SUNIL SUNIL WASDAG - SUNILDAG Het eclitpaar De Vos uit Qmerika gaat zicii weer in Holiand vestige Goeree-Overflakkee zal van 13 gemeesi- ten op 4 worden teruggebracht ||jï^;^^^^i(y^4y^l^^^ Toelichting ^<Cinder koekje Contact met Flakkeese emigranten Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 13 oktober ij Wetsontwerp herziening gemeenteiiji(e indeiing opnieuw in gemeenteraden Ondanks dat de gemeenteraden op ons eiland GoereeOverflakkee op het in 1960 voorgelegde memorandum van de minister van Binnenlandse Zaken, dat een plan inhield voor een gemeentelijke herindeling van het eiland met grote meerderheid hebhen tegengestemd, heeft de minister opnieuw een ontwerp van wet aan de raden aangeboden, waarovver binnen twee maanden een beslis sing moet vallen. Bij de toegezonden ontwerp-regeling en de daarbij beho rende kaart, wordt een toelichting gegeven, met vooraf enige opmerkingen naar aanileiding uan de gehouden besprekingen van bedoeld memorandum in de gemeenteraden. Wij laten deze hieronder in zijn geheel volgen: onze redactie komt in volgende nummers met enige hoofdartikelen op deze materie terug. 1. In enkele raden is naar voren ge bracht, dat de thans bestaande ge meenten hebben doen blijken, over voldoende bestuurskracht te be schikken en zeer wel in staat moe ten worden geacht te voldoen aan de eisen, welke de tegenwoordige tijd aan een gemeente stelt. Dit wordt geenszins ontkend. Met vol doening mag worden vastgesteld, dat de gemeenten op het eiland de taken waarvoor zij geplaatst zijn, over het algemeen op bevredigende wijze het hoofd bieden. In de toe komst zullen de gemeenten op Goe ree-Overflakkee over het algemeen evenwel voor geheel andere zwaardere en bredere taken wor den gesteld dan thans. De bestaan de gemeenten zullen daartegen niet zijn opgewassen. De problemen zul len niet door de tegenwoordige ge meenten kunnen worden beheerst, omdat deze op een ruimer gebied dan dat van de afzonderlijke ge meenten, betrekking zullen hebben. 2. Het mag niet prematuur worden genoemd, thans een gemeentelijke herindeling tot stand te brengen, enige tijd voordat de deltadammen zullen zijn gereed gekomen. Daar gelaten, dat het nog enkele jaren zal vergen voordat een eventuele herindeling haar beslag zal hebben gekregen, moet het als een gunsti ge orhstandigheid worden voorzien, dat de nieuwe gemeenten zullen zijn gevormd vooraleer de te ver wachten ontwikkeling een aanvang zal nemen. De nieuwe gemeenten zullen daardoor in staat zijn, zich op de ontwikkeling te bezinnen en daaraan tijdig leiding te geven. 3. De problematiek, welke zich in de toekomst zal voordoen, zal niet langs de weg van de Wet Gemeen schappelijke Regelingen tot een op lossing kunnen worden gebracht; zij is daarvoor te veelzijdig en te veelomvattend. Zouden van geval tot geval gemeenschappelijke rege lingen moeten worden getroffen, dan zou van de taak der normale gemeenteijke bestuursorganen wei nig overblijven. Daar komt bij, dat het gemeenschappelijk belang, dat de gemeenten in de vier verschillen de delen van het eiland bindt, alleen dan op afdoende wijze kan worden behartigd, indien in elk van deze vier delen een gemeente wordt ge vormd, welke het geheel omvat. 4. Hier en daar is bezwaar gemaakt tegen „annexatie" door een aan grenzende gemeente. Te dezen is echter een misverstand aanwezig. Geen enkele gemeente zal worden „geannexeerd". Het is de bedoe ling, dat de zelfstandigheid van al le dertien gemeenten worden be ëindigd en dat vier nieuwe ge meenten worden gevormd. 5. In sommige raden zijn stemmen op gegaan, welke pleiten voor de in stelling van één gemeente voor het gehele eiland. In het ontwerp is aan dat —incidentele verlangen niet tegemoet gekomen. Vooreerst vor men de afstanden daarvoor een groot bezwaar. Voorts lijkt het geen aanbeveling te verdienen, de be volking, die met een eigen plaatse lijk bestuur vertrouwd is geraakt, in een groter bestuurlijk geheel op te nemen dan met het oog op de toekomstige ontwikkeling noodza kelijk is. Tenslotte zijn op het eiland vier structurele eenheden aanwe zig, die een duidelijk patroon vor men voor een gemeentelijke herin deling, welke op de te verwachten ontwikkeling is afgestemd. 6. Enkele raadsleden wekken de in druk, dat zij zich bepaaldelijk te gen een gemeentelijke herindeling verzetten omdat zij vrezen, dat de gemeente, waar zij woonachtig zijn, niet het centrum van de nieuw te vormen gemeente zal worden. De suggestie is gedaan, het centrum van de nieuwe gemeenten aan te wijzen bij de wet, waarin de herin deling wordt geregeld. Deze gedach te kan niet worden verwezenlijkt. Het moet tot de taak van de raden der nieuwe gemeenten worden ge rekend, zelf te bepalen, in welk dorp de zetel van het bestuur zal worden gevestigd en c.q. welk dorp tot centrum van de nieuwe gemeen ten zal worden bestemd. 7. Door een gemeentelijke herindeling zal het gemeenschapsleven in de verschillende dorpen niet worden aangetast. Het kerkelijk- en vereni gingsleven in de dorpen zal ingeval van gemeentelijke herindeling on gestoord voortgang kunnen vinden. 8. Door een aantal gemeenteraadsle den is er op gewezen, dat de voor- gestelde herindeling geen besparing van kosten met zich brengt. Hoe wel het tegendeel in het memoran dum niet is gesteld en aan het voorstel niet de bedoeling ten grondslag ligt, de overheidsuitga ven te verminderen, zij opgemerkt, dat de herindeling volgens het voor stel inderdaad slechts een beperkte bezuiniging zal opleveren. De gel delijke middelen, waarover de nieu we gemeenten zullen kunnen be schikken, zullen niet veel afwijken van de bedragen, gevormd door de totalen van de middelen, welke ter beschikking zouden staan aan de tegenwoordige gemeenten, waaruit de nieuwe gemeenten groepsgewij ze zullen worden geformeerd. Niet temin zullen de nieuwe gemeenten in een gunstiger financiële positie komen te verkeren, omdat op de bestuurskosten belangrijke bespa ringen worden verkregen. Thans immers heeft elke gemeente een eigen apparaat in stand te houden, waarmede een relatief groot deel van de gemeentelijke gelden is ge moeid. De op de bestuurskosten verkregen besparingen zullen in de nieuwe gemeenten aan andere be langen ten goede kunnen komen. Zoals in het hiervóór genoemde me morandum reeds is vermeld, moet wor den verwacht, dat Goeree-Overflakkee aan het begin staat van een nieuwe ontwikkeling. De nabije ligging van de zuidelijke flank van de Randstad Hol land, bepaaldelijk van Rotterdam met directe omgeving, maakt deze welhaast onafwendbaar. Nauwelijks kan worden betwijfeld, dat het eiland in de toe komst aanzienlijke structuurwijzigin gen zal te zien geven. De plaatselijke overheden zouden ten opzichte daarvan geen afwachtende houding mogen aan nemen. Zij zullen aan de ontwikkeling mede leiding hebben te geven; zij zul len deze moeten stimuleren, reguleren en in de door hen wenselijk geachte richting hebben te leiden. In meer dan één opzicht zal de op handen zijnde ontwikkeling over het eiland komen, óók indien de gemeentelijke overheid in gebreke zou blijven c.q. niet de kracht zou kunnen opbrengen om ter zake ordenend op te treden. In dit op zicht kan de recreatie worden genoemd. Het is van groot belang, dat de plaat selijke overheid de ontwikkeling ten deze in de hand houdt en in goede ba nen leidt. Anderzijds moet er tegen worden gewaakt, dat kansen verloren gaan. In dit verband moet worden ge dacht aan de mogelijkheden, welke de industrialisatie straks zal bieden. In de notulen van de vergaderingen, waarin de raden het memorandum hebben be sproken, worden met bezorgdheid ge tallen verzameld van 1000 tot 1500 „pen delaars", die buiten het eiland een werkkring hebben gevonden. Dit aan tal neemt gestadig toe. Terecht is in sommige gemeenteraden dan ook gewe zen op de noodzaak de arbeidsgelegen heid op Goeree-Overflakkee uit te brei den. Industrialisatie zal hiervoor een oplossing kunnen brengen. Daarbij zal de komende ontsluiting van het eiland een sterke impuls betekenen. Doch niet alleen met het oog op de recreatie en de industrialisatie zijn krachtige ge meentelijke eenheden gewenst. Het is daarnaast van belang, dat het eiland een sterk stedelijk centrum heeft en dat wordt gewaarborgd, dat het voorzie ningsniveau op het platteland, ook daar waar dit agrarisch zal blijven, niet zal achter raken. Ouddorp, Goedereede, Stellendam. De reeds thans aanwezige relatie tus sen de bevolking van Stellendam en die van Ouddorp en Goedereede zal in de toekomst nog worden versterkt, wan neer de vissers van de beide laatstge noemde dorpen op de haven van Stel lendam zullen zijn aangewezen. Boven dien zal Stellendam ook bij de recrea tie worden betrokken. Hierbij moet het uitsluitend aan de duin- en strandre- creatie worden gedacht doch tevens aan de recreatie te water. Na de afsluiting van de zeearmen zal, naar verwacht wordt, in de wateren aan beide zijden van het eiland de watersportrecreatie tot ontwikkeling komen. Hoewel wel licht vrijwel alle gemeenten in meer dere of mindere mate de invloed daar van zullen ondervinden, moet worden aangenomen, dat de activiteiten zich voor een deel mede zullen concentreren rond de haven van Stellendam. Als gezegd kan ten aanzien van de duin- en strandsrecreatie in Ouddorp en Goedereede worden voorzien, dat zij een massale omvang zal gaan aanne men. Het strand op de westpunt van het eiland en de duinen met aangren zende vroongronden en beboste terrei nen en de potentiële bases, zowel te land als te water, voor de met de wa tersport verband houdende bedrijvig heid, zijn, als recreatiegebieden, van na tionaal belang. Het is geen gebiedende eis, dat deze tot verdere ontwikkeling worden gebracht en aan haar bestem ming dienstbaar worden gemaakt. Voor de lokalisatie van de recreatieve acti viteiten en o.m. van de onderscheidene vormen van logiesgelegenheid (o.a. ho tels, zomerhuisjes, kampementen) is het noodzakelijk, dat één gemeentebestuur over het gehele gebied zeggenschap heeft. Alleen op deze wijze zal het mo gelijk zijn, niet alleen in de kuststrook doch mede landinwaarts en bepaaldelijk ook voor de drie dorpskernen, een doel treffend gemeentelijk beleid te voeren. De eenheid van beleid is echter niet de enige reden voor samenvoeging van de drie gemeenten. Met name ook de be stuurskracht is van groot belang. De komende ontwikkeling, welke nog tal van voorzieningen vergt, zal van de plaatselijke overheid een slagvaardig adequaat optreden vragen en haar voor niet onbelangrijke kosten plaatsen. Een door samenvoeging van Ouddorp, Goe dereede en Stellendam te vormen nieu we gemeente, die met ruim 7200 inwo ners over aanzienlijk ruimer geldelijke middelen zal kunnen beschikken dan de drie afzonderlijke gemeenten, zal aan de te stellen eisen kunnen voldoen. Ooltgensplaat, Den Bommel, Oude Tonge. Het oostelijke deel van het eiland, thans behorende tot de gemeenten Oolt gensplaat, Den Bommel en Oude Tonge, zal in de toekomst een rechtstreekse verbinding over de weg verkrijgen met het haven- en industriegebied in Rot terdam en omgeving en het zal op korte afstand komen te liggen van de aan te leggen verkeersweg, welke van Rot terdam naar Antwerpen zal lopen. Het ligt dan ook voor de hand, dat voor dit deel van Goeree-Overflakkee goede mo gelijkheden voor industrialisatie wor den verwacht. Over de verwezenlijking van industrialisatie op een schaal, wel ke soelaas zou kunnen bieden voor het gebrek aan arbeidsmogelijkheden op het eiland, moet echter niet lichtvaardig worden gedacht. Zij zou het onderhavi ge gebied ingrijpend van aanzien doen veranderen. Een dergelijke structurele ommekeer zal, ook indien zij zich ge leidelijk en, vooral in den beginne, in beperkte omvang voltrekt, niet kunnen slagen, indien het gebied van drie ver schillende kleine gemeenten deel blijft uitmaken. Deze kleine gemeenten zullen voor het volbrengen van deze grootse taak noodzakelijkerwijs in kracht te kort schieten. Hier zullen, om tot een forse en effectieve aanpak te kunnen geraken, de beschikbare krachten moe ten worden gebundeld. Ook dan nog zal de nieuwe gemeente voor een zware opgave komen te staan. Gelijk vermeld zijn evenwel de verkeersgeografische omstandigheden dermate gunstig, dat vertrouwd mag worden, dat in een door samenvoeging verkregen nieuwe ge meente, met bijna 8000 inwoners, al thans na verloop van enige tijd, een niet onbetekenende industrialisatie tot stand zal kunnen komen. Uit een oogpunt van arbeidsvoorziening zal daarmede een groot belang zijn gediend. Anderzijds mogen de agrarische be langen niet uit het oog worden verlo ren. Bepaaldelijk om die reden zal versplintering van industriële vestigin gen die ingeval van handhaving van de bestaande situatie dreigt moeten worden voorkomen en zal de industrie op de daarvoor meest geschikte plaat sen mioeten worden geconcentreerd. Een daarop gericht beleid zal evenwel slechts mogelijk zijn, indien het gebied van de tegenwoordige drie gemeenten binnen het verband van één gemeente wordt bijeengebracht. Middelharnis, Sommelsdijk, Stad aan 't Haringvliet, Nieuwe Tonge In het memorandum is reeds uiteen gezet, op grond van welke overwegin gen het aanbeveling verdient, de on derling sterk verweven bebouwingen van Middelharnis en Sommelsdijk, die in feite één dorp vormen, in één ge meentelijk verband bijeen te brengen. Daarnaast kan nog worden gewezen op het belang van de vorming van een sterk stedelijk hart in het midden van het eiland, dat op het terrein van het onderwijs en als cultureel centrum, de ontwikkeling van het gehele eiland ten goede kan komen. Het dorp Middelhar- nis/Sommelsdijk, dat vanouds een cen trale functie vervult, zal uiteraard als zodanig aan betekenis kunnen winnen, indien het niet langer bestuurlijk ver deeld is en in zijn geheel deel uitmaakt van een, met name ook financieel, krachtiger gemeente. Rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat het stedelijke ka rakter van Middelharnis/Sommelsdijk ook hier tot enige industrialisatie zal Beste jongens en meisjes! Nu er weer een stapel brieven ligt te wachten, ben ik wel genoodzaakt om maar eerst het nieuwe raadsel een beurt te geven. Hier is het: OKTOBER-RAADSEL 2 1. Noem Isaï's drie grote zonen. 2. In welke plaatis bleek hij te wonen? 3. Van wie week meer en meer Gods geest? 4. Wat is Davids werk aan 't hof ge weest? 5. Wie hoonde later Israels God? 6. Hóe lang heeft deze man gespot? 7. Wat zongen vele vrouwen toen? 8. Voor wie moest Saul dus onderdoen? 9. Wie was ook onder de profeten? 10. Hoe bleek des konings zoon te heten? 11. Welk brood at David als hij vlucht? 12. Wie was niet voor een moord beducht? 13. Naar welke stad vlucht David dan? 14. Wat zeide Aohis hier wel van? 15. Waar vond hij een spelonk en dan 16. Is hij daar met.man. Dit raadsel werd me toegezonden door Kees Janse, Meeuwen. BRIEVEN Tini B. Ouddorp. Nu ik je brief be antwoord, is je moeder al verjaard. Toch nog hartelijk gefeliciteerd. Eer dit stukje nu in de krant staat en die ki'ant in Ouddorp is bezorgd, zijn we weer al een eindje verder. Ja, dat zou ik heel graag willen, al de kinderen eens een bezoek brengen, maar je begrijpt wel, dat ik ten eerste een rentenier moest zijn, dus niets om handen en ten twee de, dat ik een goeie portemonnee moest hebben. Nellie K. Middelharnis. Dat hoor ik graag, dat het goed gaat op school. De ze school is al heel leuk, want er wordt iets lekkers gekookt, maar er wordt ook hard aan andere, ook nuttige dingen, gewerkt. Daar komt bij, dat alles even aardig is: juffrouws en meisjes! Hoe is het nu met Gerrie's oor? Henk van R. Zeist. Je schrijven gaat aardig vooruit. Had je een nieuwe pen, of kwam het omdat je zulke mooie din gen moest opnoemen, die mama had ge kregen. Die mama van jou werd niet vergeten, hoor! Maar dat is maar goed ook, nietwaar? Nu zullen in die tussen tijd de Noormannen het roven wel ge staakt hebben. Wonderlijk, toen het licht van het evangelie ging schijnen, hielden de werken van de duisternis: op! Nu zitten jullie dicht bij de Bourgon diërs, denk ik. Leen R. Krabbendijke. Je hebt weer aardig gewerkt, Leen! Kun je het op school goed bijhouden? Ja, ik begrijp, dat het nu aanpakken is. Het is niet aldoor vakantie! Als het werkenstijd is, wordt er ook gewerkt; wat zeg jij? De fietstocht terug zal wel lang ge vallen zijn; het valt niet mee, wind tegen en dan nog nu en dan een bui. Maar 't is een goeie oefening geweest voor het lichaam. Ria D. Nieuwe Tonge Jouw nieuwe school lijkt ook wel een huishoudschool als ik alles zo lees. Goed hoor, om al die dingen te leren. Zo kunnen jullie knappe huisvrouwen -worden. Niet alle meisjes moeten op een kantoor zitten of vóór de klas met kinderen staan. Sjanie P. Ouddorp Goed dat je inzond wat je gemaakt hebt. Oppassen dat de kranten niet zoek raken vóór je de op lossing hebt. Een negen voor borduren is prachtig. Zou je dat cijfer kunnen 'houden? Die naam is een echte friese, hè? Kan ze de friese taal? Dan zullen jullie ze niet verstaan, denk ik. Teuntje van G. Bruinisse Wat heb jij een mooie verzameling van afbeeldin gen van vorsten, vorstinnen en konings kinderen! Het zal mooier zijn dan be hang. De laatste vraag van het derde raadsel höb je wel beantwoord gezien in de krant, hè? Makkelijk hoor, als je 't weet. Toch was 't niet zo moeilijk nu je het antwoord weet. ook, dat je nu de enige bent van Flip- Qok, dat je nu de enigste bent van Flip- land. Er zijn er verscheidene geweest, m-aar de een na de ander is er mee op gehouden. En dat vrees ik van jou ook. Maar er is een lichtpuntje: je schrijft dat je blijft meedoen. Hannie v^ d. G. Ridderkerk. Ik begrijp dat er veel afwisseling is en dat is vast naar je zin. Maar je merkt wel, dat er overal dubbeltjes aan vast zitten, hè? Die arme vader moet maar telkens in zijn portemonnee. Wat zijn die kinderen toch duur! Gelukkig dat je maar op een plankje moet oefenen, want anders zou den horen en zien je vergaan. Johan van G. Bruinisse. Je brief is weer boordevol geworden. Er is altijd iets te vertellen, nietwaar? Dat is een leult klokje in Oud-Vossemeer. Dat kun je op de kaart niet zien. Dan moet je er echt bij staan als de klok slaat. Een vreemde plaats is meestal toch aantrek kelijk. Deze week had ik nog bezoek van mensen, die in Bru waren geweest. Zij vonden het een mooi dorp. Sjaan van L. Dirksland. Ja, nu snap ik het hoor! Als jij alles zo goed A legt, moet je wel dom zijn om het tiJ te begrijpen. Wat is opa al oud, Gaat het al een beetje op de sehijjl machine? Je krijgt nu met alles je hj den wel vol. Probeer het bij te houj^ hoor! Ik vind het fijn, dat je nog stej; met het raadselen meedoet. Tineke D. Stad aan 't Haringvliet, g^ jij een verschrikkelijke hekel aan bi- ven schrijven? Maar kind, dan is i' een prestatie dat ik elke maand j een brief van je krijg. Eén keer ij', maand is toch niet zo erg? Dan is er-,;: stof genoeg om over te schrijven, we zijn nog bij opoe geweest, \i weerszijdeni waren we heel blij elij der te zien. Nellie de J. Ouddorp. Was de pv een ware verrassing? Dat doet nie f noegen. En dan ook nog juist van Dat kan dan niet beter. Ja, ik moj weten hoe oud je was in verband n" de prijs. Ik kan jou toch niet iets p- ven voor de leeftijd van zeven jaj Voortaan altijd de leeftijd' maar in;- 'briefje vermelden. En dan nog wat:, had vergeten „Oom Ko" op de envelot, pe te schrijven. Nu werd je brief dj een ander geopend natuurlijk. Wat mj je toch aan veel dingen denken, hè? Hennie J. Dirksland. Ja, dat is nel: een poosje geleden, maar nu weet hoe dat gekomen is. Nu hoop ik je vos', taan geregeld van de partij te zif Heel graag was ik ook op die tiij«t komst geweest, maar ik had geen ji, legenheid en ik zit er ver vanaf. Lei; dat je moeder haar oude onderwijzett ontmoette en er zelfs bij zat in de aut Nella G. Middelharnis Door de v; kantie is het schrijven bij meer kindi ren in gebreke gebleven, maar dat goed te begrijpen. Als je in Kinderdi;,; zit dan 'kun je geen brieven gaan schrii. ven met oplossingen, hè? Vind je hf daar niet mooi met al die molens? t nu nog een versje: Voor Nella. Hier is dan een klein gedicht van je ome uit de krant, 't Is een beetje raar gezicht, maar 't is toch echt van mijn hand Eerst gaan schrijven, toen, gaan drukke; wat een werk voor 't poesievers! Maar het mocht toch goed gelukker, 't Staat hier en 't kwam van de pen Oktober 1961 Oom K: Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ki leiden. Een industriële aanzet is trou wens reeds aanwezig. Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haringvliet daarentegen, die met hun geringe inwonertallen tot de kleine gemeenten op het eiland beho ren, zullen, voor zover thans kan wor den beoordeeld, ook in de toekomst hun agrarische karakter behouden.' Letten de op de toenemende motorisering van het verkeer (de bromfiets), liggen de kernen van deze beide gemeenten op relatief geringe afstand van het dorp Middelharnis/Sommelsdijk. Het moet dan ook als voor de hand liggend wor den beschouwd, dat de bevolking van de genoemde kernen zich in verschil lende opzichten op Middelharnis/Som melsdijk heeft georiënteerd. Deze rela tie zal uiteraard nauwer worden, naar mate Middelharnis/Sommelsdijk, zoals verwacht mag worden, in groei en be tekenis zal toenemen. Hiervan uitgaan de moet hét in het belang van Nieuwe- Tonge en Stad aan 't Haringvliet zo wel als van Middelharnis/Sommelsdijk worden geacht, uit de vier gemeenten één nieuwe gemeente te vormen. Op deze wijze kan tevens enerzijds een ver groting van de agrarische invloed in Middelharnis/Sommelsdijk worden be reikt en wordt anderzijds behartiging van de agrarische belangen van Nieu we-Tonge en Stad aan 't Haringvliet door een krachtige gemeente, met ruim 12.000 inwoners, verzekerd. Melissant, Dirksland en Herkingen Naar het zich laat aanzien, zal het agrarische karakter in deze drie ge meenten bewaard blijven. Dit houdt het gevaar in, dat de voorzieningen in deze gemeenten op de duur geen gelijke tred zullen kunnen houden met die in de overige (nieuwe) gemeenten op het eiland waar, gelijk in het voorafgaande in het kort is geschetst, een nieuwe ontwikkeling te wachten staat. Voor deze verwachting bestaat te meer grond, wanneer wordt bedacht, dat het in de lijn ligt, dat het inwonertal van de agra rische gemeenten Melissant, Dirksland en Herkingen in de toekomst nog zal afnemen. Het zal de agrarische belan gen van de drie dorpen ten goede ko men, wanneer deze worden gediend door een voldoende sterke gemeente, die in een gebied als Goeree-Overflak kee, dat straks niet meer een stil en moeilijk bereikbaar eiland zal zijn, een krachtig geluid kan laten horen. Om drie reden lijkt het aangewezen, de drie gemeenten, waarvan de kernen op on derling geringe afstand van elkaar zijn gelegen, samen te voegen tot één nieu we gemeente, die rond 6000 inwoners zal tellen. Grenswijzigingen In deze toelichting is uitsluitend aan dacht geschonken aan de overwegin gen, welke hebben geleid tot het voor stel tot vorming van vier nieuwe ge meenten. Nu in het memorandum reeds is gewezen op het onbevredigend grens- beloop nabij de dorpen Goedereede, Dirksland (Kralingen) en Achthuizen is daaraan thans voorbij gegaan. Namen van de nieuwe gemeenten De in de ontwerp-regeling opgenomen namen van de nieuwe gemeenten zijn nog slechts voorlopig. Indien de raden der gemeenten aanleiding mochten vin den andere namen voor te stellen, zul len deze uiteraard in overweging wor- ren genomen. Hierbij moet echter de beperking worden gemaakt, dat in het algemeen niet verwacht mag worden, dat c.q. in het te zijner tijd bij de Sta- ten-Generaal aanhangig te makeii ont werp van wet zg.n dubbele gemeente namen zullen worden voorgesteld. „Wat is de wereld toch klein!" Wan twee bekenden elkaar in een vreemd land ontmoeten, wordt dikwijls deze opmerking gemaakt. Dat de wereld echter.' niet zo klein is als men bij een ontmoeting pleegt uit te drukken, daarvan weten duizenden emigranten en emigrantenouders mee te praten. De afstand die moet worden overbrugd om een ontmoeting tussen ouders en kinderen te kunnen realise ren is groot terwijl ook in vele gevallen de financiële middelen ontoei^eikend zijn Zij weten dat de wereld niet zo klein is en dat een weerzien eerst na een scheiding van jaren kan plaats hebben. Van het verlangen naar een weerzien en de onnxogelijkheid ervan, de eerste jaren na de emigratie, daarover weet mevr. De Vos-van Dam uit Ooltgens plaat wel het een en ander te vertel len. Enkele weken geleden ariUveerde zij met haar man en kinderen na een verblijf van zeven jaar in Amerika om zich in ons land opnieuw blijvend te vestigen. Als zovelen vertrok het echtpaar on geveer een jaar na de ramp van 1953. Zij waren toen woonachtig te Stad aan 't Haringvliet, waar de heer De Vos een taxibedrijf beheerde. Door de ramp wa ren ook zij alles kwijtgeraakt en moes ten opnieuw beginnen. Een 'broer van dhr. De Vos was al geruime tijd in Amerika woonachtig en adviseerde hen, om te emigreren. Ze moesten immers toch opnieuw beginnen! Begin februari 1954, vertrok dhr. De Vos alleen per schip naar Amerika, om verschillende zaken zoals huisvesting, werk enz. te regelen. Hij vestigde zich in Grand Ra pids, in de staat Michigan. Zijn vrouw en dochtertje vertrokken ongeveer een half jaar daarna per vliegtuig. Het eerste jaar van hun verblijf in Amerika, was dhr. De Vos werkzaam in een meubelfabriek. Dit werk zinde ham in 't geheel niet, maar emigranten moeten nu eenmaal nemen wat ze krij gen kunnen. Na een jaar werd hij te werk gesteld bij een grote vervoers maatschappij. Met een truck moest hij grote tochten maken, waarin hij veel plezier had. Geen heimwee, maar toch „Echt heimwee naar Holland heb ik nooit gehad", vertelde mevr. De Vos ons, ofschoon zij eerlijk toegaf dat het gemis van de familie, en wel in 't bij zonder van de ouders soms pijnlijk is. Dit gemis voelt men voornamelijk op hoogtijdagen. Sterk kan men dan ver langen naar de gezelligheid en de inti miteit van Nederland. Het echtpaar was nog maar enkele jaren in Amerika, toen men reeds wist, dat zij eens zouden te rug komen, om zich in Holland te ves tigen. Het gemis van ouders en verdere verwanten was hiervan wel de grootste reden. Tijdens de eerste jaren van hun ver blijf in Amerika was daar nog een Hol landse Club die maandelijks een bijeen komst belegde. Ook die is thans ver dwenen, omdat veel Hollanders „ver- amierikanen". „Amerika beter dan Holland?" We hebben mevrouw De Vos ge- vraaigd, of Amerika nu werkelijk beter is dan Nederland. Zij stemde toe, dat er inderdaad op velerlei terrein meer ^JJjJJAiL^^\^\^? mogelijkheden zijn. Men moet echle de schaduwzijde niet verzwijgen. Eer, van de grootste vijanden van Araerikï is de werkloosheid, waarvan jaavlijte velen de dupe worden. Grand RaP'* waar het echtpaar tot hun verlrei woonachtig was, telt nu reeds duizen den werklozen. Daar komt nog bS dat de sociale voorzieningen zodanis zijn, dat de rnensen vrijwel geheel o? zichzelf zijn aangewezen. Weliswaar c Amerika in verschillende artikelct goedkoper, aldus vertelde mevrouw De Vos ons, doch daar staat tegenover ds'' men in Amerika verschillende duif artikelen, zoals een ijskast, auto ew nodig heeft, die in Holland kuniiec worden gemist. Alles in overweginS nt mend concudeerde zij dat Amerika heus m niet zoveel beter is dan Holland. Veel bezoek uit Hollani Reeds in 1957 maakte het echtpaai .j: een trip naar hun familie op het eila™ Toen zij na een verblijf van drie maan- den weer vertrokken, ging de moede' van dhr. de Vos mee naar Amerika e^ heeft een jaar bij hun gelogeerd. I- 1959 hebben de ouders van rnevr. D- Vos-van Dam een! tocht naar Ameri'^- gemaakt, waar zij ruim een half j^^' 'hebben vertoefd. Als jullie 40 jaar; getrouwd i¥ Toen de heer en mevrouw Van D*' weer naar Nederland vertrokken hun dochter, mevr. De Vos „Als julfr' veertig jaar getrouwd zijn, zijn wiJ Holland". Volgend jaar hoopt het ecli>' paar Van Dam hun 40-jarige echtve^ eniging te vieren, zodat de belofte va- hun dochter wellicht zal worden W vuld. Het woningprobW» Het is de heer De Vos gelukt, om Rotterdam tewerk gesteld te worde- bij de scheepvaartcontrole. Huisvest* is echter een groot probleem voor i echtpaar, waarover ze niet ten f- rechte met zorg zijn ver\aüd. woningnood is overal in Nederland B) zonder groot, doch laat zich zeker in steden wel het sterkst gevoelen. Hop lijk zal spoedig een goede oploss' -■ hiervoor worden gevonden. Als redactie wensen we hen veel si ces en een goede tijd' in Holland toe-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 6