dat door de kernproeven van 1957 tot 1959 de concentratie van Strontium-90 in de beenderen van kinderen onder vier jaar was verdubbeld, hoewel toen toch nog altijd maar 2'Vo van de veiligheidsgrens. Maar het ligt voor de hand dat door de recente explosies van de Russen de hoe veelheid weer beduidend is gestegen. In Noorwegen is rnen daarom al bezig met het innemen van calciumtabletten, waardoor de opname van Strontium-90 wordt tegengegaan. Blijven de Russen aan de gang en gaan ook de Westerse mogendheden noodgedwongen over tot nieuwe experimenten, dan zal het niet zo lang meer duren of de lucht wordt, althans op het noordelijk halfrond, le vensgevaarlijk vergiftigd. Nu gaat het by dergelijke proefne mingen op afgelegen plaatsen om be trekkelijk kleine hoeveelheden radio activiteit voor de bewoonde gebieden. Wanneer er evenwel een echte nucle aire kern-) oorlog zou uitbreken, waarbij opzettelijk mam-moetbommen op steden en gebieden worden uitge worpen of afgeschoten, dan begrijpt ieder dat de situatie oneindig veel er ger wordt. Dan gaat het niet meer zo als nu om groter of kleiner risico's, maar om de vraag of de mens nog enige kans heeft zulk een inferno te over leven. Beneden 100 rem zal men weinig schadelijke gevolgen ondervinden, bij '400 kan de helft der slachtoffers nog het leven eraf brengen, maar bij 600 rem stralingsdosis betekent het een wisse dood. Het gaat er hierbij voor namelijk om hoever men van het cen trum der explosie van daan zit. De bom op Hirosjima in Japan (augustus 1945) was er één van 20 kiloton, dus slechts ^/•2r,oo van de Russische van 50 mega ton en die gaf aan personen, die zich op 1300 m afstand bevonden nog een stralingsdosis van 400 rem. IVIen weet, f het al-,»3i|,dat die ene bom aan 120.000 mensen het 'f. leven heeft gekost en dat er tot op de f huidige dag nog steeds mensen sterven i aan de gevolgen van de opgelopen ra- i;,4 dioactiviteit. Dat was toen al een in- I 'i f ernale verschrikking, maar wij kunnen 877) 219R;Mer ons absoluut geen voorstelling van 1^ maken wat de explosie betekent van 'M een 50- of 100-megatonbom in een dicht bevolkt gebied. Het staat wel vast, dat binnen een straal van 11 km. alle le ven ophoudt, dat er tot op 100 km. af stand van de plaats van inslag een vol komen radioactieve besmetting heerst, dat binnen een cirkel van 32 km. mid dellijn alle huizen en gebouwen totaal vernield worden, dat op 55 km. afstand van de inslag alleen de hitte van de bom nog brandwonden veroorzaakt, tei-vvijl op de plaats van de explosie een krater ontstaat van 135 m diepte en 2500 m breedte. Dit alles beteltent, dat steden als Londen en New-York met één zo'n bom vrijwel geheel worden weggevaagd! Ons voorstellingsvermogen schiet te kort als we ons een indruk willen fan taseren van wat er bij zulk een ex plosie direct en nog lange tijd daarna eigenlijk gebeurt. De bommen van Hi rosjima en Nagasaki waren slechts kin derspel vergeleken bij de allernieuwste waarover de V.S., Engeland en de S.U. beschikken. Volgens de deskundigen ontketent één 10-megatonbom al meer explosieve energie dan alle in de hele geschiedenis ontplofte bommen bij el kaar. Eén huidige moderne straalbom- menwerper kan nu meer explosieve kracht vervoeren dan er in de laatste wereldoorlog in totaal op Duitsland te- Jrechtkwam! Bovendien zijn de Ameri- I kanen en Russen niet aan hun vlieg tuigen gebonden. Hun raketten met atoomlading overbruggen de afstand Moskou-Washington in slechts een half uur! Of het waar is kunnen we niet be- j. oordelen, maar een Amerikaans blad beweerde onlangs, dat er in Amerika in totaal 35 miljard ton T.N.T. op de agressor ligt te wachten. Met één druk op de knop zouden meer dan 200 ra ketten met waterstofbommen tegelijk van alle kanten, vanuit Amerika zelf, Engeland, Italië, Turkije, Formosa etc. over de oceaan en via de Noordpool, ook vanuit onderzeeërs met polaris- raketten, kunnen worden afgevuurd op de Sovj et-Unie. Honderden Ameri kaanse bommenwerpers zijn permanent met him lading in de lucht om elke ver rassende overval direct te kunnen be antwoorden. Alleen in de N.A.V.O. lan den van Europa zijn in totaal nucleaire wapens gereed om afgevuurd te wor- oen met een totale kracht van 4000 Hirosjima-bommen. In Duitsland staan I operationele N.A.V.O.-squadrons paraat I met een explosief vermogen van meer |da-n in de hele Wereldoorlog II. 1. Wat de Russen op dit gebied hebben, fis niet bekend, maar we kunnen ge- ;;V06glijk aannemen, dat het niet voor de Amerikanen onderdoet. Wellicht M" >ostbus wordt aan beide zijden sterk gebluft, maar er blijft wederzijds genoeg over om de tegenstander voor een groot deel te vernietigen. Het Amerikaanse week blad „U.S. News and World Report" heeft beweerd, dat Amerika momenteel twintigmaal zoveel verwoesting in Rus land kan aanrichten dan omgekeerd, dat Rusland over veel minder geleide atoomprojectielen beschikt en ook over veel minder lange-afstandbommenwer- pers. Amerika zou er van de laatste alleen al 600 hebben, terwijl in totaal meer dan 5000 vliegtuigen atoombom men op Rusland zouden kunnen werpen Dit kan allemaal waar zijn, maar we doen er wijs aan de atoomkracht van de Russen beslist niet te onderschatten. In elk geval blijkt wel uit dit alles, dat een nucleaire verrassingsoorlog, waarmee elke partij thans rekening houdt en waarvoor alles gereed is, praktisch het einde zal betekenen van de Westerse beschaving. En alsof dit alles nog niet voldoende is, zijn de atoomgeleerden nu weer be zig met het construeren van een ander soort nucleaire bom. Daaraan werken volgens de berichten zowel de Ameri kanen als de Russen. Er zijn nu gewone atoombommen (de A-bommen) met als kernstof uranium en de waterstof- of H-bommen. Men zou thans bezig zijn miet de vervaardiging van de z.g.n. neutronenbommen. Deze veroorzaken geen vernietigende explosie en hebben slechts een geringe radioactieve nasleep Ze laten gebouwen intact en het ge troffen gebied is al spoedig na de ex plosie zonder gevaar toegankelijk voor bezettingstroepen, maar.... de intense neutronenstraling doodt direct alle menselijk leven binnen een bepaalde straal. Gelukkig zijn deze bommen er nog niet, maar ook dat hangt ons nog boven het hoofd. Bovendien vreest men in Amerika, dat de Russen bezig zijn van hun kunstsatelieten, die om de aar de draaien, ook vreselijke aanvalswa pens te maken. Wanneer we dit alles horen en lezen dan vragen we ons verbijsterd af in welk een wereld we toch leven. En het woord van Huizenga, waarmee hij zijn beroemd boek begon „In de schaduwen van morgen", n.l. „Wij leven in een be zeten wereld laat ons niet los. Terwijl alle volken en individuen naar vrede en welvaart snaklien, terwijl elke re gering poogt het levenspeil van haar burgers op te voeren, terwijl men poogt de. onderontwikkelde gebieden omhoog te brengen, wordt dit alles anderzijds bedreigd door een onvoorstelbare cata strofe, die op het onverwachts kan los breken, alle idealisme van christenen, humanisten, pacifisten en neutralisten ten spijt. Wanneer ons verstand hierbij duizelt, laten we dan eraan denken, dat de Bijbel nog altijd gelijk heeft. Hij leert ons, dat op de bodem aller vragen ooik van de huidige problemen ligt der wereld zondeschuld. De mens heeft door de eeuwen heen het goede, dat God hem gaf, steeds verknoeid en nu hij zo knap geworden is, dat hij door drong tot de diepste geheimen der ma terie, zal dit, als God het niet verhoedt, zijn eigen ondergang worden. De mo derne wetenschap, in handen van een godloos communisme, dat in zijn machtswellust naar de wereldheer schappij streeft, kon vroeg of laat wel eens oorzaak worden van de zelfver nietiging van de mens. Protesten tegen deze politiek van Moskou hebben wei nig effect. Wij hebben slechts één wa pen: het gebed tot God, dat Hij deze verdwaasde wereld in Zijn barmhartig heid het lot van Sodom en Gomorra nog besparen wil. De raad van de gemeente Goedereede kwam vrijdagavond bijeen. Er was wat zelden voorkomt deze keer nog al publieke belangstelling, wat we toe schreven aan de voorstellen die ter ta fel kwamen betreffende een schadever goedingsverordening, waarmee deze he ren te maken hadden. Er wordt vastge steld een regeling betreffende behou- wingsv oor schriften bebouwde kom, sa nering woningen, afbraak van schuur, opruiming kolenopslagplaats enz. De gemeentebegroti/!ig werd vastgesteld met een tekort van f 17000.op de gewone dienst. Voor het volgende jaar staan grote plannen op stapel ook wat betreft uitvoering uitbreidingsplannen. Na opening door burgemeester J. A. Kleijnenberg inet het ambtsgebed wer den de notulen goedgekeurd, waarbij de heer Bruggeman de opmerking maakte, dat hij deze gaarne vroeger wil de hebben. De voorz. zei hierop, dat hij bewondering had, dat de secretarie met de slechte bezetting het werk nog op tijd klaar kreeg. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd in navolgong van ande re gemeenten het presentiegeld van de ze vergadering voor de hongeractie NO VIB af te staan. Subsidies. Er waren een aantal ver zoeken om subsidie uit de gemeentekas die alle werden afgewezen behalve voor het Verbond Veilig Verkeer 10. en voor de Stichting voor- en nazorg geestelijk gestoorden. Bij het voorstel tot wijziging van het verhuur-besluit van 4 woningen aan de Westerloostraat werd opgemerkt dat ge vraagd is deze verhogingen zo te ver schuiven, dat de een iets hoger en de ander iets lager komt. Hierop is geant woord dat dit nu niet gaat, maar wel bij de volgende loonronde, waarmee de raad akkoord ging. Goedgevonden werd het voorstel met betrekking tot wijziging van de kinder toeslag voor het gemeentepersoneel met ingang van 1 oktober 1960. (terugwer kend). - Aangekocht werd de woning 't Kloos ter 9, met het oog op toekomstige uit breiding. De heer Bruggeman vroeg spoedige afbraak, daar het anders een rommel wordt. Schadevergoedingsregeling Dan volgde een voorstel tot vaststel ling van een schadevergoedings-veror- dening, inhoudende algemene regelen ter bescherming van de belangen van eigenaren en andere gerechtigden te gen schade als gevolg van de vaststel ling van stedebouwkundige maatrege len. De heer Sandifort informeerde of deze verordening landelijk was en of plaat selijke normen konden worden toege past. Hierop antwoordde de voorzitter, dat het een basis-verordening is, de scha devergoedingen worden later door de raad vstgesteld. Men keurde het goed. Regeling bebouwde kom Vastgesteld moesten worden enige voorschriften regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom. De heer Sandifort had de stukken bestudeerd, ze waren in telegramstijl en hij kon er niet uitkomen. Hij wen ste dat de raad beter zou worden inge licht en vroeg verdaging van dit voor stel, om het vooraf in comité te be spreken. Dit te meer omdat wat het uitbreidingsplan betreft er een tijdsli miet is van 3 maanden. De voorz. antwoordde dat het ook binnen deze termijn kan. Spr. zag niet in waarom het aangehouden moest wor den, hij was bereid de bezwaren stuk voor stuk te behandelen. Indien U iets niets begrijpt had U toch inlichtingen kunnen vragen ter secretarie aldus de voorzitter, die daarna de bezwaar schriften en het prae-advies van b. en w. voorlas. Het betrof een aantal in de Nieuwstraat gelegen woningen voor sa nering, o.m. no. 4, eig. J. v. Heest. Ver der de schuur van M. Witte die moet af gebroken voor verkeersverbetering, verwijdering van de kolenopslagplaats van M. Troost die daar niet gewenst wordt geacht omdat verbreding aldaar noodzakelijk is. Al deze ingediende be zwaarschriften werden door b. en w. ongegrond verklaard. De heer Bruggeman vroeg óf verda ging van het voorstel óf geheime zitting. Hij wilde er iets van zeggen maar niet in het openbaar. Ook de heer 't Man netje zei veel zaken niet te hebben be grepen, hij vond het een voorstel van verstrekkende aard. „Dit voorstel speelde al onder mijn voorganger" aldus de voorzitter, „in principe is er al een besluit door U ge nomen. De zitting werd daarna enige tijd voortgezet met gesloten deuren. Na heropening werd er niet meer over gesproken; het voorstel werd zh.s. aangenomen. De bezwaarschriften zijn dus afgewezen. Z.h.s. werd ook het uit breidingsplan vastgesteld, regelende de bestemming in onderdelen van de gron den, gelegen nabij de bebouwde kom (uitbreidingsplan West). Een principe-beslissing werd genomen inzake de vaststelling van een bouw verbod voor de Varkensmarkt en van een bijzondere voorgevel-rooilijn voor de westzijde van het Grote Slopmarkt, Achterstraat. Na uitgebracht advies van de heer Sandifort (namens de commissie) werd vastgesteld de rekening 1960 van Maat schappelijke Zorg; de rekening 1960 van het Woningbedrijf; de gemeentereke ning 1960. De laatste sloot met een na delig slot op de gewone dienst groot 6327.54. Na advies van de heer J. Tanis werd de begroting 1962 van Maatschappe lijke Zorg goedgekeurd, ten 2e de be groting 1962 van het woningbedrijf. Gemeentebegroting 162 De heer Tanis bracht ook advies uit over de gemeentebegroting 1962 waarop weinig aan te merken viel. B. en w. had grote plannen; hij maakte zijn compli ment over de keurige verzorging. Deze begroting heeft een feitelijk te kort van ongeveer 17.000.dit te kort kan gedekt worden door, tot dit bedrag, te beschikken over de saldi- reserve, die becijferd is op 22.500. Wat de nieuwe finantiële Verhoudings wet betreft wordt deze voor Goede reede aanzienlijk slechter dan de oude regeling. De achteruitgang wordt voor- MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Opbrengst collecte Honger-actie. De collecte voor de Anti-Honger-Actie, de NOVIB bracht in beide gemeenten sa men op 2830.10. In Sommelsdijk was de opbrengst 923.45. In Middelharnis was de opbrengst 1906.65. Aan allen, die hieraan gaven, namens de NOVIB hartelijk dank. Bijzondere dank nog aan hen, die hielpen om te collecteren voor dit bij zondere doel. MIDDELHARNIS DIEKHUUSNIEUWS Ruilbeurs. In plaats van afgelopen zaterdag wordt de ruilbeurs komende zaterdag, 11 november gehouden, op de gewone tijd, van 2 tot 3 uur. Denken jullie erom dat je één van je plakboe ken mag meebrengen? We kunnen dan samen eens bekijken hoe je je spullen het best kunt inplakken. Muziekconcours. Vrijdag 24 november om 7 uur 's avonds houden we ons twee de muziekconcours. We willen dan eens beluisteren hoe jullie thuis, zonder lei ding, alleen of met elkaar kunt musi ceren. Er is een jury die jullie presta ties beoordeelt. De prijzen bestaan uit nieuwe muziekstukken (voor het vol gend concours?) Jullie weten de voor waarden. Deelnemers: kunnen in een groepje of als solist meedoen; mogen niet ouder zijn dan 18 jaar; behoeven géén lid te zijn van een Diekhuusclub; die club leden mogen geen muziek spelen die op het Diekhuus is Ingestudeerd; moe ten zich opgeven voor 19 november (25 et. inschrijfgeld). Wil je voor je je opgeeft thuis eens opnemen hoe lang je stuk duurt; wij kunnen dan bekijken of er voor een tweede stukje nog tijd is. Spelavond. Er is zaterdag a.s. géén spelavond. Vergadering vrijwillige leliding. Vrij dag a.s. is er een vergadering van de vrijwillige leiding, de vergadering be gint om 8 uur. Meisjesclub vrijdagavond. In ver band met bovenstaande vergadering moet de club van mej. Zeillemaker van vrijdagavond verzet worden naar maandag 13 november, kwart over acht. DIRKSLAND Uitslag van Dam- en Schaakclub. Dammen afd. 1: J. PolderJ. Non 2—0; A. Polder—J. van Putten 2—0; B. GrootenboerTh. Grinwis O2; L. Bakker—K. de Jong 0—2. Schaken: J. van 't Geloof^W. Mar kwat Sr. 1—0; H. de Zout—W. Markwat 0—1; J. Troost—A. Lugtenburg 1—0; A. V. 't GeloofA. Lugtenburg afgebr. Burg. Stand. Geboren: Margaretha, dochter van F. Hoogervorst en T. Koo- te; Pieternella, dochter van W. C. Blok land en C. Breen; Jan, zoon van L. B. de Berg en E. Vroegindewey; Wilma en Linda, dochters van H. Vogelaar en I. T. van Prooijen. Ondertrouwd: A. Polder 24 jaar en J. Vreugdenhil 21 jaar. Ouerledeu; Herbert Grootenboer 79 jaar, echtg. van M. Lamport; Hendrika M. Geers 37 jaar, echtgenote van J. Moerenhout. lopig geschat op 46.000.per jaar. Van de in de wet genomen moge lijkheid tot het aanvragen van een aanvullende uitkering op het basisbe drag, zal in de toekomst gebruik wor den gemaakt. De heer Bruggeman vroeg verbetering van het doktershuis; de voorz. ant woordde dat er een bedrag voor was geraamd. De heer Sandifort had geen critiek op het beleid van b. en w., maar wees op de nalatigheid, dat b. en w. zonder de raad er in te kennen de gerestaurer- de woning aan de Markt hadden ver huurd. In een vorige vergadering was bepaald dat de raad hierin mede zou beslissen, al had hij niets tegen de huidige bewoners. Hij wenste voorts het college in hun beleid voor het komen de jaar Gods zegen toe. De voorz. wist niet dat deze bepaling gemaakt was. Hij dankte voor de uit gesproken wensen, waarna de begroting werd goedgekeurd. Grote plannen Daarna volgden een aantal begro tingswijzigingen voor 1962, o.m. de "uit voering van bestratingen; een werk- en bergplaats voor gemeentewerken; her stel van de Hoofddijk; aanschaf van een schrijf-, een optel- en rekenmachine; uitbreidingsplan havenhoofd en Goe- dereede-West, uitbreidingsplan Bokke- polder en voor de gronden gelegen aan de Mariadij k. Op deze voorstellen was een breed voerig prae-advies van b. en w. toege voegd, zodat de raadsleden hier weinig over hadden te vragen. Na een korte bespreking werden al deze begrotingswijzigingen goedgevon den. Rondvraag In de rondvraag vroeg de heer Brug geman dat de spiegel op het kruispunt anders zou moeten worden gesteld om dat zoals deze nu staat niet meer aan de eis voldoet. Dit zal worden bezien. De vergadering werd daarna gesloten. HERKINGEN Rijkspolitie. De wachtmeester Ie klasse der Rijkspolitie, de heer G. van Heest zal met ingang van 15 no vember a.s. worden overgeplaatst naar de standplaats Hardinxveld. In ver band met zijn vertrek zal door de afde ling Herkingen van het Verbond voor Veilig Verkeer een afscheidsreceptie worden gehouden in het verenigings gebouw „Ons Huis" op zaterdag 11 no vember a.s. des nam. 3 uur. Een ieder, die dat wenst, kan alsdan van de ge legenheid gebruik maken om persoon lijk afscheid te nemen van de heer Van Heest, die als secretaris van de afde ling, maar vooral als docent voor de cursussen op het gebied van Veilig Verkeer een belangrijke rol in de afde ling heeft gespeeld. Boeken ruilen. In verband met het bezet zijn van het verenigingsgebouw „Ons Huis" zal het boeken ruilen plaats vinden op a.s. donderdag en niet op vrijdag. Spreekuur Rijkspolitie. In verband met de opheffing van de post rijkspo litie Herkingen zal aan de burgerbe volking gelegenheid worden gegeven de politie te spreken elke dinsdag van 14.00 tot 14.30 uur in het gemeentehuis. MELISSANT Verkoping. Woensdag 8 november zal de Herv. Vrouwenverg. „Tabitha" haar jaarlijkse verkoopavond houden in het verenigingsgebouw aan de Binnen weg. Aanvang 7 uur. STELLENDAM Gevonden: Een paar bruine lederen motorwanten; een linker motorwant, bruin en gevoerd; een dames vest, geel maat 42, setterlaine. Inlichtingen postcommandant rijks politie Stellendam. Bijdrage. A.s. week hopen de leid sters van de Ned. Herv. Zondagsschool weer bij U langs te komen voor een bijdrage voor het Kerstfeest. Wij hopen dat U hen niet teleur zult stellen. OUDDORP Dat liep nog goed af! Onze dorps genoot J. van Dam had het ongeluk van een wagen te vallen geladen met zakken witlof, waardoor hij in een sloot kopje onderwater viel. Hij kwam met de schrik, een nat pak en een zere arm er nog goed af. Bibliotheek J.V. De Jongel. Ver. Da niël hoopt haar bibliotheek weer voor het geachte publiek open te stellen en wel op donderdagavond 9 nov. 7.30 uur. Men kan een abonnement voor 2 boe ken per week nemen voor 3.00, ter wijl voor meerdere boeken 10 cent per boek in rekening wordt gebracht. Losse lezers betalen ook 10 et per boek. Door de vereniging zijn 100 nieuwe boeken aangekocht, dus is er Weer aantrekke lijker keus. NIEUWE TONGE Kerknieuws. D.V. woensdagavond om half acht hoopt voor de Ger. Ge meente voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. OUDE TONGE Kerknieuws. A.s. zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan Thel. student A. W. Verhoef van Capelle a.d. IJssel. De kerkeraad verzoekt vriendelijk aan diegenen die een plaats hebben deze vijf minuten voor 7 te bezetten, want daarna zijn de plaatsen vrij. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart. In de week van 29 ok tober tot 4 november werden in de ha ven geladen twee schepen met suiker bieten (samen 415 ton) voor de fabriek te Puttershoek; een motorspits (477 ton) met schroot van de firma Heuvelman, bestemd voor Duitsland en een schip met tarwe voor Rotterdam. Binnen kwam een watertanker bestemd voor de sloop voor sloperij Heuvelman N.V. Vanuit de Galathese haven vertrokken vier schepen met suikerbieten voor de fabriek te Stampersgat, met een geza menlijke inhoud van 975 ton. Kerkdienst. Donderdag 9 november a.s. 's avonds 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan ds. P. Blok te Dirksland. Verkiezing notabelen. Op donderdag 9 november a.s. zal in de consistorie kamer van de Hervormde Kerk stem ming plaats hebben ter vervulling van twee plaatsen in het college van nota belen. Aftredende leden zijn de heren C. van Rossum en C. D. Birkhoff, wel ke laatste zich wegens ver gevorderde leeftijd niet meer herkiesbaar stelt. Het stembureau is geopend van 4 tot 5 en van 6 tot 7 uur nam. Uienveiling dinsdag 7 noveinber 1961 Grove 18'.21; Middel 19.12; Drie- lingen 26.27—26.29; Picklers 27.50. Aanvoer 64.000 kg. HET „BEURSJE" TE BRUINISSE De schippers zijn bij nader inzien niet zo heel erg tevreden met het nieuwe „Beursje" of schuilhokje dat nu in aan bouw is. Men heeft er te weinig uitzicht op de Grevelingen en men had liever gezien dat het kantoortje voor de ha venmeester onder aan de dijk was ge bouwd en de schuilgelegenheid onder. Nu is het net omgekeerd. Het gemeen tebestuur besloot nu echter dat een bank zal worden geplaatst aan de Zuid Oostkant in de luwte van het genoemde havenmeesterskantoor van waar men een uitstekend uitzicht heeft op de vaar op Zijpe, Krammer en Slaak. SOMMELSDIJK Na een ernstige ziekte is in de leef tijd van 55 jaar overleden de heer Pie ter van den Boogert aan de Ring al hier. De heer van den Boogert nam in ons dorpsleven een grote plaats in; al lereerst was hij gemeenteraadslid en maakte daarin twee perioden mee, van 22-8-1946 tot 26-3-1952 en later van 7-4- 1960 tot heden. Zeer vele jaren was hij bestuurslid en penningmeester van de School met den Bijbel; in opvolging van zijn vader diende hij het Christelijk onderwijs met liefde en toegenegenheid. Het verenigingsleven droeg hij een warm hart toe hij was oud-voorz. van de J.V. en zeer vele jaren voorzit ter van de Zondagsschoolvereniging. Hij maakte ook deel uit van de beheers commissie van het Herv. Verenigings gebouw „Vita Nova". Op kerkelijk ge bied was hij boekhouder van de Herv. Kerk en reeds 25 jaar collectant. Van de Anti-Rev. Kiesvereniging was hij ongeveer 10 jaar secretaris. In het gewone leven v/^as hij wagen maker; daar dit een uitstervend beroep werd, vulde hij zijn werk na de oprich ting van de Waterleiding (1934) aan om hiervoor gelden te incasseren in de gemeente Sommelsdijk. Vanaf 1948 kwam hij bij deze Stichting in volle be trekking en werd hem een rayon op het eiland toegewezen. De heer v. d. Boogert was een rustige persoonlijkheid die algemeen was ge acht en gezien. Niet alleen voor de ge meenschap betekent zijn heengaan een groot verlies, maar vooral voor zijn ge zin. Hij laat een weduwe mét vijf op groeiende zoons achter. Wij bidden de weduwe en de kinderen de troost toe, die de Heere alleen geven kan. THOLEN Dammen. De uitslagen van de onder linge competitie van de Thoolse Dam- club luiden deze week: M. SchotC. Gebraad 2—0; D. de Vos—C. Moeliker 2—0; J. de Rijke—P. v. d. Velde 0—2; P, V. d. Velde-D. de Vos 2—0; M. Schot— C. Moeilijker 0—2; C. Moeliker—J. de Rijke 0—2; D. de Vos—M. Schot 1—1; D. de Vos—J. Hoogerheide 2—0. C. Moe liker—P. V. d. Velde 1—1. ST. PHILIPSLAND Memento mori! Op wel zeer plotse linge wijze overleed op de avond van 2 november j.l. mej. Janny Marina Johanna Nelisse in de nog zeer jeugdi ge leeftijd van 35 jaar. Zij was huis houdster bij de heer M. Bierings; vlak voor het naar bed gaan werd zij onwel en overleed vrijwel onmiddellijk. Dit sterfgeval heeft in de gehele gemeente grote beroering gewekt. Het „gedenkt te sterven," wordt ons door dit plotse linge verscheiden en dan op zo jeugdige leeftijd wel weer duidelijk toegeroepen. BRUINISSE Burg. Stand over de maand okt. '61. Geboren: Abraham Adriaan, zoon van B. de Groot en C. Fluit; Cornells Hen drik, zoon van M. de Ronde en E. J. Westdorp. Overleden: Jacob Cornells Giljam 10 jaar; Adriaantje van den Berge 77 jaar echtgenote van Jacob Bolijn. Ingekomen: O. A. M. Strutel uit 's- Gravenhage; Adr. Hoogerwerf, wed. J. Bakker uit 's-Gravenhage; L. Houdeling en echtgenote uit St. Philipsland. Vertrokken: Adr. Kik naar Vlissin- gen; H. J. van Ouden naar Rotterdam; Jac. M. van Sas naar Rotterdam; J. W. Zeedijk naar Krabbendijke; Adr. B. Kostense naar Eindhoven; Cath. Fr. v. d. Gouwe echtgen. van L. de Visser naar Wierden. Geuonden; Op het groepsbureau van de rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te bekomen over de navol gende in de maand oktober gevonden' voorwerpen: Een paar kinder gymschoe nen, een sleuteltje, een rieten bood- schaptas, een blauw damesvest, een ba byschoentje, een rijwielpompje en een regenbroek. Een destijds te Zierikzee gevonden kaakbeen, dat niet gedetermineerd kon worden, blijkt afkomstig te zijn van de onderkaak van een sabeltandtijger. Het gevonden been zou zeer zeldzaam zijn en is in ons land nog nimmer aangetrof fen. Dit is te Zierikzee meegedeeld op een bijeenkomst van de vereniging „Stad en lande" door drs. G. J. Korten bout van der Sluys. De minister van landbouw en vis serij heeft de netto-prijs van suiker met ingang van 6 november 1961 ver laagd van 62.10 tot 61.20 per 100 kg. Dit blijkt uit een beschikking. De prijsverlaging is het gevolg van de het vorig jaar bepaalde lagere sui kergarantieprijs voor de verbouwers van suikerbieten van de oogst 1961. Hieruit volgt, aldus deelt het minis terie van landbouw en visserij mee, dat de vrije verbruikersprijs van sui ker met een cent per kilogram kan worden verlaagd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1