Een faniasiisch najaar Ds. G. Wiirsten „afgezwaaid" als legerpredikant De Reformatie in de Klassis Brielle Goeree en Overflakkee 1574-1594 Spoedeisende raadsvergadering te St. Maartensdijli rande Vervolg Buitenland Siokvi 15.90 m DE MO j.W. best VIS FA BLO COMMODORE WHITE shirts Fa. Cv. Wezel Zn. WEERPRAATJE Staf van het Pontonniersbataljon bracht hem ^^'^^It^r^ndeJi met snelboot naar Den Bommel gSmeirSndev Begrafenis van de heer J. Buijze ZE Bladz. a „Bil. ANDBN-NIEUWS" Vrijdag 13 oktober ]%if..,„„ 13 oktob' I 24 (slot) STAD AAN 'T HARINGVLIET De Reformatie. Daar ons uit de rooms katholieke periode niets bekend is gaan wij over tot de sobere igegevens uit de dagen der hervorming. Hoe men hier de krisis -doorleefd heeft ligt ook in 't duister, doch 't staat wel vast, dat de plaats zeer kort na de eer ste klassilcale vergadering van 19 april 1574 er bij kwam. Uit de provinciale notulen komen ook geen gegevens tot ons, maar zeker is dat de Stad tot 1593 is gekom,bineerd geweest met Nieuwe Tonge. Zij werdi dus bediend door ds. A. G. Timmerman. Philippus Loyck. 1593 tot 1600. In deze jaren van gebrek aan predikanten boden zioh dikwijls schoolmeesters aan tot de dienst der kerk. Nu was er een schoolmeester te Dirksland, wiens naam wordt gespeld Philippus Loyck of I^o- wick (verkorting van Lodewijk), die vergunning kreeg een proefpredikatie te houden voor de broeders te Brielle. Het ging dan over Johannis 17 vers 3: Dit is het eeuwige leven, dat Zij U kennen enz. De klassis vond de predilcatie niet islecht, maar gaf hem te rade zich ijve rig te oefenen in de H. Schrift. Inder daad zou hij dan een goede kans ma ken binnenkort een predikantsplaats te mogen bezetten. Daarna hield hij op 22 juni 1592 een predikatie over Romeinen 5 vers 1. Ook dit viel goed uit, maar omdat hij een nieuweling en jong proponent was ver maanden zij hem op deze weg zo door te gaan en nog iets beter zijn stof te verdelen en juister toepassing te ma ken. Dus toog hij hoopvol weer naar Dirksland. Hij liet zich niet ontmoe digen eni ging ijverig aan de studie. Na een jaar weer ontboden behandelde hij de eerste vraag uit de Heidelberger, hetgeen weer goed uitviel, alleen kreeg hij te horen, dat liij niet zo vlug van tong moest zijn, beter moest gestilnile- ren en de aangehaalde schriftuurplaat- sen niet verkeerd moest toepassen. We derom werd hem de studie der heilige Schrift op het hart gebonden. Nadat hiermede een jaar was verstre ken, verscheen hij op 26 juli 1593 ter vergadering te Brielle, waarvan wij le zen als volgt: „Nadat Philippus Loyb, (moet zijn Loyck) zich langdurig ge oefend had in het proponeren is hij eindelijk in tegenwoordigheid der klas sis geëxamineerd en bekwaam bevon den tot de dienst des Evangelies. Wel moet hij zich meer en meer oefenen in de H. Schrift, maar hij mag naar luid van het verzoek van de Stad aldaar ge steld worden tot een ordinaris predi kant." Evenwel werd hem uitdrukkelijk ge zegd zioh niet te mogen bemoeien met andere zaken buten zijn ambt, waartoe hij nu gekomen was. De desbetreffende stultken werden hem nu overhandigd, terwijl Stad zo wel als de magistraat van Dirksland daarvan bericht kreeg. De bevestiging zou geschieden door de predikant van Nieuwe Tonge, Arent Timmerman, die nu meteen van deze plaats als kombina- tie-gemeente werd losgemaakt. Philip pus maakte het goed in de Stad, doch zijn dienst duurde slechts tot 1600, daar hij op jonge leeftijd kwam te overlij den. Zijn opvolger T. Pijl vertrok in 1606 naar Simonshaven en ds. Joost de Kos ter ging in 1614 naar Cillarshoek. J. G. de Vries. 1614 tot zijn afzetting in 1619. De re-monstrantse twisten brachten onheil en grote beroering in het anders zo rustige dorp. Johannes G. de Vries had met anderen een brief ondertekend, waarin hij sympathie be tuigde met de remonstrantse gevoelens Dit bleek te Delft ter synode in oktober november 1618. Kort daarop vergaderde de Nationale synode te Dordrecht. Deze zette de remonstrantse predikanten af en gaf opdracht aan de provinciale sy noden de vonnissen ten uitvoer te leg gen. Diensvolgens werd ook de predi kant van Stad opgeroepen om te Leiden te verschijnen in de zomer van 1619. Daarvan lezen wij dan als volgt: Joan nes de Vries, predikant op de Stad in de classe van Voorne en Putten had aan de gedeputeerden gezegd, dat hij zich aan het oordeel der nationale synode wilde onderwerpen. Daarom is hem ge vraagd of hij de leerregels der voor- Fitankrijk Opnieuw heeft president De GauUe een overwinning geboekt waardoor zijn positie wordt versterkt. De zogenaamde „Spaanse tak" van het geheime leger is onschadelijk gemaakt toen de Spaan se politie zeventien leiders arresteerde waaronder twee ter dood veroordeelde kolonels. De „Spaanse tak" had de recht streekse leiding ov.er de „ultra's" die in Frankrijk en in Algerije hun terreur daden uitoefenen. De Spanjaarden wil den een staatsgreep in Frankrijk en in Algerije tegelijk. Het gevaar dat presi dent De Gaulle bedreigde is hiermee geweken. Dat komt van pas juist op het ogenblik dat nieuwe onderhande lingen tussen Frankrijk en de voorlo pige Algerijnse regering op handen zijn. De arrestatie van de zeventien Span jaarden is gebeurd door de Spaanse re gering op herhaald verzoek van Fran krijk. Wat er m;et hen gaat gebeuren is nog onzeker. De moeilijkheid is dat voorlopige hechtenis volgens de Spaan se wet slechts twee dagen mag duren, indien geen formele beschuldigingen zijn ingebracht en dat er geen uitleverings verdrag bestaat tussen Frankrijk en Spanje. De F.L.N, was zeer verheugd over deze arrestatie. Zij zal er nu bij de V.N. niet op aandringen dat de Algerijnse kwestie vooraan op de agenda wordt geplaatst. Ze wil namelijk eerst af wachten of er met De Gaulle overeen stemming kan worden bereikt. genoemde synode had gelezen en over wogen en of hij zioh daarnaar in zijn predikaties wilde richten. Hij gaf hierop ten antwoord, dat som mige regels hem behaagden en dat som mige wel met het gevoelen der remon stranten overeenkwamen, maar dat hij deze leerregels in het algemeen niet kon ondertekenen. In het met hem gehou den gesprek zeide hij o.a. dat het God beliefd heeft het geloof te geven aan degenen^ die zich geschikt gedragen en dat de genade daarin bestaat, dat de mensen kunnen geloven. Nadat de synode dit had aangehoord werd hem de sententie van afzetting voorgelezen. Maar omdat de synode meteen merkte dat de betrokken per soon hierover bedroefd was en in aan merking nam, dat de Vries als student een ingetogen leven had geleid, dat hij niet halsstarrig noch wrevelig was en geen middelen van bestaan had, besloot zij voor hem een goed woord te willen doen bij de Edelmogende Heren Staten, te meer omdat hij de Akte van Stil stand der Hoogmogende Heren gewillig had ondertelcend. Deze tussenkomst hield in, dat liij een jaar lang zijn trak tement mocht houden. Verder werd hem aangezegd, dat hij zich voortaan stillekens zou gedragen en niet meer met de remonstranten zou IVIen gaat de laatste dagen Meer en meer naar stokvis vragen Dus kochten wij zoals weleer Een partij van 't beste weer Die ze vingen nu dat jaar Dus zijn die dingen vlugger gaar Want in zo'n dier is veel verschil Waar ik hier mee zeggen wil In onze zaak, die vis gehaaid Heeft de smaak nog nooit gefaald De prijs idaarvan is erg laag En je kan vanaf vandaag Het zij persoonlijk of door bellen Zoals gewoonlijk die vis bestellen Die steeds voldoet je kan 't vertrouwen 't Adres dus goed van ons onthouden TAMBOER MIDDELHARNIS De agenda van 2 spoedeisende pun ten die de raad maandagavond was voorgelegd werd met een derde punt aangevuld n.l. een geldlening van 340.000.— bestemd voor: a. de zuive ringsinstallatie; b. de aanleg van het sportveldencomplex; c. rioleringswer ken. De secretaris zei dat de lening per 2 jan. '62 zou ingaan, tegen een koers van 100%"/o met een rente van 4M:*/o, omdat wij geen zekerheid hebben wan neer met de bouw en aanleg kan wor den begonnen is het mogelijk het ka pitaal terug te storten tegen een rente van SVi"/», aldus de secr. De voorz. deelde mede dat b. en w. tot de slotsom waren gekomen om een Pasveerinstallatie te nemen inplaats van het oude systeem; dit is niet alleen veel goedkoper doch men loopt oopt minder risico wanneer het op een uit breiding van de installatie zou aanko men. Bovendien is de kans op stank kleiner dan bij de oude zgn. voorbe- zinking. Dit voorstel werd z.h.s. aange nomen. Weth. Bazen verdedigde het voorstel van b. en w. om tot het dempen van de sloot in het Plan West over te gaan. Hij zei dat er zo spoedig mogelijk moest worden ingegrepen. De bosdulf moet dicht omdat anders de in aanbouw zijnde woningen (4 stuks) geen rioolaansluiting kunnen krijgen. Twee woningen kunnen straks wanneer de sloot niet zou worden ge dempt niet worden opgeleverd omdat de bijbehorende schuurtjes met een hoek op de sloot zijn geprojecteerd. Op een vraag van dhr. Koopman ant woordde de wethouder dat de sloot vanaf Bout tot ongeveer 40 meter voor bij de Jac. V. Beieren straat zou worden gedempt. De heer Geluk vroeg of het riool na realisering van het uitbreidingsplan zou blijven functioneren. De weth. ant woordde dat het in overeenstemming met het rioleringsplan was geprojec teerd. Dit voorstel verkreeg goedkeu ring. Naar aanleiding van de geldlening van 65.000 aan gebr. van Lammeren vroeg de heer Geluk of er toch niet veel risico voor de gemeente inzat. Dit bleek niet het geval te zijn. Het ka pitaal is als eerste hypotheek bedoeld en dit is slechts ruim 50''/o van de totale kosten. De secretaris lichtte toe dat de ge meente verplicht is l*/» meer te bere kenen dan de rente die de gemeente moet betalen, doch de gemeente betaalt ongeveer P/o minder dan particulieren. Ook hiermee ging de raad accoord. De heer Koopman vroeg het woord naar aanleiding van een ingezonden stuk in de „Eendrachtsbode". Men krijgt hieruit de indruk wanneer men niet met de situatie op de hoogte is, dat de fam. Benschap Knook aan zijn lot wordt overgelaten; hij vond dit onjuist. Hij wees er op dat er reeds een kansel- boodschap was geweest die inhield niet aan de actie mee te doen, omdat de kerk reeds hulp had geboden maar deze was afgewezen omdat de gemeente zich ga rant had verklaard. De voorz. onderschreef de mening van de heer Koopman, evenals dhr. v. Zet ten. Dat de kosten worden gedekt vond hij goed maar het moet niet zo zijn, dat er winst wordt gemaakt terwijl be trokkene niet verzekerd is en dat naar zijn overtuiging wel had kunnen zijn. Hierna sluiting. aanspannen. Hij moest te Leiden gaan wonen om daar door goede lessen, en onderricht uit Gods Woord weer tot het rechte inzicht te komen. Hierop beloofde hij de goede raad der synode te zullen opvolgen met dank zegging voor de goede genegenheid hem betoond. Daarna verliet hij de vergade ring in gezelschap van Hugo Beyer en de Raadsheer Swerius om naar Den Haag te reizen. Deze beide hereni brach ten verslag uit van hun wedervaren aan de Gekommitteerde Raden, die er in bewilligd hadden dat Johannes de Vries, gewezen predikant op de Stad zijn traktement voor een half jaar zou genieten, terwijl men inmiddels op zijn gedragingen zou letten. Nog verzocht de afgezette predikant om het kwartaalstraktement te mogen behouden, daar dit reeds was ingegaan. De synode ging hiermede akkoord en gaf hem een brief van aanbeveling. Het loopt slecht af. Het volgende jaar vergaderde de synode te Gouda. Uit het verslag bespeuren wij dan dat ds. De Vries door tussenkomst van deze in stantie wel zijn traktement gekregen heeft en ook te Leiden is gaan wonen, doch al spoedig de kerk de rug toe keerde. Daarna bezocht hij met zijn vrouw de samenkomsten der Doopsge zinden en vertrok eindelijk naar Nieuw koop. Daar heeft hij zijn jasje omge hangen door chirurgijn te worden. Hiermede bewees hij in alle opzichten de Gereformeerde kerk gram te zijn en de Doopsgezinden aan te hangen. Maarssen. Wijlen ds. G. van der Zee MIDDELHARNIS Beroepen.. Op de dinsdagavond ge houden ledenvergadering van de Geret. Gem. is uit het gestelde tweetal ds. W. Hage te Middelburg en ds. P. v. d. Bijl te Barneveld, laatstgenoemde be roepen. SOMMELSDIJK Toezegging beroep. Door de kerke- raad der Herv. Gemeente alhier is een toezegging van beroep uitgebracht op ds. A. van Brummelen, Schoonrewoerd. DIRKSLAND Verloren een wit kinderschoentje; terug te bezorgen: Beatrixlaan 12. MELISSANT Brand te Melissant. Zondagmiddag brak brand uit in het bollenloodsje van dhr. C. Trommel aan de Molendijk. De spoedig ter plaatse aanwezige brand weer kon uitbranden voorkomen. Gezien het feit dat dit loodsje naast woonhuizen staat, die ook nog ontruimd werden, heeft deze brand gelukkig voor deze belendende percelen geen ernsti ge gevolgen had. Uitslagen schaakclub. A. NonSmit 0—1; M. Heesterman—C. v. Ast 1—0; M. Overweel—W. Baart O1; C. v. d. Bosch—J. C. V. d. Werf 0—1; P. v. d. ZandeVogelaar (niet gespeeld); E. PrinsP. Keizer KriekHuis man 0—1; P. TouwJ. Non 1—0. Burg. Stand over de maand sept. '61 Vertrokken: E. Zwanenburg naar Heerenveen; J. Boelaars naar Rotter dam; J. Mans naar Rotterdam; J. C. J. Baart naar Den Helder; A. van Oos tenbrugge en gezin naar Stellendam; J. Bruggeman naar Dirksland; A. J. Bastiaansen en gezin naar Leidschen- dam; J. Ghijsels en gezin naar Stad aan 't Haringvliet. Geboren: Cornelis, zoon van H. van der Boom en van C. Helleman; Jaco- mina Marina, dochter van A. C. van Rossum en A. van der Sluijs; Pieter Jan Cornelis, zoon van A. Groenendijk en W. Meijer. Gehuiod: E. de Man, 20 jaar, wonen de te Dirksland en T. A. Kievit, 19 jaar, alhier. Overleden: Pieter Oorbeek, echtgeno te van J. Boshoven, 39 jaar (overleden te Rotterdam). OUDDORP Collecte. De collectrices hebben voor de sanatoria Sonnevanck en Zonneglo- ren het prachtige bedrag van 753. opgebracht. - Beurs. Op de beurs van donderdag golden de volgende noteringen: gerst in sanfor en no-iron met Truonboord Verkrijgbaar bij Zandpad - Middelharnis 24—26; haver 23—25; tarwe 30; peul vruchten 2328; uien 10; rode wortelen 13, eigenheimers 13; sjalotten 25 et., al les per kg, biggen 5055 gulden. Visserij. Aan de vismijn werden uit sluitend pergarnalen aangevoerd; de dagvangsten liepen van 371571 kg, voor kilogramprijzen van 0.551.39; voor tong 2.19—/' 3.07; paling 2.04; schar 37 en schol 26 cent. Haven. Uit de Ouddorpse haven ver trokken 3 schepen met suikerbieten naar Dinteloord en 2 naar Puttershoek en 1 met koren naar Rotterdam; er ar riveerde een schip met grint voor fir ma Bezuijen. ALLE VERZEKERINGEN Hypotheken zonder verpl. aflossing Financiering etc. JOH. KNAPE, Tel. 2 31, Ouddorp NIEUWE TONGE Bibliotheek. De bibliotheek gaat heden vrijdag open. Voortaan elke vrij dag boeken halen in „Ons Dorpshuis" 's avonds van 7 tot 8.30 uur. Onze voor raad boeken van het afgelopen seizoen is geheel ingeruild tegen een nieuwe voorraad prachtige boeken. Voor elk wat wils! Ook voor de jeugd is een mooie collectie aanwezig. OOLTGENSPLAAT Inenting tegen difterie en tetanus. Op de navolgende dagen zal er gele genheid zijn voor gratis inenting tegen difterie en tetanus (z.g.n. klem); te Ooltgensplaat op dinsdag 17 oktober a.s van 1.30 tot 5 uur in het Groene Kruis- gebouw aan de Nieuwstraat en op don derdag 19 ol<:tober a.s. van 3 tot 5 uur in het Wit-Gele kruisgebouw te Acht- huizen. Opgeroepen zijn de kinderen die in 1947 tot en met 1954 zijn gebo ren. De inenting geschiedt zoveel moge lijk in schoolverband, terwijl de kin deren die in Middelharnis of elders een school bezoeken zich na aanlcomst van de bus kunnen melden, ooit al staat er een andere tijd op de oproepkaart aan gegeven. De zitting is gesteld tot 5 uur. De oproepkaart moet worden meege bracht. Enkele kinderen geboren in 1953 en 1954 hebben een oproep ontvangen, zij behoeven ook niet te verschijnen. Hervormde vrouwenvereniging en het Heilige land. Woensdagavond wer den de deuren van het Verenigingsge bouw „Elthato" voor de eerste keer bij de aanvang van het aanstaande winter seizoen voor het publielï opengesteld. De hervormde vrouwenvereniging „Wees Getrouw" hield namelijk haar elfde jaarvergadering in het openbaar en wij mogen wel zeggen dat de „start" van het winterwerk in het geheel geen slechte is geweest. Het was zelfs een indrukwekkende vergadering waaraan de bekende heren Boomsma in het bij zonder hebben medegewerkt. Op een vlotte en onderhoudende wijze hebben (van onze weerkundige medewerker) Wie zal het ons euvel duiden, als we onze veertiendaagse rubriek deze keer vulleni met jubelkreten over de fantas tisch mooie nazomer (of vroege herfst) Het weertype, dat we dit jaar in sep tember en tot nu toe in oktober mee maakten, is werkelijk veel en veel gun stiger dan we in augustus nog hadden kunnen vermoeden. Een] van de grootste stunts van sep- ten^ber was de hoge temperatuur. Met een etmaal gemiddelde van 16,6 gr. C. (normaal 14,3) bestond de herfstmaand het als de warmste maand van het ge hele jaar uit de atmosfeer te treden, een prestatie, die in de Nederlandse meterologische historie zonder prece dent is. Zolang er betrouwbare tempe- ratuurwaarnemingen worden gedaan en dat gaat nu al langer dan 250 jaren! kwam het nog geen enkele maal voor, dat september gemiddeld meer warmte opleverde dan de specifieke zo mermaanden juni, juli en augustus! 23 van de 30 septemberdagen zijn warmer geweest dan normaal en okto ber presteerde het tot vandaag toe met uitsluitend „te warme" dagen te komen opdraven. Dit betekent dus, dat er van de laatste 42 dagen niet minder dan 35 warmer dan normaal zijn geweest. Het fraaie en voor de aardappel- en bietenoogst zo gunstige weer is te dan ken aan een uitgebreid hogedrukgebied dat rond het midden van de week van de Alpen tot diep in Rusland reikte. Het systeem slaagde er in vervelende depressiepottenkijkers via Engeland naar Scandinavië af te leiden, waardoor het weer hier een droog karakter be hield. In meer dan één opzicht lijkt het hui dige weertype op dat van 1959, toen de lucht ook tot ver in oktober schoon bleef. Een gunstig najaar maakte Neder land ook in 1921 mee. Het was toen overgens wel even warmer dan nu. Op 11 oktober stond de thermometer nog op 30.1 gr. C. (Sittard)! Niet minder dan 6 zomerse dagen boekte Maas tricht in die oktobermaand van het jaar 1908, maar die warmte werd gevolgd door een zeer onverhoedse aanval van Koning Winter. Terwijl het kwik op 15 en 16 oktober maxirhaal nog 18 tot 20 gr. C. aanwees, vielen vier tot vijf da gen later ijzige Siberische winden ons land binnen, waarna het in het Oosten 4 tot 5 gr. vroor. Het ijs werd sterk en sommige scholieren in ons land konden daarvan naar hartelust profiteren, aan gezien in de scholen geen les kon wor den gegeven bij gebrek aan (nog niet geplaatste) kachels We zijn liefhebbers van een pittige ijswinter, maar we wensen niet, dat de natuur ons dit jaar zo vroeg als veer tig jaren geleden naar de schaatsen zal doen grijipen. (Nadruk verboden) Op: ■^'"°'-' SLIJTER frambozen branc citroen brandewi. fino brent f 4.2r sinas brandewijn, aardbeien brand| kersen brandewi. De Hervormde predikant van Den Bommel ds. G. Würsten is donderdag als legerpredikant „afgezwaaid" zoals de bekende militaire term luidt. Gedurende een jaar heeft hij geestelijke bijstand verleend aan de manschappen van hei 462e Pontonniersbataljon te Keizersveer, het zelfde bataljon, dat Flakkeo en eigenlijk het gehele land een paar jaar geleden een grote dienst bewees dooi het slaan van de bailybrug van het eiland naar de bouwput in het Haring vliet. Ds. Würsten heeft in Keizersveer een prachtige tijd gehad en hij heefl er zich vrienden verworven voor het leven. Dat bleelc donderdag meer dan duidelijk uit de wijze waarop men hem heeft laten afzwaaien, uitgeleide ge daan en thuis gebracht. Niemand in het stille dorp Den Bommel wist er van. totdat een snelboot de haven binnenvoer, vast maakte en met de gehele sla! van het bataljon en de drumband aan wal stapte. Met die band voorop gin gen de officieren de dominee naar de pastorie brengen, de trommen roffelden de trompetten schalden, de Bommelse vrouwen en kinderen kwamen nieuws gierig aan de deur kijken. f 5 VV. KIE\ Nieuwe Tonge TiB KOOP: fjn prima staat IvUXHALL 195 jn prima staat 51. VAN DIS Middelharnis Pr. iVIargrietsti Telefoon (01871 Met de drumband voorop naar de pastorie. Op de stoep van de pastorie wachtte mevrouw Würsten met het oudste van de twee kinderen de ander, nog jeug diger, deed het middagdutje en was on wetend van de blijde incomste van va der en terwijl buiten, op de zonover goten straat, de band een afscheidsgroet bracht, vond binnen een vreugdevolle hereniging plaats. Allen werden daarop in de pastorie genood voor een laatste gezellig samenzijn van de dominee met de officieren en de manschappen. Toespraak van de commandant De commandant van de pontonniers, luitenant-kolonel Van der Houwen, wil de niet nalaten nog eens een hartelijk woord te spreken, nadat men al offici eel afscheid had genomen van de leger predikant in de officiersmess te Kei zersveer. „Dat wij U weggebracht heb ben en de wijze, waarop dat is gebeurd, wijst er wel op, dat U in onze troep een goede naam hebt verworven en ik meen het heus, als ik,zeg, dat wij Uw vertrek niet leuk vinden. Maar natuur lijk gunnen wij U graag aan uvif ge meente en uw gezin" aldus de Overste, „en wij hopen, dat U gelukkige jaren tegemoet gaat nu U weer ih de burger maatschappij terugkeert,, waarna de Overste er kort en in diepe ernst aan toevoegde, „ik hoop ook, dat ik U niet binnen afzienbare tijd weer in uniform moet terugzien." Ook de aalmoezenier van de ponton niers. Pater J. G. Schaaf, behoorde tot de officieren, die de predikant uitgelei de deden, evenals diens opvolger, le gerpredikant ds. S. Oegema te Lewe- dorp op Zuid-Beveland. De aalmoeze- BEDWATEREN, indien niet veroor zaakt door enig lichaamlijk gebrek, kan in vrijwel alle gevallen genezen worden door het nieuwe z.g.n. wek-apparaat „Oxalis". Vraag er uw dokter naar. In lichtingen bij: Drog. HisschemöUer Telefoon (01870) 24 41 b.g.g. 21 13 zij verteld van hun reis naar het Hei lige Land, waarbij het gesprokene werd verduidelijkt met prachtige kleuren dia's die door hun zelf zijn gemaakt.. Hieronder bovendien zich zeldzame exemplaren, omreden dat fotograveren niet overal is toegestaan maar de heer Boomsma toch de kans zag vele plaat jes te schieten. In hun vertelling en vertoning namen zij ons mee naar Da mascus, naar Bethlehem, naar Jeru zalem, naar de Olijfberg en vele andere plaatsen uit de Bijbel meer. Het was stil in de zaal toen werd verteld en aanschouwd de plaatsen waar Jezus heeft gewoond en gewerkt en waar Paulus zijn zendingsreizen heeft gehou den. De presidente van de vrouwenver eniging mevr. J. J. Birkhoff-Henny dankte de heren Boomsma dan ook zeer hartelijk voor de leerzame avond, zij was daarmee de tolk van al de aan wezigen. Het overige programma, dat vlot werd afgewerkt, bestond uit de jaarverslagen van de secretaresse mevr. C. Smits-Mooyaart en de penningmees ter mevr. M. van Putten-Hokke. De in leiding over „David en Saul te Engé- di" werd verzorgd door mevr. L. Kor- teweg-Tanis. Mevr. Neels-Doornheim droeg een gedicht voor getiteld „Elk zijn kruis". Behalve de belangstellenden uit Oolt gensplaat waren er ook afgevaardig den van de verenigingen uit Langstraat, Den Bommel, Oude Tonge en Stad aan 't Haringvliet. Zij brachten bij monde van een hunner leden een felicitatie over, terwijl schriftelijke felicitaties wa ren ingekomen van Stellendam en Mid delharnis. Mej. D. Beije voerde het woord uit naam van de plaatselijke hervormde meisjes vereniging. Ook was er deze avond veel samen zang. Het slotwoord werd gesproken door ds. J. van Drenth, die ook met dankgebed eindigde. De belangstelling was goed. Jammer dat er niet veel meer mensen hebben genoten van alles wat deze avond werd geboden. Van r.n.l. It.-kolonel Van der Hou wen, ds. Würsten, aalmoezenier pater Schaaf en de tambour-maitre van de drumband der pontonniers. nier zegde ds. Würsten hartelijk dank voor de zeer prettige samenwerking bij het werk onder de soldaten en voor de persoonlijke vriendschap. „Ik zeg U dank ook uit naam van mijn jongens" aldus Pater Schaaf, „want die zijn ook menigmaal bij U geweest en door U geholpen, zoals ik gaarne de uwe hel) bijgestaan. Ds. Würsten bedankte de overste, de aalmoezenier, de tweede commandant en de dokter van het corps en vooral ook de jongelui. De vriendschap met de aalmoezenier verklaarde de dominee ten dele ook uit het gebruik van „de Simca", doch zonder dat zei spr, veel waardering en bewondering te hebben voor Pater Schaaf, ook vanwege diens ervaring in de geestelijke arbeid on der de militairen o.a. opgedaan in La Courtine. Spr. wenste, dat de aalmoeze nier er vreugde en voldoening in zal blijven vinden om als geestelijk verzor ger te Keizersveer te blijven werken, Grote waarderiing van de pontoniers Uit een gesprek, dat wij met overste Van der Houwen mochten hebben, kwa men wij te weten, dat dominee Würsten grote waardering en het volle vertrou wen van de pontonniers verwierf, niet alleen door zijn geestelijke arbeid, maar ook door zijn sportief optreden tijdens de dienstvervulling, o.a. deze winter, toen de pontonniers hielpen om Breda te beschermen tegen een overstroming en de predikant mee hard in de weer ging om zandzakken te sjouwen, idem bij een nachtelijke oefening op de Rijn enz. De waardering was woensdag ook al voor de troep naar voren gekomen, toen de legerpredikant van de jongens een boekenbon kreeg aangeboden, waar voor het geld spontaan en royaal door hen was bijeen gebracht. Aalmoezenier pater Schaaf bood de dominee toen als afscheidsgeschenk een fraaie sigaren- aansteker aan. Na ongeveer anderhalf uur werd het afscheid definitief; het gezelschap be zichtigde onder leiding van de predi kant eerst nog de Hervormde Kerk, het fraaie achtkantige bouwwerk dat in 1647 is gesticht; de drumband maakte nog een korte muzikale wandeling door Den Bommel en vervolgens ging men in de haven weer aan boord van de snelboot om de terugtocht te aanvaar den. MIDDELHARNIS Onder zeer grote belangstelling heeft donderdagmiddag de begrafenis plaats gehad van dhr. J. Buyze te Middelharnis. Ds. A. Gooyer van Sommelsdijk had er de leiding die op het sterfhuis sprak uil enige Schriftgedeelten uit het Openba- ringenboek en daarbij wees op het grote voorrecht dat voor het volk Gods is weggelegd, n.l. dat zij verlost van alle aardse ellende, smart en pijn alle tra nen van de ogen worden weggewist en zij in eeuwige vreugde mogen juichen voor Gods troon. De stoet werd geformeerd op de dijk vóór de zaak, een onafzienbare rö volgwagens, die over de anders voor auto's verboden Westdijk, reed, Voorstraat over naar de algemene be graafplaats. Achteraan volgde het per soneel uit de zaak en de buschauffeurs in uniform van de E.F.A.O. Op de begraafplaats sprak de heei Vos namens het personeel van het con- fectiel en manufacturenbedrijf en na mens de Eerste Flakkeese Autobuson derneming. Vervolgens voerde ds. A. Gooyer het woord die in aansluiting op het gespro kene in het sterfhuis de weduwe en fa milie de troost toebad die de Heere al leen geven kan. Aan het eind van plechtigheid dankte de bedienaar N. K Beversluis namens de familie voor bewezen eer. ZONDAC MIDDELHARNI ds. A. Gooyer louw. (Extra c fonds). Ger G. C. Munting uur lezen. 10 en 16.30 ui Kerk lezen. SOMMELSDIJK Terlouw en 6 (Extra collect( Rem. Kerl (Doopdienst). DIRKSLAND H dhr. C. J. Kest rustende godi Ger. Gem. 10 '(Extra collecte HERKINGEN H ds. B. J. Wie voor het Bou 10 en 6 uur 1 MELISSANT H Exalto en 6 u te voor de Jei 10 en 4 uur 10 en 6 uur Nederland 10 STELLENDAM ds. H. J. Smit jes (bed. H.A GOEDEREEDE uur ds. J. H. OUDDORP Her en 2.30 uur collecte voor ren. Ger. 2.30 uur ds. harnis. Ge Doopsgez. Ge paard van H; NIEUWE TON( 6 uur ds. B. H.A. Extra cc Zending). - lezen, OUDE TONGE ds. A. Jonkei huis Sommeli en 6 uur lezei STAD AAN 'T Kerk 9.30 en ren. (Extra co gebouw. ds. A. V. d. Z en 6 uur leze DEN BOMMEL G. Würsten (v.m. H. Doop P.I.T. Ger Noordhof. OOLTGENSPL, 6 uur ds. J. -lecte voor Kerk 9.30 en kamp em. pre( Gem. 9.30 en LANGSTRAAT T. Vetter en THOLEN Herv Stolk van Ger. Kerk Egmond. uur lezen. 6.30 uur ds. x_ OUD VOSSEM 6.30 uur ds. 10 en 2.30 u„ Gem. in Ned( lezen. Ch 6.30 uur leze SCHERPENISS 2.30 uur ds. Ger. Gem. Harinck uit q POORTVLIET van Dijk ei Ger. Kerk ds. J. V. Egn en 6 uur lez« ST. MAARTEI en 2 uur Ger. Gem. Oud Ger. Ge» ST. ANNALAI" L. G. Zwane Dijk. lezen. 2.15 en e Veenenda^.. ST. PHILIPSl opgaaf. Ger. Gem. 3 BRUINISSE i ds, J. van de Ge Gei Gei i.l5 daal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 2