Sommelsdijkse gemeenteraad bezocht Streekmuseum histoRische schetsen Gemeenieraad Middelharnis Wijlen de heer J. H. Koppelaar herdach Krediet voor bouw 18 woningen Woonruimte-comnnissie op non-aktiviteitl^B Kerkstraatje zal verdere verbeteringen moeten ondergaan De heer W.l. Witvliet adjunct-directeur Gascentrale Flai(l(ee Plaatseliil( nieuws RAD ■■N P. V. d. Ouden MODERNE BRILLEN 3. KEUVELAAR „Varen op zegen" ^^^Kli Voor een rnUIIMIinU of FRUITSCHAAL, vakkundig opgemaakt, is uw adres: - „HET FRÜITPALEIS" T. van Strien, Middelharnis Etten se veema rkt herzi( telijk( Over Het tij( ds. A. C De gemeente So'imnelsdijk speelt m het leven van het Streekmuseum een grote rol. Dat bleek weer eens duidelijk na afloop van de maandagavond gehou den raadsvergadering te Sommelsdijk, waar de conservator van het museum, de heer M. van Hoogstraten te Dord recht een uiteenzetting over de situatie van het beroemde antieke Kerkstraatje gaf die het daarbij niet onder stoelen of banken stak, dat zonder de medewer king van het gemeentebestuur het mu seum nooit zulk een mooie huisvesting zou hebben gekregen. Toch moest weer een beroep op het gemeentebestuur worden gedaan om enkele bouwvallen in dit mooie straatje te herstellen, die dan weer bij het museum kunnen wor den betrokken. De conservator de heer van Hoogstra ten bracht de raadsleden o.m. onder de aandacht de nodige reparatie van de z.g. „Oude waag", die zich bij de in gang van het Kerkstraatje (vanaf het Marktveld) bevindt. Het lag n.l. eerst in de bedoeling van b. en w. dit geheel af te breken; de heer van Hoogstraten voerde een pleidooi voor herstel, om daarin dan oude karvasen, tilbury's, ploegen e.a. antieke landbouwwerktui- gen onder te brengen. Ook vestigde hij de aandacht op her stel van sommige panden aan de ande re zijde van het Kerkstraatje, o.m. het huis waarin thans nog de heer Jansen woont. Dit huis, voorheen een kappers zaak en later een slagerij (de voorka mer is nog wit betegeld) valt geheel uit de toon en zou noodzakelijk in zijn oude vorm moeten teruggebracht. Een gedeelte van het herstel kan wor den bekostigd uit een fondsje, dat de heer v. Hoogstraten ter beschikking had. De heer Hoogstraten deelde verder mee dat hij een antiquair had weten te animeren, die zich in het Kerkstraatje metterwoon wil vestigen en er tevens zijn bedrijf wil uitoefenen. In principe besloot de raad de technische dienst voor en en ander een begroting te la ten opmaken en wanneer de kosten te overzien waren tot uitvoering over te gaan. Later zal dan hierover een voor stel in de raad komen. Museumbezoek Na afloop van de gemeenteraadszit ting werd door burgemeester en raads leden een bezoek gebracht aan het mu seum in het Kerkstraatje. Vooraf wer den de heren door het bestuur ont vangen in de gerestaureerde Doelen, waar de koffie en andere verversin gen werden geserveerd. De voorzitter de heer A. J. Kruider sprak een wel komstwoord uit en verheugde zich dat de raad, die steeds achter de plannen van het bestuur had gestaan, de moeite nam om hetgeen dit jaar was tot stand gekomen in ogenschouw te nemen. De conservator, dhr. v. Hoogstraten die daarna de leiding overnam, vertelde de heren een en ander over de her-in richting en nieuwe indeling. De Flak- keese kamer op de eerste verdieping was naar het gerestaureerde huisje over gebracht en meer gecompleteerd inge richt met keuken en bijkeuken waarin pomp, aanrecht en tal van koperen huishoudelijke gebruiksartikelen waren aangebracht. Door deze omzetting is er op de eer ste verdieping ruimte gekomen om de Romeinse vondsten (van de opgravingen .uit Goedereede) permanent ten toon te stellen. De visserij-attributen, modellen van schepen en visservaartuigen zijn in een kamer beneden opgesteld. Bij de bezichtiging waren de raads leden enthousiast over de nieuwe over zichtelijke opstelling van de verschil lende afdelingen, inzonderheid wel over de Flakkeese kamer in het gerestau reerde huisje naast de ingang van het museum. De petroleumverlichting bij avond, geeft daaraan een aparte sfeer. Ook werd nota genomen van het prop volle depot met museumstukken in het derde huisje in de Kerkstraat, wat daar voor voorlopig wordt gebruikt. Van ge meentewege werd toegezegd naar een meer grotere en meer overzichtelijke op slagruimte om te zien. Bedoeld huisje, dat uitwendig in goede staat is, zal dan worden ingericht tot een „ouder wetse winkel", waarvoor de attribu ten al aanwezig zijn. Het bestuur heeft nog veel meer plannen: opstelling van een complete klompenmakerij, een zeil makerij en meer van deze thans niet meer voorkomende of uitstervende be drijven. De verzameling van oudheden wordt steeds aangevuld; er moet ech ter ruimte komen om het te kunnen uitstallen. Het museumbezoek is in het afgelo pen seizoen zeer gunstig geweest. We delen nog mee dat het museum dags) voor bezoekers geopend is van 2 tot 5 uur; gedurende de wintermaan den (ingaande zaterdag 14 oktober) zal het museum woensdag- en zaterdag avond gesloten zijn. BELASTINGCONSIJLENT Voorstraat 18 - Sommelsdtjk Telefoon (01870) 27 S7 Geen vermekerlncoB In de jongste vergadering van het bestuur van de Gascentrale Flakkee behandelde men de voorziening in de directeursfunctie, welke functie enige weken onvervuld is gebleven door het vertrek van directeur F. C. van Leeu wen naar Bussum. Besloten is geen nieuwe directeur te benoemen. De al sinds 38 jaren aan het bedrijf verbonden procuratiehouder, dhr. W. J. Witvliet, is benoemd tot adjunctdirecteur, de eveneens gedurende 38 jaren aan het productie- distributiebedrijf verbonden opzichter, de heer A. L. Born, is be last met de leiding van het technische deel. In geval van bijzondere omstan digheden kan het bestuur een beroep doen op de deskundigen van de lan delijke „Gasstichting", die zich trou wens periodiek van de gang van za ken op de hoogte zal stellen. Nader vernemen wij, dat de heer Witvliet de directeurswoning, op het Zandpad te Middelharnis en vlak bij de kantoor- en bedrijfsgebouwen gele gen, zal betrekken. SOMMELSDIJK Najaarsmarkt. De marktmeester van Sommelsdijk maakt bekend dat op 18 oktober 1961 in deze gemeente de 2e najaarsmarkt zal worden gehouden. HERKINGEN E.H.B.O. Geslaagd voor het diplo ma E.H.B.O. de heren J. van der Groef en C. J. Almekinders. Docent was dok ter K. J. Huisman, verbandleer werd gegeven door de heer J. C. Huizer. Exa minator was dokter R. P. Boot. Federatie van Verenigingsraden op Goeree en Overflakkee. In samenwer king met de Provinciale Jeugdraad voor Zuid-Holland zal op woensdag 18 okto ber a.s. om 19.30 uur in één der zalen van de Jeugdhaven te Middelharnis een voorlichtingsbijeenkomst over handen arbeid worden gehouden, waarbij de mogelijkheid zal worden besproken om te komen tot een cursus en eventueel tot aanstelling van een streekjeugd- werkleider op het gebied van handen arbeid. I Voor deze bijeenkomst zijn uitgeno- digd de leden van de plaatselijke ver enigingsraden alsmede de hoofden en onderwijzers van alle lagere en ulo- scholen op het eiland. Op deze verga dering zullen de vele mogelijkheden worden vernomen welke de handvaar- digheid biedt voor het jeugdwerk en zal getoond worden hoe belangrijk voor j de ontwikkeling van de jeugd „schep- i pend bezig zijn" kan zijn. Degenen voor wie de bijwoning van deze bijeenkomst van belang zou kunnen zijn, zijn ook zeer welkom. Vergadering. De Landarbeidersver eniging „Herkingen" hoopt op a.s. vrij- j dag 13 oktober des avonds 8 uur in „Ons Huis" een ledenvergadering te I houden. Opkomst dringend gewenst. De Herv. Meisjesvereniging voor ouderen hoopt elke maandag te verga deren; de jonge M.V. vrijdags, des sav. 7 uur. GOEDEREEDE Burg. Sta/nd over de maand sept. '61. Geboren: Jan, zoon van Jac. Looij en M. van Tigchelen; Cornelis, zoon van W. C. Tieleman en H. Tanis. Overleden: Willem van Sprang, oud 77 jaar, wonende te Stad aan 't Ha ringvliet. Vertrokken: Joh. Lokker, echtgenote van J. Abresch naar Nieuwe Tonge. Ge-uestigd: M. Melissant van Breuke- len; J. P. de Pijper van Piershil; Adr. Bons met gezin van 's Gravenhage; Joh. M. de Jong van 's Gravenhage. OUDDORP Kerkdiensten. Maandagavond hoopt voor de Ger. Gemeente te 7 uur voor te gaan ds. H. Rijksen van Gouda en donderdagavond om 7 uur ds. P. Blok van Dirksland. V I/KAA6 T EENS IN WED.KURVINK^ OROCISTER'J STAD AAN 'T HARINGVLIET Zuigelingenkursus. Dinsdag 24 okt. sav. om 7.30 uur wordt er weer een zuigelingencursus gegeven in het Groe ne Kruisgebouw. Er worden 6 a 7 les sen gegeven. De kosten bedragen voor de gehele kursus 2.50. Men kan zich opgeven bij Zr. M. H. Sikkerman. passena bij UW ulterlUk ~ZMDpa03S rei,2IS7 MIOOELHaRNIS-^ I Hoofdstuk XII De voorjaarszon scheen helder en de wind was „breed", de zuidwestenbries deed de nieuwe vaantjes vrolijk wappe ren van de witte stengen. De houten M.D. 11 lag er keurig bij; men had van oud nieuw gemaakt. De romp was keu rig geverfd; gele randen op donker ge teerde ondergrond, die de sierlijke vorm van het sohip duidelijk accentueerde. De scherpe groene, gele, rode en witte 'kleuren van de verschillende onder delen), katrollen, seinbakken, kajuits- kappen etc, deden het goed. Een prach tig .geheel zo'n schip, klaar voor de 'Start. Men wist toen nog niet van vlag getjesdag, anders had Middelharnis in die dagen geeni slechte beurt (gemaakt. Het typische Middelharnis was dan als vissersplaats op z'n best Er waren toen nog ongeveer een dozijn schepen in de vaart. Het Vingerling, gestoffeerd door de pakhuizen van Kolf en Slis, som'mige met aardige geveltjes, de mannen en vrouwen in hun typische klederdracht, de opgedofte schepen^ dit alles gaf aan het geheel een levendig cachet. Op de wurft van Peeman, aan de overzijde lag scheef de „Leo en Willy", schipper Jan de Waard, het kleinste schip van de vloot, als enige met een plat gat (pardon) om opgeikalefatert te worden. De laatste proviand ca. wat bosjes verse peen (de enige verse groen te voor ongeveer 12 weken) werd aan boord gebracht en som'S moest Roel de Smid en zijn knecht Aeren Fifa er nog aan te pas komen om een bout of war tel goed vast te slaan. Tien mannen en drie jongens in zee manskleren maakten zich los van de groepjes aan de wal, Willem van den Hoek, de schipper, het laatste. „De kabels los, de zeilen op, Dat gaat er op een varen!" De loopplank was op de wal getrok ken en de manillatouwen warenl losge maakt uit de ijzeren ringen, waaraan het schip gemeerd lag. De ruimte tus- iseni wal en schip werd groter en al groter. Zwaaien en roepen, kijken en zoeken, de paarden, een span sterke boerenpaarden, stonden aan de haven- dijk klaar „om de sloepe uut te paeren" „Dag Neele, dag Bettekee!" „Dag Piet, dag T'eunis!" „Za je igoed voo'r je moe der zurrege!" „Za je je best doewe op schole!". De keteltapper, die naast me stond, snoot eens flink zijn neus in de rode neusdoek en aan de wal zag ik nog net Hilletje van Bram d'r koonen afvegen van het laatste „Kosje", dat ze kreeg van Bram. „Noe za je 't aol dien tied zonder mien motte doewe", hoorde ik hem nog zeggen, voor hij de loop plank op ging. Na korte tijid loste de schare moe ders en kinderen, die op het Vingerling waren verzameld, zich op in een, vage floers. Ik was boven op de verschansing ■geklommen en zag nog net de witte muts van mijn moeder in het haven- glap verdwijnen. Hé, wat trokken die ipaarden stevig aan de lijn, de benen schrap gezet in het grint van het jaag'pad. Het ging snel, het schip was in een ommezien tegen die sluisdeuren aangetrokken. Buiten de deuren langs de strekdam en vuurtoren, waar wij als jongens zo fijn konden spelen, op eigen zeilen het Haringvliet op. De schipper aan het roer, de ma trozen maakten de zeilen verder zee- klaar. Ik moest koffie gaan koken, een grote koperen ketel vol, in de vronigele waar het naar teer-touw en peterolie rook. „Den wissel stond niet hoog". Men had tijd nodig om te wennen, de over gang was ook zo groot. Ik zelf vond het vreemd, zo vreem,d, van de ruime pol ders, waar je lopen en spelen l^on zo ver als je maar wou over op de beperk te ruimte van achttien meter lang en drie of vier meter breed. De zee was wijd en mooi, maar het schip was klein Van de beschutte warmte van het ge zin was ik In de min of meer koelere sfeer van een gemeenschap van man nen gekom:en. Deze dertien, oudere en jongere, samen, moesten verzameld in een zeer beperkte ruimte voor een lan ge tijd tussen wolken, wind en water, zonder veel comfort leven. Toch bleven conflicten uit, men ver droeg elkander en 't was een wonder' dat er met zo weinig „lebensraum", geen onderlinge botsingen voorkviramen. Ik kan me -dan ook niet herinneren, ■dat er aan boord ooit ruzie van enige betekenis is geweest, wat kleine pla gerijtjes, daar gelaten. De omgang on der elkaar was open en eerlijk, zonder elkander te sparen of in de watten te leggen, men was niet kinderachtig of 'Sentimenteel, maar zeer hul'pvaardig ten opzichtte van elkaar. Als deze ge meenschapszin er niet was 'geweest, dan zou de visserij ook niet hebben kunnen floreren, dan had men op het Haring vliet wel overstag kunnen gaan. Intussen bolden de zeilen en de „Luc- tor et Emergo" sneed met de steven de zaoht golvende wateren van het Ha ringvliet, richting Goereese Gat naar de Noordzee. De 'schipper gaf de helm stok in handen van de oudste matroos eni ging in de achterkajuit een ba'kje doewe", een spoelkomme vol zwarte koffie met veel suiker, zonder melk, de volksdrank aan boord, door mij in de vrongele klaargestoomd en geser veerd. De schipper vond het „een lek ker 'bakje joon," wat prompt goed deed. Ieder bemanningslid had een spoel komme voor de zwarte koffie en een emaille schaaltje voor de geweekte zee kaak, die met boter en suiker werd ge nuttigd. Dertien leden van de beman ning schepten met hun spoelkommen in 'de ketel en slurpten, daarna het zwar te vocht. Eens zat er nog een stuk koud spek gekleefd aan de buitenkant van de kom terwijl er geschept werd en men bleef gezond. „Een lekker bakje", zei men altijd terwijl men slurpte; met de brede handen om de kom gekneld had men nog warmte op de koop toe. Maar uitzeilend naar de visgronden op Doggersbank, was het nog niet koud. De zon scheen helder en het zeegat was breed. De platte torens van Mid delharnis en Sommelsdijk werden al kleiner en 'kleiner. Het ging „op hoop van zegen". „Zij die met schepen de zee bevaren zien op de grote wateren Gods wijsheid, gunst en macht." Zo hadden ze m'n op de Bossche schole uut den Biebel verteld. En dat ging ik met het varen nu ervaren. ARJANUS. De gemeenteraad te Middelharnis kwam woensdagavond in openbare zitting bijeen. Na opening met het ambtsgebed sprak de voorzitter burgemeester P. W. Hordijk een herdenkingswoord in verband inet het overlijden van het raads lid de heer J. H. Koppelaar, wat door het college staande werd aangehoord. De burgemeester wees er op dat zijn zetel op de l.l. gehouden raadsvergade ring van 6 sept. nog was bezet en nu ledig staat. Vanaƒ 1935 tot heden dus 26 jaarheeft hij van het bestuurscollege deel uitgemaakt en op de hem eigen wijze de belangen van de gemeente behartigd. Met gaven van hoofd en hart gaf hij zich voor de gemeenschap aldus spreker al domvneerde soms het gevoel meer dan het verstand. Zeer begrijpelijk overigens gezien hij betrokken was bij bepaalde zaken, waar het gevoel niet kon worden uitgeschakeld. De laatste be spreking 7net hem is geweest op dinsdag 26 sept. in een bijeenkomst met b. en w. en de woonruimte-commissie. Tragisch was, dat 3 kwartier na het ver laten van de raadszaal moest worden vernomen, dat heer Koppelaar was over leden. De voorzitter herinnerde hoe een jaar geleden de heer Koppelaar na uit het ziekenhuis te zijn ontslagen, weer de eerste zitting in de gemeenteraad mee maakte. Na de complimenten met het aanvankelijk herstel, zei de heer Kop pelaar dat hij weer op dezelfde wijze zijn krachten aan de belangen der ge meente hoopte te geven dan voorheen. Hier domineerde toen ook meer het menselijk gevoel dan het verstand betoogde spreker, gezien zijn zwakke ge zondheidstoestand. Hier in de raad komt weer een ander in de plaats, maar thuis blijft zijn plaats onvervuld aldus de burgemeester die de weduwe mevrouw Koppelaar toebad dat zij bij God sterkte en troost zou mogen vinden in het voor haar zo zware verlies. Na vaststelling der notulen kwamen de ingekomen stukken aan de orde, w.o. de stukken betreffende het wets ontwerp herziening gemeentelijke in deling, waarvan een exemplaar ter be studering aan de raadsleden werd uit gereikt. Van de heer v. d. Berge waren er vragen inzake de rioolbelasting, wel ke ter nadere oriëntering in handen van b. en w. werden gesteld. Woningbouw. Aan de Woningbouw vereniging Middelharnis werden voor de uitvoering van haar plan tot de bouw van 18 woningen in het Prin- senlfwartier (complex P) de nodige voorschotten toegewezen, 56.750.66 grondvoorschot en 267.025.75 bouw voorschot). Een krediet groot 1.350.werd be schikbaar gesteld voor aanschaf van een z.g. lange mat voor de gymnastiek- zaal in de Ring. Vastgesteld werden de uitgaven 1960 voor de openbare scholen voor lager onderwijs. De aftredende heer W. J. Witvliet als regent van de Burgerlijke Instelling Sociale Belangen werd m.a.s. herbe noemd. Voorzieningen kade buitenhaven De Rijkswaterstaat heeft plannen on derhanden tot algehele verbetering van het haventerrein nabij de buitenhaven. Bij de werkzaamheden zou ook betrok ken worden de gemeentelijke los- en laadgelegenheid. De gemeente zou hier voor een bedrag verschuldigd zijn van 10.608.Gezien verschillende bol ders moeten aangebracht en meerpa len in de haven vervangen worden, moest het bedrag worden verhoogd tot 12000.wat werd goedgevonden. Benoeming onderwijzer u.l.o. Voor de geplaatste oproepingen ter vervulling in de vacatures leraren aan de open bare ulo had zich de volledig bevoegde onderwijzer H. Speelman te Arnhem aangemeld, die nog in militaire dienst is maar van de minister van defensie vervroegd verlof heeft gekregen tegen 11 oktober a.s. Voorgesteld werd hem te benoemen wat m.a.s. geschiedde. De heer Kleingeld wees op de nood situatie aan de ulo en vroeg het col lege dit de betreffende minister van onderwijs bij vernieuwing kenbaar te maken. Van de 5 leraren zijn er 3 vast en 2 tijdelijk. Het leerplan komt in het gedrang ten koste van het kind, zo zei hij, al had hij alle lof voor de leraren. De voorz. beaamde dit; het werd moeilijk langer de verantwoordelijk heid te dragen. Doordat de leerlingen dikwijls thuis zijn, wreekt zich dit bij de examens. Spr. deed de toezegging het nogmaals bij het ministerie te zul len bespreken. Goedgevonden werd de woningen aan de Hobbemastraat 17, 19, 21 en 23 ge durende de periode 1 jan. '62 tot 31 dec. 1971 te verhuren voor resp. 535. 95, 511.10, 516.— en 527.35 per jaar. De heer Beversluis had uitgerekend dat de woningen 4.per week hoger kwamen; dit vond zijn reden dat de huurverhogingen vanaf '56 hier in zijn begrepen volgens de voorzitter. 'Mevr. V. Groningen wees er op dat er woningen bij waren die in zeer slech te toestand verkeren. Weth. V. Eek bleek hiermee op de hoogte te zijn; er wordt een onderzoek ingesteld, waarna herstel zal volgen. De rampschade moet ook nog verbeterd worden. Vastgesteld werden de verordeningen op de heffing van keurloon en slacht- plaatsrecht in de gemeente Middelhar nis en de (onverminderde) verordening tot heffing van begrafenisrechten. Bij het laatste merkte de heer Be versluis op, dat het in de winter in de aula verbazend koud kan zijn; hij vroeg naar de mogelijkheid van enige verwarming bij begrafenisppechtighe-^ den. De voorz. zegde toe dit te zullen be zien. Mogelijk kan er een oliestook- kaehel worden geplaatst. Toegangsweg industrieterrein Molen- weg. Voor het bouwrijp maken van gronden aan de Molenweg moest een krediet worden verleend groot 11. 150.Dit betreft een toegangsweg voor de gronden waarop N.V. Electr. Indus trie Willem Smit Co te Slikkerveer een fabriek bouwt. Deze post wordt la ter weer terugontvangen. Men keurde het goed. De Fraude-risico verzekering werd wat betreft het bedrag der deelneming verhoogd van 50,000.— op 80.000.—. Gemeentebegroting sluit met tekort groot f 112.000.— Aangeboden werd de begroting 1962, waarvan later de leden een ex. wordt toegezonden. De voorz. deelde mede dat de nieu we financiële verhoudingen er in zijn verwerkt. Dit biedt weinig soulaas al dus de voorzitter, het tekort op de ge wone dienst beloopt 112.000. Wijziging salarisverordening 1960. Deze moest aan nieuwe beoordelin gen worden toegepast aan de hand van de ontwerp-classificatielijsten. „De lonen zijn laag" concludeerde de heer Krijgsman," hoe is het mogelijk dat er nog mensen voor te vinden zijn!" De heer Kleingeld miste in de rubri cering een straatmaker; de voorz. zei dat deze gerubriceerd is onder vakmen sen Ie klas. Er is één straatmaker, de zoon van Piet v. d. Valk. De heer Koese vroeg of de nieuwe weger zaterdags vrij was? Een week of 3 geleden was de fairbank zaterdags dicht. Nu, met de suikerbietencampag ne, kon ook zaterdags worden gewogen. De voorz. zei dat het een overgangs fase was en zaterdagsmorgens ook wordt gewogen. De heer Tieleman vroeg of losse werklieden buiten de classificatie vie len, waarop de voorz. zei dat deze werk ten op collectieve arbeids-overeenkomst We kunnen als gemeente moeilijk „zwarte lonen" betalen, zo zei hij. De heer de Jong merkte op, dat vol gens CAO rijwiel- en laarzengeld is toegestaan, wat volgens de voorzitter werd toegepast. Het voorstel werd aan genomen. Verkoop grond. Aan de N.V. Electro Technische Industrie v.h. Willem Smit Co te Slikkerveer werd in verband met toekomstige uitbreiding nog een stuk grond aan de Molenweg verkocht groot 300 m2 a 4.per m2. Hierop wordt nog dit jaar een fabriekshal ge plaatst. Aan de heer Kr. Auperlé, hovenier werd een gedeelte tuingrond, groot 396 m2 gelegen bij de Chr. school voor b.l.o. aan de Hobbemastraat, verhuurd voor 19.80 per jaar. Voor meerdere woningen aan de Vluchtheuvel die onbewoonbaar zijn verklaard werd de termijn van onrui- ming verlend tot 10 november 1962. Her-verpachting. Enige percelen grond werden herverpacht voor de tijd van 1 jaar, aan mej. L. Buijs; een per ceel grond aan het Oostvoorgors bij de noodslachtplaats voor 1962 en 1963 aan L. Vroegindeweijen voor een jaar een perceel bouwland aan J. Peeman Dz., gelegen aan de Steneweg. De heer Beversluis vroeg waar aan sommige huurders hun grond gelegen tussen Steneweg en Marletjespad we gens doortrekking is opgezegd, of deze de gedeelten grond die nog niet worden bebouwd kunnen huren. De voorz. deelde mee, dat gegadig den zich daarvoor kunnen opgeven. Woonruimtecoramissie op non-aktiviteit Daar het woonruimtebeleid in deze gemeente in sterke mate vrijer is ge worden was er een voorstel tot wijzi ging van de woonruimte-verordening 1947. Verschillende woonruimtebehoeven- den trachten hun probleem zelf op te lossen door de koop van vrijkomende woningen of sedert de laatste tijd door de bouw van woningen in de particu liere sector. In deze gevallen werd de gevraagde woonruimtevergunning na genoeg altijd verleend. Ook is het een veel voorkomend verschijnsel geworden, dat woonruimte wordt toegewezen aan de door de huiseigenaar voorgedragen candidaat. B. en w. achten het daar om niet langer noodzakelijk, dat over de inschrijving van woningzoekenden en toewijzing van woonruimte de com missie van advies moet dienen. De Commissie zal in de toekomst dus alleen advies uitbrengen over de vordering van woonruimte. De heer Kleingeld bracht naar voren dat hij zich verleden jaar tegen de opheffing van de woonruimte-commis sie met klem had verzet. Dit vond zijn reden dat toen gedacht werd, aan de bouw van nog wel 20 woningwet-wonin gen wat niet is verwezenlijkt. Later bleek dat alleen bejaarden- en premie woningen konden worden gebouwd, waar niet over te adviseren valt. De tijd was nu z.i. aangebroken, dat geen adviezen meer behoeven te worden ge geven. Waarschijnlijk zullen er a.s. jaar ook geen woningwetwoningen worden toegewezen, zo dacht hij. Spr. meetid!' zijn standpunt hiermee te hebben g(!| motiveerd. „Ik hoop van wel" gaf de voorzittf' terug. „'t Is een hele ommezwaai die j heer Kleingeld doet" zei de heer Krijgs,| man. De heer Beversluis stond op hetzelf, de standpunt als de heer Kleingeld toch vond hij het bezwaarlijk dat wo^ ningzoekenden nu zouden zijn verst». ken om hun belangen kenbaar te rni. ken. Hij vroeg of de woningcommissi, .(die toch blijft bestaan voor e.v. v% deringen) b.v. eens per maand een ut: zitting kan houden. De voorz. antwoordde dat getraelt zal worden dit op de een of andere wij. ze te bewerlistelligen. De heer Kleingeld meende dat a een spuigat moet blijven voor de bj. trekkenen en raadde daarvoor een g{. schikte ambtenaar te nemen die ver. draagzaam is en er niet met „de botti biele" op slaat. De heer v. d. Berge vond het niet piëteitvol van b. en w., dat zij de eer. ste vergadering na het overlijden van de heer Koppelaar die een voor. stander was van instandhouding vas de woonruimte-commissie met dit voorstel kwamen. De voorz. antwoordde dat volgens d; wet per 1 oktober de commissie moet herbenoemd. Hij vond deze overtuigij? niet juist; de wettelijke normen moeter. nu eenmaal in acht worden genomen. De heer Beversluis noemde het ees samenloop van omstandigheden. De voorz. stelde voor de leden vat de woonruimte-commissie opnieuw te benoemen, met in de vakature J, H, Koppelaar het nieuwe lid KI. v. d. Ket terij. Herbenoemd werden de tieren K, J. Kleingeld, P. A. v. d. Berge, l C. But, P. de Jong en als nieuw lid K V. d. Ketterij. De begroting 1962 van de Gascentrale Flakkee werd goedgekeurd. Wel werd door de heer Kleingeld it vraag gesteld of in de bestaande direc- teurs-vakature, mogelijk zou voorzien kunnen worden door een één hoofdige leiding voor al de Nutsbedrijven. De voorz. antwoordde dat reeds iii die richting is gedacht, o.m. om meter opname, incasso enz. in één hand te brengen. Wat de éénhoofdige leidin; betreft is deze gedachte niet uitge werkt, omdat er bij e.v. samenvoegin; gemeenten toch veranderingen in het nu zeer brede alg. bestuur zullen ont staan. Weder-inkoop grond. Aan de heer J. J. Taaie, Oostvoorgors 61 is begin van dit jaar een perceel grond, groot 40! m2 verkocht voor de prijs van 3.51 per m2. De heer Taaie heeft nadien hel erfpachtsrecht verkregen van het ten zuiden gelegen perceel van de heer M. Koert; die nu het eerstgenoemde per- ceel aan de gemeente ten verkoop aan biedt tegen dezelfde prijs als waarvoor het hem is overgedragen. In verband met verliaveling en uitgifte van het be treffende terrein werd deze weder-in koop goedgevonden. Nieuw raadslid Dan werd aan de heren de Jong, Kleingeld en v. d. Berge opgedragen de geloofsbrieven na te zien van de heer KI. V. d. Ketterij, die de opvolger zal worden als raadslid in de vakature wij len de heer J. H. Koppelaar. Bij mon de van dhr. v. d. Berge werd geadvi seerd tot toelating. De beëdiging zal i» de e.k. raadsvergadering plaats heb ben. Besloten werd de datum van behan deling van de gemeentebegroting en van het wetsontwerp tot herziening gemeen tegrenzen te stellen op woensdag 8 no vember des nam. te 2 uur. Het Marir straatweg houd van Ouddorp Vereist: d gelijkwaar Ei'genhand 7104/4592 aan het bu overheid. Bealrixlaan 11 Tel. 2767 Op de veemarkt van woensdag U oï- tober 1961, werden aangevoerd 88 st, waarvan 84 runderen en 4 biggen. Het aanbod van runderen was rui mer met trage handel en de prijzen moeilijk te handhaven. In biggen zeer matig aanbod, de han del verliep stil en de prijzen als vo rige week. Het aanbod van slachtvee was gering met stroeve handel en vaste prijsnotering. Prijzen: kalf koeien 750—1150; kalt- vaarzen 800------1050; guste koeien 650-- 825; pinken 400—650; graskalveren 30» —450; paarden 600—900; biggen 40-60; lopers 60—80; vette koeien 2.80-3.00 per kilo geslacht. NIEUWE TONGE Uitslagen Damclub D.I.D. te Nieuwf Tonge 2 oktober 1961.: J. Knops - Knops 0-2; J. A. Dekker - B. Pol l-^' J. van Putten - Kattestaart 0-2; Vos - Holster 2-0; 9 oktober 1961 J. Knops - Klapmuts 0-2; B. Pol - Kattestaart 2-0; M. Knops- Vos 1-1; J. van Putten - A. Holster O- De burger Oud sant Som Bon Ooi kondigen dier geme de 2 wek gelegd he en toelici Binnen et legging k ling schi provincie Te Ouddo een predika 'buiten dorp wierf: ds. I alleen omda zocht predil ontving, ma geschrifte preken Er waren die de prek graag hoo^i twee uitgev ken te bem; Soms was preken uit sem; er ziji voor liun schenen. Ds, Van I ker van vijftien eer tien cent) voordeele ten." De bedoe af en toe dj e „aan heeft ds. tal preken scherpelijk aanleiding chismus .itg ni V! vr In de mij teg,. tij ds te thans in dachtig houd. bid ik meente wi belangstellj prijzing en 'gen traoht den Godde gestelde d en st en Indi u, o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 10