EIIATIDEII-rtlEUWS Altijd liever l¥@fê® K^v^?Dampo Gemeentebegroting Middelliarnis lieeft tel(ort van f 112.902,72 BANKGIRO De wereld draait op liet crediet GRENS- GEVULLEN y Diijes en Daijes „Pro Rege" vergadert 1 november Taxichauffeurs vóór doodstraf 2e blad Vrijdag 27 oktober 1961 No. 3037 Plaatselijk nieuws De broeders kwamen te laat Centrumgemeente onevenredig zwaar belast N.V. SLUVEMBURG'S BANK Dan zeker van frisse mond en witte tanden }jet crematorium ter sprake in de Rotterdamse Raad Degene rerende krachteru Het zal een boze tijd zijn. Zo is het dan beslist in de Rotter damse Gemeenteraad met 32 stemmen voor en 3 tegen, dat aan de Koningin verzocht wordt gunstig te beschiklien op het verzoek van de Vereniging voor Lijkverbranding in Rotterdam-Zuid een verbrandingsoven te mogen bouwen. Al dadelijk valt het op dat 10 leden afwe zig waren; zij vonden de zaak zeker niet belangrijk. De drie tegenstemmers wa ren: 2 antirev. leden, n.l. mevrouw Die mer en de heer Wiltschut, en de Staatk. Geref. heer van Dis. Deze drie leden hebben ook gesproken; op verzoek van de heer van Dis is er gestemd. Van Christ. Hist, zijde werd, evenals van R.K. zijde gezegd, dat begraven een christelijke zede is, maar dat crematie niet bepaald onchristelijk is. De leden van andere partijen waren er voor op grond dat ieder vrij moet blijven in zijn. opvattingen. Men kon nu wel zeggen in de Raad dat het hier geen principe betrof om dat de Wet crematie immers toelaat, en het er dus maar om ging of men hier een crematorium wenste, ja of neen, maar zo is het wel wat eenvoudig voor gesteld. De drie genoemde leden be spraken terecht het beginsel dat in ge ding was. De Burgemeester nam de ver dediging op zich en vond dat men al leen had te beoordelen of er een crema torium in deze stad zou komen of niet. Hij keurde het af er principes bij te ontvouwen nu de Wetgever heeft be slist dat crematie geoorloofd is. Er is hard gewerkt om maar veel bezwaar schriften op tafel te brengen. Geconstateerd werd dat bezwaren van de r.k. kerken ontbraken; evenzo van de Herv. Kerk in Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen. De beslissing ligt nu bij de Regering. Het is bijna ondenkbaar dat het plan zal worden afgewezen. Wij hadden gaarne gezien dat alle Christ. Hist, en alle antirevol. hadden tegengestemd. Rotterdam zal straks op een crema torium kunnen bogen, met een tuin, waarin men ook as zal kunnen ver strooien Over een half jaar wordt in Den Haag begonnen met de bouw van een crematorium. In Groningen is het juist gereed gekomen. In „Daniël", het blad van de Jongel. Vereen, der Geref. Ge meenten heeft de „Rondkijker" uitne mende opmerkingen gemaakt over wat de Bijbel ons leert over begraven en opstanding en over onze verantwoorde lijkheid voor ons lichaam. Maar ge ziet het, er werken degene rerende krachten in ons volksleven en de kracht van het gereformeerd volk is zeer vervallen. Politiek bedrijven en regeren is een zeer belangrijk werk, de fouten komen soms na 40 jaar voor de dag, en dan zijn zij blijkbaar onher stelbaar. De gereformeerden vormen hoogstens tien procent van ons volk. In de tach tigjarige oorlog deden de toenmalige tien procent met 's Heeren hulpe won deren. Toen kostte de belijdenis bloed en tranen. Nu treden wij op fluweel. Maar de profeet Amos doet groots be klag over het vervallen Israël. De ver standige zal te dier tijd zwijgen, zo staat er, want het zal een boze tijd zijn. De verbreking van de kerk staat daar niet buiten; wij zalven ons met voor treffelijke olie; maar bekommeren ons niet om de verbreking van Jozef. En zo nemen de tekenen der tijden toe; wel hem of haar die ze ziet en verstaan mag. WAARNEMER. MIDDELHARNIS Kosteloze inenting. Op donderdag 2 november a.s., des namiddags van 3— 3.30 uur bestaat ten huize van de heer J. J. Wieringa, arts, Hobbemastraat 2 alhier, gelegenheid tot kosteloze inzen- ting en herinenting voor kinderen, die de leeftijd van één jaar nog niet heb ben bereikt. Verzocht wordt de trouw boekjes der ouders, alsmede de geboor tebewijzen en inentingsboekjes van de kinderen mede te brengen. RIJMEN VAN TIJMEN Nederland krijgt minder ruimte In de eeuw der ruimtevaart. 't Wordt het dichtst bevolkte landje Wijd en zijd hierom vermaard. En dus groeien we al aardig Naar 't getal van twaalf miljoen. Ieder moet het om die reden Met wat minder ruimte doen. Ja, als kikkers op een kluitje Zo wordt het in Holland hoor. En die groei gaat regelmatig Ook jaar in, jaar uit maar door. d' Emigratie is verminderd, d' Immigratie steeg al weer. Werk in overvloed in Holland, Weinig werkelozen meer. Zie maar naar de advertenties, Er is werk in Nederland. En wie klaagt er nu het hardste? d' Industrie of boerenstand? Een Alaskabeer in Sydney Had een erge rotte kies. Hoe die er moest uitgetrokken Wist men daar ook heel precies. Veertien man was acht uur bezig. Met die kiezentrekkerij. Chloroform, liefst enkele liters, Hoorde er terdege bij. Slaappoeders, zowat een kilo, Gaf men heel vakkundig in En toen was hij buiten westen, 't Trekken nam toen een begin. Al met al een hele puzzel, Bij zo'n ongelikte beer. Wij zijn heden bij de tandarts Heus toch niet zo lastig meer. 9 e Even zijn we opgeschrokken Dat het toch zó erg ook was! 't Aantal doden langs de wegen, Nadert tweemaal duizend ras. Als 't zo doorgaat wordt dit aantal Eind december vast behaald. Er wordt dus voor autorijden Wel de hoogste tol betaald, ledere dag staat In de bladen Kortere of langere lijst. Soms een aantal ongelukken Waarvan men weer even ijst. Holland kent nog vele rijders Niet geschikt voor snelverkeer. En het aantal rijbewijzen, Groeit toch maar gedurig weer. Net als 't aantal zondagsrijders Af en toe eens aan het stuur. Zonder kennis van de regels. Men betaalt dit alles duur. TIJMEN. De kerkeraadsverslaggever van Am sterdam-zuid vertelde tussen de regel.= van zijn laatste verslag door de vol gende anecdote: „'k Hoorde een dezer dagen van een pi-edikant (ergens in Nederland) die op tijd een kerkeraadsvergadering wil de openen en dat ook deed, maar te zelfdertijd de vergadering ook weer sloot wegens het afwezig zijn van de kerkeraadsleden. Toen hij huiswaarts ging kwamen de broeders ambtsdragers aanlopen en zeiden: dominee, u gaat de verkeerde kant uit. Nee, zei hij, de ker keraadsvergadering is geopend en ge sloten bij uw afwezigheid, en hij ging naar de pastorie." (Centr. Geref. Weekblad) DIRKSLAND Op 1 nov. 1961, aanvang 19.30 uur, hoopt de Koninkl, Militaire Bon „Pro Rege" afd. Dirksland in gebouw „On der de Wiek" bijeen te komen. Deze avond zal worden opgeluisterd door een lezing van de pi. Hervormde predikant ds. H. v. Hensbergen, over zijn reizen naar Noorwegen en Italië met dia's. Dit belooft een heel mooie avond te worden. Wij wekken gaarne op deze bijeenkomst bij te wonen, waar door U op de hoogte blijft van hetgeen door Pro Rege voor onze militairen wordt verricht. De ontwerp-begroting der gemeente Middelharnis over het jaar 1962 is aan de raadsleden toegezonden. Deze begroting vertoont een ongunstig beeld. Het te kort op de gewone dienst bedraagt namelijk 112.902.72. In de bijbehorende beschrijvingsbrief lezen we het volgende: Op 12 juli 1961 is de Financiële Verhoudingswet 1960 verschenen. Deze wet is met ingang van 1 januari 1960 in werking getreden. Door de wet is het stelsel van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten geheel herzien. In het thans opgemaakte ont werp is met de nieuwe wet rekening gehouden. Dit was mogelijk, omdat de minister van binnenlandse zaken bij circulaire van 21 september 1961, ver schillende gegevens heeft verstrekt voor de raming van de betreffende ont- vangstposten. De door de minister gegeven inlichtingen dragen een voorlopig karakter. Te zijner tijd zullen de uitkeringen definitief worden vastgesteld. De nieuwe wet brengt in de financiële positie van de gemeente geen verbete ring. Dit was ook niet te verwachten. De wet houdt vrijwel geen rekening met de bijzondere positie van de gemeenten, welke een streekfunctie ver vullen. Rente en afschrijving. De kosten van rente en afschrijving zijn t.o.v. 1961 ge stegen met rond 53.000.In de be groting 1962 zijn de lasten van een aan tal kapitaalswerken opgenomen, die in de oorspronkelijke begroting 1961 nog niet of slechts ten dele geraamd waren. Toefcomstige kapitaalswerken. In de ze begroting is nog geen rekening ge houden met de lasten, die zullen voort vloeien uit kapitaalswerken, die bin nenkort ter hand zullen moeten worden genomen. Zonder dat de genomen volg orde enige rangorde van urgentie uit drukt, wordt genoemd; 1. verdere uitvoering rioleringsplan, o.a. persleiding naar het Haringvliet; 2. verenigingsgebouw; 3. openbare school voor v.g.l.o.; 4. uitbreiding Chrilstelijke kleuter school; 5. nieuwe Gereformeerde school; 6. verbetering van de Koningin Ju- lianaweg van tramstation tot aan de Hobbemastraat en het maken van een groenstrook op de voormalige trambaan ter plaatse; 7. bouw kantoor technische dienst. Financiering van kapitaalsuitgaven. Doordat het sedert enige tijd weer mo gelijk is om binnen de door de regering gestelde normen, het z.g. rentegamma, geldleningen te sluiten, ondervindt de financiering van de kapitaalswerken op dit punt gQen moeilijkheden. Onderwijs. Het aantal leerlingen, dat tot de scholen voor voortgezet gewoon en uitgebreid lager werd toegelaten, was aanzienlijk minder dan het vorige jaar. Hoofdoorzaak hiervan is, dat de topgeboortejaren 1946 en 1947 haar in vloed niet meer deden gelden. Verheugend was het, dat in 1961 be gonnen kon worden met de verdere verbetering van de huisvesting van het onderwijs. De aanbouw van een speellokaal aan de openbare kleuterschool aan de Ber kenlaan nadert haar voltooiing. Ver wacht kan worden, dat dit lokaal nog dit jaar in gebruik zal worden geno men. Het schetsplan voor de uitbrei ding met één speel-werklokaal van de Christelijke kleuterschool aan de Lijs- terbesweg is door de inspectrice goed gekeurd. Thans zijn de definitieve plan nen met bestek en kostenberekening ingezonden. Wij hebben goede hoop, dat in 1961 met deze uitbreiding begonnen zal kunnen worden. Het schetsplan voor de bouw van een nieuwe Gereformeerde school op een terrein in de nabijheid van de beide u.l.o.-scholen is door de inspecteur voor het lager onderwijs goedgekeurd. De rijksgoedkeuring voor de bouw van de ze school is ontvangen. Indien er zich geen bijzondere omstandigheden voor doen, zal de bouw van deze school naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar aan besteed kunnen worden. De verbouw van de school in de Hob bemastraat tot school voor b.l.o. vindt goede voortgang. Aan het einde van dit, of aan het begin van het volgende jaar zal deze school geopend kunnen worden. De uitvoering van het aanbouw, ver bouw en het restauratieplan van het scholencomplex aan deJuliana van Stol- berglaan is vrijwel voltooid. Het v.g.l.o. heeft hier een bijzonder mooie school gekregen. Indertijd is besloten aan een verdere uitbreiding van de school geen medewerking te verlenen. Tegen dit be sluit is het schoolbestuur in beroep ge gaan. Ten deze zal geacht moeten wor den op de uitspraak van het college van gedeputeerde staten. De personeelsvoorziening aan de bei de u.l.o.-scholen baart nog steeds veel zorg. Een verbetering in de eerstvolgen de tijd is zeker niet te verwachten. On derwijzers met één of meer u.l.o.-be voegdheden solliciteren niet naar een betrekking hier op het eiland. De af gelegen ligging en de zeer hoge kosten van studie, ook van kinderen, achten zij een bezwaar. Ook het huisvestings probleem speelt hier een rol. Aan een solliciterende onderwijzer kan niet di rect een woning worden toegezegd. Huisvesting dienst gemeentewerken. In het begin van dit jaar werd het be sluit om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een werkplaats en magazijn op het terrein bij de Visser straat door het college van gedeputeer de staten goedgekeurd. Inmiddels was er voor de uitvoering van het werk een z.g. rijksgoedkeuring nodig. Deze is aan gevraagd, doch zal vermoedelijk eerst in het voorjaar van 1962 verleend wor den. Daarna zal zo spoedig mogelijk met de bouw begonnen worden. Ook voor kantoorruimte van de dienst zullen nadere voorzieningen getroffen moeten worden. Het huidige kantoor is te klein en voorts op verschillende on derdelen ongeschikt. Gedacht wordt om het gebouw van het voormalige wees huis tot kantoor van de technische dienst te verbouwen. Bij de verbouwing kan dan de huidi ge gevel tevens weer in oude stijl wor den teruggebracht. Om een goede en voldoende toetreding van licht en lucht te verkrijgen, is het noodzakelijk, dat het pandje op de hoek van de Ring en Voorstraat verdwijnt. Deze verdwijning zal tevens een verbetering van de ver keerssituatie ter plaatse met zich bren gen. Uitbreidingsplan. Het onlangs vast gestelde herziene uitbreidingsplan is aan gedeputeerde staten ter goedkeu ring toegezonden. Voor de aanleg van verschillende straten o.a. het verlengde van de Hobbemastraat en Kastanjelaan is reeds een krediet verleend. Zodra het betreffende besluit de goedkeuring van gedeputeerde staten heeft ontvangen, zal met de uitvoering van het werk be gonnen worden. Zowel voor de particu liere bouw als voor de bouw door de woningbouwvereniging liggen hier goe de mogelijkheden. De bevordering van de particuliere bouw heeft de voortdurende aandacht. Momenteel zijn een aantal aanvragen in behandeling. Voor de niet gepremi eerde bouw is thans rijksgoedkeuring nodig. Het verkrijgen van deze goedkeu ring is geen eenvoudige zaak. 'Zwembad. In 1961 kon begonnen wor den met de bouw van het overdekte in structiebad. Vooral voor de schooljeugd zal dit bad van grote betekenis zijn. De bouw van dit bad zal de zwemge- legenheid aan het havenhoofd niet over bodig maken. Gedurende de zomerman- den zal het drijvende zwembadje daar moeten blijven. Indertijd is dit badje van oude materialen gebouwd. Alvo rens het weer gebruikt zal worden, zal terdege nagegaan moeten worden of de constructie nog wel voldoende hecht is. Een voorstel tot herstel of nieuwbouw zal in het begin van het volgende jaar gedaan worden. Sociale Werkplaats het Binnenhof. De berekening van het tekort van 1.95 per mandag is gebaseerd op de ver wachting, dat het rijk zijn bijdrage op 90 in de lonen en sociale lasten zal handhaven. Wordt dit percentage te ruggebracht, dan zal dit een aanzien lijke stijging van de bijdrage van deze gemeente in het tekort met zich bren gen. Verenigingsgebouw. Bij de voorberei- MAAK GEBRUIK VAN Gratis formulieren en interestvergoeding. Inlichtingen bij Middelharnis - Sommelsdgk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 Alle Taxi-chauffeurs in Frankfort hebben nu op de achterruit van hun wa gens een transparant geplakt, waarop zij de doodstraf eisen voor moordenaars van Taxi-chauffeurs. Op 17 oktober j.l. werd de 50-jarige Taxi-chauffeur Franz Lieb in een buitenwijk van Frankfort door een onbekende vermoord. Op de dag van de begrafenis, 24 oktober hebben 580 Taxi's deelgenomen aan een protestrit. In „Ons Platteland" lazen wij onder staand interessant verhaaltje. Sommigen beweren, dat de wereld op het geld draait. Ik denk er anders over: volgens mij draait de wereld op het cre diet. Niet het kapitaal beheerst de we reld, maar het crediet. Ik loeet wel, dat mijn filosofie er een is van de koude grond; maar de prak tijk heeft mij tot dit inzicht gebracht en mijn jas is er het stralende bewijs van. Omdat we weer in de herfst gedoken zijn en er een wintertje voor de deur staat, kwamen we tot de vredelievende conclusie, dat ik mij een nieuwe over jas moest aanschaffen. Mijn oude jas heeft zes dienstjaren achter de rug en is nu volgens Tot aan zijn A.O.W. toe, want model en kleur zijn uit de tijd. Bij de middenstand in ons dorp hebhen we dus een nieuwe overjas gekocht. Ik heb dit kledingstuk echter nog niet betaald, want toen Jansen de jas kwam afleve ren, konden we niet van elkaar afko men bij gebrek aan wisse\lgeid. Jansen zei, dat het niet wegliep. Jansen leeft nu even vrolijk en wel gemoed verder en hij behoeft zich niets te ontzeggen, ofschoon ik hem de jas nog niet betaald heb. De herenkleding- ding van dit plan is het zeer moeilijk tot enig concreet resultaat te komen. De financiering van de bouw en van de exploitatie speelt daarbij de voor naamste rol. De investeringen met betrekking tot het onderwijs van 1956 tot heden zijn toegenomen met een bedrag van rond 2.000.000.—. Vanzelfsprekend heeft dit consequenties met betrekking tot de gewone dienst. Deze gemeente is door haar centrum-positie vooral met be trekking tot het onderwijs in ver houding tot andere gemeenten van ge lijke grootte in belangrijke mate ex tra is belast. Met de uitkeringen uit het gemeentefonds is hiermede in het ver leden niet of slechts gedeeltelijk reke ning gehouden. Ook de nieuwe wet op de financiële verhouding biedt in de ze geen uitkomst. De normvergoedingen blijken maar een tegemoetkoming te zijn in de werkelijke kosten. Voorheen kon voor de buitenleerlingen in feite het werkelijk uitgegeven bedrag wor den gedeclareerd. Nu blijft zelfs voor deze buitenleer lingen het verschil tussen werkelijke uitgaven en normvergoeding voor re kening van deze gemeente. Zolang voor een gemeente als deze, waarvoor duidelijk kan worden aange geven dat zij uit hoofde van haar cen trale positie onevenredig zwaar wordt belast, niet een regeling wordt getrof fen op grond waarvan zij extra inkom sten verwerft om haar bijzondere uit gaven te voldoen, zal zij in de onmo gelijkheid verkeren tot een sluitende begroting te komen. groothandelaar, die de jas van Jansen in consignatie gaf, heeft er evenmin zorg over, dat ik nog niet betaalde. Het he renmode-atelier dat de jas vervaardig de hoeveel coupeurs, stiksters, naai sters en uitstrijksters hebben hun tijd en kracht aan mijn jas gegeven? zit er niet over in zorg, dat ik Jansen niet betaalde, dat Jansen zijn groothande laar nog niet betaalde, dat de groothan delaar liet modeatelier nog niet betaal de. De staffenimporteur blijft in een fraaie slee rondrijden, hoewei ik mijn jas nog niet betaald heb. De scheep vaartmaatschappij die de wol aanvoer de, ziet haar aandelen nog hoog geno teerd, ofschoon ik nog geen cent voor het vervoer van de wol voor mijn jas betaald heb. De wolscheerders in Au stralië, de transportonderneming daar te lande, de herders van de schaapskud den, de fouragehandelaar van de boer tot wiens eigendom het schaap behoor de dat de wol voor mijn jas offerde, ze leven allemaal verder alsof er geen vuiltje aan de lucht is. De Austrdilische schapenhouder tenslotte (onze collega in de verte) slaapt geen nacht minder om het feit, datik mijn jas nog niet l^e- taald heb. Ik vraag me af, waar al die mensen van leven nu ik de rekening voor m.ijn winterjas nog niet voldaan heb. Dat heeft mij er toe gebracht, ern stig te gaan filosoferen. En tot de con clusie te komen, dat niet het geld, maar het crediet de econom,ische wereld draaiende houdt. Weliswaar zal een geleerd heer mij misschien de jas wiÈen uitvegen over mijn filosofie, maar dat zal me weinig deren, want mijn winterjas is prachtig van vorm en van prima kwaliteit en ze kan dus tegen een stootje. Een pracht- jas! Tientallen mensen leven er van, hoewel ik er nog geen cent voor betaald heb. Een wonderlijke wereld, als u 't mij vraagt. HERKINGEN Opbrengst collecte. De gehouden col lecte voor de PIT heeft opgebracht 96.20. VERVOLGVERHAAL Zeeuws-Vlaams verhaal door W. GELDOF 15. Nu moest Kees toch even lachen. „Eén van tweeën, je bent helderziende óf je slaat er maar een slag naar!" „Geen van beiden. Keesje! Wat jij hebt ontdekt weet ik ook! Nou, is dat een pak van je hart of niet?" Ongelovig staarde Kees 'hem aan, maar Henk vervolgde: „Dacht je nu heus, dat wij douaniers dat smokkel- slootje niet kenden? Dacht je werkelijk slimmer te zijn dan wij? Kom nou!" Kees mond viel open van verbazing. Maar toen flitste een gedachte door hem heen. „Dan ben jij me vannacht achterna gegaan! Dat kan niet anders. Want als jullie het al eerder wisten, hadden jullie al lang ingegrepen!" Lachend stemde Henk toe. Hij vertel- oe. hoe hij -al lang had bemerkt, dat Kees iets tegen de Pauwels in het schild voerde en hoe hij daarom Kees had opgewacht om hem ongemerkt achterna te gaan. „En", besloot hij, „nu is het wel niet mooi van me, dat ik m'n eigen aanstaande familie bespio neer, maar in dit geval gevoelde Ik mij er toe verplicht." „Het is in elk geval een pak van mijn hart!" erkende Kees. „Ik ben blij, dat je het hebt ontdekt zonder dat ik het zei. 't Is zo minderwaardig om een an der aan te brengen en toch „Ik had het je in dit geval nooit kwalijk genomen. Kees. Maar wees blij dat je niets hoeft te zeggen. Ik zal je nu vertellen, wat wij van plan zijn". Met gespannen aandacht luisterde Kees toe. Dan knikte hij goedkeurend. „Inderdaad, dat zit wel goed. Maar laat mij' dan vanavond met je mee gaan. Ik ken het terrein als mijn broekzak en het is wel zo veilig. Nu je het geheim tóch kent, kan daar weinig, tegen zijn, dunkt mij." Henk stemde toe en even later ver trokken de beide jongemannen. Ze wil den in elk geval op tijd zijn, want het was natuurlijk mogelijk, dat de Pau wels op ongeregelde tijden heen en weer voeren. Even vóór half tien bereikten ze de plaats waar ze de vorige nacht onwe tend van elkaar, hadden zitten te wach ten. Ze besloten hier te blijven, tot de boot gepasseerd was en dan met een boog naar het einde van de Zanddulve te sluipen om te zien wat daar plaats vond. Ze behoefden deze avond niet lang te wachten. Het was nog geen kwart over tien, toen daar opeens en weer even on verwacht als de vorige keer, de boot onhoorbaar langs hen schoof. Toch meende Kees onder het dekzeil enig gestommel te horen. Dat wees er op, dat ook vee, vooral natuurlijk jongvee, op deze manier gesmokkeld werd. Even later stonden beide mannen op. „Kom mee. Kees!" fluisterde Henk, „nu het laatste bedrijf nog." „Zouden we dat wel doen?" vroeg Kees, bang de boel te bederven. „Ik meen zeker te weten, dat deze sloot doodloopt tegen de houtwal of tenmin ste in een paar onbetekenende slootjes er naast. We moeten oppassen! De Pau wels kunnen best hier in de buurt een mannetje op de uitkijk hebben staan!" „Ik denk het niet!" antwoordde Henk zacht. „Eeni mannetje langs de sloot zou al heel gevaarlijk zijn. Als hij gesnapt werd, zou dat de aandacht op de sloot vestigen. Nee, ik denk dat de uitkijk wel in die houtwal zal zitten, dat is veel veiliger en hij kan zich naar twee kanten uit de voeten maken." „Laten wij dan een eindje van de sloot vandaan lopen!" stelde Kees voor Het land aan deze zijde was n.l. niet van de Pauwels en dus zouden ze zich daarop niet toegeven als het niet no dig was. Na ongeveer een kwartier lo pen, stonden ze achter een meidoorn struik op nauwelijks tien meter van de houtwal, die de grens vormde. Ze kon den nu af en toe iets horen van wat er in die wal gebeurde, maar het geluid was erg zwak. Wat Kees en Henk ech ter vooral bezig hield was de vraag, hoe de Pauwels hier nacht in nacht uit smolikelwaren konden afladen zonder sporen na te laten, die overdag ontdekt worden. De oplossing van dit vraagstuk bleek zeer vernuftig te zijn uitgedacht. De Zanddulve bleek niet, zoals Kees had gedacht, plotseling op te houden bij de greruswal. Misschien was dat vroeger wel zo geweest, maar dan had men hem iets verlengd. Hij eindigde althans in een kolk, die midden in het houtgewas lag, dat direct bij de wal aansloot. Maar die kolk was ook van Belgische zijde goed bereikbaar, omdat dwars door het bouwland een pad liep, dat tot aan het water doorging. Daardoor zag de kolk er uit als een onschuldige drinkplaats, bijvoorbeeld voor de paarden waarmee men af en toe op het bouwland -werk te. En misschien was dit land vroeger wel weide geweest. Een en ander konden de beide man nen niet duidelijk onderscheiden, maar wel afleiden uit de situatie. Ze bleven enige tijd waar ze stonden want na tuurlijk zouden de Pauwels en hun hel pers van de overzijde dit bosje als het gevaarlijkste punt hunner smokkelrou te beschouwen. Dat was het ook wel. Maar dan was het ook zeer waarschijn lijk, dat ze daar vóór het donker werd een mannetjte naar toe stuurden. Die zat dan zó goed verscholen in de bos jes, dat niemand hem kon zien. Maar nederlandse douaniers, die naderbij wilden komen, zou hij heel goed kun nen zien, tenzij ze door de Zanddulve zwommen en dat hadden ze tot nogtoe nooit opgebracht. Als er onraad in de buurt was, be hoefde hij op het ogenblik dat de boot naderde en dat hij natuurlijk precies wist, maar een seintje te geven. In dat geval konden de Pauwels de boot laten waar ze was en over land naar huis igaan of in de boot blijven al naar het beste uitkwam. Was de boot eenmaal in de kolk aan gekomen, dan konden de goederen, pre cies zoals nu gebeurde, vliegensvlug in de kar der belgische helpers worden geladen. Men kon het uur van ontmoe ting voor de volgende avond afspreken en dan uiteen gaan. Onopgemerkt zou de boot weer bij „Veldzicht" aankomen en het grootste risico zouden de Belgen nog lopen, met hun hobbelende kar. Inderdaad hoorden de beide mannen nu op belgisch gebied het geluid van een zich verwijderende wagen, maar daar hij op luchtbanden reed was ook dit geluid zeer zwak. Ze bleven nog een vol half uur wachten en veronderstel den toen, dat de Pauwels al lang in bed zouden liggen. Daarom gingen ze toch even poolshoogte nemen in het bosje. Het bleek precies zo te zijn, als ze gedacht hadden. Zonder met elkaar te spreken (je kon nooit weten of er misschien toch niet iemand in de buurt was) verlieten ze daarna het bosje en gingen op huis aan. Het was drie uur in de morgen toen ze er waren. Kees ging direct naar bed, maar Henk haalde zijn fiets tevoorschijn om naar Oostburg te gaan. Met gedempte stem namen ze in de schuur afscheid. „Dus tot vanavond?" Kees vroeg het in spanning. „Ik denk van wel. Weet je wat: ik bel je in de loop van de dag nog wel even op. Als dat mag tenminste. Maar houd er rekening mee, dat ze mij ook niet alles vertellen." „Nou veel succes dan!" „Maf ze!" Het was maar een korte nachtrust, die Kees nog was beschoren. Wel kon hij een uurtje extra pakken omdat hij anders altijd vanzelf om zeven uur wakker werd en moeder hem nooit be hoefde te wekken. Maar toen ze om acht uur het brood gereed had en hij nergens te vinden was, ging ze toch naar boven om hem eens ongenadig de waarheid te zeggen! Een schande was het! De knechts waren al aan het werk en hij lag hier nog! „Ja, ja moeder!" Kees geeuwde en rekte zich nog eens behaagelijk uit. „'t Is een schande, zeg dat wel!" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 5