Oost min West is nul Ruilverkaveling St. Molphsland aangenomeii met ruim 80% vóór Meditatie F^C KORTEHEG ZOON Weekmarki en Najaarsmarki Ctr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN II. Fruitmanden en Fruitbakies „^De ^ruitcentral&" Bij de herdenking der Kerkhervorming Het „Nochtans des geloofs"! Vóór waren 74 stemgerechtigden en 18 tegen Voor uw BANKZAKEN: ■Correspondentschap Middelharriis Vrijdag 27 oktober 1961 No. 3037 UV5 PBINS HENDBIKSTEAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABOIWEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BtJ contract speciaal tariel De permanente exploitatie van het Westen door de Russen, al of niet met medewerking daarvan, is een weerzin wekkende en tegelijk voor het Westen uiterst beschamende geschiedenis. We zullen er nog één en ander van ver tellen om enerzijds de ogen te openen voor de brutaliteit en gewetenloosheid van de Russen en anderzijds voor de onnozelheid en schaapachtigheid van het Westen. Het veldtochtplan van Czaar Alexan der 1 in 1812 tegen de inval van Napo leon was, opgesteld door een Duitse ge neraal. De duizenden gevangengenomen Fransen en anderen werden weer gron dig geëxploiteerd door de Russen. De eerste belangrijke spoorweg in Rusland werd in 1842 aangelegd door Ameri kanen. Reeds in het midden van de 19e eeuw werd vooral in Frankrijk op gro te schaal industriëls spionage bedre ven om fabrieksgeheimen in handen te krijgen. Vrijwel alle Russische geleer den in die eeuw werden aan Europese universiteiten opgeleid. De Russische industrie was een nabootsing van de Westerse. De Transsiberische spoorlijn werd aangelegd met buitenlands kapi taal en Franse ingenieurs, trouwens vrijwel het gehele spoorwegnet werd door het Westen gefinancierd. De ijzer en staalproduktie is afkomstig uit En geland, de olievelden zijn opengelegd door Zweden (Nobel), en de landbouw machines geleverd door Amerika. Uit dankbaarheid daarvoor werden in 1918 en volgende jaren door de Sov- jet-Unie alle buitenlandse bezittingen, 'investeringen en leningen geconfiskeerd en geannuleerd, in totaal voor 15 mil jard goudmark. In 1921 was er een gro te hongersnood in Rusland door de chaos in de landbouw vanwege het nieu we systeem, maar het Westen organi seerde een grote hulpactie ondanks de vijandigheid van de Sovjets. In de twin tiger jaren verkochten vele fabrieken hun geheimen aan Rusland en werden later natuurlijk met die produkten be concurreerd. Ingenieurs van Krupp leerden de Russen de staalfabricage, de Amerikaan Calder bouwde de grootste tractorenfabriek ter wereld in Tsjeuja- binsk, Junkers (Duits professor) zorg de voor de luchtvaartindustrie en leg de de basis voor de Rode luchtmacht. In 1925 werd hij, zoals gebruikelijk, na bewezen diensten eruit gegooid. Duitse officieren instrueerden het Rode leger. Ford leverde in 1930 alle gegevens van zijn autotypen aan de Russen. Hele in dustrieën met ingenieurs gingen uit het Westen naar de Sovjet-Unie, De Ame rikanen zetten de grootste autofabriek van Rusland in Gorki, dat nu het Rus sische Detroit is. En de wereldberoem de stuwdam van Dnjepropetrowsk is gebouwd onder leiding van de Ameri kaan Cooper! Men ging zelfs zo ver, dat de Wester se landen elkaar beconcurreerden in de opbouw van de S.U. Deze heeft dan ook handig gebruik gemaakt van de materialistische mentaliteit der echte Westerse kapitalisten, die in hun kort zichtigheid, gedreven door winstbejag, de grootste vijand der mensheid sterk maakten. In de laatste wereldoorlog heeft het bestaan van het Stalin-regime aan een zijden draadje gehangen toen de Duit sers voor Moskou stonden. Maar toen en later hebben de Verenigde Staten de Sovjet-Unie van de ondergang gered via hun Leen- en Pachtwet. Voor een waarde van 11 miljard dollar ging al lerlei oorlogsmateriaal naar de S.U., maar tot dusver is er nooit één cent van terugbetaald, integendeel, alweer uit dankbaarheid werd na de oorlog Ame rika tot vijand nummer één verklaard. En tijdens de oorlog, toen er in de V.S. heel veel Russen waren voor de uit voering van de Leen- en Pachtwet, heb ben velen van hen er intensief gespio neerd in fabrieken en op departemen ten. De Amerikanen waren zorgeloos en de Russen waren toch vrienden! Gro te hoeveelheden goederen verlieten on gecontroleerd als diplomatieke bagage het land via het enorme vliegveld van Great Falls bij de grens van Canada. Langs deze weg kwamen ook honder den spionnen binnen. Wat bleek in 1944? Dat de Russen niet alleen op gro te schaal documenten stalen uit minis teries en bewapeningscentra, maar ook Uranium, de grondstof voor atoombom men. Zij waren er toen al achtergeko- ttien, dat de Amerikanen daaraan werk- ten. Geleerden als Pontecorvo en Klaas iuchs begonnen atoomgeheimen aan fle Russen door te geven en dat werd pas vele jaren later ontdekt. Als Tru man dan ook in juli 1945 op de confe- ^entie van Potsdam aan Stalin vertelt, aat Amerika een atoombom heeft, re ageert deze er nauwelijks op: hij wist alles van, misschien nog meer dan Truman zelf! In het hoofdstuk „De grootste oor- ^ossbuit van alle tijden" vertelt Keiler van de uitplundering door de Russen van Duitsland en de andere veroverde gebieden in Midden- en Oost-Europa, ^erwijl het Westen, met name de Ver-- in]! <ie Sovjets helpt om na iyiü er weer bovenop te komen, rooft ?3" aUes wat los en vast is uit de lanaen, waar hij heer en meester was, antsjoerije, dat hij bezet heeft na één week meegedaan te hebben aan de oor- d/rri f"^^P^"' w°i^'^t leegggeplun- n! -n satellietstaten in Oost-Euro- pa Polen, Tsjecho-Slowakije, Honga- 'i„' -tioemenië, Boelgarije moeten hel- Pen aan het herstel der Sovjet-Unie. Ze moeten alles leveren: kolen, olie, wa pens, machines, vet, suiker, graan, vlees, elektrische installaties enz., totdat ze zelf vrijwel geruïneerd zijn. Vooral de Duitse Oostzone moet het ontgel den. Hele fabrieken worden gedemon teerd en ingepakt, Zeiss, Junkers, Sie mens, Opel enz. Alles verdwijnt naar Rusland, zelfs rails en seinpalen. Scheepswerven, autofabrieken, instal laties van kolenmijnen, elektrische cen trales, alles kunnen ze gebruiken. Maar dat is nog niet genoeg. Amerika en En geland hadden goedgevonden dat Rus land ook nog 26% uit de Westelijke zones kreeg en zo rolden nog een jaar na de capitulatie de treinen met leve ringen naar de S.U. totdat de Amerika nen en Engelsen in de gaten kregen dat zij bezig waren West-Duitsland er bovenop te helpen, terwijl de Russen tegelijkertijd het land leegzogen. Van minstens evenveel belang was, dat de Russen Duitse geleerden en tech nici in handen krijgen. Dit werd dan ook systematisch georganiseerd. Dui zenden worden er opgehaald; 85 van de beste specialisten van Zeiss-Jena worden naar het Oosten weggevoerd met hun vrouwen en kinderen. Hon derdduizenden Duitse en Oostenrijkse krijgsgevangenen moeten helpen de Russische produkten omhoog te voe ren. Toen in 1949 de eerste Russische atoombom ontplofte ergens in Siberië, begrepen de Amerikanen pas dat hun geheimen gestolen waren. Enkele maan den later wordt in Londen de atoom geleerde Klaus Puchs gearresteerd. De ze Duitser had in de oorlog in Ameri ka meegewerkt aan de atoomprojecten en had daar al vanaf 1942 alle gehei men aan de Sovjets uitgeleverd, waar mee hij later in Engeland doorging tot op de dag van zijn arrestatie. Daar hij tot de topgeleerden behoorde, beschik te hij over alle gegevens. Al in juni 1944 stelde hij de Amerikaanse plannen voor een atoombom aan een Russische spion ter hand. En hij is de enige niet. Er zijn nog meer verraders onder de specialisten. Het is het grootste en het meest spectaculaire verraad uit de nieuwste geschiedenis. En de Amerika nen, Engelsen en Canadezen bemerkten niets, In 1945 werd het atoomonderzoek in Amerika stopgezet. Men geloofde in vre de en ontwapening. Het leger werd ge demobiliseerd en de vloot ging in de mottenballen. Men beschikte er over de beste specialisten, ook over die van de Duitse V-wapens zoals Wernher von Braun, die vrijwillig in Amerikaanse dienst waren getreden, maar de produk- tie van atoombommen en raketten werd gestaakt en evenzo het onderzoek in zake de waterstofbom. Maar de Sovjet- Unie ging door. Zij demobiliseerde niet en maakte zich in Oost-Europa van het éne land na het andere meester, het laatst van Tsjecho-Slowakije in 1948, In de Russische atoomlaboratoria werk ten gedwongen 200 Duitse experts. En zo had de Sovjet-Unie in 1949 ook de atoombom, gestolen van het Westen. Toen gingen in Amerika de ogen open, men werkte verder en in 1952 ontplofte de eerste Amerikaanse waterstofbom. Maar een jaar later hadden de Russen hem ook! De voorsprong van het Wes ten was door eigen schuld verloren ge gaan. Zo was het ook inzake de luchtmacht. Tweederde van de Duitse vliegtuigin dustrie viel de Russen in handen en daarvan hebben ze dankbaar gebruik gemaakt.. Maar ook van de Amerikanen stalen ze, In 1944 had hij Wladiwistok een Amerikaan „vliegend fort" een noodlanding moeten maken. Ondanks herhaalde aandrang kregen ze hem niet terug. De Russen maakten hem na! De Rode luchtmacht is een principe gecon strueerd door Duitsers en Amerikanen, Met de raketten is het precies zo, In april 1945 ontdekten Amerikaanse sol daten bij Nordhausen de geheime V 2 fabriek in de bergen. Ze lag in de Russische zone. Er werden V2's en al lerlei documenten aangetroffen, maar op bevel van Truman moest alles aan de Russen worden overgedragen! Ge lukkig werd een groot deel door een Amerikaans officier op eigen houtje ge red. In die buit zat alle Duitse weten schap over raketten en ruimtevaart. Al les wat overbleef ging naar Rusland en zo had de S.U. in 1950 de eerste su- perraket ter wereld en daardoor in 1957 de eerste Spoetnik, De Russen lachten zich natuurlijk een ongeluk toen ze de vondst van Nordhausen cadeau kregen! Ziedaar een kort relaas van de Rus sische brutaliteit en de Amerikaanse onnozelheid. Wie er meer van weten wil, leze het boek van Keiler. Het be vat een ongelooflijk, doch waar ver haal. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdök 36 MIDDELHABNIS SOMMELSDIJK De marktmeester van Sommelsdijk maakt bekend dat opl november 1961 de gewone weekmarkt in deze gemeen te zal worden gehouden. Op 8 november 1961 zal de derde na- jaarsmarkt worden gehouden. „En ik zeide: Ik ben uitgestoten van voor Uwe ogen; nochtans zal ik de tempel Uwer heiligheid we der aanschouwen!" (Jona 2 4) In deze overdenking gaat het over Jona's gebed uit het ingewand van de grote vis. Jona, de zoon van Amitthaï, „de profeet die van Gath-Hefer was" (2 Koningen 14 25). Het gaat over zijn persoon en de zaak, hem toebetrouwd. Maar boven deze onwillige, beperkt- aardse, onwillige Jona uit zal het gaan over Hem, Die „meer van Jona" was, en toch in Zijn gangen en wegen Zich in die Jona wilde laten voor-beelden en vooraf-schaduwen: Jezus Christus, de grote Kerkhervormer en Eerbezorger aan het geschonden recht van Zijn he melse Vader. Het kleine, vier hoofdstukken tellen de profetische boek van Jona is vol van het wonder. Je moet maar, als Jona, het durven, en ingaan tegen Gods ge bod; in plaats van in het zondige Ni- nevé oproepen tot bekering, en de an ders dreigende ondergang aanzeggen.., in tegengestelde richting vluchten, naar Tarsis. Is dat een profeet des Heeren? O, wonder van Goddelijke verdraag zaamheid, dat Hij Jona achternagaat, en door middel van een storm in de engte drijft,~zodat Jona eenswillend met God, Zich overboord laat werpen. Want in die weg beschikt Hij over de grote vis, om Jona op te slokken. Pas in het ingewand van de vis gaat Jona oprecht bidden. Dit gebed is geen vrucht van Jona's eigen akker; neen, de Heere kwam hem voor in gunst- en genade-betoon; Hij liet hem althans nog in „het heden van genade", al is het bid vertrek geenszins een aantrekkelijk verblijf voor Jona's „vlees". Het wordt hem evenwel onvergetelijk, vanwege de bewerkingen en drijving van Gods Geest. Jona bidt. „Ik hef tot U Die in de hemel zit, mijn ogen op, en bid." Onze overdenking bepaalt ons bij een klein gedeelte van dit gebed, „En ik zeide: ik ben uitgestoten van voor Uwe ogen". Gods Geest onderwees hem richterlijk in Gods heilig recht, en in zijn eigen verdiensten. Wat had Jona verdiend? Had hij goede werken op zijn naam staan? Neen, de Heilige Geest overtuig de hem van zijn rebellie, opstand en verzet, en liet hem klaar en duidelijk zien, hoe ook al zijn gedichtsel van der jeugd af aan „vijandschap" betekende tegen de hoge majesteitelijke God, Die Jona tot profeet had verwaardigd te roepen en te stellen in het midden van Israël en de volkeren. Jona leerde zich kennen als één, die naar recht en verdienste een „uitgesto tene" moest zijn en heten. Hij zag niet het „ruime hemelrond", dat hem met blijde mond Gods eer en heerlijkheid vertelde. Hij zag niet de genadehemel schitteren in de beloofde Messias, Niets van dat alles. Hij zag in het donker en het zwart van zijn (tijdelijke) gevan genis een beeld van de hel, waar „duis ternis" zijn zal en wening, en tanden- gekners. Het ging er diep met Jona door. God deed bij hem een „afgesne den zaak". Uitgestoten, als een melaat se, uit de samenleving; uitgestoten en dat is het aller-, aller-ergste! van voor UWE ogen, o heilige en rechtvaar dige God, Die jaloers zijn op Uw eer. Uitgestoten verloren verdoemd, naar recht en verdienste. Hier gaat Jona eraan, radikaal, ge heel en al failliet-verklaard; onderge dompeld in Gods „golven en baren" van Zijn rechtmatig ontstoken toorn. 'n Wonder, dat Jona er weer boven uit komt? Dat hij temidden van de benauwdheid als van verre, met een oog des geloofs, het licht ziet scheme ren; de dageraad des heils ziet gloren, en een gezicht ontvangt op Gods heilige tempel? Ja, inderdaad. Hij dankte het alleen en uitsluitend aan de andere Jona, Die als Borg voor „uitgestoenen", afgesnedenen, verlo renen, zonde-melaatsen wilde lijden en sterven, ten-onder-gaan in Gods oor deel, plaatsbekledend, en schuld-del gend. Hij, rechtvaardig voor de onrecht- vaardigen. Vandaar Jona's „NOCH TANS", Anders is het nooit en tenim- mer te verklaren. Levens-vernieuwing, tempelreiniging, kerkhervorming, is een Góds-daad: zo ontvangt Hij er ook de eer voor, In de weg van een ootmoedig smeekgebed, uit de diepte van zonde en schuld, in de belijdenis van het „rechtvaardig, o Heere, als Gij mij voor eeuwig verdoemt!", en tevens in de be kendmaking en openbaring van Hem, Die méér is dan Jona: de gewillige, me delijdende, verzoenende Borg en Zalig maker, Dat is de ontdekking, en de blijvende betekenis van de kerkhervorming. Een Gods-daad, Jona overboord, doch daar in niet verlaten. Kennis van 's mensen algehele en volstrekte verlorenheid en doemschuld; mèt de bekendmaking van Gods recht over de Zijnen, in de schen king van de Tweede Adam, de Heere uit de hemel. Alle heiligen vallen dan weg, alle Maria-aanroeping is geheel overbodig; alle aanvullende verdiensten van „middelaars" naast, soms in plaats van, de ENIGE, blijken ongenoegzaam, O, hoe vind ik een genadige God, kerm de Luther in zijn cel? Éénzelfde worsteling werd geboren in het hart van Calvijn, Ja, elk van Gods kinderen kent er iets van: Ik lag ge kneld in banden van de dood. Ik zeide: ik ben uitgestoten van voor Uwe ogen, „Nochthans",„zal ik de tempel Uwer heiligheid weder aanschouwen," God kwam tot Zijn tempel, in Christus, tot Zijn vervallen Kerk, door de wer kingen des Heiligen Geestes tot Zijn in de strikken van valse leer en bijgeloof vastgeraakte kinderen, en Hij voerde ze in vrijheid; Hij bewerkte hun iieil en verlossing, O, lóóft die HEERE, mij ne ziel. Want God komt tot Zijn tem pel, met Zijn Zoon als enig Offer en volkomen genoegzaam voor doemwaar- digen. En Hij doet er naderen tót die tempel, de eeuwen door: het is de tem pel van Gods „heiligheid". Want de heiligheid is Zijnen huize sierlijk, Chris tus reinigt haar van valse leer en zon dig, wereldgelijkvormig leven. Hij stelt er de vaten des toorns, zoals ze allen van nature zijn, en maakt ze er tot va ten der barmhartigheid, Onwilligen worden gewillig, en onmachtigen be kwaam, in Christus Jezus, tot „goede v/erken", om Hem voortaan van harte ootmoedig te leven. Deelt u reeds in die gezegende vrucht van de kerkher vorming? Bent u er dankbaar voor en blij om, dat God dit bewerkte? Begeert ge er, door genade, in te delen? Zie dan af van eigen verdienste, en leert volkomen hopen op de genade Gods, die alleen in Christus Jezus ons is toe gebracht! St. M'dijk (Z,) Ds, J, V, d. Haar, Donderdagmiddag heeft in hot Ve-^'enig^ngygebouw te Den Bonim.el de stem ming plaats gehad over de door de Polderbesturen van Den Bommel en Oolt- gensplaat bij de Provincie aangevraagde ruilverkaveling „St, Adollsland" die door een voorlopige commissie van landeigenaren was voorbereid. Er zit al tijd spanning in zo'n stemmingsvergadering, want hoewel de commissie wel enig vermoeden had dat er een meerderheid voor gevonden zou worden, ze kerheid heeft men daar nooit van. De uitslag was ecliter geen twijfelaar: van de 92 stemgerechtigden waren er 74 vóór en 18 tegen, wat neerkomt op een meerderheid van 81 procent. Het object voor deze ruilverkaveling in de polder St, Adolfsland is 431 hec tare -groot, dus groter dan in de polder de Oude Oostdijk (Goedereede-Oud- dorp) wat 335 h,a, besloeg. Wel was de grond daar meer versnipperd en waren er zodoende meer landeigenaars. De zitting werd gepresideerd door iiet lid van de Ged, Staten de heer A. C. A Deerenberg; mede aanwezig wa ren de directeur van de centraal tech nische commissie (het overkoepelend orgaan voor de ruilverkavelingen) ir. L. Troost; de directeur van de Prov, Cultuur techniscire dienst hoofdir, H, C, Kuipéri en zijn staf, besturen van Nederlandsche Handel-Maatschappij Zandpad 108^ telef. 2709(0-1370) de drie standsorganisaties uit de land bouw, polderbesturen en vertegenwoor digers van Rijks- en Prov, Waterstaat, De heer Deerenberg deelde mee dat deze ruilverkaveling was aangevraagd omdat de Rijksweg naar de brug over het Haringvliet door het blok loopt. Hij zette de procedure betreffende de stem ming uiteen en corrigeerde het heersen de misverstand, dat aan verbetering van de grond zonder ruilverkaveling subsidie wordt verleend. Alleen voor ruilverkaveling wordt een subsidie ver leend van 88 */o; de overige 12 "/o moet door de eigenaren worden betaald, bin nen een looptijd van 30 jaar (rente 2"/s Spreker liet daarna stemmen: de uit slag zou eerst worden berekend naar het aantal stemmen en daarna naar de oppervlakte. Werd er naar het aantal stemmen (geen meerderheid verkregen, zou het wel nog kunnen doorgaan, naar het aantal hectaren Zoals gezegd werd het geen twijfe laar: van de 92 stemgerechtigden stem den 74 vóór en waren er 18 tegen. Wat de oppervlakte betreft was dit 431 h,a. vóór en slechts 86 h.a, tegen. Eon voor een werden de ingelanden afgeroepen om liun handtekening in een register te zetten met daarbij hun voor of tegen. Er bleken slechts 32 van de 92 stemgerechtigden aanwezig, waarvan er slechts 14 voor stemden, maar omdat degenen, die niet aanwezig waren of van hun stemrecht geen gebruik maak ten, volgens de ruilverkavelingswet als voorstemmers werden beschouwd, ging het plan er mot vlag en wimpel door. Een laa-tkamer Juist toen de stemming was afgelo pen stapte een laatkomer binnen, die vroeg of hij als nog zijn stem mocht uitbrengen. „Als u daarmee uw gemoed kunt onlasten zeg het dan maar!" zei de heer Desrenberg, De eigenaar liet een duidelijk „tegen" horen, wat ech ter aan de uitslag geen verandering bracht. De heer Deerenberg drukte de wens uit dat deze verkaveling bij gereedko men aller goedkeuring zou wegdragen. Hij twijfelde daar niet aan, want hij had ervaring op dit gebied Zelfs tegen standers bleken grote voorstanders te zijn geworden, waarvan spreker voor beelden gaf. De voorbereidende commissie werd dank gebracht voor de vele werkzaam heden, als ook de cult, techn, dienst voor het voorbereidende werk. Indien men de leden van de vooirbereidings- commissie bij Ged, Staten zal voor dragen tot het vormen van de plaatse lijke commissie, zal daar door het Prov, Bestuur zeker rekening mee gehouden worden aldus spreker, al moet er één zetel ruimte gelaten worden voor een tegenstemmer. De landbouwer Matth. Melissant die een felle tegenstander bleek te zijn ge loofde niet dat de ruilverkaveling tot ieders tevredenheid zal worden uitge voerd, althans bij heim niet. Een van de stemgerechtigden vult het formulier in; op de achtergrond Ir. Kuipéri die aanwijzingen geeft. De heer Deerenberg antwoordde laco niek, dat „het geloof" een- zaak was, die men elkaar niet- mag opdringen. Hij was overtuigd dat dhr. Melissant er later anders over zal denken. Ir Troost merkte in zijn dankwoord aan de Cult. Techn, dienst en aan de commissie op, dat tegenstanders hen even lief zijn als voorstanders en wen ste dat het tot een prettige samenwer- liing zal komen oni een zo goed moge lijk resultaat te verkrijgen, Ir, Kuipéri vond het prettig dat er een meerderheid was van 80 "/o, zowel naar het aantal stemmen als naar op pervlakte en zei dat met het werk alle spoed zal worden betracht. Bij voor- loereidend werk is het meestal moeilijk om met een commissie van wal te ge raken; hier was een brede visie en was hetbijzonder goed verlopen. Spreker dechargeerde de commissie voor hun werk, dat mogelijk dezelfde zal worden voor de plaatselijke commissie. Uitdaging aan de streek Daar de voorzitter van de pi, com missie niet aanwezig was, bracht drs, K, C, van Kempen namens alle leden dank voor het ontwikkelde initiatief ter vervolmaking van een groots plan. Voor alle landbouwers dient een goede cultuur-technische toestand van de grond, de optimale faktor voor het be drijf uit te maken, en hij was dank baar dat het was aangenomen en door gang kon vinden. De rijksweg die straks dwars door BINNENVERINGBED Att bitu MooK gtmaakt SCHUiMRUBBERBEP nwt vtriMrlcM mlddtnttctof J^jnMitf bbrtakm Zmntwrgen Op de foto de heer B. Melissant, voorzitter van de polder en lid van de ruilverkavelingscommissie. Over zijn stem bestond geen twijfel, hy was mede een initiatiefnemer voor het grote plan. Op de achteflgrond aan de tafel de voorzitter. Gedepu teerde A. C. A. Deerenberg. VQORV BETER 1^ ■.■'1%^^: - NBIlb Dl NAAR OE MIDDELHflRNIS-TEL:Z328' het eiland loopt naar de Haringvliet- brug noenrde Irij een uitdaging aan de streek; een antwoord op deze uitdaging is de ruilverkaveling. Hij hoopte dat de resultaten zo zullen zijn, dat ook de tegenstanders zullen zeggen: „Ik ben er mee verzoend!" Gedeputeerde Deeienberg antwoord de in zijn slotwoord op de genoemde uitdaging: „Men kan met Flakkee maar iiiet alles doen! Men -spreekt als straks de ontsluiting komt wel van recreatie, industrie, nieuwe woonwijken enz., maar Ged. Staten willen medewerken de agrarische sector te bewaren. Dat er straks nog een derde ruilverkaveling komt (Grijsoord) moge een uitdaging zijn, dat Flakkee agrarisch blijft!" THOLEN Ke?'fcdienst. Donderdagavond 2 no vember a.s, hoopt ds, A, F, Honkoop voor de Ger, Gem, alhier voor te gaan. ST, MAARTENSDIJK Val in de m-dlen van Robbe. De achttienjarige M. v, H, had het ongeluk bij het achter uitlopen op de eerste verdieping in de molen van Robbe door het luik naar beneden te vallen. Hij liep hierbij nogal ernstige kneuzingen in zijn schouder op, zodat hij op me disch advies enige tijd het bed moet houden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1