EIIAriDEII-rtlEUWS Zeer geslaagde 10 e Toogavond M. Herv. Verenigiogen Een moeder protesteert. r flnti-Honger-nctie Plaatselijk nieuws 3e blad Vrijdag 27 oktober 1961 No. 3037 BUITENLAND Twee sprekers Ds. J. den Besten en Ds. J. van Drenth Afwisseling met orgelspel en zang VERLIES UW DOEL NIET UIT HET OOG J 5chmmme0e—(p Fa. Gebr. Buijsse %mvQT Uw b!@@d ea bevrijd üself zd van Ehsumatische Pijnen. Kernbom-explosies Maandagmorgen hebben de Russen in de omgeving van Nova Zembla tvree Lirnbommen tot ontploffing gebracht. De eerste, die plaats vond m de damp kring was bijzonder zwaar, zodat men aanvankelijk geloofde dat het hier de aangekondigde proef met een. bom van ta megaton betrof, maar later heeft men op grond van de voorlopige ana lyse aangenomen dat het een kemwa- nen van ongeveer 30 megaton moet zijn geweest. De tweede explosie deed zich een paar uur later voor, onder de wa terspiegel; zij was in vergelijking met de eerste van geringe kracht. De beide nroeven zijn door vele seismologische instituten geregistreerd. Van Russische zijde is echter nog niets officieels mee- hbcIgbIcI. Begrijpelijkerwijze hebben de bom men in de Scandinavische landen een sterke verhoging van de radioactiviteit tot gevolg gehad, waarbij het nog een gelukkige omstandigheid moet worden ieacht dat het tijdens de explosies windstil was en dat de wind later m de richting van de Noordpool begon te waaien. Volgens de jongste medede lingen was er geen direct stralingsge vaar, maar men vraagt zich toch of wat er zal gebeuren als de Russen van daag of morgen de aangekondigde bom van 50 megaton laten exploderen. De publieke opinie is bij deze kern proeven zeker niet in het voordeel van de Sovjet-Unie. In verschillende steden o a. in Stockholm en in Kopenhagen zijn massale betogingen gehouden voor de Russische ambassade. Van alle kanten zijn protesten gezonden om bij de Sow- jet-Unie aan te dringen op onmiddellij ke staking van de kernproeven, die op de duur een ramp voor de mensheid zouden kunnen worden. De premier van Australië, Menzies, is, ons inziens zeer terecht, van mening dat de Russen met deze zware proeven maar één doel hebben: een paniek stemming in de wereld teweegbrengen. Ook premier Nehroe van India gaf te kennen „diep geschokt" te zijn door de explosie die de Russen hebben veroor- De Russische kernproeven zijn op het ogenblik onderwerp van bespreking in de politieke commissie der Verenigde Naties. Zeven landen hebben een ont- werp-resolutie ingediend waarin op de Sowj et-Unie een beroep wordt gedaan, tenminste van zware proeven af ,te zien. Tegelijk met het nieuws van de jong ste kernexplosies kwam de mededeling van de Russische minister van defen sie, Malinowsky, dat de Russen een af doend middel gevonden hebben tegen raketten. Het is natuurlijk nog de vraag of we hier met werkelijkheid of met propaganda te doen hebben, doch het zal goed zijn, de Russische wapens niet te onderschatten. Party congres Het congres van de i^ussische com munistische partij heeft in het begin niet zoveel opzienbarend nieuws ge bracht. Reeds vorige week maakten we in deze rubriek melding van de rede van Chroestsjow, waarin de termijn voor een vredesverdrag met Duitsland liet vallen en waarin hij de beruchte kemproef aankondigde. Op dit partijcongres kon echter wor den geconstateerd en dat interesseert ons in het Westen het meest dat het tussen Rusland en communistisch Chi na nog lang niet botert. Chroestsjow deed een felle aanval op de Albanese lei ders, die hij van „stalinisme" beschuldig de. Ook de zogenaamde „antipartijgroep" (Zuidslavië) kreeg er geducht van langs. De Chinese premier Tsjoe- en Lai kwam zijn Albanese bondgenoten te hulp. Bij het verlaten van de zaal negeerde hij premier Chroestsjow volkomen. Toen echter wist het congres nog de schijn van eenheid te bewaren. Maar dinsdag kwam plotseling het bericht dat Tsjoe- en Lai naar China was teruggekeerd. Zijn vertrek heeft natuurlijk aanleiding gegeven tot aller lei gewaagde speculaties, die we nog maar niet al te serieus zullen nemen. Het staat echter wel vast, dat hij veel vroeger vertrokken is dan hij van plan was. Wel is hem door Chroestsjow en zijn naaste medewerking uitgeleide ge daan. Als officiële reden voor zijn ver trek gaf hij op een spoedbij eenkomst van het Chinese parlement. Nobelprijzen De Nobelprijs voor de vrede 1961 is toegekend aan de onlangs verongeluk te secretaris-generaal der V.N., de Zweed Hammarskjöld. Het is nog slechts één keer gebeurd dat deze prijs posthuum werd toegekend. De erfgena men van Hammarskjöld zullen het be drag dat ongeveer 170000 gulden groot is, in ontvangst nemen. De Nobelprijs 1960 is ten deel geval len aan Albert Loethoeli, de leider van het Nationale Congres van Zuid-Afri- ka. Krachtens de wet op onderdrukking van het communisme is dit vroegere stamhoofd verbannen naar Natal, dat hij niet mag verlaten. Hij voert al ja ren een verbeten strijd tegen de apart heidspolitiek. Om de prijs, die ongeveer 150000 gulden bedraagt in ontvangst te kunnen nemen, moet hij bij de Zuid- Afrikaanse regering een paspoort aan vragen. Als motief om de prijs aan Loethoeli toe te kennen, gold onder an dere dat hij, hoewel hij de rassenwet ten bestreed, zich altijd tegen het ge bruik van geweld heeft gekeerd, maar met vreedzame middelen de gelijkstel ling trachtte te bereiken. Onder de aan hangers van de apartheidspolitiek heerst nogal verontwaardiging over het feit dat de prijs aan Loethoeli is toe gekend. De moeder die haar kind ziet weg kwijnen door honger of ziekte, en daar machteloos tegenover staat, moet zich wel radeloos voelen. De moeder is machteloos, U bent het niet. De Anti- Honger-Actie geeft U de mogelijkheid haar en haar kind, en zoveel anderen, daadwerkelijk te helpen. De tiende Toogavond van de Ned. Herv. Verenigingen, woensdagavond te Mid- delharnis gehouden, mag weer zeer geslaagd heten. Er was grote belangstel ling uit het gehele eiland, zodat de Herv. Kerk te Middelharnis geheel was gevuld. De enigste strubbeling was dat het koor „Cantemus" uit Rotterdam de boot miste en daardoor een uur later kwam, waardoor het programma iets moest worden gewijzigd. Maar dit werd spoedig recht getrokken. Er waren zoals aangekondigd twee sprekers: Ds. J. den Besten uit Huizen en ds. J. v. Drenth van Ooltgensplaat. De solist David Hollestelle was voor de verenigin gen geen onbekende; verleden jaar mocht men ook van zijn grote gaven ge nieten. Evenmin Mees van Huis, die op een vorige toogavond het Bartimeüs' koor op het orgel begeleidde. Veel genoten werd van het ruim 100 leden tel lende zangkoor „Cantemus" o.l.v. Arie Pronk, al kwam het ons voor, dat de afstand orgel naar het koor té groot was en de organist zich er niet voldoen de op kon afstemmen. Het orgel overstemde in sommige gedeelten de zang en al was dit maar een ondeelbaar ogenblik, niet altijd viel orgel en zang tegelijk. Beter is het o.i. het koor voortaan in het midden van de kerk óf dicht bij het orgel op te stellen. Waar het de tiende toogdag was en het dus een jubileum betrof, bracht ds. v. Drenth, dank aan de organisatoren inzonderheid aan de eerw. heer Kesting die de motor is van deze nuttige avonden, voor het vele werk en de inspanning die hij zich hier voor getroost. De leiding berustte bij de eerw. heer C. J. Kesting te Dirksland, die na de samenzang van Pa. 147 1, 2 en 4 de eerste 9 verzen uit Openb. 21 voorlas en voorging in gebed. Daarna sprak hij een welkomstwoord tot de vele aanwe zigen, de sprekers, zangers en organist, predikanten, afgevaardigden van de kerken en vertegenwoordigers gemeen tebesturen. De burgemeesters hadden bericht van verhindering gezonden om dat zij een belangrijke vergadering in Den Haag hadden volgens spreker. Na het openingswoord speelde Mees van Huis Suite in' D groot van John Stanley waarnaar met grote aandacht werd geluisterd. De solozang van Da vid Hollestelle o.m. „Leer mij o Heer' Uw lijden recht betrachten" en „Chris tus, heilig Godslam", maakte diepe in druk. „Naar 't heilig Blad" Ds. J. den Besten uit Huizen hield jaarna een toespraak over bovenstaand onderwerp, waarbij hij opmerkte dat het zeven jaar geleden was dat hij een slotwoord op een toogavond had gespro ken. Intussen had hij het eiland leren kennen en geconstateerd, dat het eiland iets eigens had, n.l. dat er nog een goe de kerkgang wordt gevonden, waar men dankbaar voor mag zijn. Spreker had echter te Dirksland wonend ook de vra gen die er liggen en de strijd die er is, beter leren kennen. Tot op heden ligt het eiland in zijn beslotenheid, wat straks door brug en dam zal worden opgeheven, de kerkelijke gemeenten zullen hun plaats moeten innemen in een moderne wereld. Het is nodig zich hierop te bezinnen en dit punt zal zeker ook in studie komen op de verenigingen. Van fundamentele betekenis bij het uitdenken van wegen voor het kerkelijk gemeenteleven is een persoonlijke le venskeuze eerst en vooral nodig be toogde ds. den Besten en wel: is mijn leven naar het heilig Blad? Spreker wees op de grote zuigkracht van de wereld, waartoe de jeugd vaak ook al dragen zij het veld- en merkteken van Christus aan hun voorhoofd in wordt meegetrokken. Dit gevaar teke nend haalde spreker het voorbeeld van Dina aan, (Gen. 34) waarbij hij beklem toonde het gevaar van „eens te gaan kijken" met als gevolg dat zij geheel in de zonde werd meegesleurd. Zo gaat het ook wanneer men steelsgewijze de bioscoop of dansgelegenheden bezoekt het begint met te gaan kijken, waardoor onreine hartstochten worden opgewekt en gevaren dreigen voor ziel en lichaam Daarom: terug naar 't heilig blad maan de spreker, in goede omgang met el kaar op vereniging, catechisatie enz., waar werkelijk iets te zien is, als de Heere het Woord ontsluit. „Al wat eer lijk is, al wat lieflijk is en wel luidt bedenkt dat zegt de H. Schrift; spreker vermaande de jeugd om voorzichtig te wandelen wat iets anders is dan be krompenheid een wandelen naar het heilig blad. Mees van Huis bracht daarna orgel spel van J. S. Bach: Vater Unser en praeludium en fuga in Bes. Het ge mengd koor „Cantemus" met als diri gent Arie Pronk zong daarna Psalm 111 en Ps. 119 van P. Heldendaal; „Blijft bij mij Heer" en „Ach blijf met uw genade", naar een bewerking van de dirigent zelf. „Uw dienaar 't aller stond" Over dit onderwerp refereerde ds. J. V. Drenth te Ooltgensplaat. Deze regel uit een van de coupletten van het Wilhelmus is ieder bekend al dus spreker en is van zulk een gloed doorstraalt dat het de eeuwen door al heeft geklonken. Dit nationale lied was oorspronkelijk een persoonlijke belijde nis: Mamix van St. Aldegonde tekende er de levenslijn in van de Vader des Vaderlands, erfprins Willem van Oran je, die zijn leven wijdde voor de vrij heid van deze lage landen. Hij deed dit niet voor eigen eer, integendeel, smaad en verguizing was zijn deel, het familie bezit werd opgeofferd en tenslotte viel hijzelf door sluipmoordenaarshand. Het levensdevies van Prins Willem was: Uw dienaar 't aller stond hij zette zich in voor een volk van boeren en vissers en deed dit biddend; zoals uit andere coupletten blijkt. In navol ging niet van Willem van Oranje maar van Christus is de roeping van iedere jongen en meisje, van iedere man en vrouw een dienaar Gods te zijn en dat: te aller stond. „Dienaar" betekent elkaar begeleiden in de Bijbel komt het neer op diaken of slaaf. Spr. gaf hier nadere uitleg van en haalde daarbij aan hoe Christus dit in Zijn omwandeling op aarde ten voor beeld nam, n.l. dat hoewel Hij de Heere was, gekomen was om te dienen. Een slaaf kon soms wel eens een ver trouweling zijn van zijn heer maar hij bleef slaaf. Christus geeft echter de rij ke belofte: „waar Ik ben zal ook mijn dienaar zijn. Wie Christus dient wordt met Zijn gemeenschap vereerd. Vaak werd er voor een slaaf een gro te som gelds betaald Christus kocht de Zijnen met de dure prijs van Zijn bloed. De slaaf leefde altijd onder dwang: de Heiland heeft alleen vrij willigers, zij dienen Hem hartelijk en oprecht. Spaar regelmatig. U kunt veel bereiken. Begin er vandaag nog mee! BOERENLEENBANKEN- RAIFFEISENBANKEN We hebben een paar weken geleden 'n dag gehad, die gewijd was aan een bezinning op het grote aantal verkeers ongelukken. Via pers en radio is de Nederlandse bevolking toen eens goed op het hart gedrukt om op de weg nooit de voorzichtigheid uit het oog te ver- Hezen. Men heeft zelfs alle kerkgenoot schappen aangeschreven om ook van de kansels er op te wijzen er geen „ben ik mijns broeders hoeder,, standpunt op na te houden in dit opzicht. Of zo'n soort Veiligverkeersdag er toe bij zal dragen om het aantal verkeersongelukken te doen verminderen, blijft voor Schram de vraag. Evenwel kan het nooit geen kwaad elkander door woord en ge schrift op te wekken, het leven van on ze medemensen niet in gevaar te bren gen, al moest het uit de aard van de zaak een vanzelfsheid zijn, dat we er voor oppassen onze naaste door on voorzichtigheid Uohamelijk letsel toe te brengen, of er de oorzaak van te worden dat zijn leven een einde neemt. Om maar dicht bij huis te blijven moet het me van 't hart, dat er op Flakkee de laatste tijd zeer veel verkeersonge lukken plaats vinden. Het gaat er nu hier niet om, wie er de schuldige aan is, doch ik constateer slechts de feiten. En lang niet altijd moet de oorzaak ge vonden wordenl in omstandigheden, die men niet in de hand heeft. Wanneer een automobilist plotseling een „klap band krijgt, dan kan het gebeuren dat hij ondanks een matige vaart de macht over zijn stuur verliest en van zijn rechterhelft naar de linkerbaan schiet, waar b'ij een juist passerende tegen ligger ramt, met al de gevolgen van dien. Zoiets kan iemand onvoorziens overkomen, ook al zijn de banden over- gens prima in orde. Maar als men met hele slechte banden de weg opgaat, vormt men willens en wetens een igroot gevaar voor de andere weggebruikers. Trouwens als rasn zo eens op de weg kijkt met welke vehikels er nog ge reden wordt en welke snelheid men daarmee durft te ontwikkelen, dan vraagt meru zich wel eens af, hoe dat alles nog goed tiltkomt. Een voortdu rende controle op zulke afdankertjes is hier wel op z'n plaats. Vooral op de verlichting van in de duisternis stil staande voertuigen mag van deze plaats wel eens gewezen worden. Dat dit tot de grootste ongelukken aanleiding ge ven kan hebben we op ons eiland pas nog ondervonden. Het kan tot veel leed en tranen aanleiding geven. Schram ge looft, dat er bij de mensen die alleen met landbouwwagens enz. de weg ge bruiken een verkeerde gedachte heerst over de verlichting van een auto, die hen achterop rijdt. Ik heb chauffeurs horen vertellen, dat het zeer gevaar lijk is om met gedimde lichten hard te rijden, zeer zeker wanneer er een te genligger nadert. Het zicht bij gedim de lichten is toij zonder kort, zodat men in een ommezien een langzaam voort bewegend voertuig heeft ingehaald en er bovenopzit eer men er erg in heeft. En zou er een onverlicht voertuig op de weg staan, dan heeft men bij dim- lichten wel een zeer .grote kans er bo ven op te vliegen. Altijd wordt een chauffeur min of meer door zijn tegen ligger verblind, vooral op het moment van het elkander passeren. Daarom is bij' het rijden op kleine lichten dubbele voorzichtigheid geboden. En wie met langzaam vervoer op de weg is, mag niet de gedachte toegedaan zijn: „O, ze zien me wel met hun grote lichten." Dat denken ook de voetgangers vaak die in het donker dezelfde richting uitgaan als het autoverkeer. Inplaats dat ze aan de linkerzijde van de weg igaan lopen, zoals het voorgeschreven is menen ze rechts te moeten houden en houden zich overtuigd dat de auto mobilisten óók met klein licht hen wel zullen opmerken. Houd er reke ning mee dat dit erg tegenvalt en zoek de linkse kant op, dan kunt u het te gemoetkomende verkeer zien aankomen en u tijdig uit de voeten maken. We zijn de donkere maanden weer inge gaan en zal ieder er goed aan zijn lichten aan welk voertuig dan ook, te controleren of alles in orde is. Van zelfsprekend is ook de politie wel op pad om de overtreders op te sporen, maar deze mensen kunnen niet overal tegelijk zijn en kunnen er ongelukken gebeurd zijn zonder dat zij tevoren hebben kunnen ingrijpen. Al met al is het betreurenswaardig dat er zoveel 'mensenlevens aan het verkeer ten offer vallen. Het valt niet te ontkennen dat er zeer vele bij zijn, waarvan de oorzaak in roekeloosheid gezocht moet worden. Veel te hard rij den, geen erg hebben in slipgevaar, in halen met de gedachte van: 't kan nog net, achter het stuur gaan zitten met drank in 't lijf en wat niet al kunnen aanleiding zijn dat er gewonden zijn of doden vaUen, waar dit voorkomen had kunnen worden. Wat moet het wel een gewaarwording zijn, wanneer men rus tig langs de weg rijdt en plotseling komt daar een andere wagen van het andere weggedeelte op je af, die niet meer te ontwijken is! Een frontale bot sing, en in 'n ogenblik twee wagens één ravage. Politie, ambulance's doktoren, gewonden, dodenWelk een verant woording voor ieder, die aan het ver keer deelneemt. Zonder er zelf schuld 'aan te hebben of er oo'k maar iets te gen te kunnen doen, worden elke dag tal van menseni uit het leven weggerukt door het verkeer. We kunnen hieruit zien, dat elk ogenblik de bewarende hand Gods nodig hebben, want als we ong het weggevaar goed realiseren zou men bang: worden om van huis te gaan Voor allen die door het verkeer het le ven verliezen, was het einde bepaald. De oudjes zeiden: Waar een mens ster ven moet, zullen zijn benen hem heen- dragen. Volkomen waar. Hebt u het ge dicht wel eens gelezen van een Per zisch Edelman, wiens tuinman de dood trachtte te ontlopen? De tuinman kwam op zekere morgen wit van schrik bij zijn heer binnengelopen en vroeg hij gend van hem zijn paard ter leen. Ik was de rozen aan 't snoeien, zei hij en ik zag de Dood, die dreigend zijn vin ger naar me opstak. Als ik uw paard gebruiken mag ontvlied ik hem en be reik ik voor de avond Ispahaan nog! De knecht spoedde zich weg en toen de Edelman later op de dag in zijn tuin kwam, zag hij ook de dood. „Waarom zo vroeg hij hem, hebt gij vanmorgen mijn knecht ibedreigd? Maar de Dood antwoordde hem: „Geen dreiging was 't waarvoor uw tuinman vlood, ik was verrast. Dat 'k 's morgens vroeg hier nog aan 't werk zag staan. Die 'k 's avonds halen moest te Ispahaan." Dit is natuurlijk beeldspraak, maar niettemin ligt er waarheid in. Wij ont lopen de dood niet al onttrekken we ons aan het verkeer, maar het is onze dure plicht op de weg geen ogenblik in oplettendheid te verslappen en alles te vermijden wat er aanleiding toe zou kunnen geven onszelf en onze naaste in gevaar te brengen, 't Is beter om vijf minuten later thuis te komen dan een kwartier eerder in 't ziekenhuis te lig gen! Schrammetje. iW aMe (foede, PieAmMedUuj^a&en, Verkrijgbaar bij: Middelharnis Al verscheidene dagen wordt bij de Russische ambassade in Oslo een jonge Noorse moeder waargenomen. De vrouw houdt een zwarte vlag in de handen en op haar rug staat te lezen: Ik vast vanwege de bom en ik vraag iedere moe der om te protesteren. Tot een verslaggever zei de jonge moeder: Ik drink alleen maar sinaasappel sap en ik zal hier blijven zo lang als ik kan. Wij moeten een eind maken aan de proeven met die verschrikkelijke Russische bommen. De ware Christen heeft dan ook veel vrijheid; de liefde is niet gebonden aan vaste regels. Deze dienaars doen ech ter alleen wat God behaagt; hieronder behoort dat we met Zijn Woord bezig zijn, persoonlijk èn in verenigingsver band. Als de liefde tot God in onze harten intrek heeft genomen, zullen we ons veel ontzeggen wat ons anders naar de wereld lief is. Uw dienaar te aller stond, d.w.z. al tijd, al onze levensjaren, al onze tijd voor God en zijn dienst besteden. Dit betekent niet dat er geen ontspanning en vrije-tijdsbesteding mag zijn, maar het dient een wel bestede tijd te zijn. Eer of winst moet daarvan niet wor den verwacht, maar het zal grote vol doening geven omdat „Uw dienaar 't aller stond" dan een dienen wordt in de liefde en een leven tot Gods eer. Er volgde daarna nog een solozang van Hollestelle „Meester men zoekt U, wijd en zijd", en „Jeruzalem, gij schone stad" en tenslotte een samenzang uit Psalm 36. Dina, dienaar en dinarius In het slotwoord dat de heer Kesting uitsprak trok deze een vergelijk met de a.s. Hervormingsdag op 31 oktober a.s., en de megaton-bom die op die da tum door de Russen tot ontploffing zal worden gebracht. Het laatste leidt tot vernietiging, maar de doorwerking van het Woord van God, waarin Hij zich openbaart in de Zoon van Zijn eeuwige liefde tot behoud van de mens. Door de dreigende donkerheid mag de Kerk des Heeren het Lutherlied zingen: Beef Satan, hij die ons geleid, zal U de vlag doen strijken! Aan het slot wekte spreker de ver enigingen op tot een ernstig onderzoek van Gods Woord op de verenigingen in het komende seizoen en deed een beroep op de aanwezigen voor de collecte om de kosten van deze avond te dekken. Waar gesproken is over Dina en die naar bracht hij er de woordspeling „dinarius" (munt in het Oosten) in, met de wens dat deze munt naar onze hui dige koers rijkelijk in de collecte zal voorkomen. De toogavond werd beëindigd met het gezamenlijk zingen van „Een vaste burcht" van Luther en door dhr. Kes ting met dankgebed gesloten. De collecte bracht 341.— op. SOMMELSDIJK Danxclub Denk en zet. Uitslagen eer ste afdeling: B. Vis-A. Verolme 2-0, W. V. d. Welle-C. Polder 1-1, F. Noordijk- F. Kleingeld 0-2, L. Bruggeman-J. Lod der 1-1, A. V. d. Sluis- H. Groenendijk 1-1. Afdeling 2 G. v. d. Sluijs-A. v. Gulik een verrassende uitslag 0-2, J. Verbiest J. Jordaan 0-2, A. Krijgsman- H. Noor dijk 2-0. De afgebroken partij van A. Krijgsman tegen P. Noordijk eindigde in remise. M. van Lente-I. Koese 2-0. Nog een onverwachte uitslag: C. Zoon- P. Noordijk 0-2. Afdeling 2b: A. Vroegindeweij-M. Breeman 2-0, Verhoeks-L. Schol 0-2, L. Schellevis-H. Schellevis 2-0. Jeugdafdeling: Hennie Maan-Jan Knape 2-0, Wim van Dangen-Henk van der Velde 2-0, Cor Spee-Leen Kastelein 2-0, Johan Everaers-Jaap Nagtegaal 0-2, Leo van der Veer-Koos Kool 2-0, Robbie Breur-Hannie van Es 0-2. HERKINGEN Betaling zitplaatsengelden. De boek houder der Herv. Kerk hoopt op a.s. zaterdag 28 oktober des avonds van half zeven tot acht uur in de consistorie zitting te houden tot de ontvangst van pacht- en zitplaatsengelden. Men wordt beleefd verzocht deze eerste zitting hieraan te voldoen, in verband met een vlotte afwerking. Burg. Stand. Overleden: Adriana Jannetje Doornhein, 84 jaar, weduwe van KI. de Jong. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kru- schen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk sa mengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kru- schen. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden - en die veroorzaken de pijn - zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. STELLENDAM Vervolgcursus „Spreken in 't Openbaar" Op donderdag 2 nov. a.s. begint er in „'t Haegse Huus" te Stellendam een ver volgcursus „Spreken in 't openbaar", welke cursus gedoceerd zal worden door ds. Visser uit Rotterdam. Het aanvangsuur van deze cursus is bepaald op 19.45 uur, zulks in verband met de aankomsttijd van de busdienst. In aansluiting op de in dit blad voor komende advertentie wordt nog mede gedeeld dat er bij voldoende deelname kans bestaat dat deze vervolgcursus gehouden zal worden op donderdag om de 14 dagen in 't Haegse Huus alhier. Indien overeenstemming zal worden bereikt bestaat er een goede kans dat ds. Visser uit Rotterdam en docent van het bekende Rhetorica-instituut Dord recht deze cursus zal leiden. Mocht het bestuur dit door onvol doende deelname niet kunnen verwe zenlijken dan zal op andere manier ge tracht worden een cursus te organise ren. Belangstellende dames en heren uit Melissant of Goedereede kunnen van zelfsprekend aan de cursus deelnemen en zijn hartelijk welkom. ALLE VERZEKERINGEN Hypotheken zonder verpl. aflossing Financiering etc. JOH. KNAPE, Tel. 2 31, Ouddorp OUDDORP Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Maandag 23 oktober werd in het nieuwe verenigingsgebouw te Ouddorp de jaarvergadering gehouden van de Dam- en Schaakvereniging. Evenals vo rig jaar kon de voorzitter ook nu geen optimistische geluiden laten horen wat het aantal leden aangaat, al waren er ook enige nieuwe gezichten aanwezig. Een der leden opperde het denkbeeld de ledenwerving speciaal onder de Oud- dorpse en Goereese jeugd meer te acti veren, een jeugdafdeling te stichten waarvan jongens vanaf 10 a 12 jaar en ouder lid zouden kunnen worden. Deze juniores zouden dan onder leiding van een of meer oudere clubleden het dam men en/of schaken reeds vroeg kun nen leren en later de gelederen van de vereniging versterken. De speeltijd voor de juniores zou dan kunnen zijn iedere maandag van 6.30 tot 7.30 uur 's avonds, de contributie zo danig dat ze door iedere jongen zeker kan worden betaald. Tot zover de suggestie van dat lid. Misschien is het voor uitvoering vat baar als er voldoende deelnemers ko men. Zijn er dus jongens die zich wil len bekwamen in het dammen of scha ken of er misschien al iets van kennen, geef je dan op bij D. Sperling, Kerk straat 6 in Ouddorp. Spelmateriaal is er, dus behoef je niets anders mee te brengen dan een dosis leergierigheid en een opgeruimd humeur. Zullen we zeg gen tot a.s. maandagavond half zeven in het verenigingsgebouw? Van harte welkom!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 9